Jlicutue £ciïtsri)c GTouranl Particuliere rekeningen niet meer geopend Noodtoestand door staking Dorp buiten bereik van fiscus Architect gaf de fiscus 1.5 ton te weinig op Tito pleitte voor Westelijke houding t.o.v. Duitsland Mr Burger na veel praten moet denken Eisenhower: Bewijs van goede wil is geleverd WOENSDAG 1 JUNI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENT1ÊN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Zes en derligsle jaargang No 10356 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstieken „Staatuastlcfi Is ghfbleoen myn hertlatcgljenspocr GIRODIENST KRIMPT IN Laag salaris drijft personeel in massa de deur uit (Van een onzer verslaggevers) DE Postcheque- en Girodienst moet haar werkzaamheden insnoeren, wegens voortdurend tekort aan personeel. Van heden af worden geen particuliere rekeningen meer geopend en intern gaat men op werkzaam heden, die niet direct het verwerken van de dagelijks binnenkomende giro opdrachten betreffen eveneens besnoeien. In de rekening-courant-afdeling, het draaipunt van de hele girodienst worstelt men met een personeelstekort van 250 man bij een toeneming van het giroverkeer met 13% in vergelijking met vorig jaar. Op het ogenblik lopen er tachtig aanvragen om ontslag. Voor de helft van die, onontbeerlijke mensen, heeft directeur A. J. H. Teijen geen vervanging. Er is momenteel wel geen achterstand, maar er is een voortdurende vertraging van één dag. De situatie is thans zo, dat feestdagen in het girobedrijf als schrikdagen worden tegemoet gezien. Men kan ze niet gebruiken. De oorzaak? Niet de nauwe behuizing elke ambtenaar en beambte heeft slechts 2.6 m2 tot zijn beschikking, ook niet de aard van het werk. maar wèl de lage salariëring, die, de geoefende men sen vooral, naar particuliere betrekkin gen drijft, waar hoger lonen worden be taald. Enige tijd geleden heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera. het bedrijf «bezocht. Uitvoerig is hem toen de situatie, waarvan ook de direc teur-generaal der P.T.T. op de hoogte is. uit de doeken gedaan. De directeur van de Girodienst laat er geen twijfel over bestaan: „Indien deze ontwikkeling zich verder zou voortzetten en er, bij het steeds toenemende girover keer, geen mogelijkheid zou zijn om de openvallende plaatsen aan te vullen, loopt men vandaag of morgen helemaal Het verloop in de dienst is zeer groot Vorig jaar verlieten 630 employé's de dienst op een aantal van 1 Te weinig loon Weliswaar kon men 900 man opnieuw aantrekken, maar daaronder behoorden ook velen, die het meer eenvoudige werk doen: sorteren, en adresseren. De kern van de girodienst: de mensen van de rekening-courantafdeling, die elke dag bezig zijn met het uitvoeren van beta lingsopdrachten en een volledige oplei ding in het 'bedrijf doorlopen, vormen de voornaamste zorg. De taak, die zij dagelijks hebben te verrichten, is uitermate omvangrijk en houdt hen vast tot alle werk klaar is. Dat kan zes uur 's avonds, maar soms ook acht uur worden, terwijl er tegen woordig elke Zaterdag overgewerkt wordt. Tegenover deze harde en ingespannen arbeid, die des morgens gedurende kwartier en des middags tien onderbroken wordt, stelt het rijk de vol gende magere salarissen. Een employé met Mulo-opleiding, die zijn dienstvak bij de giro beheerst, heeft op 21-jarige leeftijd f 185 per maand. Na zes jaar heeft hij. onder de huidige regeling f 270 en als employé derde klasse kan hij Definitieve uitspraak Bruin in een en blank klas Het Amerikaanse Hooggerechtshof in Washington heeft gisteren in zijn defini tieve uitspraak bepaald, dat de rassen scheiding tussen