Effatha moet spoedig weer uitbreiding ondergaan Grote achterstand ziekenhuisbouw Benelux bevrijdt groot deel van de handel V.S. helpen bij ontwikkeling atoomenergie Duits sprekende Drentse rovers stalen 70 mille ra® NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 MAANDAG 13 JUNI 195! ONDANKS NIEUWBOUW Kinderen slapen mannetje-aan- mannetje in vergaderzaal ER IS AL WEER een ruimtetekort in het Christelijke Doofstommen In stituut Effatha te Voorburg. Verleden jaar heeft men een nieuw schoolgebouw in gebruik kunnen nemen en werd het internaat verbouwd. Dit was echter niet afdoende. Er heerst nog steeds een nijpend plaatstekort in Effatha. Het is zelfs zo, dat de vergaderzaal, die men aanduidt als „de kapel" thans door middel van twee meter hoge muren in drieën is ver deeld en dienst doet als slaapzaal! Spoedig hoopt men hier verandering in te brengen. De administrateur van het instituut vertelde het een en ander over de uit breidingsplannen, die men heeft. Binnen afzienbare tijd wil men een nieuwe gym nastiekzaal bouwen. Voorts twee nijver heidsscholen, één voor jongens en één voor meisjes. En tot slot een tehuis voor de grotere jongens. Deze uitbreidings plannen, die dringend nodig zijn, zullen ongeveer één millioen gulden kosten. In Effatha zijn op het ogenblik bijna 300 jongens en meisjes, waarvan er ruim 220 intern zijn. Zij komen uit alle delen van ons land. Bij het onderwijs zijn 45 leerkrachten ingeschakeld. Drie afdelingen Het onderwijsschema ls verdeeld ln drie afdelingen. Als eerste is daar de „voorschool", die bezocht wordt door kin deren van drie tot vijf jaar. Dan is er de buitengewone school voor kinderen van vyif tot en met negentien jaar en in de derde plaats een nijverheidsschool. In de eerste leerjaren worden de kinderen de grondbeginselen bijgebracht van het lip- lezen. Twee keer per dag wordt het kind uit de klas gehaald en neemt een onderwij zer het apart. Eerst zijn het onverstaan bare klanken, die uit het kindermondje komen, maar het wordt steeds beter. Totdat de leerling na een half jaar reeds enkele woordjes kan uitspreken. Daar is een bewonderenswaardig geduld voor nodig, zowel van de leerkracht als van de leerling. Op het ogenblik heeft men op de school de beschikking over klassikale gehoor- toestellen. Elk kind heeft op zijn bank een apparaatje, dat de klanken versterkt, die de leraar in de microfoon zegt. De kinderen kunnen de sterkte zelf regelen. Tóch zijn deze toestellen veelal niet zo ideaal als men wel denkt. Alleen doven, die nog gehoorresten hebben, kunnen er baat bij vinden. Totaal doven voelen slechts de trillingen mee. Waar woon je Ned. Bachvereniging hield jaarvergadering Onder voorzitterschap van jhr mr C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht, is in de Burgerzaal van het Naardense raadhuis de jaarvergadering van de Ned. Bachvereniging gehouden. Uit het finan ciële verslag blijkt, dat de uitvoeringen een tekort hebben opgeleverd van f 8910. terwijl de algemene onkosten nog een be drag van f 7963 hebben gevergd. Na aftrek van contributie, donaties enz. blijft er een nadelig saldo van f 2183. De aftredende bestuursleden mevr. M Th. Moes-Spakler en mej. A. F. van Heel werden herkozen. Met behulp van een versterker en een spiegel wordt het kind articu- latie-onderwi)i (liplees-onderwps) gegeven. Dat vergt veel geduld, zowel van leerkracht als leerling. vragen. „Waar woon je?In welke provincie is dat? In welke straat?" Een dove jongen uit Zeeland keek ingespan nen naar