c Afbetalingscrediet een nuttige functie Crisis was nodig om tot resultaat te komen mm 1.15.25 Puzzle WOENSDAG 8 IUNI 1955 TPR HEBBEN zich de laatste tijd op het gebied van het afbetalingsstel- sel enkele gevallen voorgedaan, die öp deze wijze van financiering van gekochte roerende goederen een minder gunstig licht werpen. Hier en daar moest bij de afwikkeling van de transactie zelfs de rech ter er aan te pas komen, omdat de credietnemer de nog niet ten volle af betaalde goederen had vervreemd. Voorts heeft de Stichting voor Crediet en Voorschot, een sociale in stelling, in haar jaarverslag enkele opvallende staaltjes gegeven van ge zinnen, die via het afbetalingssysteem periodieke verplichtingen op zich hadden genomen, welke hun inkomsten overtroffen, en die daardoor in grote financiële moeilijkheden zyn geraakt. Het verslag maakt ook melding van executies van meubelen, deurwaardersexploiten, dwangincasso's, etc., kortom 't afbetalingssysteem komt er in dit verslag nu niet bepaald goed af. lVrU HEEFT MEN hierbij wel te bedenken, dat genoemde instelling uiter- aard met de excessen van het afbetalingssysteem in aanraking komt en dat de ervaringen, welke zij opdoet, daarom niet als een juiste maatstaf kunnen worden beschouwd voor de beoordeling van het afbetalingscrediet, dat ook in ons land de laatste tijd meer en meer opgang heeft gemaakt. Dit neemt toch niet weg, dat aan de hier gesignaleerde gevolgen van het afbetalingssysteem aandacht moet worden geschonken, niet alleen omdat sociale misstanden zoveel mogelijk moeten worden voorkomen, maar ook omdat daardoor het afbetalingssysteem als economisch verschijnsel en de op dat terrein werkende bona-fide instellingen in discrediet borden ge bracht. BIJ ELKE VORM van credietgeving kunnen zich excessen voordoen, gelijk in het verleden meer dan eens is gebleken. Ook door te grote handelscredieten kunnen ondernemingen in moeilijkheden geraken en de economische en monetaire structuur kan daardoor dermate worden ont wricht, dat de Nederlandsche Bank aan de handelsbanken bepaalde eisen heeft gesteld. Maar hiermee is het credietwezen als zodanig niet veroordeeld, want het draagt in niet geringe mate bij tot de ontwikkeling van de industriële bedrijvigheid en daardoor tot de algemene volkswelvaart. Er zijn vele dingen, die op zichzelf beschouwd nuttig of althans ver antwoord zijn, doch waarbij men zich voor overdrijving moet hoeden en ten aanzien waarvan het nodig kan zijn, dat beschermende of beperkende maatregelen worden getroffen. ZO STAAT HET ook met het afbetalingscrediet en er is dan ook in Juli van het vorig jaar door een Staatscommissie een rapport uitgebracht, waarin een ontwerp van wet is opgenomen voor de nadere regeling van het afbetalingsbedrijf. Met name wordt voorgesteld de uitoefening van het bedrijf van verkoper op afbetaling en het colporteren met goederen, die op afbetaling worden verkocht, afhankelijk te stellen van vergunningen, omdat zeer veel van wat thans op afbetalingsgebied als minder gewenst en schadelijk wordt beschouwd, een gevolg is van de colportage. Dè Groninger Industriële Credietbank juicht in haar jongste verslag een dergelijke maatregel van harte toe, hoewel zij overigens in de huidige gang van zaken geen reden ziet om voor de afbetalingshandel regelen te stellen, welke verder gaan en meer in details treden dan de thans bestaande. Ook mr Th. A. Fruin, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Volkscredietwezen en Woekerbestrijding, geeft in een artikel in Econ. Stat. Berichten van Augustus 1954 als zijn mening te kennen dat aan restrictiemaatregelen, als die van de Amerikaanse Regulation W., hier te lande voorlopig geen behoefte bestaat. Zolang geen statistisch materiaal aanwezig is, dat in staat stelt om de gevolgen van zodanige maatregelen te overzien, acht hij ze bovendien niet verantwoord. In het eerder genoemde rapport wordt intussen op het opstellen en publiceren van goede statistieken met betrekking tot het afbetalingswezen aangedrongen en het komt ons voor dat met het oog op de nog steeds voortgaande ontwikkeling van deze vorm van crediet dergelijke statistieken van groot nut kunnen zijn. Ook ten aanzien van de statistische wetenschap bestaat het gevaar voor overdrijving, maar het kan niet worden ontkend, dat met name na de oorlog deze statistische wetenschap aan de nationale economie grote diensten heeft