B KASTEEL STAVERDEN: VROUWENWERK...? Droom van Geneviève sleutel tot veel gerechten NIEUWE LEIDSCHE COURANT ouwelijke rlyk kan aldus de „\lai depóts en 33 i 10 radio-elect rekundigen. vcrkne mers zijn er lalrykr, die een vorden genoemd. Volgens officiële t in Frankrijk 295 vrouwelijke sl vier clowns, twee chefs van wiji Negenhonderd Franss •aarden-fokker- m van landbom rs en keuterboer op hel land. Het huis- geveer de helft van de hebben werk buitens- iveek Roode Kruis-sehip maakt tochten met ehroniseh-invaliden "C1 EN beetje geagiteerd vroeg het Roode Kruis-helpstertje: „Moe- -*-J der, weet u waar die sloopjes voor de kleine kussentjes liggen? Ze hebben ze boven nodig „Ze liggen daar, achter dat gordijn", zei „moeder", mejuf frouw E. C. Keuter en ze lachte even om de ijver waarmee het helpstertje als een snoek „daar achter" dook, om even later met een vaartje door de grote kajuit, oftewel de recreatiezaal te hol len en langs het smalle ijzeren trapje naar boven te klauteren. „Het is leuk, dat ze meteen van aanpakken weten. Moet je dat stel daar zien, ze zijn nog maar nauwelijks een uur aan boord en ze zitten al aardappelen te schillen!" zei ze. een vreugde Ze weten van aanpakken, inderdaad. Maar op de Kasteel Staverden is dat ook wel nodig! Dit passagiersschip van de Holland-Veluwe-lijn is nu al sinds enkele achtereenvolgende jaren volledig ter beschikking gesteld van de Lande- 'iets gedaan wordt voor deze mensen. Ze worden even (want wat is één week op zo'n eindeloos lange tijd?) uit de monotone sleur gehaald en ze gaan uit. Zes dagefi lang, van Maan dagmorgen tot Zaterdag middag, gaan ze varen. Roode Kruis-mensen halen' ze van huis. ze gaan op w een brancard in een auto boot. Dan komen ze frisse, heldere bedden liggen, op een zaaltje met ruim twintig anderen. Een zaaltje waarin met de ruimte gewoekerd is. Geen overbodigei stoelen of ta fels, maar zoveel mogelijk bedden, om maar zoveel mogelijk patiënten te kun nen plaatsen. Aan de wanden hangen busjes waarin vaasjes met bloe- I men. Het geheel ziet er vrolijk en fleurig uit. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Cursus voor vrouwen „zonder beroep'' J}E invloed van de vrouw in gezin en maat schappij. Nieuwe inzichten in de opvoeding en Gaan wij goed gekleed?, zijn drie van de tien onderwerpen, die zullen worden behandeld op een cursus van de volkshogeschool „Olaertsduyn" te Rockanje, onder de titel: „Voor otis, voor \/OLGENS de aankondiging van de volkshoge school is de cursus (die van 20 tot 25 Juni gegeven zal worden) georganiseerd voor de huis vrouw die behoefte heeft de sleur te doorbreken, die verlangt naar een geestelijke stimulans en zoekt naar nieuwe contacten, die beseft niet bij haar gezin achter te mogen blijven en die er ei voudig eens helemaal uit wil zijn. Op de cursus zullen verder o.a. nog lezingen worden gehouden over de verschillende kleder drachten. over de toekomstmogelijkheden voor de hedendaagse jeugd en de noodzaak iets meer te lezen dan alleen damesweekbladen en feuille tons. Geneviève Fath laat bij het samen stellen van haar col lecties haar fantasie de vrije loop, maar ze vervalt nooit in het buitenissige en weet precies, waar de wensen en ver langens van de vrou wen en vooral de jonge vrouwen, naar uitgaan. Een avondjapon moet 'j mooi zijn en feestelijk, JL-j mag niet gauw „ver- 4ÖlJ velen" en evenmin te opvallend zijn. Gene- viève weet precies de juiste toets te treffen. Dit plaatje toont u een |j avondjapon van he- melsblauwe organza, waarvan meters en nog eens meters ge bruikt zijn. Het fijne borduurwerk is uitgevoerd in zilverdraad, met hier en daar wat pareltjes. Het décolleté is een draperie van twee gerimpelde banden organza, als twee lussen door eengevlochten. De schoentjes, die deze mannequin draagt, zijn waarschijn lijk niet door Geneviève Fath ontworpen, maar ze zijn wel het bestuderen waard. Ze bestaan in feite uit niet veel anders dan een