Honderden dijkbewoners worden door een catastrofe bedreigd „Maak dat je wegkomtzei de boer tot de zandrijders enzij gingen Kroesjtsjef heeft gesproken Koningin bezocht stichtingen in de Achterhoek Overstapjes El Principe sin Protoeolo Afbetalingswezen is onderwerp van ernstige critiek 5 DINSDAG 5 IUU 1955 SPANNING LANGS LEK EN IJSSEL KRIMPEN AAN DE LEK, 5 JüLl. (Van onze speciale verslaggever) A LS JULLIE NIET MAAKT dat je weg komt, steek ik je aan mijn riek! Deze dreigende woorden sprak gisteren op De Noord een boer, toen twee vrachtwagens zijn erf opreden en de bestuurders vertelden dat zij hun lading zand op het terrein van de boer moesten storten. Dat paste nu eenmaal in het schema van de dijkverhoging, waarmee in „het voor portaal" van Krimpen aan de Lek een aanvang werd gemaakt. Maar de mannen kozen na het dreigement van de verbolgen boer de wijste partij: zij startten hun auto's zand. „Jullie hebben hier niets te maken", moet de boer hebben gezegd. volgd en schadevergoeding worden uit betaald. Hoe het zij Capelle aan den IJssel joeg gisteravond na een debat vol spanning de kogel door de kerk. Het wachten is nu op het antwoord van de regering. Was er dus grote activiteit in de ge meente van burgemeester Van Dijk, ook in Krimpen aan de Lek gonsde het van bedrijvigheid. Ook daar werden vergade ringen gehouden. Daar hadden de leden van het plaatselijke actiecomité een be spreking met B. en W. Het gemeentebe stuur van Krimpen volgde met grote in teresse de ontwikkelingen in Capelle. Dit incident is alweer een symptoom van de spanning, waarin de bevolking langs Lek en IJssel verkeert. Uit Capelic aan den IJssel kan eveneens een merk waardige gebeurtenis worden gemeld daar ging gisteravond de gemeenteraad met algemene stemmen accoord mei hei voorstel van B. en W. tot het in leven roepen van een verordening op het toe kennen van schadevergoedingen aan de slachtoffers van de dijkophoging. „We moeten iets doen!" zei burgemeester J. van Dijk. „Wij moeten de ongerustheid onder de gemeentenaren wegnemen En al waren er dan blijkens de discussies uiteenlopende standpunten, tenslotte von den de raadsleden elkaar op dezelfde weg: helpen en de regering voor de be slissing plaatsen. Haring of kuit De gedupeerden willen haring of kuit. Algemeen is de verwachting dat de rege- rLng niets zal doen. En dat zou onrecnt- vaardig zijn. „wy wachten nu al twee en een half jaar en niets wijst er op dat de overheid iets in de molen heeft zo werd in de raad van Capelle gezegd. Wat houdt nu de door de gemeenteraad aanvaarde verordening in De bedoe- gedeputeerde staten goed- it bedrag i vijf Jaren keuring te verkrijgen tingswijziging tot een f 500.000, nodig geacht vo< van schadevergoedingen, zal dan over een periode op de gewone dienst moe geschreven. Gedeputeerde staten zullen spoedig beslissing moeten nemen. Daartoe dienen G.S. te rade te gaan bij de regering. Op grond van de al vaker aangehaalde keur van 1805 kan de overheid „neen" zeggen. Dan wordt de situatie bijzonder moeilijk. Het was inzonderheid de C.H. woord voerder de heer A. van Duist, die de pro. blemen uitvoerig onder de loupe nam Hij zeide van oordeel te zijn dat behalve die 500.000 gulden een zelfde bedrag zal moeten worden uitgetrokken voor de dijkverbreding. Immers, zo stelde het ook de burge meester, zou uit waterstaatkundig oog punt bij dijkverhoging kunnen worden volstaan met een kruinbreedte van iets meer dan vijf meter. Uit verkeerstech nisch oogpunt zal de kruinbreedte op zeven tot acht meter moeten worden ge bracht, wat een aanzienlijke uitbreiding van hét aantal af te breken panden zal betekenen, namelijk honderd woningen. Ei van Columbus In die noodzakelijke verbreding van de dijk zit een belangrijk element. De over heid kan