SKETCH Universitaire gebruik sportvelden genomen in Plan voor winkelcentrum in Zuid-West in de raad NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 21 JUNI 1955 Voor6500 „werknemers" in grote behoefte voorzien "jl/TET DE OPENING van het sportterrein aan de Pesthuislaan, gister- j-'-I- middag door de rector-magnificus, prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink, werd in de Leidse urtiversitaire sportwereld een mijlpaal bereikt. Dat woord „sportwereld" moet men vooral niet te ruim denken, want de beoefening van de sport door de studenten is altijd wel zeer geremd ge worden door het ontbreken van eigen gelegenheden. Maar nu is dan de deur voor de ontwikkeling van het universitaire sportleven opengezet. En gezien de in bespreking zijnde plannen zal het niet tot een veld in de openlucht beperkt blijven. Mr J. Drü'ber, voorzitter van de uni versitaire sportraad, sdhetste een paar karakteristieke trekken van de voorge schiedenis van deze aanleg. Indrukwek kend is het aantal instanties, dat zich ge roepen voelde, zich met de aanleg van het veld en de bouw van het sporthuis in te laten. Hy herinnerde aan het woord van de president-curator by de opening van een laboratorium: „Als er vele paar den voor de wagen trekken, trekt niet ieder paard even hard. En het is even min uitgesloten, dat er in verschillende richtingen wordt getrokken." In Januari 1952 ging de eerste spade van de Ned. Heide-Maatschappy en de D.U.W. de grond in. De aanleg ontmoet te vele moeiiyk'heden. Niet alleen wegens weersomstandigheden, maar ook door de vele adviezen, die moesten worden on- derzooht en waaruit tenslotte de beste moesten worden gekozen. Dan had de bouw van het clubhuis ook heel wat voe ten in de aarde. Al wilde mr Drüber zyn oordeel over gebruik en kwaliteit van de velden nog wat opschorten, dank bracht hy toch aan de ryksgebouwendienst, de Ned. Helde- Maatschappy, de directeur van het A.Z.. de drie medewerkers van het bureau curatoren en de heer Verver, chef van de afdeling Leiden van de ryksplantsoenen- dienst. De heer Verver heeft de „ver pleging" van de velden op zich genomen. De heer Drljber wees nog op de on- ontbeeriykheid van dit veld. Als de ge meente velden levert wat niet altyd het geval is is er nog maar sprake van een beperkt aantal uren. Naast de buitensport zal de nodige aandacht be steed moeten worden aan gelegenheden voor de beoefening van de binnensport. In de toekomst is ook de bouw van een gymnastieklokaal nodig. Verder spraken deze middag nefg de heren M. J. Barendrecht namens de Leidse universitaire sportvereniging, en de heer G. Raven als universitair sport leider. De heer Raven deelde mee, dat het veld onder meer bestaat uit twee oetbalvelden van verschillende afme ting en een hockeyveld. Het veld kan ook gebruikt worden voor vèrspringen, speerwerpen, discuswerpen, handbal en kogelstoten. Getracht zal worden, op de collegeroosters te doen vermelden, wan neer de velden kunnen worden gebruikt. Niet om de collegetyd te beknotten, om de aandacht voor de sport te vergroten. De heer Raven kon ook mee delen, dat er reeds plannen voor de bouw van een eigen gymnastiekzaal be- Met een krachtig schot op het oefen- doel opende prof. Bakhuizen van den Er zijn al veel aanvragen bij de gemeente binnengekomen Thans is de raad het plan aangeboden voor de bouw van 253 woningwet woningen en 36 garages in het Zuid-Westen