Bicutue gtihscift Courant Drees: Of een andere Kamer óf hetzelfde kabinet Westen Kremlin Nieuwe stad in Zuidwest Spoed gevraagd met voorstellen voor huren en belasting Opvolger van Molotof I? Vredesplan in Britse staking Lepelaars in het Zwanenwater Millioenenstroom verzwelgt klein corps ambtenaren nodigt j Moeten dit fiere vogels worden Voorzichtige eerste stapjes De verschrikkelijke sneeuwman DINSDAG 7 JUNI 1955 BUREAUX: Steenstra»: 37. Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ö.40 oer Kwartaal; ƒ2.15 per maand; ƒ0.50 per week. Zes en dertigste jaargang No 10361 Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dt- E. DIEMER Chei-Red.: H. W. ENSERINK CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanttmslicli Is qhfblfuen mgnhcrt la tcgfjcaspocf REGERINGSVERKLARING NA DE CRISIS (Van onze parlementsredacleur) NA DE CONSULTATIES die hebben plaats gehad, nadat het kabinet zijn ontslag had aangeboden, was er reden om aan te nemen, dat er geen uitzicht bestond op de vorming van een ander kabinet, dat even tueel werkzaam zou kunnen zijn tot het normale einde van de lopende parlementaire periode. Het liet zich aanzien, dat gekozen zou moeten worden tussen vervroegde verkiezingen als gevolg van Kamerontbinding en voortzetting van het werk van het zittende kabinet. Het onderhoud Aldus de minister-president dr Drees vanmiddag in de Tweede Kamer, toer hü een regeringsverklaring over het ver loop van de kabinetscrisis aflegde. De voortzetting van de arbeid, aldus dr Drees, kon uiteraard slechts geschie den, indien in zake een voorstel over de huren van oude woningen en eventueel daarmee samenhangende belastingvoor stellen alsnog overeenstemming tussen regering en staten-generaal mocht w den verwacht. De minister-president herinnerde v volgens aan het streven van mr. Burger tot het vinden van een basis voor de voortzetting van het werk van het ka binet, aan het overleg, dat deze heeft gevoerd met de voorzitters van de frac ties. waarvan geestverwanten zitting hebben in het kabinet en met wie inder tijd de richtlijnen voor het program vi het kabinet besproken zjjn, en met het kabinet zelf. Naar aanleiding van gestelde vragen en geopperde suggesties heeft het ka binet meegedeeld, welke voorstellen het meende te kunnen doen Korte pauze Het overleg heeft geleld tot een zo danig resultaat, dat het kabinet ver trouwt voor de wetsontwerpen en notaés van wijzigingen, die het ter zake van huren en belastingen bi) de staten-generaal zal indienen, de nodige steun zullen vinden. Waar het votum van de Kamer op 17 Mei zich niet richtte tegen de regerings- politiek in het algemeen, acht het (kabinet zich onder deze omstandig heden gerechtigd zijn taak weer op te nemen, terwijl het, mede in ver band met versohlllende belangrijke en urgente wetsontwerpen die aan hangig of in voorbereiding zijn, het landsbelang er mede gediend acht, indien niet een langdurige onderbre king intreedt. De plannen :rd: 1. Er komt een verhoging van de huren van oude woningen met 5 pet, gepaard met een verlaging van lasten, die drukken op de exploitatie, zowel oude als van nieuwe woningen, door het afschrijvingspercentage te verho gen van 10 op 15 pet en door de op centen uit de bezettingstijd van de grondbelasting af te schaffen (onge bouwd 80, gebouwd 100), terwijl bo vendien voor gebouwde eigendommen 30 opcenten worden afge- lies van ongeveer f 36 millioen, waar voor de gemeenten compensatie moe ten ontvangen wordt de verlaging in de loon- en inkomstenbelasting terug gebracht van 8 op 6 pet. Hier staat tegenover, dat de huurders van duur dere woningen geen 10 pet maar 5 pet huurverhoging zullen hebben te be- 3. In verband met de huurverhoging van 5 pet zal in de omzetbelasting ook de laatste 2 pet op textiel verdwijnen, hetgeen een