|lieuwr £dlisrf)t GTmiriuit Nazisme leeft na-oorlogs nog altijd Duitsland in RijkspartijSociale Beweging enr vele extreme splintergroepen NAVO-raad te Parijs bijeen met Westelijke ministers Blank lichtte de nieuwe militaire wetgeving toe Vissen naar goud i.p.r. kreeft' Amerika helpt Bonn Wichelroede: zeggen de waardeloos, geleerden O jfeiftijg J «jsèö1 s 1 o -- - "1 ,1 -""i f\4 VC/Vf *.;V -.i* /7, ,5 N ill! DINSDAG 28 JUNI 1955 BUREAUX: Steens traat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 3144L Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIEN: 0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting). Zes en dertigste jaargang No 10379 Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Slantvasttcb Is jhtblmn tngn btrl lil tcgbenspoet „Ga je mee aan de rol?" NESB EEN NEDERLANDS PENDANT (Van onze speciale verslaggever) Ti^ERKWAARDIG is, dat de rechts-extreme elementen in ons land, die men door hun gering getal en weinige werkelijkheidszin nauwe lijks als gevaarlijk kan beschouwen, de laatste tijd veel meer stof doen opwaaien dan het links-extremisme, dat beslist gevaarlijk is en achter de schermen een nooit aflatende activiteit ontplooit. Nu is er dan weer het operette-achtige plan om met een snel, maar nauwelijks zeewaardig jacht, dat de naam draagt van een omstreden Rotterdams tandheelkun dig instituut, de avontuurlijke ex-kapitein van het K.N.I.L., Westerling naar Ceram te brengen, teneinde de strïjdlustigen aldaar een leider te bezorgen. De in dit verband genoemde naam van mr. J. A. Wolthuis doet de vraag rijzen, of de in October van het vorige jaar opgeheven Nationaal Europese Sociale Beweging (N.E.S.B.) dan toch nog leeft en of deze or ganisatie haar activiteit binnen het verband van de neo-nazistische „Euro- païsche Soziale Bewegung", waarvan de Duitser Karl. H. Priester een der voormannen is, dan thans ook buiten Europa gaat ontplooien Hoe het zy, een duistere geschiedenis biyft het wel. Welhaast even duister als Ihet onbevestigde gerucht dat mr. J. A. Wolthuis volgend jaar met een eigen J\jst aan de verkiezingen wil deelnemen. Ook Paul van Tienen, voormalig S.S.-er en topfiguur uit die opgeheven N.E. S.B., alsmede de heer Westerling zouden straks op die lü'st komen te staan. Wij kunnen het nauwelijks geloven. De heer Wolthuis is tot 1959 uitgesloten van het actief en passief kiesrecht, omdat hy lid is geweest van de N.S.B, Dit ver biedt hem weliswaar niet om als iyst- frekker te fungeren, maar als hy ver kozen zou worden, zou hu beslist geen zetel in het parlement krijgen. Zijn ge loofsbrieven zullen immens nooit in orde bevonden kunnen worden. Wanneer deze feiten iemand bekend mogen zijn, dan is het stellig deze mees ter in de rechten. Zou hy zich hier niets van aantrekken en zich toch candidnat stellen, het zou weinig minder zijn dan een misleiding van wie menen van deze rechts-extreme figuur nog enig heil te kunnen verwachten. Lykt ons om deze reden het gerucht al ongeloofwaardig, ook om andere rede nen kunnen we moeilijk aannemen, dat er een grond van waarheid zou zijn. En dan denken we weer aan de figuur van „de Turk", de heer Westerling, die meer avonturier dan rechtstreeks extreem-po litieke figuur is. De door hem in het leven geroepen organisatie „Steunt Ont redderde Staten" (S.O.S.), die een ele ment van politieke activiteit inhield, bleek zo weinig levensvatbaarheid te hebben en steun te ondervinden, dat de heer Westerling er persoonlijk zelfs geen boterham aan heeft gehad. Naar ver luidt heeft deze ex-K.N.I.L.