Familie Matse begon niet best in Australië NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 10 JUNI 1955 Leidenaars als emigranten verdienen ze hun brood ZO Thans door „de boer opte gaan (Van onze Australische correspondent Leo 't Hart) GOULBURN IS EEN CENTRUMPLAATS in een groeiend deel van de staat New South Wales. Men vindt er cultures in velerlei vorm en het zakenleven ontwikkelt er zich snel. Maar in de omgeving vindt men toch nog heel wat „country" met eenzame woningen in het bergachtig gebied. Aan die eenzaamheid heeft het echtpaar H. Matse-de Boer, dat eens met zijn zoon Jaap aan de Oegstgeesterweg te Leiden woonde, de „business" te danken. Dit wil niet zeggen, dat het echtpaar I Matse altijd in het zakenleven werkte. Mevr. Matse had in Leiden genoeg aan haar huishoudentje en haar man werkte op kantoor. Nooit hadden ze gedacht nog eens met een auto de Australische rimboe in te trekken en toch doen ze dit nu met plezier. „We zijn ineens vertrokken", vertelde mevr. Matse, „anders hadden we al zo heel lang van tevoren de narigheid van het afscheid nemen moeten doorstaan. De familie wist niets totdat we bijna op de boot zaten. Op de „Sibajak" realiseer den we ons eigenlijk pas goed wat w« hadden gedaan. De reactie kwam en eer lijk gezegd had ik het niet te best". Het heeft de familie Matse in het begin niet erg meegezeten. Het kamp Bathurst hield hen drie weken vast, mede als ge volg van het feit, dat de zomer-vacantiei rond Kerstmis waren aangebroken, waar door bijna elk bedrijf was gesloten. 's Morgens om vijf uur was mevr. Matse al op het bureau van de krant omdat in Tenslotte daagde Uitkomst uitkomst familie Matse. Ze kregen een klein huisje aangeboden door een landbouwer in ruil voor huishoudelijke hulp. Mevr. Matse voelde zich hier van alles verlaten en haar man zat voor de moeilijke opgave elec- trisch koeien te melken. Alleen in zijn onderduikerstijd had hij wel eens me koeien te maken gehad Misschien was het daarom ook voor d< farmer wel een opluchting toen de familii Matse in Goulburn een gedeelte van eer huis kon huren. Daarmee kwam echter de vraag naar een nieuwe baan. Van alles heeft de heer Matse die Prof. De Goeje, 76 jaar, overleden In de ouderdom van 76 jaar is te Den Haag overleden prof. dr C. H. de Goeje. Prof. De Goeje werd te Leiden geboren. Na zee-officier te zijn geweest, werd hij, in 1909, benoemd tot adjunct-inspecteur van scheepvaart te Batavia. Van 1916 1924 bekleedde hij de functie van hoofd van de dienst van scheepvaart in Ned. Indië. In het jaar 1946 werd hij benoemd bijzonder hoogleraar te Leiden vanwege de stichting „Leidsch Universiteitsfonds" om onderwijs te geven in de taal- kenkunde van Suriname en Curacao. Bij de aanvaarding van dit ambt 6prak prof. De Goeje een rede uit over het onder werp „Primitieve volkjes, gespiegeld de moderne mens (en omgekeerd)". In 1903, 1904, 1907 en 1934 maakte de thans overledene expedities door Suriname. Prof. De Goeje was ridder in de orde van de Ned. Leeuw, officier in de orde van Oranje Nassau en drager van de gouden M. A. de Ruytei-medaille. Morgen heeft te Westerveld de crema tie plaats, na aankomst van trein 12.02 u. Agenda van Leiden Vrijdag Professorenwijk (tribune Lorentzka- de), 69 uur: wielrennen (100 km). De Zjjl, 6.459 uur: Leidse jeugdkam pioenschappen zwemmen, waterpolo- wedstrijd Ned. Mil. ZeventalLeids Stu dentenzevental. Burcht, 8 uur: aanval op het wereld record blind dammen door Wim Huis- Sohouwburg, 8 uur: Musical Comedy „De Zwarte Tulp". Lakenhal, 8 uur: Leidse smalfilmliga. The quiet one (De eenzame). Zaterdag Gehele dag: collecte voor Leidse Bui tenschool. Griekse Markt, 12.45 uur: vertrek alle gorische corps-optocht naar het station. Station, 2.45 uur: start intocht oud alumni. Pieterskerk, 4 uur: Lustrumbijeen