zooltje met een hakje plus hakbandje. Voor op de voet zit een driehoekje, rijkelijk bestikt met glinsterwerk en door twee lusjes opzij aan het zooltje bevestigd. !»o&ct<0osof<*ascK»c8cK»<^ct<*cs<K»asc*^^ Dagelijkse conferentie om het bureautje van de scheepsmama, mejuffrouw Keuter. Zuster J. A. Cornelisse uit Hellendoorn „kok kie" Holman uit Groningen met haar Roode Kruis mutsje en om- roepster Nel van der See-Sandijk uit Amsterdam plegen overleg over de dagelijkse gang van zaken. lijke Invalidenraad van het Nederland- sche Roode Kruis, en dat betekent, dat er zo'n heel seizoen lang iedere week 73 chronisch invaliden een tocht door ons land maker- Het is geen grote tocht, met ee zou je die afstand gemakkelijk dag kunnen afleggen (denk Rotterdam Utrecht dam Kampen Doesburg wijk Rotterdam, om maar voorbeeld te noemen, want de Kasteel Staverden heeft natuurlijk ook nog an dere „startplaatsen"), maar het is eer tocht, die juist geschikt is voor mensen, die lange jaren aart bed gekluisterd zijn. Het gaat rustig, met een kalm gangetje en intussen is er de aanblik van een steeds wisselend en steeds interessant landschap. Jaren en jaren.... Wat het voor de mensen, die aan zo'n tocht kunnen en mogen deelnemen, be tekent, is niet gemakkelijk te beschrij ven. Het is voor een gezonde al moei lijk. zich te verplaatsen in de omstan digheden van hen. die lijden aan een sle pende ziekte van jaren en jaren. Men selijkerwijs gesproken is er voor velen geen uitzicht meer. of althans heel wei nig. Vraag een willekeurige patient aan boord van de Kasteel Staverden hoe lang hij al ziek is en het antwoord zal in vele gevallen ontstellend zijn. Acht jaar, vijftien jaar, dertig jaar zelfs... Het i Half Nederlands, half Zwitsers nylon in jersey weefsel. Het is een Nederlands product, dat in een Zwitserse fabriek gefinished wordt. Deze laatste bewerking kan in Europa slechts in die ene fabriek gebeuren. De machines zijn nl. zo kostbaar, dat centralisatie noodzakelijk is. Het truitje is ongelofelijk licht, het weegt nlSU gramHet is goed wasbaar en is droog voor je er tegen blaasten bovendien hoeft het niet te worden gestreken! Dertig Roode Kruis-hel- pers en -sters zijn aan boord Ze vernichten cor vee-diensten, ze helpen op de,zalen, ze doen alles wa£ in het belang van de pa tiënten nodig of gewenst is. lEen hele week vacantzie hebben ze daar voor over. We zich realiseert, dat zo'n week vaak de end-ge is per jaaT voor velen van deze Roode Kruis-mensen. zal toch wel enige bewon dering in zich voelen op komen. Want een week om uit te rusten is het. niet bepaald Razend druk ..We hebben hei meestal razend druk". zegt de scheepsmama. mejuffrouw Keuter uit Den Haag. die altijd met „moeder" wordt aangesproken. „Er is zo veel te doen en te regelen aan boord' Maar het is prettig werken met de mensen Het zijn vrijwilli gers, dus ze hebben het er voor over. En ze doen het graag!" Ze vertelt, dat er iedere week een andere groep helpers en helpster meegaat, voort komende uit de Roode Kruis-afdeling, die voor patiënten uit hun groep de boottocht organiseert. Vaak is het ge beurd. dat zo'n vrijwilliger zich het tweede of derde jaar opgaf! De staf is „vast". Die bestaat uit de scheepsmama. uit kokkie, (mevrouw Hol man uit Groningen) en uit de omroep- ster. Nel van der See-Sandijk uit Am sterdam. Verder is er de vaste beman ning. Ook is er een dokter aan boord, maar die wisselt gelijk met de groep helpers, en geeft er dus evenals zij een week vacantie aan. Kokkie zwaait de scepter in de kombuis. Ze heeft er zo langzamer hand al 25 reizen opzitten met de Kasteel Staverden, dus ze weet, wat er komt kijken voor de hongeri ge magen. Het is verbazend, zo goed als de zieke mensen eten aan boord! Het dagelijkse lijstje van wat de hele bevolking van de Kasteel Staverden per dag verwerkt, mag er dan ook 35 kilo aardappelen. 20 pond vlees, 30 broden, 10 pakjes rogge brood. 