ïlicume £ciiisrt)c GTtrnrmtl Ouderdomspensioen voor elke Nederlander, rijk of arm Britten en Belgen staken door Grootste hefbrug van ons land kwam in drie jaar gereed Billy Graham Kremlim trouw aan Marx Moordenaar was slachtoffer tienduizenden schuldig is h DONDERDAG 30 JUNI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 3144L Poetrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Zo6 en dertigste jaargang No 10381 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELDK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatvactlcfi h qhebleofn "myn fatrl In teyljenspott" Futen op de plas Definitieve voorziening op 1 Januari 1957 Premie wordt voorlopig geraamd op 6,5 a 7 pet; eigen inkomsten wordt niet afgetrokken JLJET WETSONTWERP voor een algemene ouderdomsvoorziening is vandaag door minister Suurhoff bij de Tweede Kamer inge diend. Dat betekent dat iedere Nederlander van 65 jaar en ouder (indien de Kamer de plannen goedkeurt) met ingang van 1 Janu- (Van onze sociale redacteur) Het bodempensioen zal voor een ongehuwde f804 en voor een gehuwde man f1338 per jaar bedragen. De premie wordt vermoedelijk 6% a 7 procent. Het is de bedoeling dat de vereveningsheffing (4 pet van het loon) vervalt en dat de rest van de premie wordt gevonden in een loon- compensatie. Dit wetsontwerp stelt in uitzicht: J Een ouderdomsverzekering zo mogelijk aii 1957 pensioen krijgt, ongeacht zijn verde re inkomsten een pensioen waarvoor de werkende generatie de premie zal betalen. Dit is het belangrijkste wetsontwerp op so ciaal gebied, dat in lange tijd aan de Stalen- Generaal ter beoordeling werd voorgelegd. ingaande 1 Januari 195" voor alle Ne derlanders, mannen en vrouwen, die de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt er in het Rijk woonachtig zijn geweest ge durende de tijd tussen hun 15e en 65e levensjaar in het Rijk (ook Ned. Ni Guinea. Suriname of de Ned. Antillen) woonachtig waren en de leeftijd van 65 jaar hebben of zullen overschrijden; Dit pensioen zal bedragen voor ge huwden na het bereiken door de man van de 65-jarige leeftijd 1338 en vooi ongehuwden 804, 5 pet meer dan de Noodwet-uitkeringen; Op dit pensioen zullen geen kortingen of aftrekken worden toegepast, tenzij op de duur, door buitenlands verblijf of door schuldige nalatigheid, verzuim var premiebetaling heeft plaats gehad; Dit pensioen zal in alle delen van hel land hetzelfde zijn en geldt als bo dempensioen. dat vermeerderd kan wor den met andere voorzieningen hetzij uit eigen verzekering, hetzij uit andere pen sioenfondsen. hetzij door andere inkom- 1957 1961 H U H tl 1966 11971 I 1976 1981 Het pensioen wordt bekostigd door: le. een premie van alle inkomens tot een grens voor de premiebetaling van 6000 per jaar, met dien verstande, dat afgetrokken worden: a. buitengewone lasten en giften; b. kinderbijslagen dat van kleine zelfstandigen geen pre mie geheven wordt, indien het inkomen van ongehuwde de 1500 en van een ge huwde de 2100 niet overschrijdt; 2e. Een bijdrage van het rijk van naar schatting 30 millioen. De premie wordt voorlopig geraamd op 6% 7 pet. De wet, indien deze zo tot stand komt, berust alzo op 'n omslagstelsel, waarbij de actieve werkenden betalen voor hen, die de 65-jarige leeftijd gepasseerd hebben. Dit maakt mogelijk, dat de pensioenen kunnen stijgen (en dalen) met het cijfer van de loonindex en dus met de welvaart, terwijl ze hun koopkracjit behouden. De wet wordt uitgevoerd door de tot Sociale Verzekeringskamer om te bou- Pensioen voor iedereen dag is verzorgd". wen Rijksverzekeringsbank en de Raden van Arbeid. Het bestuur wordt gevormd door