Samenwonen als Nederlands volk in verscheidenheid BOSCH Legerconflict in Indonesië verscherpt 5 DONDERDAG 30 TUNI 195S ACHTSTE LANDDAG PROTESTANTSE UNIE Herderlijk schrijven sympathiek maar toch bloedarm (Van een onzer verslaggevers) ONS VOLK geeft niet alleen een grote verscheidenheid in sociaal en politiek opzicht te zien, maar ook op theologisch gebied," zo begon gistermiddag prof. dr A. A. van Ruler zijn referaat, dat hij op de achtste landdag van de Protestantse Unie uitsprak. Voor deze landdag, die in het theehuis aan het Uddelermeer werd gehouden, toonden vooral de Scheve- ningers grote belangstelling. In zijn betoog, dat als titel droeg „Samen wonen als volk in verscheidenheid" heeft prof. Van Ruler vooral het samenwonen onderstreept en voor de practische toepassing vier ant woorden gegeven op de vraag of de mogelijkheid van dit samenwonen onder de huidige omstandigheden mogelijk en geboden is. „Wij kunnen niet meer volstaan met te wijzen op de kloof, die er tussen Rome en de Reformatie bestaat, omdat de hu manisten, die onder ons volk maar een betrekkelijk kleine groep vormen, zich sterk hebben verenigd en alles op alles zetten om staatsrechtelijk geëerd te wor den. Ondanks deze grote en diepgaande verschillen zullen we als tien millioen Nederlanders toch samen moeten wo nen", aldus de Utrechtse hoogleraar. „Iedere Nederlander heeft zich af te vragen hoe men tegenover de huidige situatie staat. Het gaat om de bewoon baarheid van Nederland, een klein stukje van de door God geschapen aarde. Deze bewoonbaarheid staat op het spel en God is er op het diepst bij geïnteresseerd hoe wij de problemen tot een oplossing bren gen. Het is van het grootste belang, dat wij als Nederlanders elkander in ruimer verband leren kennen", aldus sor„ die in dit verband met grote waardering sprak over het volgens hem onvolprezen Nederlandse Gesprekcentrum, Na op het volgens hem bestaande ge vaar van de verzuiling in ons volksleven, waarvan het radiobestel een voorbeeld geeft, gewezen te hebben, wees prof. Van Ruler er op, dat wanneer we als Nederlanders samen willen wonen, we meer van elkander zullen moeten weten." Het begrip en de grenzen van de demo cratie zal men duidelijk moeten durven stellen. Sinds anderhalve eeuw is er een proces aan de gang, waarbij we steeds meer onder de tirannie van de filosofie, die tegenwoordig als personalisme wordt aangeduid, geraken De broederschap van alle mensen kan alleen verwerkelijkt worden rondom de God van Israël. De volkeren, die van Israël kunnen leren wat eenheid is, moe ten hun eigen goden afzweren. Dit geldt ook voor ons Nederlandse volk." De overheid, dïe in het ambt staat, heeft niet te vragen wat mensen of groe pen van mensen willen, maar wat God wil. De overheid zal voor alles moeten weten wat waarheid is. De overheid Is •niet te denken zonder het volk, maar op de achtergrond van de verhouding over heidvolk staat de verhouding God mens. De vraag wat eigenlijk waarheid is. maakt het samenwonen van ons volk zo moeilijk. De verscheidenheid in ons volk ver diept zich zo vaak in tegenstrijdigheid. Toch zullen we als volk in verscheiden heid moeten samenwonen. Als antwoorc op de vraag of htf hiertoe de mogelijk heid zag, wilde hU „het kind eerlijk bij de naam noemen, n.l. een samenwerken op basis van een compromis. Laten we om Gods wil onze handen dan maar vuil maken aan een compromis," aldus spr. Maar daarbij zullen we als volk ook de strijd, die in de kiem verscholen is 'moedig moeten aanvaarden, een getui gende strijd, die zuiver democratisch is. Verder zullen we ons als Kerk en Chris ten met alle macht moeten werpen op de Evangelisatie en de verwerkelijking van de oecumenische gedachte, waarbij we ons vooral van alle Hervormd ker- kisme moeten vrij houden. Ten slotte zullen we moeten streven naar een