10 rol beschuit, 30 pakken diepvriesgroente van 700 gram, 20 flessen melk, een halve kaas Samen met haar medewerkers oveV- legt mejuffrouw Keuter, die zelf jaren lang in de verpleging is werkzaam ge weest. wat er nodig is aan boord van het schip en hoe alles geregeld moet worden. Het gaat meestal op rolletjes, veel hindernissen doen zich gelukkig niet Maar regel moet er zijn. en daar- de functie van de scheepsmie der dan ook onmisbaar. Maar of ze nu tot de vaste dan wel tot de „losse" medewerkers behoren hun enthousiasme is groot en dat maakt het leven aan boord van de Kasteel Sta verden zo plezierig. De patiënten, die - zo'n reis genieten, weten dat er heel wat mensen dagelijks en een groot /an de nacht enkele terwille van hun ?r in de weer zijn. Maar zij weten en dat is juist het belangrijkste, dat deze mensen er niet van houden op hef te maken van het feit. dèt ze dit doen. Niet iedereen zal genegen zijn, blijmoedig afstand te doen van zijn of haar vacantie en in plaats daar van zes dagen ,,poot-aan"-spelen. Niet iedereen maar gelukkig be staat het Roode Kruis uit enthousias telingen, uit idealisten, uit lieden, die niet vragen, maar die dóen men sen, bezield met liefde tot de naaste. Nauwelijks een uur aan boord en ze zitten al ijverig aardappelen te schillen! De dames L. van den Berg uit Slikkerveer (links) en C. van der Knaap uit Kwintsheul zijn samen met de heet-' J. K. L. van Klaveren uit Rotterdam ijverig be gonnen met het schillen van de 35 kilo aardap pelen, die per dag geconsumeerd worden. a Een slepende ziekte van lange, lange jaren heeft ze aan bed gekluisterd. Maar nu wordt de sleur een week lang onderbroken: ze gaan varen met de Kasteel Staverden. Wie een goede saus kan maken, heeft de sleutel tot een onbeperkt aantal gerechten. Een Béchamel- saus bijvoorbeeld is de basis voor vele variaties. Het is een eenvou dige witte saus, die men maakt door op een heet zacht vuur der tig gram boter te smelten en daar ineens dertig gram bloem aan toe te voegen. Dan flink roeren. Er vormt zich een bal, de roux, zoals die in de Franse kookkunst heet. Langzaan), terwijl men doorroert, giel men er vocht by, totdat een gladde, dikke saus ontstaat. By een Bérhamel- saus bestaat dat vocht uit melk, maar het kan ook kookhat zijn, bijvoorbeeld van bloemkool, asperges of vis. voorts bouillon of een combinatie van deze in grediënten. Heeft men nu deze dikke saus, dan kan men alle mogelijke gerechten verzin nen. Heerlijk is het bijvoorbeeld om eens pasteitjes te maken. De korstjes koopt men kant en klaar bjj elke goede banketbakker. Men kan door de- saus champignons roeren, stukjes gehakte ham, kalfspoulet, kip, garnalen of vis. Voor dat IbaIsIc kunnen we aanbevelen eens een kabeljauwkop te kopen; het is verbazend hoeveel deze oplevert en bovendienhét is goedkoop! Wie het erg lekker wil maken, kan de saus met wat room afmaken en (of) er (van het vuur af) een geklutst ei door kloppen. Wie een bruine saus wil heb ben, bijvoorbeeld by een nierragout, moet eerst wat bloem bruinen. Dit is een voorzirhtig werkje. In een ijzeren vlees pannetje doen we enige lepels bloem inden die onder voortdurend roe- i heel lam i bruin. Men •chter wel rekening mee houden, dat de Fneedje beboterd brood en schep dikke saus op. Dan t en met een klontje boter Vrouwelijk element in de raadszaal Het bureau van de Ned. vereni ging voor Vrouwenbelangen, Vrou wenarbeid en gelijk staatsburgerschap, is bezig een kaartsysteem aan te leg gen van alle vrouwen, die in de ver schillende colleges vertegenwoordigd zijn, zo lezen wij in „Vrouwenbelan gen", het orgaan van deze vereniging. Het blijkt, dat ons land 322 vrou welijke raadsleden telt, 'onder wie 13 wethouders. Over de partijen ver deeld is de verhouding aldus: P.v.d.A. 133, onder wie 10 wethouders; K.V.P. 54, onder wie 1 wethouder; V.V.D. 50 (1 wethouder en 2 vrouwen geko zen op onafhankelijke lijst); C.P.N. 14 (1 gekozen op onafhankelijke Lijst); C.H.U. 12; K.N.P. 