PUCK Nieuwe credietmogelijkheid voor Middenstand Opgebrachte geld wordt maar ten dele besteed voor bestemde doelen Bouwvakarbeiders konden hier en daar wel harder werken 3# -ct SOLEX DE LUXE M. BLITZ NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIIDAG 10 JUNI 1955 Bij vestiging van nieuwe zaken maximum van j 80.000 (Door onze economische medewerker) T^EN VAN DE KLACHTEN der leiders van de middenstandsbeweging is L-i altijd geweest, dat een zelfstandige middenstander in de buitenwijken in een nieuw blok huizen nooit aan bod komt. De coöperatie of het groot winkelbedrijf is hem altijd voor, vooral door het feit dat deze kapitaal krachtig zijn en daardoor een pand gemakkelijk kunnen kopen en up to date kunnen laten inrichten. Sedert 1 Juni is aan deze critiek voor een belangrijk gedeelte haar kracht ontnomen, omdat het Algemeen Waarborgfonds voor de Midden stand zijn werkzaamheden is begonnen. Via dit fonds toch wordt de mo gelijkheid voor de middenstanders geopend een hypothecair crediet tot maximaal f 40.000 en een inrichtingscrediet tot eveneens maximaal f 40.000 aan te vragen. Met behulp van dit hypothecaire diet kan de middenstander de leider van een detailraak. een ambachtsbedrijf een grossierderij. een dienstverleningsbe- drijf of een kleine industrie een be drijfspand kopen of laten bouwen. Hij moet uiteraard aan een aantal eisen vol doen zo moet hij als ondernemer be kwaam geacht worden doch hij krijgt door de nieuwe regeling de kans on geld te komen en hierdoor zijn iniatief te ontplooien. Een bedrijfspand kopen is natuurlijk niet voldoende, het moet ook ingericht worden Daarvoor zorgt het inrichtings crediet waarvoor de aanvrager weer aar een aantal eisen moet voldoen. Bij elkaar en in het gunstigste geval is dus een totaal aan credieten van f80 000 mogelijk. Enerzijds zeer aanlokkelijk uit een oogpunt van expansie van de mid denstand. doch anderzijds een zware last voor de man. die de credieten opneemt want jaarlijks moet hij voor aflossing en rente zorgen. Vele mogelijkheden diet-mogelijkheden, die denstand reeds bestaan, steeds groter gebruik wordt gemaakt Dit bewijst wel de statistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die deze week over de middenstandscredieten schenen. Het eerst valt op het bedrijfsuitrus- tingscrediet. dat wordt gegeven om bedrijfsuitrusting te vernieuwen, te beteren of uit te breiden en wel tot maximum van f30.000. In 1952 werd in totaal gegeven f 8 millioen. in 1953 f 17 millioen en in 1954 f21 millioen. Eind 1954 stond er in totaal f25 millioen uit Wij noemen het bijzondere crediet. dat gegeven kan worden aan goed beheerde middenstandsbedrijven. die buiten hun sdhiuld In liquidatiemoeilijkheden zjjn geraakt (prijsstijging, oude belasting schulden, sterfgeval enz.). Hier zijn de bedragen niet zó groot, per jaar wordt er f2 a f3 millioen verleend. Belangrijker weer zijn de industriële credieten voor de kleine nijverheid. In 1952 een Vi millioen gulden, in 1953 f 1% Zwolse mummie bleek vier benen te hebben De mummie, die Jarenlang het pronk stuk was van het Overijsselse geschied kundig museum te Zwolle, is aan een röntgenonderzoek onderworpen. Geble ken is, dat de van hiëroglyphen voor ziene wikkels vier benen verbergen. In de schedel ontbreekt de bovenkaak, de onderkaak i3 gebroken, halswervels en schouderbladen mankeren en de romp is •en wirwar van stukjes rib. De bekken beenderen zijn niet te vinden. Op advies van het museum voor oudheden te Lel den zijn de foto's aan twee Egyptische hoogleraren gezonden. Een verrassend antwoord 16 niet uitge sloten. Geruime tijd geleden verdween een inwoner van Londen in Egypte. Later bleek dat Bedoelnen de Londenaar had den vermoord, gebalsemd, gewikkeld en sis mummie aan het museum te Cairo hadden verkocht. Ook ln het grijze verleden wisten priesters gehavende mummies „op te knappen". Labourleider treedt niet af Bevan deed Attlee van gedachten veranderen Zoals gisteren reeds in een deel va onze editie is gemeld, heeft de leider der Britse Labour-party. Clement Attlee, be