Personele belasting moet ook worden aangepast Aanhangige wetsontwerp zal ingrijpend gewijzigd dienen te worden VenhcJk Tussen Peking en Washington m e\jjUilLsftE£jcL verder) Inflatie niet mysterieus, wel moeilijk te genezen Hoe denkt Nederlandse vrouw over tegenwoordig dessin? Bedrijfschap gedagvaard voor scheidsgerecht Huwen na pensionnering Buitenlanders komen graag naar Nederland Beambten en arbeiders in één metaalbedrijfsbond VRIJDAG 10 JUNI 1955 Nu er algemene huurverhoging Jcomf (Van onze Parlementsredacteur) Merkwaardigerwijze schijnt hij de bemiddelings-onderhandelingen van mr Burger, die leidden tot het in het vooruitzicht stellen van een algemene huurverhoging van 5 pet met aanpassing van het complex verlagingen van belastingen geen aandacht te zijn besteed aan een eventuele noodzaak, ook wijziging te brengen in het aanhangige wetsontwerp tot verlaging van de personele belasting. Ook in de regeringsverklaring, die dr Drees Dins dag jl. in de Tweede Kamer aflegde, werd aan deze kwestie geen aandacht besteed. Deskundigen zijn echter van oordeel, dat er geen sprake van kan zijn. dat de voorgestelde wijziging van de wet op de personele belasting onverlet voortgang vindt. Deze wet kent een vrij ingewikkeld systeem. In de eerste plaats zijn de Ne derlandse gemeenten ingedeeld in 9 klas sen. Aangezien de opbrengst geheel ten bate van de gezamenlijke gemeenten komt (deze wordt gestort in het gemeen tefonds) heeft iedere gemeenteraad het reoht, zelf te bepalen, in welke klasse de gemeente zal vallen. Voorts kent de wet een minimum- Jaarhuur, waar beneden geen belasting raar de grondslag huurwaarde verschul digd is. In een gemeente eerste klasse is dit f365, in een gemeente negende klasse £85. Voor de boven deze bedragen liggende Jaarhuren geldt, vóór het tarief wordt toegepast, een aftrek van f355 in ge meenten eerste klasse tot f75 in gemeen ten negende klasse. Het tarief bedraagt IVz pet van het Cedrag, dat na deze aftrek overblijft. Maar dan zijn we er nog niet: er is ook nog een kinderaftrekregeling. Deze bedraagt per kind beneden 20 jaar (of studerende kinderen beneden 24 jaar) 14, 12, 10, 8, 6, 4 of 2 pet van de onvermin derde aanslag, al naar gelang de huur waarde van het perceel hoger is. De grensbedragen, waar beneden een be haald percentage aan kinderaftrek wordt toegepast, liggen ln de gemeenten eerste klasse belangrijk hoger dan in de ge meenten negende klasse. Het thans nog bij de Tweede Kamer aard slechts rekening met de kreupele huurverhoging, die minister Witte had voorgesteld. Natuurlijk kon er geen rege ling worden getroffen, die tot gevolg zou hebben, dat alleen de personele belasting zou worden verlaagd voor de duurdere woningen, die toen onder een huurver hoging van 10 of 5 pot zouden vallen. In verband met het beperkte karakter van die huurverhoging streefde de regering ook niet naar een individueel volledige aanpassing van de belasting aan de nieu we huurwaarden. Dit blijkt in het bij eonder uit het feit dat ondanks de ver laging toch een meeropbrengst van f2 millioen per jaar werd verwacht de op centen voor provincie en gemeente mee gerekend. De vermindering van de belasting werd gevonden in een verlaging van het tarief van 4pet op 4 pet en in een verhoging van de grensbedragen voor de kinder aftrek met 10 pet. Deze laatste verhoging hield verband met het maximum-percen tage der aanvankelijk voorgestelde huur verhoging, dat ook 10 pet bedroeg. Bij de vorige algemene huurverhoging de wet op de personele belasting aan gepast door verhoging van de vrijgestelde huurwaarde, verhoging van