Plantaardige problemen l muurvast deksels „We denken er niet over MARANTHA, de tiengebodenplant Gaat u uit met de Prinses? imMi ■,/t Is toch maar een bijvak NIEUWE LEIDSCHE COURANT y Toets Uw kamer plantenkennis aan onze EEN NIEUWE WEDSTRIJD Plantaardige problemen heeft u zich daar wel eens in verdiept? O, zeker, wanneer u op visite bent bij uw zuster of vriendin en uw bewon dering voor, laten we zeggen, haar prachtig bloeiende azalea niet onder stoelen of banken steekt dan zult u zich wellicht in alle ernst bezig houden met de vraag „hoe krijgt zij die planten zo mooi?!" Verder zult u, aangenomen althans dat u echt van bloemen en planten in uw woonver trekken houdt, deze Flora's kinderen regelmatig van water voorzien, en ze Vrijdags, wanneer u de kamers „doet", in een teil of emmer water laten „uitborrelen" Misschien geeft u ze regelmatig kunstmest, misschien zet u er een paar voor 't raam en een paar op 't dressoir maar weet u zeker dat die methode de juiste is? Met andere woorden: leest u de artikelen over kamerplantenverzorging, die onze plant kundige medewerker om de veertien dagen voor ons verzorgt, wel heel nauwkeurig? Weet u precies, welke verzorging iedere plant vraagt en kunt u bijvoorbeeld een verschijnsel als blad-afval begrijpen? Er zouden over dit onderwerp heel wat Wi; ,r-rwa.Ma„ vragen te stellen zijn, en het aardigste zou W>J eerwachten uw inzendingen natuurlijk zijn, wanneer wij persoonlijk bij u uitsluitend per briefkaart, tot en thuis konden komen controleren, of u de met 25 Juni. In de linkerbovenhoek theorie, die u beheerst,,in de praktijk goed gelieve u te vermelden: Plant- toepast. Maar dat kan nu eenmaal niet, en daarom moeten we volstaan met u vragen te stellen. dat zeSëcn UNO-m en sen wü vindei de hel gaat, nisa imnaakpotten hei fabrikantei metiaeh proheren af woord afschuwelijk. Vroeger had je prettige draaidcksels. die je met één handgreep van de fles kon schroeven zonder er je vingers aan open te halen, zo lezen wjj in „Vrouwenspiegel" I Het Vrije Volk). Maar tegenwoordig zit alles muurvast^ dicht met een plat ding van blik, dal een geniepig klein randje heeft, dat al even geniepig gebogen zit om de rand van de pot. k En nu mag de fabrikant van zo'n deksel yE zullen zich wel in iets be- leefder termen hebben geuit, die UNO-functionarissen, maar de inhoud van hun weigering kwam toch hierop neer: „We den ken er niet over, er komt niets van in". Ze zeiden dit in antwoord op de talrijke verzoeken van sentimentele a.s. moeders, die zo graag hun kind op het grond' gebied van de UNO ter wereld zouden willen brengen. :eggen, dat zo n randje g^ORT geleden deed in de gebouw» L.r' druk, 'm..'! U" °- m N'w Yo< Voorwaarden U zult het inmiddels al wel begrepen hebben: we gaan uw kamerplanten kennis toetsen. We doen aardige problemen. Ons adres: Redactie Blad Zij, Nieuwe Leidsche Courant, Steenstraat 37, Leiden. zult natuurlijk wel nieuws- de hand van gierig zijn welke prijs u hiermee enige vragen, die niet zo eventueel kunt winnen. Welnu, de ÏKS^ISS^USE woorden (bovendien heb- Plant ter waarde van 10, naar ben ze betrekking op de eigen keuze en uit te zoeken bij planten, die op „Blad Zij" uw eigen bloemist. De tweede en besproken zijn) en toch derd(, jj 2Ün !anten van ook weer niet zo eenvou- dig dat u schamper zegt: 7-50 en 6. U ziet het, het is de nou, daar is niets aan. moeite van het puzzlen wel waard! De vragen Welke kamerplant is niet veeleisend wat de waterbe hoefte aangaat? 