Jïieuum ^Triltsrtie ÖTourant Straatsburg nodigt Oost-Europa Nader overleg nodig over Indische pensioenen u iii! Mooiste dag van mijn leven Onenigheid in Washington over Sow jet-politiek DONDERDAG 7 JULI 1955 F BUREAUX: Steenstra* 37. t Directie, Redactie, Abonnementen- en g Advertentie-afdeling: TeL 3144L Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. AD VERTE NTIÊN: f 0,18 per millimeter. (By contract belangrijke korting). Zee en dertigste jaargang No 10387 Directie: F. DÏEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omsfreien „Slantoasttch U ffcellnra "myn her! In tcytjeospoct" Een stempel op Genève Geen tweede „München" STRAATSBURG, 6 JULI. IN DE raadgevende vergadering van de Raad van Europa zijn van daag twee belangrijke opmerkingen gemaakt, die een stempel drukken op de komende conferentie van Ge nève: 1. De Fransman De Menthon, president der politieke commissie waarschuwde dat „Genève" geen tweede München mag worden en dat daarom iedere waarachtige vredes regeling aan voorwaarden moet zijn gebonden. 2. MacMillan en Pinay, de Britse en de Franse minister van buitenlandse zaken, boden aan, de Raad van Europa uit te breiden met communistische landen. De Fransman De Menthon stelde drie voorwaarden voor iedere goede vredes regeling: 1. een stelsel van onderlinge controle-instanties; 2. herstel der Duitse eenheid zonder neutraliteit en 3. eenheid door samenwerking van geheel Europa (inclusief de communistische landen) en vrije verkiezingen in de satellietstaten. De Brit MacMillan refereerde niet aan de drie punten van De Menthon. doch herhaalde het Britse standpunt, dat men soepel dient te zijn en dat Engeland de bekende politiek van „wait and see" zal toepassen. MacMillan zal te Genève waarschijnlijk een bemiddelende rol spe len. Pinay herinnerde er aan. dat de Raad van Europa open staat voor alle andere Europese landen die aan de vereisten voor toelating voldoen en dat de veilig- heidsaccoorden op regionale basis even goed kunnen worden uitgebreid tot coordcn op interregionale basis. nieuwe Westduitse minister buitenlandse zaken, Von Brentano, her haalde dat de regering te Bonn trou de Westeuropese Unie en beslist niet afwijzend staat tegenover welki boven-nationale integratie ook. Von Brentano hield een pleidooi voo: »n Europese organisatie die de vreed tme toepassing der atoomenergii regelt. De organisatie zou volgens Bren tano onder parlementair toezicht m( en uitvoerende bevoegdheid ten hebben. Volgens de minister wordt deze zienswijze gedeeld door de regerin gen der Beneluxlanden. Segni's kabinet beëdigd Nederlander aan dood ontsnapt De administrateur van de rubberonder neming Nagara in het Garoetse, de heer K. Kaat, is aan de dood ontsnapt, toen hij komende van Nagara en op weg naar Mi- ramare ter hoogte van de viersprong Rantja Herang plotseling van verschillen de kanten door opstandelingen onder vuur genomen werd. In plaats van stil te hou den gaf hij vol gas en slaagde er in met zijn jeep te ontkomen. Op Miramare waarschuwde hij de mobiele brigade die door uitzending van een patrouille voor kwam dat andere auto's werden aange houden, aldus het A.I.D. Het 16de gisteren beëdigd. Het kabinet-Segni bestaat uit 14 christen-democraten, vier sociaal-democraten en drie liberalen. Het kabinet wordt gesteund door de kleine republikeinse partij. Martino blijft bui tenlandse zaken beheren. Vice-premier is e sociaal-democraat Saragat. Op 13 Juli zal het parlement zich et nieuwe kabinet uitspreken. Vermiste man uit Deume blijkt te zijn verdronken Het stoffelijk overschot van de 49-jarige textielarbeider