Volkskerk, Vrijzinnigen en Geref. Bond Waterschap Schieland weet niet waar het aan toe is Chr. Ger. Zondagsschoolvereniging vierde haar zilveren feest Homoeopathie Incident? Symptoom? Niet krabben DEBRALINE Liefde Roeping .Puzzle. Confessionelen over Keuze gaat tussen ketterij (partijschap) en modaliteit (nuancering) (V»n onze kerknieuwsredacteur) VOLKSKERK EN GEREFORMEERDE BOND, dat was het onderwerp waarover dr. H. Berkhof, rector van het Theologisch Seminarium van de Ned. Herv. Kerk, sprak op de conferentie van de Confessionele Vereni ging op Woudschoten. Hoewel dr. Berkhof de Geref. Bond niet spaarde en hem zelfs „het meest onverteerbare blok" in de Hervormde kerk noemde, bepleitte hij het overnemen van de diepste bedoelingen van de (goede) Bondspredikanten: de Schriftgetrouwe prediking. Want zo zei dr. Berkhof onze prediking in de huidige kerk is vaak zo zwevend. Een goede predi king moet niet alleen verkondiging zijn, maar ook een stuk zielszorg, ver manend en vertroostend, met een priesterlijke bewogenheid. Dat is Bijbels en dogmatisch. Jammer, zo zei dr. Berkhof, dat in de Geref. Bond de te genstellingen zo groot zijn. Men preekt of heel goed of slecht. Dat er sprake ls van vervlakking in onze kerk. kunnen wjj niet ontkennen. Maar ik ben blij, dat de Heilige Geest verschillende Ijzers in het vuur heeft en dat de Geref. Bond naast ons staat en vruchtbare zaden voor ons bewaart. Toch uitte dr Berkhof ook felle crl- tiek. Dikwijls is er met de Geref. Bond geen land te bezeilen. Men weet wel hoe het niet nje*. .naar hoe men dan nan moet met ells.-lei prob'emen. om de cultuurvragen, daarop blijft men het antwoord rehuMlg. Bij de -iprichrir;» van de Geref. Bond tot verbreiding van de waarheid in de Ned. Hervormde Kerk in 1906 zette men zich af tegen het Hoedemakertaanse standpunt. Ook het Kuyperiaanse wilde men niet. Wei wilde men het programma van de Do leantie opnieuw aan de orde stellen om de Gereformeerde theologie te doen trl- umferen en thans wil men herstel van de Ned. Herv Kerk volgens de Dordtse kerkorde. Men klaagt over de diepge vallen staat dezer kerk. maar het leidt niet tot een bepaalde weg. De belijdenis verschilt niet van die van de confessionelen, maar deze krij gen te horen, dat zij te veel veranderd zijn. Zo verzamelt de Geref. Bond de mensen om zich heen en vormt zo de groep, die het meest van de Hervorm de Kerk vervreemdt Met de Gerefor meerde Kerken zijn de verschillen groot, omdat deze kerken zich zeer op de pro blemen van deze tijd gaan bezinnen. Behalve de belijdenis gaan ook in de Geref Kerken andere problemen mee spreken en leven zij meer in gemeen schap dan in overeenstemming met de belijdenis. De Geref. Bond heft als geïsoleerde groep een blauwdruk op als vaandei: de belijdenis. Spr adviseerde zijn hoor ders de Geref. Bond zoveel mogelijk in het kerkewerk te betrekken. Het gesprek met deze groep, die pretendeert de diep ste Geref. tradities te vertegenwoordigen, eist veel geduld. En de Geref Bonders kregen het advies eens grondig te gaan studeren, om helpers te krijgen in de strijd om met de belijdenis in de wereld te staan Het grootste gevaar is het ge sprek te forceren, omdat de verschillen met de andere groeperingen bij de Ger Bond wel het nevelachtigst zijn. Ketterij en modaliteit Ds J. R. Wolfensberger. de oud-prae- ses van de generale synode, die het on derwerp: Volkskerk en Vrijzinnigen behandelde oo de tweede dag. legde de nadruk er op, dat de kerk moet funge ren als geloofsgemeenschap, belijdend Chriatus als Haar Hoofd en als Heer der wereld. De vrijzinnigen, die ln de Hervormde Kerk een zeer gedifferen tieerde groep vormen, hebben in de laatste decenniën effectief meegedaan in de strijd om het belijden. Het ware wenselijk, dat ook de Geref. Bond inten siever zou meedoen. De kerk zoekt haar weg tussen fundamentalisme enerzijds en rationalisme anderzijds. Zonder for ceren of overhaasten moeten wij toch komen