sloten, nog één zittingsperiode aan te blij ven als leider van de Labour-fractie en de socialistische party. Het verzoek, or zyn besluit terug te komen werd gedaan door Bevan. de leider van de linkervleu gel der party. Bevan herinnerde zich ongetwijfeld, dat het aan Attlee te danken is dat hü indertyd niet uit de partij werd gezet Door Attlee's besluit krijgt Labour gelegenheid de onderlinge geschillen, welke met het oog op de verkiezingen (voorlopig) werden bijgelegd, definitief te regelen. In Labour-kringen wijt men kiezingsnederlaag ten dele aan de hoge leeftijd der leiders. Attlee zelf is 72 het is zeer waarschijnlijk dat hij onder invloed van deze critiek handelde toen hij drie dagen geleden besloot af te tre den Naar België 160 ton boter gesmokkeld Gisteren Is te Utrecht een smokkel- complot in boter naar België, waarbij in de periode April 1954 tot Februari 1955 circa 160.000 kg over de grens was vervoerd, berecht De hoofddader, de 42-jarige kaashan delaar G. A. van der W uit Bunnik. kreeg vjjf maanden, waarvan twee mnd voorwaardelijk en de zuivelhandelaar J E. V. uit Oudewater twintig weken waar van de helft voorwaardelijk. Voorts werden nog gevangenisstraffen variërende van twee tot vijf maanden uitgesproken tegen vijf anderen. In dit complot maakte men o.a. gebruik van codewoorden waardoor de personen die bij deze affaire betrokken waren, elkaar uiet kenden. Vandaag werd te Parijs de 21* luchtvaartentoonstelllng door de presi dent van de republiek geopend. Op deze Franse Internationale luchtvaartshow die tot 19 Juni duurt, zal Fokker met zijn S-14 Machtrainer demonstraties geven wals die kort geleden boven Ypenburg waxen te zaan. millioen en in 1954 goed f4 millioen. Niet minder interessant ook al omdat zij betrekkelijk nieuw zijn zijn de credie ten voor economische samenwerking. Als twee of meer bedrijven gaan sa menwerken. b.v. een of meer auto's ge zamenlijk willen nemen, tezamen willen gaan exporteren of wat dan ook kunnen zij eer crediet aanvragen. In 1953 begon dit met fl/3 millioen en in 1954 werd al f Ui millioen verleend. Deze credietvorm bergt vele mogelijkheden in zich. Zo zijn er nog enkele voorbeelden, borgstellingsfondscredieten en vestigings- credieten (tot nu toe alleen voor de levensmiddelenbranche), die alle bewij zen dat een kerngezonde middenstand niet zonder crediet behoeft te zitten. In al deze gevallen wordt trouwens dit cre diet wel door de Middenstandsbank ge geven (behalve het borgstellingsfonds- crediet). maar het wordt door de staat voor 100% gegarandeerd (het borgstel lingsfonds en het vestigingscrediet echter weer voor 50%). Het resultaat van deze door de over heid geruggesteunde credietpolitiek was. dat het uitstaande credietbedrag opklom plus minus f 16^ milHoen eind 1952 via plus minus f26M» millioen eind 1953 plus minus 37^i millioen eind 1954. Chinese topman in ongenade HONGKONG. 10 JUNI Radio-Peking heeft vanmorgen de uit wijzing uit de Chinese communistische partij geëist van de vooraanstaande com munistische Chinese auteur en theoreticus Hu Feng. een „boodschap tot het volk" werden Hu Feng en „een handvol volgelingen beschuldigd slaven te zijn vax Tsjiang Kai-sjek en nauwe contacten te hebben met Imperialistische groeperingen en nationalistische Chinese spionnage- Joegoslavië blijft hulp van Amerika ontvangen Het hoofd van de Amerikaanse hulp verlening aan het buitenland, Harold Stassen heeft verklaard dat Joegoslavië zijn bedrag van 40.5 millioen dollar militaire en economische steun normaal krijgt toegewezen, ondanks verzoeken herziening uit het Huis van Afgevaar digden Tegenover de mening van die herziening wensen, en die dit verzoek motiveren door te zeggen dat maarschalk Tito Oost tegen West uitspeelt, ssen er op, dat Joegoslavië geen lid is de Cominform en met Griekenland Turkije samenwerkt in het Balkan- Ernsiige overstromingen in Frankrijk Als gevolg van zware regenbuien wordt Zuidoost-Frankrijk geteisterd dqor ernstige overstromingen Er is minstens één dode en de schade wordt aanzien lijk geacht. Wegen en spoorwegverbin