vertegenwoordigers van werkgevers werknemers, plus leden, aangewezen door de overheid, waarbij ook vertegen woordigers van organisaties van huls wen en beoefenaars van vrije beroe pen. De premieheffing geschiedt echter door de belastingsdienst, voor de inkom stenbelasting op een afzonderlijk biljet, oor de loonbelasting via de werkgever. De loontrekkenden zullen een looncom- pensatie ontvangen, wat door het ver vallen van de Vereveningsheffing wordt vergemakkelijkt. (Zie verder pagina 11.) Telefoon in 5 jaar overal automatisch Met het tot stand komen van de ver binding tussen de telefoondistrlctei Haarlem en Apeldoorn zijn thans alle twintig districten van ons land met elkaar verbonden. Sinds gisteren is het voor iedere abon- né in een plaats met automatische verbinding mogelijk, rechtstreeks een abonné in een ander district te bellen. De gemeenten die nu nog geen automa tische telefooninstallatie hebben, zullen vóór 1960 hiermede worden uitgerust. Het aantal abonné's dat niet op i automatische Installatie is aangesloten, bedraagt ongeveer 50.000 op een totaal van 707.000. Ca. 93 procent van het tele foonverkeer is. geautomatiseerd, het in- terlocale verkeer voor 83 procent. Ca. 30.000 personen staan nog op de wacht lijst voor een telefoonaansluiting. Men werkt thahs aan plannen, de landen van West-Europa automatisch met elkaar te verbinden. Zeeuwse kinderen bij mevrouw Coty PARIJS, 30 Juni. DE ECHTGENOTE van de Franse president, mevrouw Coty. heeft gisteren op het paleis Elysée een groep van 24 Zeeuwse kinderen ont vangen, afkomstig uit het door de stormramp getroffen gebied van Schouwen-Duiveland. De elf-jarige Cato Hanson hield een kort speechje en bood een boeket Neder landse veldbloemen aan, dat bijeenge houden werd door linten in beide natio nale kleuren. Op verzoek van mevrouw Coty zongen de kinderen enige Nederlandse liederen. Door de Vereniging France-Hollande was hun een verblijf in een vacantie- oord in Frans Zwitserland aangeboden. De kinderen keerden over Parijs naar Nederland terug. Toegang tot Botlek-gebied ROTTERDAM, 30 Juni. De grootste en zwaarste hefbrug van Nederland is gistermiddag in gebruik gesteld: het is de nieuwe brug over de Oude Maas, die toegang geeft tot het toekomstige Rotter damse industrieterrein in het gebied van de Botlek. Goed drie jaar geleden besloot de Rot terdamse gemeenteraad tot de bouw en in October 1952 werd de eerste paal ge slagen. Er werd nauwelijks over gedis cussieerd en nu reeds is de 500 meter lange en 23 meter brede brug gereedge komen. De beide heftorens zijn elk 60 meter hoog. Het hefgedeelte van de brug is 58 meter lang, de hefhoogte bedraagt 45 meter. Het tdtale gewicht aan staal is 4500 ton. De bouw heeft 12 millioen ge kost. De brug bevat een rijweg voor In Rotterdam en Gouda Twee oude vrouwen levend verbrand Twee bejaarde vrouwen z(Jn gisteren bij ernstige branden In Rotterdam en Gouda om het leven gekomen. In Rotterdam was het de 70-jarige hulpbehoevende mevrouw C. Dekker uit de Katendrechtsestraat, die niet tijdig haar brandende huis kon verlaten. Een 23-jarige agent van politie werd bij een reddingspoging in het brandende huis ingesloten. Met het zeil van een vracht wagen werd een vangzeil geïmprovi seerd. waardoor hij van de tweede etage weer veilig op straat belandde. De 85-jarige weduwe L. van Vliet-De Beste uit Gouda kwam om het leven, toen haar woning aan de Noordelijke Derde Kade zeer snel geheel uitbrandde. Men vermoedt dat de oorzaak ligt in het feit, dat de vrouw zeer kouwelijk van aard was en zomer en winter een kachel had branden. Haar zoon was tijdens de brand afwezig. Nieuw