de mond van de onderwijzer. Hij antwoordde. Zijn uitspraak was normaal, maar dat wordt „doven- spraak" nooit, om de eenvoudige reden dat de kinderen hun eigen taal niet horei kunnen. In een andere hogere klas zaten enkele jongelui van ongeveer zestien, zevei jaar. Hier stelde de onderwijzer vragen als „Hoe wordt ons land bestuurd? Noem eens enkele personen die het ere-docto- raat hebben gekregen aan de Technische Hogeschool in Delft? Wat ls de latynse uitdrukking voor ere-doctoraat?" Zo zie: men dat alles gedaan wordt om de doof stommen een goede ontwikkeling mede te geven. Gelukkig zijn doofstommen over algemeen intelligent. Er ls zelfs een jon geman, die thans bij een grote oliemaat schappij werkt en de diploma's Fran« Duitse handelscorrespondentie in zijn zak heeft. De jongens en meisjes kunnen. 1 neer zij dit wensen, ook een vak leren op Effatha. Jongens kunnen een opleiding ontvangen tot schoenmaker, kleermaker of meubelmaker Binnenkort hoopt ook een cursus instrumentmaken in leven te roepen. De meisjes kunnen zich bekwamen in de schone naadkunst. De groteren van Effatha krijgen ook catechisatie, en wel van een der onder wijzers. Voor een predikant zou het te moeilijk zijn zich bij de kinderen staanbaar te maken. Vooral de taal de bijbel is niet gemakkelijk te begrijpen voor de doofstommen, omdat er zoveel beeldspraak in voorkomt. De leerlingen die de lessen gevolgd hebben, doen i voor zij de school verlaten hebben, hun geboorteplaats belijdenis. Goede toekomst Wat doen nu doofstommen wan neer zij het instituut, waar zij mooiste jaren van hun leven hebben doorgebracht, verlaten hebben? Alle doofstommen vinden werk, omdat zij gewaardeerde arbeids krachten zijn. De een beveelt de ander aan! Zo belde men van het Centraal Bureau voor de Statistiek dezer dagen nog de directeur van de school op met de vraag of hij nog leerlingen had die een goede betrek king zochten Europese Betalingsunie mag nog enige tijd leven Nederland, België en Luxemburg zijn te Parijs tot overeenstemming ge komen over een gemeenschappelijke vrijmaking van 91 procent van de Beneluxinvoer. Minister prof. dr. J. Zijlstra verklaarde dit een zeer be langrijke gebeurtenis te achten, daar nu de deur wordt geopend voor eei werkelijk gemeenschappelijke handelspolitiek der drie landen. In een der zittingen van de minister raad der Organisatie voor de Europese Economische Samenwerking heeft minis ter mr J. W. Beyen medegedeeld, aat dt lijst der vrijmakingen voor 1 Juli za worden ingediend. De O E.E S had vorig jaar de Benelux verzocht negentig pro cent vrij te maken en de Benelux heeft dus nog meer gedaan dan gevraagd De ministerraad van de O E.E.S. heeft besloten de Europese Betalingsunle één jaar te verlengen, doch tevens paald dat met ingang van 1 Augustus 75 procent der maandelijkse saldi !n goud moet worden verrekend. De E.B.U. echter worden veranderd in een Euro pees veelzijdig verrekenstelsel zodra eer aantal leden, die 50 procent van het to taal der debiteurenquota vertegenwoor digen. dit wensen. Als dus bijvojrbeeld Groot-Brittannië. Duitsland en Scandina vië gelijktijdig tot de inwisselbaarheid willen overgaan, zal het nieuwe stelsel in werking treden. De oorspronkelijke Ame rikaanse bijdrage van de E.B U. en d« 113,1 millioen dollar inwisselbare midde len "an de E.B.U. zullen in dat geval overgaan naar het Europese fonds, uitvoerende raad van de E.B.U. zal vóór 15 Juli voorstellen moeten doen ln ver band met de oprichting van dit fonds- Betreffende de