dingen zijn afgesneden. Door het wild- stromende water werden auto's meege sleurd. Omtrent het lot van verschillen de automobilisten heeft men geen zeker heid: twee chauffeurs wisten uit hun wagens te komen en zich ternauwernood i veiligheid te stellen In het stroomgebied van de Are en dat in de Isère is de bevolking op tal van plaatsen geëvacueerd Koningin Elizabeth opent parlement VOORZITTER K.N.A.C. (Van een onzer verslaggevers) MEN BEDENKE, dat de verkeerssituatie in ons land zo moeilijk is, dat zij bijzondere voorzieningen vraagt. Wij hebben namelijk de dichtste bevolking op het kleinste oppervlak met het meest gemengde verkeer." Dit citeren wij uit de openingsrede, die jhr. mr. Th. M. Smits van Oyen, voorzitter van de K.N.A.C. vanmiddag in Palace te Schevenin- gen heeft gehouden op de jaarlijkse algemene vergadering van deze or ganisatie, die vanmiddag in het Kurhaus" is gehouden. Koningin Ellaebeth hrefl gister eerder dan gebruikciyk, ln verban koets door de straJen van I.onden v de vaandelubreiklr.: aan regiment) sn het Engelse parlement geopend. vflf dagen met de spoorwegstaking De tocht in de gouden as afgelast en de jaariykse „trooping the colour", n. bleef achterwege. De vervroegde opening was noodzakeiyk om de door de spoorwegstsking afgekondigde noodtoestand goed l In de troonrede wees koningin Elizabeth de staking van hei spoorwegpersoneel wa eerste plaats richten op het voorkomen v werking tussen werkgevers en werknemers t Gesterkt door een toenemende kracht vai de onderhandelingen met de Sowjetunie Elizabeth in haar troonrede. o.m. op de ernsiige situatie welke door s ontstaan. De regering zal zich in de an werkeloosheid en een goede samen- z bevorderen. i de vrije landen hoopt de regering, dat vrucht mogen dragen, aldus koningin De voorzitter leverde critiek op wat hij noemde de „flessenhals-politiek in de wegenbouw": hoewel aan de creditzijde belangrijke posten voorkomen, kan men niet constateren, dat de balans in even wicht is. Teveel posten van erkende ur gentie ontbreken, zoals de brug bij Go- nchem, de Zuiderzeestraatweg, de weg door het Gooi, de tweede brug over de Rijn bij de Haagse Schouw, de weg door de Betuwe en ook de IJ-tunnel. Ook het parkeervraagstuk vraagt steeds eer de aandacht en het is zaak met de oplossing er van niet te wachten, tot dit probleem ook voor ons een van de groot ste zal zijn geworden. De parkeermeter wordt' dooi de K N AC. categorisch af gewezen. oo-k al, omdat de situatie nog werkelijk onhoudbaar is. De idee sommige binnensteden voor het mo- torverkeer af te sluiten, werd voorbij gegaan, aangezien hierin een volkomen miskenning van de taak van het motor- verkeer ligt besloten. de oplei- Nederlands plan te Parijs Regeling voor Europees betalingsverkeer Een Nederlands plan voor het Europese onderlinge betalingsverkeer heeft de in stemming verworven van alle leden van de ministerraad der Organisatie voor de Europese Economische Samenwerking te Parijs en men verwacht, dat de raad heden een resolutie zal aannemen, waarin de deskundigen van verschillende landen de opdracht krijgen dit plan te bestude- Het plan is opgesteld door de direc teur der Nederlandsche Bank prof. S. Posthuma, en werd uiteengezet door mi nister J. van de KiefL Het plan houdi overeenkomstig de wens van Engeland een rechtstreekse verrekening tussen de centrale banken in. maar schept tenge volge van een vernuftige constructie de mogelijkheid van een veelzijdige maan delijkse afrekening op veilige grondsla» ook dan wanneer sommige wis«clkoer- sen vrijheid krijgen te schommelen tus- s ruimere grenzen dan 1 pet boven cn beneden de voorgeschreven koers. Die grens was trouwens reeds een dode let ter. Een Europese commissie van hoge regeringsambtenaren moet toezuht hou den op de sc^-mmelende wisselkoersen Van Britse zijde heeft men verklaard dat indien dit plan aanvaard wordt, dit niet eeji spoedig herstel der inwis jtlbaar- heid van het pona sterling betekent. Wat de verlenging van de Enropesp Betalingsunie betreft, vermoedt men dat voor de duur van 12 maanden