negers en blanken op openbare scholen zo snel mogelijk dient te worden beëindigd. De Officier van Justitie. Earl Warren, zeide echter, dat bij de uitvoering van dit besluit rekening zal worden gehouden met plaatselijke toestanden. De lagere gerechtshoven zul len toezicht houden op de uitoefening van deze maatregel. Met dit besluit zijn alle federale wet ten. die op enigerlei wijze rassenschei ding mogelijk maakten, ongeldig ver klaard. Deze maatregel heeft rechtstreeks betrekking op 10 millloen blanke kinde ren en 2lA millioen kinderen van negers. In 21 Amerikaanse staten is segregatie verplicht of wordt zij toegelaten. Vredesverdrag. Japan en de Sowjet- unie zijn vandaag in Londen onderhande lingen begonnen over een vredesverdrag. Rusland is het enige land dat officieel nog in oorlog is met Japan, daar het wei gerde het vredesverdrag van San Fran cisco te ondertekenen. Tegen de 50-jarige architect J. F. van E. D. uit Laren, die zijn inkomen votfr 146.000 gulden te laag bij de fiscus had op gegeven, is gisteren in Amsterdam zes maanden geëist, waarvan vier voorwaar delijk. De architect had er geen boekhouding op nagehouden en ook de rechercheurs hebben niet kunnen nagaan hoe groot werkelijk de inkomsten geweest zijn. De architect had na de oorlog met succes een bouwsysteem ontwikkeld. Daardoor was hij echter in financiële moeilijkheden ge raakt. De opgezette onderneming is nu in liquidatie. Onder curatele De man heeft nu enorme belastingschul den. „Alles wat hij verdient gaat naar de fiscus en" zo deelde zijn raadsman mede „de architect staat nu min of meer onder „curatele" van de rijksont vanger. Deze geeft hem n.l. een afgepast en nauwkeurig bedrag als huishoudgeld en ook om zijn bedrijf verder uit te oefe nen. De fiscus beknibbelt zelfs op het honorarium van de advocaat." De pleiter achtte in deze zaak geen reden tot strafvervolging aanwezig, omdat zijn cliënt gepoogd heeft met de fiscus regeling te treffen, alvorens men de ont duiking bemerkte. De officier deelde mede dat ingevolge de voorschriften van het ministerie van financiën de aan de architect opgelegde hogere belastingvorderingen bij veroor deling komen te vervallen. Een worstelpartij tussen Kroesjtsjel en Mikojan Kroesjtsjef en Mikojan hebben gisteren een oponthoud, dat werd veroorzaakt door een lekke band, gebruikt voor een stevige worstel- De correspondenten die de stoet volgden, zagen de twee Russische leiders tussen Rijeka en Postojna naar een nabijgelegen veld gaan om uit te maken wie het sterkst was. De worstelpartij ging voort zolang men met het verwisselen van het wiel bezig was. Kroesjtsjef is 61 en Mikojan Standvastig mooi komen tot f 402. Om de jongeren sneller te doen opklimmen tot dat salaris van f 402 wordt de termijn, die daarvoor thans staat, ingekrompen. Om een idee te geven van het werk, dat voor dit salaris dag in dag uit in een vrij hoog tempo gevorderd wordt: de employé's moeten de saldobiljetten con troleren, dagelijks een balans opmaken en de volledige administratie van d« betalingsopdrachten bijhouden. Op het ogenblik js de toestand zo, dat, als een der grote omroepvereni gingen een inzamelingsactie ontke tent, er onder het personeel een paniektoestand uitbreekt omdat dan mensen aan afdelingen onttrokken moeten worden, om die storingen te verwerken, die elders niet gemist kunnen worden. De heer Teijen meent, dat de blokke ring van nieuwe rekeningen maar een druppel aan de emmer is. Maar hij moet de winkel openhouden, zoals hij zegt. Men vergeet bij het Rijk al te veel. dat geld de arbeid verzoet. Bovendien wordt de heer Teijen In het aanwerven