zich, ingeval het verlenen van schadeloosstellingen wordt geweigerd, beroepen op bepalingen volgens welke de bevolking voor eigen risico aan de dijk'woont. Maar de overheid zou in de verbreding van de dijk het ei van Co lumbus in de hand hebben. Want dan vervalt die risico-factor en wordt het al gemeen belang doorslaggevend. Omdat die verbreding dan een alge meen belang is (men denke aan de tov- dustrieën in deze gebieden en aan het steeds toenemende verkeer) zal de ont eigeningsprocedure kunnen worden ge- TT/" AT TE DEKKEN van de woorden- stroom die gisteren op de receptie in de Amerikaanse ambassade te Moskou uit de mond van Nikita Kroesjtsjef is ge vloeid? Welke waarde moet worden ge hecht aan de mededelingen die de mach tige secretaris-generaal van de Russische communistische partij onder het genot van een whdskey-soda heeft gedaan? Het is moeilijk, dit uit te maken, omdat Kroesjtsef formeel geen enkele regerings functie heeft en hij dus in feite niet op treedt als woordvoerder van de regering der Sowjetunie. Dit neemt echter niet weg, dat hetgeen door Kroesjtsjef gezegd werd. tevoren reeds de in stemming van Boelganin, Mikoyan en Kaganovitsj heeft gehad, blijkens de me dedelingen die deze heren op de receptie hebben gedaan. Maar daarmede zijn de vragen die in het begin gesteld werden, niet beantwoord. Het grote probleem blijft dat de staatslieden Volle passaged jsten Slroom van Amerikanen naar Europa (Van een onzer verslaggevers) Een grote stroom Amerikanen bezoekt op het ogenblik Europa. Ruim tweehon derd passagiers worden per dag door de K.L.M. naar Nederland vervoerd. De telefoons in het New Yorkse passagekan toor staan roodgloeiend. Maakte men verleden jaar nog vijftien vludhten per week tussen Amerika en Nederland, dit jaar heeft men er één en twintig per week gepland. Ook de ANW noteerde een stijgend aantal Amerikaan se toeristen in vergelijking met 1954. De Holland-Amerika Lijn geeft hetzelfde beeld te zién: volgeboekte passagelijsten en overwerk. Hier omvat de seizoen- drukte echter een veel groter tijdsbestek. Ze is al maanden geleden begonnen en duurt nog in onverminderde mate voort. Hernieuwde ramp (Van onze spec, verslaggever). De burgerij van Krimpen aan de Lek protesteert tegen dijkverho ging zonder schadevergoeding. Deze woorden staan met vette letters gedrukt op grote, gele biljetten die Zondagnacht door onbekenden op 200 plaatsen zijn aangeplakt. Een anonieme actie, waarvan de bur gemeester de oorsprong niet kent. Krimpen was er door geschokt Zondag. Geen wonder, want de dijkverhoging (nodig de bedrijvi bez\ langs de dijk, die straks ineens 11» meter lager dan de weg komen te ligen, en dat terwijl schadevergoeding wettelijk niet verplicht is de dijkver hoging dan houdt de gemoederen bezig. Het enie gerucht is al wilder dan het ander. Er gaat een verhaal „dat ze de eerste vrachtwagen met aarde willen overmeesteren om die voor de deur van minister Algera's woning te storten...." Sensatie rondom een ernstia* zaak. Want honderden uionlnpen en bedrijfspanden rullen moeten worden gesloopt. Dat betekent een catastrofe voor de eigenaars. Want zij kunnen bij niemand aanspraak maken op vergoeding. De regerino zwijgt. De hoogheemraden zijn door een keur uit 1805 gedekt. De gemeenten die het aangaat, kunnen de enorme lasten niet zelf opbren gen. Zij zullen dus leningen moe ten aangaan om de slachtoffers te helpen. En hoe zullen hogere in stanties daarover denken? Ds A. J. Kret, de Hervormde pre dikant aan de Lek, wijdde de Zon dagavonddienst geheel aan deze zorgen. Dat heeft grote Indruk ge maakt Hij preekte over de tekst: „Vreest God. eert de Koning"'. Hij zei de „Illegale" actie te betreuren; ook al omdat zij van de rustdag een dag van onrust maakte. „De christelijke