van de stad, alsmede het plan tot de bouw van een winkelcentrum. Over beide plannen schreven wij enige tijd geleden reeds uitvoerig. De eigen tijd De rector-magnificus wees er op, dat er in de universitaire gemeen schap inclusief de studenten niet minder dan 6500 „werknemers" zijn, zodat deze velden voor het universi taire gemeenschapsleven wel een grote aanwinst zijn. Met de univer sitaire sportbeoefening gaat het over het algemeen niet zo hard. omdat de student in zijn woonplaats zijn eigen club verlaat en er niet zo gemakke lijk toe komt, zich hier aan een an dere club te verbinden. De rector meende, dat de manier, waarop men de eigen tijd als student organiseert, wel voor verbetering vatbaar U. Door een doelmatige indeling schiet er altijd wel tijd over voor positieve dingen als de sportbeoefening. LEIDEN In het HOLLAND-FESTIVAL VrUdag 24 Juni. 2015 uur. - Pieterskerk Het Nederlands Kamerorkest Dirigent: SZYMON GOLDBERG Bach-programma: Vioolconcert in A. kl. t. door Szymon Goldberg. De Branden- burgse Concerten nrs. 5. 3 en 4. Solisten: Szymon Goldberg, viool; Maria Curclo, piano; Johan Feitkamp, fluit; Frans Ver ter, fluit. Prijzen: 3— en 1.50 (kosten inbegrop.) Kaartverkoop: Bureau Kunstmanifestaties Breestraat 117 (t.o. Stadhuis). Telef. 25111, dagelijks van 103 uur en des avonds bij de Kerk, Pieterskerkhof 21. Niet meer bromfietsen Een bejaarde Katwijker stond voor d kantonrechter te Leiden om zich te ver antwoorden voor het feit, dat hij me een bromfiets onvoorzichtig de rijksweg onder Oegstgeest was overgestoken, ten gevolge waarvan hij met een auto in botsing was gekomen. Het OM. vond. dat de man wel zeer onverantwoord had gehandeld, ook met het oog op het feit, dat hij door een gedeeltelijke verlam ming niet eens zijn hoofd goed kan be- Mr De Ruijter de Wildt, plaatsvervan gend kantonrechter, veroordeelde hem tot f 15 boete of 6 dagen hechtenis een week hechtenis voorwaardelijk een proeftijd van twee Jaar. Hij wees man er op, dat hij geen bromfiets rr mag berijden. Het bijna vier hectaren grote sportveld van de Leidse uni versiteit. Het ligt tussen het legermuseum en het acade misch ziekenhuis en is op het stationsperron voor de trein naar Den Haag als geheel zeer goed te zien. Rechts op de foto het clubhuis, dat men om zijn grootte, bouw en inrichting met meer recht een sportge bouw kan noemen. Foto N. van der Horst Brink de velden. In het doel stond toen de heer Dryber. Vermelden wü nog, dat ook mr N. F. Hofstee, namens de afdeling Hoger On derwas van het ministerie van O. K. en W., wethouder S. Menken, namens het gemeentebestuur van Leiden, de opening bywoonden. Na de opening werd een voetbalwed- strüd gespeeld tussen een studentenelf tal en een elftal van het personeel van de Leidse universiteit. Er was tevens een hookeywedstryd door een Leids en een Utrechts team. De uitslag van de na de opening ge speelde voetbalwedstrijd tussen een Leids studenten-elftal en het personeel van de universiteit is 24. Op het hockeyveld wisten de Leidse dames met 90 van de Utrechtse dames te winnen. Het eerste plan omvat de bouw van 12 oningen voor bejaarden. 