Jlieutue JTrifcrfje (Courant Kabinet-Drees in ere hersteld Aanklacht voor regering Socialisten durfden breuk toch niet aan en deden water in de wijn Rode eisen niet ingewilligd Plan-Beyen is getorpedeerd Zeven zonzoekeis Kolen worden in toekomst nog duurder ur Scheepswerf te Monnikendam verloor loodsen li VRIJDAG 3 JUNI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 3144L Poetrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Zes en dertigste jaargang No 10358 Directie: F. DIEMER Hooidredacteur: Di. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. t. ENSERINX CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatoasticl) Is afifbltorn myn bert ia tcgljenspoct" Crisis opgelost - belasting omlaag - huren omhoog (Van onze parlementsredacteur) PJET KABINET-DREES BLIJFT! Nadert de ministers en staatssecretarissen zestien dagen lang demissionnair zijn geweest, zijn zij sedert gisteravond weer „gewone" be windslieden. Dr Drees heeft n.l. op grond van' de bemoeiingen van de kabinetsrefor mateur, mr J. A. W. Burger de in de avond van 17 Mei ingediende ontslagaanvrage kunnen intrekken. Dit kon, omdat de socia listen ten slotte ook over de laatste hinder palen zijn heengestapt, blijkbaar beseffen de, dat een tweede maal zich plaatsen tegenover het kabinet-Drees onherroepelijk het einde zou betekenen van de huidige brede basis. Gisteravond tegen elf uur deelde het kabinet der Koningin officieel mede: Mr J. A. W. Burger heeft hedenavond aan H.M. de Koningin verslag uit gebracht aangaande zijn pogingen tot het vinden van een basis die kan leiden tot voortzetten van de arbeid van het huidige kabinet-Drees en heeft aan H.M. meegedeeld de opdracht tot reconstructie van het kabinet in bo venbedoelde zin te aanvaarden. Gehoord het door de heer Burger uitge- I brachte rapport heeft H.M. de ministers en staatssecretarissen in over- weging gegeven op hun ontslag-aanvrage van 17 Mei jl. terug te komen. Op grond daarvan heeft de minister-president die ontslagaanvrage inge- I hokken. de specifieke wensen van de Partij van de Arbeid zou willen tegemoetkomen. Daarop raadpleegde mr Burgei socialistische fractie-bureau (het dage lijks bestuur) en het resultaat is:geweest, dat de socialisten ook op deze punten ten slotte door de knieën zijn gegaan. Heeft het bezoek, da; minister Mans- holt gistermiddag aan mr Burger brach! vlak n^ afloop van de vergadering van de ministerraad, bijgedragen tot de bekering van de socialisten Brede basis gered Daarmee redden zij de brede basis behoedden Nederland voor een lang durige kabinetscrisis. Maar daarmee i: tevens duidelijk, dat de crisis evengoed Dinsdagavond reeds- ten einde had kun nen zijn, want sedertdien is er niets we zenlijks veranderd. Kort na deze beslissing kon mr Burge. de fractie-voorzitters op de hoogte 'stel len. De heren Romme (Kath. V.), Schou ten (A.R.) en Willems (Soc.) waren in het Kamergebouw aanwezig. De heer Tilanus (C.H) was verhinderd, maar had telefo nisch laten weten, dat hij met de gevon den oplossing accoord ging. Het ligt voor de hand te verwachten, dat de Tweede Kamer thans tegen uiter lijk Dinsdag a.s. weer bijeengeroepen zal worden om een korte regeringsverklaring aan te horen over. het aanblijven van het kabinet, waarop dan wel een debat zal volgen. De belastingvoorstellen zullen de eerste weken nog wel niet in behandeling komen. Er zal een geheel nieuwe wijziging van de Huurwet moeten worden inge diend, die eerst de ambtelijke molen, de ministerraad en de raad van state moet passeren. Hetzelfde geldt voor de te wachten afschaffing van de opcenten op de grondbelasting. Voorts zullen nota': Gelijk bekend heeft he; kabinet gister morgen beraadslaagd over een brief van mr Burger, waarin hij nadere preciserin gen vroeg over het bereikte compromis, waarvoor de bewindslieden bereid waren de verantwoordelijkheid op zich te nemen. Deze preciseringen betroffen de uitwerking van de