staat met de Bijbel", aldus prof. Van Ruler, die er aan toevoegde, dat men als Pro testantse Unie dus tolerant zal moeten zijn. maar dat deze tolerantie alleen Goddelijke sanctie zal kunnen krijgen, indien zij gefundeerd is op het Bijbels reformatorisch Christendom. Herderlijk schrijven Nadat in de morgenbijeenkomst ds P. J. de Bruyn van Kethel een openingswoord had gesproken, refe reerde ds P. F. Th. Aalders uit Mid delburg over. „Christen zün in de Nederlandse samenleving", waarbij hij het Herderlijk schrijven van de Hervormde Synod? een sympathiek, maar bloedarm stuk noemde. ,,De profetische blik ontbreekt er in, Kuyper heeft na zijn dood gezege vierd, men heeft willen kuipen en krammen, maar niet willen strijden met het Woord," aldus spr. Na een overzicht te hebben gegeven van de reacties op het Herderlijk Schrij ven in de verschillende bladen, consta teerde spr., dat het stuk blijft steken, waar het had moeten spreken. Het schrij ven is niet bevredigend, alleen maa: verhelderend." aldus ds Aalders. die als zijn voornaamste critiek noemde, dat de gestalte van de Kerk en de Staat een beleefde buiging wordt voorbij ge gaan. Dit deel van het Schrijven kwali ficeerde spr als buitengewoon teleur stellend. Men weet niet meer van ambt der Overheid, zoals art. 36 van de Ned. Geloofsbelijdenis dit leert. Er wordt gesproken over overheidspersonen; de staatstaak wordt niet gezien als het op komen voor het gebod Gods. maar als de zorg voor de mensheid," aldus spr, die het bovendien teleurstellend noemde, dat de synode hier geen woord van pro test tegen de huidige democratie heeft laten horen. Deze democratie, hoewel men toegeeft, dat zij niet gezond is. wordt met huid en haar geslikt Niet minder teleurstellend vond ds Aalders het. flat de synode over de processies geen prin cipieel woord heeft laten horen. Behalve critiek had ds Aalders echter ook waarderende woorden voor het Her derlijk schrijven, bijv. waar gesproken wordt over de solidariteit in de verbon denheid met het gehele volk. ..Een taal van Hoedemaker. die ons geweldig spreekt." aldus spr., die van oordeel dat de synode een prachtig geluid laat horen, wanneer gesproken wordt ov« plaats van de Hervormde Kerk. Op beide referaten volgde 's middags een goede gedachtenwisseling. Daar ds F. D. Emous uit Rotterdam wegens ker kelijke ambtsbezigheden verhinderd een slotwoord te spreken, werd dit daan door ds H. E. Gravemcyer Amsterdam. De bijeenkomst werd besloten met het gemeensohap^lijk zingen van twee pletten van ons volkslied. Opstandige officieren houden langdurige bijeenkomst Het conflict tussen een groot aantal Indonesische hoge officieren onder leiding van de waarnemend chef-staf, kolonel S. Loebis, en de in Moskou opgeleide minister van verdediging, Iwa Koesoemasoemantri, over de be noeming van Bambang Oetojo tot chef-staf van het leger neemt steeds scherpere vormen aan en er zijn nog hoegenaamd geen tekenen, die er op wijzen, welke wending het zal nemen. bij De aanval verrassing JJET GROOTSTE gevaar bij het uitbre ken van een derde wereldoorlog is een aanval met waterstof- of atoombom men bij verrassing gedaan door de Sow jetunie. Slagen de Russen er in, bij plotselinge en onverwachte aanval Westelijke wereld vleugellam te maken, dan zal deze geen gelegenheid meer ki gen zich van de toegebrachte slagen herstellen, zoals dat in de 2de wereldoor log 't geval was. In 't Westeln is de gi dachte aan een verraderlijke aanval reeds lang gemeengoed. Er wordt openlijk gediscussieerd en er worden maatregelen genomen om de kansen voor de vijand tot het uiterste te beperken. Het merk waardige is evenwel, dat de Russ voor kort niet over verrassingsaanvallen spraken, hoewel deze toch het moderne kernprobleem van de veiligheid zijn. Zij die de Russische dagbladen bestu deren, zijn getroffen door