komst. Tolhek Warmond, 2 uur: Chr. Relsver- enig-ng naar Warmonds Wondertuyn. Tramstation, 1.45 uur: excursie Vola naar Katwijk. Antoniusclubhuis, 8 uur: cabaretavond voor het dierenasyl. Zondag C. Ramselaar Scholten o! opdracht. Mevr. Matse uit Leiden met haar zoontje Jaap gereed voor een Austra lische „rimboe-tocht" ste tijd gedaan, tot straatvegen toe. Hij nam het echter allemaal niet erg tragisch op omdat het slechts voor de „start" was; „dan kan Je veel hebben". De Jboer op Wat in Nederland, vooral vroeger, 'veel werd gedaan, doet de familie Matse thans in Australië. Ze gaat de boer op. Deze onderneming, die zich speciaal heeft ge richt op de klanten in de country-gpbie- den, gaf de heer Matse de gelegenheid op bescheiden schaal een eigen bedrijfje te beginnen. Hij kocht een oude auto en het kostte aanvankelijk he^l wat moeite het vertrouwen te winnen van de klan ten. Doordat ze echter samen kwamen viel dit op de duur nog wel mee. De zaken gingen tenslotte zo goed, dat mevr. Matse er nu met een tweede auto op uit tr'ekt. Zoon Jaap gaat beurtelings in de vacantie met vader en moeder mee. Al met al verdienen ze nu dank zij hun doorzetten een goede boterham. Heimwee heeft mevr. Matse echter nog wel eens naar haar geboorteland. Haar man vindt emigreren wel mooi, „maar je krijgt soms harde lessen al geven die vaak de beste wijsheid...." Crediteuren T. en D. krijgen hun geld Voor aandeelhouders blijlt niet veel over Op oproep van de vereniging effecten bescherming kwamen gisteren een aan tal aandeelhouders van de onlangs ge failleerde commanditaire vennootschap Tieleman en Dros bijeen. Ter vergade ring bleek, dat de crediteuren vrijwel ten volle kunnen worden betaald, doch dat er voor de aandeelhouders geen aan vaardbaar deel overblijft. Alle pogingen, zo werd medegedeeld, om nog iets voor de aandeelhouders te doen, zoals b.v. verkoop van de groente en vleesfabriek. hebben gefaald en eer lang (d.w.z. binnen een termijn van 4 tot 6 weken) zal tot publieke verkoop worden overgegaan. Overigens had men wel de indruk, dat er gegadigden voor het bedrijf zijn. doch een bod is er niet gekomen. Gebouwen en machines stonden per 31 December 1954 op de balans voor een bedrag van 1.225.000 gulden, met een meerwaarde van 675.000 gulden. Aan voorraden was er toen een bedrag van f 1.550.000, terwyl de post debiteuren f 1.500.000 beliep. Het aandelenkapitaal belooqt f 2.640.000 Het verlies van het bedrijf wordt op dit moment geschat op 2Vi 2V4 mil- lioen gulden. Leidsche Broodfabriek: zes procent Tijdens de gisteren gehouden jaarlijk se algemene vergadering van aandeel houders van de N V. De Leidsche Brood fabriek werd besloten, zes procent divi dend uit te keren. Mr H. F. A. Donders werd als commissaris herkozen. Maatschappij voor Toonkunst Op de buitengewone ledenvergadering van de Maatschappij voor Toonkunst is in de plaats van de heer ir J. J. Rutgers tot commissaris benoemd de heer mr J. G. Bergmeyer. In de daarna gehouden bestuursvergadering werd mr Bergmeyer benoemd tot bibliothecaris. Ondei wijz ersact e De heer A. C. Kwestro te Leiden is aan de rijkskweekschool te Den Haag ge slaagd voor het onderwijzersexamen. Inbraak in school In de afgelopen nacht is ingebroken in de openbare lagere school aan de Da Cos- tastraat. Men heeft een rondgang door de lokalen gemaakt. Totale buit: 180. Uitslag Voorjaarsprijsvraag Wanneer werden de Leidse zaken opgericht Bij het oplossen van deze prijsvraag zullen vele lezers van ons blad weer aan hun schooltijd hebben gedacht. Grote rijen jaartallen, welke in een vlot tempo moesten worden opgezegd. In de geest van deze jaartallenboekjes zagen de meeste oplossingen er wel uit. Maar, evenals vroeger de "geschiedenis rondom de jaartallen het geheel aantrekkelijk moest maken, hebben de inzenders, volgens hun schrijven, ook nu weer veel genoegen rondom deze cijfers beleefd. Dikwijls was er verbazing over de oude leeftijd van een zaak en meerdere malen kwam men tot de ontdekking dat de tijd wel heel erg snel gaat, omdat een bepaalde zaak al weer zo lang bestond, terwyl men dacht dat het oprichtingsjaar nog niet zo lang ge leden was. Uit de enorme hoeveelheid inzendingen kwamen de hieronder volgende inzenders met een prijs uit de bus: le Prijs f 50.