zal Minister J. van de Kieft veraedigde voorstel om het percentage der maan delijkse saldi, hetwelk in goud moei orden voldaan, te verhogen van 50 tot 75 pet Men werd het vrijwel algemeen over dit voorstel eens Wanneer de E.B.U wordt ontbonden, zal het Europese fonds ter ondersteuning van de inwisselbaar heid in werking treden. De Amerikaanse regering heeft toegezegd haar bijdrage aan de E.B.U. van 271 millioen dollar aan het fonds te zullen overdragen. De raad aanvaardJe het beginsel, dat men eerst de algehele Internationale betalings balans moet bekijken voordat een land aanspraak kan krijgen op credieten uit het fonds. De voorzitter, de Britse minister van financiën Butler, bracht hulde aan de Nederlandse vertegénwoordlgers wegens de bijdrage, die zij aan de besprekingen hebben geleverd. Op 4 Juli wordt in Birmingham de Nieuwe huizen waren slecht en vochtig Rotterdamse raad geeft ei twee millioen voor uit Van gemeentewege is ln de Kleipolder te Rotterdam een onderzoek ingesteld naar de bouw van de woningen waarvan de bewoners hadden geklaagd over vocht aan gevels en daken, en scheuren ir de binnenmuren. Het bleek, dat 880 wonin gen aan de buitenzijde waterdicht be kleed moeten worden, terwijl in 160 wo ningen herstellingen aan de binnenmuren worden verricht De totale kosten bedra gen f 1.841.000 Twee aannemers hebben constructiefouten erkend en deze fouten zijn hersteld of betaald- Wethouder Meertens zei dat men bij het besluiten tot deze bouw. in een periode van experimenteren was. Dit geeft een risico, dat bij systeembouw groter ia dan bij de traditionele bouw. Het gebeurde was niet te voorzien en men moest erva ring opdoen. Iemand voor deze fouten aansprakelijk te stellen was volgens de wethouder onmogelijk Hij had geen enkele aanwijzing dat hier geknoeid zou Weer geheimhouding in zaak-Jungschlager In de vijftiende zitting van de zi Jungschlager voor het landgerecht Djakarta heeft de tijdelijke verdedigster, mevr. Bouman. verzocht als getuige décharge te horen de directeur der KPM, de heer H. Harinck, die binnenkort naar Nederland zal vertrekken. De officier van justitie Scenario maakte bezwaren, omdat de heer Harinck ia de zaal was aanwezig geweest bij de getuigenverho ren. Rechter Maengkom willigde echter het verzoek in. zeggende dat getuige ge hoord zal worden over de oersoon en het werk van de heer Jungschlager. Mevr. Bouman vroeg zich af. waarom getuige Manoppo dan wel in de zaal mocht zijn zonder dat Soenario bezwaar maakte, doch deze antwoordde, dat Manoppo reeds was gehoord en de heer Harinck niet. Mevr. Bouman uitte haar spijt, dat de notarieel bevestigde verklaringen uit Nederland niet als bewijsmateriaal gelden. De betrokkenen zullen om prac- tische redenen waarschijnlijk niet naai Indonesië kunnen komen. Dit zou men kunnen oplossen door instelling ener rogatoire commissie. De betrokkenen zouden in Nederland gehoord kunnen worden door een Nederlandse rechter In aanwezigheid van een lid der Indonesi sche rechterlijke macht of ambtenaren van het Indonesische Hoge Commissa riaat op grondslag van wederkerigheid Hierna werd getuige Baden achter ge sloten deuren gehoord, omdat de rechter wenste, dat Baden onbelemmerd zou ge De volgende zitting is vastgesteld op 16 Juni. In het Juninummer van het alge meen ontwikkelend maandblad Weten komt een uitvoerig artikel voor Aanpassings- en Aansluitingsproblemen bü het Onderwys. Het Prins Bernhard Fonds heeft het Geref. Jeugdcentrum De Witte te Huis ter Heide een subsidie van gulden verleend voor het aanschaffen een piano en een pick-up. Dr Holtrop over de inwisselbaarheid Dr M. W. Holtrop. president der Neder landsche Bank. heeft voor het departe ment Zuid-Limburg der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel gesproken over het internationale beta- lingsstelsel van morgen Nederlands voor keur, za'. volgens spreker, moeten gaan raar een stelsel, berustend op inwissel baarheid Het zal daarbU in beginsel zwevende wisselkoersen moeten verwer pen Evcnwichtsstoringen van geldelijke aard dienen bestreden te