ïlieuiue £dhsrije (iTouraitt Tanker in brand op Noordzee: van 42 man 17 omgekomen? Adenauer wacht af Ook redders stonden in brand Lichting van de „Brederode" eist tienduizenden guldens Brand achter 17e eeuwse gevel DONDERDAG 9 JUNI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 3144L Poetrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. Zes en dertigste jaargang No 10363 Directie: F. OlEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELHK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantwastlcli li ^hfbleofn tnyn berl in tcyljcaspoct" Sportoptocht en demonstraties DRAMATISCHE UREN NA AANVARING Vuurzee van 700 meter maakte het onmogelijk schip te bereiken (Van onze speciale verslaggever) PEN DRAMATISCHE SCHEEPSRAMP op de Noordzee, 60 mijl ten Westen van Vlis- singen, heeft vanmorgen vroeg - naar men vreest - het leven geëist van zeventien zee lieden. Het Panamese vrachtschip Buccaneer (7256 ton) en het Zweedse tankschcip lohan- fiishus (10.788 ton) voerën vanmorgen om tien voor twee tegen elkaar. Dit gebeurde dertig mijl ten Zuidwesten van het Neder landse lichtschip Noordhinder. Beide sche pen vlogen in brand. Op de Buccaneer kon het vuur geblust worden - op de tanker niet. Andere schepen hebben 25 van de 42 opva renden van de Johannishus gered. Eén dode is geborgen. Zestien anderen worden ver mist. Over de gehele lengte stond de tanker vanmorgen in brand. Het is er een hel. Ook de zee staat in brand. Tot op 700 meter woedt er een geweldige vuurzee. In die vlammen zee moeten zich nog opvarenden hebben be vonden, in een verloren strijd tegen de dood. Aan boord van het schip zelf is geen levende ziel meer te bekennen. In zeer ontredderde toestand zijn vanmorgen 25 opvarenden van de brandende tanker door Nederlandse, Duitse en Engelse schepen veilig in Engelse havens gebracht. Sommigen waren zwaar gewond en werden op brancards van de schepen gedragen. Anderen strompelden van de loop planken, gesteund door hun redders. Een Engelse arts was vannacht per helicopter naar een der schepen gevlogen om een zwaargewonde te hel pen. Andere artsen spoedden zich naar de havens. Eén dode is geborgen1. Zestien zeelieden zijn niet gered. Het is vrijwel zeker, dat zee en vuur zeventien mensenlevens hebben geëist. De geredde roerganger van de Johan nishus vertelde vanmorgen, aan boord van het Nederlandse ss. Arak: Het schip stuurde 28 graden. \Ve zagen aan stuur boord een schip. De stuurman gaf koers op 80 graden. Op hetzelfde moment kwam de aanvaring, vijf meter voor de brug aan bakboordzijde. Een andere geredde Zweed vertelde op de loodsboot van Margate (Eng.): „De lag in mijn kooi. Plotseling onder wie één vrouw. Tientallen zijn er in wanhoop van boord gesprongen, in de golven waarop de brandende olie zich snel verspreidde. Het is een wonder dat er ondanks de grote hitte en het brand gevaar toch nog vijf-en-twintig gered den zijn. Zes schepen waren in de om geving, want op de hoogte tussen Vlis- slngen en Ramsgate wordt druk gevaren. Al spoedig melddcu verscheidene sche pen dan ook dat zU overlevenden had- schok. Ik werd uit de kooi geslingerd. den opgepikt. Het Engelse schip Apolb Ik greep mijn reddingvest en rende bet dek. Het hele schip stond in brand! En de zee rondom ook!" Zó snel is alles in zijn werk gegaan, nadat de Panamese Buccaneer met de Johannishus in aanvaring was gekomen. Beide schepen raakten in brand. Op de Buccaneer was het vuur na enkele uren bedwongen, maar op de grote tanker wasser geen houden aan. Twee-en-veertig opvarenden moeten er zijn geweest op het Zweedse schip. Minister Cals heeft bekendgemaakt, dat er voor 220 klasoen geen onderwijzers zijn ral heeft zich geweerd. Toen kleine Britse scheepje (752 ton) vanmor gen langszij van de brandende Zweed kwam om de drenkelingen te redden, wprd het schip zelf ook door vlammen overdekt. De bemanning van de Apollo gooide emmers water over het dek om te verhoeden dat het schip in brand zou geraken. De Apollo slaagde er ln, dertien overlevenden onder wie enkele zwaar gewonden