M. J. G. uit Deurne. die sinds Zondagavond werd vermist, is gis- in de Zuid-Willemsvaart aangetrof fen. Zondagavond werd door de Helmondse politie bij de Zuid-Willemsvaart wiel en hoed gevonden, aan de hand de identiteit kon worden vastge steld. Men is toen direct gaan dreggen, echter zonder resultaat. Gistermiddag werd opnieuw gedregd, jarige Helmonder, die wiens rijwiel eveneens bij de Zuid-Wil lemsvaart werd aangetroffen. Van de laatste werd geen spoor gevonden, de politie haalde wel het stoffelijk G. uit Deurne op. Tweede dodelijk ongeluk door kind met geweer Binnen enkele dagen hebben zich twee dodelijke ongelukken voorgedaan door dat kinderen met een geweer speelden. Kwam Zondag de negenjarige L. D. uit Bemmel om het leven aan de gevolgen van een schot hagel, dat de veertien jarige B. uit Westervoort op hem had gelost, gisteren overleed in het zieken huis van Tilburg de driejarige Marietje de Wijs, nadat haar achtjarige broertje eveneens Zondag per ongeluk een r had afgeschoten. De kinderen met hun ouders op bezoek bij familielid, waar de jongen een windbuks Uitstel voor Chessman en een nieuw boek De Amerikaanse opperrechter Tom Clark heeft Caryl Chessman, de schrij- het boek „Dodencel 3455". derom uitstel van executie toegestaan. Chessman, die zeven jaar geleden ter dood veroordeeld werd wegens roof. ver krachting en andere misdaden, heeft we. derom een boek geschreven, dat nog deze maand zal uitkomen. Het heet „Trial by Ordeal" f Gevonnist door beproeving). Hij zou 15 Juli in de gaskamer ter dood zijn gebracht „Beeldenstormers" gestraft. De Argen tijnse rechter Carlos Gentile heeft gis teren officieel bevel gegeven tot gevan genhouding van 42 personen die er van worden beschuldigd, na de opstand van de vorige maand r.-katholieke kerken in brand te hebben gestoken. Allen zullen gerechtelijk worden vervolgd. Het pasgeboren, hagelwitte geitje van de Londense dieren tuin is een bijzonder levendig beestje dat alles in zijn omge ving grondig onderzoekt. De laatste dagen gaat het geiten- jong zich ook interesseren voor de dingen boven haar. daarvan is de sik van i het meest fascinerend. Duitsers willen nog steeds Elten terug De Westduitse regering stelt nog steeds pogingen in het werk, de gebieden, wel ke in 1949 aan Nederland, België Luxemburg werden toegewezen, terug krijgen. Dit verklaarde staatssecretaris Hallstein gisteren naar aanleiding vragen, gesteld door het liberale lid de bondsdag, prins Hubertus zu Löwen- Hij noemde deze gebieden, welke in feite grenscorrecties zijn, „tot voorlopig beheer in opdracht overgegeven Duitse gebieden". Volgens Hallstein worden al sedert jaren met Nederland onderhandelingen gevoerd over teruggave van Elten e Zelfkant. De Westduitse regering stelt zich op het standpunt, dat een teruggave deze gebieden „een prestige winst voor de nabuurlanden en een werkelijke bij drage aan de Europese rechtsgedachte" betekenen. „ZO AANNEMEN. OF ER GEBEURT NIETS" Minister Luns gebruikt te zwaar geschut in de Kamer (Van onze Parlementsredacteur) WANNEER DE KAMER amendementen aanneemt op het wetsontwerp tot wijziging van de toeslagen van de toeslagwetten voor de Indo nesische pensioenen, dan doorkruist zij daarmee de studie, die door een interdepartementale commissie wordt gemaakt over de aanpassing van die pensioenen en is de regering deswege genoodzaakt, schorsing van de beraadslagingen te vragen. Deze dreigende woorden sprak min.sier Luns gistermiddag in de Tweede Kamer. Het hierdoor ontstane conflict werd tenslotte (tijdelijk) opgelost doordat de bewindsman er in toe stemde, over de ingediende