onderhoudsgarantie, die aan de huurverhoging van 5 pot zal worden ge koppeld en het verkrijgen van de zeker heid, dat het huidige kabinet niet met nieuwe huurverhogingsvoorstellen zal Wij hebben redenen om aan te nemen, dat het kabinet in de vergadering van gistermorgen geen ander standpunt ten aanzien van deze kwesties heef; ingeno men dan Dinsdagavond, toen de ronde tafelconferentie tussen de kabinetsforma teur, een delegatie uit de ministerraad en de vier fractie-voorzitters werd gehouden. Het antwoord van het kabinet was neer gelegd in een brief van dr Drees, die mr Burger omstreeks 6 uur gistermiddag be reikte. Ons is van bevoegde zijde ver zekerd, dat de socialisten in deze brief geen enkel aanknopingspunt hebben kun nen vinden, waaruit zou blijken, dat het kabinet ook maar enigermate verder aan Het kabinet komt terug. Mr Burger is tevreden (Van onze parlementsredacteur) Tijdens een persconferentie, die de kabinets-reformateur mr J. A. W. Burger vanmorgen gaf, is in grote lijnen bevestigd, dat het compromis, dat is bereikt in het complex van huur- en belasting plannen inderdaad zo is als wij gisteren hebben gemeld. Alleen is duidelijk geworden, dat de afschaffing van de omzetbe lasting op suiker en op textiel slechts zal gelden tot 1 Januari 1957. Het extra-offer voor de schat kist wordt daardoor theoretisch be perkt tot rond f 20 millioen. Over 16 maanden (nl. 4 in 1955 en 12 Ui 1956) zal nl. de extra-belastingver laging ongeveer f 90 millioen bedra gen. Op het uitstel met 2 maanden van de oorspronkelijke belasting verlaging verdient de regering een f 60 millioen, terwijl de verminoe- ring van de verlaging van loon- en inkomstenbelasting, die 4 maan den geldt zonder dat de grondbe lasting wordt verlaagd (deze laat ste verlaging gaat immers pas 1 Jan. a.s. in) een bate oplevert van f 10 millioen. Het bedrag, dat de regering per saldo tekort komt, bedraagt dus f 90 millioen vermin derd met f 60 10 millioen, ofte wel f 20 millioen. Voorts is gebleken, dat bij dw grondbelasting de ooriogsopcenten (100 voor gebouwd en 80 voor on gebouwd) zullen verdwijnen, ter wijl bovendien de belasting voor ongebouwd nog eens met 30 pet wordt verlaagd. Mr Burger deelde voorts mede, dat hij door de nadere brief van ds minister-president volkomen be vredigd was. Hij was zelfs aange naam verrastl Hoe dit te rijmen valt met de ons gedane medede lingen van even nauw bij de zaak betrokkenen als mr Burger, dat er in die brief niets stond, wat ook niet reeds op Dinsdagavond be kend was. is ons een raadsel In middels schijnt de algemene maat regel van bestuur die uitvoering moet geven aan het in de wet neer te leggen beginsel van onderhouds plicht op straffe van te niet doen van de huurverhoging, reeds in concept gereed te zijn. De Indische premier en minister buitenlandse zaken Nehroe zal op 7 Juli door de Paus in audiëntie worden ont vangen. Parijs en Bonn tegen MESSINA (Sicilië), 2 Juni. FRANKRIJK en Duitsland hebben heden het plan-Beyen (verdere Europese economische integratie op supra-nationale basis) verworpen, „omdat onze parlementen gekant zijn tegen overdracht van souvereiniteit aan een nieuw, internationaal gezags orgaan Het plan Beyen dat door de Benelux werd gepresenteerd, hield onder meer in: de oprichting van pools voor het transportwezen en de energievoorziening (atoomenergie), waarbü de ontwikke ling van de waterwegen, de verkeers wegen. electrische spoorwegen en de burgerluchtvaart zouden worden geïnte- Minister Beyen, die hier de ministers conferentie van de KSG.