verstrekking van leningen uit dit fonds is de Nederlandse formuli aanvaard, dat men eerst zal onderzoeken of een land moeilijkheden heeft in zijr algemene betaimgbalans, die de handha ving van het peil der Europese handels betalingen van dat land in gevaar zouden brengen. Het Nederlandse compromis voorstel voor het stellen van veelzijdige verrekening ls aanvaard als oasis van de WASHINGTON, 11 JUNI President Elsenhower heeft heden alle bevriende landen financiële hulp en technische faciliteiten aangeboden voor de ontwikkeling van atoomenergie. Deze financiële hulp omvat o.a. een bijdrage tot de helft van de kosten voor de bouw van atoomreactors en de leverantie van splijtbaar materiaal. Deze ver klaring ls een aanvulling op het atoomprogramma van 1953, dat de oprichting van een internationaal bureau voor de ontwikkeling van atoomenergie voorstelde. Indien een enkel land onvoldoende technische en materiële hulpbronnen tot rijn beschikking zou hebben, kunnen met Amerikaanse steun de hulpmiddelen van een aantal landen ln een bepaald gebied samengebracht worden. President Eisenhower deed deze belangrijke mededeling, toen hij de experi mentele atoomreactor van de universiteit van Pennsylvania in gebruik stelde. voorstellen, die vóór 15 Juli gedaan ten worden. Wat de vrijmakingscode be treft. is besloten dat een land een beroep mag doen op ernstige moeilijkheden betrekking tot zijn betalingsbalans. 5 zover bij die moeilijkheden bijzonder Europese factoren in het spel zijn. die het noodzaken om de vrijmaking van een deel van zijn invoer ongedaan te maken De Britse minister van financiën. Butler, heeft verklaard, dat Engeland de tijd nog niet rijp 3cht om te besluiten tot de inwisselbaarheid van het pond sterling Zomercursus te Haarlem int. orgelconcours Inschrijving is tot 1 Juli verlengd Aan het vijfde intern, orgelconcours te Haarlem is dit jaar een zomercursus bonden van 9 tot 30 Juli. Prof. N. Dufourq uit Parijs zal spreken over de geschiede nis van het Franse Orgel en de Muziek en Friedrlch Bihn uit Hamburg ove Noordduitse Orgels. Jeanne Demessieux, Friedrich Bihn, Anton Heiller en Gaston Litaize geven orgel- en improvisatie les sen. Ir Henk Badlngs behandeld de com positieleer. Prof. G. Leonhardt uit Bazel spreekt over de organist en het verleden. Josef Tonnes uit Duisburg bespreekt Regers werken. Hij speelt voorts in Am sterdam o.m. de grote fantasie en fuga over de naam B.A.C.H. Prof. dr A. D Fokker zal plannen ontvouwen tot verbe tering der stemming op het gebied van de orgels. Hennie Schouten zal de geschiede nis der registratie van de orgelmeesters bespreken. Concerten en voordrachten op de orgels te Haarlem. Amsterdam, Alkmaar. Gouda. Loenen en Den Haag zulen een en ander afwisselen. De termijn voor inschrijving is verlengd >t uiterlijk 1 Juli. Adres: Adrlaan Pauw laan 4, Heemstede. Weer postpakketten naar Engeland Postpakketten ln Engeland worden 'aarmogelljk. weer besteld Men dient echter rekening te houden met veel ver traging. De regering der Verenigde Staten heeft met Nederland voorlopige overeen stemming bereikt met betrekking tot de liquidatie van vijandelijk vermogen ter waarde van 15 millioen dollar, waarop belde regeringen aanspraak maken. Nieuwe voorzitter te Luxemburg Krachtige aansporing van Amerika De nieuwe voorzitter van het Hoge Gezagsorgaan der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, René Mayer, heeft zijn ambt te Luxemburg aanvaard. Bij die gelegenheid heeft de vertegenwoordi ger der