vrijheid staat u toe voor uw rechten op te komen, maar ge moogt nooit eigen rech ter spelen." Ds Kret beloofde dat de kerk de gedupeerden niet in de «teek zal laten. „Hoe noodzakelijk die ophoging ook is, er is alle aan leiding om te spreken van een her- nieuwe ramp". WINTERSWIJK, 5 JULI KONINGIN JULIANA heeft vandaag een werkbezoek gebracht aan een aantal plaatsen in de Gelderse Achter- Vanochtend om elf uur arriveerde ZIJ bij de R.K. stichting Harreveld. In deze Inrichting bestaat de mogelijkheid, na een vooropleiding aan een aan de in richting verbonden lagere school, voor verschillende ambachten te worden op- geleld. Via Lichtenvoorde en Bredevoort ging het in de richting van Winterswijk, waar het gezelschap tegen half één arriveerde. In gezelschap van gemeentelijke en pro vinciale autoriteiten werd hier de lunch genuttigd, De voorzitter van de Gelderse 't Verklaarde uitzicht de Westelijke wereld nog steeds ernstige redenen hebben, te twijfe len aan de oprecht heid van verklaringen als gisteren door Kroesjtsjef zijn afgelegd. De Britse reac tie op de receptie van gisteren is wel het meest typerend voor de situatie: de in druk is versterkt, dat Rusland serieus wil onderhandelen, maar in Genève zal pas blijken of dit werkelijk het geval Is Niettemin zullen de woorden van Kroesjtsjef bepaalde elementen aan deze kant van het IJzeren Gordijn een wapen in de hand geven in hun strijd tegen de politiek van de Westelijke landen. Zij zul len zich beroepen op uitlatingen als „mocht er toch ooit oorlog komen laa» ons dan aan dezelfde zijde strijden" en „wij zijn verheugd dat wij naar Genève gaan maar als u niet gereed zijl ernstig te praten kunnen wij blijven wachten". Kroesjtsjefs korte gesprek met de Frans® ambassadeur liet ook aan duide lijkheid niets te wensen over. Dat was echt Kroesjtsjef, wat onbehouwen maar recht op de man af: „Duitsland bedreig', u meer dan ons. Ik wil u niet beledigen, maar ik geloof dat wij sterker zijn da» Frankrijk". Het klinkt allemaal zo vrien delijk en goed gemeend maar tussen de regels door leest men er ieta in van een poging, opnieuw verwijdering te veroor zaken tussen Duitsers en Fransen, die met zoveel moeite sedert 1945 wat nader tot elkaar zijn gebracht. Aan het schone Comomeer in Italië is een modeshow gehou den. Het meeste succes had het ontwerp van een Milanese ont werpster. Zij vervaardigde een strandhoed, die ook het hoofd van een koelie zou kunnen sieren. Engeland zal de marinebasis Simons- stad in Zuid-Afrika overdragen aan de Zuidafrikaanse regering, die hiervoor 7.5 millioen gulden in termijnen zal beta len. Tijdens het lange onafhankelijk heidsweekend in de Ver. Staten zijn bij allerlei ongelukken 368 mensen om het leven gekomen, een recordaantal. De memoires van oud-president Truman der Ver. Staten zijn gereed. In September begint de publicatie in Life, New York Times en St. Louis Post-Dispatch. Zo wel Turkije als Griekenland hebben zich accoord verklaard met het Britse voor stel dat de drie landen op korte termijn de kwestie-Cyprus bespreken. Een Brits vrachtschip is in de Rode Zee door een Egyptische batterij beschoten en ge troffen doordat het zonder zich kenbaar te maken de Egyptische blokkade van Israël scheen te doorbreken. De Sici- liaanse vulkaan Etna blijft werken. Niets wijst echter nog op een grote uitbarsting. De Amerikaanse munitiehulp aan De nemarken zal woeden stopgezet omdat dit Vand de ontvangen munitie ondeug delijk opslaat. Een 17-Jarlge Britse scholier is met zijn 23-jarige gymnastiek- juffrouw getrouwd, nadat het paar van school was weggelopen. De ouders gaven hun toestemming. Een groot gedeelte van Londen schudde vannacht op zijn grondvesten door een zware explosie. De oorzaak is niet bekend, maar men neemt aan dat een