tot beslissingen. De keuie moet gedaan worden tussen modaliteit en ketterij. Ketterij Is scheu ring en partijschap, modaliteit betekent nuancering in het levende en eendrach tige lichaam der kerk. Nodig is een samen-kerk zijn, nodig la een functioneren van de belijdenis en van het belHden ten dienste van waar heid en vrede. Dan kan het niet anders of men zal elkander ontmoeten, vinden, afstoten, men zal elkander erkennen of bepaald niet erkennen. Het criterium is de openbaring In Je zus Christus, de Gestorvene en Opge stane. Het criterium is de verzoening door Ilem. Hier hebben in het bijzonder de con fessionelen een taak. niet als gedistan- cieerde criticasters, noch minder als al lesomvattende weiwillenden, maar als belijders in gehoorzaamheid aan de Hei lige Schrift en in gemeenschap met de belijdenis der vaderen. Met het oog op dit alles achtte spr. de nieuwe synodale voorstellen inzake de minderheden positief te waarderen. Na alle referaten was er gelegenheid tot discussie, waarvan door de zeer tal rijke deelnemers een druk gebruik werd gemaakt. In het hoofdbestuur werden gekozen 1« G. Carstens uit Spannum. W. J. van Muiswinkel. Bodegraven. J. T. Bacchus. Ede. en herkozen prof. dr Th. L. Hait- 'ema. Groningen en D. v. d. Kwaak. Lei- Militaire fondsen collecteren (Van onze Amsterdamse correspondent.) In ruim 600 gemeenten van ons land wordt in de week van 13 tot 18 Juni de jaarlijkse straat, of huis-aan-huis-collecte ten bate van de zes gezamenlijke militaire fondsen gehouden. Van de grote steden begint Rotterdam op 14 Juni. Daarna vol gen op 18 Juni Amsterdam en Den Haag op 23 Juni. Het doel der fondsen is de gezinnen van gesneuvelde of verminkte militairen, als mede de in de maatschappij teruggekeerde dienstplichtigen en vele oud-militairen te steunen, zulks ter aanvulling op het rijks pensioen. Behalve deze steun worden toelagen verstrekt aan invaliden, voor aanschaffing van kleding, voor uitkeringen ten bate van woninginrichting, aflossing van schul den, vacantie van weduwen en kinderen, voor sociale zorg (gezinshulp, levensonder houd, invalidenwagens, e.d.), overige hulp (brandstoffen, bouwkosten, emigratie, ge reedschappen, Kerstgaven en motorvoer tuigen). In totaal in 1954 528.243, w.o. 171.640 aan voorschotten. De openbare collecten beliepen in hetzelfde Jaar 167.826,39, bij na 12.000 hoger dan in het voorafgaande Jaar, als gevolg van de uitbreiding van het aantal gemeenten met 140. Jonge man treiterde zijn omgeving Joh. B.. een van de drie jonge mensen die op 11 Januari de 75-jarige jager G. van Zeist in Steenwijkerwold bont en blauw zouden hebben geslagen, is giste ren te Zwolle tot twee maanden veroor deeld. Het drietal had op een fietspad Van Zeist aangehouden, ruzie uitgelokt en hem daarna geslagen. Het drietal maakt de omgeving van de Woldberg onveilig en schrikt er niet voor terug de bewoners te tiranniseren. Ook de an- Ambtelijke molens te langzaam Spoed-maalregel om ramp te voorkomen krijgt geen ministeriële goedkeuring (Van een onzer verslaggevers) MALEN DE ambtelijke molens van de provincie te langzaam, wanneer de waterschapsbesturen een beslissing moeten nemen voor het ver zwaren van de dijken tegen stormvloeden? Deze vraag is gisteren uit voerig besproken tijdens een onder voorzitterschap van mr. J. J. R. Schmal gehouden openbare zitting van het college van Ged. Staten van Zuid-Hol- land. Mr. U. G. Schilthuis, hoogheemraad van het Hoogheemraadschap van Schieland liet in een uitvoerig betoog een bevestigend antwoord op deze vraag klinken en was daarom van mening, dat de besturen der water schappen wel gedwongen worden zelfstandig een beslissing te nemen, ten einde later niet het verwijt te horen, dat er voor een storm niet tijdig maatregelen genomen zouden zijn. Aanleiding voor deze openbare zitting m het college van Ged. Staten was de door de Commissaris der Koningin op verzoek van de minister van Verkeer Waterstaat aangevraagde vernietiging onteigeningabesluit van het be stuur van het Hoogheemraadschap Schieland. Het betrof hier een spoed- onteigenlng van een stuk grond in de ge meente Moordrecht, eigendom van de heer W Brouwer te Alphen aan den Rijn. dere twee zullen worden vervolgd. B.