Concertgebouworkest liet goede indruk achter Volgende week conferentie op Oud-Poelgeest I VA INI HET DRAAIBOEK™"] Leids dierenasyl sluit eind van dit jaar NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 16 HJNI 19S5 HOLLAND FESTIVAL-CONCERT Eduard van Beinum dirigeerde Ook uw hulp gevraagd voor leugdhulp Deze zomer zal het tehuis voor moeders en kinderen van de Vereniging Chr Jeugdhulp een zeer kostbare reparatie aan zijn percelen Zoeterwoudsesingel 98- P9 moeten laten uitvoeren. Er zal weken lang gewerkt moeten worden en er za' minstens 5000 mee gemoeid zijn om het dak geheel naar behoren te laten her stellen. Bovendien wacht er binnenshuis noodzakelijk schilderwerk. Al het hier voor benodigde geld is er niet, maar misschien kan het er komen, wanneer namelijk bij de Jaarlijkse collecte, die in de week van 20-25 Juni wordt gehou den. de opbrengst die van de vorige Ja ren verre overtreft. U weet. waarvoor dit tehuis dient?-Het wil voor ongehuwde moeders en kinderen van 0-6 Jaar een thuis zijn, zolang zij dit ergens anders niet vinden. Het bestuur hoopt zeer, dal u die dit leest bij het bepalen van uw gift aan genoemde financiële zorgen wilt denken en meehelpen, da* de Inwoners van „Jeugdhulp" weer een solide dak boven hun hoofd krijgen! Het gironum mer van de vereniging is 184267. Bruckners Achtste GISTERAVOND werd in de Pieterskerk het eerste concert in het kader van het Holland Festival gegeven. Het Concertgebouworkest onder leiding van zijn dirigent Eduard van Beinum voerde twee werken uit, te weten de Ouverture „Coriolan" van Beethoven en de achtste Symphonie van Bruckner. De tegenstelling tussen beide werken is zeer groot: Beet- hovens Ouverture, met haar klassieke opbouw en heldere doorwerkingen, stelt de toehoorders minder problemen dan Bruckners lange Symphonie, met haar grote verscheidenheid in thema's en haar gecompliceerde struc tuur. In de Ouverture „Coriolan" vindt men de geschiedenis weergegeven van de veld heer Marcius, bijgenaamd Coriolanus, dia door wraaklust gedreven zijn geboorte stad Rome met de ondergang bedreigt (Beethoven symboliseerde zijn karakter ln het felle beginthema), maar die door zijn moeder en zijn vrouw er toe bewogen werd. dit plan op te geven. Het gevoelige tweede thema geeft zowel de zachtmoe digheid der beide vrouwen als de berus- „Suriname en de Ned. Antillen" Van de ruim drieduizend buitenlandse studenten, die tijdens het cursus jaar 1953-'54 de Nederlandse universiteiten bezochten, waren er 404 uit de West, en wel 286 Surinamers en 118 Antillianen. Het is te begrijpen, dat er een streven is, om het onderlinge contact tussen de studerende jon gelui uit deze gebieden zo innig mogelijk te doen zijn. Hiertoe !s een com missie in het leven geroepen, die dit doel zo goed mogelijk nastreeft. In 1953 had zodoende een conferentie plaats, die beide groepen met elkaar in contact bracht, en op 25 cn 28 Juni a.s. zal men opnieuw, en wel in het koetshuis van het kasteel Oud-Poelgeest, bijeen komen. Het hoofddoel van deze confe rentie is het zoeken naar mogelijkheden van contact en samenwerking der beide Rijksdelen op sociaal, cultureel en econo misch gebied. De bijeenkomst zal wor den voorgezeten door de heer P. S. R. Radhakishun. Er is een uitvoerig programma opge steld, dat begint met de ontvangst der deelnemers. Er worden er een goede vijf tig verwacht, maar men zal er tachtig kunnen herbergen. De opening zal plaa'« hebben om half twaalf, waarna mr E. Monte, de eerste Antilliaan die aan de Leidse universiteit promoveerde, een soreekt Zijne Excellentie, de gevolmach tigd minister voor de Nederlandse An tillen in Nederland, de heer R. H. Pos. over: „Aanraking op sociaal en cultureel gebied". Aanvang der rede kwart over 2 Hierna wordt de thee gebruikt. Om kwart over vier is er gelegenheid tot discussie over de zojuist