4 mês Jlicumc gtitectfe(üiwrutt Drie Hollandse jongens op de brandende Zweedse tanker Uitslag van de prijsvraag De grote op 18 Juli naar Genève Uitnodiging aan Adenauer is onvoorwaardelijk Schip (zonder Westerling?) toch vertrokken 51 !l ill! VRIJDAG 10 JUNI 1955 BUREAUX: Steens treat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIÊN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. I. ENSERINK CHR1STELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticti h gftelltvea tnyn hert la tegfjenspoct" Zes en dertigste jaargang No 10364 STOUT STUKJE VAN JOPPENKONINGSTRIJBOS Terwijl het vuur langzaam minderdewerd de Johannishus eindelijk vastgemaakt (Van een onzer verslaggevers) piRK STRIJBOS, kapitein van L. Smit en Co's sleepboot Maas, heeft gisteren zijn bijnaam „joppenkoning" eer aangedaan. Vooral d'e laatste jaren slaagde deze jonge gezagvoerder er dikwijls in, de volle buit binnen te halen. Het ziet er naar uit, dat dit hem ook ditmaal zal gelukken. De Maas arri veerde gistermiddag cm twaalf uur welis waar als laatste van vijf sleepboten bij het brandende wrak van de Zweedse tanker Johannishus, maar het was de joppenkoning, die de eerste lijn overbracht en vasthield ook. Nu zoekt hij mei zijn prooi op basis f „no cure, no pay" de thuishaven op. Als het meezit, zal de sleep vanavond! of mor genochtend de monding van de Nieuwe Waterweg bereiken. Omgeven door een schijnbaar on doordringbaar gordijn van vuur en rook lag de zwaarbeschadigde, hevig brandende tanker in volle zee. De Maas zocht en vond een redelijk plekje op het voorschip van de Zweed. Daar waagden drie stevige Hollandse knapen de sprong: ma troos J. Sebel en de lichtmatrozen G. Brokkc en J. J. Brouwers. De laatste is nog pas een week bij Smit in dienst, maar ook hij hield zich goed. Vliegensvlug maakten de drie jongens een tros vast. Het bergingsvaartuig Zee leeuw van Van den Tak bleef in de on middellijke nabijheid om hen te hulp te komen als er iets mis mocht gaan. Ze hielden het echter uit, een vol uur. Toen werd de rook hen te machtig. Zwetend van spanning en de intense hitte, lieten ze zich weer van het schip zakken. Biit liet los Intussen was op het achterschip nog iets anders gaande. De Britse sleepboot Rumania had ook drie man op de tanker gezet en een tros laten uitbrengen. Maar toen Dirk Strijbos zijn Maas vooruit liet draaien om uit het olieveld weg te komen en de sleep langzaam vaart maakte, sloeg de rook naar achteren en roosterde de drie Britten. Ook voor hun schip werd het te machtig. Ijlings haalde men de mannen van boord en de tros werd gekapt. De Belgische sleepboot Scaldis moest werkeloos toezien met een mankement aan de stuurinrichting. Langzaam minderde de brand aan boord van de geladen tanker. Het bleek, dat de volle tanks het over het algemeen ge houden hadden. Alleen die aan bakboord ter hoogte van de plaats van aanvaring, waren gescheurd en in brand geraakt. Op deze plaats bleef een dikke rook om hoog stijgen. Spanning gebroken Regelmatig hield kapitein Strijbos ruggespraak met zijn kantoor, waar de spanning brak toen omstreeks twee uur het bericht doorkwam dat het waagstuk gelukt was. 's Avonds complimenteerde de heer Van der Hidde zijn mannen op de Maas nog eens met het succes. Op dat moment tornde de sleepboot moeizaam in de rich ting van de Nederlandse kust. Eerst zou men naar de rede van Vlissingen gaan. maar er scheen een goede kans te be- Advertentie). 