kabinet in Israël Israël heeft alweer een nieuw kabinet, evenals het vorige onder leiding van pre mier Mosje Sjaret. Het vorige kabinet trad af door gebrek aan vertrouwen tus sen Mapai (socialisten) en Algemeen Zio nisten. De vier zetels der Zionisten zijn nu onder de andere coalitie-partners ver deeld. Het kabinet: Mapai: negen minis ters; religieus-orthodoxe arbeiderspartij: twee; links-liberale progressieve partij: één. snelverkeer, aan weerszijden rijwiel- en voetpaden en naast de rijweg een baan voor enkelspoor. Zou er later een af zonderlijke spoorbrug nodig zijn, dan kan de brug uitsluitend voor wegverkeer worden gebruikt met vier verweersbanen. Rotterdams burgemeester, mr G. E. van Walsum, verrichtte de openingsplechtig heid. Koningin ontvangt Billy Graham Billy Graham en echtgenote zijn van morgen om half twaalf door de Konin gin en prinses Wilhelmina op het Paleis Soestdijk ontvangen. Het onderhoud duurde ongeveer één uur. Dinsdagavond heeft hij In Dorttmund zijn Duitse tournée afgesloten met een bijeenkomst in de Westfalen-Halle, waar 25.000 30.000 mensen aanwezig w; Vanmiddag kwam Billy Graham in Rotterdam aan. In het paviljoen va E 55 werd hij welkom geheten door de Hervormde predikanten ds P. Lugtigheid en ds A. v. d. Most (Den Haag en Rotter dam), de Gereformeerde predikant ds T. B. van Houten (Aalsmeer), brigadier L. Nijmans en kapitein H. Pauwels vai het Leger des Heils. Röntgenonderzoek van koning Haakon De 82-jarige koning Haakon van Noor wegen, die gisteren in de badkamer van zijn landgoed Bygdoey uitgleed en een dij brak, zou vanmorgen Röntgenolo- gisch worden onderzocht. Gisteravond had de koning last van pijn, maar hij was vrij van koorts. Zijn toestand blijft zich bevredigend ontwikkelen. Zoals in een deel onzeV edities reeds gemeld, zal kroonprins Olaf als regent optreden. Koningin Elizabeth van Engeland heef: een persoonlijke boodschap van mede leven aan de koning gezonden. De konin gin keerde gisteren van haar bezoek aan Noorwegen in Engeland terug. Bus in plaats van tram naar Leiden In de Voorburg6e raadsvergadering heeft de burgemeester gisteravond ge zegd, dat het niet uitgesloten moet wor den geacht, dat tegelijk met de ophef fing van de locale Blauwe Tramdienst ook de interlocale dienst naar Leiden wordt opgeheven. De trams zouden dan vervangen worden door bussen. Sinds gisteren vertoeft Billy Graham, de Amerikaanse evange list, in ons land en vanavond zul len de duizenden naar het Feije- noord-stadion te Rotterdam gaan om hem te horen. Dit was voor ons aanleiding bij zondere aandacht aan het werk en aan de persoon van dr Graham te schenken. Wij meenden dit het beste te kunnen doen door het afdrukken van een van zijn pre ken en door een uitvoerig verslag te geven van zijn tournee door Europa gedurende de afgelopen maanden. Bovendien hebben en kele vooraanstaande persoonlijk heden op ons verzoek hun visie neergeschreven op de betekenis van dit evangelisatiewerk, dat zo- zeeri n het middelpunt van aller belangstelling staat. Wij maken onze lezers er tevens op attent dat de N.CJt-V. van avond om tien minuten over half tien een korte reportage geeft van de bijeenkomst fe Rotterdam. Eisenhower: WASHINGTON/LONDEN, 29 Juni. PRESIDENT EISENHOWER heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, optimis tischer te zijn over de mogelijke re sultaten van „Genève" dan twee maanden geleden. De president meent, dat er mogelijk enige beslui ten zullen worden genomen, maar verwacht geen oplossing van de pro blemen tussen Oost en West. Het enige wat men dus in Genève zou kunnen bereiken is overeenstemming over de