2 Welke plant i6 nauwe familie van de hdide? s Welke plant vraagt bij voorkeur flink warm gietwater? Wat is in de zomer de beste plaats voor vele kamer planten? Moeten de kamerplanten op de middag in of uit de zon staan? Welke plant draagt een verkeerde, Hollandse naam? ALS U DEZE VRAGEN GOED •CrïrlfCr-tiirtzirtzirtxïrüirCrtrirtttrttirir-ti-Ci-irti Ook bloemkool vraagt om ivat fantasie Een goede kok is dikwijls een dichterlijk man. Werumeus Bu- ning heeft bewezen, dat ook de tegenpool van deze waarheid ge noemd mag worden: hij is im mers een, groot dichter en uitne mend kok. Dat koken en dichten als talenten in één mens huizen is niet vreemd. Beiden moeten immers geïnspireerd zijn en moe ten wég kunnen zweven van het alledaagse. Bijna elk gerecht vraagt aan de kok om fantasie. Ook de bloemkool, die nu eindelijk wat daalt in prijs en zich daarmede de geregelde toe gang heeft verzekerd tot keuken en tafel. De bloemkool, u weet het, moet vast en blank zijn. Men buigt de zware bladeren opzij en snijdt de dikke stronk door, zodat men een groot, blank bouquet overhoudt. Het is verstandig, dit bouquet een half uurtje in een pan met ruim water en flink zout te leggen, met de bloem naar beneden. Eventuele on gewenste gasten als vliegjes of die nare dikke ruusen komen dan te voorschijn. Nog eens flink afspoe len en dan koken in een pan met ruim water en wat zout. Ditmaal vooral de bloem boven! Men schept de hele kool, wanneer ze gaar is, op en bedekt de bol met een Béchamelsaus, waarover wat nootmuskaat geraspt wordt. Dat is zo de traditionele manier. Maar doet u er eens en kaassaus over! Of deel de bloemkool eens in klei ne bouquetjes. die u vooral heuvelrug van puree, daarom heen schikt u de bouquetjes bloemkool en tomaten, beurt om beurt. Klon tjes boter hier en daar leggen en dan in de oven, tot de schotel licht bruin is. U kunt hier gehalveerde hardgekookte eieren bij geven. Maar eet de bloemkool ook eens rauw! Men moet dan mooie, ste vige kool hebben, die men verdeelt in kleine bouquetjes. Een tikje ma yonnaise er op verhoogt de smaak, die min of meer nootachtig is. Bij een feestelijke gelegenheid is het leuk om als „hartig hapje" het vol gende te serveren. Een (zomer) ro de kool wrijft men mooi schoon en holt haar dan uit. De kom, welke op deze wijze verkregen wordt, vult men met mayonnaise. Men zet de kool op een grote schotel en om ringt haar met bouquetjes bloem kool en heel kleine (ook rauwe) worteltjes. De gasten dopen hun bouquet je bloemkool of worteltje even in de mayonnaise en peuzelen het dan zo „uit 't handje op. Als ze maar beter op de hoogte waren Wij kregen „Visie" onder het oog, een tijdschrift dat uitgegeven is door een achttal fabrikanten, die men de makers van ons interieur zou kunnen noemen: fabrikanten van vloer- en wandbedekkiiigen, van gordijnen en meubelstoffen. ..Visie" is een verrassend goed tijd schrift. De lay-out, dus het „aanzien" is origineel en gedurfd en de inhoud staat op hoog peil. Zonder zich in te veel wetenschappelijke en technische details te verliezen, hebben de meeste schrij vers zich gehouden aan wat in het voor woord ook tot uitdrukking wordt ge bracht: voorlichting geven, de mensen meer smaakbewust te doen worden, 7.e te wijzen op nieuwe mogelijkheden, ge dachten en toepassingen. Duidelijke tekeningen en foto's (zeker de helft is in kleurendruk) illustreren dit blad. waarvan men zou wensen, dat het niet alleen in handen van