1910 1955 Zonneschermlinnen reeds vanaf 2.55 NATUURLIJK BIJ i (fcL Maarschalk Zjoekof, Russisch minister van defensie, neemt de correspondentie met Eisenhower weer op Hoe een vrouw gered werd uit het vuur -yOLGENS DE laatste cijfers heeft de scheepsramp met de Zweedse tanker johannishus gis termorgen op de Noordzee het le ven van twintig zeelieden geëist. Er zijn 23 opvarenden gered. Zij zijn allen veilig in Engelse haven plaatsen. Sommigen zijn in het zie kenhuis opgenomen. De kapitein, de eerste en de tweede stuurman behoren tot de doden. Over de oorzaak van de aanva: ring met het Panamese vrachtschip Buccaneer, waardoor de brand ver oorzaakt werd, is nog niets be kend. Blijkbaar heeft geen van de geredden de Buccaneer zelfs maar gezien. De meesten lagen te slapen toen het ontzettende gebeurde. Toen de mannen in paniek aan dek kwamen, waren er overal vlam- De overlevenden vertelden el kaar de hand gegeven te hebben en met tweeën of drieën in het water gesprongen te zijn. Van de vier reddingboten was er n.l. maar één bruikbaar en daarin namen drie mannen plaats. De enige vrouw aan boord, de 24-jarige mevrouw Ina Svensson, vertelde in gebroken Engels in een hotel te Dover: ,,Ik sliep met mijn man (de eerste machinist) in onze hut. Wij hoorden een geweldig lawaai. Wij gingen het dek op en daar was alles vlammen en dikke rook. Ik was in mijn nachtkleed met alleen een jas daarover en een reddinggordel. Het vuur kwam dichterbij. Ik sprong in het water en zwom rond totdat een stuk hout mijn kant uit kwam. Ik klom op het vlot en ik wachtte, schreeu wend en hopend en biddend voor mijn man en onze twee kinderen thuis in Malmö. Tenslotte kwam er hulp. Een kleine boot nam mij aan boord". Steig Svensson, haar 27 jaar oude echtgenoot, vertelde in Margate, 27 kilometer van Dover: „Het was voor het eerst in vijf jaar tijd dat ik de kans had gehad mijn op Wij sprongen hand in hand maar wij werden gescheiden door een muur van vlammen. We wer- -den van de kant van het schip weggejaagd doordat de vlammen zee zich uitbreidde. Ik zag dat zij opgevist werd en ik zwom toen naar een andere boot. Ik moet een uur in het water gelegen hebben Het water was zeer koud. Ina was erg dapper". getast. Aan boord was verder alles wel. Niemand had verwondingen opgelopen en de scheepsbrandweer had met de vlammen korte metten gemaakt, Bij de werf Wilton-Fijenoord, waar de Bucca neer juist Woensdag van een reparatie beurt vandaan was gekomen, had men maatregelen genomen om te voorkomen, dat de bemanning zich over de ramp zou uitlaten. Wij zochten de loods van de Bucca neer. de heer Leo Smith, later thuis op. Maar deze was zich zijn verant woordelijkheid bewust en zweeg over wat hij aan boord had gehoord. Hij dacht, dat er ten hoogste wat olie van het tankschip op de Panamees terecht was gekomen en vlam had gevat. Mo gelijk heeft aan dek wat touwwerk ge legen, maar verder was alles ijzer en bovendien had dit schip geen lading Al eerder Het huzarenstukje, dat drie matrozen van de Nederlandse sleepboot Maas gis teren uithaalden, door aan boord van een brandend tankschip te klimmen en de tros uit te brengen wekt herinnerin gen op aan een soortgelijke prestatie in 1933 geleverd door drie bemanningsleden van de sleepboot Lauwerszee, ook van L- Smit Co. Zij slaagden er toen in, het brandende Franse mailschip Atlan- tique vast te maken. De Fransman was op 4 Januari van dat Jaar voor reparatie onderweg van Bor deaux naar Le Havre met 220 man be manning aan boord. In het Kanaal brak brand uit en het schip scheen verloren. Spoedig deden het Duitse stoomschip Ruhr en het Nederlandse stoomschip Achilles een poging tot redding van de opvarenden. De Achilles slaagde er in 32 