— R. Vuyk, Kerkstraat 89, Oude Wetering. 2e Prijs f 40.J. Stafleu, Medusastraat 14 A, Leiden. 3e Prijs f 25.W. L. J. de Nie, Pr. Hendriklaan 30, Oegstgeest. 4e Prijs f 10.G. Kalkhoven, Magd. Moonstraat 38 A, Leiden. De twintig prijzen van f 5.werden gewonnen door: A. Disseveld, Calandstraat 9, Leiden. G. van Zuylen, Burg. Meyboomstraat 38. Rijnsburg. C. M. Staring, Van Heemstrastraat 22, Sassenheim. B. J. v. d. Tang, Kerkstraat 26, Noordwijkerhout. Wed. Botermans, Pretoriusstraat 6. Leiden. Joke van Velzen, Aloëlaan 37. Leiden. H. Ravensbergen, Balistraat 61, Leiden. D. Noorlander, Raadwijkstraat 3, Alphen aan den Rijn. Mei. De Ridder, Geregracht 2, Leiden. H. Ch. van Leeuwen, Ter Haarkade 1 A. Leiden. C. de Haas. Hoogmadeseweg 16. Leiderdorp. Mevr. C. Huisman-v. d. Ende. Riinmond 5 B, Katwijk aan Zee. Mevr. P. Tilma, 3e Poellaan 44. Lisse. C. J. Kuyt. Dwarsstraat 19, Katwiik aan Zee. A. G. van Duvn-Vink. Vlierstraat 34. Katwijk aan Zee. Mevr. Rietkerk, Morsweg 79 A. Leiden. H. Slingerland, Aardamseweg 32. Ter Aar. Mei. L. J. Piersma. Riinsburrersinpel 23 A, Leiden. Ria Korbee. Meerstraat 23. Hilleeom. A. Uithol, Dorpsstraat 30, Koudekerk aan den Rijn. (Advertentie) Voor goed zicht naar de Brillenspecialist NOORDWIJK LEIDEN Pr. Bernhardstr. 51 Hooigracht 54 In de sociëteit werden de taartenprijzen uitgereikt Oma Mien ging weddenschap aan en moést die verliezen Het was gistermiddag allemaal erg gezellig, in de bibliotheek van de so ciëteit Minerva, toen de prijsuitreiking plaats had van de taartenbakwed- strijd, als onderdeel van de „burgerlijke" lustrumfeesten. Het Collegium en de Lustrumcommissie waren in vol ornaat, en er waren poorters en krijgsvolk met kloppende harten, om te weten wie met de prijzen zou gaan strijken. Boerenleider hield aggressieve rede Pan-provinciaal congres op de zonnige veemarkt De lustrumcommissie van het L.S.C. heeft vanmorgen op de Veemarkt de boeren en dan in het bijzonder de veeboeren in de feestelijkheden voor de burgerij laten delen. Maandag half 9 v.m. ar Hilversum Stadhuisplei dagexcursie naar Hilversum en het Mui- derslot. Stadsgehoorzaal, 2 uur: Kamerconcert Sempre Crescendo o.l.v. Jaap Stotijn. Lakenhal, 4 uur: cocktail-party. Schouwburg, 7 uur en 10.15 uur: gala voorstellingen musical comedy „De Zwar te Tulp". Pieterskerkhof, 10 uur n.m.4 uur v.m. Griekse markt. K. en W. Den Haag. 8 uur: Lustrumstuk ..Herakles". Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde. 105 uur: Japanse kleurendruk - houtsneden Kunisada (tot 15 Juli), en ..Zo zien zU ons" (de Europeaan gezien door ander* volken), tot 2 October Gravensteen (Vierschaar), 105 uur: foto's Leidse universiteit (t.m. 18 Junf). Lakenhal, 95 uur: Moderne Belgi sche beeldende kunst (tot 18 Juli). Universiteitsbibliotheek, half 10half 6: Leven en werken van Piet Paaltjens (t-m. 22 Juni). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdlngh en Blanken. Hoge- woerd 171, tel 20502 en apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Want het Pan-Provineiaal congres, dat tot tegenstelling tot de aankondiging niet om tien uur maar om kwart voor elf begon, werd geopend door een ge wichtig gebrild personage dat een zwak bleek te koesteren voor de in nood ver kerende boerenstand. ,,Woar zoll'n de boer'n bliev'n as de burgers van Haag de overhaand kreeg'n", zee vent. „Doarom mut Den Haag plat- braand word'n". Na deze aggressieve groot enthousiasme verwekkende rede heette de boerenleider de com der Koningin van buiten de water linie welkom. Benevens de minister van bouwland Het slotwoord van de boerenleider was dien aard dat hij alle bij de agra- verwekte vertrouwen met één klap verspeelde. „Boer 'n ie hebt er verstoan as ie goeie boer'n bent". Toen echter later de commissaris der Koningin bulten de waterlinie een on benullige rede hield, welk optreden door de boeren hogfelijk werd gewaardeerd. Het Pan-provinciaal congres was gezel lig, maar het ontaardde niet in een pan, ondaniks de twee vaten bier, die eerst de transporteurs leken te zijn leeggedron ken, maar die bij aankomst op het feest terrein toch nog half vol waren. Op dat feestterrein hadden vendel- zwaalers van St. Nicolaas uit Vaikens- waard, Friese boerendansers uit Sneek en „de Schaddenrieders" uit Enschede dorst gekregen van folkloristische ver moeienissen. Sommige studenten bleken van het toekijken nog meer dorst te heb ben gekregen. Het laatste wat we van het feest zagen, was een door een hoog- gehoede commissie aan parapluhaken rondgedragen krans, waarvan de be stemming duister bleef, maar die, naar hardnekkig door omstanders werd be weerd, om de mooiste stierennek van dt markt moest komen te hangen. Amsterdam 020 Met ingang van morgen (Zaterdag) wordt het netnummer van Amsterdam voor telefoonabonné's in Leiden en om geving gewijzigd van 02900 in 020. Van morgen af moet men dus voor Amster dam als netnummer 020 draaien. Naast de Boekenweek (in het voor jaar) zal voortaan ook een Kinderboe kenweek worden gehouden, dit jaar van 27 October tot 2 November. Op het Pan-provinciaal ci gres, door de lustrumcommis sie van het L.S.C. vanmorgen op de veemarkt belegd, trad ook de Skotse ploeg uit Sneek op. Foto N. van der Horst Metz toonde mode in het kader van het lustrum Hoog-zomeikleding onder een klepperend tentzeil OP DE GRIEKSE MARKT, het centrum van de lustrumfeesten op het Pieterskerkhof, werd gistermiddag in het kader van de viering van htt 76-ste lustrum van de universiteit door de firma Metz M Co een mode show gehouden, die verlangens opwekte naar het mooie zomerweer, dat juist bij de aanvang van de lustrumviering verstek heeft laten gaan. Het bibberende publiek, waarbij wij er zelfs in bontjas opmerkten, heeft onder het klepperende tentzeil echter toch van de illusie genoten, die des te pret tiger was, omdat het huis Metz over het algemeen een goede smaak heeft voor de aanpassing van de internationale modetendenzen aan de Neder landse levenswijze. Men begon direct met strandpakjes t zonnejurken. listig verborgen onder j; ponnetjes en jasjes, die het gehele ei semble zelfs in gezelschap van preutse oude dames draagbaar maakten. Maar: dames weg. zonnetje achter de wolken vandaan en foetsie jasje en jurk i Alleraardigste kleurencombina ties r bij. men H. R. A. Verharen, S. Dik en J. Kloppenburg van de Koks- school, waren de scheppers van deze taart met uil, boek, sleutels en de jaartallen 1575 en 1955. Foto N. van der Horst De praeses-collegii, de heer J. de Mon- chy, kweet zich met enlkele hoffelijke woorden van zijn taak, terwijl hij de prijzen uitreikte. De koksschool streek de beide prijzen op in de ere-klasse met twee taarten, die er bijzonder artistiek uitzagen: de een (rose met linten, als we het nog goed weten) droeg het" fiere devies van het L.S.C.: Virtus Concordia Fides, en de andere symboliseerde de wetenschap: een uil en een boek. De eer voor de eerste Ocwam aan de heren H. Vijn, F. J. Lebbink en J. M. Scheerder. Zij kregen een beker, die luit. Peetscholt De heer A. Galjaard De heer A. Galjaard. chef van plantsoenendienst te Leiden, is bevor derd tot boofd-technisch ambtenaar voor hen