deskundi gen komt. Die worden verondersteld wel te weten, hoe het er eigenlijk zou moe ten uitzien in onzé huizen. Maar het gaat om de bewoners zelf, die, als ze maar wat beter op de hoogte waren, heus niet ongenegen zullen blijken te zijn, die ver anderingen en verbeteringen in hun in terieur aan te brengen, die het wonen plezieriger maken. Waardevol bijvoorbeeld achten wij de bijdrage van Dora Mees over de inrich ting van de kinderkamer, of, in huizen, waar dat niet mogelijk is, een hoekje waar het kind vrij en zelfstandig kan spelen. „Nog steeds worden grote-mensen-din- gen in zakformaat voor het kind ge maakt". zegt de schrijfster in haar ar tikel „Uit de kinderwereld". „Dit is vol komen onjuist! Bij het ontwerpen van kindermeubelen zullen wij er dus aan moeten denken, dat wij de meest een voudige vorm kiezen, die bovendien be antwoordt aan een zeer hooggestelde kwaliteitseis. Wij willen niet star vast houden aan het tafeltje en het stoeltje, r wij willen wel altijd één functie toekennen aan ieder verschillend meu belstuk. Het kind neemt zelf de vrijheid het anders te benoemen, te bezielen en te gebruiken, om later de juiste functie er van te ontdekken". BEANTWOORDT, VORMEN DE EERSTE LETTERS VAN BOVEN NAAR BENEDEN GELEZEN HET ANTWOORD OP DE EERSTE eenvoudig is dat ni< plaats slagen wij er n< stukje tussen het glas verband, omdat bjj de dekseloperatie niet het deksel losliet, maar de glazen pot met appelmoes plotseling in grui- zels ging tussen onze vingers! Nii is het genoeg! Wjj kopen nóóit meer een pot met zo'n deksel. Als u dezelfde nare ervaringen hebt en als we nu allemaal eens gingen klagen, zouden we dan alsjeblieft die schroef deksels weer terug kunnen krygen? Wie weet.... York het gerucht de ronde, dat een vrouw in allerijl naar de kliniek van de U.N.O. was gebracht om verlost te worden. Het was een van die spoedgevallen, die volgens zovele berichten altijd in taxi's schijnen te gebeuren. Het gerucht was weliswaar vals. maar het deed de vraag rijzen, welke de nationaliteit zou zijn van een kind, op de terreinen van de U.N.O. geboren. TT ET antwoord van rechtsgeleerde deskundigen van de UNO luidde kort en bondig „Het zou een Ameri kaans kind zijn, net als ieder kind, dat buiten de hekken, die de ruim zeven hectaren van de UNO scheiden van de re«t van de stad New York en de V. S., geboren wordt". DAT zou zelfs zo zijn, als de ouders geen Amerikanen waren. Volgens de Amerikaanse wet is ieder, die in de V. S. geboren wordt, een Amerikaan. De UNO is met de Ver. Staten over eengekomen, dat alle Amerikaanse zetten op haar grondgebied van ki zijn, behalve die. welke door een ciale wet zijii uitgezonderd. EHALVE de verzoeken om op UNO-territorium een kind ter reld te mogen brengen, krijgt de UNO ook nog aanvragen in behandeling te ïemen van mensen, die op het grond' tebied van de UNO willen sterven 01 egraven willen worden in de rozen tuinen langs East river. Ook deze ver' zoeken heeff de UNO geweigerd. Het is natuurlijk wel eens voorgekomen, dat er onverwacht iemand stierf ii gebouwen van de UNO. DE Marantha is een zeer bescheiden plantje, dat in bloem stukken heel mooi uitkomt. Maar ook als potplantje doet ze het goed. Door de fraaie roodbruine vlekken tussen de blad nerven valt ze wel bijzonder op. De roodbruine viekken steken fraai af tegen het smaragdgroen van het blad. Bij een goed volgroeid blad zijn het meestal tien vlekken. Daarom wordt de Marantha wel eens Tiengebodenplant