Deel van Rembrandthotei ging in vlammen op Plaatsnamen in de Haarlemmermeer: beeld van bewogen historie Rotterdammer reed te Katwijk twee fietsers aan Na drie uur waren brandweren het vuur meester New York City Ballet in een perfect lijnenspel NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 5 IUU 1955 Agenda van Leiden In het land van de wateiwolt Plichtsverzuim van zandschippers werd na drooglegging openbaar TN DE HAARLEMMERMEER viert men twee weken feest ter herdenking van het honderdjarig bestaan van deze vruchtbare polder. Op het raadhuis van Hoofddorp kan men een merkwaardige herinnering in han den nemen uit de tijd, toen de waterwolf hier nog heerste: een grove, 30 cm lange baksteen, aan de ene kant voorzien van een rond gat, die hier eertijds door een visser is gebruikt voor de verzwaring van zijn net, mis schien verspeeld tijdens een van die hevige stormen, die in de 15de, 16de en 17de eeuw hier zoveel land hebben weggeslagen. Telkens worden nog stenen van deze soort uit het bouwland opgedolven als typisch bewijs, dat eens drie, vier meter water stond, waar nu de ploegschaar door de vette klei snijdt. Bij het zien van zo'n herinnering begrijpt men eerst recht de diepe zin van het wapen der gemeente Haarlemmermeer: drie gevulde korenaren, opschietend uit met schuim gekroonde baren. als Abbenes en Burgerveen, en aan de Sloterkant de in 1610 aangelegde Aker- weg. Voortdurend voeren schuiten met zand tussen Hillegom en Sloten heen en weer. Zij losten hun lading ter verster king van de slechts met grote moeite in stand gehouden Akerweg. Aldus ontstond een kunstmatig strand van duinzand, dat als zandplaat nog be9tond, toen de Aker- weg reeds lang verzwolgen was. Lange tijd was die zandbank als badplaats zeer in trek. Thans staat er het Badhoeve- dorp, dat zjjn naam ontleent aan de Bad hoeve, de modelboerderij van Slotens burgemeester mr J. P. Amersfoordt. Overigens heeft men ook nog zand banken gevonden ten Oosten van Vennep; ook dit zijn zandstortingen, al valt moeilijk te begrijpen, welke oever met dit duinzand moest worden beschermd. De zandschuiten werden onder Hillegom geteld en men neemt Er is een tijd geweest, eeuwen voor de inpoldering van de Haarlemmermeer, dat men nog te voet zjj het met be hulp van een polsstok, om over de sloten te springen van Hillegom naar Aals meer kon gaan, dwars tussen de meer tjes en veenderijen door. De weg van Amsterdam naar Haarlem liep toen door een smalle 9trook grasland, die twee meren van elkaar scheidde: het oude Haarlemmermeer en het Spieringmeer. In die smalle strook gronds lagen de dor pen Rijk of Rietwljk, Nieuwerkerk en Vijfhuizen, eenvoudige gehuchtjes, niet veel meer dan een handjevol houten hul zen, bewoond door vissers en turfstekers, rond een landelijk kerkje. Men weet nog. dat de geestelijke van het dorp Nieuwerkerk een inkomen had van tien Rijnlandse guldens en dat de koster helemaal geen bezoldiging genoot. Het water knabbelde voortdurend stuk ken van het plaatsje weg. Kwam het wat al te dicht bij een woning, dan brak de bewoner die doorgaans haastig af. om haar een eindje verder landinwaarts weer op te bouwen. In 1628 bestond Nieuwerkerk nog slechts uit 28 huizen en een kerkje; twintig jaar later was het vrijwel geheel door de Waterwolf ver zwolgen Rietwljk of Rijk. waaraan de buurt schap Rijk en de Rjjkeroorderpolder thans nog herinneren, moest in de jaren tussen 1610 en 1647 heel wat terrein prijsgeven en is tenslotte eveneens door het water verdwenen. Bij de droogma king heeft men nog de fundamenten ge vonden van de toren, evenals de plek. waar het kerkhof is