worden door gepaste geldelijke tegenmaatregelen zo dicht mogelijk bij hun oorsprong. Even- wichtsverstoringen van structurele aard eisen werkelijke aanpassingen, die slechts zelden beter te bereiken zijn met ver andering van wisselkoers dan met an dere middelen. Slechts wanneer het toe komstige internationale betalingsatelsol zou leiden tot een steeds voortgaand® inflatoire beïnvloeding van buiten, zou de zwevende wisselkoers als laatste ver dedigingsmiddel overwogen moeten wor den. Bij een internationaal stelsel van vaste wisselkoersen zal Nederlands voor keur uitgaan naar geringe koersspreiding. doch wij moeten begrip hebben voor be hoefte aan wUderc spreiding voor lan den, welker gevoeligheid voor specula tieve bewegingen groot is Een dergelijke spreiding mag niet ontaarden in een vcvende koers. Ook de invoering van een op inwissel baarheid berustend betalingsstcLsel zal nog geen einde maken aan de zorgen over de internationale geldpolitiek. Geen enkel stelsel biedt de waarborg, dat de deelnemende landen een juist beleid xul- Voorzitter aannemersbond meent Ook nog als het drie graden vriest „De onvoorziene stagnatie, die de bouw :eelmatig ondervindt door verschillende orzaken. moet en kan worden beperkt, iet ten onrechte verlangen dc overheid het publiek topprestaties van het ouwbedryf." Dit zei de heer J. Dura Dzn gisteren te Amsterdam als voorzitter op de Jaarver gadering van de Ned. Aanemners- en Patroonsbond voor de bouwbedrijven De bond heeft een prijsvraag uitgeschre- en voor middelen en methoden die het doorwerken bij vorst mogelijk maken. „Wij kunnen," aldus de heer Dura, „het vorstverlies niet beperken, indien wij ln Nederland bij een temperatuur van 4 graden boven nul geen beton meer mogen terwijl in omringende landen wordt doorgewerkt tot 3 graden onder nul De werkgevers ln het bouwbedrijf zijn zeker bereid de arbeiders een goed loon te betalen, maar zij menen daar tegenover goede prestatie te mogen verlangen. Hieraan ontbreekt hier en daar nog veel. 5e Int. studentenconferentie gehouden, De verbeteringen van de tarlefbepallngen die 10 dagen zal duren en waaraan door in het nieuwe C.A.O. zal bijdragen tot studenten uit 50 landen wordt deelge- verbetering van de prestaties." ïn. I De heer Dura deed ftogmaals roep op alle betrokkenen de 51 werkuren van deze zomer tot werkelijkheid te ma ken. „Bij volledige toepassing is nóg slechts een derde van het verlet van deze winter ingehaald. Volgens de berekening heeft de vorst een schade van 250 millioen gulden aan de productie toegebracht Hierbij komt nog het regenverlet en ver zuim wegens ziekte en ongelukken. In April kwamen 4447 woningen gereed (In dezelfde maand van het vorig Jaar 5632) en in de eerste vier maanden van 1954, 16402 tegen 13359 In dezelfde periode van 1955. Den Haag kreeg er ln April 240 woningen by. Zuld-Afrlka. Met 79 tegen 46 stemmen heeft de Zuidafrlkaanse Volksraad het wetsontwerp voor uitbreiding van de Senaat In derde en laatste lezing goedge keurd. Wanneer het wetsontwerp nu nog in de Senaat ls bevestigd, zullen de kleur lingen in de Kaapprovincies van de kie zerslijsten worden afgevoerd en op aparte be- lijsten worden ondergebracht. Breedband Het voorgestelde dividend van Breed band N.V. bedraagt 44 (v.j. nihil) pet, terwijl aan de oorspronkelijke houder der aandelen A en B tweemaal f 40 955 wordt uitgekeerd. De netto-winst ia f 4,3 (4.1) min., het voordelig bedrijfssaldo f 19.7 (17.4) min, na f 6.8 min afschrijvingen op fabrieken (v.j. 6.3 min plus f 5.1 min op initiële kosten; en na toevoeging van f 3.4 min aan de vervangingsreserve, welke tot f 6,2 min stijgt. Uit de bedrijfs winst wordt (v.j. f 402 384) extra afge schreven en f 15,2 (7,6) min bestemd voor voorzieningen. De productie was: warmgewalste rol len 310.653 (272 249) ton, warmgewalst staal 44.648 (103 649), koudgewalste plaet 149 467 (63.577), vertind blik 42.005 (6509). De loonwalacontracten zijn belangrijk toegenomen. Het vijfde eindwalstulg kwam November 1954 in bedrijf; het zes de komt eerete kwartaal 1956 in gebruik. De