13 woningen jor bejaarden (beide typen voor twee personen), 38 eengezinswoningen voor 9 personen, 102 etagewoningen, waarvan 51 woningen geschikt zijn voor 3 personen voor 6, 76 etagewoningen voor 4 personen en tenslotte 12 etagewoningen De bouwkosten worden geraamd op rond f 3.616.000. (.Aangezien nog niet is beslist, of de bouw en de exploitatie aan ran de woningbouwverenigingen zul len worden opgedragen. gaan wij er voorlopig van uit. dat een en ander door de gemeente ter hand genomen wordt". schrijven B. en W De uitvoering van het winkelcentrum gedacht in drie fasen, te weten de bouw van 253 woningwetwoningen e garages, van 40 winkels. 104 woninge 30 garages en van 11 winkels, 108 wc gen. 7 dagwinkels en 4 garages. Het is niet mogelijk, een nauwkeurige iming van de kosten te maken, zodat en W. de raad nog geen voorstel doen, de nodige credieten beschikbaar te stel- Wel is een crediet nodig voor de aan de voorbereiding der plannen verbonden kosten. B. en W. stellen voor een crediet f 207.000 beschikbaar te stellen. Wat de huurprijzen betreft, delen en W. mee. dat een zeer globale iming van de stlchtlngskosten doet erwachten, dat de weekhuren onge- Met fiets gevallen Op de Nieuwe Beestenmarkt kwam gis teravond de tien-jarige W. v. d. V. van de Lange Mare met zijn fiets te vallen. Hij brak zijn linkeronderbeen. Aan gevolgen overleden De 83-jarige J. R. uit de Dorpsstraat te Oegstgeest, die Zondagavond op de Rijnsburgerweg door een personenauto werd aangereden, is gisteren in het aca demisch ziekenhuis aan de gevolgen W. J. P. Suringar overleden Negen en zeventig jaar oud is te Bar- chem overleden de heer W. J. P. Surin gar. oud-directeur van het bijkantoor Leiden van de Amsterdamse Bank. Om gezondheidsredenen ging de heer Surin gar in 1927 met pensioen. Tot 1936 was hij evenwel als adviseur aan het kan toor verbonden Vele jaren was hu in Leiden ook penningmeester-kerkvoogd van de Waalse Gemeente. De crematie heeft vanmorgen te Dieren plaats gehad. veer zullen bedragen: fase 2 voor de winkels f 40. de woningen gemiddeld f 15,75, de garages f 5.35: fase 3 win kels met gevelbreedte 8 meter f 40, idem 6 meter f 30. dagwinkels f 25. woningen gemiddeld f 15.25. garages f 5,50. Deze huren z(jn uiteraard ex clusief de kosten van extra voorzie ningen. De vele aanvragen, die nu reeds voor het verkrijgen van een winkel in dit centrum zijn ontvangen leveren het be wijs, dat van een grote belangstelling voor deze objecten sprake is. Dit zal het vinden van beleggers zeker vergemak kelijken. Ned. Kamerorkest in de Pieterskerk Het comité Kunstmanifestaties 1955. dat .a. de uitvoeringen organiseert, die in het kader van het Holland-Festival in Lei den worden gegeven, verzoekt ons het volgde op te nemen Van verschillende zijden bereikt ons de vraag, waar het Nederlands Kamerkor- kest. dat a.s. Vrijdag in de Pieterskerk concerteert, zal plaatsnemen en waar Szymon Goldberg zal staan, als hij het vioolconcert in A kl. terts uitvoert. Za- ierdag j.l. heeft de heer Goldberg de si tuatie in de kerk bekeken en deze plaats nu definitief vastgesteld. Het orkest zal Dlaatsnemen in het ruim van de kerk. dit is de ruimte vóór de preekstoel. Van deze ruimte zal on geveer de helft door het orkest in be slag worden genomen en wel de helft, die gelegen is aan de kant van het orgel. De leden van het orkest zullen met de rug naar het orgel zitten. Bij de uitvoe ring van het vioolconcert zal Goldberg dus ongeveer vóór de preekstoel staan. Ieder, die een plaats heeft in de daar omheen/eieren oplopende banken, zal dus een goed uitzicht od de uitvoerende kunstenaars hebben. Trouwen mei comfort wordt duurder i de trouwzaal