uit handen van de heer De Monchy aannam. De scheppers van de andere taart waren de heren H R. A. Verharen, S. Dik en J. Kloppenburg. De eerste prijs voor het beste ontwerp ging naar de vakschool aan het Rapen burg, voor de assistente H'b, de beste kleur vertoonde de taart van de vak school Galgewater, de prijs voor de beste afwerking ging eveneens daarheen en voor het beste geheel ontving de vak school aan het Rapenburg weer de prijs. „Oma Mien", de bekende Leidse hospita, kreeg als huisvrouw de lustrum-medail le. Wij mogen niet vergeten nog te ver tellen. dat Oma Mien na afloop van de plechtigheid op de gedachte kwam een weddenschap aan te gaan met één der leden van de lustrumcommissie. de heer Harinxma Thoe Slooten, nl. wie 't eerst een enorm stuk taart naar binnen kon werken. Wij voor ons hadden daar niet ingetrapt, want een dergelijke wedstrijd moest de heer Harinxma wel winnen. En hij deed dat dan ook. Zij ten slotte nog vermeld, dat de taarten naar de ziekenhuizen gaan, be halve de onder 1 genoemde van de Koks- school, die het Collegium voor zijn reke ning nam, terwijl de andere uit diezelfde keuken naar Rapenburg 40 ging Daar it namelijk de rector magnificus. Echt Hollands, want geschikt der warm weer, waren de mantelpakken. Zeer decent maar niettemin apart door een originele verwerking van plissé als revers of alleen döor de goede coupe werkelijk eerste klas stof. Blouses japonnen warén vaak voorzien van boothals. Het huishoudelijke en echt vrouwelijke schort bleek ook al een bron van inspira tie geweest te zijn. Er was bijvoorbeeld een allerliefst japbnnetje in een licht bruin ruitjesdessin. Zo op het eerste ge zicht dacht men aan een echt, los heen gedragen schortje van dezelfde stof, maar bij nader bekijken bleek de ruimte van de zeer wijde rok gewoon aén het schort te zijn gezet. Een andere japon in fel groen werd gecompleteerd d< los schortje in paars. Ja zelfs in sommige mantels vonden we aangegeven door zwarte banden de contouren van schort terug: ook een manier om H-lijn te benaderen. Natuurlijk waren er in deze echtvr welijke collectie veel wijde rokken rokken met brede stolpplooien. Metz zet In zo'n wijde klokrok dan vaak nog aparte klokken, die het geheel nóg w^jdei maken. En in de stolpplooien weer klei nere. Rokken dus met ruimte ■kwadraat! Een andere bijzonderheid van het huls Metz bleek de verwerking van de shawl te zijn. Die wordt vaak aan één schouder vastgezet en glijdt dan bij nonchalant dragen van de andere schouder af. over de arm. daarbij die schouder bloot I latend. Met zo'n japon aan. móet je wel Istatig lopen. Ook in mantels shawl verwerkt, vastgehecht in de zij naden op de plaats van de zakken bij voorbeeld. Ja men 'had zelfs Inspiratie gezocht in de echt vrouwelijke mode van grootmoe ders jonge tijd. Soms zat het in de af werking van de onderkant van bij een avondtoilet, een andere keer in de coupe van een rood-wit gestreepte blouse, gedragen op een wijde, zwarte taftrok Natuurlijk waren er ook minder mooie dingen aan te wijzen. Zo vonden w(J de avondjapon met de lange, van voren nog- hoog opgenomen rok beslist onelegant En organisatorisch was het steeds terug kerende zwarte mantelpakje, waarop dan telkens een andere combinatie hoed- handschoenen werd getoond, ook niet ge slaagd. Het spontane applaus, dat op klonk. toen de betreffende mannequin 1 ij k eens in een gewoon leuk jurkje optrad, bewees het. Het slot was aardig. De mannequins in hun prachtige avondtoiletten maakten namelijk niet alleen hun ererondje met mooi bouquet bloemen ln de ook met een student in jacquet aan de èndere. De belangstelling was zeer groot. Ondanks de gure wind, die niet alleen het tentzeil verwoed deed klapperen. Marthastichting dankte H.C.W. en N.E.M. De directrice van de Marthastichting te