vergroting der capaciteit van de af- werkingsinstallatlea was April 1055 ge reed. De vraag naar alle walserijproduc- ten ls vergroot. Het personeel nam met 15 pet toe, doch het tekort duurt voort PERSONALIA Sir Geoffrey Heyworth, voorzitter van de raad van bestuur van Unilever Limited, Londen, is ter gelegenheid van de officiële verjaardag van H M. Konin- Elisabeth van Engeland ln de adel stand verheven en baron geworden. In 1945 werd hij vlcs-voorzltter van de raad van bestuur van Unilever N.V., Rotter dam. Op het schip Dc Zuiderkruis zijn na vertrek uit Soerabaja drie verstekelingen ontdekt, namelijk L. V. G.. J. J. en B. D. Er ie proces verbaal opgemaakt. CEVRAACD Leerling Verkoopsier niet ouder dan 16 jaar en netite Werkster 6 halve dagen per week. „Tijdelijk" De heer Smits van Oyen fulmineer de verder tegen de idee van tolhef fing. Het wegverkeer heeft er leer geld mee betaald: in 1936 werd de versnelde bruggenbouw afhankelijk gesteld van een tydelijke heffing op de benzine De bruggenbouw Ls niet versneld, maar de tijdeiyke heffing duurt reeds bijna twintig jaar. Duidelijkheid in de verkeerswetgeving, voor iedereen verstaanbare, duideiyke taal is ook een belangrijk punt op het verlanglijstje van de K.N.A.C evenals een regeling van het voetgangersvraag- stuk. Ook in het jaarverslag van de secreta- s. mr B Ph Baron van Harlnxma thoe Slooten. werd de aandacht gevestigd op de te hoge lasten voor het wegverkeer Veel te weinig van het door het motor- verkeer opgebrachte geld wordt voor wegverbetering besteed. Met voldoening werd geconstateerd, dat nu met steun van het departement een definitief wetenschappelijk onder- HAARLEMMERSTRAAT 228 Collards wet in eerste lezing aanvaard Na zitting van 36 uur aan één stuk De Belgische Kamer van Volksverte genwoordigers heeft gisteravond om kwart acht het wetson'werp van minister Cpllard in zake de subsidiëring van het bijzondere onderwijs na een zitting van ir aan één stuk ln eerste lezing aan vaard. De R.K. opposanten hadden hun obstructie tegen de behandeling gestaakt, nadat de rood-liberale tegenstanders be- oofd hadden de eindstemming over het wetsontwerp niet voor Wr%nsdag te zullen houden, zodat het wetsontwerp In tweede lezing op Maandag en Dinsdag nog be- iiscussieerd kan worden. Tot een com promisoplossing is het niet gekomen. De vet zal met de stemmen van de rood- Iherale meerderheid worden aangenomen naar reeds is er b(1 de voorzitter van de R. Kath. Volkspartij, de heer Lefèvre, op snelle tegenactie aangedrongen. Te Lausanne ls Woensdag 't congres de internationale schaatsfederatle begonnen. Men heeft zich bezig gehouden de candldaturen voor de organisatip de Olympische Winterspelen in 1960 Besloten werd de candidatuur van Inns- De vakafdeling werkplaatsperso- van de protestants christelijke bond van vervoerpersoneel houdt op 17 Juni in Utrecht haar Jaarvergadering. Personeel gevraagd Voor direct gevraagd e meisje, zelfst. kunn. werk> voor halve dagen. Wed. B. Verdoes, R. v. Limburgstr. Katwijk aan Zee. 0 Winkeljuffrouw gevraagd voor de kruidenierswinkel. Coöp. „Ons Doel", Haarl. straat 184. Meisje gevraagd voor da_ of dag en nacht Loon 25. per week. P. Boef. School straat 44, Voorschoten. Nette werkster gevraagd voor 2 dagen of 3 ochtenden per week. Mevr. v. d. Watei Karei Doormanlaan 33, t Wassenaar. Personeel aangeb. Echtpaar, z.k. zoekt werk kring als concierge, hulsbe waarder, cantinebeheer of iets dergelijks. Br. No. 5433 Bureau Blad. Te huur gevraagd Een gemeubileerde wo ning voor enkele maanden te huur gevraagd in Leiden of omgeving door echtpaar met 2 kinderen. Br. No. 5432 Bur. Blad. Te huur aangeb. In klein rusthuis te Oegst- geest is plaats voor een ge zonde dame. Kamer aan zon zijde Mauritslaan 7, Oegst- Te koop aangeb. sluisstraat 65. Katwijk aan Zee. Aangeb. 125 c.c. motor- rywlel, merk Puch, in zeer goede slaat. Te bez. Zaterdag Haven 16 A. Lelden. Klein Engels auto'tje te koop, te berijden met motor ijbewijs. Lage belasting Wegens koop grote auto Prijs 650.