-Ianden bij woont. toonde zich. zeer teleurgesteld door de afwijzing. ,.Dit zet ons 25 jaar terug", aldus de minister, die ontmid- dellijk met een nieuw voorstel kwam: een internationale conferentie (..ieder een is welkom!") om te komen tot een gemeenschappelijke markt en gemeen schappelijke valuta voor West-Europa. Er zou voor dit plan-Beyen algemene goedkeuring toestaan. Ontstellend cijfer In 6 jaar tijd 80 pet meer ongelukken 1 In April gebeurden er in Amster dam 1488 verkeersongelukken. Dat ls 10 pet meer dan In April 1954, doch 80 pet meer dan in April 1949. Bij de ongelukken in April jl. wa ren er 156 slachtoffers. Van hen wer den 153 of 41 procent gedood of ern stig gewond. Ook dit cijfer ligt ver boven dat van April 1954. toen 30 procent gedood of ernstig gewond werden. Eindelijk zomer.' Het strand werd het domein van de zonzoekers. In het warmgestoofdp zand bouwt de jeugd bergen en kastelen. In het water dartelt jong en oud. Moe ders komen in een badstoel bij van de schoonmaak en de lange winter. Zeven zonzoekers, zes ge sierd met een gestroomlijnde zon nebril. Zo bekijkt u de zaak weer eens van de zonnige kant! Ontmoeting aan het diner Amerikaans millionnair kwam een dag naar Nederland (Van een onzer verslaggevers) WILLIAM M. HARRIS is van Beverly Hills t Californië voor %én dag naar Nederland ge komen. Hij bracht een van de drie beroemde zelf portretten van Madame Vigée-le Brun mee. De twee andere behoren tot het bezit van het museum in Florence en van een Engelse kustverzamelaar. Dit zelfportret, dat omstreeks 1800 geschilderd moet zijn, behoeft restauratie. Madame Elisabeth Vigée- le Brun was een vriendin van madame De Staël. Zij leefde van 17551842. Zij behoorde tot de be kendste portretschilderessen van dié tijd. Twee zelf portretten met dochter hangen in het Louvre. Zij was de officiële schilderes van Marie Antoinette, twee werken van haar: Marie Antoinette met roos en Marie Antoinette met kinderen, hangen in het slot te Versailles. WILLAM HARRIS alleen Johfra.... William Harris, millionnair, senator, vriend van Eisenhower, hartstochtelijk kunstverzamelaar, zocht in Amerika iemanrl aan wie hü de restauratie kon •rtrouwen. Maar tevergeefs. Tot h(j de Nederlander Cor Damme, die Amerika emigreerde, ontmoette. Deze vertelde hem wel een schilder te kennen, die de restauratie zou kunnen uitvoeren Namelijk Johfra in Den Haag. Geld op talel Mr Harris toog naar Den Haag. liet Madame Vigée-le Brun nog rustig in Beverley Hills. Wel nam hij zijn (buiten gewoon knappe) echtgenote mee. Toen Hoge prijzen in het buitenland MR J. A. W. BURGER. „Doe wel en zie niet om. van wijzigingen moeten worden ingediend op de aanhangige voorstellen tot wijzi ging van de loon- en inkomstenbelasting en van de omzetbelasting. Daarna zal weer afdelingsonderzoek nodig zijn, zodat er voorlopig nog geen sprake kan zijn van hervatting van de openbare beraad slagingen, die op 17 Mei j.l. werden ge- Inmiddels is de Tweede Kamer inder daad tegen Dinsdagmiddag a.s. om 1 uur in openbare vergadering bijeengeroepen. De Regering zal dan een verklaring af leggen over de oplossing van de kabinets- (Van IT EEN TOESPRAAK van de heer A. Vennema te Leeuwar den op de jaarvergadering Chr. Bond van Brandstoffenhande- laren die in Rotterdam werd gehou den, blijkt, dat de kolenprijzen in de toekomst nog meer omhoog zullen gaan. Dit is een gevolg van de hoge prijzen in de buitenlandse kolen die tengevol- van het tekort in Nederland moeten worden ingevoerd en van de verhoogde vrachtprijzen van de Nederlandse Spoor wegen. onzer verslaggeefsters) (Advertentie) Enorme prijsverlaging Philips Radio Om U niet langer te laten wachten met de aankoop van een Philips- of Slera- radio-apparaat. betaalt VAN BERGE HENEGOUWEN U vanaf a.s. Zaterdag het verlaagde bedrag direct terug. Prijzen vanaf 83.50. FA. J. P. VAN BERGE HENEGOUWEN AALMARKT 12 TELEFOON 21782 Inwendige klok regelt ons rhythme IOK NACHTWAKUKS geeuwen 's nachts, vertelt het Hamburger Abendblatt. In de spreek kamer van een Zweedse arts verscheen namelijk nachtwaker, die er klaagde, dat hij ondanks het Jeit dat hü al dertig jaar dit be roep uitoefende gere geld 's nachts moe werd. Deze klacht gaf onder de stot tot een grootscheeps onderzoek. Tweehonderd spoorweg arbeiders. die in ploegen werkten, werden nauw keurig