't Rijnsburgs bloemencorso staat al op papier Op tekeningenavond direct al veel animo voor deelneming Nog geen gebrek aan tulpen in 't Krelagehuis Niet gekeurde bollen ook niet meer verhandelbaar Wie komen er in het nieuwe Sectiebestuur Zaterdagvoetbal Het Rijnlands lyceum wist op beide fronten te winnen Sassenheims raad stelde aankoop tweede brandweerauto uit Voortaan warm raadhuis met een oliestookinrichting NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 1 JUNI 195! OP 6 AUGUSTUS RIIDT HET Rijnsburgs Bloemencorso staat al op papier! Aan een verrassend groot aan tal belangstellenden onder wie de burgemeesters van Noordwijk en Rijnsburg, leden van de gemeenteraad uit Katwijk, Noordwijk en Rijnsburg liet de artistiek en technisch adviseur van de corso, de heer Kiersch uit Amsterdam, gisteravond in het Rijnsburgse Flora zijn ontwerpen zien. En als men de animo op deze tekeningenavond als-maatstaf mag nemen, dan blijft er voor het organiserend comité ongetwijfeld weinig te wensen over. In korte tijd waren na de bespreking negen ontwerpen voor praalwagens gereserveerd. In een korte Inleiding vertelde drs G Hogewonlng. dat de titel ..Flora's kleu renpracht aan zee" ook dit jaar de slogan zal zijn, met als toevoeging „Bloemenfes- tivan 1955". daar Rijnsburg voor de beide badplaatsen een bloemenfestival organiseert. Nadat spr. zo terloops even had opgemerkt, dat er vorig jaar enkele wagens in de karavaan hadden meegere den die de naam ..corsowagen" nu niel bepaald met ere droegen, kwam de heer Kiersch aan het woord. De Amsterdam mer trad niet voor.de eerste maal voor het corso-voetlicht. Reeds enige jaren ge leden verkondigde hij op een praatavond van het Bloemencorso Bollenstreek een ietwat revolutionnaire theorie over de opmaak van praalwagens. De heer Kiersch was toen al tegen het ..verven met bloemen" en hij is dat nóg! Het cor so in Zundert is daar een sprekend voor beeld van en in de bollenstreek was dat voor enige Jaren ook zo. aldus de heer Kiersch. In de bollenstreek is men ech ter een ruimer gebruik van touffc's e.d. gaan maken. Het ideaal van de heer Kiersch is de bloemen in hun werkelijke schoonheid te laten zien en ze niet ont doen van blad of stengel. Zeer terecht merkte hij op. dat op het gebied der luxe wagens een grote eenzij digheid heerst. Het is zichzelf wel mooi. maar het publiek raakt er op uitgekeken. Men moet er veel meer variatie in bren gen. Het zal wel nodig zijn vooraf over leg te plegen met de jury. Deze kijkt im mers maar al te grasg of alle balletjes mos wel voldoende zijn weggewerkt er of alle portieren van de wagens wel goed open en dicht kunnen. Dat laatste be schouwde de heer Kiersch als volkomen overbodig. Men kan een versierde luxe wagen nu eenmaal niet beoordelen op dergelijke punten. Ideeën De heer Kiersch liet trouwens zien. dat hij op het gebied van versierde luxe wa gens enkele opmerkelijk goede ideeën had. Men kon bijvoorbeeld een wagen zien met vistonnen en netten, die In dit LEIDERDORP Zilveren jubileum De heren J. F. Viertelhausen en J. Pb Rortman hehben herdacht, dat zij 25 jaar geleden ln dienst traden bij de orgelbou wer Van Leeuwen. Beide heren zijn ter gelegenheid daarvan in het bedrijf gehul digd. waarbij ze hartelijk werden toege sproken en ook geschenken ontvingen. De echtgenoten van de Jubilarissen werden uiteraard niet vergeten. Ook was er een woordvoerder van het personeel. Dameskapsalon Gistermiddag werd een receptie gehou den ter gelegenheid van de opening van de dameskapsalon van mevrouw G. Cats- Labey, Hoofdstraat 122. De salon is inge richt naar de eisen van deze tijd. VALKENBURG Jubileum De heer G. Dorresteyn, wachtmeester lste klas en postcommandant alhier, hoopt Zaterdag de dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij de politie ward aangesteld. Er is gespaard Gedurende de maand Mei werd bij de Rijkspostspaarbank een bedrag van f3.730.71 ingelegd, terwijl er f2.703.10 werd terugbetaald. genre werkelijk iets nieuws was. en er waren trouwens wel meer originele ont werpen te zien. Men zal in Rijnsburg, als de ideeën van de heer Kiersch worden geaccepteerd en daar behoeft men niet aan te twijfelen! sterk naar de Aals- meerse kant gaan overhellen. In een ge sprek met