Verenigde Staten. Eisenberg, een persoonlijke boodschap overhandigd van de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, John Foster Dulles, aan de nieuwe voorzitter. Dulles bevestigt daar in. dat de Verenigde Staten overtuigd zjjn van de grote waarde der gemeen schap. die een stoute en daadwerkelijke stap is in de richting van een Verenigd Europa, en dat president Eisenhower een grote persoonlijke belangstelling heeft voor de gemeenschap als de meest hoop gevende en tot dusverre meest opbou wende gebeurtenis voor de éénwording van Europa. Mayer heeft geantwoord, in de Amerikaanse boodschap een sterke aanmoediging te zien. Hooggeplaatste personen te Washington menen, dat deze boodschap ten doel heeft Frankrijk aan te sporen tot grotere steun aan de ge meenschap. daar velen te Washington on gerust zouden zijn over de verkoeling van Frankrijks geestdrift voor de een wording van Europa. Dr John wil terug. Volgens berichten in de Westduitse pers zou de voormalige spionnagechef dr John, die een jaar ge leden naar Oost-Duitsland vluchtte, naar het Westen willen terugkeren. Zijn villa staat thans onder bewaking van de Oost- duitse politie. Luchtvaartsnippets De Duitse Henschel fabriek te Kassei, die thans op grote schaal locomotieven bouwt, heeft het plan zo spoedig moge lijk tot de vliegtuigbouw terug te keren. Ook Blohm Voss, Daimler-Benz en BMW hebben dergelijke plannen. De BEA heeft in het afgelopen jaar voor het eerst in de ruim acht jaren van haar bestaan, een kleine winst gemaakt, ten bedrage van ongeveer een half mil lioen gulden; dit resultaat wordt voor een. belangrijk deel toegeschreven aan de aantrekkingskracht van Viscounts en Elisabethans- Het Belgische blad „De Standaard" heeft voorgesteld de functie van -lucht- stewardess voortaan aan te duiden met het Nederlandser „luchtwaardin". De Indonesische rijksluchtvaartschool heeft op 3 Mei de eerste vijftien aldaar opgeleide verkeersvliegers aan de Ga- ruda afgeleverd. De Franse aviatrice Elisabeth Boselll heeft een record gebroken door met een Mistral (Franse Vampire) de 2400 km tussen Parijs en Agadir (Frans Marokko) af te leggen in 3 uur en 33 minuten. 9 Er is sprake van een zeer geheime bespreking tussen verschillende regerin gen met betrekking tot strategische en commerciële luchtroutes over het Zuid- pool-gebied. Plassenschap voor Loosdrecht Om de eilandjes ln de Loosdrechtse plassen te beschermen en in stand te houden van belang voor de op de oevers der plassen liggende gemeenten wordt het Plassenschap Loosdrecht en omstreken opgericht. Er zullen zeven ge meenten 'en de "Koninklijke Verbonden Watersportverenigingen in deelnemen. Behalve de uitvoering van het ellan- denplan waarvoor f 2 millioen nodig is zal gestreefd worden naar het ver beteren van de toegang en het maken van een verbinding tussen de Loos drechtse plassen en de Kortenhoefse plas „Wije blik". Kernreactor. Als eerste land ter we reld heeft Zwitserland van de Ver. Sta ten een kernreactor gekocht. Het appa raat zal voor vreedzame doeleinden wor den gebruikt. De prijs bedraagt 180.000 dollar. „Zij wilden geen wapens dragen" Dienstweigeraars maakten negen jaar lang Zuidoost-Drente onveilig Negen Jaar heeft het geduurd van tot 1954 alvorens acht Drentse rover de omgeving van de Zuidoosthoek Drente onveilig maakten, door de politie konden worden gegrepen. Zii stonden thans 'n Assen terecht. Drie hoofdda ders. n.l. de 45-jarige koopman Euwe D. uit Nieuw-Weerdlnge. de 46-jarige Hen D. en diens 19-jarige