geweest. aan. dat de schippers het zand bij de Vennep hebben gelost, midden In het meer dus, om er sneller al te zijn. Men ziet ook hier: al is de leugen nog zo snel. de waarheid achterhaalt haar wel. Al is het dan nu ook te laat om de euveldaden dezer schip pers te bestraffen. Zwanenburg De naam Halfweg Is gemakkelijk te begrijpen. In de tlid dat men nog per trekschuit van Amsterdam naar Haar lem reisde, legde men halverwege even aan. Daar stond tot in de 16de eeuw het Huis ter Hart, dat in 1527 in vlammen opging en eerst in 1654 werd herbouwd. Vijftien jaar later werd het wederom verbouwd en kwamen de stenen zwanen er bij, waaraan het de naam Zwanenburg ontleent. Hier hielden sedertdien de dijk graven en heemraden van Rijnland hun bijeenkomsten. Thans is van het oude Gemeenlandshuis van Rijnland nog slechts de voorgevel over, de rest is ver anderd in de bekende suikerfabriek te Halfweg. Maar die voorgevel mag er nog altijd zijn: hli is versierd met de blazoe nen van de dijkgraven en heemraden, die hier indertijd hun besprekingen hielden, terwijl links nog de stenen zwanen staan, waaraan Zwanenburg zijn naam te dan ken heeft. Zo ziet men. dat in een jonge polder als de Haarlemmermeer achter de namen van buurtschappen, polders en vaarten een stuk geschiedenis schuil gaat. Wat weet men in het dljkdorp Vijfhuizen nog van de ^rijd, die vroeger hier ter plaatse tegen het telkens opdringende water is gestreden? Ook uit de tijd, dat wij de waterwolf definitief onder de knie kre gen is nog een naam bewaard gebleven. Het is de volksnaam De Krim, die tij dens de Krlmoorlog door de polderjon gens aan Nieuw Vennep werd gegeven en die tot op de huidige dag zich heeft weten te handhaven Kantongerecht Leiden Een Rotterdams koopman stond gisteren voor de Leidse kantonrechter terecht, omdat hij op 31 December 1954 op de Zeeweg te Katwijk aan Zee zo woest gereden had, dat hij bij het inslaan van een andere weg op het rijwielpad terecht kwam en twee fietsers aanreed, waarbij een 64- jarige Katwijker ernstig gewond raakte. Verdwenen Door de voortdurende golfslag is al dit land in de loop der 16de eeuw verdwenen. In 1563 is over de toestand, gelijk die on geveer in 1500 was. een verklaring af gelegd door zekere Claes Haegen. „Noch by zyne gedenckenisse", zo verzekert deze, zijn de meren gescheiden geweest door de „gemeenen Heeren Wech, daer men van oudts van Haerlem naer Am- stelredam ende Utrecht te waegen ende paerde plach te ryden." Claes Haegen vertelt, hoe zijn vader, „aldaer in 't hoy wesende hem onder an deren eens geselt "heeft gehadt: „Coempt zoen', willen wy die andere meer eens ghaen zien", leidende hem zoe van den Spieringmeer een stuk veltwaerts inne om hem de voerseide groete meer te th oenen." Dan verhaalt Haegen nog van de strijd, die de bewoners van Rijk en Nieuwer kerk toen al tegen het water streden: hoe zij, toen de Heeren Wech op een winter door het water was doorbroken, met man en macht werkten om het gat met ruigte te dempen, maar dat het niet heeft mogen baten, omdat ,,de dyck al daer op een winter wederomme doerge- broken en voerts oepen gebleven is." De Rotterdammer ontkende aanvanke lijk op die dag in Katwijk geweest te zijn, maar een getuige had niet alleen het nummer en de kleur VïSn de autoo genoteerd, maar herkende de chauffeur bovendien. De ambtenaar van het O.M.. mr Baron van der Feltz, achtte het een groot schandaal, dat iemand op een der gelijke wyze van de weg gebruik maakte en na het veroorzaken van een ongeluk zo snel mogelijk verdwenen was. Hij eiste veertien dagen hechtenis en intrek king van het rijbewijs