de artistiek adviseur bleek ons dat hij een voorstander is van het ge bruik van zijde, board, rotan enz. Maakt men in de bollenstreek alles var bloemen, bij de bruidskoets van de heer Kiersch zijn zowel het paard als de koets van board, maar men tuigt ze op met eer weelde van bouquetten. Bij de praalwa gens kon men ook enkele heel goede ont werpen met een gedurfde stijl zien. Zoals gezegd: er is hiervoor veel lief hebberij, zowel van de zijde van vereni gingen als van zakenmensen. En zoals ri< zaken er nu voorstaan kunnen de bewo ners der badplaatsen er staat op maken, dat op 6 Augustus een bloemenkaravaan langs de boulevards zal rijden die corso van 1954 met een straatlengte zal De heer Kiersch uit Amsterdam legt bij het ontwerpen van corsowagens een grote voorliefde aan de dag voor het gebruik van de hele bloem. Bovendien schuwt hij gebruik van materialen als hardboard en zijde niet. Dit ontwerp voor een bruidskoets spreekt wel voor zichzelf. Rijns burgs bloemencorso wordt een artistieke gebeurtenis. Wekelijkse keuring te Haarlem De tulpentijd is kennelijk nog niet over. In ieder geval was er gisteren be slist nog geen gebrek aan dit artikel. Daarnaast exposeerde men een fraaie collectie gladiolen in bijna dertig soorten en was er nog wat bijgoed. Een imposante groep gladiolen was aanwezig van de Noordwijkse specialisten Konijnenburg Mark. We doen een greep uit het vele moois: de witte Prinses Aiba was stellig één der beste met de lange tak en de helderwitte bloemen, maar onmiddellijk daarop volg de crême-rood gevlekte Ares. een gla diool met een levendige, frisse kleur en best gebouwde tak. Buitengewoon mooi van tint was ook Tintoretto: lichtblauw met wit omrand blauw merk. Opvallend was Arabesque met de lange, slanke tros en de flonkerend oranje bloemen. Happy End, die in de kasen van het laboratorium voor bloembollen onderzoek te LLssc ook tot de vroegste behoorde, sloeg ook nu een best figuur, evenals, de rode. geel- gevlekte Casandra en de oranje Zigeu nerblut met 't brandende rode merk in de keel. Devotion is een wat bleek gekleur de gladiool, maar qua stand behaalt deze variëteit gemakkelijk een tien. Fijn lila van kleur was Farida, terwijl ook de rose Melody niet onvermeld mag blijven en de gele Belle Jaune evenmin. Hiermee hebben we, naar onze mening, de beste uit de groep gehad. Wat de tulpen betreft: daar was om te beginnen een groep Rembrandt-tulpen cn bizarren van de fa P. J. W. Mantel, Avervhorn. Het heet. dat deze firma zo ongeveer de grootste collectie van deze „De Lelie" kwam bijeen De jaarvergadering van de vereniging „De Lelie" zit er weer op. Gister middag werd deze in het Krelagehuis te Haarlem gehouden en naast de gebruikelijke jaarverslagen, bestuursverkiezingen e.d., was er de belang rijke mededeling, dat het met ingang van dit jaar verboden is bollen te kopen van kwekers, die niet aangesloten zijn bij de keuringsdienst. Alleen gekeurde bollen zullen dus verhandeld mogen worden. De voorzitter, de heer C Broezc, kon bij de aanvang o.a. speciaal verwelko men prof. v Slogtercn van het labora torium te Lisse. ir Vlag. de rijkstuin- bouwconsulent te Lisse. ir v d Slikke en diverse heren van de voorlichtingsdien sten. De beer Broeze zei o.m.. dat op verzoek van de directeur van de tuin bouw. ir Honig, een commissie is ge vormd. die zich speciaal zal bezig ti°u" den met de vraagstukken op het gebied der leliecultuur. Uit het Jaarverslag van de secretaris, de heer H J Voors. bleek om. dat het ledental zich nog steeds in stijgende lijn beweegt Men heeft nu 242 leden. De veldkeuringen van partijen Rubrum op het zuiver zijn van virus was ook het afgelopen jaar een succes Er waren 49 aangeslotenen met een oppervlakte van 4303 R R Aan 46 kwekers kon een A- cortaficaat worden uitgereikt een op pervlakte uitmakende van 3788 R R Bij de bestuursverkiezing werden ln de plaats van de heren C. Broeze 'Bever wijk). Jac. Boon (voor district West- Friesland) en P Struijff (district Ken- nemerlandi gekozen de heren D. Jonker. Andijk (die tevens tot voorzitter en daar mee automatisch tot lid van het hoofdbe stuur der Kon. Alg. Vereniging v. Bloem bollencultuur werd benoemd). Fred Singer. Wijdenes en P. Schouten. Aker- ^Wat de conlr.butie