— Te bevragen Breestraat 121A. O Z.g a.n wijte kinder- n. Hoflaan 147, achter Haagweg. Damesrijwiel, merk Simplex met torpedonaaf en electr. lantaarn in prima staat, garantie f 55. C. van Leeu wen. Hogewoerd 117. Ter overname wegens vertrek: slaapkamerameuble ment. best. uit lits-jumeaux met Aupingspiralen, kapok matrassen, 2 nachtkastjes, tafel, 2 stoelen, kaplafel, 3-delige linnenkast. Eet kamerameublement. best. uit ovale tafel, 4 stoelen. 2 fauteuils, dressoir. Te bevr. 's avonds na 6 uur Hoge woerd 118 (electr. bel). Aangeb. D.K.W. 98 c.c. '39. pas gereviseerd, met nat- bewijs. Tegen spotprijs. Tev z.g.a.n. damesmantel, maat 40. Prinses Wilhelminastraat 16, Leiden. Te koop 16 M2. B.M., uit stekende staat, geheel toer- kiaar. Bevragen: Zandvoort Haarlemmerweg 5. Oegst- geest. Tel 26279. Wegens emigratie te koop Singer naaimachine ln salon- kast Tijloosslraat 30, Sas- senheim. Diversen Eer luxe 200 c.o. volks oor 1325.—, met hydraul. voor- en achter vering (zwevende vork), stoplicht, teller, claxon, stuurslot, enz. Ga direct eens kijken of vraag folder credietschema (3—24 maanden) bij de bekende dealer Valk. aan de H Schouw, Voorschoten Vliegerpapier. Prima vet- dicht, diverse fraaie kleuren, MMMBBdtchU 13 et Flgurenpapier 38 x 51 cm. 10 ct. Prima vliegertouw 20 ct. per kluwen. Papierhandel Paddenburg, Nieuwe Rijn 11 dere doeleinden, zoals sul* >ot enz. Normale prijs 75 litslultend met inlevering deze bon 39 ct. Vietorie- Hogewoerd 31 19 Juni Vaderdagt Prachtige porseleinen heren kop en schotel 49 ct., met fraai landschap decor. Alleen verkrijgbaar met deze adver tentie. Geldig tot 19 Juni. I.V.A., Haarlemmerstraat 48; Nova, Noordelnde 43, Leldeh. Al Uw benodigd hout. hardboard, triplex maken wij pasklaar, bijv. horren, omb. voor opklapbed, kasten, enz. Vraagt prijsopgaaf zonder enige verplichting. „De Tim- merwinkel". 1ste Binnen vestgracht 25, bij de Mors- Bedden maken is ons ge heim en daarom moet L vonr overtrekken en'of bij vullen bil Jan Vonk zijn. Ie één dag terug. Jan Vonk, v.h. Snijder, Haarlemmer straat no. 81. Tel. 22580. Dameshorloges 10 micron doublé, 10 steens uurwerk f 35 Anker 15 steens f 44. Prachtige modellen. Uur werkkliniek, Lage Riindijk 8 Schwarzwalder Koekoek- klokken met vol slagwerk f 22.50 Jocke lek lokjes (hout snijwerk) f 2.95 met 1 jaar garantie. - Uurwerkkliniek. Lage Rijndijk 8. Tel. 23114 9 Het verliezen van uw hor loge is uitgesloten met onze roestvrije edelstalen hor logebanden. reeds vanaf t 2.25. Gratis aanzetten. Enorme keuze in alle pry- zen. Uurwerkkliniek. Lage Rijndijk 8. Telefoon 23114 0 Zang- en klassieke platen vanaf f 0.50. koffer^ramo- foons vanaf f 25. Philips ra dio's v.af f 25. Pianoklavier accordeons vanaf f 35. Electr motoren, radiolampen en on derdelen. Reparatie veren. luidsDrekers. Janvossensteeg Bazi geven de hoogste prijs alle soorten meubelen, kristal, glas en aardewerk Wij kopen ook uw zolderop ruiming. Pluym Jr, Morsstr. 54, Tel. 30008. i. 41. Ontbijtborden 29 ct. Ge galv. werkemmer f 245 Emaille broodtrommel f 9 75. Kleerhangers met dwarslat. 3 stuks 35 cL 'Lepel en vork, chroom, roes stel. Raamhor f 1 95. Victo- Bazar, Hogewoerd 31 73. 0 Hutkoffers, babycommode 1 en 2 pers opklapbed, 1 en 2 pers. ledikanten, spiralen, schuiftafels, babybox. Oud- Hollandse tafeltjes, geëmail leerd bad. nachtkaatjes enz. Pluym Jr, Morsséraa' 54. Tel 30008. Let op het juiste num- 0 Uw vulnen defect. Breng hem direct. Wij repareren vakkundig en goed. Met de meeste spoed Halpa Vulpen Service. Haarlemmers!r. 64. t o. Het Fruit Paleis. Kleine rèp. klaar terwijl U wacht. Losse crème kopjes met oor 29 ct. Porseleinen thee potten f 1 49 en f 1 98. Por seleinen koffiepotten grote maat 1.98. Sauskom f 1 49 Broodschaal 1.40 Melk kannetjes 69 ct. enz. enz. I.V.A., Haarlemmerstraat 48; Nova, Noordeinde 43, Lelden. Marjo Wasmachine de- istratie. Bezoekt deze de monstratie in Café-Rest Royal, Doezastraat 43. op Woensdag 15 en Donderdag 16 Juni van 3—10 uur. Vanaf f 2 50 p week leverbaar Be- stelkantoor „Modern". Fran- chimontlaan 64. Tel. 22880. Goed tehuis gezocht voor wit katertje, dol