voor de tyd van een jaar. De plv. kantonrechter, mr H, R. Goud smit, veroordeelde verdachte tot een week hechtenis en het intrekken van het rijbewijs voor een jaar. Na de uit spraak wilde verdachte alle schade aan het slachtoffer vergoeden. Gestolen goederen gekocht Een lompensorteerder uit Leiden werd veroordeeld tot 100 boete of 30 dagen hechtenis, omdat hij van diefstal afkom stig oud ijzer van twee jongens van 10 en 12 jaar gekocht had. De ambtenaar van het O.M. wees er op, dat aan deze diefstallen op deze wyze geen eind komt. Clandestiene luisteraars Een groot aantal Leidenaars werd door de kantonrechter tot ƒ25 boete of 10 da gen hechtenis veroordeeld wegens het clandestien luisteren naar de radio. Be trokkenen kregen de in beslag genomen toestellen terug. Kaatswedstrijden in de Leidse Hout Zaterdag om half drie houdt de kaats- club te Leiden een wedstrijd in de Leid se Hout tussen leden van de kaatsver- enigingen uit Rotterdam, Den Haag en Leiden. Seoretaris van de Leidse vere niging is de heer H. Veldstra, Lage Mors- De Noordwijkse brandweer, die onder leiding van de hoofdbrandmeester, de heer C. van Vliet, onmiddellijk met alle beschikbare materiaal uitrukte, stond voor een zware taak. Door de felle wind sloegen de vlammen al spoedig uit het dak van het gebouw, dat uit 1912 da teert. De loco burgemeester, wethouder G. Vogelaar, aarzelde dan ook niet om assistentie te laten vragen aan de Leidse brandweer. Hoewel deze vrij 9poedig verscheen vrat het vuur dusdanig voort, dat het ergste werd gevreesd. De Leidse brand weer kwam met een ladderwagen en een magyrusladder, zodat de brand toen ver der met alle energie kon worden aange pakt. In totaal werd met een zevental slangen het vuur bestreden. Aanvankelijk deed het gerucht de ron de dat zich nog enkele gasten op de bran dende verdieping zouden bevinden, maar dit bleek gelukkig onjuist te zyn. Op het terras zat omstreeks acht uur in tuinstoelen een aantal van de onge veer 50 gasten temidden van hun bezit tingen. die uit de ravage waren gered Zij werden allen ondergebracht in het Palace-hotel, eveneens eigendom van de N.V. „Hotel-Maatschappij", directeur de heer R. van Sterkenburg. Tegen 10 uur waren de brandweren he» vuur meester en kon met de nablussing worden begonnen. De schade is zeer groot; de hele rechtervleugel van her hotel brandde boven uit en de beneden verdieping liep grote waterschade op De schadepost is des te groter omdat de brand juist in het hoogseizoen valt en het hotel voor de maand Augustus ge heel volgeboekt was. Juist vorig jaar is het hotel ingrijpend gerestaureerd, waarmee een bedrag van rond vier ton was gemoeid. De brand vormde een boeiend schouw spel voor de gasten en de inwoners van Noordwijk. die door de politie op veilige afstand werden gehouden. Sr lopen verschillende verzekeringen op het hotel. Lol voor brandweer Wij spraken nog met de heer R. van Sterkenburg. eigenaar van het hotel, die verklaarde dat de oorzaak van de brand Een fraaie K.L.M.-luchtfoto van het hart van de Haarlemmermeer: het centrum van Hoofddorp. In het midden rechts het polderhuis, van -waaruit het polderbestuur de zaken van de Meer behartigt, en links het raadhuis. Ds Versloot ontsnapte aan ernstig ongeluk Ds R. Versloot, afkomstig uit Leiden en thans verbonden aan de Presbyte riaanse Kerk in Kogarah bij Sidney, is in de Australische Alpen bij Canberra aan een groot gevaar ontsnapt, zo meldt onze Australische correspondent. De predikant wera namelijk met zijn auto door de bestuurder van een pas serende vrachtauto van de weg gedron gen en stortte dientengevolge in een ra