Jlieuuie geihutfeGTuuranl Een harde training wacht de nieuwe Duitse soldaat a Gasten op Soestdijk Hohe Messe, stralend geloof rr Drie duizend vliegtuigen in felle strijd gewikkeld Milder regiem in Argentinië Pinay verwerpt idee van neutraal Duitsland EEN MAN WEET WAT HIJ WIL! VRIJDAG 24 JUNI 1956 BUREAUX: Steea*traat 37. Directie, Redactie, Abonnementen es Advertentie-afdeling: TeL 31441. Poetrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIfcN: 0,18 per milhmetec. (Bij contract belangrijke korting). Zes en dertigste Jaargang No 10376 Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chef.Red.: H. W. I. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastlcfi I» ihtlltsra tnyn hert la tegtjenspoet MAANDAG LEGT BLANK ZIJN BOEKEN OPEN Geen kazernegeest, overdadig gesalueer of direct arrest (Van onee cor respondent) BONN, 23 JUNI TTTEST-DUITSLAND zal op 31 Maart 1956 ten hoogste 6.000 man VV specialisten voor de opleiding van vliegers en het vormen van kader onder de wapenen hebben. Dat deelde de minister van Defensie, Theodor Blank, gisteren op een persconferentie mede. Hij ontkende dat de regering te grote haast zou hebben met de opbouw van de strijd krachten en wees er op, dat zij slechte haar verplichtingen tegenover de N.A.V.O. wenst na te komen. Vandaar dat zij aandringt op spoedige aan vaarding van de vrijwilligerswet. Het kabinet zond vandaag een wetsontwerp naar de Bondsdag (Tweede Kamer), waarin de wettelijke basis is neergelegd voor de vorming van de nieuwe Duitse weermacht van in totaal 500.000 man (leger, marine en luchtmacht). Het ontwerp zal waarschijnlijk niet vóór volgend jaar kracht van wet krijgen. In een brochure, uitgegeven door het ministerie van defensie, wordt de toekomstige Duitse soldaat veel sport, harde training, maar geen ka- steld. Minister Blank onthulde, dat er drie soorten soldaten zu/len komen: beroeps soldaten, soldaten-cp-lange-termijn, en dienstplichtigen. De tweede vorm is een tussenvorm voor lieden die zij vijfof tien jaren wensen te binden. De dienstplichtigen zullen achttien maanden maanden moeten dienen vóói tij in de reserve gaan. Daarvan zullen drie maanden worden besteed aan een infanterie-opleiding, waarna de dienst plichtigen naar de bijzondere wapens zul- mannen, die klachten kunnen uiten. Groeten behoeft men nog slechts éénmaal per dag. Buiten dienst be hoeven zelfs alleen nog maar gene raals en admiraals gegroet te wor den. Voor de soldaten wordt ook een poli tieke scholing ingericht. Zij zullen af en toe zelfs in gesloten gelederen vergade ringen van gemeenteraden en landdagen gaan bezoeken. Een stukje politieke scho ling is in Blanks plannenboek al neerge legd. Het heet daar, dat de Duitse solda ten het evenwicht der krachten in de wereld zullen moeten herstellen om zo doende de hereniging van Duitsland mo gelijk te maken. Van het halve millioen Duitse soldaten zullen 2.800 officier zijn, 110.000 onder officier en 90.000 manschappen met langere diensttijd. Iedere adspirant-offi- cier moet als recruut beginnen en pas na een jaar kan hij de militaire academie gaan bezoeken. In vredestijd hebben alle Duitsers tus sen 18 en 45 jaar dienstplicht. Bij mobi lisatie wordt de leeftijdsgrens 60. Alle veteranen van de Wehrmacht kunnen voor zes maanden worden opgeroepen. MAANDAG ONTHULLING Minister Blank heeft aangekon digd, dat hij a.s. Maandag in het par lement zijn militaire plannen-boeken zal openleggen. De laatste weken was er veel critiek geleverd op de geheimzinnige houding der regering i.a.v. de kwestie van het ni Duitse leger. Blank beloofde, dat Maan dag al deze geheimen zullen worden prijs gegeven. In een uitvoerige regeringsver klaring zal dè minister de voorna, lijnen van de nieuwe militaire wetgeving aangeven. len overgaan. De eigenlijke militaire trai ning zal niet meer in de kazernes, docb \n het vrije veld en onder zware omstan- iigheden plaats hebben. De veelbesproken plicht tot soldateske gehoorzaamheid te doen vervallen, ving een grens vinden, daar waar het plegen van misdaden wordt bevolen. Twij- aan de rechtmatigheid van een bevel is evenwel niét voldoende om de plicht tot