van ervaren ouder personeel belemmerd door de omstandigheid, dat er geen woningen zijn. Van elke vier employé's, die zich bij de Girodienst melden, gaan er. in de eerste twee jaar. twee lopen. De derde houdt het wat lan ger uit, maar verdwijnt ook. Slechts de vierde blijft. Er is veel vrouwelijk personeel, dat trouwen gaat, en dat werkt het grote verloop natuurlijk ook in de hand. Maar de hoofdoorzaak blijft: de lage bezol diging. Decentralisatie Het bedrijf opende tot dusver 4000 nieuwe rekeningen per maand. Omtrent de decentralisatie vertelde de hee Teijen ons nog, dat er over de plaats vai vestiging voor een tweede girokantoor (Hengelo werd destijds min of meer of ficieel genoemd) nog niets vaststaat. Voorlopig zal men het wel met semi- permanente gebouwen moeten doen, omdat een nieuw gebouw nog weer lan ger zou duren. De mechanisatie van het bedrijf biedt geen directe uitkomst voor het perso neelstekort. Momenteel is het zo, dat elke employé de machine heeft, die hij voor zijn werk behoeft. Brits parlement komt reeds op 9 Juni bijeen KONINGIN Elizabeth van Engeland heeft gisteravond de noodtoestand afgekondigd. Op deze wijze kan enigzins het hoofd worden ge boden aan de em6tige economische gevolgen van de grootste spoorweg staking sinds 30 jaar. Het nieuwe parlement zal reede op 9 Juni a.s. door de koningin worden geopend (in plaats van op 14 Juni), omdat het par lement de noodtoestand binnen een bepaalde periode moet bevestigen. Het afkondigen van de noodtoestand houdt niet automatisch in dat troepen zullen worden ingezet. Alleen voor het vervoer van poststukken zullen voorlopig 250 vrachtauto's van het leger worden gebruikt. De regering is niet van plan verdere volmachten aan zich te trekken, maar zal niet aarzelen dit te doen als de toestand d'it noodzakelijk zou maken. Als gevolg van de toestand heeft de koningin besloten, dat haar verjaardag- parade (de traditionele „Trooping the Colour" geen doorgang zal vinden. door de toestand van het verkeer was er ;n zekere mate van genialiteit voor no- ig om in de stad te komen. Een voedseltekort dreigt nog niet. De grossiers hebben normaal voorraden van drie of vier weken van niet aan bederf onderhevige levensmiddelen. Levensmid delen die wel aan bederf onderhevig zün, zoals vis, boter, spek en eieren, krijgen voorrang by het vervoer over de weg. Communiqué in de maak Het is voor de derde maal sinds het einde van de tweede wereldoorlog dat in Engeland de noodtoestand is afgekondigd. Deze maatregel werd ln 1948 en 1949 ge nomen door de toen aan het bewind zijn de socialisten in verband met grote ha venstakingen. De bijzondere volmachten dienen om Engeland te beschermen tegen de gevoLgen van de staking van 70.000 machinisten en stokers bij de spoorwe gen en van ongeveer 20.000 arbeiders in tes grote havens. ERNSTIGE CRISIS Dit is de ernstige industriële crisis waarvoor Engeland staat sinds de alge- ïene staking van 1926. De mijnen zullen .eilicht het eerste slachtoffer van de stakingen worden. Ook de staalfabrieken worden met stillegging bedreigd. Intussen heeft de spoorwegstaking In Londen en andere grote steden een onge kend grote verkeerschaos veroorzaakt. In Londen stonden de auto's bumper aan bumper. Toen de kantofen uitgingen sloten duizenden en nog eens duizenden forensen zich aan bij de reeds lange rijen wachtenden voor bus en onder grondse. Duizenden anderen tradhten een lift te krijgen en dat dit lukte was duide lijk: vele zakenlieden met bolhoeden op zaten achter op vrachtauto's hun avond bladen te lezen alsof het de gewoonste zaak van de wereld was. 