meteoor ln de damp kring van de aarde is ontploft. De Bul gaarse vice-consul ln Turkije, Tsjokalof. is wegens spionnage voor zijn land gear resteerd Tsjokalof was bij zijn arrestatie in het bezit van belangrijke stukkén. Kamer van Koophandel, ir H. Vis, sprak over de maatschappelijke en economische omstandigheden in de Achterhoek en burgemeester Van Veen over het maat schappelijk werk. De Koninklijke Trieotfabriek van G. J. Willink werd uitgebreid bezichtigd. -na het via het centrum van Winters wijk via Meddo en Groenlo naar Eiber gen ging. Overal werd H.M. door de be volking luide toegejuicht, In Eibergen stond een bezoek aan de Rekkense inrichtingen op het programma. In deze Prot. Chr. inrichtingen worden thans zeer moeilijk opvoedbare Jongens en meisjes verpleegd. Surinaamse kieskringen gesplitst De Surinaamse Staten hebben met 13 tegen 7 stemmen een ontwerp aangeno men om de indertijd samengevoegde kiskringen weder te splitsen. Voor de verkiezingen hadden de oude Staten tot de samenvoeging heloten en het werd de bovendrijvende partij verweten, dat zij dH doordreef om de uitslag te beïnvloe den. De voorzitter van de Verenigde Hindoestaanse partij kwam tegen deze beschuldiging op. Het Herderlijk Schrijven in de pers Men schrijft ons van Hervormde zijde: T\E DIRECTEUR van het Hervormd L-* Persbureau, de heer N. G. J. van Schouwenburg, heeft ons een goede dienst gedaan door in „Woord en Dienst" van 18 Juni Jl. een overzicht te geven van de belangrijkste pers-uitingen, die gevolgd zijn op de puhlieke boodschap van de generale synode van de Ned Herv. Kerk over „Christen-z11n ln de Nederlandse samenleving". Hij moest een keuze doen uit ruim 100 artikelen in dagbladen, tijdschriften, weekbladen, terwijl de stroom nog steeds aanhoudt. In talloze kringen en gespreksavonden Is he>t herderlijk schrijven onderwerp van gesprek; ook buiten de Herv Kerk Zo zlin door Pater Jelsma in de ..Plein kring" te Den Haag onder zeer grote be langstelling discussie-avonden gehouden. positief wordt gewaardeerd, ook al tonen de onkerkelijke socialisten on liberalen weinig begrip voor de eigenlijke bedoe ling van dit Schrijven. Deze groep trekt nl. het stuk vrijwel uitsluitend in het politieke vlak. in het sociale vlak ook. en ziet niet. althans te weinig, dat het in zijn geheel ook een aopèl op hèn doet. Zo schreef ..Het. Vrlle Volk": „De oude stelling: Christenen behoren in een christelijke partli. wordt genoemd een kortsluitende vereenzelviging van de ge hoorzaamheid aan Christus met een be paalde politieke houding"'Dit Her derlijk Schrijven neemt principieel stel ling tegen het oude anti-thesedenken". De N.R.C. vergelijkt het met het r.k. Mandement en zegt: „de Hervormde synode stelt daarentegen vast. dat ..het gezag der Kerk afgeleid en betrekkelijk Is", een gezag, dat echter met vreugde wordt aanvaard, „omdat het juist de vrüheid van de gelovig handelende en keling verzekert". "\7"AN R.K. ZIJDE kwam in „De TUd" een gedegen en objectief artikel van prof. v. d. Pol, waarin o.m. te lezen stond: „De bewering, dat het synodale schrijven vóór de doorbraak heeft ge kozen, is dan ook onjuist. De synode heeft de vraag: confessionele partij of doorbraak in het licht van de huidige situatie onderworpen aan een nieuwe beoordeling, gezien vanuit de taak der Kerk". Dit acht de heer Van Schouwen burg een beter begrip voor de zaak, dan de bewering in ,.Le Volkskrant", dae concludeert „dat dit stuk zeker geen bijdrage is aan de versteviging van or ganisatie en partijvorming op levensbe schouwelijke grondslag jn protestantse kring". TN GEREFORMEERDE KRINGEN (vooral daar, waar de banden met de A.R. Partij evident zijn) „heeft men eveneens de zaak deels in het politieke vlak getrokken en scherp afgewezen". „Trouw" immers