wijze waarop bepaalde pro blemen dienen te worden aangepakt. „Niemand gelooft dat de Russen heb ben afgezien van de Marxistische leer stellingen (communistische wereldrevo lutie), maar er is blijkbaar wel enige verandering gekomen in de Russische houding," aldus de president. NIEUW LOCARNO-PLAN Uit Londen wordt gemeld dat Engeland te Genève een nieuw Locarno-plan wil voorstellen, waaraan Amerika en mo gelijk ook Canada kan deelnemen. Het zou rondom een herenigd Duitsland op gebouwd moeten worden en zowel de communistische als de niet-communisti- sche landen op het Europese vasteland vrede moeten garanderen. (Het verdrag van Locarno werd in 1925 getekend; bü die gelegenheid gaven vijf Europese landen Frankrijk een garantie tegen een aanval van Duitsland en om gekeerd). Recente uitlatingen van Westelijke lei dende figuren wijzen uit, dat er nog heel wat werk verricht moet worden voordat, er sprake kan zijn van een gemeenschap-' pelijk Westelijk standpunt voor de Ge- neefse conferentie. Uit Washington bereikt ons nog het bericht, dat de conferentie van de reg- ringsleiders der Grote Vier waarschijn lijk zal worden voorafgegaan door een bijeenkomst van de vier ministers van buitenlandse zaken. De ministers van bui tenlandse zaken der Westelijke Drie zou den voorts op 16 Juli te Parijs nog con tact met elkaar opnemen. In Parijs zul len de drie ministers de vergadering van de N.A.V.O.-raad bijwonen. In het Zwitserse Davos vergadert 2 tot 9 Augustus het cetraal comité de Wereldraad van Kerken, dat uit 90 leden bestaat en jaarlijks bijeenkomt De Franse bewoners van het roerige Marokko zijn nu ook al aan 't demonstreren geslagen. In Casablanca kwam het tot onstuimige tonelentoen een betoging werd gehouden voor de vrijlating van enkele Fran- die wat al te drastisch tegen de terreur van de Ma rokkanen waren opgetreden. De politie moest de betogers in toom houden en tot botsingen kwam het niet. Einde staat van beleg in Argentinië BUENOS AIRES, 29 Juni. De Argentijnse regering heeft een eind gemaakt aan de staat van beleg die 16 Juni jl. werd afgekondigd tijdens een bloedige opstand tegen het regiem-Peron. Hiermee is tegelyk een eind ge komen aan de bijzondere machtspo sitie van generaal Lucero en zijn zg. „commando tot onderdrukking van de opstand". Gunstige wending in Frankrijk LONDEN/A*WERPEN/PARIJS, 30 Juni. DE overkoepelende Britse vakbond T.U.C. heeft officieel verklaard, dat er geen enkele rechtvaardiging is voor het voortzetten van de zes weken durende staking van haven arbeiders. De T.U.C. drong er bij de stakers op aan, onmiddellijk het werk te hervatten. Krachtens de bepalingen van de T.U.C. hebben beide partijen er van tevoren mee ingestemd, de bevindingen van een geschillencommissie van de T.U.C. te aan vaarden. Maar het hoofdkwartier van de N.A.S.D.U. toonde niet bepaald enthou siasme over de genoemde uitspraak. Medegedeeld werd dat het verslag nauw keurig worden bestudeerd en vandaag zal worden voorgelezen op massa- vergaderingen van stakers. N.A.S.D.U.- autoriteiten in de Noordelijke havens Manchester, Hull, Liverpool en Birken- Het diama in Apeldoorn Dader krijgt niets van de erfenis CULEMBORG, 30 Juni. p\E MOORDENAAR van de 66-jarige weduwe M. de Jong uit Culemborg, FJ haar neef de 31-jarige winkelier N. J. de J. uit Apeldoorn, heeft alle bijzonderheden van zijn verschrikelijke daad aan de politie bekend. Thans is komen vast te staan, dat hij in de loop van verscheidene jaren reeds vele tienduizenden guldens van haar heeft geleend. Jong dat hij zich binnenkort wel weer zou laten zien, zoals uit gevonden brieven is gebleken. Zaterdag, de