te redden. Ook werd het stoffelijk overschot van een der omgekomenen geborgen. De Apollo bracht de schipbreukelingen naar de Engelse haven Margate. Het Nederlandse ss. Arak (500 ton) bracht drie overlevenden naar Dover, het Engelse schip Ems- worth twee (Duitse) geredden naar Portsmouth en 't Duitse houtscheep je Gloria (300 ton) zeven naar Dover. De Nederlandse reddingboot President Wierdsma voer vanmorgen vroeg uit Breskens, maar is later teruggeroepen, toen bleek dat er reeds voldoende sche pen in de nabyheid waren en bovendien nog een .Franse en Engelse reddingboot aanwezig waren. Ook zijn er Nederland se, Belgische en Franse sleepboten en het bergingsvaartuig Zeeleeuw uitgevaren om zo nodig assistentie te verlenen. Nog in brand Om kwart voor acht meldde Northfore- land Radio nog dat de Johannishus nóg in brand stond. Het Engelse schip City of Brussels meldde dat het tot zeven uur de omgeving van de brandende tanker heeft afgezocht. Het is tot op drie kabel lengten afstand van de Zweedse tanker geweest. Aan boord van de City of Brus sels achtte men het onmogelijk dat er nog overlevenden aan boord van de Johan nishus waren. ..Het Is een hel", zo seinde het Britse schip. Twee Albatross-amphibievliegtulgen voor zeereddingswerk van de Amerikaan se luchtmacht zijn kort na de aanvaring van Zuid-Engeland opgestegen. De piloten rapporteerden dat het reddingswerk de schepen bemoeilijkt werd door de ge weldige hitte. Het schip stond over de hele lengte in brand. De reddingsboot van Ramsgate (Eng.) kon vanwege de vlammen niet dicht bij de Johanneshus komen. „Ook de zee staat in brand", werd geseind. De Buccaneer Het andere schip dat bij de aanvaring betrokken was. de Buccaneer, heeft brand gehad in het voorschip. De beman ning bestaat uit Grieken. Dit vrachtschip werd in 1944 gebouwd en was Woensdag uit Rotterdam vertrokken. Het zette van morgen vroeg opnieuw koers naar Wilton in Schiedam om daar in dok te gaan. Het heeft geen overlevenden van de Johan nishus aan boord. Het zou omstreeks 12 uur voorgaats zijn. De brandende tanker ls afkomstig uit Trelleborg (Zweden) en werd in 1952 ge bouwd. Arbeidsonrust in de Ver. Staten Nog steeds zijn 14.000 arbeiders van de Ford fabrieken ln staking voor hogere lonen. Bij de General Motors, waar wordt onderhandeld over een nieuw contract met gegarandeerd Jaarloon zoals dit voor de Ford fabrieken tot stand kwam, sta- en 38.000 arbeiders. Wanneer vóór Zondagnacht twaalf uur geen overeenstemming kan worden be reikt. "bestaat grote kans dat de staking bij de General Motors zich uitbreidt. De vakbonden hebben de stakenden arbei ders geadviseerd het werk weer te her vatten. daar de onderhandelingen hier door worden bemoeilijkt. In het skicentrum Pittsburg hebben 600 000 arbeiders van drie grote concerns aanzienlijke loonsverhogingen geëist. Hun contracten lopen aan het einde van deze maand af. Tenslotte 'heeft het vakverbond spoorwegarbeiders in Chicago een hoging van twee-en-een-halve dollar per dag loonsverhoging voor zijn leden ge vraagd. Tóch bemiddelaar Nehroe sprak met Molotof MOSKOU. 9 JUNI. Premier Nehroe van India heeft giste ren in Moskou gedurende een uur gecon fereerd met Molotof, de Russische minis- •an buitenlandse zaken. Volgens Ass. Press is gesproken over bijna alle vraag stukken der Internationale politiek. vroege onderhoud met Molotof stond kennelijk niet op het programma, want Nehroe kwam anderhalf uur te laat bij het graf van Lenin en Stalin aan om ?n krans te leggen. t is niet bekend, wat de resultaten I zullen zijn van Nehroe's staatbezoek. i Vóór zijn vertrek naar Moskou verklaarde de premier, niet als bemiddelaar te zullen optreden tussen Oost en West. Maar Wes telijke waarnemers twijfelen er niet aan of Nehroe zal, als hij de gelegenheid I krijgt, toch proberen te bemiddelen. S.O.S. Noodseinen gingen vanmorgen ln alle vroegte van schip tot schip. Op onze telex kwamen zc vanmorgen binnen een angstige rU berichten over een scheepsramp, waarvan de omvang nóg niet geheel zeker is 3.05 uur: S.O.S. ss Buccaneer in 3.20: Buccaneer met Uniontanker in aanvaring, 17% mijl van licht schip Noordhinder. 