-kapitein, die in het Evipan-avontuur nu zijn levens werk zou willen zien, de laatste tijd fi nancieel nogal krap gezeten. Wellicht verklaart dit, hoe hy tot zijn jongste escapade is gekomen. Wilde havenstaking in Antwerpen ANTWERPEN, 27 JUNI. Vanmorgen zijn hier 17.000 havenarbei ders in staking gegaan; op meer dan negentig schepen ligt het werk stil. De stakers, wier actie zonder overleg met de vakbonden geschiedt, eisen herziening van het stempelsysteem verkrijging van een werkloosheidsvergoe ding (de aanleiding) en een loonsverho ging van 40 francs (ongeveer f2.50) per dag. Volgens de laatste berichten ligt al het werk in de haven volkomen stil. In Frankrijk dreigt een grote sta king van ambtenaren, spoorweglieden, vliegers en onderwijzers, die allen hoger loon eisen. Premier Faure kwam met enige tegemoetkomingen maar die wer den onvoldoende geacht. Tenzij de rege ring met vérstrekkende voorstellen komt, gaan alle genoemde categorieën op 1 Juli in staking. Ook in de Ver. Staten dreigt staking. De vakbond van werknemers bij de United Steel Corporation te Pittsburg (het grootste Amerikaanse staalverwer- kende bedrijf) heeft voor Donderdag a.s te middernacht een staking afgekondigd. Tenzij dan overeenstemming is bereikt over een loonsverhoging. Het einde van de Britse havenstaking is nog steeds niet in zicht. De staking duurt nu reeds zes weken. De stakers be sloten bij stemming, hun actie „tot het bittere einde" voort te zetten. Overigens is zijn naam ook ge noemd in het verband van een Ne derlandse Conservatieve Party, die onlangs zou zjjn opgericht, maar waarvan in officiële kring niets be kend is. Wy hebben ons afgevraagd, of deze onbekende N.C.P. misschien de verwerkeiyking is van een in 1952 ondernomen poging tot party- vorming van de tandheelkundige heer Van Wijk uit Rotterdam, wiens naam thans ook genoemd is als geld schieter voor het Evipan-avontuur. In 1952 propageerde deze door mld- dgl van advertenties in de bladen oprichting van de Nationaal Demo cratische Party, die zich zou hebben te richten tegen het „dirigisme", maar hy bleef alleen staan. Regering antwoordt: Evipan-avontuur niet serieus DEN HAAG, 28 Juni Het „Evipan-avontuur is in feite nimmer meer geweest dan een niet serieus te nemen en by voorbaat tot mislukking gedoemd plan. Dit heeft de regering thans ge antwoord op de nota, die Indonesië baar op 10 Juni had gezonden naar aanleiding van de plannen van \yesterling c.s. om zich met het jacht Evipan naar de Zuid-Moluk- ken te begeven. De regering „acht het betreurens waardig en schadelijk dat de onver antwoordelijke handelingen en uit latingen van personen als Wester ling en Galliard zoveel publieke aandacht hebben gekregen. Zij keurt de voornemens ten zeerste af, welke zij pretenderen te hebben". De regering zal in voorkomende gevallen, ook in de toekomst het nodige doen om de uitvoering van dergelijke voornemens te belem- de dit toelaat uiteraard. Den Haag wijst er Djakarta op, dat het plan-Westerling niet tot Uitvoering kon worden gebracht doordat hij als gevolg van door de Nederlandse regering genomen maatregelen niet over een paspoort beschikt. Voorts maakt de nota melding van de tegen de opvaren den van de Evipan getroffen maat regelen, waardoor een einde aan het avontuur is gemaakt. Honderden stakers uit de grote Engelse haven Birkenhead waren gis teren naar Londen gekomen om blijk te 'geven van hun vaste voor nemen, de staking voort te zetten. In een mars van tien kilometer door de Britse hoofdstad, droegen de stakers spandoeken mee met op schriften als: „Wij staken tot het bittere einde!" PARIJS/BELGRADO, 28 Juni Inmiddels word dat president Tito ficieel bezoek wilde staking. DE Noordatlantische Raad zal op 16 Juli (twee dagen voordat de Geneefse conferentie van de Grote Vier begint) te Parijs vergaderen