Alphen aan den Rijn, mevrouw Meijers, de adjunct-directeur, de heer Coté, hebben gisteren een bezoek gebracht aan de recreatiezaal van de H.C.W. t N.E.M. aan de Zoeterwoudseweg. ten het personeel te bedanken de belangrijke financiële steun, die het verleden jaar heeft verleend. Zij kwamen met lege handen. De dankbare kin deren uit Alphen hadden zeilschepen, banken en droogrekken gemaakt, ei vendien kwamen groenten uit eigen tuin, kisten verpakt, mee, alsmede enige grote volvette kazen. Nadat deze artike len waren verloot werd het personeel uit genodigd Zaterdagmiddag een bezoek te brengen aan de Marthastichting o: zien, hoe daar wordt gewerkt. De zitter van beide kernen, de heer C. Pouw en de heer Kalkhoven namens het per soneel dankten voor deze aardige Twee mensen vonden de dood in het zand van de Sahara Een i zün i het leven gekomen toen hun wagen by tocht door de Sahara-woestyn defect raakte en hun watervoorraad uitgeput was. Een 18-jarige jongen kon op bet uiterste nippertje worden gered. Zij waren met hun wagen uit Kenia vertrokken, om door de Sarara Algiers te bereiken. Zestig kilometer Guezzam vond een Arabisch chauffeur een volkomen uitgeputte jongen op weg liggen wiens mond vol zand v met een van dorst gezwollen gezicht. Na enige slokken water te hebben gedron ken. vertelde de jongen hem dat op kor te afstand nog een drietal anderen ln nood verkeerde, doordat hun wagen de fect geraakt was. De chauffeur repareer de hun wagen en men besloot voor de vrachtwagen uit te blijven rijden. Een van de vrouwen stapte over ln de vrachtwagen. Nu kreeg de vrachtwagen chauffeur panne en opnieuw raakte het reisgezelschap hun gids en redder kwijt. Deze slaagde er in de schade te herstel len en ging ijlings opnieuw zoeken. Maar zyn pogingen waren te vergeefs en door I gebrek aan benzine moest hij zijn sporingen opgeven. Hij reed naa: dichtstbijzijnde Franse militaire post, die onmiddellijk radio-wagens uitstuurde. Eerst na enkele dagen vond men 1 gezelschap. De man en de vrouw war dood. de jongen lag opnieuw volkomen uitgeput naast de wagen ln het gloeiende zand. Om de brandende dorst te lessen hadden zij zelfs het koelwater en de olie van de motor gedronken De woestijnreizigers hadden verzuimd de autoriteiten van hun plannen op de hoogte te stellen. Wanneer zij dit wel hadden gedaan en zich bij iedere mili taire post hadden afgemeld, zou auto matisch een .Franse reddingsexpeditie zijn uitgetrokken, wanneer na verloop van een bepaalde tijd de reizigers niet arri veerden. De 18-jarlge jongen en de vrouw, die naar de vrachtwagen over stapte, zijn inmiddels per vliegtuig naar Engeland teruggekeerd. Aan de geallieerde luchtmachtoefe ningen Carte Blanche, die van 23 tot 28 Juni wordt gehouden, zullen vliegtuigen alle NAVO-landen deelnemen maar ook terdege langs de grond tochtte. Er was geen commentaar achter de microfoon. Na een door het windgeraas onverstaanbare inlei ding, liet de manager verder verstek gaan. Er woeien alleen wat piano klanken door de ruimte als een ijle begeleiding. Meisjes van de V.V.S.L. dienden de thee rond. En in de pauze deelden de mannequins kleine proef- flesjes parfum uit. Hetgeen alles bij- elkaar de aanwezige hospita's en stu dentenmoeders veel voldoening gaf, dat verzekeren wij u. C. Th. R. Veron hield laatste seizoenvergadering Ponstein sloeg gewiekst onderdelen al De leden van de afdeling Leiden van de Vereniging voor experimenteel radio- onderzoek hebben gisteravond in gebouw Rehoboth de laatste vergadering voor de gehouden. De verwachting van het bestuur, dat alle leden en adspirant- leden de vergadering zouden bezoeken, ging niet helemaal in vervulling. Toch duidelijk te merken, dat op de Teca "55 de uitstekende propaganda effect heeft gesorteerd, want waren de adspi- rant-leden dan ook