3.35: Buccaneer seint: Beide sche pen ln brand. 3.50: ss Apollo meldt: Bemanning in het water. Trachten ze op te pikken. 3.58: ss Emsworth: Eén overleven de opgepikt. Proberen er meer te redden, die in het water en in red dingboten zich bevinden. 4.25: Buccaneer meldt: vuur be dwongen. Blijven bij brandende 4.26: Emsworth: Twee Duitse over levenden opgepikt van Zweedse tanker Johannishus. Vervolgen onze weg naar Portsmouth. 6.23: ss City of Brussels: zochten naar overlevenden. Waren tot op drie kabellengten van de tanker. Onmogelijk dat er nog overlevenden op net schip zijn. Het is een heL 7.00: Buccaneer: Varen naar Rotterdam. 8.20: ss Arak: Geredde roerganger van Johannishus vertelde: schip stuurde 28 graden. Zagen aan stuur boord een schip. Stuurman gaf koers op 80 graden. Op hetzelfde moment aanvaring, vijf meter voor de brug aan bakboordzijde Bejaarde man (96) in Wassenaar door tram gedood (Van onze correspondent) De 96-jarige heer L. J. van Deutekom, die hardhorend en slecht van gezicht is, is gistermiddag om circa kwart over vijf bij de tramovergang naar de Jagerslaan bij de halte Wildrust te Wassenaar door een forensentram van de H.TM. over reden en op slag gedood. De heer Van Deutekom woonde in het Luciehuis. een Herv. rusthuis aan de Jagerslaan. Hij had geen erg in de tram. waarvan de be stuurder nog signalen gaf en krachtig -emde Een aanrijding was echter niet meer te voorkomen. Deze kort geleden gemaakte joto van het Koninklijk gezin ontvangt ieder cadeau die deelneemt aan de door prinses Beatrix getekende Re busprijsvraag van het Prins Bernhardfonds. Men moet er tenminste 0.50 voor storten en kan er vele prijzen mee winnen, o.a. een auto. Trekking 31 Augustus. (Foto M. C. Meyboom) Slechts een wrak „Er zullen eerst nog tienduizenden gul dens op tafel moeten komen om de ber ging van het oude admiraalschip van Witte de With, dat op 8 November 1658 in de slag in de Sont ten onder ging, technisch uitvoerbaar te maken", aldus de heer G. D. van der Heide, archaeoloog in dienst van de Noordoostpolder en be heerder van het Sohoklandse museum, in een gisteren te Rotterdam in het mari tiem museum Prins Hendrik gehouden bijeenkomst. De Brederode. die op een paar honderd meter uit de Deense kust ligt. bevindt zich op een diepte van negen meter. Het wrak ligt in zandig slib. dat men met behulp van een spuitinstallatie heeft weggespoten. Hierdoor zijn wel en kele stukken hout blootgelegd, maar de bovenbouw is volkomen weg. Het is hoogst onwaarschijnlijk dat de volledige romp aanwezig is; hoogstens een wrak tot de kim (begin der ronding van een Het „lot" der Pakistaanse vrouw uw dertiende jaar af ge dwongen was iedere keer dat u op straat kwam een soort wijde cape, van het hoofd tot de voeten, om te doen? Kunt u zich voorstellen wat u van het leven en de wereld zou denken als u nooit uw gezicht zou mogen laten zien aan iemand anders dan uw echtgenoot en u vrouwen of met uw eigen man zou mogen spreken? Dergelijke dingen zijn in deze tijd haast niet voorstelbaar en daarom juist wilde een groep Amerikaanse doktoren, onder leiding van me vrouw Newman, er meer van weten. Deze dok toren hebben aan Pa kistaanse vrouwen, aie nog steeds de „burkha" dragen, tientallen vra gen gesteld om er achter te komen hoe zij leven en wat zij denken. Hel bleek toen, dat in be paalde streken de Mo hammedaanse vrouwen nog sterker beperkt wor den tn haar bewegings vrijheid; zij leven in een ruimte die door muren is ingesloten en die z\i nooit mogen verlaten. De Amerikaanse dok toren hebben zes geslui erde vrouwen gevraagd, een mens te tekenen. Het resultaat was een aantal tekeningen van een soort heel kleine in secten en de rest van enorme monsters, met buitensporig grote ogen en handen. Voor die vrouwen moet de buiten wereld zo groot en dret- daarentegen zien als on wezenlijke monsters. Andere vrouwen ver klaarden dat zij veel lie ver als mannen geboren zouden