bewezen en daarop van belangrijke invloed is. BIJ EEN EVENTUELE UITBREIDING van de wetgeving met betrekking tot het afbetalingscrediet gaat het om de juiste functionnering en eventuele reglementering van dit bedrijf, want voor een principiële bestrij ding, gelijk men die hier en daar nog aantreft, is er geen reden. Integen deel, als onderdeel van het credietwezen in het algemeen, vervult ook het afbetalingscrediet een nuttige functie, zowel omdat het de afzet van duur zame gebruiksgoederen en daarmee de productie-bevordert, als omdat het een vrij groot deel van de bevolking in staat stelt sneller en beter in zijn behoefte aan die goederen te voorzien en aldus zijn bezit te vermeerderen. De opvatting dat de consument uit zijn toekomstige inkomsten zijn huidig verbruik betaalt, wordt door Fruin als onjuist afgewezen, omdat het gezinscrediet niet dient voor de aankoop van terstond door het gebruik tenietgaande, maar van meer of minder duurzame verbruiksgoederen. De credietnemer betaalt dus niet n a. maar via de periodieke betalingster- münen, tegelijk met het verbruik, met dien verstande dat hij sneller afbetaalt dan opgebruikt, zodat hij na aflossing van het crediet een ge bruiksvoorwerp overhoudt, waarvan hij nog meer of minder lang kan ge nieten. Het verschilt dus niet principieel, doch slechts gradueel van het met behulp van een geleidelijk af te lossen hypothecair crediet kopen van een woning. Wat moet worden voorkomen is overcreditering, waardoor de ko pers te zware verplichtingen op zich nemen en in moeilijkheden komen. TF7AT DE OOK in ons land speciaal voor het afbetalingscrediet opgerichte W instellingen betreft, de Voorwaarden welke door hen worden gesteld ziin zodanig, dat de verliezen uitermate gering zijn. De Industriële Disconto Mij. deelde bijv. in haar prospectus van December 1953 mede, dat, dank zij de langjarige ervaring en de zorgvuldige beoordeling van de credieten, sinds October 1945 in totaal minder dan 5 per mille van de omzet behoefde te worden gereserveerd voor afschrijving en te verwachten verliezen. En de Groninger Industriële Credietbank constateert in haar verslag van 1954, dat ook de gevallen, waarin de kopers van goederen op afbetaling zich aan het op zich nemen van te grote verplichtingen te buiten gaan en daardoor in moeilijkheden komen, niet meer dan een uiterst kleine fractie uitmaken van alle afbetalingstransacties, welke jaarlijks tot stand komen en vlekke loos verlopen. Het staat daarom ten aanzien van het afbetalingscrediet zo, dat maat regelen ter voorkoming van misstanden moeten worden toegejuicht, maai de vele goedgeleide. bona-fide instellingen haar bedrijf als een onderdeel van het verantwoorde credietwezen ten algemene nutte moeten kunnen voortzetten. Met het badwater moet niet het kind worden weggeworpen. Waai deling voor heroptreden kabinet i spoedig (Vervolg van pagina 1.) het "erkregen resultaat te bereiken „Zij. die de breuk hadden geslagen, mogen zich bedenken, welke diepere ravage if aan gericht". zo voegde prof. Romme de so cialisten toe. Prof. Romme ontkende, dat op 17 Mei og een mogelijkheid van overeenstem ming aanwezig zou zijn geweest, als de regering niet zo koppig was geweest. Op dat ogenblik had overleg geen enkele redelijke zin. De regering kon het toen met haar verantwoordelijkheid alleen dekken, dat er. hoe dan ook. met de huren zou gebeuren, tegelijk met de belas tingverlaging. Dat is het standpunt van het kabinet ook nu nog. En het (eit ligt er nu eenmaal, dat de socialisten voor heen beslist geen huurverhoging zonder afroming wilden. In die situatie had overleg geen zin. tenzfj men in de Kamer gesproken woor den niet ernstig neemt. Tegenover prof. Oud hield prof Romme dan ook vol. dat de regering niet gebogen heeft: zU hand haaf! nog de koppeling van huurverho ging en belastingverlaging. Waardering had prof. Romme voor mr Burger, vooral om diens openheid in de besprekingen. Hij noemde hem de „for mateur der verrassingen", die zich had ontpopt als een redelijk Burgerlijk for mateur. De eerste verrassing was. dat mr Burger van den aanvang af heeft ge streefd naar terugkeer van het kabinet- Drees. waaruit bleek, dat het op 17 Me: niet de bedoeling was, een stok ln het wiel te steken. De tweede verrassing was het voorstel tot halvering van de grondbelasting De heer Van den Heuvel (a.r.) had deze mo gelijkheid reeds in het huurdebat ge opperd. maar