achter de bur- het stadhuis in gebruik 'elijken. is het gewenst, verhogen, in overeenstemming e en het comfort, die geboden worden. Zo schrijven B en W aan de raad. Het komt het college voor, het recht te verhogen van f 75 tot f 100 resp. van f 125 tot f 150. Voorts wil men het bedrag van f75, dat verschuldigd is voor het voltrekken van een huwelijk in een bijzonder huis. verlagen tot f 25. Het college is namelijk van mening, dat, indien dit gevsl zich bij hoge uitzondering eens mocht doen (bij voorbeeld bij ziekte), dit geen reden is om een bedrag van f75 te beffen. Ook stellen B. en W. voor met be king tot de legesverordening, dat ir vervolg voor een jachtacte f 10 en een bijzondere Jachtacte f 3.50 leges schuldigd ls. Mechanisatie van Leidse bevolkingsadministratie De raad zal Maandag ook beslissen ove het voorstel van B. en W. een bedrag vai f63.000 beschikbaar te stellen voor d aanschaffing van een $electiedrukmaehine met bijbehorende apparaten voor de mi chanisatie van de bevolkingsadministrati- Als het niet ta doen is om gegevens over een persoon, maar om die over personen of een zekere groep, dan is het opsporen daarvan veelal tijdiovende arbeid nodig. Een verantwoorde oplossing is nu gevonden in de mechanisatie 'an de administratie. Hiertoe maakt men onder meer gebruik van een installatie, die werkt met licht-metalen ponsplaatje: waarop dc gegevens van de inwoners wor den vastgelegd. Betere verlichting voor Burggravenlaan Met het oog op de intensieve bebouwing langs de Burggravenlaan komt het B W. gewenst voor. daar een kwikmeng' lichting te doen aanbrengen aan stalen buismasten van acht meter hoogte. De: verlichting zal aansluiten aan die van c Hoge Rijndijk en is te vergelijken oij die van de Lammenschansweg. De verlichting van deze laan zal dan wanneer het ver keer daarover bij de totstandkoming vat een viaduct nabij de Lammensclianswef in belangrijke mate zal zijn toegenomen aan de eisen voldoen. In het verlichtings plan dient tevens te worden besrokken het gedeelte nabij de De Sitterbrug. Voor deze en nog enkele andere w zaamheden is een bedrag van f 34.0CO dig. B. en W. stellen voor, dit ui trekken. Verkeerstelling in Leiden Dit jaar worden vanwege het rijk en de provincie verkeerstellingen gehouden, omdat het van veel belang is. de intensi- het verkeer te kennen. B. en W doen thans het voorstel, eert bedrag var f 4200 voor zo'n telling in Leiden beschik baar te stellen. De telling kan plaats hebben op 12 Juli en kan geschieden door pen;oneel vai meentewerken. van de politie en padvinders. De uitwerking van de gege vens kan plaats hebben door werkloze hoofdarbeiders. Subsidie voor B.euvens Van rijkswege Is vorig Jaar een Inciden tele regeling getroffen om door middel van een extra -subsidie het boekenbezit van de openbare leeszalen weer op peil te brengen, maar een afdoende verbete ring van het subsidie over de gehete lini« kwam niet tot stand. Er zijn nog geer tekenen, die er op wijzen, dat dit wel vooi het lopende Jaar het geval zal zijn Het tekort van Retivens over 1954 kan worden gesteld op f 13.000. B en W stel len voor de leeszaal voor 1954 een extra subsidie van f 13.000 te verlenen. Wat de Leidse raad Maandag gaat behandelen De Leidse raad behandelt Maandag middag 27 Juni de volgende punten. Bouw van woningen, winkels en ga rages in Leiden-Züidwest. Eervol ontslag aan mej. G. C. Broeze als