betreft: deze werd weer vaffesteld op f 2 50 voor die leden ,di» minder telen dan 200 RH. en 5 voor hen. die boven dit areaal te>n Handelaren moeten 10 extra betalen Bij het punt mededelingen keurings dienst werd bekend gemaakt, dat met ingang van dit jaar ongekeurde bollen niet meer verhandeld mogen worden. Het reglement zal dus iets gewijzigd moe ten worden. Dit zal worden gedaan om »e voorkomen, dat iemand, die b.v. hon derd R.R A-gekeurde lelies teelt, van andere kwekers ongekeurde partijen aankoopt en ze als A-partijen doorver koopt. Coördinatie Hierna vertelde prof. v. Slogteren Iets over de werkcommissie voor de lelie teelt. Op verzoek van ir Honig, de di recteur v d tuinbouw, is deze commissie in het leven groepen Daann zijn om opgenomen: het Laboratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse. het rijks- uinbouwconsulentschap Aalsmeer cn Hoorn, het laboratorium voor de verede ling van tuinbouwgewassen. de groep Westland i.v.m do snljbloemencultuur en de vereniging ..De Lelie" Alle mensen, die onderzoek verrichten, zijn dus nu in één commune verenigd en het onder zoek zal zovéél mogelijk gecoördineerd worden. De commissie voor onpersoonlijke re- clarfte had nog gevraagd, van welke soorten men graag platen zou willen hebben. Men had verzocht om nieuwe exemplaren van Regale en Tigrinum en verder van Henryii. Hansonil. Maxwill. Elegance en Tigrinum pleno ln de Treslong-ttnn te Hillegom. zal een speciale le'ieborder worden aange legd BIJ de mededelingen verielde de heer Voo"« nog. dat men voor d« bestrij. ding der keuringskosten 15 820 had ge vraagd van het BVS Dit bedrag zal over drie jaar worden uitgesmeerd. tulpen op het Westelijk halfrond teelt ;n kan rustig aannemen dat het wi ook. Niet minder dan 72 verschillende soorten waren nu aanwezig, waaronder Copland-verlopingen cn tien Barti- gon-sports. Het is natuurlijk ondoenlijk soorten hier te noemen en boven dien speelt persoonlijke smaak zo'n grote rol. dat we ons maar niet aan een beschrijving wagen. P. Bakker Zn, Enkhulzen, was weet present me', een collectie Marjoletti- ïlingen en daarnaast Cordell Huil inderdaad zeer grote bloemen, een oranje zaailing, die we vorige week reeds aan stipten en die nu 'de naam. Orange Dia' mond had gekregen. Een tulp die eer grote, lange bloem heeft en ont staan is uit een kruising van Columbus (Galla Beauty) en John Scheepers. Deze tulp werd destijds gewonnen door H. 't Mannetje. Hillegom. van wie trouwen: ook de rode, geel gerande Kees Nelis af komstig is. Van de fa Bakker noteerdep we verder nog een verloping uit Bar- tigon max met een prachtige rode kleur, grote, licht purperkleurige zaailing, die ontstaan is uit Rose Copland en John Scheepers, en verder de uit de zevi Mende eeuw stammende Zomerschoon ets donkerder getinte sport uit Blue Parrot Uitstekend Uitstekend leek de gele leliebloemige zaailing, die D. van Buggenum, Bever wijk, naar voren bracht. E. Kooi. Vrou wenparochie. was aanwezig met licht-oranje sport uit El Toreador, de gevlamde White Sail-verloping Beauty of Volendam en verder: de typische oranje met groene strepen getooide Ar tist. Sweet Harmony, de advocaat-met slagroom-tulp. de kloeke King of Par en een warmgele siport uit Golden Harvest. Best parkiet was de parkiet- verloping uit Prunus, die door G. P. Rood. Grootebroek werd geëxposeerd. Van C. A. Verdegaal, Hillegom, zagen matige kwaliteit van Orange Parrot. Constant Een witte, rood gevlamde sport uit Bartigon, die constant van kleur blijft en met het verbloeien niet vrijwel rood wordt, zolas Cordell Huil bracht D. Kool. Andijk-Oost. Een vorm. die naar oordeel der commissie, veel weg heeft Paljas. Beste tulpen, die zeer veel gelij ken op de befaamde Segers-; etaleerde C. Broeze, Beverwijk: de lange witte Sigrid Undsett. de apart Kaj Munk met de opvallend grote bloe men en de purperrode Angers. Drie beste tulpen, die alle bloed van John Schee pers in de aderen hebben. Buitengewoon mooie Breedertulpen werden tentoongesteld door P. van Koo- tcn. Breezand: fors. lang, stevig van sten- ?n goed van vorm. Zowel Maria Za- a. Los Angelos, no. 20 als Cuba en Agnita kan men rangschikken in het bronsoranje genre, alleen Los Angelos was meer roodachtig. Ook Gebrs Captein, Breezand. toonden