toen waren de socialisten hier bepaald niet enthousiast voor. even min als de regering De derde verrassing was. dat mr Bur ger de gedachte van een bescheiden huur verhoging zonder afroming van de andere fractie-voorzitters aanvaardde. Prof me wees er in dit verband op, dat juist dit niet van mr Burger afkomstige voorstel de zaak voor het kabinet aan vaardbaar maakte. De vierde verrassing was het aanvaar- _»n van f70 millioen belastingverlaging op Jaarbasis. Meer dan in de aanvanke lijke plannen was voorzien. Prof. Romme oordeelde, dat de gedachte jn Kamerontbinding en vervroegde ver. kiezingen stellig een stimulans was ge weest voor het zoeken van een andere oplossing. Ook drong hij aan c mogelijk herstel van het evenwicht tussen de directe en de indirecte belastingen blijkbaar wilde hij verdergaande verla ging van de loon- en inkomstenbelasting en op een vroeger ingaan van de ver laging van de omzetbelasting. De heer Tilanus De chrlstelijk-historische fractie-voor zitter, de heer Tilanus, toonde zich geen voorstander van nakaarten: het was hem liever, dat er nu zo spoedig mogelijk zaken zouden worden gedaan. De crisis vond hij op 17 Mei al niet in 's lands be lang. Hulde bracht hij mr Burger voor de snelle overeenstemming. Het nieuwe complex van maatregelen vond de heer Tilanus beter dan het oude. In zoverre Is er sprake van een happy ending. De moeilijkheden binnen het kabinet had de heer Tilanus wel begrepen. De ge zochte uitweg leidde tot een voorste] tot kreupele huurverhoging, gekoppeld belastingverlaging. Hij hoopte, dat de gering de les zou trekken, dat zij niet al te gemakkelijk over een vernietigend voorlopig verslag mag heenlopen. Verheugd toonde hij zich er over, dat r Burger niet getracht heeft eigen fractie-verlangens tot gelding te brengen. Vooral omdat hij afgezien heeft van de els tot huurafroming. De verlaging van de grondbelasting was altijd al van c.h.- zijde gewenst. De onweersbui van 17 Mei heeft enige opklaring gebracht. De sentimenten zul len bij de verkiezingen van 1956 wel weer opgeld doen: het zal er dan niet gemak kelijker op worden. De brede basis achtte de heer Tilanus in het belang van ons land. Hier week hij dus in belangrijke af van de opvatting van zijn fractie genoot mr Schmal. Hetzelfde geldt met betrekking tot de gevolgde procedure: inderdaad moest bij het overleg van de laatste weken Iets verder worden gegaan dan de fractie eigenlijk juist vindt bij kabinetsformaties, het ging om een concrete situatie. Ook hij wees er op, dat niet de fractie voorzitters of de formateur het laatste woord spraken, maar het kabinet. Staats rechtelijk was de gang van zaken daarom volkomen juist. De heer Gortzak De heer Gortzak (comm.) sprak voor oen nagenoeg lege Kamer, Met slechts een enkele minister achter de regerings tafel. Hij zag het zo. dat de socialistische ministers in het kabinet-en de PvdA- fractie in de Kamer onder het juk var prof. Romme zijn doorgegaan. De socia listen slikten de eis van huurafroming in. Naar zijn mening speelden.dan ook heel andere factoren mee en wel een verho ging van de defensie-uitgaven. De Ameri kanen en de atoombommen stonden op de achtergrond (deze vervolgen de heer Gortzak zelfs tn zijn dagdromen, coi teerde later dr Drees). Ds Zandt Ds Zandt (s.g.) zag in de gang zaken slechts een koehandel, even or kwikkelijk als toen het kabinet in 1952 tot stand kwam. Het is een loven en bie den. meten en passen geweest. Drie for mateurs en tal van vergaderingen zijn nodig geweest. Het sterk gedaalde aan zien van regering en parlement is nog meer gedaald. De schuld van de crisis zag ds Zandt bij de Partij van de Arbeid, niet bij de kleine fracties, die immers vrij stonden. Hij constateerde, dat nu zowel de socia listen als het kabinet door de knieën zijn gegaan: er komt Immers geen afroming en de belastingverlaging wordt hoger dan f 500 millioen. Was er echter eerder toe gegeven dan was ons land de hele nare kabinetscrisis bespaard gebleven. Hij stelde vast, dat de vier regeringspartijen op de stoel van de regertng zijn gaan zit ten. De regering is geregeerd en verlaagd tot een beheersinstituut, zo riep ds Zandt uit. Hij betreurde het, dat de loon- en inkomstenbelasting nu in mindere mate zal worden verlaagd 'en riep de regering op, alle aandacht te besteden aan de be strijding van de woningnood. Dr Schouten Dr Schouten (a.r.) achtte de oplossing, die