de aftrek vóór de toepassing van het tarief, ver laging vam het belastingpercentage en verhoging van de grensbedragen voor de kinderaftrek. t is duidelijk, dat er nu soortgelijke CMOCOtAOE.. T""ET was niet toevallig, dat de vrij- lating van de Amerikaanse vliegers in commu-' tlsch China het eerst door de Indiër Krisjna Menon werd bekend gemaakt. E-enmin as het toeval dat Nehroe en Menon zich toen al en!ge tijd wat vriendelijker uitlieten tegenover de Ver. Staten, dan in lange tijd he* geval was geweest. Al enkele jaren stonden de Indiërs openlijk aan Ie kant van commu nistisch China en tegenover de Ver. Stat n. Daardoor ontstond in Amerika een emotioneel en politiek klimaat dat het voor India niet eenvoudig maakte, als bemiddelaar tussen dit land ei rode Chinezen op te treden. Opvallend is, dat premier Tsjoe En-lai van communistisch (""-'na reeds in Ban doen suggereerde. Krisjna Menen naar Peking te zenden voor besprekingen. Het waren ook de Chinezen, die besloten, de vrijlating van de Amerikaanse vliegers op een zodanig tijdstip te doen vallen, dat Krisnja Menon ze kon ar .kondigen. Zo lijkt het er op. alsof de Chinezen de Indiërs be wust hebben willen helpen bij het spelen van hun bemiddelingsrol. Waarom de Chinezen dit alles doen is van grote betekenis voor Amerika. Zij betrekken het prestige en de «moties van de Indiërs in de politieke ontwik keling, aldus schrijft de New York Times. De Indiërs zijn er zeer tiots op dat Menon in staat was, de vrijlating van de Amerikanen bekend te maken. Wellicht heeft Menon ^ij zijn bezoek aan Eisenhower nog meer mede te Telen. Reageren de Amerikanen koel, drn zul len de communisten in en buiten India er zeker niet voor terugschrikken, dit als een onvriendelijke geste tegenover India te interpreteren. Dit maakt het voor de Amerikanen moeilijk, omdat zij in feite tegenover communistisch China de houding zouden moeten aannemen, waarop slechts India recht heeft. En vooral in Amerl-ta is dat nu de verkiezingsstrijd al is ontbrand niet eenvoudig. Vandaar dat men te Washington met meer dan gewone be langstelling de komst van de heer Menon tegemoet ziet, want men verwacht niet. dat hij met lege handen de reis van Peking naar Washington heeft onderno men. maatregelen getroffen moeten worden, nu er opnieuw een algemene huur verhoging komt, tengevolge waarvan ook de goedkope woningen duurder worden. Ten eerste zal de belastingvrije huur waarde met 5 pet moeten worden ver hoogd; anders zal immers een deel van de zeer goedkope woningen, die tot nu toe buiten de personele belasting vielen, na de huurverhoging er wel onder vallen. Ten tweede zal de aftrek vóór de toe passing van het tarief dienen te worden verhoogd, aangezien anders de huurver hoging tevens niet onaanzienlijke belas tingverhoging met zich zal brengen. In dat geval kan waarschijnlijk het percen tage van het tarief op 4J4 gehandhaafd blijven. In de derde plaats zullen de grensbe dragen voor dekinderaftrek dienen te worden verhoogd, maar niet met 10 pet, zoals oorspronkelijk in de bedoeling lag. Deze verhoging hing immers samen de maximale huurverhoging van 10 pet, terwijl deze straks over de gehele linie niet meer dan 5 pet zal bedragen. Chi. werkgevers vergaderden (Van onze sociale redacteur) IET IS GOED dat men zich bjj inflatieverschijnselen voortdurend be wust is van de eenvoudige waarheid, dat bij een onveranderde goe derenstroom een algemene prijsstijging zich alleen maar kan voordoen, indien de geldstroom toeneemt. Houdt men dit in het oog, dan zijn er bij inflatieprocessen weinig geheimzinnige dingen te bespeuren. De kwaal is dan zeer wel aan te wijzen. Dat wil echter niet zeggen, dat de genezing een eenvoudige zaak is. t zei prof. dr F. de Roos gisteren in zijn referaat over inflatie, dat hij hield de jaarvergadering van het Ver bond van Prot.