bedrag vergt van f 56 millioen per jaar, terwijl de omzet belasting op suiker eveneens vervalt, waarmee een bedrag van f 14 millioen per jaar is gemoeid. De verlaging van de grondbelasting zal per 1 Januari 1956 ingaan. De andere be lastingverlagingen, die gedacht waren tegen l Juli zullen tegelijk met de huur verhoging ingaan op 1 September a.s. De verlagingen voor textiel en suikei gelden tot 31 December 1956. Tegen die tijd zal- kunnen worden bezien of op an- deze wijze een compensatie zal worden gevonden. De bewindsman berekende voorts, dat door het opschuiven van de aanvanke lijke belastingverlaging, vergeleken met de nieuwe voorstellen het rijk een offer van f 21 millioen extra brengt. miiiiiiiiiii Einde Engelse spoorweg- slaking in zicht Het kabinet acht het redelijk, dat band wordt gelegd tussen de huurverho ging en het onderhoud, voorzover dat bf) deze beperkte huurverhoging mogelijk ii In het wetsvoorstel tot huurverhoging komt dan ook een clausule orotreni vervallen van de huurverhoging als het noodzakelijke onderhoud verwaarleesd De uitwerking zal moeten plaats hebben bij Algemene Maatregel van Bestuur. Op neming van die uitwerking in de Molotof, de Russische minister van buitenlandse zaken, heeft laten doorschemeren dat hij aan aftreden denkt in verband met zijn leeftijd. En nu gist de wereld naar de naam van zijn opvolger. De hier afgebeelde jonge man is Sjepïlof, de hoofdredacteur van het orgaan der communistische partij, de Prawda. Men zegt dat Sjepilof een goede kans maakt. Giro volgende week weer bij (Van een onzer verslaggevers) Naar wij vernemen zal de Postchèque- fi Girodienst begin volgende week de vee dagen achterstand, die door het per- soneeltekort waren ontstaan, inlopen. Het personeel heeft twee Zaterdagen overge werkt en ook in de avonduren veel werk verricht. Tot nu toe was het gebruikelijk, dal overwerk beloond werd met extra vrije dagen. Maar omdat dit thans onmo gelijk is, krijgt het glropersoneel voor d^t overwerk een geldelijke uitkering. HET WEErIn EUROPA regenbui geh. bew. half bew. NNO NNO wzw ONO ONO zelf zou vertragend werken, zowel omdat gezette overweging van de te treffen re geling, ook wat de organisatorische opzet betreft, noodzakelijk is, als omdat er leg moet worden gepleegd met de Vereni ging van Nederlandse gemeenten, omdat gedacht wordt aan uitvoering door de ge meenten. Bovendien kan een Algemc Maatregel van Bestuur op soepeler wijze worden aangepast dan een wet. De A.M. v.B. zal zo spoedig mogelijk na aanne- neming van de wet in werking treden. Bij de wet zal tevens worden geregeld de huurprijs van onbewoonbaar klaarde woningen en van hiermee op één lijn te stellen woningen. De te nemen maatregelen zullen er leiden, dat het verschil tussen oude nieuwe huren afneemt met ongeveer 81,* procent. Verlichting De regering is van oordeel, dat komende voorstellen een verantwoord geheel vormen. Een nieuwe stap wordt gezet op de weg naar oplossing var huurvraagstuk. terwijl tegelijkertijd directe en indirecte belastingen op zoda nige wijze worden verlaagd, dat voor dï bevolking geen verzwaring maar ver lichting der lasten intreedt. Het blijft intussen gewenst, aldus de minister-president, dat het beraad om trent een huurpolitiek op lange termijn, die zo algemeen mogelijk steun kan vlj>- den, voortgang zal vinden. Dr Drees besloot met de verklaring, dat de regering spoed zal betrachten met de indiening der aangekondigde v stellen en hij vertrouwde, dat de sta generaal zullen willen meewerken cn snelle behandeling. Dan zal nader op bijzonderheden kunnen worden ingegaan. Auto botsie tegen boom bestuurder gedood1 Gisteravond is onder Nijelamer bij Wolvega een auto door onbekende oor zaak tegen een boom gereden. De be stuurder, de 51-jarige J. Wierda, oudste i firmant