|In ?4jn betoog ter verdediging van het ontkent I besluit van het hoogheemraadschap heeft In het Oranjehuls te Utrecht heeft gis teren de Chr. Geref. Zondagsschoolvereni ging haar zilveren bestaan gevierd. De vergadering stond onder leiding van W. F. Laman uit Rotterdam, die de ve enlging ook heeft opgericht, hij was toe nog theologisch candidaat te Apeldoorn. In z'n vogelvlucht over 25 jaar v/: eniglngsarbeid gewaagde de secretaris, de heer J. van de Nadort. hoe de aarze- ende samenwerking uit het begin, toen 21 Zondagsscholen lid waren. Is gegroeid tot de hechte samenwerking van thans me» 96 Zondagsscholen als lid. In het bijzonder memoreerde hU de arbetd rondom het Volgende week weer Interleder Schoenproductie nam in een jaar met een millioen paar toe i onzer verslaggevers) 1953 in het afgelopen U fietst lichter AHaen bij Simplex het unieke Cycloïde-systeem i Vernuftige logers, die de wrijving 70% reducerenl DE AANHOUDER wint dat is nu iets wat wij toewensen aan diegenen, die keer op keer het pleit voeren voor een leerstoel in de ho moeopathie. Hun volharding is verblijdend. Er is maar één schaduwkantje aan: het is eigenlijk beschamend dat die volharding nog nodig is en dat aan hun begrypelyke begeerte nog steeds niet is tegemoet gekomen. In het buitenland kent men de leerstoelen in de homoeopathie reeds lang en is men van de wetenschappelijke betekenis reeds lang overtuigd. Het is wel wonderlijk dat het in ons land nog maar niet schijnt te lukken. Eens moet het er toch van komen. Ook in de Eerste Kamer is deze week, ditmaal in het bijzonder van christelijk-hi9torische en van socialistische zijde, op de vestiging van een leerstoel aangedrongen. Wel een bewijs dat de behoefte er aan in wijde kring wordt gevoeld. De minister moet nog antwoorden. Wij hopen dat hij ditmaal tot positieve toezeggingen kan komen. T~\AARVOOR hebben we nog een bijzondere reden. Een van de warme -L' pleiters voor een leerstoel is altijd geweest de heer Duvmaer van Twist. Hy heeft zich uit de actieve politiek teruggetrokken, maar hij leeft nog intens mee met het politieke leven. In het komende najaar hoopt de heer Duymaer van Twist negentig jaar te worden. Het zou wel een passend geschenk zijn wanneer hij het mocht beleven dat omstreeks diezelfde tijd de leerstoel tot stand kwam. De homoeopathie en hy: zij verdienen het beiden. ONDER DE socialisten leeft de bedoeling het te doen voorkomen alsof de jongste kabinetscrisis maar een voorbijgaande rimpeling is ge weest in de politieke vyver. Het debat over de regeringsverklaring zal geen bijzondere plaats krygen in onze politieke geschiedenis, zegt men daar. Van die kant is dit standpunt begrüpeliik. De crisis was vooral een kwestie van ongenoegen onder socialisten zelf. Een ongenoegen dat in de vorm van deze kabinetscrisis openbaar werd en dat er toe leidde dat socialistische volksvertegenwoordigers socialistische ministers wegstem den. Geen wonder dat men het thans liever wil doen voorkomen alsof er niets gebeurd is. RONDER DAT we nu de betekenis van deze crisis willen opblazen, zijn wij toch van mening dat deze socialistische houding niet aangaat. Daarvoor lagen de wortels van deze crisis toch waarlijk weer al te diep. Zij lagen diep in het socialisme zelf. Daarom kan het best gebeuren dat het debat over de regeringsverkla ring geen bijzondere plaats zal krygen in onze politieke geschiedenis: maar dat zou dan liggen aan het debat. De zaak zelf zullen we nog wel eens te genkomen. al ware het maar in de geschiedenis van de socialistische party. WIJ MENEN een plicht te vervullen van enigszins nationaal karakter wanneer wij er toe mogen bijdragen dat zy