vijn. Het voertuig bleef echter achter een boom hangen. De val we:d daar door gebroken en ds Versloo; kon zyn auto met slechts enkele lichte verwon dingen verlaten. De auto wcru errvtig gehavend. Mulo-examens te Leiden Geslaagd voor diploma A: J. B Korn- dorffer, W. M. van dor Plas en J. A. A. G. Timmermans, allen te Katwijk aan Zee, E. Bouman te Katwijk, J. H. H. van Beek te Leiden en J. van Iterson te Val kenburg. Geslaagd voor diploma B: H. de Water. J. Boter, P A. Pyl, W. Oudshoorn, C. van Nood, D. J. Filippo en B. Guis. allen te Leiden, H. Botermans en M. Postmus, beiden te Valkenburg. C. Guyt, J. J. v. d. Oever, IJ. Meijvogel en G. Verloop, allen te Katwijk aan Zee, A Kuijt en L. Dompeling, beiden te Katwijk aan den Rijn. L. Kromhout te Rijnsburg, J. P Verhoogt en J. Werner te Leiderdorp, C. Leenheer te Noordwijk Binnen, P. A. Boer te Hazerswoude. en R. A Storm te Voorschoten. nog niet kon worden vastgesteld. Juist voor de opening van het seizoen Ï6 het T~)E AMERIKANEN dansten en dan ls het zo de gewoonte figuurlijk ge sproken dat iedereen meedanst. Dat i.' natuurlijk de heerschappij van de dollar Men kan dat materialistisch noemen maar is deze tijd wel iets anders. Het ideële heeft heus geen ruime plaats meer. Men denkt nuchter, men handelt zakelijk. Het leven kent niet meer de nerveuze, bewogen trilling van de mooi- gewelfde lijn, doch slechts de rechte lijnen en de scherpe hoekige vlakken. Abstracte kunst en moderne architectuur verwijderen de rondingen, vlakken het sierlijke af in een streven naar romati- tiekloze zakelijkheid. En het dansen? Het is als een modern gebouw: uitzonderlijk knap van construc tie, fascinerend door de felle accenten, maar zonder de warmte van het oude patriciërshuis. De gala-première, die het befaamde New York City Ballet gister avond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag gaf, was hiervan wel het bewijs. En er is ook be wezen, dat men zich als mens in 1955 eigenlijk toch wel zo'n beetje thuisvoelt in die rechte vlakken. Die vlakken zijn namelijk zo helder en schoon, zo door zichtig. er is geen stof meer op. Al kij kend niet luisterend, want een ballet is er heus alleen maar om te zien gaat het zakelijke boeien. En slechts aan het einde komt men, recapitulerend tot de ontdekking: wat waren het, mensen of marionetten? moet dan ook voor vrij aanzienlijk wor- Iedereen heeft lof voor de gezamenlijke brandweren, die in betrekkelijk korte tijd deze zeer hevige brand, die steeds werd aangewakkerd door de felle Noord westenwind, wisten te bedwingen. De leiding van het blussingswerk was in handen van de hoofdbrandmeester, de heer C. van Vliet, directeur van open bare werken der gemeente Noordwijk Laat ik het maar direct zeggen: wat die paar duizend toeschouwers in K. en W. gezien hebben, waren marionetten, an ders niet. George Balanchine. de 51-jari- ge Amerikaans-Russische leider, heeft het spel der touwtjes meesterlijk ge speeld. Hij liet geen ruimte voor per soonlijke expressie, voor eigen gevoels- aandoeningen, voor het zichzelf-zijn der dansers, alles werd bestuurd. Eigenlijk net als bij het dictatoriale Russische bal let, dat ook in ons land was. En in die sfeer had Balanchine zich beter van ge wone gebruiksmuziek kunnen bedienen dan van een symphonisch werk als de Schotse Symphonie van Mendelssohn. Men heeft van deze muziek alleen maar heel getrouw de lijnconstructie begre pen. maar van de inhoud niets. Arme Mendelssohn, die zo ontzield werd. Daar om zei ik al dat een ballet er alleen maar is om te zien. Met alle waardering voor het Rotterdams Philh. Orkest en de diri gent Leon