's Morgens waren de meeste mensen er in geslaagd, hun werk te bereiken. Laat misschien, maar triomfantelijk stapten zij binnen en de bazen als zij ten minste komen knikten iedere typiste en kantoorbediende die binnenkwam, met een stralend gezicht toe. Sinds de luchtaanvallen in de jongste wereldoorlog hebben de Britten niet zo'n mooie dag gehad om elkaar te helpen. Er was nu wel geen bommengevaar maar Ju ni-weer m JET ZIET er naar uit dat het zon- nog enkele dagen voort duurt met de wind in de oosthoek en iets hogere middagtemperaturen. De kans op buien is weliswaar aanwezig, maar deze zijn van weinig betekenis voor het algemene weerbeeld. Een hogedrukge bied waarvan het centrum al geruime tijd bij de Noorse kust gelegen is, bepaalt nog steeds het weer boven West-Europa. In ons land, waar noordoostelijke w inden lucht aanvoeren die boven de Noordzee we-, pens de betrekkelijk lage zeewater- temperatuur flink wordt afgekoeld, bleef het sinds de Pinksterdagen stra lend weer met maximumtemperaturen die nauwelijks boven de 20 graden kwamen. In de avond en nacht werd het weer tijdelijk verstoord door mist of laaghangende bewolking die boven de Noordzee ontstonden en daarna met noordelijke wind landinwaarts dreven. De zonnestraling was echter sterk genoeg om deze bewolking of mist- vlagen in de ochtend te doen verdwij nen. Op de Oceaan is er weinig de- pressieacitviteit. Een storing, die bij Newfoundland ontstond, beweegt in zuidoostelijke richting naar de Azoren, wat voor het weer in Europa een gun stige ontwikkeling betekent. In het gebouw van de Federatieve regering van Joegoslavië te Belgrado bood maarschalk Tito zijn Russische gasten gisteren een lunch aan. Het Joegoslavische staatshoofd en premier Boelganin van de Sowjet- imie ziet men hier met elkaar in gesprek. BELGRADO, 31 Mei. TERWIJL de Russische leiders Kroesjtsjef en Boelganin door vice-premier Kardelj langs de mooie plekjes van Joegoslavië werden ge leid, dokterden Tito en de lagere le den van de Russische delegatie aan een slotcommuniqué. De voornaamste inhoud van dit com muniqué zal vermoedelijk zijn de ver klaring over „een actief soort vreedzame coëxistentie" tussen Moskou en Belgrado. Verder zal de slotverklaring weinig in houden, zo verwacht men hier. Dat het overleg niet 't resultaat heeft gehad dat de Russen er van hadden ver wacht, staat wel vast. Er zijn tal van meningsverschillen blijven bestaan met name ten aanzien van de Duitse kwestie. Tito zou bij de Russische leiders hebben aangedrongen op meer begrip voor het Duitse standpunt, maar het Kremlin voelt slechts voor een herenigd neutraal Duitsland. Toch zullen de Grote Vi' binnenkort hun gesprek moeten voeren tegen de achtergrond van een herbe' pend West-Duitsland. De poging der Russen, het Joegoslavisch nationaal communisme in het Oostelijke kamp terug te voeren, is volledig mis lukt. Blindedarmoperaties in volle zee Aan boord van de Sibajak, die met 997 emigranten op weg is naar Australië, heeft dr P. C. Kraan, chirurg te Vlissln- gen, die als waarnemend scheeps-genees- heer een rondreis met dit schip maakt, in de Middellandse zee twee geslaagde blindedarmoperaties verricht. Beide patiënten, een passagiere en een meesteres, maken het uitstekend. Twee jongens verdronken In de Bangert onder Blokker (N.H.) is gisteren de 8-jarige Dirk Molenaar dronken toen hij in een langs de weg lo pende sloot fietste. Hij was pas beter v: een langdurige ziekte en kon bijna ni fietsen. In het Amsterdam-Rijnkanaal 1 Utrecht verdronk de 10-jarige P. vi B. uit Oog en Al. Waardoor is onze koffie zo duur tyns Amerika en de Bel gische Congo voeren