2. Voorts zijn er nog zes vrouwen, gekozen op R.K. lijsten, dus niet be horend bij K.V.P. en K.N.P. Onder deze laatste zes is er één vrouwelijke wethouder en één vrouw, niet beho rend bij de P.v.d.A., doch gekozen op socialistische lijst. Dit is „tlZoncj ^oróo' DE japon, waarvan we hier het model afbeelden, behoort tot het specifieke „long-torso"-type, oftewel het „tange lijf". Het ts een zeer modern en vlot gevalletje, dat even tueel ook heel goed zonder de witte biezen op de rok en langs de mouwen gemaakt kan worden. Een wijd- uitstaande petticoat verhoogt het effect van de „etage-rok" m niet ge ringe mate [JET japonnetje heeft een grote kraag en wordt van voren ge sloten door een bies met kleine knoopjes. Voor maat 44 heeft men ongeveer nodig 4.25 meter van 90 cm breed. taling van f 0.40 zijn deze patronen aan onze bureaux verkrijgbaar. Per post worden ze toegezonden, indien men aan de voorzijde van een brief kaart, waarop de bestelling ujordt gedaan, f 0.50 aan postzegels plakt, naast de gewone frankeerzegel. Na 11 Juni kunnen geen bestellingen meer worden aangenomen. Volgende week Volgende week moeten vooral de plantenliefhebsters, die de beschou- wvagen van onze plantenkundige medewerker regelmatig volgen, goed opletten. We willen n.L tuel eens weten, of u de artikeltjes, die het afgelopen jaar regelmatig om de veertien dagen op „Blad Zij" verschenen, ook nauwkeurig gelezen hebt! U begrijpt het al: we gaan een wedstrijd houden en bijzonderheden daarover komen volgende week. Gehoord QNZE medische mede werker schreef enkele weken geleden onderaan zijn interessant artikeltje in het Zondagsblad over: „Onze kinderen vroeger en nu": Bij kinderen moe ten wij primair actief zijn om het geloof te wekken en het te behouden. Zij moeten van de ouderen de rechte wijsheid leren om in dit leven zelfstandig te kunnen oordelen, beslissen en handelen. Zij moeten opgevoed worden tot men sen Gods, die in deze tijd ye'rantwoordelijkheid kun nen dragen met een serene rust, omdat zij steunen op de Rots der eeuwen". Na dit gelezen te hebben, dacht ik: Zó i s het. „Amen" zegt mijn ziel hierop. Maar in de practijk van iedere dag bots ik telkens tegen die persoonlijke v er ant- tvoordel ij kheid op, laat staan, dat zij deze met serene rust kunnen dra gen. Die verantwoordelijk heid, waar velen onzer op groeiende kinderen niet aan willen. En zijn wij volwassenen in dit opzicht beter? Q°K onder ons schuwen velen de vrijheid, om dat zij weten daarmee te vens met verantwoordelijk heid belast te worden. Wij kunnen deze angst voor vrijheid op velerlei levens terrein, alleen handiger camoufleren. Bij de jeugd uit zich de angst vóór vrijheid even spontaan als de drang naar vrijheid. Om met dit laatste te be ginnen: nu wjj zo zachtjes aan bezig zijn onze vacantie- mee willen. En ook niet want nu zit hij met de last alleen het gezag plannen te maken, komen wel fijn vinden. Ja maar, ning te mogen uitkomen, vele ouders tot de al dan dat kunt u nét denken! geen paus en bisschoppen niet pijnlijke ontdekking, Jan had heel wat liever te hebben, die van bovenaf dat de grote kinderen per se dat Moeder de beslissing dicteren: zó moet het en niet met vader en moeder voor hem genomen had, niet anders. Wij erkennen alleen het gezag van de Heilige Schrift als onfeil baar. In theorie erken nen wij dat zéker voor de volle 100 procent. Maar in de practijk zyn er verschil lende dingen in ons leven, waarbij wij angst hebben met een kamp, waar al te erg op hen gelet wordt, of waar ze teveel corvée heb ben, mee. Vry! erop uit, alleen of met een stel vrien den en dan liefst zo ver mogelijk van huis. De gren zen over en dan maar kilo- slaagd is? meters trekken met je fiets Moeder of liften. Wie doet ons wat? maar vooi de verantwoordelijk heid. Marietje vraagt; „Moet ik dat kind, dat zo over mij geroddeld heeft nu toch gaan feliciteren, nu haar examen ge- verzuchting: „ik wou, dat onze kerken zich