gehuorzaamneid zal in die nieuwe w( VERTROUWENSMANNEN •Arrest zal de Duitse soldaten voort aan slechts door een rechtbank kun nen worden opgelegd. Iedere com pagnie krijgt overigens vertrouwens- Noodwet Drees verlengd tot 1 Januari 1957 (Van onze Parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft zich vanmid dag verenigd met een wetsontwerp, dat de werking van de Noodwet Ouderdoms voorziening tot nieuwe leeftijdsgroepen uitbreidt. De uitkering krachtens deze wet zal ook worden verstrekt aan perso nen, die tussen 1 October 1955 en 31 De cember 1956 de leeftijd van 65 jaar berei ken en er overigens voor in aanmerking komen. Deze verlenging van de werkingsduur is nodig, omdat de definitie ouderdoms voorziening naar de mening van minister Suurhoff niet vóór 1 Januari 1957 zal kun nen werken. Ook keurde de Kamer een wetsontwerp inzake het gebruik van stempelmachines bij premiebetaling ingevolge de Invalidi teitswet goed. e Boven hooiden van millioenen Europeanen Geallieerde luchtmachtoefening Carte Blanche in het hart van ons werelddeel (Van een onzer verslaggevers) MUNCHEN GLADBACH - Vrydagmorgen BOVEN DE HOOFDEN van millioenen Europeanen woedt sedert gister nacht een heftige strijd. Ongeveer drieduizend Amerikaanse, Britse, Franse, Belgische, Italiaanse, Griekse, Turkse en Nederlandse vliegtuigen staan klaar. Starten, Vliegen, Vechten en Landen in een adembenemende actie van de geallieerde luchtmachtoefening, die Carte blanche wordt ge noemd, omdat het een oorlog is met tal van onverwachte kansen en wen dingen. Voor het eerst in de jonge geschiedenis van de verenigde Europese luchtmachtverdediging spreekt nl. het gebruik van atoomwapens een ge ducht woordje mee. Tal van vliegbases werden reeds enkele uren na het begin van de feitelijke oorlogstoestand door de atoombom geteisterd en daarmee voor bepaalde tijd terwille van de aanval uitgeschakeld. Verplaatsingen van allerlei onderdelen door de lucht en over de. weg z(jn ten gevolge hiervan aan de orde van de dag, want een vijand die over atoomwapens beschikt, mag nooit de kans krijgen te benutten en de luchtstrijdkrachten van de wederpartij te desorganiseren.. Om het overwicht in de lucht op deze wijze te verkrijgen moet men de oorlog reeds in het beginstadium winnen. Daarom is de oefening Carte Blanche van zo vitaal belang. „Het geld is goed besteed" aldus Sir Basel Embry toen hij ons als comman dant van de geallieerde luchtmacht in centraal-Europa op zijn hoofdkwartier te Fontainebleau persoonlijk inlichtte over wat er zich op het ogenblik in de lucht afspeelt. „Het gaat om drie dingen", zei Sir Basel Embry, „het opereren met atoom wapens, het oefenen onder realistische omstandigheden en het verkeer Ln de hoogste graad van paraatheid te brengen". Onverwachte aanvallen Na dagen van spanning tussen twee denkbeeldige vijanden is dan plotseling de strijd ontbrand. De twee partijen zijn de tweede geallieerde tactische lucht macht (Ataf 2) in het gebied van Neder land, België en een deel van noordwest- Duit9land en de vierde Ataf die meer zuidelijk in het gebied van midden- Duitsland strijdt. Eind vorige week zijn al de nodige oor logsvoorbereidingen getroffen en sedert Maandag hebben tal van luchtmachteen heden hun gevechtspositie ingenomen. In vele gevallen trokken squadrons ge vechtsvliegtuigen van hun eigen bases een ander vliegveld; anderen zoch ten het in een verspreiden ver buiten het centrum van hun terrein, om zodoende en eventuele bomaanval de dans te kunnen ontspringen. Beide partijen kon- /ia het luchtcommando in Fontaine bleau een beroep doen op ondersteuning door bommenwerpers. Deze vielen gisternacht 10 vliegvelden in het gebied van 4-Ataf (Zuidland) aan. De tegenpartij antwoordde met een actie tegen 7 vliegvelden in Noordland. Aan weerszijden volgden gisteren ver kenningsvluchten en tot laat in de avond zaten foto-experts de resultaten hiervan te bekijken. Vannacht kwamen de nachtjagers in ac- e. Zij deden schijnaanvallen 'bp een aantal doelen aan weerszijden van de denkbeeldige grens tussen de belligeren- ten. Beide partijen zijn ongeveer even 6terk en zijn er tot dusver niet in