BILLY GRAHAM Ruth Mc Cue Bell, Hel geheim van In het vuur van zijn rede W' „Er zijn geen grenzen door Jan J. van Capelleveen ZES EN ZESTIG DUIZEND mensen zitten kleumend in eengedoken m de stromende regen en luisteren naar. een evangelist. Waarom hebben ze hun verwarmde kamers verlaten om in het grote Wembley stadion van Londen een prooi te worden van de gure Noordwester? Charles Potter, communist No. 1 in de stad Reading in Engeland heeft bedankt voor de partij en getuigt nu op straat van een nieuw gevonden geloof. De politie heeft hem afgevoerd van de lijst „ge vaarlijke elementen" en is hoog stens nog beducht voor een ver keersopstopping als hij op straat Jezus Christus predikt. Billy Gra ham zette hem aan' het denken, zegt hij ..De televisie-uitzending van Billy Qra- ham op Goede Vrijdag bereikte tenmin- «te 20 millioen mensen het op één ni grootste aantal kijkers Het grootste aantal bereikte de kroningsuitzending". «chrijft de B B.C. De generale synode van de 8chotse Kerk neemt het eenparig besluit Billy Graham dank te zeggen voor zijn werk. gedaan in Schotland. De predikanten staan op en Juichen de jonge Ameri kaan uitbundig toe De koningin van Engeland nodigt hem uit voor een diner en laat hem spreken in de hoflcapel Permanent, dank zij.. Ergens bij een kapper in Glasgow zit een vrouw onder de kap en sart: „Deze permanent dank ik aan Billy Graham." Als de kapster haar verbaasd aankijkt, verklaart ze haar woorden: .Ja, ziet u. tot twee weken geleden, kreeg ik maar zes pond loon van mijn man, maar sinds hij bij Billy Graham naar voren is ge komen. krijg Ik 9. Hij houdt nietj meer achter voor wedden eo sterke ten gekrabbeld, maar hij houdt zich er heel vaak niet aan. En toch heeft zijn spreken iets boeiends. Hij spreekt zo vlug. dat er geen ge legenheid is om de gedachten te laten fdwalen. men moet haast luisteren of nen wil of niet. omdat men voelt dat iet een persoonlijke zaak is. en omdat nen onder de incruk komt van zijn ernst n bewogenheid. Een ieder die hem heeft horen en zien spreken weet dat hij geen acteur, geen dramaturg is. Hier ligt misschien een gedeelte van zijn geheim. Alles in onze wereld is ge compliceerd. Ingewikkelde machines vul len de fabriekshallen. Mensen van de wetenschap komen tot de ontdekking dat ze feitelijk nog n ets weten. De interna tionale toestand lijkt op een kluwen wol waar de poes mee heeft gespeeld. En de gemiddelde predikaht is op zijn univer siteit zo volgespoten met ..hogere lering" dat hij slechts met moeite kan afda len tot het niveau wan het kerkbezoek. Sinds het einde van de tweede wereld oorlog heeft men geprobeerd om hierin verandering te b-engen, zodat de predi kant dichter bij zijn leden zal staan, laar dit zal nog jaren van zoeken eisen aor men de juiste weg gevonden heeft. Billy Graham komt nu plotseling met st eenvoudige: „Zo spreekt de Heer i het gewone volk hoort hem graag, ohan Winkler moge hem betitelen als ?n simplistische fundamentalist; maar dit ouderwetse, simpele evangelie blijkt nog steeds de harten te ra' j l gespeculeerd welk type samenkomsten zou meende dat hij alleen een boodschap had voor het eenvoudige volk en niet de intellectueel en de arbeidersma: Hoewel hierover te debatteren is, doen goed aan te luisteren raad van de ..London Times" die in 1875 tijdens het bezoek van Dwight L. Moody en Ira D Sankcy, de grote evan gelisten van die dagen schreef: „De man die de armen bereikt is op de juiste weg." Wie is deze die duizenden Veel „Deed iets bijzonders" De Christenen komen, dunkt mij, nog n een tweede reden. In vele kerken werd sinds eeuwen dit evangelie gepre dikt. Een dame, die een lange reis ge maakt had in Engeland om Billy Gra ham te horen schreef teleurgesteld in een krant: ..Billy Graham zei niets bij zonders!" Nee. maar Graham deed iets bijzonders voor kerkelijk