genoemde rede. Dr G. J. Kruyer, socioloog van de Am sterdamse universiteit, die een boek over Suriname heeft geschreven en een ken ner is van dit rijksdeel, zal de bespre kingen leiden. Na de avondmaaltijd is er een z.g.n culturele ovond, waarvoor de medewer king is verzekerd van o.a. Don en Ly Vermeire met hun marionettentheater. De Zondagochtend is vrij. Om kwart voor 12 spreekt de juridische Leidse student C. D. Ooft over „Juridische samenwer king tussen Suriname en de Nederlandse Antillen" Ook hierna discussie, onder leiding van dr Kruyer. Na de lunch spreekt, om kwart over Stand der werkloosheid te Leiden Hoewel ten opzichte van de vorige stand een geringe stijging van het aanbod viel waar te nemen, namelijk van 330 tot 340, te weten 338 als geheel werkloos in geschrevenen en 2 bij objecten voor aan vullende werken geplaatsten, dient aan deze stijging geen positieve waarde te worden toegekend. Zjj is het gevolg van herinschrijving van personen, die in tijde lijk werk geplaatst waren. Een vergelij king met het overeenkomstige tijdstip ln 1953 en 1954 doet zien, dat de werkge legenheid in beduidende mate is toege nomen. De voordelige verschillen bedra gen namelijk respectievelijk 810 en 525 Het aantal geregistreerde aanvragen bleef vrijwel gelijk en bedroeg 395, waar van 110 betrekking hebben op jeugdiger. (15 t%i 18 jaar). In vrijwel alle bedrijfs takken en beroepen is ruime tot goede plaatsingsmogelijkheid voor de jeugd aanwezig. Wat de volwassenen betreft be staat vooral in de metaalindustrie, de tex tielindustrie (vezel garen- en stoffenfa- brieken). de bouwsector, landbouw en het transportwerk in ruime mate be hoefte aan arbeidskrachten. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten bleef vrijwel gelijk en bedroeg op 11 Juni 1955: 80, Ook de vraag bleef zich op gelyk niveau bewegen. Het aan tal geregistreerde aanvragen beliep 310. De behoefte aan vrouwelijk personeel, die zich in vrijwel alle bedrijfssectoren doet gevoelen, is nog steeds groot. Wat huishoudelijk personeel betreft is reeds sedert geruime tijd sprake van een niet onbeduidend tekort. Hoewel al het mo gelijke wordt gedaan, zal het niet een voudig zijn, dit tekort op enigermate be vredigende wyze te compenseren. Collecte voor Buitenschool bracht 1350 op De vorige week Zaterdag door de oudervereniging van de Leidse Buiten- sohool georganiseerde collecte heeft f 1350.87 opgebracht, een prachtig resul taat. Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de dokters De Bruyne, Donders, Jasperse, Postel en Stoffers. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doe- «astraat 31, tel. 21313. twee. de heer A. Jonkers, directeur de afdeling Suriname en de Nederlandse Antillen van het ministerie van Oven Rijksdelen. Onderwerp: „Samenwerking op economisch gebied tussen Suriname de Nederlandse Antillen". Na de thee discussie als boven. De slotzitting, die na de avondmaaltijd wordt gehouden, geeft tevens gelegen heid tot het indienen van rapporten en srdere bespreking, waarna dr Kruyer ;n slotbeschouwing zal houden. De conferentie is toegankelijk iedereen die belangstelt in de proble >r zullen worden behandeld. ting v^n Coriolanus weer. De interpreta tie, die het Concertgebouw van dit werk gaf. was gaaf en fijn genuanceerd, toch was de echo. die men al zo goed mogelijk had trachten te vermijden door het op hangen van gordijnen rondom het orkest, in de snelle passages nog hinderlijk. Dit gold ook, zij het in mindere mate, voor de uitvoering van de achtste Sym phonie. Toch liet de vertolking van dit majestueuze werk onder de bekwame lei ding van de dirigent niets 4e wensen over Prachtig was de inzet van het Allegro moderato door de lage strijkers; dit enigs zins vage en onbestemde thema ontwik kelt zich allengs tot een groots geheel. Voor het bereiken van een climax ge