enkele recente artikelen waarin belangrijke militaire fi guren betogen dat met atoomwapens de beslissende overweging de verrassing is. Deze artikelen verschenen in de Rus sische kranten na de luchtshow boven Moskou, waarbij bleek dat de Sowjetunie over intercontinentale bommenwerpers beschikt. Waarnemers menen dat de arti kelen bestemd zijn om het Russische mi litaire denken te her zien en het Westen te waarschuwen. In de New York Herald Tribune schrijft Walter Lipp- mann aan deze op vatting te twijfelen. Hij acht dit zo tegen strijdig, dat hij zich afvraagt of deze kelen niet gericht zijn tot de civiele heid, de partij-hiërarchie ding. Het doel zou zijn, de Russen mede te delen dat hun oude veiligheid, gebaseerd op de enorme uitgestrektheid van het land en de onuitputtelijke mensenreser voirs. verdwenen is door de revolutie in de oorlogsvoering. De schrijvers trachten hun lezers wellicht aan te sporen, onder handelingen over compromissen te steu- De nieuwe nadruk in de Sowjetpers op de verrassende aanval opent wellicht in teressante mogelijkheden voor de komen de Geneefse conferentie. Indien ook de Russen bevreesd zijn voor verrassing zou het mogelijk kunnen zijn. een regeling tot stand te brengen waardoor verrassin gen op massieve schaal een technische onmogelijkheid worden. Of dit technisch mogelijk en politiek aanvaardbaar is, zowel in de Sowjetunie als in de Ver. Staten, is een tweede vraag, waarop het antwoord voorlopig niet kan worden ge geven. 'I Verklaarde altzichf i de legerlei- De opstandige officieren hebben gister avond zes en half uur onder voorzltter- sohap van Loebis vergaderd en er v een veertigtal stafofficieren en territo- rale commandanten bijeen. Loebis zeide de vergadering te hebben bijeengeroepen teneinde het standpunt der officieren te consolideren. Hij weigerde te zeggen, de volgende stap zou zijn. Tegelijkertijd stelde het kabinet zijn gewone weke lijkse zitting uit teneinde de toestand te bespreken met de leiders der rege ringspartijen. Waarnemers hechten be tekenis aan het feit, dat de bespreking pas drie dagen na het uitbreken vai conflict gehouden is en niet langer dan twee uren heeft geduurd. Het onder werp en de resultaten der bespreking zijn niet bekend gemaakt. Na afloop zeide de minister van voorlichtng, dr Tobing, slechts, dat de regering voornemens is haar huidige standpunt vast te hou- en te trachten met behulp van het parlement tot een oplossing te komen Voorts beweerde hij, dat het land ge grondvest is op de beginselen der parle mentaire democratie. Toen hem gevraagd werd of het ka binet de benoeming van Bambang Oetojo ongedaan zou maken teneinde de ge moederen der. opstandige elementen te kalmeren, zeide Tobing dat daarover gesproken was. Intussen trekt Loebis zich niets zijn schorsing aan. i vooraanstaand onzijdig politicus zeide. dat de Indonesische regering zeer ernstige fout zou maken, als zij trachten met behulp van haar parlemen taire meerderheid tot een oplossing te komen. De New York Times noemt deze leger- isis slechts één aanwijzing van de onze kere toestand in de republiek, waar 't ge- an 'n door verkiezingen aan het be wind gekomen regering ontbreekt Het blad merkt op. dat het vraagstuk an het communisme naar voren komt. omdat de regering van premier Ali de van de communisten heef: Dit heeft de communisten een r aanzien gegeven in Indonesische en hun aantal aanzienlijk doen toe- n. Men moet thans volgens het blad afwachten of het gezag van Soekarno deze nieuwe crisis zal kunnen overwin- Tegelijkertijd wordt uit Semarang ge meld. dat de vice-premier Zainoel Arifin de toestand van de Idonesische finan ciën deplorabel heeft genoemd. Hij deel de mede, dat het tekort op de begroting twee en een half milliard roepiah's be draagt. Hij ontkende echter, dat er een kabinets-reconstructie