Nederland. Ja renlang hadden de mensen de leer ge hoord. maar nu plotseling worden ze geplaatst voor een beslissing, worden ze uitgenodigd tot een uiting van geloof, daad Christenen zagen en zien men- opstaan en gehoorzamen aan de uitnodiging: „Komt tot Uw Heiland, toef langer niet." Zij lazen in de kranten bekeringen van filmsterren en zan gers, van leiding gevende personen en de kleine man. en plotseling werden hun harten in een vreemde gloed gezet, om dat men ineens voor ogen zag: ..Het Evangelie werkt!" zien dat mensenlevens door de bood schap veranderd worden. Dc mees te predikanten van het Billy Gra- ham-comlté hebben grote reserves gehad tegen de uitnodiging van Bil ly Graham, slj werden gewonnen, omdat zij sagen dat God dit kan gebruiken en ook gebruikt. En de feiten liggen er. Coline Townsend, tot voor enkele jaren een van de meest bekende jonge filmsterren uit Hollywood, bereidt zich voor om met haar man naar de Belgische Congo als zendelinge te gaan. Stuart Ham blen, de cowboyzanger, heeft zijn wildwest programma's er aan ge geven. Roy Rogers, de nog meer bekende Hollywood-cowboy, heeft zo juist besloten de film te verlaten. En zij z|jn slschts enkelen temidden Massa-samenkomst gen over de gehele wereld meewarig hun hoofd geichud en gezegd dat dit soort „hel, vuur en verdoemenis" preken slechts goed was voor tent en huissamenkomsten van malcon tenten. Plotseling echter maken dui zenden kerkleden in Groot-Britanië amok en gaan dwars tegen het inricht van hun geestelijke leiders in luiste ren naar een man, die zegt:,, Zo spreekt de HeerTheologen plaat sen zich meer en meer achter hem. Hoge kerkelijke autoriteiten nemen zitting in organiserende comité's. Vij andelijke persstemmen, die hem eerst de „Engel Gabriel in gabardine" en de „geestelijke circusmajoor" noem den worden plotseling ongekend vriendelijk. En iedere avond komen honderden mensen naar voren, als deze jonge man hen vraagt tot Chris tus te komen. Wat is het geheim van dit alles. „Bron van alle energie: God", een slagzin voor de moderne mens. die de E 55 te Rotter dam bezoekt. Vandaag is Billy Graham in de Maasstad en hij vertelt ons van de bete kenis van deze woorden. Een betekenis, die waarde heeft voor tijd en voor eeuwig- heid Ook blijkt de grote massasamenkomst nog steeds een attractie te zijn. Jaren lang heeft men ons geleerd dat mas sale samenkomsten van nul en gener waarde zijn, dat we de mensen in klei- kunnen bereiken, maar plotseling blijkt nu dat onze leden wel degelijk gesplitst zijn op grote samenkomsten. Duizenden komen vandaag uit dorpjes en gehucht jes. uit halflege kerken en gemeen schappen en zien dat zij niet alleen staan als Christenen en dat er nog veel meer zijn, die de knieën voor Baël niet gebogen hebben. De massa trekt altijd de massa en luisteren naar een gigan tisch koor van vijfduizend stemmen en de samenzang van tienduizenden laten na hun uitwerking te doen voelen. Het team van Billy Graham bestaat heus niet uit geestelijke supermensen, die nimmer lachen of elkaar nimmer plagen. Plagen Upper" uit de onderwereld. Jim V.u». j8 t™uwem Amerikaanse de cowboyzanger Stuart Hamblen kwa- 1 men tot bekering en vele anderen. De opkomsten waren ongekend en Billy Grahams naam was op ieders lippen. Ademloos wachtte de kerkelijke wereld Boston, om te zien of dit alleen een aatselijk iets was. maar de campag- daar was nog grootser. De campagne in Boston viel samen et nog een ander merkwaardig gebeuren In Wheaton College (een Christelijke, Calvinistische Universiteit) werd een'spe ciale week van samenkomsten gehouden studenten waar een medewerker Graham uit Los Angeles sprak. In het midden van de week werd Bud Sheaffer, een bekende persoonlijkheid onder de studenten, gevraagd een per soonlijk woord van getuigenis te spre ken. Heel eenvoudig vertelde