-Ohristelijke Werkgevers het Kurhaus te Sohevenlngen. Hij ?s er op, dat in de meerderheid der gevallen een algemene prijsstijging in Nederland uit buitenlandse bron zal ko- als gevolg van de innige verstren geling van de kleine Nederlandse volks huishouding met die der wereld. Door het systeem van vrij internationaal verkeer met vaste wisselkoersen, is het Nederlandse prijsniveau als het ware vastgekoppeld aan dat der wereld. Het heeft weinig zin, een daaruit voort vloeiende prijsstijging voortdurend te weren. Het gevolg zou alleen maar zijn het oplopen van de goud- en deviezen voorraden, wat betekent: oreddetverle- ning aan het buitenland, met alle kwade gevolgen daarvan. Bovendien verstoort men de internationale betrekkingen, doordat men zich niet aan de regels van hèt spel houdt, Er kan ook door binnenlandse oorza ken wel een inflatieproces ontstaan. Met name in de huidige situatie is het gevaar niet denkbeeldig, dat een aanpassing naar boven van het binnenlandse loon- en prijsniveau te snel verloopt en daar door het doel voorbij schiet. Daar een inflatie alleen door toene ming van de geldstroom ontstaat, ligt het voor de hand, door de monetaire politiek die gevaarlijke ontwikkeling te voorko men, Teneinde de taak der monetaire autoriteiten niet onuitvoerbaar te maken, dienen ook zowel de directe (de vragers van bankorediet) als de indirecte geld- vragers (bijv. arbeiders, die loonsverho ging vragen) zich van hun verantwoor- Einde Britse stakingen in zicht? De secretaris van de Britse vakbond in havenarbeiders N A.S.D., heeft er gisteravond laat bij de 20.000 stakers in zes Britse havens op aangedrongen het werk te hervatten, zodat de onderhande lingen over hun grieven een aanvang kunnen nemen Door deze staking wor den 250 schepen getroffen. De onderhandelingen tot beëindiging van de reeds dertien dagen durende spoor wegstaking bleven zich vandaag hoopvol ontwikkelen. delijlkheden bewust te zijn. Zowel con sumenten en ondernemers, als vakvere nigingen en ondernemingscombinaties dienen zich bij hun aankoop-, loon- en prijspolitiek te richten naar de eisen, die de volkshuishouding in haar geheel met het oog op een evenwichtige toekomstige ontwikkeling stelt. De verantwoordelijk heden, die hier niet liggen, zal men be- in praktijk moeten brengen. Het valt niet mee om uit zo'n grote hoeveelheid lappen stof je keus te bepalen, vooral niet als er behalve de verschillende imprimé's ook nog allerlei stoffen zijn uit te zoeken zoals bedrukt tineroy en silkfinishedkatoen. Enquête „Dessin en Stof" kan belangrijk K° blijken te zijn (Van een onzer verslaggevers) OOPT DE Nederlandse vrouw zomaareen stofje, als ze van plan japon te makenIs ze tevreden met wat ze koopt of zou ze liever „iets anders" willen hebbent Het zijn vragen, die de Twentse textieldruk- kers zichzelf gesteld hebben, omdat er nogal wat critiek was losgekomen de laatste jaren over de soorten imprimé's, die in de handel worden ge bracht. In samenwerking met het Stedelijk Museum in Amsterdam orga niseerden zij een enquête om te weten te komen, wat de Nederlandse!, vrouw nu eigenlijk het liefst zou willen dragen. Die enquête werd gehou den t.g.v. de tentoonstelling „Dessin en stof", waar ontwerpen te zien waren, door kunstenaars vervaardigd. Die tentoonstelling ln het Stedelijk Museum trok veel belangstelling en zijn 12.000 