zou zijn. Wel zeide hij, dat het kabinet nieuwe wetten over weegt tegen de corruptie, maar voordat ieuwe wetten van kracht worden, zullen de staatsorganen een verbetering moeten ondergaan, opdat zij hun taak kunnen uitvoeren. Pia meldt, dat de opstandige officferen i de bijeenkomst verklaard hebben ..de eenheid van het leger als onderdeel van de eenheid van staat en natie te hand haven" Reuter vat dit op als bevestiging der boycot van Bambang Oetojo. De offi- zouden heden weer bijeenkomen ie wens tot handhaving van de een heid in het leger te formuleren." Gemeld wordt nog, dat de vergadering an opstandige officieren werd bijge woond door alle territoriale commandan- en met uitzondering van kolonel Hadi- iin van Borneo, die Moh. Hatta op zijn eis vergezelt. President Soekarno heeft in het paleis te Buitenzorg een bespreking gehad met premier Ali Sastroadmidjojo. de minis ter van verdediging, mr Iwa Koesoema soemantri, de commandant van de mili taire politie, overste Prajogo, en kolo nel Soedirman, divisiecommandant in Oost-Java. Voor zijn vertrek uit Medan naar Dja karta heeft de commandant van Noord- Sumatra, kolonel Simbolon, aan journa listen medegedeeld, dat de gaafheid van het leger slechts gehandhaafd kan blij ven, als de benoeming van Oetojo wordt ingetrokken. Hij had de zaak met de of ficieren van zijn staf besproken en op deze bijeenkomst was betoogd, dat de eenheid van het leger dient te worden gehandhaafd overeenkomstig de beslui ten van het officierencongres te Djokja. De algemene secretaris van de Mas- joemi, Prawoto, gaf als zijn mening te kennen, dat de afwikkeling van de zaak Geen wonder! Shagretta is zo rijp - dank zij de natonrgefermenteerde tabak, die bij bet Clark Procédé EQ 7 wordt verwerkt Koop en rook een pakje Shagretta en vergelijk het met shag! Smaakt ook beter Am. journalist bekent Ik was een spion Zijn vrouw werd door de Russen vermoord WASHINGTON, 29 Juni. De Amerikaanse journalist Winston Burdett, correspondent van de Co lumbia Broadcasting System, is vrij- illig voor een senaatscommissie van onderzoek verschenen om te verklaren, communistisch spion te zijn geweest en in Finland. Zweden, Noorwegen, Roemenië, Joegoslavië en Rusland contact te hebben gehad met agenten vaïi de Russische ge heime dienst. Burdett legde reeds ln 1951 een volledige bekentenis af voor de F.B.I. In Augustui 1937 trad hij toe tot de communistische partij en in Maart 1942 brak hij met de partij Burdett mocht na zijn bekentenis in 1951 bij de Columbia Broadcasting System in dienst blijven, omdat de maatschappij gebleken was. dat hij definitief met de communisten had gebroken. De journalist onthulde vandaag voor d< commissie, dat de communisten in 1941 zijn eerste vrouw, de Italiaanse journa liste Lea Schiavi. hebben vermoord, eer aand na zijn breuk met de partij. Vol gens Burdett wist zijn toenmalige dat de Russen in het Noorden van Iran partisanen opleidden, die onder bevel Tito voor een opstand in Joegoslavië den zorgen. Deze wetenschap werd haar i bet noodlottig, r t Burdett. Vlissingen at gratis bananen De havenstaking in Antwerpen heeft althans een aantal Vlissingse huismoeders een voordeeltje gebracht. In deze stad namelijk loste het Zweedse sohip Para guay een lading bananen uit Ecuador, welke voor verschillende Westeuropese landen waren bestemd, maar niet in Ant werpen konden worden gelost. Door het langere vervoer was een deel der bana nen zo rijp geworden, dat vervoer naar België, Duitsland of Oostenrijk zinloos zou zijn. Bijgevolg zwermden rond de kade honderden kinderen en later ook huismoeders die zich allen tegoed heb ben gedaan aan bananen. Capaciteit van 38 vuurtorens.... Lichtkanon projecteert tot een hoogte van 8 kilometer Demonstratie op het Malieveld (Van een onzer verslaggevers) Al was het middernachtelijk uur