hij van de zegen, die hij had ontvangen uit de ooodschap van ds. Johnson. Terwijl hij nog sprak kwam een tweede student het podium op en sprak even fluisterend met de Rector Magnificus, Dr. Edman. Ook hij kwam naar voren om een ge tuigenis te geven en met tranen in de ogen beleed hij een fraude bij de Wat is het Is he< maasapsychoee? la het zijn vuriig, bijna donderend spreken? reclame op «11e fronten? Of ie het toch een onaonwearoara. geestelijke kracht? Maar waarom dan hjj en niet onze predikanten? Het is niet gemakkelijk te zeggen waar die kracht ligt. Zeer zeker is het niet alleen zijn reclame, boa doeltreffend die ook moge zijn. want de Youth for Christ- beweging. waaruit Billy Graham oor spronkelijk voortkomt, heeft nimmer re clame geschuwd noch voor hem, noch voor andere predikanten. Men bereikt de voorpagina's van de bladen niet door veel bombarie, veel lawaai. Er moet iets te beuren, er moet nieuwe in zitten, en tllly Graham kwam in de koppen van de kranten, omdat in zijn samenkomsten iets gebeurde. Filmsterren en loodgie- i sis Heer en Heiland. Vaak spotten de journaliaten met het woord bekering, vaak begrepen ze nau welijks wat er gebeurde, maar vaak ook werden zelfs hun harten aangeraakt en alleen al In Glasgow bevonden zich vijf journalisten onder d« mensan, dl« naar voran kwamen. „Hierop komt niemand" Evenmin is „masaa-psychologie" het antwoord. Inderdaad ia het mogelijk om de wetten van de psychologie te gebrui ken om mensen onder het bealag te krij gen. Hitler en Mussolini konden daar over meepraten, maar dit wordt al heel moeilijk of onmogelijk als de boodschap in een andere Ual vertolkt wordt. Toen Billy Graham vorig jaar in Amsterdam zijn toespraak beëindigde, dacht menig predikant op het podium: „Hierop komt niemand en ook ln mijn eigen hart groeide die gedachte, omdat alles zo on gewoon, zo groot, zo wijd. en daarom zo vlak en onpersoonlijk scheen; msar toen sis eerste een kennelijk aan lager wal geraakte joi.ge man in tranen onder de Marathon-tribune naar voren kwam. gevolgd door e»i stroom van jongens en meisjes, mannen en vrouwen, ston den wij even verbaasd als ieder ander. En dat in ons nuchter Nederland. Ook kunnen wij zijn geweldig succes niet toeschrijven aan zijn rhetorica. Een professor in de piedlkkunde in Schotland verzuchtte: „Hij breekt alle watten!" In de zes weken in Glasgow gebruikte hij drie maal dezelfde preek. In de zeven samenkomsten op het vasteland in 1954 sprak hij alleen maar over het onder werp van de riike jongeling. Zijn spre ken is tot in het oneindige vol met „De Bijbel zegt. „Ik zeg nietmaar God zegten een theologisch student heeft uitgerekend, dat hij gemiddeld 37 Bijbelteksten aanhaalt ln één preek. Hij heeft weinig sprekende vondsten in zijn boodschap, weinig dingen waarvan men recht op gaat zitten en zich afvraagt: „Hoe komt hij d«ar aan. dat is een ge weldige gedachte!" De voorbeelden, die bij gebruikt zijn vaak algemeen bekend en U hoorde ze net vorige week in de preek ln de kerk. Nimmer schrijft hij zijn preken helemaal uit. Op de lesse naar voor hem ligt een klapper met drie ringen. In een groot, zeer onregelmatig handschrift sta a a ar alia mogelijke pun- Iets meer de uiterste rand Nederland heeft men op talloze manieren geprobeerd de massa te be reiken. Waarom sprak Billy Graham in 1947 in een halfvolle zaal in Phila delphia over het „handschrift op de muur van het paleis van Belsazar" en spreekt hij nu voor stampvolle stadions er hetzelfde onderwerp? Zeker, er wel degelijk een groei in zijn pre diking en hij heeft nimmer meer ge sproken over de afmetingen van de he mel (een onderwerp uit 1946, waar de Engelse kranten zoveel ophef over maakten voor zijn eerste bezoek aan Engeland), maar groot te die verande ring toch niet. Hij is wat mannelijker geworden, wat voorzichtiger in