onderwyzeres aan de openbare u.l.o. aan de Plesmanlaan, om gezondheids redenen. Eervol ontslag aan de heer L. Hack als onderwijzer aan de openbare oplei dingsschool aan de Driftstraat, wegens benoeming tot hoofd van de lagere tuin bouwschool te Haamstede. Beschikbaar stellen van f46.277 voor de vervanging van banken op de open bare scholen aan de Medusastraat, de Maresingel en de Rijnsburgersingel. en de lagere scholen Hooglandse Kerk- gracht 20a (Geref. Schoolvereniging). Rapenburg 48 (R.K.) en Pasteurstraat 2 (Vereniging voor Chr. Onderwijs). Extra subsidie van f 13.052 aan „Reuvens". Verlichting Burggravenlaan. Aankoop in het belang van de volks huisvesting. van een perceel grond, groot pl. m. 2155 m2. by het Stations plein. voor f6.000. Aankoop, in het belang van de volks huisvesting. van de onbewoonbaar ver klaarde woningen Vestestraat 74. 76. 78, 80 en 82 voor f 5500 in totaal. Opnieuw verhuren van de bovenwo ning Garenmarkt 6a aan mevrouw de weduwe J. M. I. Ritman-Herfat tegen f 690 per jaar. Verlenging huur winkel-woonhuis Le vendaal 28 aan de heer H. S. Teunissen tegen f 662,40 per Jaar. Voorstel tot het onbewoonbaar verkla ren van de woningen Binnenlaan 23— —16—18, Julianastraat 1-3-5-7-9-11-13-15 17. Waldeck Pyrmontstraat 2468— 101214, welke huizen door het aan brengen van verbeteringen niet me bewoonbare toestand kunnen worden gebracht. Goedkeuring van de exploitatiereke ningen van het complex der oude wo ningen van de Vereenlging tot bevorde ring van den bouw van werkmanswo ningen .over de boekjaren 15 September 1951 (1952 en 1952 1953 en tot het be schikbaar stellen van resp. f9 805.81 f 465.93. ten einde de vereniging in staat stellen over genoemde boekjaren dri< jcent dividend van het aandelenkapi taal uit te keren, voor welk percentaz» de gemeente zich garant gesteld heeft. Verhoging van de jaarlijkse bijdrage het exploitatietekort van het badhuis der woningbouwvereniging De Eendracht (van f7450 tot maximaal f12.000 per jaar). Voorstel tot het beschikbaar stellen van f4200 voor een verkeerstelling. Beschikbaar «tellen van f63 000 vooi 1e mechanisatie van de bevolkingsadmi n ia tra tie. Rekening over 1953 Aangaan van geldleningen adf 1.500.000 en ad f500.000. voor 40 jaar. rente 3% procent. Beschikbaarstelling van f45.000 ten be hoeve van de stedelyke lichtfabrieken voor de aansluiting van een derde trans formator voor de verbinding tussei 150 KV koppelnet en het 10 KV ne de centrale: hierdoor zal het mogelijk zijn, een groter vermogen tussen de Leidse centrale en het koppelnet veilig •tlt te wisselen. Wijziging legesverordening. Verbetering salarissen gemeenteperao- teel. Wees toch APART VAN SMAAK Leidse Volkshuis gaat eigen drukwerk verzorgen Bergplaats wordt fris en ruim verblijf voor de drukpersclub In 1954 is weer duidelijk naar voren gekomen, hoe dit werk door vele groeperingen van onze bevolking wordt gesteund en met warme belang stelling wordt gevolgd. Juist dit samenwerken van verschillende gezind ten en groepen beschouwt het Leidse Volkshuis als een belangrijk aspect van zijn werk. Zo lazen wij in 't jaarverslag 1954, dat heden is verschenen. Gelukkig zijn de donkere wolken, die behoefte aan mensen, die zich voor enige van financiële zü'de dit werk bedreigden weggetrokken, al blijft er uiteraard op dit punt nog veel te wensen. Over het oluibwerk wordt gezegd, dat kinderen en volwassenen van alle leef tijden daarin betrokken werden De feesten zyn voor alle clubgenoten hoog tepunten van het jaar. In totaal waren er 47 kinderclubs met '620 deelnemers. De volwassenen hadden 24 chubs met 444 deelnemers. Uit de cytfers blijkt, dat er vooruitgang is in de aantallen. 