naast Shirley Temple, de Ossi Oswalda- parkiet en de gele Bingham, enkele pri ma Breedertulpen: de roodaohtige bron zen Agnita, de bronsoranje Westminstei Abbey en John L. Laird, licht oranje mei „gouden" rand. War Flame is een vuur rode sport uit parkiet Fantasy, die dooi Jac. Boon. Bovenkarspel voor het voet licht' werd gebracht. Silver Wedding, een gele. witgerande Niphetos-sport, toonde H. Huijg. Haarlem. Een tulp! Een heel mooie bloedrose parkiet was Red Distinction van J. Mantel Czn. Bovenkarspel. Bijgoed Wat het bijgoed betreft: het proefsta '.ion te Aalsmeer liet wederom lilium Regale zien. Het betrof hier proev< i.v.m. de bewaring der bollen. Maai 16 18 had men 12 weken in vochtig turf molm bewaard, de 16de Maart geplant en ChauUeur rookte in bed Duitse voetballers vergoeden schade (Van onze correspondent.). T~ÏE CHAUFFEUR van de auto- bus uit Duisburg, waarmee een Duitse voetbalclub naar Lei d- schendam was komen rpden om tegen R.K.A.V.V. uit te komen, had vriendelijk onderdak gekregen bij een bewoner van de St. Jozef straat. de heer C. S. De Duitser. F. A. W. had voor hij slapen ging nog een sigaret op gestoken en was in slaap gevallen, waardoor de dekens en kleding vlam vatten. De schade bedroeg zeshonderd gulden. Gelukkig kwam hij zelf met de schrik vrij. De leden van de Duitse voetbalclub zullen deze schade vergoeden. Wedvlucht Het Oosten Wedvlucht van Quievrain af op Zater dag 28 Mei. In concours 136 duiven, die 4 uur met N O. wind werden gelost. De eerste duif bereikte zjjn hok 18.49 29 uur en maakte een snelheid 708.31 m per minuut; de laatste prijswin naar om 20.55.23 uur -met een snelheid van 488.82 m per minuut. De uitslag luidt: J. Boekkooi 1, 5. 8. 10. 11. 14, 16. 18; W. Harlevelt 2. 23; L. Bur gers 3. 4. 9. 20. 26; A. ter Haar 6; J. C. v. d. Weele 7: J. Roest 12. 15. 17; F. Breedijk 13. 19. 22; H. v. d. Vecht 21. 24; Th. Hout- hoff 25; Chr. Selier 27. Kampioenschap Vitesse vluchten: 1 J. Boekkooi met 500 punten; 2 W. Harte- velt met 472.6 punten; 3 L. Burgers met ,4 punten; 4 J Roest met 462.5 pun ten: 5 Th. Houthoff met 455.9 punten. Nog steeds geen overeenstemming (Van een onzer medewerkers) De vraag, die na het aannemen van het reorganisatie-rapport door de bondsver gadering van de K.N.VJB. de gemoederen in de kringen van het Zaterdagvoetbal bezighoudt, is: wie straks de 7 zetels van het seetiebestuur-Zaterdagvoetbal zullen gaan bezetten. Het is evenwel van het grootste belang, dat de Zaterdagvoetbalclubs zich zo spoedig mogelijk over de samenstelling van hun nieuwe bestuur gaan uit spreken. Het hondsbestuur heeft nl. als uiterste datum, waarop de zaak in kan nen en kruiken moet zijn, 1 Juli vastgesteld. Binnen die tijd zal ook de veel tüd vorderende schriftelijke stemming achter de rug moeten zijn. Intussen ls er toch al een tipje van de sluier opgelicht. Het laatst verschenen nummer van „Zaterdagsport", het offi cieel orgaan van het V.C.V. (Verbond van Christelijke Voetbalverenigingen) heeft medegedeeld, dat de vertegenwoor digers van V.C.V. en V.Z.C. (Vereniging van Zaterdagmiddagclubs) overeenstem ming bereikt hadden t.a.v. de verdeling der zetels. Er zouden er 4 worden toege wezen aan de V.Z.C. en 3 aan het V.C.V., waarbij ingesloten de zgn. kwaliteitszetel voor het Zaterdagvoetbal, die op grond van de Fusiebepalingen wordt bezet door een vertegenwoordiger van het georgani seerde christelijke voetbal. Bij deze ver deling heeft het V.C.V. blijkbaar overwo gen, dat de niet-V.C.V.-verenigingen ln de meerderheid zijn en dus een meer derheid van V.Z.C.-zetels in het nieuw» sectiebestuur alleszins verantwoord ls. Ook het Noorden Het blijkt thans, dat het VCV-bestuur dat na de bedoelde Unieraadsbijeenkomst heeft vergaderd en in principe met d» daarin voorgestelde zetelverdeling 43 Schoolhockeytournooi Werd andere jaren op de Dinsdag na Pinksteren een handbaltournooi ge houden, dit jaar had de gemeentelijke schoolsportcommissie daar een hockeytournooi voor in de plaats gesteld. De belangstelling was natuurlijk veel geringer dan voor het handbaltournooi. Slechts negen ploegen zijn op het veld in de Leidse Hout aangetreden. Iedere wedstrijd duurde veertig minuten. De heer A. J. J. Duindam had de lei ding van