zijn woorden, wat rustiger in zijn kleding. In de samenkomst van Philadelphia in 1947 vertelde hij van een Luthers theo logisch student, die hem vroeg hoe God zijn leven beter gebruiken kon en hij had geantwoord, .3Com mee, dan kopen plaats i pak." Dit zal nu niet meer gebeuren. Toen en zijn gehele team van het grote zangkoor van Kelvin Hall in Schotland op de laatste samenkomst allemaal een Schots rokje kregen en zij in hun nieu- dracht op het toneel verschenen, i Graham degene, die niet mee deed misschien Juist daarom won hij dc harten van ontelbaar vele Schotten vas aardig voor de jongensach- [leider Cliff Barrows, maar pas- HPn zijn taak en dat begreep hij ten volle. Het opmerkelijke in zijn le- is Het begin Dc hoorde hem in Juni 1948 spreken het baseballstadion van Grand Ra pids. Er waren ongeveer 5000 mensen en naderhand noemde de kerkelijke pera het een „gezegende samenkomst", maar het was zeker geen voorpagina nieuws. Twee maanden later echter in Los Angeles kwamen de grote dagbla den uit met geweldige koppen. De „wire- doodstil in de zaal. Zonde werd zonde. Wat eerst onbelang rijk scheen kreeg opeens zijn ware, af ichuwelijke gedaante. Toen hij klaar was stonden er twee andere studenten op ftlaats voor de microfoon in te iemand weet precies meer alles gegaan is, de samenkomst d< de 72 uur aan een stuk. dag en nacht en tientallen levens van studenten den volkomen vernieuwd. Men beleed zonden, men vroeg vergeving. Alias ging rustig in zijn werk, er was geen opwinding, het geheel had niets zie kelijks. Het is hier niet de plaats om te gaan discussiëren over het goede of verkeerde van een dergelijke gebeurte- Had men Dr. Edman hiernaar ge vraagd voor dit geschiedde, hij zou ze ker hebben afgewezen. Niemand mag dit gaan zoeken, want dat is onmoge lijk. Op andere scholen heb ik gezien dat men dit ook wilde hebben, want stu denten dachten dat dit het echte was, en het werd alles een vreselijk teleur stellend fiasco. Natuurlijk is dit niet Gods normale manier van werken. Velen hebben gezocht naar een verklaring, vooral omdat op de één of andere ma nier ook de naam van Billy Graham dit verband genoemd werd. Verkla- i is evenwel onmogelijk. Alles gaat er zijn gewone gang, maar vele oud studenten kijken met blijdschap terug die wonderlijke Februaridagen var toen ze zo duidelijk Gods verge ving van zonden karaktertrek onder mensen, elkaar heel graag mogen en zij verbazen zich er altijd weer over, dat Europeanen dat zo moeilijk begrijpen. Geen Amerikaan zal kwaad worden om een klein pla gerijtje, maar zal zo spoedig mo gelijk een val opzetten om zijn vriend beet te nemen. In December 1952 beëindigde Billy Graham zijn zesweekse campagne Chatanooga. Dezelfde nacht nog stapten h\j en een gedeelte van zijn medewerkers in een vliegtuig naar Korea voor samenkomsten onder de militairen. Grady Wilson, Billy Grahams beste vriend en plaatsvervanger had in die tijd veel last van slapeloosheid vol' gens zijn eigen zeggen, want het team had er nooit iets van gemerkt en hij had van een dokter uit het comité capsules gekregen. Mevrouw Graham kon dit maar matig waar deren en bovendien had hij nog wat van haar te goed. Zij kocht in een drugstore lege capsules en vulde die met een mengsel van rode peper, mosterd en een Mexicaans kruid. Op het vliegveld verwisselde ze de flesjes, zonder dat Grady Wilson er iets van merkte. Hoog in de lucht kondigde de steward aan dat hij de bedden voor de nacht in orde zou maken. Wilson haalde zijn slaappillen tevoorschijn en vroeg of de anderen er ook wilden hebben. Allen wisten wat er gebeurd was en zeiden: „Graag!" maar ze deden al leen alsof ze de pil doorslikten. Even later stond jVilson op en dronk glas water. Twee minuten later nog een en nog een. De volgende ochtend, toen het vlieg tuig hoog boven de oceaan vloog en de