ge slaagd de ander uit het luchtruim te ver drijven. Integendeel. De situatie is vooral door het „meespelen" van de atoombom uiter aard verward geworden. De nieuwe stra tegie op luchtmachtgebied wordt nu na maandenlange voorbereidingen aan de practijk getoetst. Meer dan tweehonderd speciaal gein- Door de mooie lanen en over de frisgroene gazons van het palen Soestdijk liepen gisteren u-el heet verschillende pasten. De Koningin en Prins Bernhard ontvingen ni de echtgenote van de president van Peru, mevrouw Odria, die verge zeld was van de Peruaanse gezant in Nederland, de heer Fernanda Davilla-Segovia en diens echtge note. Zij onthaalden ook een groepje kinderen, afkomstig uit het vluchtelingenkamp Spital an der Drau. Maar hoe verschillend ook, alle gasten waren verrukt over de ont vangst. De kinderen genoten uan een poppenkastvoorstelling en wer den getracteerd op stevige porties ijs. Zij mochten over het gras sol len en buitelen zoveel ze maar wilden. Misschien heeft mevrouw Odria wel het meest genoten van de vaardigheid in het Spaans van Prins Bernhard.... strueerde officieren uit tal van Navo-lan- staan voor de nlet-gemakkelijke taak als scheidsrechter op te treden tij dens „Carte Blanche". moeten beslidsei: of de aanval op bepaalde bases is geslaagd, wat de verliezen zijn, hoeveel de aanvaller heeft geleden, enz. Deze scheidsrechters kun- dikwijls slechts gissen; van hun vlot begrip van de situatie hangt het onge stoorde verloop van de gehele oefening af. Ongestoord gebleven is ook de bevol king onder „Carte Blanche". Men raakt langzamerhand gewend aan het gehuil straaljagers en de atoombomaanval- zijn slechts denkbeeldig.... (vrije pers) BUENOS AIRES. 24 JUNI HET ARGENTIJNSE kabinet dat na de jongste revolte tegen Peron zijn ontslag heeft ingediend, zal binnen enkele dagen worden op gevolgd door een aanzienlijk matiger regering. Verwacht wordt, dat het nieuwe kabinet volledige persvrij heid zal garanderen. Dit melden Amerikaanse radio-stations. De positie van Peron zou volgen* de zelfde bron „min of meer" rijn hersteld Generaal Lucero, die in plaats van Peron opperbevelhebber van leger en politie ls geworden, heeft tegenover Journalisten met nadruk verklaard. Peron trouw te zijn. „Politieke problemen vallen niet on der de bevoegdheid van het leger", aldua generaal Lucero. Volgens A.F.P. is het echter duidelijk, dat het leger onaer de streng r.-katholieke Lucero zijn stand punt heeft doen zegevieren: de perscam pagne tegen kerk en geestelijkheid is op gehouden en zelfs de Peronistiache orga nisaties onthouden zich van aanvallen. Het persbureau voegt er aan toe da» Peron vermoedelijk zijn regering zodanig zal wijzigen, dat de nieuwe minister# zo wel het vertrouwen van hemzelf als van het leger genieten Peron rirhtte zich heden vla de radio lot het volk. „Ik ben na de revolte niel afgetreden omdat zulks niet in het belang van hel volk zou z|Jn geweest", aJdus Peron. PERON HERTROUWD Volgens het Argentijnse blad O Globo is president Peron in het geheim her trouwd met de 19-jarige La ure del Solar. Het blad zou dit van een priester hebben vernomen. Perons eerste echtgenote, Evita Peron, overleed in 1952. Drie doden bij ongevallen Op de pas tot snelweg verbouwde Slotlaan te Zeist is gisteren een ern stig ongeluk gebeurd, doordat de be stuurder van een N.B.M.-autobu* te laat bemerkte dat i personenwagen voor Obstacle is de officiële naam van deze hoed, die de ontwerper laad Simko liet rondwandelen op de rennen in Auteuil. Wij vinden dat een waarheidsgetrouwe, maar zeer prozaïsche naam. Wy vinden Arons kelk, wat de eerste man die deze foto zag, uitriep), passender. Hoewel. bij een flinke Hollandse bries lijkt ons een derde naam de enig mogelijkeLastpost Weinig optimisme t.a.v. Genèvé Onze minister Luns vroeg om bescherming van het internationale rpcht SAN FRANCISCO, 23 JUNI PINAY, de Franse minister van buitenlandse zaken, heeft heden in de V.N.