betreurde het, dat de synode niet met een duidelijker uitspraak komt; het blad proeft hier „de geest der algemeenheid, waardoor het betoog in wezen een doorlopend betoog ten gunste van de algemene organisatie en dus van de doorbraak ls". Kennelijk waardeert de heer Van S. meer, dat ons blad na druk legt op het ernst maken met het geloof en met zijn belijdenis, waardoor het kerklid wordt opgeroepen, terwijl de samenstellers toch ook erkennen „de be zwarende én tegelijk ook kerstenende invloed, die met name van de christelijk- sociale beweging is uitgegaan." BEPAALD teleurstellend is. aldus ten slotte de heer v. Swat door som mige Hervormden is geschreven en ook gezegd. De CjH. Jongeren toonden het (blijkens een gehouden forum) zeer wel te kunnen waarderen, doch „Koningin en Vaderland" gaat zi. de perken te buiten door te schijven: „wy worden door dit boekje opnieuw onder de zuiging der doorbraak gebracht" en „Gij, ruim een half millioen c.h. kiezers, gij zjjt gods lasteraars wanneer gij niet nee tegen deze bewering der Herv. Kerkbrochure zegt. Herroep dat geschrijf, indien gij niet wilt, dat de tragedie van het Griekse humanisme de plaats inneemt van het overwinnend drama van Golgotha!" Met belangstelling zien wij verdere pers-overzichten tegemoet. Het gesprek en de discussie beginnen op volle gang te komen, hetgeen beantwoordt aan de grote betekenis van het onderwerp, dat door dit Herderlijk Schrijven aan de orde is gesteld. Woensdagavond zal door het district Zuidholland 3 van de B.B., in samenwer king met Nationale Reserve, Kruisvereni gingen, E.H.B.O., brandweer enz. eer oefening worden gehouden in hulpverle ning. Het centrum van actie zal gelegen zijn aan de Westersingel te Berkel. Toch is het zo REGEN VAN DIEREN 382) In oude berichten wordt her haaldelijk gesproken van regens van kikkers, rupsen, insecten, wonnen, slan gen. ja, sella van vissen- en schelpen- regens. Het verschijnsel dat allerlei uit eenlopende diersoorten uit de lucht op de aarde worden neergeslagen, zullen aanleiding hebben aan de juistheid van deze verhalen te twijfelen. Bovendien kloppen dergelijke feiten niet met de ael. aller lerkwaardigat natuurversehgn- Bg vele andere dierlijke regens ligt de zaak meestal anders. Verscheidene dieren hebben de gewoonte zich tijdens de droge seizoenen ln de grond in te graven ten einde uitdroging te voorko men. Zjj komen hg een stevige regen bui dan te voorschijn, maar wekken - n. daardoor de indruk III dat sg getgktgdig Toch staat liet vast dat in rallen tijdens een bui vise jes en schelpen zgn neergedaald had er dan inderdaad alle sc' 1 de gang wat. Nu komt het wel i terkolom wordt opgezogen, hetzij uit zee, hetzg uit meren of vijvers, en in dergelijke waterzuilen bevinden zich dan talrijke waterdieren die honderden meters verder weer neervallen. Meestal zgn zg dood, hetgeen na ren dergelijk avontuur niet te verwonderen is. en hun laatste daad it in dat geval geweest, dat zjj de indruk hebben gegeven van wel een biologisch zgn, alhoewel moet worden dat soms moeilijk is uit te maken het plotseling verschijnen van gr aantallen van dergelijke dieren r biologische oorzaak heeft, dan wel zg door de wind zgn meegevoerd. En wist U dat het Sambhar-meer India jaarlijks 3000 ton Zout door lucht krggt aangevoerd? Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) de Prins sbntter lam-tam Bewust afkeren van paradeglans bracht eigen arbeidsterrein Het was niet nodig om eerst tien lijfwachten te passeren. De journalisten konden hun vragen recht op de man afvuren. Hij zat daar rustig op de leuning van een zitbank en gaf antwoord op de meest uiteenlopende vragen. Die man was Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard der Neder landen, tijdens één var. zijn goodwill-reizen door het hier te lande nog zo weinig bekende Zuid- Amerika. Een krant in Lima, de hoofdstad van Peru, had na zo'n interview een vette kop over drie kolommen: „El Principe sin Protoeolo" (De Prins zonder tam-tam). De goodwill- reizen van Prins Bernhard door HANS KIEV ID LIANS Kievid, die als Nederland se reporter met een goede La tijns-Amerikaanse ervaring de reis van de Prins meemaakte, schreef voor ons een speciale arti kelenserie over de betekenis van deze zakenreizen van Z.K.H. In de komende dagen zullen wij onder de titel, die dat blad in Peru ge bruikte. deze interessante verhalen publiceren. Zij geven niet alleen een goede kijk op de persoonlijk heid van de Nederlandse Prins-ge maal. maar ook op de toestand en mogelijkheden van het grote con tinent, dat Zuid-Amerika heet. Eigen terrein Hoe die goodwillreizen van Prins Bernhard eigenlijk zijn ontstaan, is niet met enkele woorden, en misschien zelfs niet helemaal omlijnd, te zeggen. De Prins heeft in zijn leven als Prins der Nederlanden als eerste Euro pese Prins mag men wel zeggen een eigen terrein ontgonnen, waarop hij naast de regerende Vorstin werk zaam zou kunnen zijn. Men hoeft er helemaal niet geheimzinnig mee te zijn, dat de figuur van Prins-gemaal bijzondere eisen stelt aan de mannen die met onze vorstinnen de troon delen; eisen die door de grondwet aan paal en perk zijn gesteld en die door het volk. dat in zijn Koningin de hoogste Machtdraagster ziet, nog zijn verzwaard. Het was in Europa dan ook geen uitzondering dat Prinsen-gemaal als „parade-paardjes" weinig efficiënt werk verrichtten en huwelijks-halve alleen erebaantjes kregen toegewezen, waarin weinig effectief werk kon worden verricht Prins Bernhard heeft zich bewust van een dergelijke parade-glans afge keerd en naar een eigen arbeids terrein gezocht, waarin hij zijn vrouw kon bijstaan en het land van dienst zijn. We mogen ons gelukkig prijzen, dat Zijne Koninklijke Hoogheid daarin ten volle is geslaagd en zich met zoveel energie en zo'n hoge opvatting op zijn "taken heeft geworpen, dat wij in Nederland het optreden van ons vorstenhuis niet alleen zien als een symbool van de Kroon maar vooral als een actieve werkgemeenschap van bet echtpaar JulianaBernhard. Temidden van het volk In Lima de hoofdstad van Peiru, kreeg Prins Bernhard bloemen. Hij ontving er ook de eretitel, die wij voor deze artikelenreeks gebruiken: Principe sin I tocolo" terirekken en ervaringen méé gehad. Zowel tgdens zijn studiejaren, als in de latere banen (Berlijn, Parijs) heeft onze Prins midden in het „gewone", dat ls zakelijke leven gestaan. Hij had niet alleen vrienden onder mensen van zijn stand, maar veel meer onder de andere klaseen. Toen hij Prins der Nederlanden werd, meende hij ook tóen te moeten doorgaan, niet bóven maar temidden van het volk te staan en uit per soonlijke gesprekken en waarnemin gen datgene te observeren, wat raad gevers aan de kroon moeilijk konden of liever niet wilden rapporter Daaruit is het thans wel befaamae begrip van „werkbezoeken" ontstaan, de rondritten door en langs streken, bedrijven en personen, waarover een persoonlijke en koninklijke informatie was gewenst. Allen, die deze nationale werkbezoeken van nabij hebben meegemaakt, zullen de grote waarde daarvan hebben beseft; ten eerste omdat deze bezoeken geen loze for maliteit bleken en buiten het protocol vielen en ten tweede, omdat de Prins zich daarbij ontpopte als een intelli gent bezoeker, met een spreekwoor delijk geheugen, een gezond gevoel voor humor en het belangrijkste een juist inzicht in zaken en maat schappelijk* verhoudingen. Geen „toerist" Tientallen bedrijfsleiders in Neder land hebben ervaren, dat de Prins tijdens zijn werkbezoeken geen opper, vlakkvg „toerist" is, maar een man