passagiers wakker werden, vroeg natuurlijk iedereen: „En Grady, hoe heb je geslapen?" „Die capsules Geroepen ln de collegezalen van Wheaton ging onder de studenten het verhaal dat Billy Graham, Jimmy Johnson, de spre- in Wheaton, en drie anderen vlak - de campagne in Los Angeles sa- i een nacht in gebed doorbrachten Gods zegen op de diensten te vra gen. Midden in de nacht stond Graham van zjjn knieën op en zei tot zijn vrien den: „Nu weet ik dat God mij gaat gebruiken." Er was geen visioen, geen stem, geen bovennatuurlijke verschij ning, slechts kalme innerlijke zekerheid, die, naar hij zegt. bewaarheid werd in de komende maanden en jaren. Billy Graham zelf is er innerlijk volkomen van overtuigd dat God hem geroepen heeft voor een speciale taak en hem Is het verhaal van deze nachte lijke bidstond een deel van de mythevorming, die zich rondom zijn persoonlijkheid begint te vol trekken? Heeft Billy Graham in derdaad een bepaalde gave, die God in Zijn souvereiniteit aan hem en niet aan onze predikanten heeft gegeven? Wie is bekwaam om op deze geestelijke vragen een antwoord te geven? Moeten wij alles plompverloren aannemen, of werkten werkelijk voortreffelijk, ik ben niet één keer wakker ge weest". Met lodderige ogen keek Wilson ze aan en antwoordde: „Ik weet niet wat ik haddie vleessoep van gisteren moet me dwars gezeten hebben. Na een hele tijd sliep ik nog niet en toen heb ik nog twee pillen ingenomen zonder resultaat." Men heeft hem eerlijk opgebiecht, hoe de zaken stonden en hij waardeerde de grap zo, dat hij hem zelf overal verder vertelde. mogen wij vraagtekens plaatsen omdat wij zulke dingen nimmer ervaren hebben? Slechts de tijd zal uitmaken of Billy Graham in derdaad een bijzonder werk door God verricht. In Joh. 15 16 lezen Ik heb U uitgekozen en U aangewezen, opdat gij zoudt heengaan en vrucht dragen en Uw vrucht zou blijven." Calvijns bekeerlingen zijn reeds lang dood, maar Calvijn heeft ons meer, een boek, gegeven, waarop onze heden, daagse theologie nog steeds steunt. Luther heeft ons een blijvende vrucht gegeven in zijn Bijbelver taling. Moody liet ons scholen na waar jaarlijks honderden jonge mensen opgeleid worden voor de zendingsvelden. Zal er vrucht van Billy Graham blijven? Wij kun nen dat niet beoordelen, maar wij weten dat, als hij morgen weer uit Nederland vertrokken is, hon derden en duizenden geconfron teerd werden met een eenvoudige, klare, Bijbelse boodschap, en dat de levens van tientallen in een andere richting werden gestuwd, levens, die wij misschien kunnen helpen. Vragers van toennu wegwijzers AT WERD ER VAN DE HONDERDEN, die vorig jaar, in het Stadion te Amsterdam, oprezen en ver klaarden, dat zij de Heer wilden dienen? Als u straks, na de rede van Billy Graham rondkijkt, zult u die vraag ten dele beantwoord zien. Velen van de meer dan honderd „wegwijzers", die dan als eer sten zullen gaan staan om zoekenden de weg te wijzen, waren vorig jaar, in het Olym pisch Stadion te Amsterdam, zelf zoekers. Op de kaart, die zij ontvingen na hun aanmel ding als nazorger, lazen zij (enigszins methodistisch)„Wan neer vond u de Here Jezus?". En zij vulden in: 22 Juni 1954. Dat was de avond van Billy Graham's optreden! Het is onjuist het „succes" van een beweging als die, welke Billy Graham ontketend heeft, af te meten aan cijfers of aan tallen. De vrucht van de predi king laat zich immers zo niet aanduiden. Veel belangrijker is, dat uit de samenkomsten van vorig jaar in Nederland tal van bijbel-studie kringen ontstaan zijn, die zich tot op heden bezig houden met het naarstig bestuderen van Gods Woord. Tal van pre dikanten, die de bijeenkomst in de Lutherse kerk bijwoonden, zijn zelf dergelijke clubs be gonnen of zij openden ze op aandrang van hun lidmaten. Het contact met de predikanten is trouwens zeer bemoedigend geweest. De