bezoekers geweest, van wie plus minus 7000 de enquête-formulieren in vulden. De belangrijkste vraag, die op dat formulier gesteld wérd, was: Wat is uw algemeen oordeel over de geëxpo seerde schetsontwerpen in vergelijking met de stoffen, die men in de handel aantreft? Andere vragen hadden betrekking op de bezoekster zelf: maakt zij zelf haar kleren, vindt zij daartoe datgene wat haar smaak overeenkomt, enz. Het resultaat van deze enquête is nog niet bekend. Het uitzoeken en sohiften van de antwoorden is een zeer veelomvat tend werk, waarvoor een psychotechnisch laboratorium ingeschakeld werd. Met de resultaten, die over ongeveer zes weken bekend gemaakt zullen worden, zullen de textieldrukkers ongetwijfeld hun voor deel kunnen doen. Vijl meter stol Wèl uitgezocht en beoordeeld zijn de antwoorden op die ene, belangrijke vraag. De tien beste antwoorden werden beloond met een lap stof van vijf meter en gistermiddag konden de gelukkige prijswinnare-ssen die lap komen uitzoe ken ln het Stedelijk Museum. Ze waren vrijwel allemaal aanwezig uiit Amster dam, Nijmegen, Utrecht, Bussum.... Zt vonden het nu niet direct zó gemakkelijk een keus te maken uit zo'n grote en aantrekkelijke voorraad! Hoe ze over de huidige imprimé's en de kunstenaarsontwerpen dachten? Wij hebben van de heer P. van Loo, die sa men met mejuffrouw P. Augustin ais vertegenwoordigers van het mus bergen werk hebben moeten verzetten om de tentoonstelling en alles ws bij kwam kijken, goed te doen slagen, enige antwoorden op die enquête-formu lieren mogen inzien. Die beoordelingen waren niet altijd on verdeeld gunstig! Als het aan de dames prijswinnaressen lag, zou er veel me met originele en meer gedurfde dessii gewerkt moeten worden. „Geef kunstenaars een kans!" luidde een raad van een der dames. „Maar laten ze geen dessins ontwerpen die onbegrijpelijk zijn, zoiets van „insecten op Zondag", schreef een ander, die zelf misschien niet goed begreep wat ze nu eigenlijk bedoelde. Hoe het zij die ene vraag heeft al we duidelijk gemaakt dat het probleem, on een goed en verantwoord dessin te bren Toch is het zo! VISUEEL GEHEUGEN 362) We hebben de vor teld, dat volgens de oi van de Franse psycholoc blindspelen bq schaken berust op visuele herinner ten ons dit echter ook wei creet voorstellen. Het ia dig de schaakmeester te groot hq het bord, de i stukken „ziet", want de neming houdt lich niet m 'ojp. Dit Ijjkt zon- derling, hoek, enz. Kortor iedere troler worden. Stelt u zich eigenschappen i een vierkant lagt, d.w.z. de ztf- wce overstaande onkclqke drie die de eerste he elkunde kennen, tqn in staat allerlei kenmerkende eigen schappen van een dergelqke driehoek in hun voorstelling te zien, zonder dat het ding hepaalde afmetingen heeft. Op soortgelijke wqze moeten we ook het visuele geheugen van de blindspe- Ier beschouwen. Een paard op het bord is voor hem geen aardig figuurtje dat der sierlqke wqze in gesneden, maar het is een stuk dat midden op het bord 8 velden bestrqkten door deze S5S3). kende bepaalde naar ook zo klein als een postze- 'e grootte doet er niet toe, om- >t u hier uitsluitend gaat om de een vierkant verbonden) eigen- ten, die u ogenblikkelijk in beeld a heeft. dergelijk visueel beeld kunt oger een gclqkhenige, rechthoekige driehoek te denken. Het ding heeft geen bepaal de afmeting, maar toch kunt u er In nw voorstellingsvermogen direct mee werken, bijv. door een loodlijn op de schuine zijden te trekken, waardoor een figuur met allerlei kenmerkende eigen schappen ontstaat; de schuine zqde wordt door deze loodlijn in twee ge lijke stukken verdeeld, en ook de rech te hoek wordt in twee hoeken van 45" verdeeld, zodat deze hoeken weer ge- nis die te vergelij ken is met onze loodlijn op de schui ne zqde, waardoor allerlei bijzondere in onze gelqkbenigc, driehoek naar voren coals de schaakmeester het to ziet hij alle stukken derstellen dat de blindspelcr dooi „rare zet" in de war kan worden bracht, zoals vele leken menen, gendcel, bizarre en van de theor wqkende zetten zullen veel sterke zqn fantasie r afwijkende uit elkaar t eenvoudige tartqen, die veel zijn te houden. 