tenslotte gevonden werd, bevredi gend, zakelijk beschouwd en gelet op de omstandigheden. Dit geldt in het bijzon der voor hen, die gemeend hebben, geen verantwoordelijkheid voor de kabinets- Er komt nu een generale huurverho ging, zonder afroming en er komt ver laging van de grondbelasting, ook zonder verdere consequentie voor de eigenaren. Hierdoor komt 8^°/o van de huur aan de eigenaars ten goede. T(jdens de gedachtenwisseling in de Kamer vóór 17 Mei kon daarop niet wor den gehoopt: de socialisten zouden daar toe toen geen medewerking hebben wil len geven. Voorts komt er cömpensatie voor de huurverhoging in de sfeer van de belas tingen. Ook daarop kon tot het laatste moment niet worden gerekend, alweer niet omdat de socialisten dit toen niet wilden. In dit verband gaf dr Schouten uit drukking aan zijn waardering voor het werk van mr Burger als kabinetsforma teur. Overigens had hij geen grenzenloze bewondering, zoals prof. Oud. Maar hij dacht dat de socialisten daarmee ook niet zo ingenomen zouden zijn, want de toon van prof. Oud was nu niet bepaald ern stig. Dr Schouten wilde zich niet scharen aan de zijde van hen, die menen, dat deze oplossing ook zonder kabinets crisis bereikbaar zou zijn geweest. Het was op 17 Mei niet meer mogelijk, be lastingverlaging en huurverhoging van elkaar -te koppelen. Dat de regering een politiek verband legde, achtte dr Schouten niet Juist. Er was van den aanvang af te weinig aan dacht gegeven aan de mogelijkheid van een generale huurverhoging met compen satie in de belastingsfeer. De tweede fout van de regering was, dat zij na het vernietigende voorlopig verslag toch de kreupele huurverhoging wilde doorzetten. Gezien de gang van zaken bij vroegere kabinetsformaties achtte dr Schouten de gang van zaken staatsrechtelijk verant woord. Men moet nu eenmaal steeds re kening houden met de concrete situatie, waarin men staat. Ook dr Schouten er kende volmondig het eigen recht van re gering en Kamer. Omstandigheden en situaties verschillen echter telkens en aan de hand daarvan moet telkens na gegaan worden, wat men moet doen en wat men moet laten. Er is een oplossing verkregen, zonder dat het kabinet in een dwangpositie is geplaatst. Het is geen gevangene van een bepaalde meerderheid of van bepaalde groepen geworden. Er is geen dictaat op gelegd. Het kabinet heeft naar eigen overtuiging beslist en een eigen beleids lijn in het overleg tot uiting gebracht. De heer Willems Namens de socialistische fractie 6prak de heer Willems. die ook tijdens de cri sis in plaats van mr Burger als fractie voorzitter optrad. Mr Burger was wel ln de zaal aanwezig, maar nam naar ge woonte niet aan het debat deel. Het merkwaardigste aan de redevoe ring van de heer Willems was, dat hij met geen woord sprak over het feit, dat de PvdA de afroming van huren heeft ingeslikt. Ook hij constateerde, dat de regering bij het vinden van een oplossing het ini tiatief heeft behouden. Hij erkende, dat het votum van 17 Mei niet tegen de re- geringspolltlek ln het algemeen was ge richt. De brede basi6 wilde de PvdA niet aantasten, al vond zij die nu niet he'. meest geschikt voor ons democratisch bestel, Hij wraakte het, dat het kabinet zijn leven aan de kreupele huurverhoging had verbonden. Prof. Romme had hem verrast met de mededeling, dat Kamerontbinding pas als uiterst redmiddel had moeten worden gebruikt. Maar zijn verrassing was nog groter, toen prof. Romme betoogde, dat de dreiging van verkiezingen op de ach tergrond een oplossing zou hebben be spoedigd. De heer Willems wa6 van oordeel, dal de crisis niet nodig was geweest voor het bereiken van het compromis. Als de mo tie-Burger maar was uitgevoerd (ontkop peling, wel belastingverlaging en later maar eens huurverhoging) was er geen vuiltje aan de lucht geweest. De heer Willems besloot met zijn volle ver trouwen uit te spreken in het kabinet- Prof. Gerbrandy Prof. Gerbrandy (a.r.) nam een ander standpunt in dan zijn fractie-voorzitter dr Schouten. Hij had een ander, een be ter kabinet gewild. Hij vond het vanzelf sprekend, dat hij in oppositie was, omdat het kabinet de signatuur-Drees draagt. De wijze waarop de crisis is opgelost stuitte hem tegen de borst: er is een ern stige wonde toegebracht aan ons parle mentaire stelsel. Hij vond het verderfelijk dat er slechts overleg met een deel van van de Kamer heeft plaats gehad: dl4, deel heeft een stukje