dag voor de moord, was de heer De J. inderdaad naar Culemborg gereden, en wel om te zien of niets de uitvoering van zijn plannen in de weg stond. Hij bemerkte, dat de beide kost gangers het weekeinde afwezig waren. J Nadat hij de vrouw met een voorwend sel naar Apeldoorn had gelokt, sloeg hij haar ln zijn' huis met een bijl op het hoofd. Om alle sporen uit te wissen heeft De J. Maandag zei/ zün woning in brand ge stoken. De erfenis van 300.000 gulden, het motief van de moord Is De J. inmiddels ontgaan. De Nederlandse wet verklaart leder, die z(Jn erflater ombrengt, verval len van de erfenis. Bij leder nieuw onthuld feit valt het op, dat de dader uiterst koelbloedig, zij het dan niet bijzonder geraffineerd, te werk is gegaan. De J. had gedurende een half jaar zijn tante niet bezocht. Daar hij geregeld geld "naar leende, vermoedde De ramp van het wakker worden... Slechts bij drie pro cent van de mannen en vrouwen die in een be- werkzaam zijn, komt het er niet zo pre- op aan hoe laat zij opstaan; alle anderen staan onder de dictatuur de wekker. Voor tweederde van de boe- en landarbeiders ra telt de wekker al om fabrieksarbeiders staat uur later op en niet veel later dan zeven uur zijn ook bijna alle kan. ■bedienden, ambtena- en zelfstandigen op ze gegevens zijn verzameld door een Westduits instituut voor opinie-onderzoek. Allan, s morgens vroeg op de rand van hun bed zitten en moeite hebben zich te vermannen, kunnen zich troosten met de wetenschap, dat zij niet de enigen zijn. Millioenen anderen gaat het precies zo. Amerikaanse statistici hebben vastgesteld, dat zestig procent van de on dervraagden de wekker tien of vijftien minuten te vroeg laten aflopen om zich nog even te kunnen omdraaien. Prof. Convay van de Comell- universiteit heeft op deze methode scherpe critiek uitgeoefend. Hij noemt haar zelfbedrog, omdat men er absoluut geen profijt van heeft. Weliswaar heeft men het prettige gevoel, dat de executie nog even wordt uitgesteld, maar wan neer men kort daar- op schuldbewust om hoog veert, heeft men een beneveld hoofd en een gevoel in prmen en benen of er lood in zit. De nieuwste „slaapme- tingen" hebben uitgewe zen, aldus de professor, dat perioden van diepe en van lichte slaap zich ge durende de nacht afwis selen. Tot nu toe werd aangenomen, dat de slaap midden in de nacht het diepst is en naarmate de ochtend nadert steeds lichter wordt. De slaap- curve vertoont een op en neergaande lijn. Te gen vijf uur bereikt de curve een dieptepunt om daarna weer langzaam omhoog te gaan. Nu kan zich echter merkwaardig verschijnsel voordoendoezelt mer weer in, nadat mer door de wekker is opge schrikt, dan heeft het menselijk organisme de neiging, in enkele minu ten het dieptepunt van de slaap weer op te zoe ken. De gevolgen laten zich raden: wanneer men voor de tweede maal wakker wordt gemaakt is men morgenziek knorrig en ongenietbaar. Het opstaan wordt dan de moeilijkste beslissing van de dag... Sporen Na het lijk de volgende nacht op de rails te Reeuwijk t&,hebben gelegd, ver brandde hij de deken en het touw waarin het was gewikkeld geweest in het Speul- der Bos. Het tasje van zijn tante wierp hij in het Uddelermeer, een pakje kleren in het Apeldoorns-Dlerens kanaal. De J. had echter vergeten het t« verzwaren, zodat het bleef drijven en spoedig werd opge vist. Om alle sporen, welke eventueel in zijn huis waren achtergebleven uit te wissen besloot hij zijn woning in brand te steken Hij ging hierbij uiterst geraffineerd te werk. In een lege inktpot plaatste hij een lange brandende kaars, aan de voet waar van hij een met petroleum doordrenkte