het tournooi en hij reikte ook de prijzen uit. Zowel bij de dames als bU de heren ging de ploeg van het Rijn lands lyceum met de prijs strijken. De wedstrijd tussen het Agnes-lyceum het Gymnasium (dames) werd pas na drie series doelslaan beslist in het voor deel van het Gymnasium. Het Rijnlands lyceum won met 10 van de meisjes- H.B.S. De finalewedstrijd tussen het Gymnasium en het Rijnlands lyceum werd door een doelpunt van Marijke Furnee dus door het Rijnlands lyceum gewonnen. Bij de heren won het Rijnlands lyceum met 30 van het Gymnasium en het R.K. lyceum met doelslaan van de Ge meentelijke H.B.S. De beginners van de Uitslagen sportdag C.J.M.V. Gaven wij gistel-en reeds een verslag an de sportdag van het C.J.M.V., van daag kunnen wij ook de uitslag geven de nummers voetbal, hardlopen, ko gelstoten. balwerpen en touwtrekken, die r leiding van de heren D. C. Stigter. J. de Groot. K. de Klerk Wolters en K. Stigter werden afgewerkt. De twee be kers gingen naar de prijzenkasten van De Ontmoeting (junioren) en Rehoboth (senioren). De uitslagen zijn: C.J.M.V.: Voetbal; 1. Rehoboth, 2. Staalwijk, 3. Prediker; athletiek: 1. Re hoboth; hardlopen (100 m.) 1. Paul Stikke- lorum. 2. Cor Rietman. 3. Wim Vustel- haasse; hardlopen (1500 m.) 1. Kees Se- 2. Gerard Krauw. 3. Dick Stigter, kogelstoten: 1. Paul Stikkelorum, 2. Ger- ard Krauw. 3. Hans Kluts. Jongensclubs: Voetbal: 1. De Ontmoe ting, 2. Levendaal; athletiek: 1. Staalwijk, 2. Rehoboth, 3. De Ontmoeting; balwer pen: Jaap Kooreman; hardlopen (80 m.j Jaap Kooreman; hardlopen (600 m.) Jaap Kooreman; touwtrekken: 1. Phebe, 2 Staalwijk. Ned. zwemsuccessen in Italië De Hilversumse zwemsters Aty Voorbij en Mary Kok (beiden van de Robben) en Geert Jan van Rooy (Aeglr) hebben deel genomen aan wedstrijden en demonstra ties in Milaan en Turijn. In Milaan won Aty het nummer 100 meter vlinderslag in 1.13.8, waarmee zij het wereldrecord van Mary Kok evenaarde. Mary Kok no teerde 1.13.9. Ook de 66 2/3 meter rug- slag was voor Aty Voorby. Zij noteerde 48.6 sec. Mary Kok werd tweede ln 49.4 sec. De 100 meter schoolslag leverde een gemakkelijke zege op voor Mary Kok In 1.31.1. De Italiaanse Catoretto werd tweede in 1.42. Ook in het nummer 66 2/3 meter vrije slag was Aty Voorby haar rivale Mary Kok de baas. Aty noteerde 42.7 sec., tegen Mary Kok 43.8. Geert Jan van Rooy zegevierde in het nummer 100 meter vlinderslag. Hij Het 1.139 afdrukken, tweede werd Roman (It.) in 1.14.9 en derde Campia (It.). Ook ln Turijn leverde onze zwemster» goede prestaties. Aty Voorby zwom de 100 meter vlinderslag in 1.14.4, terwijl Mary Kok als tweede aankomende 1.147 noteerde. De 100 meter rugslag won Aty Voorby in 1.18.2, vóór Mary Kok (1.18.4). De 100 meter vrije slag won Mary Kok in 1.09.6. Aty Voorby eindigde als tweede in 1.10-4 en Visona (It.) derde in 1.18.4. Bij de heren won Geert Jan van Rooy de 100 meter vlinderslag In 1.12.9. De Italiaan Gallia werd tweede in 1.14.3 en Lom- bardl (It.) eindigde als derde in 1.17.9- Pernix-Excelsior Donderdagavond wordt op het Pernix- terrein aan de Burggravenlaan voor de C.K B.-competitie hoofdklasse West, de belangrijke wedstrijd Pernix—Excelsior gespeeld. Aanvang 7 uur ze waren nu snijklaar. De kwaliteit was aardig zonder meer. Er waren enkele stengels bij met een flink aantal kelken, maar ook met twee. De maat 20—22. die even lang -in vochtige turfmolm was be waard cn op dezelfde datum was geplant, had uiteraard zwaardere Ukken. Dode- catheon Queen Victoria is een bijzonder mooi gewasje met wat op cyclaampjes gelijkende bloemen. De goed gestoken vaasjes met de lila bloemen trcJkken sterk de aandacht. Tot slot: een pot met de lila Oxalis Adcnophylla van W. Blok ker, Akersloot en een paar vazen met de gewone rode boerenpioen. of wei Paeo- nia officinalis rubra pleno. van J. de Jong Zn, Aalsmeer. UL.O. Leidse Hout moesten het wel af leggen tegen de geroutineerde spelers van het Rijnlands lyceum. Het werd 80. In de finale won het Rijnlands lyceum door doelpunten van J. en H. Scheltema de Heere met 2O van het R-K. lyceum. Waterpolo De Zijl startte niet best Het eerste dame9zevental van H.P.C. heeft gisteravond een vergeefse reis naar Leiden gemaakt. De dames van De Zijl waren niet present voor