amendementen nader overleg te plegen met de commissie van rapporteurs. Gelijk wij gisteren reeds in een deel ïzer edities konden melden, lag er een amendement van de heer Van de Wetering (c.h.), dat beoogde de maximum-begren zing voor de bijslag-verlening op te hef fen. gelijk dat vorig jaar reeds pensioenen Nederlandse Daarnaast was er een amendement-De Graaf (kath. v.), dat de bijslag-percen tages verhoogd wilde zien van 25 op 40 de eerste f 100 en tot 25 pet van de volgende f25. Schorsen van de" beraadslagingen, zou betekent hebben, dat er ook niets terecht zou zijn gekomen van de toch bepaald niet onbelangrijke verbete ringen, die het wetsontwerp zelf (dat de gehele Kamer niet ver genoeg ging) brengt, nl. vervalling van de vestigingseis in Nederland, uitbrei ding van de werkingssfeer tot hen, die op grond van de Betalingsrege ling van 1949 zijn gepensionneerd en het doen vervallen van de anti- cumulatiebepalingen. Minister Luns hield vol, dat elke ver dere verruiming niet los gezien kan wor den van het in studie zijnde vraagstuk van de sanering van de Indonesische pen sioenen, waarmee wordt bedoeld het ge lijktrekken dier pensioenen, die ongelijk zijn, naar gelang van de periode, waarin men werd gepensionneerd. Het duurt lang De bewindsman gaf toe, dat alles wel wat lang duurt, maar hij verwachtte, dat het rapport van de ambtelijke commissie er zal zijn vóór het kabinet in verband met de verkiezingen van het volgend jaar aftreedt. De voorstanders van de verdergaande tegemoetkomingen wezen er op, dat het dan nog wel twee jaar zal duren, van de sanering werkelijk iets terecht komt. Minister Luns krabbelde toen een heel eind terug: hij verwachtte het rap port in December van dit jaar of in Januari van het volgend jaar. Hij be streed de opvatting, alsof de regering maar weinig doet voor de Indonesische gepensionneerden. Zij hebben nl. meegedeeld in de duurtetoeslagen en 6 pet, die aan de bekende loonrondes waren gekoppeld. Minister Luns berekende, dat na de oorlog de Indonesische pensioenen reeds met 67 pet zijn verhoogd op een basis van f 100 per maand. Bij aanneming geschied. I amendement-De Graaf zou dit worden 83 pet. Dat zegt mij niets, aldus de heer De Graaf: het gaat nl. om kleine pensioentjes, daarbij is een toeslag van 100 pet zelfs wel aanvaardbaar! „doorkruisings-motief" had de heren Van de Wetering en De Graaf aller- ertuigd en evenmin hun respec tievelijke medestanders. de heren Rit meester (lib.) en Lemaire (kath. nat.), die het amendement-Van de Wetering steun de heren Hazenbosch (a.r.) en Stufkens (soc.), die het amendement-De Graaf steunden. (Zie vervolg op pagina 2) Geheime dienst ver wacht geen concessies In Washington is een onderlinge strijd aan de gang tussen de Ameri kaanse autoriteiten die de buiten landse politiek bepalen, zo meldt Ass. Press. Een minderheid wenst niet te geloven dat de vriendelijke houding van de Sowjetunie er op wijst, dat zij werkelijk van plan is concessies te doen. Het praten over vrede wordt door de laatstgenoemden uitgelegd als een an dere en handiger manoeuvre om de Duitse herbewapening te blokkeren. De meerderheid der autoriteiten heeft evenwel meer vertrouwen in het Krem lin. Deze groep meent, dat de Geneefse conferentie zal leiden tot een serie on derhandelingen die de bewapeningswed loop kunnen vertragen en een begin kun nen vormen voor het oplossen van kri tieke problemen in Europa en het Verre Oosten. De meest optimistische diploma ten zijn van oordeel dat Rusland gedwon gen kan worden, mede te werken aan een plan tot beperking van de bewape ning, waarbij passende