on derling een koude oorlog over de koffieprijs. Hoe wel deze landen zulks hardnekkig ontkennen dreigt er ten gevolge van de grote voorraden, de zware concurrentie en de onstabiele prijzen een openlijke prijzenoorlog te ontstaan. Brazilië, dat over grote onverkochte voorraden koffiebonen beschikt, heeft zojuist de mini mum-exportprijs voor koffie laten vallen. De Braziliaanse regering verklaarde, dat dit niet het begin van een prij zenoorlog betekent. Te New York hebben de handelaren echter ver no men dat in EI Salvador en Mexico soortgelijke maatregelen zijn geno- Het geschil tussen de Latijns-Amerikaanse lan den gaat in de eerste plaats over de vraag, wat gebeuren moet met de 10 millioen balen koffie die can de oude oogst over gebleven zullen zijn. wan neer op 1 Juli een begin gemaakt wordt met het der was dan in de win- binnenhalen van de nieu- De Braziliaanse rege ring heeft 3.100.000 balen opgekocht om de notering op peil te houden. Naar verluidt gaat het geschil over de vraag hoeveel balen nog ingekocht moe ten worden en hoeveel de andere producerende landen tot aan een stabi lisatie van de prijzen van de markt zullen moeten weghouden. In werkelijkheid gaan de moeilijkheden terug tot Juli 1953. toen de Bra ziliaanse koffiecultuur grote vorstschade leed. Door de kansen op een kleine koffie-oogst spi raalden de prijzen om hoog. Tenslotte noteerde de groene boon op de Newyorkse markt 95 dol larcent per Engels pond, terwijl het gebrande pro duct toen al veel duur- kels. Tengevolge van de hoge prijs begonnen de Ame rikanen de grootste afnemers van het Latijns- Amerikaanse product minder koffie te drinken. Tevens begonnen andere producenten te verschij nen op de markt, welke Brazilië zich in een aan tal jaren gecreëerd had. De afnemende vraag en de prijzenoorlog tussen de concurrerende producen ten veroorzaakten in New York een prijsdaling groene boon noteert op het ogenblik te New York 54 dollarcent waardoor in Lat(jns-Amerika grote economische en politieke onrust veroorzaakt werd. Sinds maanden probe ren de producerende lan den thans overeenstem ming te bereiken over een schema tot stabilisatie van de prijzen door een aanpassing van de leve ranties aan de vraag en over een programma ter propagering van het kof fiedrinken. Een internationaal Bu reau is in oprichting om al deze koffie-problemen op te lossen. (Van onze parlementsredacteur) Vandaag kwamen de KVP, de A.R.- en de P. v. d. A.-fracties weer bijeen. Gis teravond was de C.H.-fractie nog niet bijeengeroepen, omdat de heer Tilanus dit slechts nodig vond, indien er van de zijde van mr Burger nadere aspecten zouden worden geopend. Onze indruk van de dag van gisteren is, dat mr Burger niet dichter bij een op lossing is gekomen. Het Kabinet heeft zich gistermiddag van twee uur tot ruim half zes bezig ge houden met de voorstellen, die de kabi- nets-reformateur, mr J. A. W. Burger tot reconstructie van het kabinet had gedaan. Wij hebben niet de indruk, dat de bewindslieden onverdeeld gunstig over de suggesties hebben gedacht. Wel staat het vast, dat over de aan te nemen hou ding gistermiddag volledige eenstemmig heid heerste. In de avond volgde een ronde-tafel conferentie van de kabinets-formateur met een delegatie uit de ministerraad, bestaande uit de socialistische bewinds lieden dr Drees en de heer Van de Kieft, de R.K. ministers prof. Beel en ir Witte, de AR. minister prof. Zijlstra en de C.H. bewindsman ir Staf. Zoals men ziet, waren in deze delegatie de naast-betrok ken ministers vertegenwöordigd, terwijl er bovendien voor gezorgd was, dat iedere partij, waarop het demissionaire