'olgende keer. (Nadruk verboden) gen. dat bovendien verkoopbaar is, onder de textieldrukkers leeft. Het is toe te juichen, dat het Stedelijk Museum op zo loyale wijze haar medewerking gaj het is evenzeer toe te juichen, dat Nederlandse kunstenaars de gelegenheid gekregen hebben (en hopelijk vaker zul len krijgen) dessins te ontwerpen voor Nederlandse stoffen. Mysterie rond aardappel-export Exporteurs moesten bij centrale inkopen, maaraardappels waren er niet (Van onze Parlementsredacteur) F^R IS MET de Nederlandse aardappel-export iets aan de hand, waarbij J ihet Bedrijfschap voor Aardappelen en de Stichting In en Verkoop Aardappelen (SIVA) betrokken zijn. Het is zelfs gekomen tot een kort geding voor het Scheidsgerecht van de Voedselvoorziening, aanhangig ge maakt door enkele exporteurs, al is dit geding later weer stopgezet. Maar toch is er nog een procedure voor het scheidsgerecht aanhangig. den worden aangeboden. Is op dit aanbod ingegaan. Overeengekomen werd i Dit blijkt uit het antwoord, dat minis ter Mansholt heeft gegeven op schrifte lijke vragen van het socialistisch Tweede Kamerlid dr Vondeling. Zolang de proce dure bij het scheidsgerecht aanhangig is wil de bewindsman zieh onthouden van een beoordeling van het beleid van het Bedrijfschap. Toch geeft de minister een opsomming van de feiten, voorzover die bekend zijn. Begin Maart was het uitzicht op export van aardappelen zeer gering: ook vele landen, die anders Nederlandse aardappe len kopen, zaten zelf met een overschot. Het bestuur van het Bedrijfschap be sloot daarop na ampel beraad, de ex port te stimuleren door het verstrekken van een exporttoeslag uit het Consumptie Aardappel Egalisatiefonds, dat voor der gelijke doeleinden door telers en expor teurs is bijeengebracht. Deze toeslag werd aanvankelijk vast gesteld op f 1 per 100 kg en wqrd later verhoogd tot f 1.50 per 100 kg. Hierdoor kon naar Zweden in totaal 22.000 ton wor den afgezet. Toch bleek, dat Nederland nog met een groot aardappeloverschot zou blijven zit ten. Daarop werd besloten, partijen, waarvoor geen afzet zou kunnen worden gevonden, te doen opkopen door de Stich ting In- en Verkoop Aardappelen en deze. uiteraard met verlies, bijvoorbeeld voor veevoederdoeleinden af te zetten. Eind Maart kwamen echter enkele ex porteurs bij het Bedrijfschap met de me dedeling, dat zij kans zagen een belang rijke hoeveelheid aardappelen in Enge land te plaatsen. Zij wilden deze aardap pelen in Nederland betrekken, mits deze beschikbaar zouden zijn tegen een prlja. waarvoor in andere exporterende landen zou kunnen worden verkocht. Het Bedrijfschap, in de verwachting, dat grote hoeveelheden bij de SIVA zou» Militairen verlangen grondslagherziening van Pensioenwetgeving 1922 (Van een medewerker) VOOR de 27ste Algemene Vergadering van de „Algemene Militaire Pen- sioenbond", die 7 en 8 Juli in Apeldoorn wordt gehouden, heeft de afdeling Den Haag van deze bond een voorstel inge diend om in samenwerking met de an dere pensioenbonden er met klem bij de regering op aan te dringen, dat