bruikt Bruckner graag grote groepen koperblazers (hii schrijft b.v. acht hoorns voor) terwijl hij in de meer serene pas sages het accent legt op de houtblazers vooral de fluit) en op de strijkers (veel pizzicati). Merkwaardig is ook het gebruik van de pauk in dit eerste deel; terwijl men dit instrument bii de componisten uit het begin van de 19de eeuw meestal gebruikt vindt, waar men een hoogtepunt bereiken wil. past Bruckner het ook toe als ..achtergrond" voor de houtblazers in de rustige passages hetgeen een enigszins onheilspellend effect heeft. Het tweede deel, het Scherzo, met zijn driedelig liedvorm, spreekt gemakkelijker aan. Uitmuntend wist Van Beinum zijn erfkest het thema, dat telkens weer op andere wijze door diverse groepen van instrumenten herhaald wordt, naar voren te laten brengen, terwijl ook de stemvoe ring der celli in tegen-beweging tot in de puntjes verzorgd was. Lyrisch, breed en indrukwekkend klonk het Adagio. Men krijgt In dit deel een gevoel van onein digheid, slechts af en toe doorbroken door het bijna solistisch optreden van enige Eduard van Beinum instrumenten (de harp o.a.) of een kort. fanfareachtig intermezzo van het koper. Ofschoon er in de gehele Symphonie geen orgel voorkomt, heeft men vaak de Indruk dat men dit instrument waar aan Bruckner, die lange tijd zelf organist geweest was. namelijk ln Sankt Florian en In Llnz. zeer verknocht was toch - hoort bespelen. Dit eist een grote eenheid In klank van het orkest en het Concert gebouworkest komt dan ook alle lof toe voor de wüze. waarop het deze wist te realiseren. Het laatste deel kenmerkt zich door een geprononceerd rhythme en een stuwende kracht, die naar een stralend slot 1eidt. waar men nogmaals de vier hoofdthema's, maar het duidelijkst dat van het Scherzo, in al hun schoonheid hoort weerklinken. Bijzondere waardering hadden wij voor de hoorrv?. die hur partii zuiver en warm vertolkten. Maar ook de prestaties van de andere leden van het orkest waren zeei prijzenswaardig Niet in de laatste plaats spreken we onze bewondering uit voor de manier, waarop Eduard van Beinum. met een enkel klein gebaar, zijn orkes' w:st te leiden. Wij hopen het oekeet me* ziin dirigent vaker in Leiden te mogen heen'. Men had grote belangstelling voor d-t concert: de Pieterskerk was goed nevu'.d. en dat de toehoorde-s genoten hadden van het gebodene bleek wel uit het zij het dan onderdrukte applaus. Lei den kan zeer tevreden zijn over dit be gin van het Holland Festival. ,A. van der Veen-Wlersma fAd-ertentie) TVf»F\ as-KX; STENO GEGAR. 2—3 MAANDF.N KL A \R Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 Ds J. G. Feenstra, de nestor van de Geref. predikanten te Scheveningen, hoopt 1 October met emeritaat te gaan; hij is vooral bekend door zijn geschriften. Natuur en volk Agenda van Leiden Maandag Pesthuislaan, 3 uur: opening univer sitair sportterrein door de rector mag nificus. Snouck Hurgronje-huis. 8 uur film avond Ned. Bijbelgenootschap. Dinsdag Stadsgehoorzaal, 2 uur: Biertapwed strijden. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde. 19—» uur: Japanse kleurendruk - houtsneden Kunisada (tot 15 Juli), en ..Zo zien zij ons" (de Europeaan gezien door ander* volken), tot 2 October. Gravensteen (Vierschaar), 105 uur. foto's Leidse universiteit (t.m. 25 Juni) Lakenhal. 95 uur: Moderne Belgi sche beeldende kunst <tot 18 Juli). Universiteitsbibliotheek, half 10half 6: Leven en werken van Piet Paaltjens (t m, 22 Juni) Boerhaavezalen, 25 en 79 u.: zomer- tentoonstelling Leids Kunstcentrum (tot 2 Juli). Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 16, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31, tel. 21313. TUSSEN DE BLADZIJDEN ..Demetrius en de gladiatoren", sensationeel vervolg op „De Mantel" IS HET VOOR EEN ROMANSCHRIJVER een hele eerleiding geen eer- volg te schrijven op een werk, dat groot succes heeft, voor filmpro ducenten is dat al geen vraag meer. „De Mantel" was zo'n groot succes, en niet ten onrechte, welnu, Hollywood smijt er dan weer een astrono misch bedrag tegeaan om de tijgers opnieuw in de Romeinse arena's te laten rondsluipen. Men knoopt (in Luxor) dus vrolijk aan bij het eind van „De Mantel", al is „vro lijk" hier wel een misplaatst woord. De avonturen, die de Christen Demetrius in deze film krijgt af te wikkelen zijn im mers zo dramatisch, dat hij voortdurend met zwaar bewolkt gelaat uv:r het Cl- nemaScopedoek dient te wandaltn. Dat gebeurt dan ook. En het word* helemaal droevig, wanneer hij zijn geloof afzweert om zich in de poezelige armen van Mes- sallna, vrouw van Claudius, te storten. De man is echter te edel om dit ij iel ge not als een levensvulling te zien, er Stichting „Bouwstenen" schrijft B. en W. over de noodtoestand Een DIERENASYL VOOR LEIDEN, die wens leeft al zeer lang in de kringen van hen, die de belangen van dierenbescherming van harte zijn toegedaan. En toch komt een nieuw asyl maar niet in zicht, terwijl het oude, gevestigd op het terrein van de steenfabriek „Ouderzorg" te Lei derdorp, uiterlijk 31 December van dit jaar sluit. Daarom heeft het bestuur van de stichting „Bouwstenen voor dierenbescherming", die dit oude asyl exploiteert, zich met een brief tot B. en W. gericht. Het bestuur brengt in herinnering, dat de heer Hugo van Poelgeest reeds in 1922 gastvrijheid in zijn steenfabriek heeft ver leend om een dierenasyl voor Leiden en omgeving in te richten en te exploiteren, voor een tijd van tien jaar. Deze tien jaar zijn nu drie-en-d»btig jaar geworden. In Februari 1954 drong de heer Van Poel geest bij het bestuur van de afdeling Leiden van Dierenbescherming sterk aan op spoedige ontwikkeling van de plannen voor het nieuw op te richten asyl. De af deling Leiden maakte vijf jaar geleden reeds reclame voor een modern geoutil leerd asyl met polikliniek en ambulance auto. De brief vermeldt, dat de N.L.C. op 1 April 1954 een mededeling bevatte van mr dr Hugenholtz, voorzitter van de af deling Leiden, dat men, als het enigszins kon, „in de komende herfst", dus de herfst van vorig jaar, zou openen. De tijd gaat zeer dringen. Daar andere schik kingen in de steenfabriek „Ouderzorg" hebben plaats gehad, moet het oude asyl op 31 December aanstaande van het ter rein zijn verdwenen. Dit betekent, dat het asyl zeker eind November moet slui ten, omdat oe dieren elders dienen te worden ondergebracht. De heer Van Poelgeest heeft steeds de tekorten in de exploitatie aangevuld. De voorzitster van „Bouwstenen", mevrouw V. R. van Poelgeest Soatkova. vrklaarl in de brief, dat de stichting bereid is de tekorten te blijven aanvullen tot 31 De cember 1955. maar dat het niet de bedoe ling is, het Leids asyl blijvend te exploi teren. Het bestuur is er van overtuigd, dat het college van B. en W. met hem van me ning is, dat een gemis van een dierenasyl voor een stad als Leiden uiterst onge wenst is. Om de afdeling Leiden van Die renbescherming te helpen bij de inrich ting van een nieuw asyl. is de stichting bereid in overlee te treden over gratis af staan aan de afdeling van losse en splj" kervaste hokken en ander asylgereed- indruk, dat de aquariumliefhebbe rij over de gehele linie belangrijk is toegenomen. Dat drukt zich niet alleen uit in de ledentallen der afdelingen, maar ook in het. feit. dat het werk thuis, dat aan de liefhebberij is ver bonden. veel groter wordt opqezet en intensiever wordt verricht. Er zijn daarbij drie factoren, die naar zyn mening een rol spelen. Ten eerste kunnen de mensen er tegen- ger. Aanschaffing, inrichting en on derhoud zijn wel duur, maar de prestaties van velen op dit gebied dwingen desondanks bewondering af. De heer Zwart gelooft ook. dat men in het algemeen