Barzin. de muziek moet on dergeschikt blijven en niet een kunst in zichzelf zijn. Zo b.v. in Western Sympho ny. waarbij Hershy Kay wat oppervlak- kiee revuemuziek schreef met cowboy liedjes en prairie-aongs. En die dans was dan ook de beste van het programma: zakelijke felle kitsch, maar in haar soort geniaal. Hier was de grens van het goed kope cabaret bereikt, doch door de per fectie in de uitvoering, door het vol maakt beheerste touwtjesspel van Balan chine. van begin tot eind fascinerend. Prachtige sterren als Diana Adams, Me lissa Hayden, Patricia Wilde en Herbert Bliss, gaven een werkelijk overrompe- lendè techniek en het corps de ballet was als een meesterlijk geregisseerd kijk spel. Technisch van een verbluffende hoogte en van een etherische lichtheid was de „Pas de deux" van Délibes, ge danst door Maria Tallchief en André Eglevsky. Het lijnenspel van deze „Pas de deux" en de pure schoonheid van deze twee topfiguren deden iets van het mate rialisme vergeten. Geopend werd met Serenade van Tschaikowsky. dat prach tige werk voor strijkers van de Russische meester, door zijn landgenoot Balanchine (eigenlijk Balanchivadze) constructief meesterlijk in beweging gebracht, weer echter zonder de innerlijke beweging te raken. Hoe geniaal echter was hier het spel der marionetten, het was als een zichzelf-geworden en zichzelf-voldoende- zijnd dansen, plastisch uitzonderlijk transparant, vreugdevol ook, maar van een vreugde die niet zo erg diep zit, niet van een verrukking is zoals dat b.v. bij een Weens ballet het geval is. Een speci aal woord van hulde in deze Serenade voor de lichte en slanke Tanaquil Le- clercq. Langdurige ovaties waren het ge volg van deze voorstelling. Woensdag- en Vrijdagavond zij» er nieuwe programma s. Corn. Basoski Keukenhof 1955 Uitslag fotowedstrijd en wedstrijd modeltuinen Er ls aan de fotowedstrijd Keukenhof 1955 druk deelgenomen. De jury had dan ook moeite met hot aanwijzen van de prijswinnaars. Tenslotte werden de prij zen als volgt toegekend: 1 G. H. Wage naar. Rotterdam, met ..Blik op de vij ver": 2 J. C. J L. K. Poort, Hilversum, met „Emu"; 3 C. J. Oostdijk. Rotterdam, met „Parkbezoek": 4 H. Groenendijk, Oegstgeest, met „Overzicht vijver": 5 H. de Kort. Haarlem, met „Overzicht smalle bos". De uitslag van de wedstrijd modeltui nen luidt: 1 firma Carl van Empelen. Heemstede; 2 firma Van Empelen en Van Dijk. Aerdemhout 3 firma Tulpo, Was senaar; 4 firma Koper. Bennebroek. Het publiek werd in de gelegenheid gesteld naar het oordeel van de jury te raden. Van de ruim 8000 ingeleverde formulieren waren er slechts 132 eens luidend aan de uitspraak van de jury. De uitslag van de prijsvraag modeltul. nen luidt, na loting tussen de 123 goede oplossingen: 1 D L Baauw, Vlaardingen; 2 J. M. van Zoelen. Zoetermeer; 3 J. A Brekelmans. Hilvarenbeek; 4 J. Ducker» Roosendaal (N.B.); 5 Mej. S. Vocks. Am sterdam. Int. conferentie ontheemde zeelieden in Den Haag Van 7 tot 10 Juli wordt te Den Haag een internationale conferentie belegd over de status van ontheemde, gevluchte zeelieden. De heer A. Herment, inspec teur van het Belgische ministerie van buitenlandse zaken zal aan het hoofd staan van de Belgische delegatie. Op de agenda staan voorstellen die de strekking hebben het de gevluchte zee lieden gemakkelijker te maken en reis- passen en andere officiële documenten te verkrijgen. Er wordt deelgenomen door Frankrijk. Engeland. Duitsland. De nemarken Zweden en Noorwegen. Dinsdag Gulden Vlies, 5—6 uur: Leidse verenl- I girtg van industriëlen, afscheidsreceptie I mr F. J. J. Trapman. Doopsgezinde Kerk (Pieterskerkstraat) 1 8 uur: koor van het Bethel-college 1 i Amerika). Leids Volkshuis. 