ïlietiuic £ciiiscl|e (fitmnmt Kroesjtsjef: Wij zwakte naar gaan Genève niet uit Spanning langs Lek en IJssel Surrealisme in de dierentuin Aandrang op het aftreden van minister Iwa President Peron weldra niet meer in de ban? v DINSDAG 5 JULI 1955 BUREAUX: Steenetraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 3144L Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; ƒ2,15 per maand; ƒ0.50 per week. Zes en dbrtigste jaargxmg No 10385 Directie: F. DIEMER Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chel-Red.: H. W. f. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticl) Is ghfblmn "tnyn hert ia tcgl)*nsp«l" ZIE PAGINA 5 NIEUW EDEN-PLAN IS GEREED Illuster Sow jet-gezelschap op Amerikaanse ambassade MOSKOU/BONN, 4 JULI TUTROESJTSJEF, de leider der Russische communistische partij, heeft AR» vandaag verklaard dat do Russen naar Genève gaan omdat zij zich sterk voelen en niet omdat zij daartoe economisch of politiek gedwongen zijn. „Alleen als alle partijen van eikaars gelijkheid in kracht zijn over tuigd, kan de conferentie slagen. Indien wij als kooplui gaan, kunnen wij beter thuisblijven", aldus Kroesjtejef. Kroesjtsjef sprak tijdens de receptie ter gelegenheid van Independance Day op de Amerikaanse ambassade. Nog nooit tevoren was een dergelijke receptie door zulk een illuster Russisch gezelschap bijgewoond. Behalve Kroesjtsjef waren aanwezig Boelganin, Malenkof, Mikoyan, Kaganovitsj en tal van andere, vooraanstaande autoriteiten. de Walmsey, de Amerikaanse zaakgelastig de, en mevrouw Bohlen ontvingen, o: de ambassadeur Bohlen in Washington verblijft, waar hij met president Eisen hower voorbereidingen treft voor conferentie van Genève. Kroesjtsjef zeide tot Walmsey: „Wij zijn verheugd dat wij naar Genève gaan, maar als u niet bereid bent, ernstig spreken, moeten wij blijven wachten.. Kroesjtsjef vervolgde, dat de mens in het Westen weinig aandacht schenken aan hetgeen de Russen zeggen en dat zij er de voorkeur aan geven, in koffiedik te kijken. „Zij peinzen", aldus Kroesj tsjef „waarom de Sowjetunie zoveel voor atellen heeft gedaan die het Westen zo veel voldoening schenken. Velen zegger dat Rusland een slechte oogst heeft ge had en dat zijn landbouw zwak staat. Ik kan hun zeggen dat we er nooit beter voorstonden dan thans en als men wachten totdat wij geen regen meer heb ben. zal men tot in het oneindige geduld moeten hebben. Wil men wachten totdat de Sowjetunie geen tarwe meer heeft, dan is dat nutteloos, omdat wij van onze eigen tarwe kunnen bestaan". PARUS-BONN Ook Polak wordt niet uitgeleverd BONN, 5 Juli Het gerechtshof van Celle (Neder- Saksen) heeft besloten, dat Willem Po lak, één van de acht uit Breda ont vluchtte oorlogsmisdadigers, niet aan Nederland zal worden uitgeleverd. De Westduitse rechtbank meent dat de mogelijkheid bestaat dat Polak op grond van een verordening van Hitier, volgens welke buitenlanders door toetreding tot de S.S.. het Duitse staatsburgerschap ver kregen. Duitser is geworden. Polak is nog niet uit hechtenis ontsla gen. daar van Duitse zijde zal worden nagegaan of hij in Duitsland kan worden veroordeeld voor in Nederland gepleegde misdaden. Thans is een vooronderzoek geopend wegens verdenking van moord. Het hof in Celle heeft hiermede de zelfde procedure gevolgd als een ander gerechtshof ten aanzien van Bikker en kele weken geleden. Bij oversteken door auto gegrepen De 65-jarige boer P- J- Verbiezen uit Wychen is gisteren, toen hij in de St Annastraat te Nijmegen op de fiets een zijstraat wilde inrijden, door een auto gegrepen. In het ziekenhuis is hij over- Dodelijk ongeluk Op het Zeglis in Alkmaar is gistermid dag de 6-jarige Hans Deugd tegen een rijdende vrachtwagen gelopen. In de loop van de avond is hij in het ziekenhuis overleden. Twee andere kinderen konden de vrachtwagen op het nippertje ontwij- Huizenblok afgebrand1, vier gezinnen dakloos Vannacht is te Barneveld een blok oude