meer oog krijgt voor de schoonheid van de natuur. Dat is ook toe te schrijven aan de aandacht, die op de scholen daaraan wordt besteed. Natuuronderzoek buiten en binnens huis wordt levendig geanimeerd. De derde factor is uiteraard het vereni gingsleven. Een vereniging als De Natuurvriend kenmerkt zich door een relatief sterk wisselend ledental. „Er zijn onder de liefhebbers dan ook eendagsvliegen. allei Maar er blijft En dat zijn de kunt rekenen >rdt. kern. NATUURVRIEND ZWART al gauw te iensen, op wie je altijd i bij wie je thuis kunt t in vrije tijd met zorg stand gebracht". „Moeder der onderduikers". r\E MOEDER der Leidse onderdui- Natuur in huis i de aquarlum- s bij de heer W. Zwtfrt, die volgende maand 25 jaar voorzitter van de Leidse vereni ging De Natuurvriend is, begonnen In zijn verlovingstijd. Het eerste verjaar dagsgeschenk. dat hij van zijn meisje ontving, was namelijk een aquarium met ijzeren standaard. Dat geschenk was natuurlijk belangrijk voor de ont wikkeling van zijn liefhebberij, maar hij had tevens het bewijs van zijn meisje gekregen, dat zij hem haar be langstelling voor zijn vissenliefde niet zou onthouden. En dat is voor een man. die er een hobby op na houdt, heel plezierig. Toen de heer Zwart in de Hortus, waar hij dagelijks werkt, aan de ver zorging van de Victoria Regia bezig was. kreeg hij bezoek van Iemand van de Haagse dierentuin, die de opmer king maakte, dat deze unieke Leidse tuin toch wel uitstekend gelegenheid bood tot het houden van tropische vis sen. Het gevolg was, dat Zwart een stel Paradijsvissen kreeg te verzorgen. En het ging daarmee zo goed, dat het hart van de Hortus-teChnlcus voor de liefhebberij was geopend. Hij kreeg contact met mensen ln Den Haag, Rotterdam en Leiden en zag in de loop der jaren de inhoud van zijn bakken groeien tot over de dui zend liter. De heer Zwart heeft dan ook op de plaats in de achtertuin een grote serre aan de woning moeten aan bouwen, anders had hij zijn stan daards en bakken nooit kunnen plaat sen. In die bakken is het een weme ling van vissenleven. Vooral op de grote collectie maanvissen met hun sierlijke „slierten" is de heer Zwart trots. Van elke vis kent hij de Latijnse naam. Het is er een bewijs van. dat de heer Zwart een kènner is op dit gebied. vereniging van aquariumliefhebbers, ten huize van de lieer Zwart, toen nog Van Speykstraat 21. Negen mensen vormden het begin. Het is te begry- pen, dat er nu 250 leden zijn, want liefhebbers zoeken elkaar altyd op en ln een hecht verband kan het helpen van elkaar vanzelfsprekend veel in tensiever geschieden. „De vereniging is opgericht tot sti mulering en sublimering van deze vorm van vrye-tydsbesteding", zei de heer Zwart. Men heeft dat niet alleen willen bereiken vla de periodieke ver gaderingen, maar ook door grote ac ties, zoals tentoonstellingen. De eerste tentoonstelling werd ai na vijf jaar ge houden, in de Hortus. Het was niet méér dan een eenvoudige opstelling van de ook al eenvoudige bakjes der leden. Maar een financieel tekort le verde het niet op. De tweede had plaats in een restau rant. Dat werd een fiasco. De omge ving deed het niet. De hoofdman van de Hortus zei toen, dat ze de volgende keer toch maar weer naar de botani sche tuin moesten komen. Dat is, naar de heer Zwart ons zei, een sterk symptoom van de medewerking, die van die zijde altijd is ondervonden. Na de bevrijding trok een tentoon stelling van de Natuurvriend dertien duizend mensen naar de Oranjerie. Nicolaas-Nieuwenburg, is vorige weelt op 77-jarige leeftijd overleden. Na een langdurig maar geduldig gedragen lij den. In de oorlogsjaren woonde zij in het Volkshuis aan de Herengracht, de laatste jaren in de Hugo de Vries- straat. Een van de vroegere leiders van het verzet schrijft ons. dat er in haar iets geweest is, dat ondanks haar eenvoud en