althans in die geschiedenis Biet helemaal wordt verdonkeremaand. Was deze kabinetscrisis niet meer dan een x-oorbiigaand incident? Dc vraag is gerechtvaardigd of ze niet meer was dan een incident, en wel een symptoom. Jaar overtroffen. In 1954 leverden de ge zamenlijke schoenfabrikanten 25.4 mil lioen paar schoeisel af en dat betekent tevens 10 millioen pabr meer dan in 1938. De toenemende productie verhoogt ook de export aan schoenen en pantoffels: in 1954 ging 46 millioen paar de grenzen over tegen 4J millioen in 1953. Deze stij ging met 300.000 paar ij voornamelijk te danken aan de verhoogde buitenlandse afzet van textielpantoffels. Al liep de uitvoer van leren schoenen vorig jaar iets terug, toch leverde de totale export 29 millieon gulden op. Deze en andere bij zonarheden ver telde ons de heer A. Ros. bestuurslid van de stichting Interleder. ter gelegenheid de a.s. Internationale vakbeurs voor leder, schoenen en aanverwante bran ches. welke Maandag wordt geopend ln het Jaarbeursgebouw aan het Vreden- burg te Utrecht en duren zal tot en met Vrijdag. In totaal zullen 153 deelnemers uitko- en met 310 inzendingen uit elf landen. Het Nederlandse schoenverbruik is m feite laag te noemen; de Amerikaan koopt wel tweemaal zoveel schoenen als wij! Toch biedt de Nederlandse productie ruime verscheidenheid en de fabrikanten trachten de mode goed te volgen. Wat de Nederlandse leerproductie be treft, haar afzet bepaalt zich voorname lijk tot het binnenland. In 1930 leverde de Nederlandse industrie de leerverwer- kende industrie 53*van de totale be hoefte. in 1952 was dit reeds 83*/.. Op de a.s. Interleder-beurs worden elke dag schoenenshows gehouden, waai- bij 130 paren schoenen, uitgezocht door speciale keuzecommissie, zullen wor den getoond. blad „De Zaaier' verbonden van wijlen ds J. L. de Vries, wiens nagedachtenis in de kring der Zon dagsscholen nog steeds leeft. 's Morgens hield ds K. G. van Sme den een rede, waarin hij de cateeheti- sche trits ellende, verlossing en dank baarheid toepasselijk maakte op de figuur van de Zondagsschoolonderwijzer. Zijn rede was evenzeer op de practijk ingesteld als de toespraak van prof. G. Wisse uit Doorn 's middags. Wel deelde de emeritus hoogleraar zijn referaat in vier nogal wetenschappelijke verwachtingenen wekkende punten in. nl. het psychische, het religleus-paedagogi- sche. het schriftuurUJk-christocentrische en het chr. geref.-dogmatologlsche peet van het Zondagsschoolonderwljs. maar het bleek dat hij hierbij uitsluitend wilde wijzen op het feit, dat de Zondags chool zielszorg bedrijft, dat het niet al leen gaat om het hart maar ook om het hoofd, dus om de kennis, dat de liefde van Christus 6terk naar voren moet komen en dat men het kind zal moeten leren bidden om een nieuw hart. Bij het derde punt groeide het betoog van prof. Wisse uit tot een hartelijk pleidooi voor de goede Zondagsviering, immers dat is de dag, waarop de bronader van Gods goedertierenheid rijker geopend wordt dan op andere dagen. De Jubilerende vereniging kreeg een *eer gewaardeerd geschenk van de ker keraden en de Zondagsscholen: duizend "ulden met de belofte van nog meer De voorzitter, ds W. F. Laman, en de administrateur, de heer J. H. van Nieien. die ook van de oprichting af be stuurslid ls, kregen ieder een persoonlijk geschenk. Gasten bij dit Jubileum waren afge vaardigden van allerlei Chr. Geref. ver enigingen en ook van de Geref. Zondags- schoolvereniging „Jachin" en de Ned. Herv. Zondagsscholenbond op Geref. grondslag. Namens de beide laatste or ganisaties spraken resp. ds J. Douma en de heer D. van Delen. Min. Schlüter, Nedeisaksen vroeg ontslag Leonhard Schlüter, tegen wiens be noeming tot minister van cultuur in Ne- der-Saksen een storm van protesten was eerezen. heeft gisteren bekendgemaakt, dat hij ls afgetreden. Premier Hellwege zal het ontslag aan vaarden. zo wordt officieel meegedeeld De regeringscommissie die was benoemd de zaak te onderzoeken, heeft ver klaard dat de tegen de thans 34-Jarlge Schlüter Ingebrachte beschuldigingen van algemene aard zijn, dat zijn „demo cratische goede trouw" niet kan worden ontkend. AMSTERDAM (G.U.), 10 Juni Gepromo- eerd tot doctor ln de geneeskunde op proef- chrift: Over het Verband tussen Kalium- eficientie. Splerparalysis en Insuline F G mr Schilthuis er op gewezen, dat het hier slechts ging om 83 m2 grond, waa door de deskundigen, aangewezen door de president van de rechtbank te Rotter dam. de waarde bepaald was op f 1.