gewonden veilig aan de wal te bren gen, waaronder kapitein Schoofds. De sleepboten Rode Zee die juist te Falmouth bunkerde Witte Zee en Lauwerszee waren spoedig ter plaatse. Op 5 Januari klommen drie man van de Lauwerszee via het touw van een sloep- talie aan boord van het nog steeds bran dende en geheel verlaten schip. Zij zagen kans, een tros over te brengen van de Rode Zee en later nog naar de andere sleepboten. Onder leiding van kapitein Clinge van de Rode Zee brachten de drie Nederlandse, met vier Franse sleepboten en een Duitse sleper 'het wrak naar de rede van Cherbourg, waar men op 7 Januari arriveerde. Het wrak van de Johannishus, dat, zoals bekend, naar de Nieuwe Waterweg gesleept wordt, zou omstreeks drie uur vanmiddag in de Waalhaven te Rotter dam aankomen. Brand uitgewoed De brand aan boord van de Zweedse tanker Johannishus is uitgewoed, zo 9 Door deze dramatische foto van de Johannishus (een luchtfoto van het A.N.P.) krijgt men enig begrip van de enorme moeilijkheden die bi," het reddings- en bergingswerk moesten worden overwonnen. De tanker brandde, de zee brandde, en boven dit alles hingen de verstikkende rookwolken die het uitzicht belem merden en vrijwel iedere poging om aan boord te komen onmogelijk maokten. Dat het toch gelukt is. is te danken aan de koelbloedigheid van de Nederlandse bergers. Het re laas van hun wedervaren kunt u In Dover bracht tt de eerste machini Svensson, aan land. Twee uren had ei/ in het water gelegen voor zij gered werd. Ook haar man is nog in De Buccaneer, (hieronder), het Panamese vrachtschip dat met de Zweedse tanker Johannishus tn aan varing was gekomen, stoomt op eigen kracht dc Nieuwe Waterweg op. Even boven dc waterlijn zit in de voorsteven «r>n stuurboordzijde een flink gat en een groot deel van de scheepshuid was zwaar gebla kerd. Gehuld in dekens (laatste foto) kwam 'een aantal overlevenden in Margate (Eng.) aan land, daarheen gebracht door het Britse schip BETERE VERHOUDING OOST-WEST MOSKOU, 10 JUNI IN DE VERHOUDING tussen het vrije Weeten de het communistische blok hebben zich gisteren de volgende belangrijke ontwikkelingen voorgedaan, welke opnieuw lijken te duiden op een matiging der Rus sische buitenlandse politiek. 1. MOLOTOF, de Russische minis ter van buitenlandse zaken die op doorreis naar San Francisco te Parijs vertoefde, verklaarde onofficieel te genover de Franse leiders dat het Kremlin accoord gaat met tijd en plaats van de conferentie der Grote Vier: 18 Juli te Genève. Tezelfder tijd nodigde Molotof premier Faure en Pinay, minister van buitenlandse zaken, uit tot een bezoek aan Mos kou. Volgens Faure is de uitnodiging meer van toeristische dan van diplo matieke aard. De Fransen houden hun antwoord nog in beraad. 2. MIKOJAN. de Russische vice-pre mier, verklaarde dat bij de uitnodiging aan Adenauer (tot een bezoek aan Moskou teneinde o.m. de economische en diplomatieke banden tussen beide landen te versterken) niet aan een be paalde tijd is gedacht. Adenauer kan komen wanneer hij wil, aldus Mikojan. Uit Oo^duitse bron wordt vernomen dat Adenauer geen voorwaarden zullen wor den gesteld. Ook zal van hem niet wor den geëist, het Oostdultse regiem te er kennen of de herbewapening van West- Duit sland in het raam van de NATO op te schorten. Uit dezelfde bron wordt vernomen dat het ultelndeltjke doel van de Russische uitnodiging is, de vorming re n fl I pm-P 'vnjso iv staan, dat de tanker mits de brand boord natuurlijk zou zijn gedoofd of ge blust de Nieuwe Waterweg kon wor den opgesleept. Dirk Strijbos dacht, dat hét vuur vanzelf