nog in de loop van dit jaar de Staatscommissie- Van Poelje haar eindrapport over de herziening van de Pensioenwetten van 1922 zal uitbrengen. Verscheidene interim-rapporten zijn al verschenen. En de minister van binnen landse zaken heeft reeds enige malen gezegd dat het eind-rapport nu ook spoe dig tegemoet gezien zou kunnen worden. Niet alleen omdat verwacht wordt dat de Commissie-Van Poelje een perspectief zal openen voor aanpassing van de pen sioenen aan het tegenwoordige levens peil. wordt in de kring van belangheb benden reikhalzend naar diit rapport verlangd, maar ook omdat verwacht wordt dat tegemoet zal worden gekomen aan veler wens. dat weduwenpensloen zal worden gegeven aan de vrouwen met wie een huwelijk werd pensionnering. DIT is een kwestie die niet alleen de gepensionneerde militairen aangaat, maar alle gepensionneerde ambtenaren. Zü raakt de grondslag van de pensioen- wetgeving 1922, waar deze voor militair zowel als burger zegt, dat „recht op we- duwenpensioen heeft: a. de weduwe van een ambtenaar (mi litair), tenzij het huwelijk was geslo ten, nadat hq de leeftijd van 65 jaar had bereikt; b. de weduwe van een gepensionneerd ambtenaar (militair), tenzy het hu welijk was gesloten, nadat hij was ontslagen, of nadat hij de leeftijd van 65 jaar had bereikt". In deze grondslag kan inderdaad een onbillijkheid worden gezien. Het pen sioen is vaak te gering om de kosten voor vrouwelqke hulp te kunnen beta len. De meest voor de hand liggende op lossing is dan, dat korter of langer tyd nadat de vrouw van de gepensionneerde is overleden, de man zich een nieuwe levensgezellin kiest. HOE vroeger de penslc schiedt, hoe vaker de situatie zich zal voordoen, dat juist in de pensioen tijd nog een nieuw huweiyk wordt ge sloten. Aangezien de militaire ambtenaar uiterlijk op zyn zestigste jaar de dienst met pensioen verlaten moet hebben ls het duidelijk, dat deze principiële grond slag van de pensioenwetgeving 1922 vooral deze categorie van belanghebben den bezighoudt. In welke mate dit het geval ls, blqkt wel uit het voorstel van de afdelingen Den Haag, Amsterdam, Assen, Ede, Enschede, Harderwyk, Kerk- rade, Nijmegen en Zutphen van de bond, waarin er by het hoofdbestuur op wordt aangedrongen te biyven yveren voor opneming van de weduwen van gepen sionneerde militairen gehuwd na ont slag uit de dienst, in de pensioen regeling. Moeilijk probleem In hoeverre de Commissie-Van Poelje aan dit verlangen tegemoet zal komen en daarmee dus de grondslag van de Pen sioenwetgeving 1922 zal loslaten, valt be slist nog niet te zeggen. Een loslaten zon der meer, zonder dus de nod'ge restric ties, lijkt ons niet mogelijk. Consequen tie immers zou kunnen z(;n, dat aan een zeer jonge vrouw, die „op de valreep een gepensionneerde huwt, een levens lang pensioen-inkomen zou moeten wor den gegeven. En ook het formele huwelijk van een stervende met zijn huishoudster zou er door in de hand kunnen worden gewerkt. En dit kan onmogelijk de bedoeling zijn van welke pensioenwetgeving dan ook. Daar 1» de draagkracht van de pensioen fondsen niet op ingesteld. Niet vergeten mag worden, dat de betaalde premie ten hoogste f 65 per jaar minimaal is naar hedendaagse maatstaven. Zelfs al werd veertig jaar lang deze premie be taald. Het staat trouwens te bezien, of ook zonder dat dit principe wordt los gelaten, premieverhoging al niet nood zakelijk is. Hoe het intussen zij. discussie over dit onderwerp heeft op dit ogenblik weinig zin. Met inderdaad grote belangstelling mag het eind-rapport van de commtssie- Van Poelje tegemoet worden gezien. vering