— Der m2. Er was een dringende noodzakelijk heid Schielands hoge zeedijk te verzwa ren. hetgeen alleen mogelijk was door de hiel van de diik te verbreden. Omdat de werkzaamheden klaar moesten zijn voor dat de herfststormen zouden losbreken, vond een spoed-onteigenlng plaats Het gaat hier om de beveiliging van een groot gedeelte van Zuid-Holland en een kleiner gedeelte van Noord-Holland, nl. het ge bied tussen de Hollandse IJssel en Nieu we Waterweg aan de ene en de Ypolders aan de andere kant. „Aan het departe ment is men vergeten, dat een groot ge deelte van deze gronden ver beneden het N.A.P. liggen." aldus mr Schilthuis. die zich beriep op een rapport, uitgebracht door Grondmechanica van de gemeente Rotterdam, waarin geconstateerd werd dat de dijk een zeer labiel evenwicht had. Dank zij de medewerking van an dere grondeigenaren, die tevreden waren met een prijs van f0 50 tot f 1.— per m2 had men de Groenedijk en een deel van de Snelle dijk bij Moordrecht reeds kun nen versterken. De heer Brouwer uit Alphen aan den Rijn vroeg echter een prijs van f 10.— per m2. welke prijs de dijkgraaf en hoogheemraden van Schie land veel te hoog vonden. Met de heer Brouwer zijn langdurige onderhandelin gen gevoerd, welke tot geen enkel resul taat leidden. „Men kon nJet langer wachten en daar om moesten we maatregelen nemen. Trouwens we wachten ook nog steeds op de aanwijzingen van de directeur-hoofd ingenieur van de provinciale waterstaat over wat er gedaan moet worden aan dc dijk van Kortenoord. Wanneer deze aan wijzingen afkomen, zullen Ged. Staten er hun goedkeuring nog aan moeten ge ven. terwijl over enkele maanden de ver zwaring van deze dijk gereed moet zijn. omdat er dan weer storm verwacht kan worden. Maar nog steeds weet men niet hoe breed de kruin van de dijk bU Kor tenoord moet worden." aldus mr Schilt huis, die dit voorbeeld aangreep om er op te wijzen, dat de waterschapsbesturen dwangpositie verkeren. HU was dan ook van mening, dat er geen enkele aanleiding bestend om het ontelgenings- besluit te vernietigen. Naar aanleiding van enkele vragen, ge steld door de gedeputeerden mr Van Dijken en mr Deerenberg, antwoordde Schilthuis. dat men 12 Juli 1953 met de heer Brouwer besprekingen over de verkoop van de grond had gevoerd, maar dat men op dezelfde dag reeds met het werk op de grond was begonnen. Had de normale onteigeningsprocedure toegepast, dus bij Koninklijk besluit na gehoord advies van de Raad van State, sou te veel tijd gevraagd zijn en had zeker niet met het werk klaar ge komen voor December 1954. Toen is wel gebleken hoe noodzakelijk het was. dat vóór deze stormvloed de nodige voor zieningen waren getroffen. Ged. Staten zullen zich nog nader over deze zaak beraden en later een uitspraak doen. Gisteren is te Amsterdam tegen de 29-jarige fabrikant A. H. uit Bussum in hoger beroep bevestiging geëist van het rechtbankvonnis (een maand) omdat hij enkele malen de ruiten bij een rü-exami- nator in Bussum zou hebben Ingegooid, nadat hij voor zijn rijvaardigheidsexamen gezakt. De fabrikant ontkende. Zeeuwse parlic. synode over Scharendijke Op de te Middelburg gehouden particu liere synode der Geref. Kerken van Zee land kwam o.m. de verhouding tussèn de kerk van Scharendijke en de Hervormde gemeente van Eikerzee ter sprake. Met de classis Zierikzee was de synode v heugd over de blijken van toenadering een wezenlijke