264 Club kinderen maakten va-n de mogelijkheid gebruik om wekelijks een boek te lenen t de 'bibliotheek De Zaterdajjmiddagwoordraohten mocb- n rich in een grotere belangstelling verheugen. In totaal namen er 1920 per- 1 aan deel. Tachtig mensen deden met de cursus EntreJse taal voor aanstaande emigranten Gedurende drie weken in de zomer waren er vacantia- beziglheden voor vierhonderd kinderen. Behoefte aan mensen De directeur gaf ons nog een toelich ting bij dit verslag. Hij lezde er daarbü de nadruk op, dat het Volksihuiswerk niet aan de weg timmert, maar persoon lijk vormingswerk is. In de regel wor den geen <gy>te manifestaties gehouden De contracten worden binnenshuis ge legd. Zo is er een vergelijking te ma ken met het onderwijs. Het volkshui» richt zich echter niet alleen tot het kleine kind. maar ook tot de rUpere jeugd en de volwassenen. Er is een staf van zeven personen en voorts zijn er tien gedeeltelijk gesala rieerde krachten en vier-en-veertig vaste vrijwillige medewerkers Maar nog is er geeit Cela presenteert: ACHTER DE WOLKEN Achter de nogal onaantrekkelijke titel an de rolprent ..Achter de wolken die de Cefa Donderdag in het Casino- theater draait, gaat de uitnemende ^wit- film Die Gezeichneten, regie Fred Zinneman, schuil. Als documentaire ach tergrond geeft deze film een beklemmenc beeld van het lot van de „verplaatste kin deren", die na de oorlog uit allerlei kam- Zwitserland bijeen werden ge bracht. om onder de hoede van Unrra- ambtenaren weer wat op hun verhaal te :omen. Het lot van deze kinderen wordt •erpersoonlijkt in dat van een jongetje uit en uiteengeslagen Praags gezin, dat vol achterdocht de goede zorgen ontvlucht Amerikaanse sergeant wordt gepikt. Het documentaire deel van de film geeft haar een bijzondere waarde. Werkmans Wilskracht zomerconcert De harmoniekapel Werkmans Wils kracht opent Donderdagavond 8 reeks zomrconcerten op het Stadhuis plein. Het programma luidt: 1. Old P; Kenneth J. Alford; 2. Nabucco, ouverture opera van Verdi. ar A. Delhay; 3. Verschmahte Liebe. wals van Paul Lincke. arr J. Noordanus; 4. Théhia met variaties over oud volkslied je. J. Naula; 5. Semper Fideiis. mars var Sousa. arr. P. J. Molenaar; 6. Rocco Suite Gerard Boedijn; 7. Imperial Echoes. A. Safronie, arr. Ord-Hume. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Elisabeth A M, d v H J A Hilders en A I H Leune; Rudolphus A J. z v W van Emmerik en C A G Zoe temelk; Cornelia J. d v C D Zandvliet en A Beekman; Theo D R. z v A J Landaal en L Everwijn; Connie E, d v G A A Boot en L C M Voswijk; Martin J, z v M N de Jong en M Groos; Fran- ciscus W H. z v W F M Schimmel en C W van Hulst; Frederik Th M. z v W J van Leeuwen en A C v d Hoeven; Arnold W. z v H M van West en I G Polsbroek. GEHUWD: A C J Kooloos en J C van Steenbergen; J G Monfils en L Brands- ma; P v d Pompe en J C Rodenburg; P J M van Dooren en W A Plas; J W Zirkzee en M Kapaan; J de la Rie en M E van Weerlee; A H Labee en E Bour geois; K de Groot en M C v d Mark; J J Vogelaar en C S van Deursen; R J van Straten en C Brandt; J van Haarlem en G A M A Hoogenboom OVERLEDEN. A A Schreuder. man. 93 Jr; H Keij4 vrouw. 