-Assembiée het denkbeeld van een neutraal Duitsland verwor pen en verklaard, dat de Duitse een heid tot stand moet komen met een zelfde mate van veiligheid voor al len. Een herenigd Duitsland moet volgens hem de kans krijgen, zich aan te sluiten by een veiligheidsstel sel dat voorziet in gemeenschappe lijke beperking en controle van be wapening. Na Pinay sprak onze minister zonder portefeuille, mr Lun6, die verzocht om bescherming van het internationale recht, de hulp van internationale organisaties en collectieve veiligheid. Als taak van de Ver. Naties ziet mr Luns niet zozeer hel handhaven van de vrede als wel het doen afnemen van de spanning, handhav'ng var het recht, verzoeningsprocedures vooi vreedzame regeling van meningsverschil len om te voorkomen dat kleine conflic ten uitgroeien tot grote rampen en econo- mische hulpverlening. De Russische minister Molotof aan vaardde Westelijke voorstellen voor d< volgende maand te Genève te houden con- Overwinning voor Bevan LONDEN. 23 JUNI. De linkervleugel van Labour heeft van daag een aanzienlijke overwinning be haald ln bet schaduwkabinet (het socialis tische kabinet op non-actief). De Bevanie- ten sleepten bij de verkiezing voor 12 vacante plaatsen niet minder dan drie ze tels in de wacht. Tot dusver was de lin kervleugel slechts door één man, Harold Wilson, vertegenwoordigd. Thans hebben ln het schaduwkabinet voor de linkervleugel zitting: Bevan. Harold Wilson en Arthur Greenwoid. De laatste is wel geen openlijk aanrangei van de rebel, maar het is bekend dat hi] grote sympathie koestert beelden van Bevan Dit blijkt uit de wijze waarop hij zich weet te kleden. Ook de keuze van zijn schoenen is doelbewusL Hij kiest Bata-Diplomat spijkerloze herenschoenen- Die schoenen hebben „style", ze zijn gemakkelijk, mooi en sterk. Het zijn dè schoenen voor de man, die weet wat hij wil. De weg die Petrus eens ging Rome heeft niet vol doende geld in kas om de slechtste weg ter we reld. de Via Appia, te redden van de gevaren van de moderne tijd. Oudheidkundigen en gemeentebestuur wilden van het bijna 18 km lan ge stuk van de oude Ap- pische weg ten Zuiden van de poort van San Sebastiano een park ma ken. Zij vonden dat de schoonheid van de oude. plaveide heerweg, waar langs Caesar's legioenen marcheerden, werd be dreigd door de villa's uan filmsterren, aanplak borden en benzinesta tions, die als paddestoe len uit de grond schieten de Romeinse dienst van oudheden en schone kun sten zijn echter tot de conclusie gekomen, dat een park wel ideaal zou stjn. maar dat het te Krachtens een compro mis zal driekwart van de weg niet verder be bouwd mogen worden en langs het vierde kwart waar de vil la's van de filmsterren staan, zullen slechts ge bouwen van twee ver diepingen mogen die behoorlijk eind van de weg verwijderd blijven en omaeven zijn door flinke terreinen. Verder zullen er meer ban de beroemde pijn bomen van de Appische Weg worden geplant om sommige ontsierende bouwsels, die er nu maal zijn, aan het ge zicht te onttrekken. Deze beledigingen voor het oog zijn niet nader genoemd, maar het is bekend dat op sommige plaatsen langs de wei door daklozen primitie ve houten woningen zijn opgetrokken. De Appische Weg is in 312 door Censor Appius Claudius Ceaecus aange legd als een militaire heerbaan en strekte zich oorspronkelijk uit tot Brindisi in de hak van de Italiaanse laars. Op het gedeelte dat ten Zuiden van de poort van San Sebastiano is overgebleven, staat op de plaats waar de apostel Petrus op zijn vlucht uit Rome Jezus zou hebben ruggekeerd, om de mar teldood onder ogen te zien, de kleine kerk zien, de kleine kerk Domine Quo Vadis. ferentie van de Grote Vier. Er zullen geen voorbereidende besprekingen m worden gehouden Het voorzitterschap van de conferentie, die vier tot zes dagen zal duren, wordt achtereenvolgens bekleed door Eisenho wer. Faure, Eden en Boelganin. De zit tingen worden in het Volkenbondspaleis gehouden. Doel is vermindering van de spanning en het zoeken naar een vreed zame oplossing voor belangrijke pro blemen. Westelijke diplomaten menen dat Mo lotof Woensdag met zijn rede in de V.N - Assemblée zijn eigen vredesoffensief een slag heeft toegebracht door alle proble men van de koude oorlog opnieuw aan te halen. De rede heeft een domper gezet op het optimisme ten aanzien van oe Ge- neefse conferentie, aangezien zij wordt gezien als ultstippeling van het stand punt dat Boelganin daar zal innemen. Tenslotte vermelden wij nog, dat Kanse lier Adenauer van plan is. begin Septem ber zijn veelbesproken reis naar Moskou Minister Luns reikte onderscheiding uit SAN FRANCISCO. 