van een automobielbedrijf in Heerenveen, was op slag dood. LONDEN, 6 JUNI Een VREDESVOORSTEL van de overkoepelende Britse vakbond Trade Union Congress heeft de mo gelijkheid geschapen dat de catastro fale spoorwegstaking spoedig zal eindigen. De vakbond vroeg de 70.000 6takende machinisten en 6tokers, welk minimum- salaris zij wensen vóór zij het werk her vatten. De T.U.C. stelde voor, besprekin gen te beginnen over een vergroting van het verschil in salarissen van geschoolde en minder ontwikkelde arbeiders. Indien de TUC op deze basis tot een accoord komt, zal de organisatie er bij premier Eden op aandringen, nog tijdens de sta- kingen onderhandelingen te beginnen. Intussen heeft de TUC een beroep ge- daan op de met elkaar wedijverende vak- I verenigingen, hun geschillen bij te leg- gen en zodoende de weg te banen voor I directe besprekingen met de Britse transportcommissie welke de spoorwegen exploiteert. Eden. die nauwe relaties onderhoudt met de leiders van de TUC. had uiting J gegeven aan de vrees dat de rivaliteit tussen de vakbonden zou leiden tot een eindeloze opeenvolging van loonei6eD. Grote zege voor Scelba i op Sicilië PALERMO, 7 JUNI "DIJ DE verkiezingen voor h( semi-autonome parlement van Sicilië, welke als graadmeter worden beschouwd voor de positie van pre mier Scelba, hebben de Christen-de mocraten een flinke overwinning be haald ten koste van liberalen, so> ciaal-democraten, republikeinen ei neo-fascisten. De zetelverdeling in het nieuwe parle ment is als volgt 'oude verdeling tussen haakjes): Chri6ten-democraten 37 (30); com munisten 20 (20); Nenwi-socialisten 10 (10); neo fascisten 9 (11); monar chisten 8 (8); liberalen 3 (1); republi keinen en demo-socialisten 2 (3); mo narchistische volkspartij 1; Siciliaan- se democratische unie - (5); partij lozen (1); groep Sicilië-Italië - (1). Ook douane kan het niet aan Fraudebes'.Tijding in gedrang door personeelspolitiek (Van onze speciale verslaggever) Duizenden touristen, veelal rijdend in auto's, op motorfietsen en in bussen, passeren dagelijks onze grenzen in beide richtingen. Tegenover deze enorme stroom staat de douane, met slechts een klein aantal ambtenaren, vrijwel machteloos. Wat wij reeds eerder constateerden bij de Postchèque en girodienst zagen wij ook hier: men kan aan de grenskantoren het werk niet aan. Bij het grenskantoor Maalbroek nabij Roermond, beschikt men over twee binnen en twee man huiten, die behalve visitatie, ook met pascontróle zijn belast. Daar kwamen op de Zaterdag voor Pinksteren 11.397 personen binnen gingen er 10.521 uit. Op Eerste Pink sterdag waren die aantallen resp. 14.727 7927 en op Maandag, Tweede Pink sterdag: 10.885 in en 20.940 uit. De inspecteur, bezorgd voor de dienst uitvoering op die drukke dagen, heeft uit alle grensposten van zijn ambtsgebied Burgemeester was niet in jacquet LONDEN. 6 JUNI Burgemeester Robert Wagner van New York zag er vandaag in Brit se ogen maar „ongekleed"' uit. Toen 's burgemeesters vliegtuig op het vliegveld tot stilstand kwam. stond een typisch Engelse ont vangstcommissie in Jacquet en streepjesbroek gereed. Uit het vliegtuig stapte de burgemeester in een bruin geruit jasje met een gele das Tenminste één Engelsman kon zijn afgrijzen niet onderdrukken. Maar burgemeester Wagner, die één en al lach was, raakte helemaal niet uit zijn doen. Hij pakte de hand van Londens Lord Mayor, Sir Seymour Howard, keek naar diens schitterende ambtsketen en zei: „Zoiets moois heb ik niet. Ik heb alleen maar visite-kaartjes". Wagner en zijn blonde vrouw Susan werden naar de koninklijke wachtkamer op het vliegveld ge leid. Hij bestelde een whiskey-soda, keek eens naar al die Britse jac quetten om hem heen en verzucht te: „Ik geloof dat ik er maar een zal kopen. Ik heb de mijne niet meer gedragen