waarmee men zonder schromen „to the point" kan komen, met aanbe velingen, klachten of wensen, die daarna de volle aandacht van Z.K.H. blijven behouden totdat de eventuele problemen zijn opgelost. Men hoeft maar een keer te hebben kennis ge nomen van de omvangrijke corres pondentie die dagelijks door de par ticulier secretaris van de Prins. dr. F. A. de Graaft wordt afgehandeld en maar een maal een blik te hebben geslagen op de wekelijkse agenda van de prinselijke activiteiten, om te beseffen dat ZKH geen verzamelaar erebanen is. maar op velerlei aan critiekloze vleier*. met gezonde opvattingen over en belangstelling voor het allergewoonste dagelijkse leven. Bovendien met een gemak en vlotheid van bewegen en spreken, dat allen die met de Prins te maken krijgen, veel opgelucht er zijn kamer verlaten dan zij er heenkwamen. Ervaring heeft de Prins tot meester gemaakt in zijn omgang met mensen en zo heb ik in Montevideo daarvan een merkwaardig staaltje bijgewoond. Een paar dagen nadat de Prins in Uruguay was gearriveerd zouden tij dens een cocktail de landgenoten aan Z.K.H. worden voorgesteld. Daar ston- vaardigheid natuurlijk ook. Maar in het buitenland ls het toch altijd een tikje moeilijker, omdat de rangen op de contractposten wel eens ineen vloeien en de kleine klerk uit Am sterdam in Montevideo een hele Piet is, of zich zo voelt „Ook weer eens aan land Prins Bernhard won de harten der Zuidamerikanen door zijn ge makkelijke omgang met Iedereen. Hij was de „Prins zonder tam-tam" en dat blijkt wel uit deze foto, die werd gemaakt toen Z.K.H. de rug van één der leden van zijn team als schrijftafel gebruikte. en dit bedrijfsleven beter dan welke Nederlander ook heeft leren kennen, een wetenschap die tijdens de inter nationale reizen zeer te stade ia ge- Het tweede, dat onze Prins méé had en later nog meer meekreeg, was zijn grote populariteit, zijn grote mensenkennis en zijn gemak om met ieder, van elke stand en ontwikkeling om te gaan. Laten we eerlijk zijn ik heb dat trouwens zelf ondervonden dat we allemaal een tikje uit ons doen zijn, wanneer we voor het eerst aan Prins Bernhard worden voorge steld. Of het komt door de vroegere monarchistische tradities of de spreek, woordelijke afstand tussen vorst en volk, wij verwachten altijd min of meer dat de man die tegenover ons staat ieta buiten-werelds is. Wie de hand van de Prina echter persoonlijk mocht drukken, zal hebben ervaren, dat hij een stevige vuist kreeg vlees i 1 bloecf WD Nederlanders zyn daar nogal sterk ln, ten eerste omdat onze ge meenschappen bij de andere buiten landers vergeleken zeer klein zyn en dus zeldzame exemplaren altyd duur der schijnen en ten tweede omdat we by die buitenlanders (Zwitsers uitge zonderd) al gauw afsteken omdat landgenoten en behalve de wat verweerde gezichten en eeltige knuis ten van de boeren emigranten stak niemand by niemand af. vooral nu de zeelieden voor deze hoge aangelegen heid hun felle Amerikaanse dassen door stemmiger kleuren hadden ver vangen. Ik heb nog nooit zoveel mensen in dat kringetje van dertig perplex zien staan. Zonder de naam van de landgenoot te weten, taxeerde de Prins: „U is zeker een zaken man" en „U werkt op de bank", neem ik aan en „Zo johook weer eens aan landDe laatst aan gesprokene bleek inderdaad een zeeman en hij zal zich tot op dit moment wel afvragen, waaraan de Prins nu zag, dat hij op een schip thuis hoorde. Van de zenuwachtige stemming voor de komst van de Prins, was na een half uur niets meer over. de tijd dat de Prins van man tot man was gegaan. Het stij ve van de officiële cocktail had plaats gemaakt voor een volkomen ongedwongen hartelijk treffen van landgenoten, waar maar iveinip Nederlandse verenigingen in het buitenland ooit in zullen slagen. Morgen: Prins