woningen aan de Brouwersstraat, mid den in het dorp, door brand verwoest. De brand begon in een papiermagazijn dat ln een der woningen was ondergebracht. Het magazijn en vier woningen gingen verloren. Vier gezinnen werden dakloos. Record aanvoer van aard beien en kersen verwacht meer dan wjj een ontspanning in de In ternationale toestand nodig heeft. Duitsland bedreigt u meer dan ons. Ik wil u niet beledigen, doch ik geloof dat wij sterker zijn dan Frankrijk" Kanselier Adenauer verklaarde in Bonn, dat de Westelijke landen zullen weigeren te overwegen op de Geneefss conferentie de NAVO af te danken. In Straatsburg kwamen de landen van de Westeuropese Unie overeen, ni zullen toestaan dat de Unie wordt ont bonden als gevolg van een accoord met de Sowjetunie. DUITSE KWESTIE Uit Bonn wordt voorts gemeld, dat de Duitsers en de westelijke Geal lieerden gereed zijn gekomen met een plan voor de hereniging van Duitsland op basis van het „oude" plan-Eden. Het enigszins gewijzigde plan-Eden werd vandaag aan Adenauer aangebo den. Als deze het goedkeurt, zal het Amerika. Engeland en Frankrijk worden voorgelegd en op de Geneefse conferen tie worden besproken. Het plan-Eden, zoals het vorig jaar aar de Russen werd voorgelegd en verwor pen, zag er als volgt uit: 1. Vrije verkie- tingen in geheel Duitsland; 2. Bijeenroe ping van een Duitse nationale vergade ring op grond van de verkiezingen; 3 Vorming van grondwet en regering vooi geheel Duitsland; 4. Regering onderhan delt over een vredesverdrag; 5. Onder tekening van vredesverdrag. Zoals gezegd: de Russen hebben het plan al eens verworpen. Maar sinds de winter van het vorig jaar is er politiek wel iets veranderd. Mogelijk heeft het gewijzigd plan-Eden ditmaal succes In overleg met Doris, de trotse zebra van de dierentuin te Helsinki (Finland), heeft de fotograaf deze surrealistische foto gemaakt. Nu wij er over nadenken: is dat eigenlijk wel surrealistisch? Wij zouden ook kunnen zeggen dat het dé schutkleur van de zebra is. Dan heeft het dier zich aangepast aan de bakstenen muren die het omgeven. Maar dan rijst de vraag: wat was er eerst: zebra of baksteen. Neen, laten wij het geheel dan maar „compositie" noemen; dat doen de moderne schilders ook Eeuwenoude huizenwijk te Bergen in brand BERGEN (Noorwegen) 4 JULI De gehele brandweer, alle man schappen van de Bescherming Bur gerbevolking en honderden buurt bewoners hebben vanavond wan hopig strijd geleverd tegen een felle brand aan de havenkade. Negen kurkdroge pakhuizen uit de tijd van de Duitse hanze en de zestiende eeuw waren in korte tijd door het vuur ver teerd. De Noorse radio onderbrak haar uitzen dingen herhaaldelijk om al het beschik bare personeel op te roepen. De schade wordt geschat op 6Vi mil- lioen gulden. Lening voor sporthal in Amsterdam B. en W. van Amsterdam hebben de raad voorgesteld een geldlening te ver strekken van f 1.800.000 ter financiering de bouw van een sporthal bU het Olympisch stadion aan een voor de ex ploitatie van deze sporthal op te richten N.V. Zoals bekend is. houdt het bestuur van de N.V. het Nederlands sportpark „Olym pisch stadion" zioh reeds geruime tijd bezig met het bestuderen van de moge lijkheid om door het bouwen en in ex ploitatie nemen (door een op te richten afzonderlijke C V.) van een sporthal, te gemoet te komen aan de dringende be hoefte die in Amsterdam beslaat aan een overdekte ruimte voor sportbeoefening. De bouwkosten van een goed geoutilleer de hal zullen ongeveer f 2.200.000 bedra gen. Brandstofverbruik stijgt met snel rijden Snel rijden met een motorvoertuig doet het brandstofverbruik toene men. dat is een bekend verschijn sel. Maar de proeven, die dezer da gen zijn gehouden onder contröle van de K.N.M V hebben dit voor bromfietsen zó duidelijk aangetoond, dat zelfs deskundigen versteld ston den. Bij 20 km/u gebruikte één van de merken 1 op 76,9; bij 30 km 1 op 66,7: by 40 km 1 op 60,6 en bij topsnel heid