sinds St. Patricks dag. Dat is de enige keer in het jaar dat we 'm in New York dra- De Newyorkse burgemeester zal zich vliegensvlug een jacquet moe ten aanschaffen, want vanavond dineren hij en zijn vrouw in he' Londense stadhui9 en morgen heb ben zij een audiëntie bij koningin Elizabeth en haar moeder. Iets lagere temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavona: Enkele verspreide buien, maar ook opklaringen. Zwakke tot matige wind, ln het Noorden van het land uit Noordelijke richtingen, elders veranderlijk Morgen overdag iets lagere temperaturen dan vandaag. Opgemaakt te 10 uun. ZON EN MAAN Woensdag: zon 4.24-20.58. Maan op 23.02, onder 6.49. Op 13 Juni L.K. toen commiezen naar Maalbroek gediri geerd. Men kwam tot een totaal van zeven douaniers en twee marechaussees. „Van visitatie kan natuurlijk niets ko men" zegt men in Maalbroek. Hier en daar wordt een steekproef genomen en daarbij stuiten de ambtenaren nog op veel wan- en onbegrip bij hen die gevi siteerd worden. Elders zelfde klachten In Wem-hout, waar per jaar meer dan 1 millioen mensen passeren, waar in 28 dagen 76.000 auto's ln- en uitgingen, staat men voor soortgelijke moeilijk heden. al worden zij daar vergemakke lijkt door de omstandigheid, dat Wern- hout meer en meer een Benelux grens post wordt, waar dus de controle wat minder streng kan zijn. Gevolg gevend aan de personeelspolitiek, dat het aan tal ambténaren verminderd moet worden, neemt men er geen nieuwe commiezen meer aan. Het is overigens de vraag of dat mo gelijk zou zijn. Want in Elten, dat zich meer en meer ontwikkelen gaat tot de grootste internationale grenspost van Ne derland, vertelt men U, dat de interesse om bij de douane te dienen sterk slinkt. Men zit er met vier vacatures. De amb tenaren. die er ontslag namen, gingen naar elders, waar zü wel is waar niet meer verdienen maar wél betere voor uitzichten hebben. Elten valt onder de inspectie Loblth, die in totaal 180 ambtenaren heeft, wat ïan te weinig is. Er is daar een ri vierverkeer van 46 millioen ton goederen per jaar en een wegverkeer (bij Elten), dat in het jaar 1954 een totaal van 742.586 AMERIKA, Engeland en Frank rijk hebben in een nota aan de Sowjelunie voorgesteld, dat de regeringsleiders van de Grote Vier van 18 tot en met 21 Juli te Genève bijeenkomen, In diplomatieke krin gen te Loncen meent men, dat de Russen Genève zullen aanvaarden. Het Westen gaf aanvankelijk de voorkeur aan Lausanne (Zwitser land) en de Sow jetunie aan Wenen. In de nota's wordt geen voorafgaande vergadering van de ministers van buitenlandse zaken voorgesteld, zoals eerder werd verwacht. De Westelijke Drie dringen aan op een vroegtijdig antwoord, opdat snel voorbe reidingen getroffen kunnen worden voor de vergadering. Ook heeft het Westen dui delijk gemaakt, dat het niets voelt voor gedetailleerde onderhandelingen. De drie Westelijke landen zullen nog deze maand (op 16 en 17 Juni) te New York bijeenkomen om de conferentie met Rusland voor te bereiden. In de week van Juni, als in San Francisco de herden kingsplechtigheid voor oprichting der Ver. Naties wordt gehouden, zullen de drie ministers met hun Russische collega Molo- >f een definitieve afspraak maken. Intussen heeft minister Dulles (in een toespraak tot studenten van de unlversi- i'an Zuid-Carolina) verklaard, te be twijfelen of een bijeenkomst van de Grote Vier op zichzelf een vermindering van de internationale spanning teweeg zal bren gen. „Er is meer nodig dan woorden en dan een conferentie om voorwaar- te scheppen die een vermindering onze krachtsinspanningen rechtvaar digen", aldus Dulles. De Londense Daily Tc-legraph sugge reerde vandaag, dat premier Eden presi- Eisenhower moet uitnodigen Enge land te bezoeken als hy zich naar de Geneefse conferentie begeeft. Dit