wetgeving ontwor- De minister-president Dr Drees kon niet zo heel veel nieuws meer vertellen Over het complex maat regelen zelf kan bij de behandeling van de wetsontwerpen worden gesproken Het kabinet is niet ontevreden over de ontvangst: het is nogal aannemelijk ge bleken. Natuurlijk erkent het kabinet mede- ?ran'woordelijkheid voor het ontstaan )n de crisis, aldus de minister-president. Maar hij wierp het verwijt van halsstar righeid verre van zich. Tegenover de kreupele huurwet stond helemaal geen eenheid, die vertelde, hoe het nu wel moest. Er was dan ook geen uitzicht op overeenstemming. Het is de gewoonte, indien overleg ge wenst wordt, dat dit gevraagd wordt door de commissie van voorbereiding. Met be trekking tot de belastingverlagingen is zulks geschied, maar met betrekking tot de huurverhoging niet. Er is geen sprake van. aldus de be windsman, dat de motie-Burger alsnog is uitgevoerd. Daarin stond centraal de ont koppeling van huurverhoging en belas tingverlaging. Daartegen bestond juist bezwaar en zie, in het. nieuwe complex heeft de regering dezelfde koppeling ge handhaafd. Er zijn concessies gedaan omdat er be slist een oplossing moest komen. De be windsman wilde niet treden in de vraag, wie de meeste concessies heeft gedaan of het meeste succes heeft behaald. Dr Drees ontkende, dat van zijn kant een poging tot reconstructie van het ka binet is gedaan. Wel heeft hij de Konin gin, op grond van de door Haar ontvan gen adviezen, moeten meedelen, dat hij geen kans zag, iets te doen. Van de zijde van het kabjnet is ook niet aan vervroeg de verkiezingen gedacht. Er is geen sprake van inconstitutioneel optreden: vier vijfde deel van de Kamer heeft de terugkeer van het kabinet ge wild. Ook de minls'-r-president ontkende. hij trouwens duidelijk aantoonde, door te wijzen op de gang van zaken: er zijn vragen gesteld en suggesties gedaan, waarop de regering zelfstandig met voor stellen is gekomen. De zelfstandigheid van kabinet enerzijds en Kamer ander zijds erkende ook dr Drees ten volle, „maar men komt nergens als men niet wil overleggen," zo zeide hij. Er werd nog gerepliceerd door de heren Weiter en Gortzak. Dat leverde echter weinig meer op. Alleen verklaarde dr Drees naar aanleiding van een vraag nog. dat er een taak voor de regering ligt, er voor te zorgen, dat de verlaging van de omzetbelasting ook in de prijzen zal doorwerken. Zo kan het kabinet rustig voortgaan met zijn werk. Ook de Kamer kan weer aan de gang. Maar deze week komt daar van. weinig meer: zij komt pas volgende week Dinsdag weer bijeen. Dan is een maand vergadertijd verloren gegaan. Al lereerst is dan aan de orde de goedkeu ring van de Tin-overeenkomst. Dit is de eerste Rijkswet, waarbij dus de verte genwoordigers van Suriname en de An tillen voor het eerst in de vergaderzaal aanwezig zullen zijn. Voorzitter dr Kor- tenhorst zal daaraan wel een bijzonder tintje geven. Voorts zal minister Cals nog steeds moeten antwoorden over zijn on derwijsplannen. Op de agenda staan voorts de wijziging van de Zondagswet, de wijziging van de Armenwet, de wijzi ging in de rechterlijke organisatie, de adoptiewet en het vluchtelingenverdrag. Zuidhollandse synode in Den Haag bijeen Geen adhaesie intrekking vervangingsiormule In de Haagse Valkenboskerk kwam gisteren de particuliere synode van de Geref, kerken van Zuid-Holland ten Noorden in vergadering bijeen. Dè sy node werd naméns de roepende kerk van Leiden geopend en koos tot leden van het moderamen de predikanten ds mr W. S. de Vries Je Voorburg, praeses, ds. W. Tom te Oudshoorn, scriba, ds. G. F. Hajer te Leiden assessor I en ds. A. Nyhuis te Gouda, assessor II. Tot afgevaardigden naar de generale synode van Leeuwarden koos de synode als primi de heren ds. G. F. Hajer en ds. mr. De Vries, de ouderlingen A. Fon tein te Rijswijk en H. H. Spoelstra te Loosduinen en diaken T. Hartsuiker te 's-Gravenhage en als secundi de predi kanten ds. P. D. Kuiper te Sassenheim en ds. W. Tom, de ouderlingen A. Melse te Leiden en D. J, R. Passchier te Noordwijk-Binnen en diaken W. Brou wer te Alphen a.d. Rijn. De synode keurde een wijziging in de classicale ressorten goed, zodat niet meer een classis 's-Graven ha ge-Oost en classis 's-Gravenhage-West zal be- in maar een classis 's-Gravenhage een classis Delft-Westland. Aan het voorstel van de classis 's-Gravenhage- Oost om de generale synode te verzoe- met het oog op de bevordering der eenheid de Vervangingsformule terug te ?n betuigde de synode geen adhaesie. Tot bestuurslid van het Geref. Wees huis benoemde de synode in de vac. ontstaan door het overlijden van ds. E. H. Broekstra de heer A. ten Cate te 's-Gravenhage. Zij besloot een samen- spreking te arrangeren met de part. sy node van Zuid-Holland ten Zuiden om te komen tot een nieuwe indeling van de particuliere ressorten zodat met het oog op de bevolkingsdichtheid van het Westen er in Z.