tot 50.000 ton voor een prijs van f 4, onder beding, dat door de SIVA niet meer behoefde te worden geleverd dan door haar zou worden aangekocht. He' subsidie op deze export zou ongeveer f 4.50 per 100 kg bedragen. Het aanbod bij de SIVA bleef echtet tegen de verwachting in zo beperkt, dat op het Engelse contract slechts ca. 26.00# ton beschikbaar kon worden gesteld. Inmiddels deelde het BodrUfschap per circulaire aan alle exporteurs mede, dat de export naar Engeland uitsluitend zou mogen plaats hebben met aardappelen, die van de SIVA worden gekocht. De SIVA had hiervoor echter als gevolg van het reeds aangegane contract geen aard appelen meer beithlkbaar. Verscheidene exporteurs voelden zich door deze gang van zaken benadeeld en dagvaardden het Bedrijfschap aanvanke lijk in kort geding. De regeling werd door het Bedrljfsohap Ingetrokken, waarna d- behandeling dn kort geding werd ge schorst. Nu kan weer elke exporteur vrijelijk naar Engeland exporteren. Het prljsprll ls zodanig, dat geen subsidie nodig is. Door de toegenomen vraag ls het prijs peil ln Nederland aanzienlijk gestegen. Daarom heeft de SIVA zich uit de markt kunnen terugtrekken, hetgeen echter tevens tot gevolg heeft, dat de overeen komst, welke het bedrijfschap met enkele exporteurs heeft aangegaan, niet ten volle kan worden gerealiseerd. De besprekingen over het „Engelse con tract" hebben onder zakelijke geheimhou ding plaais gehad en de centrale overheid ls er niet bU betrokken geweest. Minister Mansholt heeft het Bedrijfschap meege deeld, dat de overheid zich voorshands ook financieel buiten deze transactie wenst te houden, ln afwachting van een nader inzicht in enkele aspecten van de ge volgde gedragslijn. MTS'er en havenarbeider dodelijk verongelukt Toen een groep leerlingen van de MTS te Enschede in het raam van de leger- voorlichtingsdagen een bezoek bracht aan het legervoertuigenpark te Stroe, vie; de 24-jarige Theo van Wijngaarden van een rydende carrier, werd overreden en stierf later in het ziekenhuis. Tijdens het «errichten van werkzaam heden in het ruim van het Nederlandse m.s. Muphrid-N aan de Waalhaven te Rotterdam, is de 46-jarlge haven arbeider J. Muye uit de Zweedsestraat al daar, om het leven gekomen. Hij gleed uit en raakte met de borst klem tussen een hijs van drie boomstammen en een andere stapel stammen. Kleuter verdronken Gisteren ls het vier-jarlg dochtertje van de familie J. K. uit Berkel en Ro denrijs, toen zq uit de kleuterschool naar huis ging, in de Noordeindse vaart te water geraakt en verdronken. Huwende ambtenares kam in R'dam aanblijven De gemeenteraad van Rotterdam is gis teren accoord gegaan met een wqziging van het ambtenarenreglement, waardoor de gehuwde ambtenares weer in dienst van de gemeente kan komen of blijven. Steeds groeiende stroom toeristen NEDERLAND is een zeer gewaardeerd vacantieland geworden, en werke lijk niet alleen vanwege onze lage pry- zen. Wel moeten de restaurantpryzen niet hoger worden, zo lezen we in het jaarverslag van de Alg. Ned. Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, drie van daag in Vlissingen haar jaarvergadering hield. De traditionele 'toeneming van het vreemdelingenverkeer heeft zich ook in 1954 voortgezet. Er kwamen hier ruim twee millioen buitenlanders. En dat ter- wyi pas in 1951 het recordcyfer van één millioen bereikt was. Er reizen per Jaar Roolvink (C.N.V.) Afstand tussen leiders en leden wordt steeds groter (Van onze sociale redacteur) Met algemene stemmen heeft de alge mene vergadering van de Christelqke Metaalbewerkersbond gisteren in Arn hem de