bezoek :en gunstige invloed kunnen hebben op de Brits-Amerikaanse betrekkingen. President Eisenhower verklaarde te West Point: „Ik waarschuw voor t« veel optimisme. Om de vrede te verkrijgen is wellicht een generatie nodig FIE LEPELAAR ts een zeldzame vogel. Hij komt voor in Oost-Europa en verder slechts op drie broedplaatsen in West-Europa. Die plaatsen be vinden zich in Nederland. En toch z(jn er in ons land veel meer lepelaars dan ooievaars, terwijl tóch de ooievaar (waarop de lepelaar veel lijkt) algemeen bekend is. Er broeden hier nog geen honderd ooievaars per jaar, doch alleen naar het Zwanenwater bij Callantsoog komen er ieder jaar al drie tot vierhonderd lepelaar-paren, om daar ongeveer duizend jongen uit te broeden. De vogels zijn beschermd (ln Nederland tenminste), leren van garnalen, maken elke dag een tocht van 60 km om in de Waddenzee voedsel te vangen, maar komen trouw naar Callantsoog terug, hoewel cr ook op een Waddeneiland een broedplaats is. De derde plek is het Naar- dermeer. Onze fotograaf toog er op uit om de familie te kieken. Op de bovenste foto: een lepelaar landt, terwijl zijn familie hem in de takken opwacht. personenauto's en 2.4 millioen personen bereikte. De tijd is zeer nabij, dat men aan de Nederlandse grenskantoren, om stroom van voertuigen ruimte te geven, de slagboom moet opheffen en moet z gen: „Rijen maar jongens en veel ple zier in de vacantie". Dat onder deze omstandigheden i fraudebestrijding niets kan komen, ligt voor de hand. De tweede foto: een nest met drie jonge lepelaars. Men zou niet zeggen dat uit dit stuntelige trio binnen enkele maanden fiere vogels zullen groeien En ten slotte hieronderde drie musketiers. Ze staan nog een beetje wankel op de poten, maar weldra zullen zij in staat zijn, als ze op de garnalenvangst zijn, door sterk stromend water te wandelen. Als u de snavels bekijkt, begrijpt u meteen waarom deze vogels lepelaars genoemd worden die „verschrikkelij ke sneeuwman", waar de kranten tegenwoordig van spreken zodra er een expeditie uit het ge bied van de Himalaja is teruggekeerd? Op ver schillende expedities zijn grote voetsporen van dit wezen aangetroffen. Geroutineerde bergbe klimmers die op uerschtf- lende tijden expedities naar de toppen van het Himalaja-gebergte on dernamen, hebben ieder een eigen theorie over die „verschrikkelijke De Belgische bergbe- kli nmmer, monnik en ethnoloog Jules Detry, die de Langtangkam heeft onderzocht, ts tot de overtuiging gekomen dat de sporen afkomstig zijn van een pygmecen- soort. Detry, die een stu die heeft gemaakt van de pygmeeënstammen ln de Belgische Congo en in 1947 pygmeeën heeft ontdekt in Noord-Birma, acht het mogelijk dat deze ook op de Himalaja op een hoogte tussen de 4000 en 6000 meter voor komen. De Zwitser Raymond Lambert houdt het er op dat de geheimzinnige sporen afkomstig ztjn van apen. Hij wijst er op dat op de Himalaja tus sen de 4000 en 6000 me ter veel apen voorkomen- Vorige maand heeft h\) kleine bruine apen op 4000 meter hoogte op hun gemak in de sneeuw rond zien lopen. Overi gens zorgden Detry en Lambert voor een nleuuj raadsel door te verklaren dat zij beiden in de Hi malaja een dier op vier polen hadden gezien dat met verbluffende snel heid de rotsen beklom. Het dier was een meter lang. was wit en zwart en leek op een grote wil de kat. De Franse geologen Bordet en Latreille ten slotte menen dat de spo- afkomstig zijn van een aapmens. Zij hebben op 4500 meter hoogte spo ren gevonden ter grootte denken dat de sporen die van een „dier" waren, dat gewend is op twee poten te lopen, zoals een aapmens", aldus deze ge leerden. Niemand weet er dut het fijne van. totdat iemand de verschrikke lijke sneeuwman" ont moet enhet kan na vertellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1