zou minderen, temeer omdat het nog slechts in het aangevaren ruim woedde. Andere factoren, zoals het 6lechter wordende weer en de toestand van het wrak, maakten elke voorspelling evenwel onzeker. Later vertelde de heer Van der Htdde ons, dat zo nodig een grote hoeveelheid brandblusmiddelen buitengaats zal wor den gebracht om de brand definitief te blussen. In elk geval zou het nog een vol etmaal duren, eer de Maas met assistentie van de Blankenburg en de inmiddels her stelde Belgische sleepboot de Johannishus voor Hoek van Holland kon hebbeb ga- bracht. Omstreeks kwart voor negen gis teravond voer men met een snelheid van anderhalve mijl pe- uur in de richting van het lichtschip Noordhinder en elk ogenblik verwachtte men de komst van de Blankenburg. Enige uren later dan verwacht werd, is het Panamese vrachtschip Buccaneer 's middags om kwart voor vier de Nieu we Waterweg opgestoomd. Een groot gat aan stuurboordzijde van de voorsteven wees op het aandeel van dit schip in de verschrikkelijke scheepsramp. Heel het voorschip was door de brand geblakerd Vooral de huid tot de midscheeps toe had het aan stuurboordzij zwaar te verduren gehad. De voormast was Gezelschap van Ned. Conservatieve Partij strafbaar buiten binnenwateren T"\E EVIPAN, het schip waarmee enkele leden van de „Nederland! vatleve Party' naar Ambon zouden wil len varen onder wie kapitein Wi ling heeft gisteravond Inderdaad dc haven van Dclfziil verlaten. V weet. We? :rlini i niet i werd tegen het middaguur van zee ge meld. De toestand van het schip lijkt niet ongunstig, het zinkt niet dieper maar de opbouw is volledig uitgebrand. Het transport vorderde vanmorgen 2 mijl per uur en wordt morgen voor de „Hoek" verwacht. Behalve de sleepboot Maas, "zouden ook de Ned. sleepboot Blanken- brug en de Belgische Scaldis trachten (Aduenentle). Een man moet niet te veel geven om de mening van anderen! Hij weet zelf wat hij doet. Hij kiest zijn eigen stijl in kleding en schoeisel. Daarom draagt hij Bata-Diplomatschoenen. Die zijn mooi, sterk en mannelijk. Gevolg van stakingen General Motors sluit twintig fabrieken DETROIT. 10 Juni General Motors heeft bekendgemaakt, met ingang van vandaag 20 van haar 111 Amerikaanse fabrieken te zullen slui ten. Hierdoor komen 60.000 arbeiders zon- De sluiting is volgens G. M. onvermij delijk door een tekort aan onderdelen, een gevolg van de onofficiële stakingen. Zoals gemeld, bestaat er ontevredenheid onder de arbeiders van Ford en GM. /er het bereikte jaarloon-accoord tus- in Ford en de vakbond. General Motors verwacht de komende week een productieverlies van 20.000 personen- en vrachtauto's. De Koningin zal op 2 Juli de ope ningsplechtighcid van het eeuwfeest Haar lemmermeer bijwonen en de eeuwfeest tentoonstelling openen. boord. Als het schip bulten de kustlijn komt. is het gezelschap strafbaar, want het vaartuig is niet zeewaardig. De officier van justitie te Groningen. ir mr A. H. S. van der Wijck. heeft ons het bericht bevestigd. ..Het schip ls ver trokken en er was niets tegen te doen De mogelijkheden die er aanvankelijk' n om het schip niet uit Nederland te laten gaan, vielen weg door listige gedragingen." Dit houdt blijkbaar verband met de In terpretatie van, het begrip „jacht". „Op het ogenblik Is er niets te doen tegen het vertrek, maar ik verzeker u dat het schip beslist niet zeewaardig is." al dus jhr v. d. Wijck. Niet zeewaardig Dat betekent dat de Evlpan niet naar het buitenland mag. De scheepvaartin spectie heeft haar ambtenaren laten weten dat het va'artuig „aangehouden" is op grond van het