inspectie, een making van Duitsland op voorwaarden het Westen schikken en een verlich ting van de greep op de satellietstaten in Oost-Europa. Topfunctionarissen van de Inlichtingen dienst voorzien evenwel, dat Rusland dergelijke concessies niet zal doen. De prinsessen Beatrix en Irene hebben gisteren met twee klas sen van het Baarns Lyceum een bezoek aan de E 55 gebracht. Hoewel de aanwezigheid van de beide prinsessen door het publiek niet onopgemerkt bleef, werd het incognito gerespecteerd. Zaak-Jungschlager Sterke verhalen voor de rechter In de negentiende zitting van de zaak- JungschlSger te Djakarta heeft getuige Harris bin Soehalni mededelingen gedaan contacten, die volgens hem zouden hebben bestaan tussen de leider van Daroel-Islam, Kartosoewirjo, en een a tal Nederlanders. Hij verhaalde, dat o.a. een dergelijk contact was geweest in 1949 in hotel Preanger te Bandoeng i Tasikmalaja voor Westerlings aanval op Bandoeng, waarbij ook het staatshoofd van Pasoendan, R. A. A. Wiranata Koe- soemah zou zijn aanwezig geweest Voorts nog in 1950 in hotel der Nederlanden te Djakarta met „kapitein Schmidt". Vervolgens gaf Harris een beschrijving van een landing ener onderzeeboot te Pameungpeuk. Kapitein Bos zou hierbij aanwezig zijn geweest, 's Nachts zouden met vier rubbermotorboten twaalf kisten met munitie aan land zijn gebracht. Een van deze motorboten was bemand met een Amerikaan en twee Ambonnezen. Voorts had getuige van de heer Schmidt gehoord, dat ten Zuiden van de Malabar uit vliegtuigen wapens neergelaten zou den worden. Getuige gaf ook een beschrij ving van deze neerlating. Eerst waren met electrische lampen en vuurpijlen sei nen gegeven en daarna gooide het vlieg tuig vijftien parachutes met uniformen, wapens, blikken voedsel, sigaretten en dergelijke uit. Getuige Harris vertelde ook de heer Versteegh te hebben ontmoet, die aan Kartosoewirjo hulp zou hebben ge vraagd voor de herovering van de onder neming Bandjarnegara, die toen in han den van een Chinees was. De heer Ver steegh heeft thans stadsarrest in afwach ting van de uitspraak in zijn zaak. Hij heeft terecht gestaan op besehuldiging van hulpverlening aan opstandelingen. Arbeiders op Dramaga weten weinig te vertellen De rechter, de verdedigster en de offi cier hebben een onderzoek ingesteld op de onderneming Dramaga, welke het middelpunt zou zijn geweest van werkzaamheden der beweerde sai zweerders. Onder bescherming van wapende leden der mobiele brigade be keek men de administrateurswoning, welke inmiddels verbouwd was. De be woner, de heer De Vries, zeide niet te weten of een nieuwe deur in de „wapen kamer" kort geleden was aangebracht. Hij was in April 1952 op de onderneming gekomén en daarna was de verbouwing geschied. Een in het proces ter sprake gekomen woning was eveneens afgebro ken, zomede een gebouw, waarin vroe ger een kluis was geweest. Enkele oude arbeiders zelden Tomasoa nog te kennen, maar hun mededelingen waren vaag. De rechter zeide, dat dit geen zitting was en verdachte was niet aanwezig. Fantastische Duitse woningbouw 1957 is de Westduitse Bondsrepubliek de wo ningnood te boven, iets dat zes jaar geleden een onmogelijkheid werd ge acht. West-Duitsland had fei telijk al huizen genoeg. i woningbehoefte millioen als pe- i de vluchtelin- niet In de Bonds republiek 550.000 wonin gen gebouwd en dit jaar zal dit cijfer ver worden overtro//en en het zal nog meer stijgen geduren de de jaren 1956 en 1957. Na de tweede wereld oorlog waren er in Duits land niet minder dan 2\i millioen door oorlogsge weld vernietigde huizen. Daarbij kwam toen nog genstroom. De