toon Jacob D.. wa ren allen dienstweigeraars, „daar iU geei wapens wensten te dragen". Toen de po litie hen arresteerde, waren de gem as kerde boeven gewapend met twee sten- guns en een pistool. In de Boerenleenbank te Valthermond stalen zij f 34.000, in een bank te Emmer- compascuum f24.000. Hier bedienden de gemaskerden zich van de Duitse taal, waardoor de politie op een dwaalspoor werd gebracht. In 1951 werd een mislukte Curtis Bennett opnieuw geweigerd De Britse advocaat Curtis Bennett heeft de Indonesische regering opnieuw oi een visum verzocht teneinde als verded ger van de heer Jungschlager voor het landgerecht te Djakarta te kunnen op treden. Ook dit verzoek is echter door Indonesië geweigerd, aldus deelde mi nister m-r J. M. A. H. Luns mede Opdracht voor Werkspoor in Australië Werkspoor te Amsterdam zal de mon :age van een grote stoomketélinstallatu met toebehoren bij Melbourne in de Au.« trallsche staat Victoria monteren. He- -ontract omvat een bedrag van ruim f H millioen. Zoals bekend, is Werkspooi reeds verscheidene jaren met belangrijke werkzaamheden in Australië bezig, want toe ook een aantal Nederlandse arbeidei aldaar is gevestigd. Zuidpoolexpeditie. Meer dan 300 bi langstellenden hebben zich aangemeld voor de nieuwe zuidpoolexpedltie, welke de overwinnaar van de Mount Ev Sir Edmund Hillary, volgend jaar z; dernemen. Hoewel slechts ln totaal 14 geleerden, bergbeklimmen, radio-tele grafisten en mensen die bekend zijn het mennen van honden worden ge vraagd, bevonden zich onder de 300 bailers, boksers, rodeo-experts, een para chutist en een verzamelaar van etiketten van bierflesjes De Amerikaanse Lockheed-vlfegtuigfa- brieken zullen een verkeersvliegtuig met schrnefturblnes fabriceren. Het toestel kan maximaal negentig passagiers vervoi Het Tsjcchosiowaakse ministerie Landbouw heeft een beroep gedaan op alle burgers, bij het werk op de akkprs t< helpen, aldus radio Praag. Bét Cóïtudmmuseum, op het ogen blik voor een gedeelte ondergebracht it) het museum Bredius aan de Prinsegraeht in Den Haag, zal binnenkort verhuizen naar het onlangs aangekochte pand de Lange Vijverberg. Bij haar werkbezoek van aanstaande Woensdag aan de Residentie, zal HM. de Koningin de volgende instellingen met haar belangstelling vereren: Haags Her vormd Rusthuis aam de Goetlijfstraat, De Juliana kinderbewaarplaats aan de Ko ningstraat (vandaag geopend), de Ned. Blindenbibliotheek en het Joods tehuis voor bejaarden overval gepleegd op de Boerenleenbank te Sleen. De bult van de'andere Inbra ken (waarbij vijf andere personen betrok ken waren) bedroeg f 10.900. Tegen Euwe D. werd twaalf jaar en een maand geëist; tegen Jan P. 2 jaar en een maand. Hendrik H. 2V4 jaar. Ma ria E.-Van A. een jaar, waarvan negen maanden voorwaardelijk, P. C. Van A- haar echtgenoot drie maanden en H. H negen maanden. Behalve Euwe D. komen allen uit Emmen. Hoe stroomt de Noordzee Onderzoek met papier snippers Het K.N.M.I. in De Bilt, de Rijkswa terstaat en de Marine Luchtvaartdienst bestuderen thans de 6tromingen van de Noordzee. Een vliegtuig heeft papier snippers op het water geworpen, d-ie door een schip begeleid worden en waarvan uit het vliegtuig foto's zijn gemaakt. Op die manier hoopt men een denkbeeld ta krijgen van de grillige stromingen in de Noordzee Door middel van met zand verzwaarde drijvers, die van 4 tot 7 meter onder wa ter voortzweven, wil men ook de diepere bewegingen van het zeewater nagaan. Op deze wijze tracht men het hele kust gebied tot Den Helder te bestrijken. Het Int. P.E.N.