bescheidenheid niet aan de verge telheid mag worden prijs gegeven. Talloze Leidenaars immers zijn haar dank verschuldigd. Mevrouw Nicolaas moest al spoedig de bitterheid van de oorlog ervaren, toen haar oudste jongen bij een poging om naar Engeland over te steken, ver raden, gegrepen en naar een van de-, meest beruchte Duitse kampen werd gedeporteerd, zonder in die jaren ook maar iets van zich te kunnen laten Deze eenvoudige moeder had in haar leed nog de moed en de durf. haar huis tot een waar „Volkshuis" te maken, een bolwerk van liefde, barm hartigheid, offervaardigheid en zelf verloochening. Nooit was haar iets te veel, altijd was ze bereid, steeds wist ze een oplossing te vinden. In allerlei schuilhoeken van haar huis sliepen de opgejaagden. Er werden bij het licht van zelfgemaakte kaarsen duizenden en duizenden blaadjes gestencild. uitgeteld, ln de keuken enorme hoe veelheden vlees voor zieken afgewo gen. Op de zolder erwten verpakt, ble ten verdeeld, pakjes boter klaar ge maakt en meel gezift. in etiltie begraven TVOOIT SPRAK de „moeder der Leidse onderduikers" over de drei ging, die haar meer dan wie ook bo ven het hoofd hing. Nooit uitte ze een jammerklacht alleen wanneer er niet geholpen kon worden. Mevrouw Nicolaas was een moeder niet alleen voor haar eigen kinderen, maar ook voor ontclbaren in allerlei schuil plaatsen. Die ontelbaren hebben dat vaak niet geweten en weten het ook nu nog niet. Maar onweerlegbaar staat vast, dat als Leiden één vrouw bin nen zyn muren heeft gehad, die on verschrokken en liefdevol, eenvoudig en energiek, vroom en goed was, dat mevrouw Nicolaas het geweest is. In stilte heeft z(j geleefd, In stilte gewerkt, in stilte geleden, in stilte gestreden, in stilte gebeden, in stilte is zU gestorven in stilte ook werd z(j begraven. Geen onderscheidingen vie len haar ten deel. Des te meer is het plicht, de grote verdienste van deze Leidse vrouw te erkennen, aldus de oud-verzetsman. En niet alleen te er kennen, maar haar daarvoor ook dank baar te blyven, oprecht en diep, uit naam van de ontelbaren die zij hielp. Moge de naam van Louiza Catharina Nicolaas-Nieuwenburg in de annalen van de Sleutelstad en in de herinne ring van het nageslacht blijven voort leven. St udentenm aske rad es houden optocht. „Intocht van Frederlk Hendrik in 's-Hertogenbosch in 1629". In 1865 hielden de Hollanders onder Jonker Willem, grave van Oostervant, hun intocht in Zierikzee. net als ln 1304, en dat beslaat dan precies ge meten 11,52 meter. Op de 300ste verjaardag van Leidens universiteit, ln 1875, is een bijzonder lange maskerade gehouden, op papier 15.12 meter, van de beroemdste en merkwaardigste mannen, die hun stempel hebben gedrukt op het uni versitaire leven. En tot slot heeft de heer Kroese ook nog 11,52 meter ge kleurde afbeeldingen van de optocht van 1880, intocht van Philips de Schoo- ne binnen Amsterdam op 27 Juni 1497. Merkwaardig genoeg ontbreekt juist de maskerade van een eeuw geleden. De laatste grote optocht werd ln 1910 gehouden. Het werd allemaal te kost baar, die costuums, knevels, baarden en al wat er bij kwam. Wilde staking de blik in het bijzonder ge richt op de jarige Leidse universiteit, is het ook wel eens aardig aandacht te wijden aan het verleden, toen de lustrumviering een ander karakter droeg dan tegenwoordig. Alleen de reeds op leeftijd gekomenen onder on* zullen zich de groots opgezette histo rische optochten herinneren, die vroe ger een lustrum van de Hogeschool vergezelden. De heer Nicolaas Kroese. eigenaar van de Wondertuyn te Warmond, i» nu op de gedachte gekomen, dat ver leden weer zo levend te maken alt maar mogelijk is. Op diverse veilingen is hij er in geslaagd series prenten op de kop te tikken, waarin de volle dige maskerades worden uitgebeeld. Eén serie, over de optocht van I960, heeft al een plaats gevonden