meesten van hen, die aangeschreven werden in verband met de mededeling van iemand, die op de Graham- avond van vorig jaar naar voren kwam, dat hij tot de „parochie van de dominee hoorde", hebben gunstig gereageerd op de brie ven. Waar dat niet geschiedde speelde de vacantie het Graham- comité parten. Er zijn ook een groot aantal bijbel cursussen door het comité zelf gegeven. Van de 900, die zich vorig jaar meldden, zijn er thans 240 overgebleven, die nog steeds studeren en die dus tot de „verst gevorderden" ge rekend kunnen worden. Voor zover men op dit terrein althans van „vergevorderden" spreken kan. Er zijn er ook, die dusdanig zijn opgevangen, dat ze in eigen kring actief konden worden. De grootste blijdschap bereidde een Amsterdamse mevrouw het comité, toen zij meldde, dat zij, vorig jaar tot het inzicht geko men dat haar leven anders moest verlopen, belijdenis ge daan had en gedoopt is en dat haar man, die weliswaar doop lid was. maar „er weinig aan deed" ook tot belijdenis was gekomen. Het vijfduizend stemmen sterke zang koor zal vanavond in het stadion „Er zijn geen grenzen aan Jezus1 macht" zingen. Dit lied is geschreven I door de cowboyzanger Stuart Hamblen. Stuart wilde nimmer iets I van de kerk weten. Hij was populair, f zijn liedjes stonden no. 1 op de Ame- rikaanse ,JIit-Parade"; hij had ren- paarden die overal prijzen wonnen; uiat verlangde hij nog meer? Zijn vrouw was een Christen, die jaren- lang voor hem heeft gebeden en z(j slaagde er eindelijk m hem mee te nemen naar een samenkomst wan I Billy Graham. Die avond zag hij de leegte van z\jn leven en midden in de nacht belde hij Graham op in zijn hotel en vroeg om een persoonlijk i gesprek. Een paar dagen later ontmoette hij een vriend uit Hollywood, die zei; „Zo, Stuart, ik heb gehoord dat j\j ook al fijn bent geworden". En Hamblen antwoordde, „Yes, it is no secret, what He can do for me He also can do for you." (Ja, dat is geen geheim. Wat Hij voor mij gedaan heeft kan Hij ook voor jou doen). „Dat 's een mooie titel voor een nieuw liedje", spotte de man. Juist deze woorden lieten Stuart niet los. Dezelfde avond nog schreef hij de woorden en mu ziek van één van de meest gezongen geestelijke liederen van de laatste tien jaren. Het werd in het Nederlands vertaald en toen het indertijd gezongen werd in de Ahoyhallen in een samen komst van „Rotterdam voor Christus" hebben velen het in hun harten mee naar huis genomen die Billy Graham trouwde (Vervolg van vorige pagina) NAAR THIBET? Ruth Bell had van jongsaf langen naar Thibet. „Ik was van, dat God mij naar Thibet zou zen den, wanneer ik mijn leven aan Hem overgaf. Ik wilde naar de wildernis van Thibet om Zijn zaak te dienen. Ik ver telde God, dat ik zendelinge wilde wor- ongetrouwd wilde blijven." Ik nooit bij stil gestaan dat God andere plannen met mij zou hebben dan ik droomde." Over de leiding van God heeft Ruth Bell dikwijls in haar leven moeten nadenken. Ook toen zij Billy Graham voor het eerst ontmoette. Toen zij kennis met hem maakte, wist zij middellijk, dat zij van hem hield. „Het liefde op het eerste gezicht. Hij vertelde mij, dat hij van mij hield maar ik vroeg mij af hoe een' Thibe- taanse zendelinge ooit een Ameri kaanse evangelist zou kunnen trou wen." Billy Graham vertelde haar, dat zij God had te dienen als zijn vrouw. Ruth vroeg bedenktijd. „Toen hoorde ik Billy voor het eerst pre ken. De kerk was klein en er was een handjevol mensen een twintig in totaal, niet meer. Maar Billy sprak voor hen op dezelfde manier zoals hij eens had gesproken voor vijf zeventig duizend mensen. Toen hij hen uitnodigde hun leven aan Chris tus te geven, stonden er drie jonge mannen op. En ineens wist ik: het kardinale punt wgs niet hóe Billy preekte, maar wat hij preekte." HOUD JE VAN HEM? Er viel een strijd te strijden. Wat