de eerste wed strijd in dit seizoen in het open bad. Het tweede herenteam was wel aanwezig, maar het was zó onvolledig, dat Rotter dam II niet de minste moeite had om met 013 te winnen. Geen best begin dus van de Leidenaars. Sportsnippers Tijdens wedstrijden te Bakoe heefi de Russische zwemmer Vladimir Stru- zanov het wereldrecord 4 x 100 meter wisselslag verbeterd en gebracht op 5 min. 9.5. sec. Het oude record was 5 min. 15.4 sec. en stond sedert 4 Octo ber 1954 op zijn naam. Tijdens dezelfde wedstrijden verbeterde een andere Rus sische zwemmer, Alexander Struzanov, zijn Russisch record op de 200 meter vlin derslag. Hij liet 2 min. 27,4 sec. voor zich afdrukken en verbeterde daardoor zijn record met 2.8 seconde. Het Nederlandse echtpaar Gulcher heeft tijdens de Pinksterdagen beslag ge legd op de eerste prijs de „Flying Dutchman Challenge Cup" van de in ternationale zeilwedstrijden in de Flying Dutohmanklasse, die nabij Whitstable (Engeland) in de monding van de Thames werden gehouden. In een sterk bezet veld finishte het echtpaar Gulcher drie keer als eerste en een keer als twee de. Kremer, de andere Nederlandse deel- accoord is gegaan, bezwaar heeft gemaakt tegen het feit, dat met de voorgesteld! verdeling totaal geen rekening is gehou den met de belangen van het Noorden Want daar, zoals wij vernamen, ook d» VCZ geen Noordelijke man naar v brengt, zou in het nieuwe sectiebestuur niet alleen de Noordelijke compeiitielei- der ontbreken, hetgeen een groot prac- tisch nadeel zou betekenen t.a.v. efficiënt werken, maar zou het Noorden in dit sectiebestuur in 't geheel niet vertegen woordigd zijn Dit zou bovendien in fla grante strijd zijn met de richtlijnen, di» het Bondsbestuur voor de nieuwe secti»- besturen heeft vastgesteld en waa er één luidt, dat de leden daarvan zoveel mogelijk over alle districten moeten zun verdeeld. Naar ons werd medegedeeld, heeft het VCV-bestuur, hoewel accoord gaande een verdeling 43, thans toch nog aa VZC voorgesteld, om in het nieuwe tiebestuur in ieder geval de 4 competitie- leiders van het Zaterdagvoetbal op nemen, daar zij daarvoor in de eerste plaats ln aanmerking komen en daarmede tevens wordt voldaan aan de wens het bondsbestuur en de reorganisatie commissie. dat ook het sectiebestuur Zaterdagvoetbal zal bestaan uit de besta en meest terzake kundige personen hoedanig de competitieleiders het aller- Afgewacht dient nu te worden, hoe het bestuur van de VZC op dit voorstel zal reageren. Veel kans. dat het die richting zal uitwillen, bestaat er o.i. niet, daar dit in strijd is met de voorgestelde zetelver deling. Van VZC-zijde worden vooi name In het sectiebestuur de namer noemd van de heren mr Heimig, Meloen en Molemaker, maar ook hier is nog niet met zekerheid te zeggen, hoe de be slissing zal uitvallen. Het is te hopen. dat spoedig de r dige helderheid wordt verkregen en t venal, dat de Zaterdagvoetballers t eens worden- De vrees komt wei et- naar voren, dat het algemeen belai dat gebaat is met de aanwezigheid v deskundigen, wordt opgeofferd aan t voetbal-politieke belang en daarmede het Zaterdagvoetbal niet gebaat. OEGSTGEEST Oud-plaatsgenoot wordt hoogleraar in U.S.A. Onze oud-plaatsgenoot, dr Walle J. H Nauta, is benoemd tot hoogleraar aan de Universiteit van Maryland te Baltimore (U.S.A.) om onderwijs te geven in de hersenanatomie. Dr Nau-tta is enige tijd werkzaam geweest als assistent van pro fessor Barge, alhier, en bij prof. Broek te Utrecht. Daarna werkte hij vijf jaar als privaat-docent aan de universi teit van Zürlch en sinds 1951 als hoofd van het herseninstituuit, behorende bij het Walter Reed Hospitaal te Washing ton. Dr Nauta heeft de benoeming aan genomen en hem is toegestaan zijn we- tenschapelijke onderzoekingen te Wash ington voort te zetten. NOORDWIJK Spreekbeurt Voor de afdeling van de Geref. Bond spreekt vanavond om half acht ds J. Fokkema, Hervormd predikant te Ede. nemer, werd twee keer tweede en keer derde. De uitslagen van de waterpolowed- strijden, gespeeld voor de zomercompe titie van de K.N.Z.B.. luiden: dames: eer ste klasse: HZC 1De Meeuwen 1 43; heren: hoofdklasse: HZPC 1De Meeu- 1 8—0. Mr Burger moet denket (Vervolg van pag. 1). De officiële woordvoerder van de kab!