82 jr; E Bonte. uren per week mee willen Op Woensdagmiddag zyn de zalen, de tien kamers en de timimerzolder zo voL dat zelfs de gangen en podium-kamertje» als clubruimte gebruikt moeten worden. Men is nu "bezig, een bergplaats boven de verwanmingskelder om te bouwen een fris en ruim lokaal, waar binnenkort de eigen drukkery gevestigd kan den. De jongens van de druik-persclub zullen dan in het vak worden ingeleid, en zo zal het huis zyn eigen drukwerk kunr.en gaan verzorgen. Agenda van Leiden Prediker. 8 Bond, jaarvergadering. Woensdag Kleine Burcht. 8 uur: Leidse vereni ging van postzegelverzamelaars (sluiting Hooglandae kerk, half 88 uur: Avond stilte. Geregraobt. 8 uur: Straaitprediking interkerkelijk). Donderdag Casino. 7 en 9.15 uur: Cefa met de Zwitserse film „Achter de wolken Stadhuisplein, 8 uur: openluchtcon cert Werkmans Wilskracht. Gymnastiekzaal Langebrug. 8 uur: aanbieding muziekinstrumenten aan re- servepolitie. Foyer stadsgehoorzaal. 8 uur: Bouw- kas Ned. Gemeenten, voorlichtingsavond de moderne weg naar een eigen nuis. Rapenburg 8. 8 uur: VIRO en „Oost i West". William E. H. Howard van het Institute of Social Studies over: Ethio pia in the modern world, met film. Sportterrein Pomona, half 8: Leidse Jeugdactie. cursus veld- en terreinspe- len. uur: Japanse kleurendruk - houtsneden Kuntsada (tot 15 Juli), en „Zo tien xU om" (de Europeaan gezien door andera volken), tot 2 October Gravensteen (Vierschaar). 105 uur: foto's Leidse universiteit (t.m.^ 25 Juni). Lakenhal, 9—5 uur: Moderne Belgi sche beeldende kunst <tot 18 Juli). Universiteitsbibliotheek, half 10half 6: Leven en werken van Piet Paaltjens (tot 1 Juli). Boerhaavezalen, 2—5 en 7—9 u.: zomer- tentoonstelling Leids Kunstcentrum (tot 2 Juli). Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31, tel. 21313. E.H.B.O.-wedstrijd van de N. P. V. Zaterdagmiddag werd op het Springveld te Oegstgeest een E.H.B.O.-wedstrijd ge houden van de Ned. padvinders in sa menwerking met de R.K. verkenners. Voor deze wedstrijd bestond grote be langstelling. Niet minder dan 25 ploegen hadden z,iah gemeld. De jury bestond uit de voltallige E.H.B.O.-raad. terwijl het technische gedeelte door dokter Bazuin werd verzorgd. De eerste prijs werd in de wacht ge sleept door de Jan van Galengroep te Lei den, de tweede door de M. Pansiegroep te Leiden, de derde door de Waigungagroep le Leiden, de vierde en vijfde door de Pater Leonidesgroep te Katwijk aan den Rijn, de zesde door een groep te Oegst geest, de zevende door de Dauwtrappers te Leiden, de achtste door de Abel Tas- mangroep te Katwijk aan Zee en de ne gende door de Ewout Joppenszgroep te Leiden. Een persoonlyke prys werd uit gereikt aan D. van Ewyk van de Wai gungagroep. Nu zijn deze jongens in het Volkshuis nog aan het tekenen en verven en dat doen ze ook met heel veel plezier maar straks gaan ze ook zetten en drukken N.B.G.