zijn, „want", zei den zij, het Leven van een vrouw is het leven van de doden, dat van de mannen het leven van de levenden". Toch willen velen van die vrouwen de „burkha" niet afleggen; zij zijn bang voor de concurren tie van andere vrouwen, als z(j met een onbedekt gezicht zouden rond lopen. Zij zijn ook bang, de liefde van hun man nen te verliezen als die altijd bloot gesteld zou den zijn aan de verlei ding van andere vrou wen. Daarom is het zo enorm moeilijk voor vooruitstrevende vrou wen. te vechten voor hei ajleggen van de Gistermiddag brak brand uit in zeventiende-eeuws pand in de Warmoes- straat te Amsterdam waarin de kurk- fabriek W. Schotte en Zonen gevestigd is. Een machine waarin kurk gemalen wordt die gedrenkt was in collodium, liep warm en vatte vlam. Het vuur greep snel om zich heen en zette de vijfde dieping in lichter laaie. Het aan de st gelegen gedeelte brandde volkomen Twee weken geleden was het achterste gedeelte van deze verdieping reeds eei prooi der vlammen geworden. De brand weer die met groot materieel was uitge rukt was het vuur spoedig meester. De fraaie zeventiende eeuwse halsgevel, die op de monumentenlijst voorkomt werd cm instorting te voorkomen, gestut. Door bliksem getroffen De 40-jarige M. Wijnen uit Eindhoven is gisteren toen hij op weg was naar huis tijdens een hevig onweer door de bliksem getroffen en gedood. Kenia De Britse autoriteiten in Kenia hebben bekendgemaakt, dat de amnestie wet. volgens welke Mau Mau leden niet zouden worden gestraft, wanneer zij zich met hun wapens aan de regeringstroepen overgaven. 10 Juli buiten werking zal worden gesteld. Gisteren is de 47-jarige kellner J. H. Steens ma van de Katendrechtselaan te Rotterdam op de Rechthuislaan hoek Tolhuislaan mei zijn personenauto tegen een vrachtauto gebotst. Hij overleed tijdenj het vervoer naar het ziekenhuis. scheepsbuik). Volgens de duiker Uhre zou lichten wel mogelijk zijn. Men zou nog meer zand moeten wegspuiten en bet dan te voorschijn komende hout spalken met stutten en balken, die verzwaard onder water zouden moeten worden ge bracht. Vervolgens zou men ballons langs de zijden van dit geheel moeten aanbrengen en deze vullen om ze te doen stijgen. Het geheel kan dan pas naar da kust worden gesleept. Ambonnezen te Djokja veroordeeld De Indonesische krijgsraad te Djokja heeft volgens A.F.P. 12 hoogwaardigheids bekleders der republiek Zuid-Molukken veroordeeld tot gevangenisstraffen van 3 tot 10 jaar op de beschuldiging van op stand tegen de Indonesische regering. De heer S. D. Jacob, opperbevelhebber van het leger, Jyeeg 10 jaar en zijn chef-staf. Thomas Nussy 7 jaar. De eis was 15 en 10 jaar. Pia meldt nog de volgende straffen president Manuhutu 5 Jaar (eis 6), minis ter van binnenlandse zaken Gaspers 4% (6), minister van financiën Apitulay 5% (8). minister van voorlichting Pessuwa- riza 5% (8), minister van voedselvoorzie ning Ibrahim Ohorilla 4' a (5), minister van welvaart Norimarna 5% (8), minis ter van verkeer Pleters 4 (6). dr Patti- radjawane 3 (3). De eis van de verdedi ger, mr P. Stoffels, dat de zaak zou wor- 1 den voorgelegd aan het Internationale Hof van Justitie, werd afgewezen. De onlangs in Nederland teruggekeer de verdediger, mr P. Stoffels, zeide, dat de uitslag van het proces naar verhou ding niet ongunstig was. Vrijspraak, hoe wel deze had behoren te volgen, was niet te verwachten, daar men deze zo niet juridisch dan in elk geval practisch als een veroordeling van het optreden der. Indonesische regering zou hebben be schouwd. De met niet meer dan vier Jaar gestraften komen nu terstond of zeer spoedig op vrije voeten. Mr Stoffels acht I het onjuist, dat de militairen zwaarder j gestraft werden dan de politieke dachten. Zijn terugkeer vóór het vallen van de uitspraak houdt geen verband met de tegen hem ingediende beschuldiging, i Niet wetend hoe veel tijd er tot de uit- spraak zou verlopen was mr Stoffels ge- j noodzaakt geweest zijn overtocht te be spreken. De krijgsraad wist, dat hij op 129 Mei naar Nederland zou vertrekken. Oostenrijk bekrachtigt Staatsverdrag Na de Nationale Raad -heeft nu ook de Bondsraad van Oostenrijk het staatsver drag bekrachtigd. Met algemene stemmen werd een motie aanvaard, waarin de regering wordt uitgenodigd een wetsont werp in te dienen, waarin de Oosten rijkse neutraliteit in de grondwet wordt vastgelegd. Doordat president Körner het staats verdrag onmiddellijk na bekrachtiging in de Bondsraad ondertekende, heeft dit rechtsgeldigheid gekregen. Na gesprek met Eden Krisjna Menon is naar Amerika vertrokken LONDEN. 