met de ministers van de Westelijke Grote Drie. De ministers willen met de raad overleg plegen over de Wes telijke strategie en tactiek. De bijeen komst zal een dag duren. De komende Geneefse conferentie dreigt meer een gevecht in de koude oorlog dan een vredesconferentie te worden. De gro te problemen zitten zó muurvast, dat er weinig voortgang te verwachten valt. In beide kampen is men bezig eikaars krach ten te meten en zwakke plekken te zoeken welke uitgebuit kunnen worden om de te genstander terug te dringen. Het resul taat van Genève zal dan wellicht ook be perkt blijven tot een bevestiging van de bestaande impasse. Dit hoeft niet te be tekenen dat er in de naaste toekomst moeilijkheden voor de wereld dreigen omdat volgens insiders de evenwichtstoe stand tussen het communistische blok en de vrije wereld tot een periode van sta biliteit kan leiden. Een dat Voorts wordt uit de Joegoslavische hoofdstad gemeld dat de Westelijke Gro te Drie en Joegoslavië een grote mate overeenstemming hebben bereikt i wereldkwesties. Nadruk werd gelegd op :n sterk en onafhankelijk Joegoslavië. Dit wordt gezegd in een communiqué, uitgegeven aan het eind van een drie daagse conferentie op ambassadeurs- u. De vier landen beloofden plech tig, de samenwerking te zullen voortzet ten. Censuur in Argentinië opgeheven BUENOS AIRES, 27 JUNI. De censuur op buitenlandse perstele grammen ls door de Argentynse regering gestaakt. De inspecteurs van de posterijen blijven echter verplicht, telegrammen die zij alarmerend of opruiend achten, vast te houden. De Argentynse politie maakte vandaag bekend dat communisten van plan wa ren, een opruiingscampagne te beginnen in de provincie Buenos Aires. Het plan werd ontdekt en de aanstichters zitten achter slot en grendel. Steeds meer per sonen die waren verdacht van anti-Pe- ronistische activiteit en die waren gear resteerd, worden de laatste dagen op vrye oud; de Griekse ampho- voeten gesteld, zo meldt A-F.P. rae dateren uit de twee- uit Belgrado gemeld in Joegoslavië een of- Moskou zal brengen. is nog niet vastgesteld. Prins Bemhard viert morgen zijn vier-en-veertigste verjaardag. j Onlangs is deze foto in de paleistuin te Soestdijk genomen. Zijn feest- dag wordt in het gehele land meegevierd. (Van onze correspondent) „Onder Hitier werd soldaat misbruikt" BONN, 27 Juni IN EEN speciale zitting van de Bondsdag (Tweede Kamer) heeft Theodor Èlank, minister van defensie, de hoofdlijnen ontvouwd van de nieuwe militaire wetgeving. Door zijn verklaring hoopt Blank de aanvaarding van de zeer omstreden vrijwilligers wet te rechtvaardigen, volgens welke wet onmiddellijk met de .opbouw van de nieuwe Duitse strijdmacht kan worden begonnen, nog vóór het gehele militaire schema wettelijk is geregeld. Blank onthulde de volgende byzonder- heden over het nieuwe defensieschema: 1. Bondskanselier Adenauer wordt opperbevelhebber van alle strydkrach- ten, doch de president (Heuss) beslist over de benoeming van officieren; 2. Of ficieren hoven de rang van kolonel wor den voor benoeming voorgedragen door een (nog niet gevormde) commissie van vooraanstaande burgers en oud-beroeps- officieren; 3. Het leger (370.000 man) zal twaalf divisies omvatten; de luchtmacht zal bestaan uit 70.000 manschappen en 1362 vliegtuigen; de marine (20.000 men) zal de beschikking krygen over een aan tal lichte eenheden; 4. Waar het maar enigszins mogeRjk is, zullen burgers in het defensie-apparaat worden ingezet. ('In', radio-afdelingen en geneeskundige troepen); 5. Tien wetten zullen het ge hele defensieschema in goede banen leiden. Reeds vermelde punten: De dienstplicht zal gelden voor mannen van 18 tot 45 jaar in