voor dit merk, waarbij 51 km/u werd gehaald steeg het verbruik tot 1 op 43,5. Er zijn al heel wat nota's ge wisseld over de schepen op deze foto. Het zijn Amerikaan se marinevaartuigendie in de oorlog in het kader van de leen- en pachtwet aan Rus land waren geleend onder het beding dat ze na de oorlog zouden worden teruggegeven. Het schijnt dat de Russen nu, kort vóór de conferentie van Genève, dit ogenblik gekomen achtten. En zo voeren gisteren veertien pas geschilderde maar toch verlopen uitziende vaar tuigen de haven van Kiel bin nen met (nog) de hamer en sikkel vlag in top. In het mid den een Russische mijnenveger, die de schepen escorteerde. Ook Italianen naar Limburgse mijnen? Behalve duizend Oostenrijkers zullen de grootste Limburgse mijnen na over leg met de regering ook 150 Italiaans sprekende arbeiders aanwerven. Dit in de geest van hét verrdrag van de Euro pese gemeenschap voor kolen en staal, dat ook de vrije migratie van de ar beidskrachten wil bevorderen De taal moeilijkheden houden echter het aantal Italianen dat men te werk kan stelen, beperkt Squadron van de Marine in Hollandia Dinsdagochtend ls in Hollandia het zevende spuadron van de Marine-lucht vaartdienst officieel geïnstalleerd. De plechtigheid werd bijgewoond door gou verneur ds J. van Baal en de commandant zeemacht in Biak. Het spuadron bestaat vliegtuigen van het type Firefly, die zowel voor achtervolging als voor ver kenning geschikt zijn. De bemanning be staat uit een piloot en een waarnemer vens radiotelegrafist. De commandant van het zevende squa dron is luitenant ter zee vlieger G. H. „Recht of krom, mijn partij" Het Indonesische parlement heeft gis- 'ren de door het partijloze lid Barha- roeddin ingediende motie van wantrou- tegen de minister van verdediging, Iwa Koesoemasoemantri, behandeld. De andere onafhankelijke indieners hadden zich teruggetrokken, doch hun k werd overgenomen door Saroem- paet van de Protestants-Christelijke partij en Meüala van de Democratische partij. Baharoeddin becritiseerde de zitter omdat deze de motie nu pas liet behandelen en waarschuwde hem zijn positie niet te misbruiken om een vlotte werking van deze democratische instel- 'ing te beletten. Hij wierp de gehele •erantwoordelijkheid voor de gebeurte nissen der laatste dagen op Iwa en de regering, dat zij uitging vs gedachte „Recht of krom, mijn partij heeft altijd gelijk". Iwa vroeg uitstel de regering over een antwoord te beraadslagen. Het blad Indonesia Raja noemt de In donesische regering karakterloos omdat noch optreedt noch aftreedt. Het gi drag van kolonel Loebis heeft haar ei brevet van onvermogen gegeven- Soe- loeh Indonesia acht de schorsing var Loebis juist Het communistische Hariar Rakjaij eist disciplinaire maatregelen te gen de opstandige officieren. Merdeka is mening, dat Iwa moeilijk gehand haafd kan worden. Abadi wijst de ver intwoordelijkheid van de oppositie voor de houding der officieren af. Soekarno ziet oplossing President Soekarno hfeft verklaard, dat hij een oplossing ziet voor -het ge schil, nadat hij was teruggekeerd van tweedaags bezoek aan Midden-Java. Hij had daar o.a. het vijfde lustrum van de Indonesische voetbalbond bijgewoond. Zondag waren de ministers van verde diging en Justitie onverwacht te Djokja aangekomen om aan de president rapport it te brengen. Kolonel Soedirman, territoriaal mandant van Oost-Java, heeft verklaard ;ens te zijn met het streven ~r~ heeft de prelaten, die drie weken geleden, na de opstand, uit het land waren gezet, toestemming gegeven, naar Argentinië terug te keren. De prelaten, Manuel Tato en Ramon Carlos Novoa, zijn intussen scheeu ge gaan naar de Braziliaanse hoofdstad Rio de Janeiro, waar zij het eucharistisch congres zullen bijwonenn. Van daar rel- dan later naar Buenos Aires door. Mr Klaasesz pas volgend jaar lerug Hoewel in November de ambtstermijn in gouverneur mr J. Klaasesz van Su riname zal zijn verstreken, zal