- netsreformateur bevestigde hedenmorgen dat tijdens het gesprek, dat mr Burg:: Zaterdag met de fractie-voorzitters hü een aantal te treffen maatregelen ej. menhangende met de bij de Tweede Kj- aanhangige belastingvoorstellen het huurbeleid, een begin van overeen- stemming werd bereikt, zulks onder voor. behoud, dat die maatregelen op bevrei- gende wijze uitvoerbaar zouden blijken De bespreking, die mr Burger gister- avond had met de fractie-voorzitters een delegatie uit het kabinet, diende oc over die uitvoerbaarheid inlichtingen t) verkrijgen. De toen verkregen gegeven zijn, zoals dat in officiële termen her „door de formateur in nadere overwegltj genomen". Wij hebben de indruk, dat de moeiliji- heden, waarvoor mr Burger thans stai; voornamelijk komen van de zijde van nister Van de Kieft. Hebben wij het dan kosten de plannen van mr Burger hf, rijk meer belastinggeld dan de bewinds- man van Financiën wil geven. Het lig! dan ook voor de hand te veronderstellen dat men aan de richtlijnen van mr Bu ger een andere uitwerking heeft wille geven dan deze had voorgesteld. Het leek vanmorgen niet onmogelijk, dat nog in de loop van de dag vanweg> de kabinets-reformateur nog nadere, schoon niet afgeronde, mededelingen zoi- den worden gedaan. Inmiddels kwamen vanmorgen, gelijk gemeld, de fracties van de K.V.P., P.v.d.A. en de A.R.P. bijeen. Bij de 6t listische fractievergadering waren aanwezig de ministers Van de Kieft, Do:- ker en Suurhoff. Naar verluid heeft i: Drees geweigerd, aan deze bespreking deel te nemen. Minister Van de Kiel: sprak vóór de fractievergadering ruia een kwartier met de kabinetsformateur, mr Burger. De socialistische fractiever gadering werd ook bijgewoond door In 't Veld, voorzitter van de P.v.d.A.- fractie in de Eerste Kamer en oud-min!* ter van Wederopbouw en Volkshulsv»; ting. De ministerraad vergadert morgen 10 uur opnieuw. Ditmaal ter afdoening van lopende zaken, die gisteren zijn blij ven liggen. Het zal natuurlijk van i mateur afhangen of ook weer over constructie van het kabinet kan worde gesproken. VOORSCHOTEN Gouden huwelijk De heer D. J. Brinks en mevroi BrinksZandstra, wonende Leidseweglü hopen op 15 Juni hun gouden huwelijks- feest te vieren. Geen spreekuur Burgemeester C. J. v. d. Hoeven Vrijdag verhinderd spreekuur te houdeL Duivensport „De Zwaluw" hield een wedvlucht va:! Corbeil in Frankrijk af. Afstand 415.5i! km. De eerste duif werd geconstateerij om 17.01.52; snelheid 890.08 meter per mi-, nuut. Laatste prijswinnende duif 18.15.36. snelheid 768,22 meter per minuut. Dt prijzen werden als volgt behaald: H. Scho: 1, 2, 22; H. Verhoork 3; C. Zwaan 4, S 17. 20; P. N. van Wissen 5. 7. 16. 36; J. P v. d. Assem 8. 12, 13, 18, 31, 34; P. c Haens 9, 21, 26; F. Zoons 10, 14, 29, 30; F. C. van. Heusden 11. 15, 24; J. Koek 19; V. L. Pierlot 23, 32: Fr. Hendriks 25, 21J 28; A. de Graaf 33. 37; G. Teske 35. RUNSBURG Spreekbeurt Ds H. G. Abma, Hervormd predikant te Monster, hoopt Vrijdagavond om 8 uu: in Vliefchof te spreken. Conté-tekemngen van dieren In Galery Loujetzky (Pr. Maurits- plein) opent Zaterdag 4 Juni om 3 uur; de heer W. Reidinga een tentoonstelling van conté-tekeningen van dieren doo: Jacobus A. M. Wigjacobale. De expositi! duurt tot 25 Juni. Van 1 tot 15 Juni is er ln „Het huls- je in de Poort" (Noordeinde 82) een ten-/ toonstelling van werken, voornamelijk' uit Majorca, van N. A. Hoogwerff. OVER SPUITEN EN STOKEN TWEE VAN DE DERTIEN PUNTEN tellende agenda van de Sassenheimse raad hebben de leden gisteren nogal moeite gebaard. In de eerste plaats lag daar het voorstel een tweede autospuit voor de brandweer aan te schaf fen, en in de tweede plaats bleek de voorgestelde overschakeling van kolen- verwarming op oliestook van het gemeentehuis een nogal harde noot om te kraken. De brandspuit verdween helemaal naar de achtergrond en komt pas bij de begroting weer ter sprake, maar de oliestook kwam er door. Aanvankelijk ging alles erg vlot. Tegen de eerste zes punten had de raad zelfs helemaal geen bezwaren. Zo kreeg de stichting 1940—1945 een eenmalige sub sidie van één cent per inwoner, hetgeen een bedrag van f 85 uitmaakt. Drie se minaries kregen elk f 100 per uit de ge meente afkomstige student, totaal f 700. De raad