gestaakte bouto-actiuiteit geduren de de oorlog maakte het tekort nog eens 1 mil lioen profer. Telt u maar op: een woningtekort van 6 millioen. waarbij niet zijn inbegrepen de wo ningen die nodip ztfn voor de immer aanhoudende vluchtelingenstroom. Het einde van deze nood scheen niet in zicht: f 1949 schatte de ministei voor woningbouw, dat het tekort niet vóór 1970 zou zijn opgeheven. De aanzienlijke Derbe tering in het tekort aan woningen blijkt ook wel uit het feit dat er voor het eerst sinds vele jaren in West-Duitsland ir. kran- tenadvertenties thans wo- inpen te huur en te koop worden aangeboden, er dat in sommipe provin cies nu vervulling va» de behoeften der onl heemden en vluchtelin gen nieuwe woningen zonder meer aan gegadig den kunnen worden toe gewezen. Tot dusve i slokten de ontheemden en vluchtelingen pemid- deld 45 pet van de nieuw bouw op. Ministerieel „ha. ha" (Van onze Parlementsredacteur) Toen minister Luns gistermiddag in de Tweede Kamer begon met wat hij zelf noemde de melancho lieke taak, wetten te verdedigen, die met vreugde worden ontvan gen en daarna met nog veel meer critiek worden bejegend, deed de geluidsversterker het niet. De be- windsmari was al een poosje aan het praten, toen hij ontdekte, dat er iets niet in orde was. Eén van de griffiers had al eens de micro foon-slurf omgebogen, kamerbodes waren bezig, de storing op te zoe ken. „Is er iets niet in orde. münheer de voorzitter?", vroeg de bewinds man midden in ztjn speech. „Ik geloof, dat de geluidsversterker niet werkt," aldus dr Kortenhorst. De minister bracht daarop zün mond vlak voor de microfoon en informeerde belangstellend „en De voorzitter constateerde, dat het ook zonder de geluidsverster ker wel ging. Inderdaad, het stem geluid van onze enige minister zonder portefeuille is ook zonder technische hulpmiddelen overal in de zaal duidelUk te horen. Maar plotseling deed de geluids versterker het weer. Onmiddellijk werd 's ministers stem nog duide lijker hoorbaar, terwijl hij. midden in een zin tevreden mompelde „ha, ha". V.S. erkennen grote Sowjetmacht Washington is tegen een int. ontwapeningsgesprek WASHINGTON. 6 JULI. President Eisenhower verklaarde op zijn wekelijkse persconferentie, naar Ge nève te gaan met de oprechte bedoeling, de zaak van het vrije Westen op verzoe nende en vriendschappelyke wijze naar voren te brengen. Naar hij zeide te weten, heeft geen enkele Amerikaanse ambte naar gezegd dat de Sowjet-Unie in een zwakke positie naar Genève komt, zoals Kroesjtsjef dezer dagen beweerde. „Uiter aard erkent Amerika de grote militaire kracht van de Sowjet-UnJe". aldus Elsen hower. Op een vraag over het eventueel bin nensmokkelen van de atoombom in de Ver. Staten door een ander land (een mo gelijkheid die de Amerikaanse gemoede ren de laatste tijd bezighoudt) zeide de president, dat op het ogenblik waarop een dergelijk wapen zou worden gevonden, er feitelijk sprake zou zUn van een oorlogs verklaring. Tenslotte wordt uit Washington nog ge meld, dat Amerika zich zal verzetten tegen het Russische voorstel, ln 1956 een internationale ontwapeningsconferentie te houden, waaraan ook door niet-leden van de Ver. Naties kan worden deelgenomen. Amerika wil medewerken aan een ontwa pening op beperkte schaal, die zal bUdra- gen tot vermindering van de spanning in de wereld, ook al zal zU op atoomgebied geen volledige veiligheid bieden. Het voelt echter niets voor een conferentie waarop politieke overwegingen de door slag zullen geven. Koning Haakon gaat goed vooruit Koning Haakon van Noorwegen, die onlangs by een val zijn dybeen brak. maakt