kabinet steunde, een man in de delegatie had. Bij dit onderhoud waren ook aanwezig de fractie-voorzitters uit de Tweede Ka mer, prof. Romme (Kath. V.), dr Schou ten (AR de heer Tilanus (C.H.) en de heer Willems (Soc.). Dit elftal heeft de zaken nog eens doorgesproken van half acht tot ruim half elf. En het resultaat was, dat de kabinets-reformateur, mr Burger, naar huis ging, om al het besprokene en ge hoorde nog eens rustig op zich te laten inwerken. Zie vervolg pag. 4 Op het Binnenhof heeft het demissionftaire kabinet gisteren de plannen- Burger besproken. Van links naar rechts op deze foto de ministers De Bruin, Cals, Beel, Van Thiel, Witte en Luns. De vrijlating der vliegers WASHINGTON, 1 Juni PRESIDENT ÊISENHOWER ver klaarde gisteren op zijn weke lijkse persconferentie, het vrijlaten der vier Amerikaanse piloten te be schouwen als een bewijs van de goe de wil der Chinese volksrepubliek. De president acht dit Chinese gebaar voorts een wezenlijke bijdrage tot vermindering der spanning in het Verre Oosten. Toen premier Tsjoe En-lai van Rood- China op de conferentie van Bandoeng bekendmaakte dat hij bereid was tot een gesprek met de Amerikaanse leiders ant woordde Eisenhower, dat China eerst eei bewijs moest leveren van zijn goede be doelingen. Als voorbeeld van zo'n bewijs noemde de president indertijd het vrij laten van de vliegers. Verwacht wordt, dat nu ook spoedig de 11 andere Amerikaanse vliegers zullen worden vrijgelaten. Hammarskjoeld. de secretaris-generaal van de Ver. Naties, zond een telegram naar Peking, waarin hij nogmaals een beroep doet op de Chi- Intussen worden de vier vrijgelaten pi loten heden op Honoloeloe verwacht, waar zij door hun familie zullen worden opgewacht. Onmiddellijk na aankomst zul len de mannen naar Hawaii worden ge vlogen voor een grondig medisch onder zoek. Volgens verslaggevers zagen de mannen er goed uit „maar daar bleef het ook bij President Elsenhower zal de Ameri kaanse afgevaardiging leiden, die op 20 Juni as. de speciale bijeenkomst van de V.N-assemblée in San Francisco zal bijwonen. Dit verklaarde de president gisteren tijdens zijn wekelijkse perscon- ,.De Grote Vier zullen niet trachten zelf een oplossing te vinden, doch veel overlaten aan hun minister van Buiten landse Zaken", aldus Eisenhower, die be vestigde dat ook de eenwording van Duitsland en de situatie in Ooat-F.uropa ter sorake zulleh komen, maar dat deze problemen niet in bijzonderheden be sproken zullen worden. Intussen wordt uit Londen gemeld dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke Grote Drie te New York zullen vergaderen voordat zij te San Francisco Molotof ontmoeten. De vier ministers moeten het nog eena worden over plaats en duur van de con ferentie. De president zeide niet te geloven dat de situatie ln het Verre Oosten zal ver beteren door het ontruimen van de eilan den Quemoy en Matsoe (voor de Chinese kust gelegen). „Ik wil niet meedoen aan raad'solspelletjes", aldus Eisenhower. HET WEER IN EUROPA n •iü NNO OZO windstil NNO windstil windstil *2 Prinsessen terug Gistermiddag zijn de prinsessen Bea trix en Irene op Schiphol teruggekeerd van hun vacantie in Kopenhagen, waar zij vertoefden ten huize van de familie Feaver. KOELKASTEN In alle merken r j«r Prijzen vanaf T Fa. j. P. VAN BERGE HENEGOUWEN AALMARKT 12 Zonnig en droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met in de nacht vroege ochtend hier en daar mist, overdag meer be- •JfJlm wolking in de hogere nlveau's, Pi ''/ffl maar nog vrij zonnig. Zwak- tot matl*e "ind uh Oos- lelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1