feit dat het geen certificaat van deugdelijkheid had. Blijft de Evipan op de binnenwateren (binnen lijn van de Duitse kant van de Eems Borkum. Schiermonnikoog en dere eilanden) dan kan dat. Zou de ka pitein zich buiten die lijn begeven, dan is hij strafbaar. F.r moet in dat geval ech ter eerst worden bewezen dat hij mei het schtp buiten de lijn is geweest. Nadat mr Wolthuis, die beslag op het schip had laten leggen, door de heren P. J. Gaillard, R. P. Westerling en S. van Wijk was uitgekocht, kon het schip gaan varen. Het lag in de Groningse Ooster haven en het trok veel bekijks. De heer Gaillard arriveerde per auto bij "t vaar tuig. stalde de wagen midden op het haventerrein en begaf zich met een aan tal personen aan boord. Met vijf manne-i lijke en drie vrouwelijke personen ui' Groningen vertrok de Evipan. 's Avonds half negen was men in Delfzijl. Daar eingen twee dames en een meisie er twee mannelijke passagiers van boord. De Groningse stuurman .1. F. Rust stap- van een veiligheidsorganisatie in Europa 'desnoods met deelneming van de Ver. Staten), waarin de veiligheid van een herenigd Duitsland door alle deelnemers zou worden gegarandeerd. 3. ZJOEKOF, de Russische minister van defensie, verklaarde gisteren op een tuinfeest op de Britse ambassade te Moskou, van plan te zijn de correspon dentie met zijn oude vriend president Eisenhower voort te zetten. 4. NEHROE. de Indische premier die op het ogenblik in Moskou verblijft, ver klaarde de Russen als „vredestichters" te beschouwen, „De tUd is gekomen dat ge moet weigeren, verkeerde wegen in te slaan, welke leiden naar botsing en geweld." zo zelde Nehroe tegenover de Russische leiders. HET WEER IN EUROPA Sa \t II r Stockholm Oslo Kopenh. zw. bew' Z 2 windstil NO 9 N 11 15 0 13 0 13 0 12 0 Luxemb. Par«s Bordeaux Grenoble half bew. zw. bew. NNW 4 NW 9 W 2 windstil WZW 13 14 22 15 26 17 24 30 31 20 33 Zürlch Berlijn Frankfort geh. bew. WZW 8 NO 5 ZZW 2 ZW 4 23 2 18 91 17 11 18 30 tnnsbruck Ajaccio zw. bew. regen zw. hew. half bew. W 1 OZO 1 ZZW 7 ONO 2 24 0 24 1 28 0 27 0 Westerling Toen het schip (nadat de douane alle papieren In orde had bevonden) in de sluis werd geschut, bevond Westerling zich niet aan boord. Wel waren er be halve Gaillard en Rust de heren H. Loonstra uit Zoutkamp en H. v. d. Laan uit Groningen. Westerling zou gistermiddag en -avond In een Gronings hotel hebben vertoefd. Wanneer men belde, kreeg men de me dedeling dat „meneer sliep" en om kwart over negen was hij vertrokken. Daarna ls hij nog in Delfzijl gesignaleerd. Om streeks kwart voor tien voer het schip de haven van Delfzijl uit. Het zette eerst koers naar Emden, maar later kon wor den waargenomen dat het van richting veranderde en In noordwestelijke rich ting wegvoer. Bestemming: Le Havre. Opklaringen De Bilt verwacht tot mor genavond: Wisselend be wolkt met flinke opklarin gen. Bijna overal droog weer. Iets minder koud. Krachtige tot matige wind tussen noord cn west. (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon 4 22-21.00. Maan ondar 10.18. Op 13 Juni L.K. Maak het Uzelf gemakkelijk door het abonnements geld voor het 3e kwartaal 1955 ad ƒ6.40 vóór 1 Juii a.s. op onze giro-rekening 58936 te storten. Dit voorkomt U geloop aan de deur en vergemakkelijkt onze administratie. Betalingen kunnen eveneens ge^ schieden aan onze loketten, Steen straat 37. Wilt U bij betaling vooral opgeven het juiste adres waar de krant wordt bezorgd? Bij voorbaat hartelijk dank voor Uw mede werking. Adm. Nieuwe Leldsche Courant

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1