in een van de serre's, en zodra nog meer van deze bouwwerkjes gereed zijn. volgen openbare school is dezer dagen in staking gegaan. Toen de onderwijzer om twee uur z'n lokaal binnenkwam, vond hij op z'n lessenaar papieren met „Wü staken" en „WU eisen: meer teke nen, meer zingen, meer vertellen, meer gymnastiek". Deze staking ging niet uit van de vakbonden en was dus een „wilde". De onderwijzer heeft op waarlijk paedagogische wijze de staking in de klem gesmoord. „Armen over elkaar en stil zitten". Zelf ging hU corrigeren. Na een half uur wa« het verzet al ge broken. Een der leerlingen vroeg sme kend: „Ach meneer, zegt u toch eens wat". Meester antwoordde: .Jullie wilden toch staken?" Maar de animo bleek aanmerkelijk gedaald, de sta kingspamfletten werden ingetrokken en de vijfde klas ging rekenen. De s don heeft Natuur organisatie moesten de squariumiiefhebbers het van de individuele contacten heb ben. Maar op 11 Juli 1930 is het toch gebeurd, de oprichting van de Leidse LUSTRUM-MASKERADE 1860 prenten een totale lengte van 10 meter en s centimeter. In steendruk zijn de on derdelen van de optocht weergegeven, en met de hand zijn de zeer fraaie kleuren van dit grootse schouwspel aangebracht. Maskerade-onderwerpen genwoordige 3-Octoberoptochten nabij komen. Toen werden en ook nu wor den, historische motieven uitgebeeld, alleen met dit verschil, dat de studen ten zich niet beperkten tot onderwer pen met betrekking tot Leidens histo rie. Die maskerade van 1860 bijvoor beeld had als onderwerp „Intrede en huldiging van Frans, hertog van An- jou, Alencon, Berry en als Hertog van Braband en markgraaf van Ant werpen binnen Antwerpen, de 19e Fe- bruarij 1582". In aparte bijlagen wordt dan de volgorde „van den trein" aan gegeven. De heer Kroese heeft nog meer prenten in voorraad. Zo bijvoorbeeld 9.36 meter prent over de in 1850 ge- Paffe J£EN GIRAFdie laatst uit Eysden, Voor het eerst naar Frankrijk reisde, Zag, hoe daar de Eiffeltoren Hoger was nog dan zijn oren. „Heus, ik stond" (schreef de giraffe in het Frans) „een beetje paffe." de keizer de Christenen al te na komt herinnert hij zich plots zijn roeping weer. De mantel zelf speelt in dit zwaar met sensatie geladen verhaal ook nog een rol, en almeer blijkt, dat de posttlevs inhoud van de voorganger van deze fum bedolven wordt onder luid spektakel. Zelfs het eind van keizer Caius. hier met zijn bijnaam Caligula aangeduid. Is niet historisch Juist getekend. De man liet zich als een god vereren. aohIs hier terecht is geschetst, maar hij kwam wei degelijk door een samenzwering om het leven, en niet door een spontane reactie van de Pretoriaanse garde. Victor Mature had de ondankbare taak de ongeloofwaardige Demetriusfiguur nog enigszins aanvaardbaar te maken: Susan Hayward deed veel moeite de intrigante Messalina leven ln te blazen, en lay Ro binson deed het nog het best als de wre de keizer. Zoals gezegd: Regisseur D?l- mer Daves bespeelt de zucht naar sensa tie op zo ruim mogelijke wijze, en dat i« bepaald geen aanbeveling. (Voortborduren op een succes. met. naar wij hopen, in de toekomst, niet nog meer geoallen steken). Duel in de jungle Een Engelsman laat een levensverze kering op zich afsluiten van 2 mill1 )en dollar bij een Amerikaanse maatsrnappij. Kort daarna brengen de kranten het be richt, dat hij van een lijnboot bij 7-uid- Afrika in een storm overboord is gesla gen. Sommige omstandigheden, die met deze verdwijning verband houden, Ko men de Londense agent van de Ame rikaanse maatschappij verdacht voor. Niet ten onrechte. „Duel in de jungJe" is het spannende en ontspannende avon turenverhaal van deze agent, die dl-p in de Afrikaanse jungle de doodgewaan de terugvindt. En daarmee 2.000.00U. Met een weinig zeven-stuiversliefde. ?en vlot verloop der gebeurtenissen en een weelde aan kleurenbeelden uit de