vredestyd en van 18 tot 65 jaar in geval van oorlog; de diensttyd is 18 maanden; het parlement zal een grote mate van controle krygen over de strydkrachten, er komt geen ka zernegeest en geen direct arrest, zoals onder het Hitler-regiem 't geval was; 6000 man zullen onmiddeliyk onder de wapenen worden geroepen om het kader te vormen van het nieuwe leger. BLANK WAARSCHUWT Minister Blank verklaarde onder ge juich, dat de Duitse soldaat gedurende de tweede wereldoorlog dapper heeft ge streden, dat hy loyaal was en gehoor zaam. Maar: „De Duitse soldaat werd door een misdadige regering misbruikt. Dat mag niet worden herhaald", aldus Blank. Met het kreeftenvangen is het niets meer gedaan op het oude visserseiland Ponza en de rest van de Ponzagroep voor de Ita liaanse Wéstku: de en derde eeuw vóór Christus toen de Pon- za-eilanden rustpunten vormden op de weg van de Griekse wijnhandel. De hebben De die zich op i vangst geworpen: gouden antieke Griekse ampho rae willen zij in hun fui ken hebben. De kreeften vangst is aanzienlijk min der geworden. Op de zwarte markt tig gulden per stuk (de waarde is ruim 200 gld) en de amphorae brengen nog meer op, ofschoon minder bezoekers het wa gen ze te kopen. De munten zijn afkom stig van de gezonken vloot van Alphonsus de Eerste van Arragon en half duizend jart werpen, welke verkoop door particulieren ver biedt. De Amerikanen zijn volgens de vissers slechte gegadigden voor de mun ten. Gewoonlijk twijfelen zij aan de echtheid en willen ze door deskundi gen laten onderzoeken en dat wensen de vissers niet, omdat het tot restaties zou leiden of op het einde plaats hebben gevonden waar in 1435 de oorlogs vloot van Alphonsus de Eerste van Arragon is verslagen en tot zinken gebracht door de Ge- nuese marine van Biagio Assireto. De munten en de am phorae vallen echter on der de Italiaanse wet op oudheden en kunstvoor- i wat één dellgstc handelszaken van de eilanden is geworden. Britten en Duitsers zijn de voornaamste kopers. De Ponza-eilanden heb ben een oude geschiede nis. In 209 vóór Chr. wer den ze een kolonie van Rome. Ze waren erg in trek als verbanningsoord Augustus stuurde er zijn verstoten dochter Julia heen, Tibei Agrippina in balllng- stoten gemalin, Octavia. Morgen (Dinsdag) zonden in de Bonds dag de debatton beginnen over de ge noemde vrywilligerswet. Verwacht wordt, dat dc wet in geen geval in haar huidige vorm zal worden aanvaard. In het gun stigste geval zal dc wet, die met name door de socialisten fel wordt bestreden, met tal van wyzigingen worden aan- WASHINGTON, 28 Juni. T~\E VER. STATEN en West-Duits- land hebben een overeenkomst gesloten, krachtens welke de Duit sers voor een waarde van honderdén millioenen dollars aan Amerikaans materieel voor de nieuwe strijd krachten zullen ontvangen, zo seint de correspondent van Ass. Press. Suggestie heeft grote invloed En dat bleek toen men hun onderzoekingen met elkaar ging vergelijken WAGENINGEN. 28 Juni. P DE eerste dag van de Neder landse Landbouwweek in Wa- geningen hebben niet minder dan vier sprekers een inleiding gehou den over de activiteiten van wichel roedelopers in verband met land bouwkundige kwesties. De resulta ten van dit onderzoek zijn vrijwel vernietigend voor deze „paranor maalbegaafden", zoals sommigen zich noemen. Proeven tn een verplaatsbare kamer toonden aan, dat de uitslagen der wichel roeden voornamelijk op auto-suggestie der lopers berustten. Werd de kamer niet verplaatst, dan werden tóch andere stra- Iingsiynen aangegeven. Van onderzoekin gen naar de gezondheidstoestand van vee waren de resultaten negatief of ronduit Als eerste spreker gaf dr lr Makkink een verslag van een aantal proeven, ge