-Holland drie part. sy- nóden zullen komen wat ook inzake de afvaardiging naar de generale synode tot meer evenredige vertegenwoordiging leiden zal. Aangezien de synode met haar arbeid niet geheel gereed kon komen zal zij op 7 Juli ln verdaagde zitting bijeenkomen. „Overheid en Humanisme" De brochure van de Utrechtse hoog leraar prof. dr A. A. van Ruler tegen het Humanistisch Verbond, waarop reeds de aandacht vestigden, is getiteld: „Over heid en Humanisme" en verschenen bij uitgeverij Van Keulen te Den Haag. Op 9, 10 en 11 Juni congresseert de Ver. van Afgestudeerden aan MTS-sen in Rotterdam; o.m. zullen spreken ir H. M. Damme en Ir H. I. Keus. Beroepingsweric Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Eist (Gld) (a.s. vac. Q. J. R. Panhuyse) L. J. Wesseldijk te Nij- megen-Hees; te Arnemuiden M. Verwejj te Besoyen. Benoemd: tot diaconessenbuisprei te Utrecht, ds B. van Ginkel aldaar. Bedankt: voor Hoogeveen (toez.) J. Ohr. W. Kruishoop te Meerkerk; voor Steggerda A. W. Lenderink, cand. te Al melo. Geref. Kerken Beroepen: te Giessen Oud- er Nieuwkerk A. Ykema, cand. te Haarlem; te Hilversum (vac. N. B. Knoppers) J. S. v. d. Linden te Rotterdam-Delfshaven. Benoemd: tot geestelijk verzorger van de opvarenden ter koopvaardij met standplaats Makassar P. Hainjé te Tiel. Bedankt: voor Amstelveen. Joh. Heule te Edam. Examens: aan de theol. hogeschool te Kampen slaagde voor cand., J. Koen te Groningen. Chr. Geref. Kerken Bedankt: voor Enschede-O., W, Heerma te Groningen; voor Nieuwe Pekela. L. Floor jr te Opperdoes. Evang. Luth. Kerk Beroepen: te Utrecht (vac. C. F. Nolte) M. J. Heijbroek te Deventer. Gerei, jeugd besprak de toekomstverwachting Op hèt Geref. Jeugdcentrum heeft Bonda, legerpredikant, gesproken o\ „Wat is de inhoud van onze toekomst verwachting 7" Ds Bonda merkte op, dat Christenen mensen zijn met een bestemming, beho rende bij een schepping met een bestem ming. De gerichtheid op deze bestemming is: do Hoop. Het is een gevaarlijke toe stand, dat de Hoop het verlangen naar Christus' wederkomst sterk verzwakt is. De aandacht van veel Christenen is verschoven naar hun stervensuur. Nood zakelijk is, ons te oefenen in het over- denken van onze toekomst. Wij moeten ons indenken, dat deze toekomst écht komt, en écht voor óns is. Wij moeten deze toekomst willen. Dan krijgt on gelijks leven zijn juiste betekenis; t_._._ is het bewust zijn van onze bestemming nodig voor het herstel der Kerk. Dan i er geen berusting in vervat, geen ver deeldheid meer mogelijk. Met d'it weekend is de cyclus van 2 Weekendconferenties in de periode Oc tober 1954 tot Juni 1955 afgesloten. Vele referaten die alle dienden om de huidige tijdsituatie te verstaan en om daardoor het Geref. Jeugdwerk te verdiepen, heb ben er toe bijgedragen om de toerusting van de leidinggevende personen te sterken. Reeds thans worden de voorbereidin gen getroffen voor een nieuwe cyclus ge durende de nieuwe werkperiode vai tober 1955 tot Mei 1956. DONDERDAG 9 JUNI versum I 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gewijde muziek 7.45 Morgengebed en litur gische kalender 8.00 Nieuws en weerbericht 8.15 Plechtige hoogmis 9.30 Gram. 9.35 Water standen 9.40 Schoolradio NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgenwijding KRO; 1100 Voor de zie ken 11.45 Gram. 12.00 Angelus 12.03 Lunch concert (12.30 Land- en tulnbouwmededelin- Kamerorkest 16.00 Bijbeloverdenking 16.30 mtaal kwartet 17.00 Voor de jeugd 17.30 Gram. 17.40 Beursbericht 17.45 Gram. 18.00 Banjo-orkest 16.30 Pianospel 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerbericht 19.10 i. 19.20 Sociaal gesprek 19.35 Gram. 20.00 .krant 20.20 Kon. Mil. Kapel 21.25 ,.Gout chulm". caus. 21.40 Gram. 22.00 Perio dieken-parade 22.10 Orgelconcert 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten 23.15—24.00 Gram. Hilversum II. '298 m. AVRO; 7.00 Nieuws ..10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.30 Voor de hulsvrouw 9.35 ïram. 