genoemd. Nog een eigenaardigheid vertoont de Marantha. Het jonge blad verschijnt nl. stijf opgerold uit de aarde, als een sigaar, zegt men wel eens. Wil men de Marantha goed zien groeien, zorg er dan voor, dat ze veel licht ontvangt, doch geen direct zonlicht. Dóór zonlicht gaan de randen der bladeren krullen. Gehoord: dat hel heus niet zo'n loer behoeil acht Ie koken. Zet een pannet|e met de eieren op mei koud water. Wanneer het woter kookt, doet men het gat uit en laat het deksel op de pan liggen. Laat de eieren dan nog één a twee minuten liggen, dan zijn ze precies goed. Gezien: een warmwaterbordje, waarvan de bodem, waar dus het voedsel op komt. van doorzichtig plastic ge maakt is. Wanneer het reservoir ge vuld wordt, zwemmen er een paar kleine visjes in rond. Een pracht aansporing om het bordje gauw leeg te eten. want dan komt de ..vij ver" te voorschijn. Gelezen: in de Manchester Guardian, dat mr. Robert Glen, chof-glazenwasser. en miss lean Boyd, verkoopster in een modezaak, na hun huwelijksvoltrek king in North Shields het eerste gedeelte van hun huwelijksreis af legden achter op een vis-auto. De spoorwegstaking, ziet U? In Lon den hebben ze een vliegtuig ge- Ze gedijt heel goed, als men op een flinke laag potscherven potaarde doet, bestaande uit bladaarde, turfmolm, wat oude koemest en scherp zand. Vochtige warmte doet haar goed, evenals veel besproeien en om de twee weken wat kunstmest. Besproeien betekent niet, dat men veel water moet geven op de aarde, maar dat men de bladeren vaak ^aaaa^aaa^a<vwwvvv\aaaaa<vvvwvvvvvvvvvvwvs bespuit met lau\y water. Veel vochtige aarde verdragen de wortels niet; dan gaat de plant kwijnen. j51"."èslIJS <,- - - - Döor de plant in stukken te scheuren kan men meerdere planten Nu weten we het nóg niet Het eten van suikergóed doet de tanden van uw kinderen géén kwaad, heeft de British Medical Research Council (de Britse Raad voor Medisch Onderzoek) verklaard. Deze uitspraak is te lézen in een rapport dat berust op een tweejarig onderzoek naar het gebit van een aantal kinderen van 2 tot 14 jaar. De helft van de kinderen kreeg 2i pond suiker in de week (snoepgoed, jam, honing, stroop) en het gebit b'leek evengoed als dat 1 kinderen, die slechts 3 ons suiker in de week hadden gekregen. Onmiddellijk na het verschijnen van dit rapport protesteerde het Britse Tandheelkundig genootschap. „Het zuigen en kauwen van snoepgoed en het efen van zoetigheid heeft een nadelige uitwerking Op het gebit. De tandartsen hebben groot bezwaar tegen het eten van snoepgoed tussen de maaltijden door", zei een woordvoerder. w I Het is niet gezegd, dat u het doet, maar als u het zou willen doen, is het toch wel dienstig te weten, hóe net gedaan moet wor- I den: een afspraak maken met prinses I Margaret van Engeland. Eenvoudig is dat natuurlijk niet, want niet iedereen valt de i eer te beurt om de prinses onder zijn gasten te rekenen bij een of ander partijtje of uitgangetje! Maar gesteld het feit dat u van plan bent, in Lon den zijnde, met een aantal vrienden uit te gaan en ter verhoging van de feestvreugde prinses Mar garet daarbij uit te nodigen. Hoe gaat dat dan tiryï-ïrü-b-b-ü-ü-b-ü-ü-b-ü-b-Crö-Crü-trü-lrü-üirtrirtrü-irtrtrtrtr-trtiiiirtrb-üirtrüirtr-ü-ifüiJ-ü-ü-ü-ü-ïr-'.rü-tT-irti-i- de journalist A. Noyes Thomas in zijn ,.De zuster van de Koningin". U krijgt dan de hofdame van de Prinses aan de lijn en dan steekt u van wal: „Ek vraag me af of het Hare KoninJdljke