nomen op veestanden. Drie groepen wichelroedelopers hebben 447 veestanden vier maal onderzocht. Slechts bij één van de 447 onderzoekingen gaven de drie groepen hetzelfde resul taat. Het aantal veestanden, die aan aard- stralen zouden blootstaan, varieerde van 96 (volgens de ene groep onderzoekers) tot 165 (volgens de andere). De verhoudin gen tussen de aantallen standen die be straald waren en die. welke niet aan straling zouden blootstaan, zijn dezelfde welke bij een eenvoudige loting zouden worden verkregen. Niet het minste verband werd aange toond tussen het optreden van veeziekten gedurende de stalperiode 19521953 en de uitslag van wichelroedelopers. Even eens bleek geen der wichelroedelopers in staat te voorspellen, welke standen of stallen gevaarlijker zouden zijn dan an dere. Eenzelfde negatieve resultaat werd verkregen bij een onderzoek naar plan tenziekten, die zouden worden veroor zaakt door besmetting van de grond. Waardeloze kastjes Niets is gebleken van enige afwerende invloed van de zgn. „afscherm-appara- ten". By proefdieren werd niet de min ste gunstige invloed geconstateerd. door dë Amerikaanse ambassadeur Co- nant en de Westduitse minister van bui tenlandse zaken Von Brentano. Het ac- coord moet nog door het Westduitse ka binet worden goedgekeurd. Er worden o.a. van socialistische zyde bezwaren tegen verwacht. Volgens dit verdrag van militaire bij stand zal onder meer een Amerikaanse adviesgroep In Bonn worden gevestigd om de distributie van de wapens te rege- Canada is voornemens, West-Duits- land drie escadrilles van in totaal 36 straaljagers te schenken als bijdrage tot de Westerse defensie. Eén der escadrilles omvat eenmotorlge toestel len; de andere twee escadrilles zijn samengesteld uit tweemotori(/e machi nes. Aldus meldt het Westduitse nieuwsagentschap D.P.A. TERUG IN MONNIKENDAM tSwawoweiBöKi i :i f. - ns fum Eindelijk is Heini Snider te rug in z\jn geboorteplaats Mon nikendam.' Vijftig jaar is hij weggeweest, want toen hij 19 jaar oud was, vertrok hij op avontuur. Hij kwam in het hoge noorden van Amerika terecht, waar hij tenslotte senator van Alaska werd. Toen vernam Snider dat Mon nikendam zijn 600-jarig be staan zou vieren. Hij besloot er gaan, :antie I Ne derland aan dit bezoek knopen. Hij was al op de E 55, druk filmend en aantekeningen makend om straks de Ameri kanen van zijn oude vaderland te kunnen vertellen. De bovenste foto toont de sena tor bij zijn intocht te Monni kendam per rijtuig. Hartelijk wuift hij de bevolking toe. Tegenover hem zit de burge meester. „Je lijkt de Konlnpin wel", zei Snider tot zijn vrouw, toen men haar een boeket aan- Snider bleek nog vele oude vrienden te herkennen. Een jeugdvriendin, de 77-jarige mevrouw W. C. Koerse, ga] hem een hartelijke welkomst kus, en anderen riep Snider toe: „Ik kom je nog wel opzoe ken! CNV200.000 leden UTRECHT, 28 Juni. Het C.N.V. heeft thans meer dan 200.000 leden. Op 1 April telden de 25 organisa ties die het C.N.V. vormden, tezamen 202.583 leden. In dif aantal is niet begrepen het leden tal van de protestants christeiyke ver eniging van beambten werkzaam bij het mynbedryf die met ingang van 1 Mei tot het C.N.V. is toegetreden. Het leden- cyfer van 202.583 werd bereikt door een uitbreiding van het ledental met 2876 over het eerste kwartaal. Ir Makkink, merkte op, dat onder de wichelroedelopers zelf geen over eenstemming bestaat over de al- dan-niet gunstige resultaten van af- schermapparaten. Ongeveer de helft, on der wie een aantal dat beweert paranor maal begaafd te zijn, acht deze apparaten zonder enige invloed. Een groot gedeelte van hen maakt geen onderscheid tussen wichelroede-zones en