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram. 10.50 foor de kleuters 11.00 Kamerorkest 11.45 „Verleden, heden en toekomst van het kleu teronderwijs", caus. 12.00 Zang en piano 12.-25 „Irf 't spionnetje" 12.30 Land. en tuinbouw- mededelingen 12.35 Orgelspel 12.50 „Uit het bedrijfsleven", caus. 13.00 Nieuws 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Metropole- - -* i4.io 16.00 Gram. 16.15 Voordracht 16.30 Tl rooi se muziek 17.00 Voor de jeugd 17.45 Regeringsuitzending; Rijksdelen Overzee; dr F. C. Kamma; „Ontmoetingen op Nieuw- Guinea" 18.00 Nieuws 18.15 Gram. 18.55 „Ge sproken brief uit Londen", caus. 19.00 Caba- "7.20 Lichte muziek 19.55 Fototips 20.00 's 20.05 Actualiteiten 20.15 Radio Phllh. t en soliste 20.55 „Tienduizend meter wereldzee". klankbeeld 22.05 Madrigalen 21.10 Pauze 21.15 Gev. 21.58—22.45 Eurovisie; Relais v; neert door de winnaarfes prijs in I In Rusland worden nieuwe Bijbels gedrukt Het Nederlands Bijbelgenootschap te Amsterdam deelt mede bericht te heb ben ontvangen dat zowel de Evangeli sche als ook de Orthodoxe kerken In Rusland thans bezig ziin met het ver vaardigen van een Bijbel volgens de offsetdrukmethode IN VOGELVLUCHT Dr L. Ch. Prudent van Hove heeft met een rede over: Mathematische For- malismen en Natuurwetenschap, het ambt van hoogleraar In de theoretische natuur kunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht aanvaard Dr W. A. Visser 't Hooft heeft ln Genève het int prot. studentenhuis John Knox geopend en de Amerikaan van Ned afkomst drs R. W. Teeuwissen als direc teur geïnstalleerd. Het Belglache R K. Comité voor de Verdediging van de Democratische Vrij heden heeft besloten de voor Zaterdag uitgeschreven massa-mars naar Luik on te protesteren tegen de Rood-liberal' onderwijspolitiek uit te stellen. Promoties Koude-hsemogroblnuri Academische examens LEIDEN. 7 Juni. Geslaagd voor he Cum Laude geslaagd! Mede doordat de zenuweo gekalmeerd eo de geest helder Weel door gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten EEUe 40. Niet zonder voldoening dacht hij eraan, dat een kunstenaar, zoals z'n grootvader, tenminste zijn werk naliet om te zorgen dat hij niet verge ten werd. Voor de arme Vermeer was het te laat het beste was misschien, er verder maar het zwijgen aan toe te doen, en doelbewust je eigen weg te gaan. Louis was blij te hebben afgesproken, dat hij direct na de plechtigheid zou vertrekken, daar hij naar Ermelo ging. Zo om een uur of drie in de middag zat hij bij leneke, in "de kleine woonkeuken van't tuinmans huis. Hij had het meisje tamelijk uitvoerig over 't ge beurde geschreven; ze had verwacht dat hij in verband met de begrafenis later zou komen dan anders, en niet een trein vroeger, zoals het geval bleek. ,,Fijn, dat je zo vroeg bent!" zei ze. Tussen de bezigheden door wierp ze hem her haaldelijk gelukkige blikken toe haar ogen glans den; 't was voor Louis alleen al een plezier, vp zien hoe blij en intens zij het 'even beleefde. De kleine keuken ha)d in z'n beslotenheid iets- donkers, iets sombers. De aaneengesloten rij bloempotten met geraniums in 't kozijn en de klimoploten rond het raam, pasten, naar 't Louis voorkwam geheel bij de mentaliteit van de oud-- Gardenier, en leken bedoeld om het zonlicht bui tenshuis te houden. Het gekoer van een duif, hoog op de kast in een kooi, klonk hem klaaglijk in de Louis voelde zich daar nooit op z'n gemak, er 'na de begrafenis minder dan ooit. Hij wenste j hartgrondig, dat zijn meisje met haar werk klaar iwas geweest, en dat ze naar buiten hadden ge- Ikund. om een wandeling te maken langs de rus tige paden in 't Wilde Bos. Om vertrouwelijk van gedachten te wisselen eer ze gingen thee drinken op De Meerle. Maar meestentijds stond leneke met de rug naar hem toe aan de gootsteen. Voor wat ze uitvoerde had Louis niet veel oog; hij kreeg ech ter de indruk dat ze wel tot een uur of zes zo bezig kon blijven. Wat hem bij dit alles het meest hinderde was, dat Ineke's oudere zus Nera aldoor bij heji bleef-zitten, zodat hij niet vrij uit met z'n meisje praten kon. Verliefde mensen voelen zich dikwijls uiterst kwetsbaar als ze samen zijn; ze verlangen er naar hun hart voor elkaar uit te storten, en wat ze te zeggen hebben zouden ze elkaar liefst zachtjes in 't oor willen fluisteren. Ze voelen zich als 't ware vlakbij het