hierover maar eens duidelijk en con creet uitspraken. We heb ben als ouders van op groeiende kinderen die ruggesteun zo nodig in de ze tijd." Pas daarna Be sefte ik, hoe volslagen fout deze verzuchting was. Weer een afschuiven van eigen verantwoordelijkheid. synodes zich dus Overpeinzingen van Margaritha We gaan op avontuur uit, 't Ligt eraan, of je haar heid liever schuiven op de de wereld in! De vrijheid dat geroddel vergeven kunt schouders van de synode, 1 er dus bóven staat of Marietje: „O, begin ni s 't u blieft niet te pre- pen eindelijk wijs!) ken! Moet ik er heen, of dan durven wij die ook te kan ik er met goed fatsoen zingen, dominee X zegt: lokt. Wij laten hen gaan en door scha en schande wijs worden (naar wij ho- HET tikkeltje wijsheid wet blijven?" dat wij volwassenen „als te bezitten, hebben moet je zélf weten." Moeder: „Nogmaals: dat draait, mag je die gerust Maar dat zeggen wij niet delykheid, die zy niet dra hardop. gen wil. De angst voor vrijheid, onderkennen wij die? Bij J)EZE voorbeelden zouden HVH met legio bij ons zelf? len zijn. En niet alleen wat „Moet ik naar de kerk, de jeugd betreft. Ik las Moeder?", vraagt Jan op dezer dagen in een artikel ^IKWIJLS zijn we on- voor volwassenen: „Er be- bewust ge staat een enorme zielsangst met deze angst voor vrijheid en daarom persoonlijke vrijheid deze persoonlijke vrij- zouden uitspreken vóór het dansen ,dan zouden we wel licht onze kinderen laten gaan en anders niet. In- plaats van in biddend op zien tot God onze eigen po sitie in dezen gelovig te bepalen. Is het wonder, dat kinderen van zulke ouders die hoogste goederen van vrijheid en verantwoorde lijkheid schuwen? Laten wij ouders b e- g i n n e n met in dezen op onszelf toe te zien en dan ook op onze kinderen, op dat wij mét hen in deze wereld kunnen staan als kinderen Gods, die steu nend op die Rots der eeuwen, met een serene rust in het gecompliceerde leven van vandaag per soonlijke verantwoordelijk heid willen èn kunnen dragen. MARGARITHA de dominee, de ouderling. De synode beslist over eni ge gezangen en hè, hè, een goede film gaan zien" en dan pas dur ven wij er voor uit te ko men. dat we „wel eens meer" een goeie film heb ben gezien, de kinderen van ouderling IJ gaan op een nét, besloten dansclub- te vul- je, nu durf ik myn kinde- ook te laten gaan enz geïnfecteerd Zondagavond. „Nou moeten moe- niet meer als je zeventien blyft de democratie altijd verantwoordelijkheid. De bent", antwoordt Moeder diplomatiek. „Je még naar steeds hun kans." het in het debat over de Wij, Protestanten, achten dans kregen. Nu, dan is altijd zo op zijn persoonlijke het een voorrecht in onze by ons de boot aan. En vrijheid gesteld is, toch kerken vry voor onze me- ineens ontsnapte mij de De heer J. Manni, Bor- gesiusstraaflö te Rotterdam vraagt of iemand hem de volgende twee gedichtjes ter leen wil sturen: „Tile- man of de drie wenschen", en: „De landman" (dit laat ste gedicht is van Poot). Onkosten zullen gaarne door de heer M. worden vergoed. Bij voorbaat ziin hartelijke dank. M. dat een uit Hongarije gevluchte jon gedame in een interview met radio Vrij Europa heelt medegedeeld, dat het lakken van de nagela der tenen, de vrouwen in communistisch Hon garije „politiek onbetrouwbaar" Gezien i een paar een mand. volgepakt m« levensmiddelen, genoeg dagen van te kunnen lev een geschenk van een practische papa aan sijn dochter, ter gelegen heid van haar ondertrouwl Gelezen in de Daily Mail, dat een Italiaanse jongedame in Conregio door drie mannen werd lastig gevallen. Zij was voor geen kleintje vervaard; sloeg een van haar aanvallers neer. beukte xijn lip kapot sloeg twee tanden uit sijn mond en kneusde een van rijn schouders. De twee anderen namen de benen voor sy aan de beurt waren. „Wilt u een aanklacht indienen?" vroeg de politie. „Och nee", tei Anna. „Ik denk wel dat se genoeg hebben gehad."

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 13