Hoog heid zou behagen deel te nemen aan een kleine pairtij, die ik geef op 0NZE kinderen werken momenteel op over gangsrapporten of op het eind-examen aan. Veelal is dit een spannende tijd in de gezinnen, vooral als de kinderen niet tot de uit blinkers behoren, of als zij te speels zijn en er met de pet naar gooien. Wij heb ben het er in deze rubriek al eens eerder over ge had, hoe onverantwoordelijk zij met goede Bijbelkennis Verschillende enquêtes, die niet vooruit komen?? Ter wijl deze hun een gids is tot het eeuwige leven! Vooruit komen in de de laatste maanden ten de zen gehouden zijn, hebben uitgewezen dat de Bijbel kennis in de laatste kwart- nog niet identiek eeuw, ook in de Christelij- ren de schuld schuiven op de veelal 's morgens heel school, de catechisatie en vroeg, de één na de ander de preken van de dominees, de dour uit. Tussen de mid- die zo zelden de moderne dag komen ze dikwijls niet jeugd „raken", maar be- thuis, 's Avonds verschijnt ginnen met onszelf hierin te de één soms óók later dan onderzoeken èn rectifice- de ander. Nu is het zaak met gelukkig zijn. En kun nen wij onze kinderen iets beters toewensen dan inner lijke vrede en geluk, die al- ke gezinnen met sprongen achteruit is gegaan. Ik weet niet, of u het destijds gele zen hebt, maar ten over- 5 le weer te stellen tegen dwaas die ouders handelen, kennis 1 die uit louter eerzucht hun kinderen, koste wat het kost, opdrijven tot presta ties, die bouen hun kunnen liggen. Een nog heillozer kwaad echter, waarvan vele Christenouders zich misschien niet eens bewust zijn, werd onlangs op een vergadering, die ik bij- woonde, gesignaleerd door een onderwijzer aan een Christelijke Ulo-school. Het ontstelde hem en zijn col lega's nl. hoe gering de eisen zijn, die de ouders stellen aan het cijfer van Bijbelse geschiedenis voor hun kinderen. leen te vinden zijn in de vloede en ter illustratie van enige Naam het bovengenoemde voeg ik Overpeinzingen van Margaritha vertelde dat hij eens op nog tussen. Het gaat hier- bij zijn Roomse nogussen. Het gaat hier buurman, toen diens zoon- tje, zwaaiend met zijn rap- jaar, die een H.B.S., Gym- bl, van de Here Jezus, of lyceum bezoe- als God het niet verhoedt? De Bijbel moet in onze deze aanval van buitenaf, gezinnen weer méér op ta- Soms kan ons dit een of- fel komen. Als dit één of fer(tje) kosten. Bijv. door géén keer per dag gebeurt, 's morgens als ouders mét als er een stukje of een de kinderen vroeg op te heel capittel opgedreund staan, zodat er nog rustig wordt en we praten nooit een stukje uit de Bijbel ge- eens met onze kinderen lezen kan worden en we sa men als gezin de dag met God beginnen. Daar gaat een ontzag'lijke zegen voor de hele dag van uit. Aan de avondmaaltijd lezen we óók. Liefst aan de hand van een Bijbeirooster. Ook over het gelezene na, moe- kunnen we er eens een dag ten we er ons dan nog hoekje bij nemen. De Bij- over verwonderen, als de hel moet in onze gezinnen 12—14 jeugd losraakt van de Bij- centraal liggen. D.v dat ken. Respectievelijk schre- „Ja jongen, maar vader ven deze kinderen op: Saul Toen de jongen de kamer ren een echtpaar: Simson noeg. dat wij dit niet hét hoofdvak vinden. Als talen en wiskunde maar goed zijn Daar kijken wij het eerste naar. Over die zes of het nog lagere cijfer voor bijbelse geschiedenis fron sen wij hoogstens even on ze wenkbrauwen en zéggen tam, dat dit best hoger had gekund. Zóver is het inder daad met ons, Christenou