Afri kaanse wildernis is „Duel in de jungle" een goed beeldverhaal geworden. (L.do) (Aannemelijke avonturenfilm met prachtige natuurbeelden). De Prins-Student Als volgende operette ln kleuren-Cine- maScope vergast Trianon ons deze week cp Sigmund Rombergs operette „De Prins-Student". De korte Inhoud van het verhaal Is, dat de troonopvolger van een maginair koninkrijk ter voltooiing van !ijn Pruisische opvoeding naar de ïlei- delbergse universiteit wordt gestuurd. Prins-Stastok wordt ln de studentenwe reld alras een getapte figuur, en ln een dienstertje ontmoet hij zijn grote .iefde Eilaas, de voortijdige dood van groot vader komt de romance verstoren en de prins is gedwongen met een zeer mooie, maar niet door hem beminde, prinses t* huwen. Edmund Purdom. een fraaie Jongen, spreekt in deze film weliswaar met zijn eigen stem, maar op allerlei onverwacht» momenten barst hij ios In luid gezang met de stem van Mario Lanza. De kleur- «Decialisten hebben zich helemaal kun nen uitleven ln een carnavals-sqène. en verder moet men maar aannemen, dat de leut van het oude Heidelberg het ook nu wel weer zal doen. Geen onverdien stelijke film, maar niet om over naar huis te schrijven. (Uitgedijde kleurenweelde met luide tang. gekruid met humor). Het meisje in kamer 17 In het Casino wordt „Het meisje in kamer 17" (The girl in room 17) vertoond, een film, die men op het eerste gezicht een detective-verhaal, maar bij nader inzien een politiefilm noemt. Men krijgt hierin een waarschijnlijk betrouwbaar beeld van wat politiemensen doen en be leven bij de opsporing van gevaarlijke misdadigers. Het gaat In hoofdzaak om d* speurtocht naar een pas ontslagen ge vangene, die vrijwel direct na zijn vrij lating een politle-agent doodschiet en plannen voor een bankoverval beraamt. Het verhaal heeft veel meer kanten, maar de liefhebber van dit soort films ziet vermoedelijk graag zelf hoe de amu- sementszaken hier verlopen. In zijn soort is „Het meisje in kamer 17" een goede film, waarin het kwaad wordt ge straft, maar niet op een ongeloofwaar dige manier. (Een in zijn soort goede, voor de lief hebber aantrekkelijke politiefilm). De wraak van Toriano De bezoekers van Rex krijgen deze week weer een „verfrissend" venaal voorgeschoteld: Arrowhead" of „De wraak van Toriano We zullen u het verhaal besparen, wel kunnen we de vermoede lijk niet verrassende mededeling doen dat er flink wordt gebakkeleid. Mocht men daarvoor belangstelling hebben: aan het slot komt ook nog een worstelpartij, waarin de held zijn als onoverwinnelijk geschetste tegenstander velt. En daarna trekken alle stammen op naar hun haard steden. (Opnieuw gevarieyd vecht-menu). Conferentie gaat niet door Vandaag en morgen zou op Oud-Poel geest te Oegstgeest een conferentie wor den gehouden van de Ned. gemeenschap voor wereldevangelisatie Deze gaat plotseling niet door, zo werd ons van morgen gemeld. Handelsreizigers bijeen De afdeling Lelden van de Ned. han delsreizigers-vereniging had gisteravond een vergadering In de Harmonie. „Een vergadering" is misschien wat veel ge zegd, want toen enige lopende zaken af gehandeld waren ging men over tot een gezellig onderonsje. Want verschillende leden van de afdeling Haarlem waren over en dat moest feestelijk gevierd wor- Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Cornelia, dr van H J Vo gelenzang en S Ramak; Leander Th, zn van L T Schonagen en J A N v Harte- veld; Jacoba C M. dr van T P v d Hulat en J Hilgersom; Gerardus Th F zn van F J Corncllsse en P M C Langezaal; Wil helmus. zn van W v d Veer en M F Hak kaart; Jacobus H W, zn van A C Krom en C de Man; Josef Carol, zn van J Ra- fain en M J Pont; Louis G. zn van G A N Cornelisse en E A Boomsma. Gehuwd: SH Weber en E G Meura. Overleden: W v d Boon, wednr, i jaar. t

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3