wilde God van haar? Haar zuster open de haar de ogen „Zij vroeg mij: Houd je van hem?" Ja", zei ik. „maar Thibet. Je weet, dat ik plannen heb om terug te gaan. Als God mij hier in Amerika heeft gebracht, weerwil van de oorlog, als Hij mij staat stelt colleges te volgen, zou Hij mij dan ook niet leiden naar het zen- dinjosveldMijn zuster antwoordde: „Ja God heeft jou geleid, naar de school, door de bombardementen heen, door al les. Maar heb Je er wel eens over na gedacht, dat Hij je hier heeft gebracht om Billy Graham te ontmoeten? Hij bracht jullie bij elkander, hij bracht jou naar hier om de vrouw van Billy Graham te worden. Toen begreep ik het" In de zomer van 1941 schreef Ruth ell aan Billy Graham, dat slj met hem wilde trouwen. Zij trouwden in Augustus 1943 in de Presbyteriaanse kerk in Montreal. Billy Graham wat toen pre dikant in een kleine gemeente. De eer ste maanden waren voor Ruth moei lijk. „Het koken was in het begin een nachtmerrie voor mij en gelukkig, dat Billy van Chinese gerechten hield en dat we een goed Chinees restaurant ont dekten." Ruth Mc Cue Bell is moedig, resoluut bovenal is zij alleen vrouw en haar plaats als de echtgenote van een evan- i gelist heeft zij ten volle begrepen. Zij begreep, dat Billy Graham niet de man was om zijn leven lang in één plaats te staan. Zij wist, dat 'het niet lang zou duren of hij zou op pad gaan om het Evangelie te brengen aan ieder, die het wilde horen. En zij had er vrede mee „ik was de vrouw van een evangelist", f een keer kwam Billy Graham te- rug van een bezoek aan Chicago. „HIJ had daar gesproken met Torrey John son, het hoofd van de Youth for Christ I Ik was er helemaal niet verbaasd over te horen, dat Johnson een voorstel had j gedaan. Geef je het pastoraat op? vroeg ik hem. Ja, zei hij, wij baden samen, wij baden alleen, onze vrienden baden. Toen nam Billy het aanbod van de Youth for Christ aan." REIZEN EN TREKKEN Toen begon het leven van reizen en trekken, het leven van de evangelist I in de ware zin van het woord. Ruth Bell trok mee, steunde haar man in zijn werk, bad met hem voor het begin van de meeting en bad alleen voor Billy en zijn werk en voor allen, die van dicht bij of van ver af varen gekomen om te luisteren naar de boodschap, die haar man doorgaf. Zij trok met hem over i zeeën. Zij was met hem in Engeland, toen zijn boodschap tienduizenden be roerde. Later, toen zij moeder was ge worden en vooral toen de baby klein was, was zij gedwongen thuis te blijven. „In die tijd leerde ik, hoe ik als moe der had te zijn. Ik was volmaakt ge lukkig. Maar Billy schreef mij, dat ik naar hem toe moest en mij bij het team moest voegen, omdat hij mij nodig had. Ik protesteerde ik had allerlei be zwaren; ik kon niet weg, de baby is te klein, ik kan niet alles in de steek ls- ten. Maar ik wist ook. dat Ik wilde." Ruth Mc Cue Bell is een vrouw s's millioenen vrouwen in de wereld, een moeder van kinderen, die haar plichten kent en die haar man terzijde staal zijn werk. „Wij doen alles samen, wij I "n, dat we elkander nodig hebben. s in ons leven nooit een bijzondere f dag geweest. Elke dag is fascinerend j voor ons. Het mooiste immers dat een mens kan doen is praten met mannen en vrouwen over Christus en het Indruk wekkendste is dan te zien, dat levens veranderen door de kracht van God." Levena veranderen door de kracht Gods, j levens, die weten dat zij geleid wor- den door God, levens, die zich overge ven aan God voor altijd, die weten in j de wereld een taak te hebben ten aan zien van anderen, die de vreugde gaan leren kennen in weerwil van alle moei- l lijkheden. Christenen, blijde mensen, die zoals Ruth Mc Cue Bell eens zei- I ■- weten dat het hun plicht is elke 1 dag opnieuw zo blijmoedig als mogelijk is het leven in te kijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 8