het uitstekend. Er is een goede kans dat de beenderen weer normaal zullen vergroeien. Een en ander is gebleken by een rönt genonderzoek dat gisteren werd ingesteld. Hoe belangrijk de parachutisten zijn is al gebleken in de afgelopen oorlog. Rusland verwaarloost dit wapen niet één van de meest indrukwekkende demonstraties tijdens de luchtvaartdag op het Toesling vliegveld te Moskou was dan ook het nummer parachutespringen. Groot verlof luchtmacht lichting 1954 (Van een onzer verslaggevers) Sergeanten, korporaals en soldaten le klasse van de le lichtingsploeg 1954 groep i D van de Kon. Luchtmacht gaan uiteriyk 30 September a.s. met groot ver- - in groep B en C op 31 December. De tweede lichtingsploeg A en D zwaait 31 December af, in B en C op 31 Maart 1956. De derde lichtingsploeg gaat in A D op 31 Maart met verlof, in B en C op 30 Juni 1956. De vierde ploeg A en D verdwUnt op 30 Juni 1956, en B en C op 30 September 1956. Dit geldt alleen voor hen die de eerste oefening in de eerste maand van een kwartaal zUn begonnen. Is men in de tweede of derde maand in dienst geko- dan gaat men ook een of twee maanden later met groot verlof. ZU die voor reserve-officier worden opgeleid, kunnen met groot verlof na 24 maanden werkelUke dienst voor eerete oefening. Dat geldt ook voor de reserve- officieren van de administratie bU de Kon. Luchtmacht. Malta vertegenwoordigd in Lagerhuis? Eden, de Britse minister van buiten landse zaken, zal spoedig een ronde-tafel conferentie bijeenroepen van alle politie ke partUen van Malta. Bij die gelegen heid zal een voorstel van premier Min- van Malta worden besproken, vol gens hetwelk het eiland vertegenwoor digers naar het Britse Lagerhuis mag Als dit voorstel wordt aangenomen zal Malta in feite een deel van het Verenigd Koninkrijk worden en een status hebben die overeenkomt met die van Noord- Ierland. Worden de betrekkingen tussen Malta i het moederland inderdaad gewijzigd, dan betekent dit een revolutionnaire ont wikkeling ln de Britse politiek ten aan- en van de koloniën. De verklaring van Eden werd in het Lagerhuis harteiyk toegejuicht, ook door Labour. Oproer in Walla V" '.la afgelopen Het oproer In de staatsgevangenis van Washington, Walla Walla, is afgelopen. De directeur van de gevangenis beloofde, de eisen van de gevangenen te zullen onderzoeken. Zoals gemeld, verlangden de gevangenen een betere behandeling. Interpol speurt naar Cemaks moordenaar MÜNCHEN, 6 JULI De Westduitse politie heeft Interpol, de internationale politie-organisatie, om me dewerking verzocht bü de opsporing van een communistische moordenaar, die het bompakket heeft verzonden dat Dinsdag in een postkantoor te München de anti communistische leider Cernak en een oude vrouw doodde. Langs de Westdutts- Tsjechoslowaakse grens is de bewaking verdubbeld, omdat men aanneemt dat Cernak door een agent van communistisch Tsjechoslowakije is vermoord. Eerst thans is bekend geworden, dat Cernak kort voor zUn dood dreigbrieven heeft ontvangen van een communistische ondergrondse organisatie, welke zich „De Zwarte Hand" noemde. Cernak hechtte geen betekenis aan deze dreigbrieven. HET WEER IN EUROPA windstil NO ONO H ■S?3 3 "5 WEERBERICHT Stijgende temperatuur Tot morgenavond verwacht v De Bilt: J Overdrijvende wolkenvelden en morgen voornamelijk in het binnenland perioden met zonneschijn Droog weer. Zwakke tot matige wind uit NoordoIUke rlch- tlneen Enige stUging van temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag. Zon 421—21 02: Maan op 22.13, onder 8 08 Op 12 Juli L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1