kerkelijke gemeenschap achtte men geoorloofd, indien voldaan wordt aan de normen. Een geregeld con tact tussen onderscheiden kerkeraden en gemeenteleden werd gewenst geacht. Kanselruil achtte men niet doelmatig, aldus het Zeeuwsch Dagblad. Kerken in V.S. voor contact met Russische kerk De Amerikaanse Nationale Raad van Kerken, waarbij dertig Protestantse en Orthodoxe groeperingen zijn aangesloten, heeft zijn voorzitter. Eugene Carson Blake, gemachtigd de mogelijkheid van een toenadering tot de Russische Ortho doxe Kerk te onderzoeken. Voor dit doei is een studiegroep gevormd. als Uw huid jeukt. Dat maakt j =r het erger en het veroorzaakt^ p' Inlecties. Neem vandaag nog het z beroemde huidgeneesmiddel Academische examens AMSTERDAMG.U.), 9 Juni Geslaagd oor cand rechten: H Th M Lauxtermann. A dam; Cand Duits: mej A M Mees. Scheve- GRONINGEN 9 Juni Geslaagd voo stteren en wijsbegeerte (Frans): me anssen. Groningen en K J Heuvink, choten ROTTERDAM, 9 Juni Klln H O. Utrecht. Geslaagd voor arts: mej A Veldhuyzen-van Zanten. Hlllegom, mej C van Dijk. R'dam. J R Bouma. Noordwijk. E F R van Ouwernal- ier. Den Haag. C J M Simons, GUze-RiJen. F de Jong. Gorinchem, A Rentmeester. R'dam en J Eizenga, Doetlnchem. GRONINGEN. 10 Juni Geslaagd voor doet letteren en wijsbegeerte (Frans); J H R Goedhardt Groningen; Artsex le ged.: G de Boer en J E Vogelenzang. Groningen; Be vorderd tot arts: B L Brongers, Delft. K Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Benoemd: tot voorg. der Htrr gem. te Noordwolde (Gr.) de heer j. j, Groot te Ermelo; tot gevangenispred. Groningen ds A. Bongenaar aldaar. Beroepen: te Huizen (4e predp'H L. J. Bioemsma te Beesd. Aangenomen: naar VarssevÈi (Ned. Prot. Bond) C. Eggeraat te Ho., u-erd; naar Nieuw Beerta cand. H. I Jonkman te Scheveningen. Benoembaarstelling: tot hulp. pred. mej. A. G. Velsheyn pred. ass. i> Amsterdam; C. Bolijn catecheet te Vlaf. twedde en R. v. d. Kooij catecheet Sellingen. Geref. Kerken Beroepen: te Sellingen D. Bon» knegt cand. te Nijeveen. Examens: de classis Amsterde heeft praep. geex. en beroepbat klaard M. C. Kersten en W. var beiden te Amsterdam en beiden cant aan de V.U., die terstond beroepbai- zijn. De classis 's Gravenhage-West hert praep. geëx. en beroepbaar verklaard Vlaardingerbroek te Loosduinen, can aan de V.U. Kerk en Vrede zal van 1619 Au; op De Hoeve te Laren (N.H.) haar jaar. lij'kse conferentie houden; prof. dr J. d» Graaf, ds J. J. Buskes. ds H. var verden. ds W. van Gelder, ds J. Hugenholtz en J. Soetendorp zulle spreken. A J Klort, Doet economie: H A Burgers, Papendreckt F H Krui ze. Voorburg. S Th Hogers, Dc Haag, B W J Jacobs. Amersfoort, C J Graal, land. Den Haag. UTRECHT. 10 Juni Geslaagd voi rechten: P A J M Cras. Eindhoven. 1 tien utrecht, mej D Kuypers. Utrech india. R'dair Bussum; W J p- scht, mej A de Kuiper. Utrecht senijkunde: I A T Rigter. Bla. theologie: E P N Schroten (cut Engelsm (Fr). J Harker Djjk, Leeuwarden, Radius Prawiro M D van der Heil. Utrecht. J Vroegln. y. Barneveld. J Kronenburg, Zei man. Bunnik, G C Post. Delft, ndoorn. Utrecht; Kerkelijk ex.; J V:v Utrecht. C W Schlingemann. Utrecht W J van der Waal. Utrectht. P W Martij-, Utrecht. J Overduln. Utrecht. W Hoogt om. Woerden. W Verwey, Nieuwerbrut Rijn. W J Koole. Middelburg. Doet genet»- kunde; J Felderhof, Den Haag, Gan Ho Slant Utrecht. V M Krepel. Grele ^N.O.P.) Afscheid Jean Monnet Jean Monnet, die twee en een h^lf Jaa: voorzitter is geweest van het Hoge Gt- zagsorgaan der Europese Kolen- en Staa:- gemeenschap, '.eeft gisteren te Luxem burg afscheid genomen van de 6( personeel. Hij verklaarde daarbij, dat dt K.S.G. slechts een begin is voor de nood zakelijke Europese gemeenschap, om zij moet worden uitgebreid tc dan zes leden en »ot meer werkterreinen Zijn opvolger is René Mayer, die hedn zijn ambt aanvaardt Hilversum I. 402 m. KRO; 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 3.15 Gewijde