paradijs. Maar veel al herinneren de omstandigheden, en vooral nuchtere, critische buitenstaanders hen eraan, dat de wereld lang geen paradijs meer is Schijnbaar tamelijk op z'n gemak* zijn lange be nen over elkaar geslagen en met z'n elleboog op de tafelrand, zat Louis zich, na een poos wach ten, te verbijten van ongeduld. Eerlijk gezegd zat het hem ook niet weinig dwars, dat leneke koper poetste, een petroleum stel schoonmaakte, zo bedrijvig, alsof haar leven afhing van dit alles! Maar het meest ergerde hem, dat Nera, aan de andere kant van de tafel het zich intussen gemakkelijk maakte. Hij was er zeker van, dat ze alleen daar bleef zitten bladeren in tijdschriften om hem en leneke te storen, te plagen. Er was weinig, waar Louis slechter tegen was opgewassen. Waarom hielp zij leneke dan niet een hand je! protesteerde hij innerlijk woedend. Of waar-I om ging ze zich niet eindelijk behoorlijk kle den, zoals leneke haar al een paar maal had voor gesteld. Nera droeg haar grijze uniform van conduc-i trice bij de A.D. een soort mantelpak, maar, dat haar met haar brede figuur en haar korte nek zo weinig stond, dat het een haast ordi naire indruk maakte. Ze was trouwens verre van knap; haar gezicht vond Louis altijd, leek net roodgebakken klei; haar huid leek schilferig. Daarbij hadden haar ogen juist zoveel brutaals, dat het je ergerde zonder dat je er een aanmer king op kon maken Een vergelijking tussen haar en de jongere leneke viel dan ook gemakkelijk uit in het voor deel van de laatste. leneke, die meer op haar overleden moeder leek, was niet alleen beweeg-' lijker, meisjesachtiger, het was ook een heel an der geest die van haar uitging, en ze scheen, wel in een andere wereld te leven een wereld van idealen, van liefde, van geestdrift. Louis kon moeilijk late-n, telkens en telkens naar leneke te kijken. Typisch voor zijn stijve natuur was, dat hij zich daarbij eigenlijk ge neerde voor de gevoelens die ze in hem wakker riep, dat hij met geweld deze gevoelens onder drukte en een des te onverschilliger gezicht zet te. Hij wist nergens anders over te praten dan over de dood van Vermeer, en over de begra- ,,Nou, zeg!' (Wordt vervolgd.) Engeland. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Orgelspel 12.25 Voor de arbeiders-12.55 Weer. bericht 13.00-Nieuws 13.10 Mededelingen 13.2( Amusementsmuziek 13.55 Sport 14.00 Vpoi de scholen 15.00 Operamuziek 15.30 Hoorspe 17.00 Vóór de kinderen 17.55 Weerbericht 18.00 Nieuws 18.15 Causerie 18.25 Sporl Reportage 19.00 Wetenschappelijk ove rzicht 23.00—23.1 rkest 13.00 Nieuws 13.10 Gev. muziek 14.30 Lichte mi dek 16.00 Kamermuziek 17.00 Lichte muzii 19.00 Nieuws 19.15 Gev. muziek 19.45 Koo tang 21.45 Nieuws 22.00 Dansmuziek 24. Nieuws 0.15—1.00 Symphonie-orkest en solii Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.30 Open -niiTioir 13 0(1 Nieuws 13.20 Operamuziek 14. amermuziek 17.10 00 Orkestconcerl 18.30 Amerikaanse uitzending 19.00 Gram 20.02 Orkestconcert 22.25 Gram. 23.10 Ita- 11ste 12.30 Weerbericht 12.34 Gi Nieuws 13.15 Orgelspel 14.00 Engelse li 14.15 Gramofoonmuzlek 14.30 Franse les 14.45 Gram. 15.00 Orkestconcert 15.55. Koorconcert 16.05 Orkestcoi •rt 16.30 KoorJoi m. 17.15 Voor de kinderen 18.15 Gram. 18.25 Causerie 18.30 Voor de sol daten 19.00 Nieuws 19.30 Reportage 19. Gram. 20.10 Klankbeeld 20.40 Dag van h Vlaamse lied 22.00 Nieuws 22.15 Kamer muziek 22.55—23.00 Nieuws. Brussel. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nlei 13.15 Gram. 14.30 Planorecital 15.00 Orki concert 15.55 Gram. 16.05 Lichte muziek 17.00 Nieuws 17.15 Gram. 19.30 Nieuws 20.00 Hoor spel 22.00 Nieuws 22.15 Klankbeeld 22.5! Nieuws. Engeland. BBC European Service. Uitzen dingen voor Nederland: 22.00—22.30 Nieuws; Feiten van de dag en Engelse literatuurge schiedenis (op 224 en 76 m.). Kruiswoordraadsel 130 HORIZONTAAL: 1 Gewas. 4 haar op de bovenlip, 7 verkeerd, 9 vruchtenmoes, 10 afkeuren, 13 gemeente in Noord Hol land, 15 maanstand, 16 vogel, 17 booffl. 19 voorzetsel, 20 cirkelvormig, 23 ragout van wild of gevogelte, 25 boom, 26 boi, 28 vloeistof. 29 weekdier. VERTICAAL: 1 Eetgereedschap, 2 stof uit de darm van een potvis, 3 zangnool 5 hooggelegen punt. 6 rijzig, 8 blad groente, 11 slotwoord, 12 ieder, 14 in gewand, 16 Jap. parelduikster, 18 afgod, 19 stad in Noorwegen, 21 Eng. olie, 22 vai 24 delfstof, 27 dier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2