op Felix. Thorbeckestraat 34. Haarborstel 49 ct. Mooi groot model, prima kwaliteit plastic. Vastgestelde prijs 98 ct. Met inlevering van deze advertentie voor 49 ct. Geldig tot 18 Juni. I.V.A., Haarlemmerstraat 48; Nova, Noordeinde 43, Leiden. In de Shaver Shop hebt U een grote keus in scheer- apparaten. Riam 67.50, Braun 34.75 en 59.75. Philishave 39.75, Unie 49.50 en 79.50, Remington 67.50 en 98.50. Hogewoerd 78, Leiden. Zwart katertje, gewend aan Felix, zoekt goed tehuis. Haagweg 39. KNEGTELs INMAAKDRANK bevat de fynste Ingrediënten; Dagelijks krijgt ze dan ook meer cliënten- Per Liter 2.55 Per Vi Liter 130 Fa L. A. KNECTEL Alléén Haarl-straat S!3 Wij hebben nog enige ge bruikte hand- en trapnaai- machines te koop onder volle garantie. Fa. P. J. van Steyn Zn., Nieuwe Rijn 79, Telefoon 24809. Motoren. Spart a 250 c.c., als nieuw; Puch 125 c.c., Eyslnk 125 c.c., H.D. 350 c.c. en Sparta 125 c.c. Dolf v. d. Linden, Nieuwstraat 40, Tel. 21077. Agent Balla, Puch, Sarolea, Scooters en motoren Verbuur z. chauffeur. Volkswagens werkdagen 15 per dag, Zond. en feestd. 18 p.d., 150 km. vrij, daarna 8 ct. p. km. Werkhoven's Autoverhuur, v. 't Hoffstr. 11 Tel. 22300, b.g.g. 20225- Eet nu lamsvlees, lams bout, lamslappen, lamscote- letten, lamsborst, lamsge hakt, lamsvet. Verkrijgbaar bij: J. Sira, Langegracht 85, Lelden. VreewUkhuis bezocht, tevreden gekocht. Zonnejur- ken met afknoopbare kraag. 21onneblouses. popellne blou ses met korte mouwtjes, .Jerseypakjes, losse jasjes. Zie étalage. J D. van Egmond, Boisotkade 1. Polshorloges vanaf 1.— per week. Gouden dames- en herenringen, pendules. Zoekt U de beste kwaliteit, tegen billijke prijs, met volledige garantie. Plasmeyer, Storm Buysingstraat 33, bij de Lage Morsweg. Zaterdagmarkt. Grote damesdirectoires van f 2 98 A-keus. Kinder ondergoed 0.59. Pracht herensportgoed van f 1.98 v. 1 79. Damesondergoed, zeer leuke modellen. Leuke kin- deronderjurkjes. Koornbrug- >eg t o Muziekhandel Ser- Spoed! Emigratie! Philip radio van 1954. heeft gekos' f 198. voor 75. Slecs'ofzui ger, als nieuw, prima zui gend. 125 Volt, 32.50. Lam- markt 51. Aangeboden 2e hand» dames-, heren- en kinder- j ywlelen. - Gravekamp - Sumatrastraat 1-22, Oegst- geest. 399.50 DIT BIEDT U ALLEEN met bel. i Gashandle, die ln elke gewenste «'and kan worden Handige motorlichtor maakt het mogelijk tijdens het rijden te koppelen en te ontkoppelen. Verchroomde velgen. Stevige spatbordatangen, tevens afvoergootjea. Groot model spatlap. Afdoende bescherming tegen vuil worden door langs het bslhoofd gemonteerde metalen spatecherm Degelijke opklapbare standaard. Kettingkast. Zy/are bagagedrager. Groot, prettig zittend zadel. Sterke lamp. Vredeetein-Solex „Potdicht" binnenbanden; pompen een zeldzaamheid Vredectein buitenbanden. Prettige betalingsmogelijkheden. Fa. H. WALENKAMP ZONEN Turfmarkt 5 Leiden Telefoon 20050. mooiste modellen. Reeds f 35.50. Waterdicht 15 st Anker heren pols. Echt dou blé 17 st. Anker, schokvrij (Incabloc). Dames Pols slechts f 56.50. S. v d. Water en Zn. Haarl.straat 185. 0 Gouden verlovingsringen het beste 14 K goud en voeg loos. Koopt men ln ruime keuze; 4 modellen LOVE ringen in voorraad. By de specialist S. v. d. Water en Zn. Haarl-draat 185. Op ara. kan gewicht worden. Prijzen voor Koeriers Voor Koerier» onder nummer wordt 10 ct extra in reke- olng gebracht Bewijsnum mers <alleen op verzoek) 10 cent. KOERIERS WORDEN ELKE DAG GEPLAATST KAMPEER- ARTIKELEN Uw vacantiegenot Is verzekerd met onze KAMPEER- ARTIKELEN Grote sortering Lucht- en kampeerbedden- - Slaap zakken - Kookapparalen - Thermos- en veldflessen. Zaklantaarn'. Draagbare radio's: Braun en Philips Strandtenten. Komt U eena kijken 7 ben geadverteerd adres geelt vertrouwen CROTE SORTERING Gascomforen Gasfornuizen Stofzuigers ZO JUIST ONTVANGEN: Brandarls haardkachel met trechter en glaa, leta aparts S80.— Becking A Bongcrs haard kachel* met trechter 239.en ƒ299.50 A. van den Ouweelen Zoon noolgrmcht 104 - Tel. 21060 Levering FRANCO.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 7