muziek 7.45 Morgenge- urgische kalender 8.00 Nieuws. >uws 8.20 Gram. Voor de kleu- voor de zieken 11.45 12.00 Angelus 1 1.10 Gram. 14.40 Am allerlei: Eei an het Atlantisch Pact 19.00 ..Lichtbaken" caus 19.30 liturgische kalender 19.45 est en sol' 20.55 De gi VARA: 7.00 Nieuws 7 10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram. 8.00 8.18 Gram. 825 Vacantlekalender 8.30 Orgelspel 8.55 Voor de huisvrouw 9.00 Gym- 9.10 Gram. VPRO: skeld", caus. 10.05 j VARA: 10.20 Voor de arbel- ;rs ln de continubedrijven 11.40 Viola amore en claveelmbel 12.00 Orgelspel 12.30 and- en tulnbouwmededellngen 12.33 Gram. .00 'Nieuws 13.15 Vara-varla 13 20 Gram. 14 00 Sportpraatje 14.15 Filmland 14.40 'ccordeonorkest en solist 15 15 Boekbespre- ing 15.35 Kamermuziek 15.55 „Uit vroeger agen". lezing 16.10 Radio Phllh. Orkest en alist 17.00 Actualiteiten 17.30 USA-cabaret 3 00 Nieuws en commentaar 18.20 Gram 3.40^ Hammondorge^ 19.00 Artistieke staal- Dwars door Zuid-Afrika". caus. 'l9.55 '.Deze VARA; 20.00 Nieuws 20.05 .«es, ijsj. 20.35 „Van M< :ang 22.00 Socialist berichten 23.15—24.00 jzikaal luisterspel 21.40 Tclevlileprogramma's. AVRO; 20.00 Test- laat en gram. 20.15 Journaal en weerbericht 0.30 Lichte muziek 21.30 Pauze 21.35 Hersen- ymnastiek 22.00—22.15 Filmmuziek. 42. humeur. „Vader? Die is naar 't dorp. Die moest naar de kapper, en hij had nog een paar andere bood schappen." ,,'k Wou dat ik het geweten had. dan was ik naar mijn eigen thuis gegaan." vervolgde Louis nog stuurs. „Tot vanavond, een uur of tien. Zou je dan klaar zijn met dat gewerk?" ..Toe, doe nou niet zó." smeekte ze. ,,'k Bleef expres zo hard doorwerken zolang dat kind bij ons bleef zitten dat begreep je toch ook wel? Maar nou zijn we gelukkig samen!" verzuchtte ze. merkbaar opgelucht. „Eindelijk!" Ziende dat Louis weer wilde opsteken, zette ze een asbakje naast hem; tot zijn verrassing tegelijkertijd een doosje cigaretten naast iat is voor jou", zei ze. ,,'k Wou eerst eer. doos van vijftig kopen en die dan in m'n tasje houden, voor als je eens zónder zat Maar ik moet een beetje zuinig zijn. 'k Ben hard aan 't sparen, zie je." „Waarvoor?" „Nee, dat is een geheim! Alleen je moeder weet ervan.." Ieneke glimlachte, en 't viel Louis ineens op, hoe de uitdrukking van haar gezicht sindst Nera's vertrek was veranderd, verzach als het ware en ontspannen Hij kende geen en kele foto. waarop het expressieve van haar ge zicht, van ogen en mond vooral, goed tot z'n recht kwam; hij kon het zich naderhand ook nooit zo voor de geest halen. Het liét zich niel vastleggen het was daartoe blijkbaar te be weeglijk. te levend Een beetje beschaamd nam hij het doosje van tafel. ..Dat had je toch niet hoeven doen. kind", zei hij mompelend. Toen ze hem vuur had gegeven bleef ze, voor over leunend, het hoofd wat schuin naar hem over geb-ipcn vóór hem «taan ..Ik wou dat ik nog veel méér voor je d->rn kon", zei ze zacht. „Zc dat ik je echt gelukkig maakte., dat die J. H. VAN DORT en rimpel tussen je wenkbrauwen wegtrok en er eens een beetje glans kwam in die ogen van je Waar om kijk je toch altijd zo somber?" vroeg ze verwijtend, en met haar hand over zijn voorhoofd strijkend. „Vind jij het dan niet heerlijk, om veer samen te zijn?" „Ja, natuurlijk", verzekerde hij, vriendelijker ;estemd, „maar.." „Wat maar? Ik wou dat je doorpraatte. Je laat me altijd maar raden en dan moet ik vanzelf ïan iets èrg denken- „Onzin." Flauw glimlachend schudde hij het hoofd. Zon- ler zijn ogen af te wenden van haar gezicht, .egde hij de cigaret voor een ogenblik in een der gleuven van de asbak, en omvatte met beide handen haar polsen.. Maar 't stemde hem min of meer verlegen dat Ieneke zich meteen ook tegen zijn borst liet glijden. Ze nestelde zich op zijn knieën, sloeg haar armen om zijn hals.. „We hebben elkaar nog met eens een zoen gegeven," zei ze, en ze zoende hem op de mond en de oogleden en op zijn voorhoofd, om die akelige rimpels