Bernhard geeft in het vliegtuig naar Bogota Colombiade heren van de pers een bewijs van zijn uitstekend geheugen. De heer R. J. 0. Menten t Levenswerk: Nederlands sanatorium Davos In Den Haag, is 78 jaar oud. overleden de heer R. J. O. Menten, officier fo de orde van Oranje Nassau. Met hem is man heengegaan, die een groot deel zijn leven wtjdde aan het welzijn van deren. Z(jn levenswerk is wel geworden het Nederlandse Sanatorium te Davoa. Jarenlang was hij voorzitter van het be stuur en bij elke actie was het zyn stu wende kracht, die tot resultaten leidde. De laatste twee Jaar moest hij zich wegens ziekte terugtrekken, maar hij hield zijn grote belangstelling Vier Jaar was hij commissaris van de Besogne kamer, waar hij een zeer geziene figuur was. In de Nederlandse Jagersvereniging deed hij goed werk. Na de bevryding werd hij belast met de regeling van zaken op Texel, waar een groot aantal Russen in moeilijkheden verkeerde. Vele sporten heeft hy In zijn Jonge jaren bedreven. Hy was een uitstekend cricketer, ijshockeyer en voetballer. Eens leidde hij als captain zyn schoolploeg te Vlllars (Zwitserland) tot het landelijk kampioenschap. Morgenochtend om 11 uur wordt zyn stoffelijk overschot ter aarde besteld op Oud Eik en Duinen in Den Haag Bij do Spaarbank te Amsterdam ls in Juni f5,1 millioen ingelegd en f3,8 min terugbetaald, zodat het tegoed steeg tot f 123,3 min bij de Rijkspostspaarbank f45.4 m'.n en f42,2 min., zodat het saldo tegoed in 1955 met f 132.9 min. is geste gen met inbegrip van f40 min. rente tot f 1503.» min. Ned. Consumentenbond doet voorstellen T"\E NEDERLANDSE CONSUMENTEN BOND heeft naar aanleiding van het rapport-Lichtenauer over het afbetalings- wezen een schrijven gericht aan minister Zyistra De bond acht het rapport onbevredi gend, omdat zijns inziens de ware aard van het afbetalingswezen niet werd on derkend, nl. de verkoper in staat te stel len een grotere omzet te behalen en zijn verdiensten te vergroten Tevens wordt de dekking, welke de handel tegen de aan afbetaling verbon- de risico's neemt, onnodig hoog geacht. Hy is van mening, dat de verkoper in zijn door een sterk vergrote verkoop vermeerderde winat een zekere compen satie zal moeten vinden voor de risico's welke hy loopt. Als directe maatregelen beveelt de bond een standaardisatie van de afbeta- lingscontracten aan. welke vaak vooreen belangryk deel der credietnemers minder leesbaar zyn, en een duideiyke vermel ding tusaen het verschil in pry's op af betaling en contante betaling. Naar Amerikaans voorbeeld zou een centrale registratie der afbetaling6zaken kunnen worden opgezet. Eventueel zou den de gemeentelijke credietbanken en het Centraal Bureau Afbetalingen van de Detailhandel kunnen worden Ingescha keld. Alle voorschriften In de handel, die beogen alleen de wettelUk toegestane maxImum-prUzen In rekening te bren gen, souden op grond van verboden kar telvorming door de overheid ongeldig moeten worden verklaard. Ook de con currentie zou hiermede gediend zyn. al dus besluit de bond. (Wy verwyzen voor deze kwestie naar het artikel over de afbetaling in ons blad van gisteren. Red.). Overleg Suriname en Brazilië Dr Lucien Rens, Surinaams minister van onderwijs. Is naar Brazilië vertrok ken om de regering van dat land voor ta lichten over de rapportering ln de Ver enigde Naties. Brazilië had nog eniga bedenkingen tegen de beëindiging der rapportering en daarom achtte Suriname het gewenst Brazilië rechtstreeks voor te lichten. In de tweede helft van October zal de internationale tarwersad een confe rentie beleggen over hernieuwing van de internationale tarwe-overeenkomst, welke 1 Augustus 19S6 afloopt. De Beneluxlan- den zullen vertegenwoordigd zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5