23 JUNI. Minister Luns, die ter gelegen heid van de tiende verjaardag van de VN. In San Francisco is. heeft gisteren de versierselen van offi cier in de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt aan dr Max Beer, cor respondent bij de V.N. van het Zwitserse dagblad „Neue Zuercher Zeitung". Dr Beer is voorzitter van de ver eniging van correspondenten bij de V.N De uitreiking geschiedde tijdens een lunch. De minister zeide. dat de eer werd verleend als erkenning van de schitterende carrière van de correspondent, zowel bij de Vol kenbond als bij de V.N De onder scheiding was tevens bedoeld als huldeblijk voor de vereniging van correspondenten bij de V.N. Weg Den Haag-Utrecht weer in reparatie Ook dit jaar zullen weer verschillende gedeelten van de autoweg Den Haag- Utrecht worden hersteld. De rijbaan voor het verkeer van Utrecht naar Den Haag zal telken* over een afstand van ongeveer km worden afgesloten. Dit verkeer ver de rijbaan voor het verkeer Den Haag—Utrecht worden geleid. Men ver acht. dat de herstelwerkzaamheden, dl> t totaal ongeveer zeven km weg om itten, begin November gereed zijn. Op de plaateen waar het verkeer vai ene rijbaan naar de andere oversteekt, zullen als te doen gebruikelijk inhaalver- boden worden ingtsteld. hem uit „voorsorteerde" (d.i. alvast op de daartoe aangebrachte pijl op de weg een andere richting Inslaan) om links af de inrit naar een garage in te rijden. De personenwagen werd aan de rech terzijde geraakt. De bus gleed het trot toir op en vernielde de pul van een bak kerswinkel. De 65-jarige mevrouw F. A. Verkouteren—Hendriks, die juist de winkel zou binnengaan, werd levensge vaarlijk gewond. In het Zeister zieken huis is zij korte tijd later overleden. De chauffeur van de bus kreeg een shock. In Amsterdam sloeg de dekknecht C. Franken van een motorsleepboot over boord en verdronk in het water wan de Cruqiuskade. De jongen kwam met zijn hoofd ;n aanraking met een brug. toen het schip daaronder doorvoer. Reddings pogingen van een politieagent en enkele burgers, die te water sprongen, waren tevergeefs. Een 41-jarige wielrijdster in Amster dam bemerkte op de kruising Chur. chillaan—Scheldestraat te Iaat een nade rende tram van lijn 25. Zij kwam te val- jlen en werd overreden. Kort na aankomst in het Wilhelmina gasthuis is zy over leden. Op de onbewaakte overweg bij Dok- k u m op het goederenlUntje Leeuwar den— Dokkum is een tractor met twee aangekoppelde wagens door een range rende goederentrein geramd en totaal vernield. De bestuurder van de tractor had da signalen van de machinist niet opgemerkt. Hij viel tot zyn behoud naast de rails en heeft slechts een paar ge kneusde ribben opgelopen. Ernstige arbeidsonrust in België BRUSSEL, 23 JUNI In België manifesteert zich een ernstig sociaal conflict, dat vandaag een acuut stadium is gekomen. De besturen van de socialistische en r.-katholieke vakbonden hebben hun besprekingen met het Verbond van Belgische Werkgevers afge broken. vakbonden stellen, dat de grote winsten die de Belgische Industrie thans maakt, voor een deel ook de arbeiders klasse ten goede moeten komen. De werkgevers weigeren een minimum uur loon van 20 francs en een verhoging van 1 pet der fdoor de werkgevers belaalde) sociale lasten. In verband met tal van lasten die op de industrie drukken, ach ten de werkgevers de eisen der vakbon den volkomen misplaatst. In regeringskringen vreest men dat loonsverhoging een ongunstige invloed zal hebben op productiekosten en ult- Mcn streeft nu koortsachtig naar oplossing. WEERBERICHT Minder warm Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke ba- wolking met hier en daar wat regen of motregen. Zwakke tot matige wind, ln hoofdzaak tussen Zuid en West. Koeler overdag, ZON EN MAAN Zaterdag: Zon 4.22—21.06. Maan 1L14— 23.3». 27 Juni E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1