bedrqfstakgewijze organisatie vorm aanvaard. Dit houdt dus in dat met ingang van 1 Juli de Ned. Chriatelqke Beamibtenbond zqn leden, werkzaam in de metaal- en electrotechnische industrie zal overschrqven naar de CMB, die dan. met dezelfde initialen. Christelijke Me taalbedrijfsbond zal heten. Er zullen op die wijze 2500 3000 leden naar de CMB overkomen, waardoor deze boven de 30 000 leden zal stqgen. De wens werd geuit, dat er geen aparte beambtengroep zou wérden gevormd. Over en weer moet er zoveel vertrouwen zijn. dat de belangen van beide groepen in één ledenvergadering besproken kun nen worden, met name ook in plaatselijk verband. In zqn antwoord wees voorzitter H. Peters er op, dat de beambten er recht op hebben, in hun eigen, vertrouwde, historisch gegroeide sfeer hun specifieke belangen te kunnen bespreken. Er is goede hoop, dat over enkele jaren de positie zo gegroeid is, dat afzonder lijke vergaderingen niet meer nodig zijn. De heer B. Roolvink. die namens het CNV een gelukwens sprak noemde het gevaar van de groeiende afstand tussen leiding en leden. Naarmate de organi saties groeien, wordt het gevaar daar voor groter. In de CMB heeft men er reeds vele jaren oog voor en een directe verbinding gelegd vla 3000 vertrouwen* mannen, waadoor binnen 24 uur alle leden van een actuele zaak op de hoogte kunnen zijn. Bij de bespreking van het bestuursbe leid werd meegedeeld, dat de eerste CAO voor de goud- en zilvecnyverheid thans bij de rijksbemiddelaars is, zodat de bin dendverklaring vermoedelijk binnen korte tijd zal komen. De besprekingen over een bedrqf- schap in de goud- en zilverindustrie zijn ver gevorderd De aanvraag zal spoedig bij de SER worden ingediend. 22 millioen Europeanen naar een ander land en ieder jaar wordt over heel de wereld een kleine dertig milliard gul den uitgegeven voor reizen en vacantle- bestedlng. Wq meldden al eerder dot er 2.150.742 overnachtingen werden geboekt in Ne derland, tegen 1.684.000 in 1953. Er kwamen vooral veel Duitsers. De bloem- bollenvelden trekken steeds groter scha ren. Aan deviezen kwam door het toe ristenverkeer een tegenwaarde van f 187 millioen binnen, nog niet gerekend de vele inkopen die buitenlanders hier plegen te doen. Het slechte weer van de vorige zomer heeft hoegenaamd geen Invloed gehad op de drukte Klachten Het oordeel van de buitenlandse be zoekers over ons land is over het alge meen zeer vleiend. De aanmerkingen die er gemaakt worden, betreffen vooral het tekort aan wegwyzers (grote steden), te kort aan openbare toiletgelegenheden, de hondenverontreiniging, teer en olie op het strand, overcommerciallsatle vooral in Amsterdam, het fooienstelsel, de menu's, die ln te weinig talen worden gedrukt en te overvloedig zyn, de te langzame bediening in de restaurants, het te vroege sluitingsuur en de ver plichte winkelsluiting. In de grote steden is de hotelaccom modatie te gering. De resultaten van de propaganda voor de vacantlespreiding zyn tegengevallen. Schepen te oud De Nederlandse passagtersvloot ta in vergelijking met de vrachtvV- »h m»< 4e ne-oorlogse bouw van "f-n glerssfhepen rierk arh'er-ehWen ">11 verklaarde de heer A F Vas Dia» onder voorzitter van de raad van beheer van de Ver. Ned. Scheepvaartmij tijden» een voordracht voor het congres De leeftijd der passagiersschepen 1» hoog en bepaald verontrustend, zo zelde hij. Niettemin zijn de Nederlandse schepen bij buitenlanders zeer ln trek. hetgeen o m. zijn oorzaak vindt In de meer persoon lijke belangstelling voor de passagiers op Nederlandse schepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5