8 uur: De Sleutel bloem, sluitingsavond cursussen 1954 55. 1 Woensdag Stadsgehoorzaal, half 11: Ring Leiden 1 en Omstreken van Chr. zangverenigin- 1 gen. groot nationaal zangconcours. Turk, 3 uur: Leidse Kunstkring „Voor I Allen", ledenvergadering. Geregracht hoek Korevaarstraat. 8 uur: I interkerkelijke openluchUamenkomst. Hooglandse kerk, half 88 uur: Avond- I stilte. Den Haag. Kon Schouwburg, 8 uur: I Comité Kunstmanifestaties 1955 Leiden, 1 The Shakespeare Memorial Theatre mot 1 Much ado about nothing. Oegstgeest, 7 uur, gemeenteraad. 1 Donderdag Stadhuisplein, half 8: K. en O., dag- I excursie naar de openluchtten'.oonstelling f van Europese Beeldhouwkunst in Park f Sonsbeek te Arnhem Pomona-terrein. half 8 Leidse Jeugd 3 Actie, Zomercursus veld- en terrein- spelen. Lido, half 9: Comité Kunstmanifes- 1 taties Leiden 1956, Galavoorstelling Ita- I liaanse film La Btrada. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde. 10—8 uur: Japanse kleurendruk houtsneden Kunisada (tot 18 Juli), en ..Zo zien tl] ons" (de Europeaan gezien door ander* volken), tot 2 October. Lakenhal, 95 uur: Moderne Belgi sche Deeldende kunst (tot 18 Juli). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breetraat 74, tel. 20552 en de Haven-apotheek, Haven 18, lei. 20085. Drukkerij in Berkel geheel afgebrand In Berkel is gistermiddag de drukkerij van de fa K. Haak volledig uitgebrand, nadat een houten schuurtje van de naast liggende woning in brand was geraakt. De gehele inventaris, waaronder een tweetal vlakdruksnelpersen en degel automaten, gingen geheel verloren. De drukkerij was tegen brand verze kerd, echter niet tegen bedrijfsschade i Hoeveel de schade bedraagt, is nog niet bij benadering bekend. Het is nog niet duidelijk hoe de brand is ontstaan. Vermoedelijk hebben kinde ren met vuur gespeeld. Drie jachten nog niet terug van race Over drie van de zeven Jachten die aan de transatlantische race hebben deelge nomen om de beker van de koning van Zweden, verkeert men In onzekerheid. Dit zijn de Stavanger, de Schluessel von Bremen en de Ortac. Volgens officials van de Goeteborg Yachting Club bestaat er echter geen reden voor ongerustheid 1 en er zullen geen pogingen gedaan wor- 1 den om hen op te sporen, voordat de han- j dlcap-periodes verstreken zijn. De Sta- vanger en de Ortac zijn niet meer gezien, sinds ze in het eind van de vorige week voor het Skagerak waren gesignaleerd. Men neemt aan, dat de Jachten voor de hevige regenval beschutting hebben ge zocht bij de Noorse kust. Hoge sprongen: 2.08 meter Tijdens internationale atletiekwedstrij den te Goteborg hebben de Amerikaan Shelton en de Zweed Nilsson fraaie hoog spring-prestaties geleverd. Zij behaalden beiden een hoogte van 2.08 meter. Het wereldrecord staat met 2.12 m. op naam van de Amerikaan Davis (27 Juni 1953). De Amerikaan Culbreath won de 400 m. horden in 52,7 sec. Op Kogelslingeren be- 1 reikte zijn landgenoot Conolly 57 40 m. voor training In Bad Kiasingen is onder leiding van de Duitse zwemtrainer Heinz Plumanns een serie trainingen in Europees verband begonnen, waaraan achttien zwemmers en zwemsters uit Zweden, Hl uit Dene marken, 7 uit Oostenrijk, 6 uit Engeland, 3 uit Finland en 25 uit Duitsland deel nemen. Zij zijni daar bijeen om zich ge zamenlijk te oefenen in het schoonsprin- gen en het torenspringen. Gedrang om Reshevsky De Amerikaanse schaker Samuel Reshevsky. die in de landenwedstrljd Rusland—Ver. Staten, welke te Moskou wordt gehouden, wereldkampioen Bot- winnlk heeft verslagen, was gisteren op de