te verdrijven zoals ze schertsend beweerde.... „'k Ben zo ontzettend blij dat je weer bij me bent; „Jij toch óok? Waarom zeg je nou niet dat ju ook van mij zoveel houdt?" „Dat wéét je toch?" „Maar ik verlang er iedere keer weer naar het te horen. Misschien dat ik het dan op den duur ga geloven. Wanthou je heus echt van Hij zei het omdat ze nu eenmaal een beves tiging wenste en geen bedenkingen. Het was ook eigenlijk wèl zo gemakkelijk haar tevreden te stellen. En ook hij kuste haar en terwijl hij dit deed moest hij onwillekeurig terugdenken aan Caty de Guisse. die weliswaar lelijk was en iets koels over zich had, maar die hem niet zo zwak, niet zo kwetsbaar maakte. „Heb je er heus geen spijt van, jongen?" vroeg Ieneke. „Voel je je werkelijk gelukkig met een meisje zoals ik?" Het leek wel of ze zijn gedachten geraden had. Louis aarzelde even. Toen boog hij zijn hoofd over het hare. ..Jij» je bent de liefste van alle meisjes, van de hele wereld." verzekerde hij. Ieneke sloot de ogen en glimlachte Louis moest eraan denken dat in alle tijden en over de hele wereld, verliefde menser elkaar waarschijnlijk hetzelfde zeiden, zodat het eigen lijk maar banaal, en haast ordinaiT klonk. Niet temin vond hij het prettig toen Ieneke wat later spelenderwijs zijn haar streelde en zei dat het al beter zat sinds hij die afschuwelijke hoed niet meer droeg, en dat er zo'n mooie slag in kwam. Hij kuste haar op het voorhoofd, en op 't puntje van haar neus met eenzelfde eerbiedige voor zichtigheid als waarmee hij wel in de boeken van grootvader bladerde. „*t Is eigenlijk een schandaal," zei het meis je oprijzend, zo maar op klaarlichte dag. en mid denin m'n werk" Direct daarop werd ze weer vlug. als had ze kracht bijJiem opgedaan. „Nog een kop- 13.10 Gev. progr 4.10 Sport 14.15 Fabrieksfanfare 14.45 Orkest- 15 55 Reportage 16.15 Onbekend 17.00 rogr. 1500 en 247 i luziek JBUJH dracht 13.45 Voor de kleuters mentsmuziek 14.30 Sport en 17.30 Jazzmuziek 18.00 Sport 18.45 Cause: .19.00 Nieuws 19.25 Sport 19.30 Hoorspel 20 Hersengymnastiek 20.45 Festival van licl 22.00 Nieuws 22.15 Sport 22.25 Dar 13.00 Ni» sementsmuziek 15.00 Oostenr muziek 16.00 Gev. muziek 18.00 ziek 19.00 Nieuws 19.25 Kamerkoor 20.00 Gev. programma 21.45 Nieuws 22.10 Kami Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.30 Gran 3.00 Nieuws 14.17 Orkestconcert 15.4 tecital 16.10 Orkestconcert 16.55 Kamer 5.15 Pianorecital 18.2 trikaa uitze Lichte muziek 20.30 "Orkestconi Gram. 23.45—24.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerbt richt 12.34 Gram. 13 00 Nieuws 13.15 Radii almanak 14.30 Journaal 15 00 Gram. 15.4 Accordeonmuziek 16.00 Gram. 16.15 Accoi deonmuziek 16.30 Gram. 16.45 Engelse lei 17.00 Nieuws 17.10 Knapenkoor 17.20 Lltur gische gezangen 17.30 Knapenkoor 17.4 Harprecltal 18.15 Knapenkoor 18.30 Voor d soldaten 19 00 Nieuws 19.30 Reportage 19.4 Gram. 20.00 Orkestconcert 20.45 Zang e piano 21.00 Orkestconcert 21.45 Gram. 22.C Nieuws 22.15 Gev programma 23.00 Nleua 23.05 Gram. 24.00 Sluiting. Brussel. 484 m. 12.15 Gram. 13.00 Nleus 13.15 Verzoekprogramma 15.30 Bal canl 16.30 Licht» te muziek 17.30 Jazzmuzie ziek 19.15 Gram. 19.30 Ni. concert 22.00 Nieuws 22.15 Lichte 2C-?5 Nieuws 23.00 Lichte muziek Uitzendinger s dag en Op de planken (op 2 je thee voor je inschenken?" (Wordt Kruiswoordraadsel Horizontaal: 1 Muziekinstrumenti 4 hoeveelheid, 7 vissoort, 8 vreemd. 9 ge vierde zangeres, 11 zonnescherm, 13 krijgs man. 17 voedsel, 18 aardig, 19 drank, 20 hard vet, 21 deel van het gelaat r ti c a a 1: 1 Dier, 2 knol, 3 heerlijk oord, 5 vreemde munt. 6 dierenverblijf, 9 onmiddellijk, 10 dier, 12 bevel. 13 blaam. 14 rijzig, 15 rivier ln Italië, 16 heiligen beeld. 131 Oplossing vorige puzzle Sigaar, roerdomp, prauw, winter, room- es. sleep, polder, ruimte, enorm, mol lig. grappig, gesp. peper, rumoer, rein. som. merk. SPIN. RUPS, MIER. WORM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2