hoeveelheid brandbaar materiaal legde. Alvorens de kaars helemaal zou zijn op gebrand, was De J. reeds veilig in Culem borg. waardoor alle verdenking reeds bij voorbaat ontzenuwd zou zün. Naar de politie In Utrecht huurde hU een wagen, omdat hij met ztjn eigen rode. opvallende wagen niet ln Culemborg durfde terugkeren. Bij een buurman van ztjn tante, een kennis van hem, informeerde hU wat er gaande was. Toen deze hem adviseerde bij de politie te informeren, kon De J. niet wei geren zonder verdenking op zich te laden, Op het politiebureau besloot men De J, meteen in hechtenis te nemen. De echtgenote van de moordenaar, die met haar twee kinderen op vacantie in Noordwijk was, schijnt niets van de plan nen van haar man te hebben geweten. Men verwacht, dat De J. morgen voor de officier van Justitie ln Zutphen zal worden voorgeleid. head hebben verklaard dat de staking doorgaat. De N.A.S.D.U. heeft zijn leden zes we ken geleden opgeroepen tot staking om kracht b\j te zetten aan eisen tof erken ning van 10.000 nieuwe leden in de Noor delijke havens en voor gelijke onderhan delingsrechten als de T.G.W.U., de groot ste vakbond wan havenarbeiders. Volgens de overkoepelende vakbond T.U.C. zijn de 10.000 nieuwe leden van de N.A.S.D.U op oneerlijke wijze verkregen. De stakers van Liverpool hebben gis teren besloten, een delegatie van Vlaams en Nederlands sprekenden naar Antwer pen te zenden om hun ..broederlijke steun" te verlenen aan de stakers in deze Belgische haven. Naar sohatting liggen in Antwerpen 160 schepen doelloos. De 12.000 stakers (ho gere lonen en betere werkloosheidsuitke ring) hebben alle oproepen van de socia listische, Christelijke cn liberale vakbon den. het werk te hervatten, van de hand gewezen. In Frankrijk werd het stakingsapook zo goed als verdreven, doordat de socialis tische vakvereniging Force Ouvlère de oproep aan 1.200.000 ambtenaren, op 1 Juli ln staking te gaan, heeft opgeschort. Zoals gemeld, hechtte de Franse minister raad zijn goedkeuring aan herziening der loonschalen. Australiës beleid in Nieuw-Guinea Australië heeft in de beheerschapsraad der Verenigde Naties te New York zijn beleid in Nieuw-Guinea verdedigd tegen een aanval van India, als zou Australië tekort geschoten zijn bij de verwezen lijking der doeleinden van de raad. De heer W. D. Forsyth, vertegenwoordiger van Australië, antwoordde heftig, dat de vertegenwoordigers van Indta nooit het land hebben gezien. HU zeide voorts, dat Australië trots Is op het bereikte in Nieuw-Guinea en dat de ontwikkeling der bevolking met veel geduld en uiterst langzaam moet worden behartigd. Er kunnen geen snelle vorderingen op uit- gesitrekt terrein verwacht worden, aldus Forsyth, die er aan herinnerde, dat Australië in zUn taak belemmerd was door de Japanse inval en de verwoes tingen in de tweede wereldoorlog. Australië voert zUn programma zonder bloedvergieten uit, ,,GU zoudt niet graag willen, dat wU de bruutheid van de mi litaire verovering toepasten", voegde hU er aan toe. 3ET WEEÏTTN EUROPA M ff B 1 li h e 3g *5 btockholtT regen ZZO 2 OZO 1 23 0 18 8 A'dam geil. bcw. W 4 7 Luxemb r*b£w W 3 20 7 Bordeaux WZW 2 25 0 Moe WNW 3 35 0 ZUnch regembui W 23 1 Berlijn motregen ZZO 2 25 3 MUnchen' regen WZW 2 3! 31 Rome™0* 35,. NO 2 25 25 35 Mallere. wibew wmdwtll 18 0 WEERBERICHT J Westelijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol king en slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of ieU hogere. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: zon 4.25-21 03. Maan op 180». onder 1.26 uur. Op 5 Juli v.m.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1