de gou verneur pas na de jaarwisseling terug keren. Dat mr C. Elenbaas tot zijn opvol- zou worden benoemd, zoals ln Ne derlandse bladen was gemeld, wordt hoogst onwaarschijnlijk genoemd. Canadese immigranten in cijfers GINDS het einde van de tweede wereldoorlog zijn er 1.200.000 immi granten Canada binnen gekomen. Alleen al het vorig jaar kwamen er ruim 154.000 immigranten het land binnen, van trie 43.000 uit Engeland, 28.500 uit Duitsland, bijna 24.000 uit Italië, iets meer dan 16.000 uit Nederland en 2177 uit België. Voorts immigreerden enige tien duizenden Amerikanen, Oostenrijkers, Fransen, Grieken, leren. Chinezen. West-Indiërs. Afrikanen. Indiërs en Japanners Van de ruim l millioen immigranten die na de oorlog het land zijn bin nengekomen, zijn er ruim 500 000 mannelijke ar beidskrachten. 209.000 ge- 238.000 kinderen en 47.000 van hun kinderen afhankelijke Al deze nieuwe Canade zen besteden bij elkaar 6!4 millioen dollar per week. Verder bezitten zij 128.000 woningen, 89.000 electriiche fornuizen. 54.000 koelkasten. 107.000 radiotoestellen. 66.000 wasmachines en 42.000 Uit deze cijfers blfjkt, dat de nieuwe Canadezen niet alleen werk verrich ten, doch ook arbeid scheppen. Tal van immi granten stichtten zelfs geheel nieuwe industrie ën. Voorbeelden hiervan zijn de palingrokerij en de glas-in-lood industrie De immigratie kan het uitgestrekte en onderbe- volkte Canada slechfi tor zegen zijn en daarom wordt ztf onverminderd voortgezet. Elke 314 ml- Volgerih een hooggeplaatste woordvoer der van het Vaticaan kan Perons houding ten aanzien van de prelaten van grote invloed zijn op het besluit van het Vati caan. Peron te excommuniceren. Ver wacht wordt, dat de ban spoedig zal worden opgeheven. Zoals reeds eerder gemeld, zal een hoge diplomaat van het Vaticaan naar Buenos Aires reizen om met president Peron een regeling te zoeken voor het geschil tussen kerk en staat Russische lof voor Mary Kok Poging om zwemsport in Rusland populair te maken De Nederlandse zwemster Mary Kok ls door de Russische sportautoriteiten ten voorbeeld gesteld aan de jonge Russen. In Sovjet-Sport, het belangrijkste Russi sche sportblad, wordt het Nederlandse „wonder" hogelijk geprezen. Uitvoerig wordt over haar prestaties en haar trai ning geschreven en met nadruk wordt erop gewezen, dat Mary al begonnen ls toen zij 6 jaar oud was. De Russen trach ten hierdoor de zwemsport in Rusland meer populair te maken en prestatiever hoging te stimuleren. Ramp-monument bij de Schelphoek DE Bambang Oetojo te bewegen zich vrij willig terug te trekken en met de weige ring van kolonel Loebis om zijn functie aan Oetojo oveT te dragem. Hij is ni< reid deel te nemen aan enige agitatie tegen dc regering, noch in de vorn lijdelijk verzet noch in die van geweld. De behandeling van de motie van wan. trouwen in het parlement was heden on mogelijk ten gevolge van gebrek aar quorum. Indonesië kan de unie niet kwijt raken De stemming over het Haagse protocol tot afschaffing van de Nederlands-Fhdo- nesische unie, die hedenochtend ln het Indonesische parlement zou geschiede: moest worden uitgesteld, omdat men hi quorum niet kon bereiken, zelfs niet n: dat de vergadering een half uur geschorst was geweest. Er waren 115 leden nodig, doch er verschenen er maar 103. In par lementaire kringen spreekt men openlijk van een boycot door de oppositie. De oppositie heeft verklaard, de boy cot te zullen voortzetten om te voorko men, dat het protocol wordt aanvaard. Nederlander veroordeeld De landrechter te Soerabaja heeft de Nederlander E. de H. veroordeeld tot rp 1000 subsidiair 20 dagen hechtenis wegens het niet voldoen aan de registratieplicht. Een Duitser, die voor hetzelfde feit te recht stond werd vrijgesproken, omdat hij beweerde van niets te weten en geen Indonesisch te kennen. Aljehoorlog steeds heviger Enkele dagen geleden is in Mon Aboeek nabij Indrapoeri in Groot Atjeh een half uur lang hevig