stelde een verordening vast voor verplichte vacantie-sluiting van de groen tehandelaren. en ook werd besloten de 82 woningen, aansluitende bij de Acacia laan. onder te brengen bij de woning bouwvereniging Vooruitgang. Voor de woningen in het complex Sporthof stelden B. en W. voor een gas- warmwaterinstallatle aan te brengen. De huurprijs hiervan zal f 3.50 per maand vragen. De raad vond dat wel goed. maar de heer Kortekaas (KVP) liet een waar schuwende stem horen, dat op deze wijze het badhuis geheel uit onze gezichtskring gaat verdwijnen. En zouden dergelijke voorzieningen ook niet kunnen worden aangebracht in oudere woningen, waarvan de huren veel lager zijn dan die in het complex Sporthof? Als deskundige diende de heer Van Breda (Prot.-Chr.) hem van repliek. Het bestuur van de woningbouw vereniging heeft dit in studie, en te zijner H1d zullen hierover voorstellen komen Ook aan B en W bleek deze zaak niet onopgemerkt te zijn gebleven, zodat van die kant ook ijverig wordt gestudeerd. Hamer De vond geen bezwaren. De raad trok ruim f 4.000 uit voor een uitkering Ineens aan de ambtenaren in verband met de op handen zijnde definitieve loonsverhoging. Ter herziening van de verhoogde vaean- tie-uitkering werd f 126.40 gevoteerd. In overleg met de drankwetinspectie is het wenselijk een verordening vast te stellen, krachtens welke het aantal drank- vergunningen in het zuidelijk deel van de gemeente niet zal kunnen toenemen. Uit verkeersoogpunt konden B. en W. zich met deze mening verenigen, en zo be sloot de raad het aantal Vergunningen voor het gemeentedeel ten zuidwesten van de Zandsloot te „bevriezen". Toen kwam de aanschaffing van een tweede brandspuit ter sprake. B. en W. hadden deze zaak ter dege voorbereid, getuige de uitgebreide toelichting, bij dit agendapunt verstrekt. Maar dit bleek nog niet genoeg te zijn. De raadsleden vonden over het algemeen, dat de tijd te kor! was geweest de zaak grondig te be studeren. Doelmatig De heer Bergmann (Prot.-Chr.) ver klaarde, dat de zaak in zijn fractie grondig was besproken. Men voelde de grote verantwoordelijkheid voor een doelmatige brandbestrijding, maar vond de tijd van voorbereiding te kort nu Ineens een besluit te nemen, neer komend op een uitgaaf van bijna f 50.000. Spr. was er niet ten volle van overtuigd, dat een tweede auto spuit op stel en sprong moet worden aangeschaft en stelde voor het punt tot de behandeling van de volgende begroting- aan te houden. Uitbreiding van het brandweercorps war de vraag, waar de heer Beye (P.v.d.A' mee sukkelde. Volgens de burgemeestt: zou bij een tweede spuit geen verdubor ling van het korps nodig zijn, maar wt een zekere uitbreiding. De heer Korte kaas steunde namens de K.V.P.-fractn het voorstel Bergmann. en tenslotte blee) het college bereid te zijn dit voorstel aa: te houden tot de begroting. Verwarming De verwarming van het raadhuis ls e« probleem, dat al meermalen in de Sas- sen-heimse raad ter sprake is geweest Op 8 Februari begaf de installatie he' plotseling, en op korte termijn bleek h«: mogelijk te zijn over te gaan op olie stook. Dit is zeer goed bevallen, wan! voor het eerst kon men ln alle vertrek-; ken een behaaglijke warmte krijgen. D' kosten hiervan bedragen f 3.600, inclu sief reparatie van de ketel, maar boven dien zullen de stookkosten f 1.000 per Jaa: voerden hierover het woord. De hee: Van Breda vond het voordeel van een voudige bediening en hygiëne doorslag gevend. de heer Wesseling (KVP) zag er! tegen de kosten op, de heer Verschoor (Prot.-Chr.) wilde eigenlijk wel eens uil de impasse, en zo ging het drie kwartier lang door. Het slot van 't lied was, d>: b!J de stemming alleen de heren Heems kerk en Wesseling van de KVP teget waren. De gemeentebode krijgt het dm In het nieuwe stookseizoen heel wat ge makkelijker. Bij de comptabiliteitsbesluiten beslw' de raad f 1.400 beschikbaar te stellen voor aankoop van nieuwe kantoormeubelen voor het kantoor van de directeur ge meentewerken; het bestuur van de stich ting De Werkplaats kan de oude over nemen voor f 385. Bovendien kreeg d:' bestuur nog wat andere versleten meube len. waaronder 103 schoolbanken, voor: het zachte prijsje van f 302.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 4