-avond in Leiden In samenwerking met het Nederlands Bijbelgenootschap hadden de Doopsge zinde Gemeente, de Remonstrantse Ge meente en de Vrijzinnig-Hervormden gisteren een filmavond in het Snouck- Hurgronjehuis. De Bijbel was het onder werp Ds J. van Goudoever hield een openingstoespraak, waarin hij de Bijbel noemde het Boek van de wijsheid, het Boek van de trouw en het Boek met een opdracht. Hierna werd de eerste film vertoond: ..De Pioniers". Deze laat zien. hoe de Bijbelverspreiding in Canada ge schiedt. De heer E. J. Brugman, secretaris van het Nederlands Bijbelgenootschap, ver telde iets over Het werk van het genoot schap. Behalve voor de verspreiding in Indonesië draagt het ook Zorg voor de verspreiding in de Belgische Congo; het Belgische Bijbelgenootschap is te klein De tweede film liet iets zien over het ontstaan van de Bijbel, het overschrij ven en vertalen in de kloosters en het werk. van de Hervormers ten aanzien hiervan. Dirigent J. J. v. d. Bos, 66 jaar, overleden Na een langdurige ziekte is in het St. Hippolytusziekenhuis te Delft overleden de heer Jan J. van den Bos HU is 66 jaar geworden. De thans overledene was dirigent van de Verenigde Zangers (Rotterdam). Delfshavens gemengd koor. het gemengd koor Rotterdam-Zuid het mannenkoor der Delftsche Nijverheid-Cantabilé (Delft), het gemengd koor Caecilia (Rot terdam), mannen- en dameskoor der B P M Excelsior (Rotterdam) en Kunst na Arbeid (Leiden). Het stoffelijk overschot wordt morgen middag om twee uur ter aarde besteld op ..Jaffta" Oud-Leidenaar overledep op R'daznse veemarkt De 54-jarige vleesgrossier J. E. van Mastrigt, vroeger te Leiden woonachtig en de laatste jaren te Scheveningen, Is gisteren op de veemarkt te Rotterdam onwel geworden en kort daarna overle den. Het stoffelijk overschot werd het Bergwegziekenhuis te Rotterdam overgebracht. Uitslag étalagewedstrijd Ned. Fabrikaat Ter gelegenheid van de Lustrumfees ten werd in Leiden een Nederlands Fa- brikaatweek gehouden, waaraan tal van winkeliers deelnamen. De Jury. die de etalages beoordeelde, kwam eenstemmig tot de volgende uitspraak: Voor verkoopkracht: 1. fa V .d. Stok. Breestraat 155. 2. Antoon Brinks. Bree straat 114c. 3. Gebr, Lampe. Breestr. 161. Voor artisticiteit: 1. fa V. d. Stok. Breestraat 155, 2. Gebr Lampe, Breestr. 161. 3. Antoon Brinks. Breestraat 114c. Voor originaliteit: 1 W M Rijnardus, Haarlemmerweg 43a. 2. fa V. d. Stok, Breestraat 155, 3. Gebr. Lampe. Bree straat 161. Eervolle vermeldingen NV. Hema, Haarlemmerstraat 130—136. Wijnnobel en Chevalier. Breestr. 108. fa P. J. van der Zanden. Breestr. 77. De jury was als volgt samengesteld Marion Dommisse, fotografe. J. Wand- schneider. directeur Nat PublicitelUon- dernemlng, en G. Verheul, directeur Vereniging Ned. Fabrikaat, allen in Den Haag. Gemeentepersoneel en de salarisverbetering Het ligt in het voornemen der rege ring hot bezoldigingsbesluit rijksambte naren 1948 met ingang van 1 Juli 1955 zodanig te wijzigen, dat de met ingang van 1 October 1964 toegekende toeslag van 6 procent en de met Ingang van 1 Januari 1055 ingevoerde denivellerlng. die over het eerste halfjaar 1955 in de vorm van een uitkering ineen» is toege kend. In de salarissen van het rijksper soneel worden geïncorporeerd, gepaard gaand met een geringe afronding De mi nister verzoekt de gemeenten soortge lijke voorzieningen voor haar personeel te treffen. Daarom stellen B enW voor, in afwachting van de in de bezoldiginga- bealuiten aan te brengen wijzigingen, da nieuwe lonen en wedden reeds van 1 Juli 1956 af by wijze v%n voorschot uit te keren De kosten worden voor het tweede halfjaar 1955 geraamd op globaal f 100 000. Expositie Piet Pcraltjens De tentoonstelling „Leven en werken van Francois Haverschmidt" (Piet Paal tjens) In de Leidse universiteitsbibliotheek verlengd tot 1 Juli.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3