-congres wordt tot 19 Juni te Wenen gehouden; algemeen thema: Het Theater als Uiting van onze Tijd. Generaal Giünthei Sow jet-glimlach is gevaarlijk De SOWJETUNIÉ voert op het diplomatieke front een „verraderlijke glimlaeh- campagne" om de nieuwe rol van Wfest-Duitsland in de Westelijke defensie plannen te torpederen. Dit is de mening van generaal Alfred Gruenther, opper bevelhebber van de NAVO-strydkrachten ln Europa. De Sowjetunle zou het doen voorkomen of er een nieuw tijdperk van vrede ls aangebroken. Gruenther noemde de huidige Sowjetleiders „verraderlijker en knap per" dan Stalin. HEF DE BOUW STOP OP" Woningraad vraagt huizen in plaats van theaters DE STICHTING Het Nederlandse Ziekenhuiswezen en de Vereniging van Katholieke Ziekenhuizen (de twee overkoepelende top-organi- saties van ziekenhuizen, sanatoria en psychiatrische inrichtingen) heb ben gemeenschappelijk de regering geschreven, dat een critieke situatie voor vele instellingen op het gebied der volksgezondheid is of dreigt te ontstaan ten gevolge van de „bouwstop" in deze sector, die door de regering in September 1954 werd afgekondigd. Betoogd wordt, dat zeker een bouwvolume van f 120 millioen nodig is om in de eerste behoefte te voorzien. Aangezien voor 1955 slechts voor een bedrag van f31.mil lioen mag worden gebouwd, ont staat er een zeer grote achterstand. Die achterstand wordt vergroot, door dat uit deze f 31 millioen in de eerste plaats wordt bestreden de overloop uit voorgaande Jaren. Met als gevolg, dat ln dit jaar met een minimaal aantal nit objecten een aanvang kan worden maakt Arbeiders, die ziekenhuisopname hoeven, worden minder snel opgent en keren b(J herstel mitsdien met ve ging In het arbeidsproces terug. De t van zusterhuizen, die een ontspan zou betekenen voor de woonhuizen tor, staat eveneens stil en kan dus de woongelegenheid niet gunstig beïn' den. Ferd'nand vermoedt onraad ling van het bouwvolume aan de secto: gezondheidszorg bijzondere aandacht t< besteden. Ten slotte wordt een speciale toewij zing gevraagd boven het bouwvolume voor 1955 van t 15 millioen. 100.000 Huizen Op het congres van de Nationale Wo ningraad te Groningen zei de voorzitter, de Amsterdamse wethouder A. ln 't Veld, de indruk te hebben, dat er in verge lijking met enkele Jaren geleden eer minder optimistische klank is te verne men inzake de hoop op een spoedige op lossing van het woningbouwprobleem. Velen zouden de productie verhoogd willen zien, waarbij zelfs een aantal van 100.000 woningen per jaar wordt genoemd. De heer In 't Veld achtte een dergelijk aantal geen utopie, in dien men in ons land bereid zou zijn om bijvoorbeeld voor de tijd van vijf jaar alle andere bouwactiviteiten, zoals de bouw van schouwburgen, concertgebouwen, stadhuizen, politie- bureaux en dergelijke stop te zetten. De volkswoningbouw is In vergelijking met dc welvaartsstijging op andere bieden In ons land ten zeerste achterge bleven. Vrouw benadeelde firma voor 20 mille De 35-jarige ongehuwde boekhoudster van een firma in Hilversum heeft over de laatste vijf Jaar 20 mille verduisterd. Zij stortte namelijk gefingeerde uitgaven op haar eigen gironummer en zodra de af schrijvingsbiljetten binnenkwamen ver anderde zij deze met een radeermesje Dan wijzigde zij het gironummer ên zette daarvoor het nummer van een firma, waarvoor de storting zogenaamd bedoeld was De vrouw is voor de rechter te Am sterdam geleld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 9