ders al gekomen, dat wij de acht voor Engels belangrij ker achten dan de acht voor Bijbelse gesohiedenis. M'n zoon. m'n dochter wilde verlaten, riep de va der nog: „Zeg alleen maar versloeg: even wat je voor je cate- van Ada chismus hebt, want dat is 't voornaamste". niet het allerergste men of conflicten in het ge- wat een Christenvader en zm- Is de Blibel n°l? wel een moeder overkomen kan, te 'arnP voor onze voet, zó. moeten aanzien dat hun dat. we zonder het licht kind voor God verloren 't donker tasten?? de man, die Goliath gaat? Dan is het duizend- Het cijfer, dat Zouden u en ik in dit ge val óók zo gretig naar het bijbelse geschiedenis-cijfer gevraagd hebben? Toen die Izaak de en Eva; Hagar was een veldheer en Sara was z'n vrouw; Mnzes was de man van Maria, enz. onderwijzer dit vertelde gen wist niets van het Oude had ik mezelf met het ant- Testament, woord op deze vraag al leerlingen maal verkieslijker ze vroeg tje (dochtertje) straks voor te verliezen en veilig in Je- Bijbelse geschiedenis of zus' armen te weten. Godsdienstonderwijs heeft, moeten we van het hoogste T N gezinnen met kleine belang achten. En dit ook kinderen is de kinder- terdege aan de kinderen la- bijbel onontbeerlijk. Daar ten merken. In de strijd te- lezen we dan éénmaal per gen dt ontkerstening van u.. j_ i vadedand moeten de leerlin- dag uit en bij de andere veroordeeld. De ongeïnte- scholen méér kennis resseerdheid aaltijd(en) uit de gewo- gezinnen voorop gaan slik»! j~ lu MARGARITHA Al zullen de ne Bijbel. Worden de kin- Christelijke deren groter, dan komt het de probleem, dank zij de hui- op- Bijbel bezitten, toch geloof dige structuur van ons be groeiende jeugd in de bij- ik, dat wij ons géén roos- bel, in kerkelijke en gods dienstige zaken is beangsti gend. Enkele gunstige uit- kleurige illusies moeten vormen. En laten wij ou ders dan als 't u blieft niet staan, veel moeilijker te lig gen Ze moeten naar mid delbare scholen, kantoor. winkel of fabriek en rennen Mhr. A. M. te P. Dank voor uw schrijven. Ik ben het er van harte mee eens. noemt dc datum) in het theater dat en dat. met daarna een souper in <u noemt de naam van de nachtclub)." of de in de gelegenheid deel te nemen aan uw feestje of niet meestal is 't niet het geval. Maar wanneer u nu behoort tot de jonge mannen die al eens eerder in het ge zelschap van de Prinses waren, dan is de procedure een beetje anders, zo schrijft de New York Herald Tribune. U belt eerst de hofdame. Daneen geklik van de telefoon daan- in Claren ce Houseen: „Dank u mevrouw, ze or goed. En met „Mevrouw", zegt de jongeman, „Jk denk er over een feestje te arrange ren; een bezoek aan een schouwburg cn daarna een soupertjeHij noemt datum, plaats en gasten. Dan komt e- een tijd. waarin men vele voorbereidingen moet treffen, met vele bloemen Wanneer men in da schouwburg at. vraagt de organisator van het feest uit naam van zijn gasten: toestemming bruikt zij haar lange sigarettenpijpje". Voor stofzuiger en kapsel De stofzuigerfabrieken in West-Dults- land zijn er voor een groot deel toe over gegaan, de filterzak van hun apparaten van perion te maken. Op de gladde stof, blijft het vuil niet vastzitten, zodat het.V reinigen en schoonhouden veel gemak kelijker in zijn werk gaan. Ook zullen er binnenkort haarnetjes van perion in de handel* komen. Ze bestaan uit een heel fijn doorzichtig weefsel cn zUn op het kapsel onzichtbaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 13