receptie in de Amerikaanse ambas sade In Moskou t.g.v. de viering van de Amerikaanse onafhankelijkheidsdag de gevierde man. Alle belangrijke Russische figuren, aldus As.. Press zoals premier Boelganin. de leider van de commünls- tlsche partij. Kroeajtsjev en vlce-prcmier Malenkov wilden met de verlegen Ame rikaanse schaker op de foto.... Motortraining voor inter nationale zesdaagse In het kader van de voorbereiding voor de internationale motorzesdaagse, die ln September in Tsjechoslowakije wordt ge houden. hebben 36 candidaten voor de Nederlandse afvaardiging gisteren deel genomen aan een tweede trainings- en sclectierit door het Zuidlimburgse heu velland. Het traject, ongeveer 240 km lang, werd slechts door één rijder fout loos gereden; Piet Knijnenburg uit Was senaar. Hij reed een 175 cc DKW. Mercedes: „Races nodig" De Mercedes-fabriek heeft. bU monde van haar hoofdingenieur-directeur, dr Nallinger. haar standpunt bekend ge maakt wat betreft de wenselijkheid en nuttigheid van autoraces. Races zijn. al dus dr Nallinger, nodig voor de ont wikkeling en verhoging van de veilig heid van seriewagons ..Als Dalmler-Benz niet aan races had deelgenomen, zou zij waarschijnlijk niet gedurende tientallen Jaren een leidende rol hebben gespéeld," voegde hij er aan toa. SPORTFLITSEN De Belgische hardloper Gaston Relff zal alleen wanneer zijn vorm goed is. deelnemen aan de Olympische Spelen ta Melbourne. De waterpolowedstrUd AZ *70—HPC. gespeeld voor de eerste klasse A van de' zomercompetitie KNZB. eindigde in een 2—2 gelijkspel. De rechtervleugel van het Rembrandthotei te Noordwijk aan Zee, waar gisteravond de brand het felst heeft gewoed. Foto Kruijt - Katwijk aan Zee V ijlhuizen Aan het dorp Vijfhuizen zyn ook in teressante herinneringen verbonden. In de Spaanse tyd is het water rond dit dorpje het toneel geweest van een strijd tussen de belegerde Haarlemmers en de Spanjaarden. De mannen van de Prins waren er in geslaagd, de belegerde stad Haarlem met sleden over het Us van le vensmiddelen te voorzien en toen pro beerden ook de Haarlemmers zelf zich langs deze weg nieuwe proviand te ver schaffen. Dat viel hun echter niet mee, want ter hoogte van Schalkwijk, dicht onder Vyfhuizen. raakten zy met de vij and slaags. Weldra lagen 200 doden op het Ijs, maar de Haarlemmers zetten door en dreven de Spanjaarden op de vlucht. Zij verschansten zich in Vijfhuizen, maar werden ook vandaar door Haarlems man nen opgejaagd, die in hun woede ten slotte het dorp hebben platgebrand en vernield. Dat was voor Vijfhuizen het be gin van de totale ondergang. Nog geen twintig jaar later werden ook de ruïnes van de aardbodem weggevaagd: het meer nam de puinhopen op in zijn schoot Behalve de fundamenten van het toren tje van Ryk en de overblijfselen van het oude kerkhof, heeft men by het droog vallen van de meerbodem overal de res ten gevonden van oeverversterkingen, waarmede de oude bewoners van dit ge bied zich tegen de aanhoudende afslag trachten te beschermen. Het eiland Beinsdorp of de Vennep, waaraan het tegenwoordige Nieuw Vennep zyn naam ontleent, werd krachtig tegen de water wolf verdedigd met puin en palen, even- Burgerlijke stand1 van Leiden GEBOREN: Cornells D.. z. v. H. C. Schoorl en G. v. d. Plas; Adrlana A. J.. d. v A. P. Blok en G. C. Potman; Mirjam, d. v. W. M. C. Maas en H. Siebbeles; Mathilda M.. d. v. H. Slierings en H. M. Lasschuijt; Marja, d. v. A. F. Mouw en L J. F. Krijnen; Abraham, z. v. J. Barn- hoorn en A. W. de Groot; Petrus, z. v. G Uljé en P. Streefland; Gerritje J. A.. d. v. P. v. Loe en P. G. C. Smit; Reginald H., z. v. P. J. Baay en