gevochten tussen Atjehse opstandelingen en het Indonesische leger. Het verluidt, dat het leger een kazerne der opstandelingen ln brand gestoken heeft en munitie heeft buitgemaakt. Een afdeling van de mobiele brigade viel het plaatsje Djeuram in West-Atjeh aan. De opstandelingen zouden na een gevecht sen uur zijn teruggedreven. In Oost- Sumatra hebben de opstandelingen een poging gedaan om het station Besitang brand te steken, doch door de tijdige komst van versterkingen werd het station volkomen vernieling 'erwoest. Het desalniettemin beschadigd. In Oost- Atjeh poogden de opstandelingen de brug Peureula in de lucht te doen vliegen, doch de bom ontplofte zonder schade aan richten, zodat het treinverkeer tussen Peureula en Idi in stand bleef. HET WEER IN EUROPA Guareschi (DonCamillo) is weer vrij PARMA, 4 JULI De Italiaanse Monarohist Guareschi, schrijver Van het beroemde boek „Don Camillo", is na ruim dertien maanden gevangenisstraf op vrije voelen gesteld. De schrijver was oorspronkelijk tot twin tig maanden veroordeeld wegens beledi ging van wijlen premier De Gasperi en ex-president Einaudi. Wegens goed ge drag werd Guareschi's straftijd me', een derde verminderd. Met een bleek gezicht verscheen hij vanavond voor de poort van de gevange nis. waar een groepje vrienden hem Jui chend verwelkomde. De voorwaardelijke kwijtschelding van 7 maanden straf betekent volgens de Italiaanse wet, dat Guareschi zich ge durende zeven maanden dagelijks bij de politie moet melden. De schrijver heeft vrouw en kinderen. Toenemende onrust in Frans Noord-Afrika Premier Edgar Faure van Frankrijk staat vandaag voor het debat over Alge- rlë in de Nationale Vergadering. Dit debat zal worden bijgewoond door Jac ques Soustelle, de gouverneur generaal van Algerië. In zijn gebied is het departement van Constatlne, met 3.5 millioen inwoners. In alarmtoestand gebracht ln verband met de vele aanslagen en overvallen. De Algerijnse nationalisten hebben de bevolking aangespoord, vandaag te sta ken als teken van rouw om de Franse heerschappij, welke in 1830 begon. In verband hiermede hebben de Franse autoriteiten speciale veiligheidsmaatre gelen genomen. In de bergachtige gebieden van Aurèi en Kabylië. waar Algerijnse guerillastrij- ders zich schuil houden, zijn Zondagavond minstens achttien nationalisten in ge vechten met Franse troepen gedood. De drie personen in het Indonesische drama MMPÜ 1 REGERING heeft besloten te vorderen, dat op de caisson b(J de Schelphoek op Schouwen een mo nument wordt opgericht ter herinne ring aan de watersnoodramp van 1 Februari 1953. Dit monument zal onder meer uiting geven aan de rouw om de slachtoffers, aan de hulp, door het Nederlandse volk en door de gehele wereld na de ramp op zo ruime mate verleend, en aan het herstel van de dijken en het land. Opdracht tot vervaardiging van dit monument zal worden verleend aan een beeldhouwer en een architect. De 'nnndese keuze van deze belde personen zal nog worden bepaald. WEERBERICHT Latei opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk nog veel be wolking, later ook opkla ringen. Overwegend droog weer. Morgenmiddag iets hogere temperaturen. Meest matige wind tussen Noord en West. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon 4.29—21.03. Maan op 21.32, onder 5.47. Op 12 Juli L.K. Generaal-mojoor Bambang Oetojo, wiens benoeming tot chef-staf van de landmacht het verzet van de hoge legerofficieren uitlokte. Iwa Koesoemasoemantri, Indone- sich minister van verdediging, die de benoeming verrichtte en tegen wie nu in het parlement een motie van wantrouwen is ingediend. Zijn communistische sympathieën zijn bekend. Kolonel Loebis, waarnemend chef staf. die het sein gaf. de beëdiging van Bambang Oetojo te negeren. Hg werd door de regering geschorst, doch trekt zich niets t>an de schor sing aan. Hij is nu het hoofd van het verzet der officieren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1