geobserveerd. Het resultaat was verrassend: Ook als zij in de nacht ploeg werkten, hadden deze arbeiders een lang er pols dan overdag terwijl z\j overdag sliepen, was hun pols snel net zo dus als bij dagarbeiders. De man van de nachtploeg jok overaag, s nacnis hadden zij geen trek. Onder andere door dit onderzoek weet men thans, dat het lichaam tot z\jn kleinste cellen- groepen gehoorzaamt aan inwendige „klok", die niet vóór en niet ach ter lopen kan. Niet al leen de mens. alle leven- ezens zijn in hun le- vensrhythme op de zon<- mijn, hielden zich aan hun dagindeling: over dag werkten zij en 's nachts gingen zij sla- De invloed van de zon reikt echter nog veel verder en grijpt sterk in ons gehele bestaan in. Geregeld komen uit het binnenste van de zon enorme gasmassa'i de oppervlakte, die wij als zwarte vlekken op de zon waarnemen. Van de ze zonnevlekken wist men tot voor kort slechts, dat zij elke elf jaar een hoogtepunt be reiken en op aarde z.g. magnetische stormen ver oorzaakten. die de kom pasnaalden deed afwij- In onze dagen is men echter tot de conclusie gekomen, dat er een ver band moet beslaan tus sen de activiteit der zonnevlekken en het op treden van ziekten op In Rusland neemt de veelvuldigheid van het optreden van cholera toe met het bereiken van ge noemd 11-jaren hoogte punt. Net zo is het met diphterie. Nekkramp blijkt in Hamburg, Keu len en New York het veelvuldigst op te treden, wanneer het maximum aan zonnevlekken wordt genoteerd. Soortgelijks ten opzichte van de kin derverlamming: de epi demieën lopen gelijk met het 11-jaren rhythme van de zon. Nu is het beslist niet zo. dat de gasmassa's, welke naar de opper vlakte van de zon komen en door ons als vlekken gezien worden, allerlei ziekten tevoorschijn to veren. De gassen bestaan uit waterstof en metalen en veroorzaken als be geleidende verschijnselen op aarde het Noorder licht en de magnetische storingen. Hoe echter dit zonneverschijnsel invloed kan hebben op het aard se biologisch gebeuren, is tot op heden nog niet opgelost. De minister van Economische Zaken heeft in verband met de winstmargebe schikking de Nederlandse mijnen ver zocht. de prijzen niet te verhogen. In het buitenland gebeurt dit echter wel. De moeilijkheden die hierdoor ont staan worden bestudeerd door een werk- commissie van de Federatie van de Ne derlandse Brandstoffenhandelaren kolencoöperaties. Deze commissie gaat o.a. de mogelijkheden van menging en koppeling na; de eenheidsprijzen konden echter alleen nog maar voor Mei en Juni worden vastgesteld. Het publiek wordt onzeker en men gaat nu reeds voorraden inslaan, voordat de winter begint en de prijzen door het Europese tekort aan brandstoffen gaan stijgen. De heer Ven nema was overtuigd, dat de Nederlandse kolenprijzen die van de buitenlandse kolen hoe langer hoe meer zullen gaan benaderen. Minder leden Ondanks de bevolkingsuitbreiding wordt het aantal brandstoffenhandelaren in Nederland steeds kleiner. Uit het jaarverslag van de heer J. C. de Geus, secretaris, bleek, dat er in het afgelopen jaar 23 nieuwe leden bijkwamen terwijl er 47 bedankten. De bond telt op het ogenblik ongeveer 500 leden. De heren P. K Olij te Utrecht (voor zitter) en L. Adriaanse te Middelburg werden herkozen terwijl de heer J. Boe. lee te Leiden werd gekozen in de vaca ture van de heer Klijnsmit. Rebus van prinses Beatrix als prijsvraag De jaarlijkse inzamelingsactie voor het Prins Bernhardfonds en de Anjerfondsen zal van 20 Juni tot cn met 3 Juli worden gehouden. Ten bate van de fondsen wordt sieve foto van het Koninklijk verkoop aangeboden. Aan deze foto is een kaart gehecht met een door Prinses Beatrix ontworpen en getekende eb us. waarvan aan de oplossing een prijsvraag is verbonden. zij op het atelier van de schilder Johfra en zijn vrouw Diana (Prinsestraat 50) kwamen, werden ze enthousiast. Onmid dellijk vroeg Mr. Harris de kunstenaar het portret van zijn vrouw te schilderen