al verstreken, toch waren er nog vele be langstellenden bU de poffertjeskraam op het Malieveld, om getuige te zijn van dc demonstratie van een nieuwe Zwitserse vinding op het gebied van lichtreclame: het lichtkanon. Met dit toestel, dat gis- zijn als zodanig te gebruiken. Zelfs wan neer dc lucht wolkloos zou zijn (daar voor behoeft men in Nederland niet zo bang te zijn) kan men ..opereren". Heel eenvoudig: men maakt gewoon een wolkje door een flinke vuurpeil af te schieten In Italië heeft men reeds zes toestel len besteld, terwijl er binnenkort ook in ons land ccn zal komen. Vanavond wordt tussen tien en twaalf uur een demonstratie op de boulevard van Schevenlngen gegeven. Als een enorme'raket stond het lichtkanonvannacht op het Malie veld „proef te draaien". Links op de foto is nog een gedeelte van het aggregaat te zien. Rechts bevindt zich het raam waardoor de RN mil lioen kaars de lucht in worden „gespoten". teravond laat uit Duitsland in Den Haa arriveerde, kan men in het donker teki ten tegen het wolkendek projecteren. De machine, een vinding van ir Gianni Andreoli, heeft de vorm van een torpedo is in staat een lichtsterkte v; millioen kaars te produceren, of wel dc sterkte van acht en dertig vuurto rens. Moeilijkheden werden in het begin veroorzaakt door de hoge brandpunt- hitte (6400 graden C), maar Andreoli wist deze door een vernuftig koellngs- systeem belangrijk omlaag te brengen. Om de geweldige lichtstraal te bunde len heeft het '.ichtkanon, dat de naam kreeg van Spitlight, een optiek van vijf honderd kg. Deze enorme apparatuur, s geplaatst op een „mammoet'-truck een aparte aanhangwagen vooi aggregaat, maakt het dan ook mogelijk om lichtbeelden te projecteren op hoogte variërend van vijftig tot acht duizend meter. In de kop van de raket bevindt zich dc projectiecabine. De gehele raket is 360 graden draaibaar; de kop 270 graden Hierdoor kan men practisch uit elke hoek en elke stand projecteren. Zelf wolken maken Niet alleen de wolken behoeven als projectiescherm te dienen. Ook bossen, heuvels, water- en sneeuwoppervlakten Toch is het zo HUILENDE BOMEN een dik loverdak inderdaad de Indruk krjjgt dat liet regent. In tropische gebieden, waar bepaalde bomen in bezit genomen z(jn door mas sale horden kevers en bladluizen, kan een dergelijk verschijnsel eveneens op treden. Destijds hebben we er eens op gewezen, dat deze dieren, die zich met de voedingsstoffen uit plantensappen verzadigen. geweldige hoeveelheden vocht moeten opzuigen om voldoende voedsel binnen te krijgen. Deze «ver bekennen. Wilt U d. an werkeljjki ïurlijk ook en u vo daarmee hel spraakgebruik op Ceyli De bladeren van deze boom nem tijdens de duisternis vocht op. waar zij zich hecht sluiten. Zodra eehter zoo opkomt, gaan de bladen weer opei zodat het vastgehouden vocht druppelt Tweehonderd bedden Groot marinehospitaal bij Heemstede Dc plannen voor de bouw van een ïicuw marine-hospitaal op het landgoed .Eikenrode" hU Heemstede zijn nagenoeg lereed. Het ontwerp voorziet in ccn 'omplcx met tweehonderd bedden, waar in 140 zUn bestemd voor het hospitaal •n 60 voor de sociaal-medische dienst, welke thans nog in Lelden Is gevestigd De bouwkosten worden op vijf millioen gulden Reraamd. Het ontwerp, afkomstig •an de Haagse architecten Ir Hoekstra en r Westerhout. houdt rekening met de estlglng van een afdeling voor de op leiding van marinevcrpleegslers. terwijl het hoofdgebouw tevens dienst zal doen ls centrale post van alle medische en pharmaceutlsche diensten der marine. Het project voorziet in een hocffdge- •>uw van drie verdiepingen met twee vleugels, een apart gebouw voor de so ciaal-medische dienst, ccn zusterhuis en officlersverblijf. Behalve de bouw kosten zal nog 250.00(1 gulden moeten •orden uitgetrokken voor aankoop van het landgoed. Eén sociale verzekering