niet in een grote schare komen opdagen, van de 30 men- op de Teca belangstelling voor de vereniging toonden, was een goed deel toch gekomen. Er werd te hunnen behoeve een korte samenvatting gegeven alle activiteiten, die de Veron ont plooit. Ze werden wat wegwijs gemaakt ook werd hun 'het een en ander over vossenjachten verteld. Er werd verder kort verslag uitgebracht van wat op de Teca zoal was gedaan Ponstein. geknipt voor dit soort werk. fungeerde als afslager bij de traditionele verkoop van meegebrachte onderdelen. Betere prijzen dan die Pon stein voor de aangeboden zaken wist te bedingen, hadden de eigenaars er ver moedelijk zelf niet voor kunnen maken. i. die hun stem zelfs niet 'hadden verheven, maar die tot hun ver bazing uit des afslagers mond hoorden, het bieden op een aftandse trans formator hadden geopend met een kwar tje. Goed dan, was het enige, wat ze konden zeggen. Over de vossenjachten, die op het programma staan, kan worden medegedeeld, dat op 4 Juni de eerste Bollenstreek-Leiden jacht wordt gehou den. voorbereid door de afdeling Leiden. Startplaats niet De Uiver in Sassenheim, de brug over de Haarlemmertrek vaart ln Voorhout. De start is vastgesteld op 8 uur. Einde van de jacht om 10 uur. De tweede jacht, die zal worden ver zorgd door de afdeling Bollenstreek, wordt op Zaterdag 25 Juni gehouden. Wedstrijd in welsprekendheid Schoolprijs improvisatie voor Chr. lyceum De beoefening van de Kunsten der welsprekendheid is niet van vandaag of gisteren. De muzen der wetenschap en woordkunst zijn steeds nauw verbonden geweest. Geen wonder dan ook dat voor de Lustrumfeesten een wedstrijd ln im provisatie en voordracht werd uitge schreven voor leerlingen van Middel bare scholen. In de aula van het gymnasium waren gisteravond velen samengekomen om van deze strijd getuige te zijn. De jeugd is de bloem der burgerij, daarom werd de avond geopend met het plaatsen van een bloem in een vaas. Toen konden de edel- vrouwen en ridders van het woord hun krachten met elkaar gaan meten. 't Ging goed. Niet altijd boeiend maar steeds karakteristiek. Al naar gelang van aard was het speels of beschouwend, zakelijk of breedsprakig, zelfverzekerd of aarzelend, maar allen eerlijk in het zeg gen Bij de voordrachtskunst was alles nie* even rijp en waren de goede bedoelingen het meest te waarderen, maar er was een intens meeleven. Met de onvervaardheid en onverschrokkenheid der Jeugd stortte men zich in het avontuur. Dat enthou siasme verwarmt en daardoor was het een goede avond. Wat de uitslag betreft: de schoolprijs voor de improvisatie was voor het Chr. Lyceum en voor de voordracht kreeg het Rijnlands Lyceum een medaille. Verder waren er nog prijzen voor persoonlijke prestaties en waren er woorden van dank en boeken voor vele mensen die zich voor deze avond verdienstelijk hadden Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Charlotte G M M, d v J J Cosber en G M Gussemhoven; Erik C, z v E Hellendoorn en A G Klok; Maria M, L Karregat en H Tuijp; Marijke, d v J Voorzaat en C M Onderwater; Cornelia F P. d v T N Hogeboom en J G de Boer; Carla, d v W Beens en J F Boot. GEHUWD: A v Beekum en B Hage- ian: W l*Ecluse en C J C Versluijs. OVERLEDEN: F X Kerstens. man, 55 M J Biitterswijk, buisvrouw van Van Os, 73 Jr. Binnenkort zal de Kon. Luchtmacht behalve met de Thunderstrcak, dat is straaljagerversie met ptjlvleugels. ook worden uitgerust met de Thunder- flash, een zustertype er van, een een persoons fotoverkenner met een snelheid an meer dan 1050 km per uur. Maandagavond zal in de Lutherse Kerk te Den Haag een concert worden gegeven door het Palestrinakoor onder leiding van Anton Maeeeen. waaraan medewerking wordt verleend door de Franse organist* Jeanne Demessieux.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3