en legde daarbij 1500 dollar op tafel. Johfra weigerde! Mr Harris bood hem overtocht en v blyf in Amerika aan, wanneer Johfra maar wilde emigreren. Maar tot is Johfra blijven weigeren Maar gisteren, gedurende die enkele uren welke Mr Harris in Nederland was, heeft de schilder wel beloofd een zelf portret te maken, wat Mr Harris tot ver rukking bracht. De million nair dineerde met de schilder en bij de aard beien met slag room kregen w(j dit verhaal te horen. „Van avond moet ik nog verder, naar Parijs," zei Mr Harris. Ik kan ditmaal niet te rugkomen. maar over een maand zal Johfra Ma dame Vigée-le Brun op een JOHFRA vliegtuig eet- :500 do, ten." De schil der, met zijn spitse rode baard blauwe ogen, is een stil man. Hij zegt niet veel en laat de conversatie aan de enthousiaste millionnair en z(jn zwart harige vrouw Diana over. Die vertelde ons. dat haar man 11 Juni een tentoon stelling opent in de Kunstkring aan de Lange Vijverberg en dat 22 Juni de schrijver Rico Bulthuis daar een lezing houdt over het werk van Johfra. Zelf schildert ze ook en daarom kan goed begrijpen, dat haar man die koste lijke opdracht weigerde, eenvoudig dat het onderwerp niet in zijn kader „U zult nog eens trots zijn, dat u-w krant het eerste dit nieuws bracht," zegt Mr Harris tot ons met Amerikaans ge voel voor publiciteit, „Johfra meester en dat zal men spoedig toegrij- Vierling in Frankrijk Een 27-jarige vrouw te Aublgny-su: Mer (Midden-Frankrijk) heeft gister avond het leven geschonken vierling, allen meisjes. Geen der kinde ren woog bij de geboorte meer dan 900 gram. De artsen vrezen voor hun leven. Senaat accoord met hulpprogramma De Amerikaanse senaat heeft een voo «tel, de economische hulp bij de defensie inspanning van de bondgenoten met de helft te verminderen, verworpen. Het gehele hulpprogramma (3.408 millioen dollar) werd met 59 tegen 18 «anvaard. Nu gaat het hulpprogram Huls van Afgevaardigden. Benzine en petroleum goedkoper M.l.v. morgen wordt de prU» van autobenzine met 0.3 cent en die van Uchtpetroleum met 0.5 cent per liter verlaagd. Overwegingen van algemeen beleid, ook op economisch gebied, en van concurrentie, z(jn voor de belang hebbenden mede aanleiding geweest tot deze prijsverlagingen. Tot opperabijn van het synagogaal essort 's-Gravenhage is benoemd dr B. Benedict, thans rabbijn bij de Ned. Israë- Hetische hoofdsynagoge te Amsterdam. Rode haan kraaide krachtig Bij Eist boerderij van I 250.000 verloren Drie loodsen en twee woningen vielen gisteren te Monnikendam ten offer aan het vuur, dat woedde op de scheepstim merwerf van de firma K. Hakvoort aan de Havenstraat. Omdat de felle Oostenwind het vuur sterk aanwakkerde, vreesde men ook de overige omliggende gebouwen. De brandweren uit Edam. Purmerend, Broek in Waterland en Amsterdam ver leenden assistentie b(j het blussen. Da brand was in de lasserjj ontstaan Te Eist brandde de kapitale boerderij van de landbouwer L. J. de Regt tot de grond toe af. De schade wordt op kwart millioen gulden geschat. Met de schuren had de boerderij, eigendom van het Weeshuis te Arnhem, een inhoud 7000 kub. meter HET WEER IN EUROPA «lis ONO windstil ONO windstil SMYRNA TRAPLOPER 7 cm breed 11.90; 70 cm breed UK BULTHUIS voor betere Woninginrichting. BOTERMARKT 23; Telefoon 20851 Vrij zonnig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Licht tot half be- fc?'* H w°lkt en overwegend droog weer. Zwakke tot matige HMHt Zuidoostelijke wind. De- |UH| zelfde temperaturen als van- Y/ daag of lots hogere. (Opge- US maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon 4.2620.54. Maan op 20.16 onder 3.25 uur. Op 5 Juni v.m. (Advertentie) Een man behoort verwend te worden in zijn leven! Met eten en drinken, met roken en natuurlijk ook met zijn schoenen. Die moeten mannelijk en mooi, sterk en goed passend zijn. Bata-Diplomat spijkerloze herenschoenen ZIJN dat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1