inplaais van drie Werkgevers en werknemers zijn het er vrijwel over eens. dat de ziekengeld-, on gevallen- en invaliditeitsverzekering in één algemene arbeidsongeschiktheidsver zekering moeten worden gebundeld. Deze drie verzekeringen zullen hierdoor tot sluitend geheel worden gemaakt, met op elkaar afgestemde ultkeringsniveaux Dit vertelde mr G C. v. Dijk, secretaris het Centraal Sociaal Werkgevers verbond, vanmiddag voor de radio. Spreker meende, dat de S.E.R. in zijn memorandum over de invaliditeitsverze kering aan de regering een aanzienlijke verbetering in de hoogte der uitkeringen dviscrcn. Daarnaast wordt overwo gen de uitkeringen van gehele arbeids ongeschiktheidsverzekering, dus zieken geld-, ongevallen- en invaliditeitsverze kering. te sloppen wanneer de verzeker de de leeftijd van 65 jaar bereikt en het wettelijke bodempensioen, waarvoor nu het wetsontwerp is ingediend, ingaat. Verplichte arbitrage bij geschillen op zee De internationale Juridische commissie heeft een ontwerp opgesteld voor een met betrekking tot de visserij :n volle zee. In de wet wordt bepaald, dat geschillen tussen de landen over de vis serij in volle zee aan verplichte arbitrage onderhevig zullen zijn. Het ontwerp zal ter bestudering naar de verschillende regeringen worden gezonden. Vervolgens een definitief ontwerp aan de alge- ïe vergadering van do Vr-r Natie» den voorgelegd, waarschijnlijk vol gend jaar. - De eeuwenoude kerk en toren te Diever (Dr.) staan op instorten: men wil thans gaan restaureren; geraamde kosten 10, waarvan reeds f 35.000 door de gemeenteleden Is bijeengebracht Nieuwe brug bij Exel en W. waren te Sinds gistermiddag is Rommeldam, het legendarische dorp van Tom Poes, Ollie B. Bommel en al die andere grappige figuren uit de ver halen van Marten Toonder, zomaar bereikbaar. In het Brabantse Ois- terwijk is nl. een miniatuur-Rommeldam geopend, en alle bekende gebouwen uit Toonders tekeningen-met-onderschrift zijn er te zien En als ge geluk hebt. komt ge er ook zie foto), Heer Bommel of zijn jonge vriend Tom Poes in hoogst, eigen persoon tegen. Als ge begrijpt wat we bedoelen. gereed gekomen Zaterdag om 10.30 uur zal de boeg- brug bij Exel over het Twentekanaal, in de weg Laren (Gld) naar Lochem. in geb.uik worden genomen. De ingebruik stelling geschiedt namens minister Al- gera door de hoofdingenieur-directeur voorbarig Moeten nu 16.000.e eigen zak betalen van Ouderkerk aan den IJssel laad* en losplaats voor sche- i kochten vorig Jaar be de Rijkswaterstaat, ir G. B. R. de i houdens goedkeuring van de gemeente Graaf uit 's-Graventhage. Dc betonnenraad voor een gulden de vierkante boog heeft een lengte van 67 meter, de meter een mooi plekje grond aan de IJ.<- seldjjk. De gemeenteraad voelt twee bij-overspanningen hebben elk een lengte van ongeveer 11.60 meter. Het rjjdek heeft een breedte van zeven me ter. Aan de buitenzijden van de boog be vinden zich voet- en rijwielpaden van twee en een een halve meter breedte. De vroegere vrije doorvaarthoogte bedroeg vjjf en een halve meter, thans is deze zes en een halve meter. De metropoliet van de Roemeense Orthodoxe Kerk heeft geestelijken uit Westerse landen voor een bezoek aan zijn land en kerk uitgenodigd. thans echter niets voor en de burgemeester met zijn twee wethouders bleef voor de stuk ken zitten. Vanwege de garantie Burgemeester Neet heeft zijn bank nu opdracht gegeven de notaris vast f2000 (het derde deel van de koopsom van f 6000) te sturen. De wethouders De Jong (a.r.) en Hoogendijk (s.g.p.) zullen ook hun deel bijdragen. Gedrieën worden zij eigenaar van 60 ha grond, dat helemaal overspoeld wordt als de vloed komt op zetten en bij laag water slechts gedeelte lijk zichtbaar is Reeds meer dan 50 jaar di. Bougie voor iedere motor

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5