I. M. Meijer; Jacobus T. M., z. v. C. J. M. Poulus en C. M. Verberg; Jan, z. v. K. v. Rijn en M. Klinkenberg; Johanna M.. d. v. C. Wervelman en M. van Oosten; Francis- cus W. L-, z. v. A. P. J. van Ulden en J. C. Verhoeff; Lykele, z. v. P. Katten- berg en E. Kuipers; Alida W., d. v. S. Holswilder en A. W. Keijzer; Johannes, z. v. G. Bleijenberg en R. de Roode. GEHUWD: K. C. Prins en M. de Jong; H. v. d. Reijden en G. M. Zitman; B. G. P. Rogmans en J. R. Kaplan. OVERLEDEN: F. Ouwerkerk, m., 64 Jr; B J. van Rhijn, v.. 83 jr; C. van Heijnin- gen, v., 65 jr; C. F. Willems. m., 2 dgn; A. P. C. Philippo. m., 1 dag; C. J. Smit, v., 76 Jr; F. M. R. Ermers, m., 86 Jr; C. van Dijke. m., 64 jr; L. M Rensink, huis vrouw van Voskamp, 44 jr. M. van Aken lid van de raad (P.v.d.A.) Wegens gezondheidsredenen heeft de heer C. Baart (P.v.d.A.) moeten bedan ken als lid van de Leidse raad. Hij heeft slechts een half jaar zitting gehad. De heer Baart wordt opgevolgd door de heer M van Aken, Rodenburgerstraat 35. De heer Van Aken, die geboren werd op 11 Januari 1926 en werkzaam is op het bureau van de Beweging van Europese Federalisten in Den Haag, heeft zijn noeming aanvaard. Procuratiehouder bij A. E. v. d. Voet en zoon Door de firma A. E. van der Voet en Zoon, machinefabriek aan de Zoeter- woudsewèg te Leiden, is aan de heer A. der Valk, Morsweg 178 te Leider, algehele procuratie verleend, zich uit strekkende tot het verrichten van alle cedrijfshandelingen, zonder enige be perking. Mytylstichting doet weer een beroep Men schrijft ons: Van 11 t/m. 15 Juli zal de Mytyl-Stich- ting voor Leiden en omstreken een huis- aan-huis-collecte houden, gevolgd door een straatcollecte op 16 Juli. Zoals bekend is verzorgt deze stichting een dagschool voor lichamelijk gebrek kige kinderen, die als gevolg van hun handicap de gewone lagere school niet kunnen bezoeken. De Mytylschool zorgt er dus voor, dat ook deze gehandicapte kinderen het zo noodzakelijke onderwijs ontvangen. De school heeft bewezen in een grote be hoefte te voorzien. Het werk van de Mytyl-Stichting vergt echter veel geld. Het bestuur roept daar om aller medewerking in om de collect* te doen slagen. Zij, die zich als collectant willen op geven. kunnen dit doen bij mr C. J. Vogel, Thorbecke6traat 54, en Zaterdag 9 Juli van 1518 uur bij de Gemeente lijke Geneeskundige en Gezondheids dienst, Nieuwe Mare 13 a. Stel hen, die straks met de collectebus voor een gave bij U aankloppen, niet teleur. Geef zoveel U missen kunt. U steunt daarmee een goed doel. In het afgelopen weekend zijn 92 leden van de Oostduitse volkspolitie, on der wie vyf officieren, uit ©ost-Dults- land naar West-Berlijn gevlucht. Cyprus. Turkije heeft de Britse uit nodiging tot bijwoning van een confe rentie met Griekenland over de kwestie- Cyprus, aangenomen. Verwacht wordt, dat Griekenland de uitnodiging eveneens |zal aanvaarden. NOORDWIJK Gisteravond om ongeveer kwart over zeven ontdekte de portier van het Rembrandthotei aan de Beethovenweg te Noordwijk brand op de tweede verdieping in de rechtervleugel van dit hotel. De brand liet zich direct ernstig aanzien. Aangewakkerd door de krachtige Noordwesten wind, die pal op de ramen stond, sloegen de vlammen weldra uit de vensters van de tweede etage. gehele hotel aan de buitenzijde geschil derd en zijn de gastenkamers van d{ zuidelijke vleugel voorzien van nieuwt meubelen en nieuwe stoffering. De scha de, die op beursbrandpolis is verzekerd, den gehouden. HOLLAND FESTIVAL UITZONDERLIJK KNAP MAAR ZONDER WARMTE Europese zwemcracks bijeen

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3