wateraders. In Delft heeft men proeven genomen met een verplaatsbare kartonnen kamer, waarin wichelroedelopers hun proeven namen. Verschillende groepen wezen on- afhankelijk van elkaar geheel verschil lende plaatsen aan, waar volgens hun aanwijzingen aardstralen zouden optre den. By een tweede onderzoek op de zelfde oppervlakte werden geheel andere plaatsen gesignaleerd als zijnde besmet. Suggestie De proeven in Delft bewezen, dat sug gestie een grote Invloed heeft, maar dat natuurkundige factoren zoals electrlsche en magnetische velden en radioactiviteit geen rol speelden by de uitslag der wichelroeden. Drs Van Tweel sprak ten slotte over het onderzoek, dat is ingesteld naar de grafkelder van Wiewerd, waar een aan tal stoffeiyke resten over een groot aan tal jaren werd geconserveerd. Bewerin gen als zouden aardstralen hiervan de oorzaak zijn, deden spreker opmerken dat de eigenschappen, welke de aardstra len worden toegeschreven, afwUken van alles wat op natuurkundig gebied bekend is. By ondervraging van wichelroede lopers is gebleken, dat hun kennis van natuurkunde zeer beperkt is, wat de con structie van de afschermapparaten reeds verraadt. Het klopte niet... pROF DR C. ROMIJN vertelde I- tydens de Wagenlngse land- bouwweek. dat de Octrooiraad veertien dagen geleden een onder zoek heeft ingesteld naar de ont- stralingsapparaten van de heer Mieremet. Op aanwyzing van de heer Mieremet ztyn in het Utrechts laboratorium twee broedplaatsen voor elk honderd piepkuikens aan gewezen, waarvan volgens de heer M., één wel en één niet door aard stralen was besmet. In de besmette kamer zouden de piepkuikens min der snel moeten groeien, waarmee het bestaan van aardstralen zou zyn aangetoond. Prof. Romyn deel de mede, dat echter vooralsnog de kuikens in de bestraalde kamer Iets sneller groeien.... Werknemers kregen gelijk Regering wil 48 uur werk in winkels De staa'.sseretaris van sociale zaken heeft de S.E.R. advies gevraagd over een ontwerp van een algemene maatregel van bestuur tot wyziging van het winkel- werktydenbesluit. Tusen werkgevers- en werknemers organisaties was geen overeenstemming bereikt over de twee belangrijkste pun ten, die het ontwerp bevat, te weten het terugbrengen van de normale werktijden tot 48 uur per week en het laten ver vallen van de mogelijkheid om op een andere dan Maandagochtend de vrije halve dag te geven. De werknemers kregen hun zin bij dit ontwerp. De middenstanders hadden voor de levensmiddelen branche een werkweek van 50 uur voorgseteld en voor de overige be drijfstakken een van 48 uur. Het grootwinkelbedrijf wilde een werk week van 53 uur voor de levensmiddelen- brache en een van 51 uur voor de andere winkels. In dit ontwerp is wel de moge- ïykheid opgenomen in bepaalde gevallen een ontheffing te verkrygen. rIET WEER IN EUROPA B 3 li a II S *5 Stockholm Oslo Kopenh A dam Parys Bordeaux hal?bew! zw. bew. zw. bew. onbew. windstil O 2 N ZZO 3 W 2 NO 4 windstil windstil 20 0 21 0 18 0 20 0 21 0 22 0 24 0 Grenoble Nice Geneve ZUrlch licht bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. windstil WNW 4 windstil NNW 2 windstil 24 0 25 0 23 0 20 14 Berlijn Frankfort Mdnchen Wenen Rome™0 Alaccio MalJorca licht bew geh. bew motregen geh. bew regen licht bew. ONO 2 ONO 2 windstil NW 4 OZO ZZO 2 ONO 2 windstil 22 0 22 0 26 21 25 2 17 7 29 0 25 0 28 0 WEERBERICHT 1 Meer bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk weinig bewolking en droog weer, later toenemende bewolking en voornamelijk in 't noord westen van het land plaatse lijk wat regen. Dezelfde tem- als vandaag of Iets lagere, atige zuidwestelijke wind. ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1