9 Juni. Krisjna Menon, de belangrijkste Indi sche adviseur voor buitenlandse zaken, heeft gisteren voor de derde keer in zes dagen geconfereerd met premier Eden van Engeland. Menon vertelde Eden van zijn gesprek met de Chinese leiders over de kwestie-Formosa en andere interna tionale problemen Gisteravond vertrok Menon naar Ca nada voor soortgelijke besprekingen Dinsdag zal hij een onderhoud hebben president Eisenhower en minister Dulles. Naar aanleiding van dit laatste bezoek verklaarde James Richards, de mocratisch voorzitter van de commissie buitenlandse aangelegenheden uit het Huis: „Menon is heftig anti-Ameri kaans. Het zou dwaasheid zijn, zijn waar de als verbindingsman tussen de VS. en communistisch China te hoog aan te slaan Wel naar Moskou, doch na „Genève" BONN. WASHINGTON. 9 Juni. DE WESTDUITSE regering aan vaardt de Russische uitnodi- g.ng aan Adenauer, naa^ Moskou te komen teneinde de diplomatieke en economische betrekkingen tus sen beide laneën te bespreken. Dit is officieel bekendgemaakt. Een antwoord aan het Kremlin zal eerst wordten opgesteld nadat Adenauer met de Westelijke partners heeft overlegd. Zijn bezoek aan d'e U.S. S.R. zal in. geen geval plaats heb ben vóór de conferentie van de Grote Vier is geëindigd. President Eisenhower noemde de uitnodiging aan Adenauer tijdens zijn wekelijkse persconferentie „vol komen logisch in het licht van de jongste ontwikkelingen in West- Europa". Eisenhower verklaarde, het grootste vertrouwen te hebben ln bondskanselier Adenauer ..omdat ik weet dat hij zijn bondgenoten trouw zal blijven Het Britse minister!? van buitenlands* zaken wees er heden np, dat overeen komsten met de Westelllke mogendheden (gesloten by de souvereinlteltsoverdracht) Adenauer beletten met de Sowjctunle te onderhandelen over hereniging van Duits land of een vredesverdrag met Bonn. De bondskanselier zou zich er dus toe moe ien beperken kennis te nemen van het Russische standpunt terzake van de Duitse kwestie. Voor de rest zou het Adenauer vr(J staan, economische be sluiten te nemen en normale diplomatieke betrekkingen aan te knopen. GROTE VIER Met betrekking tot de voorgenomen conferentie van de Grote Vier zeide Eisenhower, er niet op te zullen aan dringen dat dit 'belangrijke gesprek tot drie of vier dagen zal worden beperkt als het zich laat aanzien dat in meer tijd iets goeds kan worden bereikt. Volgens Eisenhower kan de conferentie zelfs zes dagen duren, maar er moet een limiet worden gesteld omdat hij als staats hoofd niet voor onbepaalde tijd buitens lands kan vertoeven. Zoals gemeld hebben de Westelijke Dr'.e de Sowjetunie voorgesteld op 18 Juli t* Genève bijeen te komen. Marius Richters overleden Na een langdurige ziekte ia de bekende Rotterdamse kunstschilder Marius Rich ters gisteren ln de ouderdom van 77 jaar overleden. Hij heeft zijn laatste werk, dat hij had willen voltooien nieuwe glazen voor de t« herbouwen St. Laurenskerk niet kunnen afmaken. Een groot schilder, die met volle overgave getuigde van zijn ge loof. is met Richters heengegaan. Advertentie) 3.— RIJWIELEN 4.— Fa DUSOSWA TURFMARKT I—l— HET WEER IN EUROPA is ONO windstil NNO NNO ozo ONO W -i f* licht hew licht bew A] cc io onbew Meer zon Opklaringen en morgen overdag vrijwel geen buien Matige, tijdelijk vrij krachtige Noordelijke wind, koud voor de tijd van het jaar. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: Zon 4 23—21 00 Maan op 23.47, onder 9.06. Op 13 Juni L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1