Jlictuuc £d&srt)c (Tournnt Grote staking legt Brits spoorwegverkeer stil Vliegers zijn vrij EdenWij gaan periode tegemoet ran ongemak en ontberingen vier van de 15) Machinist en leerling kwamen om het leven Kabinet-Drees bespreekt de plannen-Burger Overal een wriemelende massa kijkers Een kijkje in het ader-net... DINSDAG 31 MEI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Zes en dertigste jaargang No 10355 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticfi Is ghebleoen "myn hert la tegenspeel" ECONOMIE BEDREIGD (Van onze correspondent) LONDEN, 30 Mei VOOR HET EERST sinds dertig jaar wordt Engeland geteisterd door een grote spoorwegstaking, die de economie van het land zeer on- 'gimsüg beïnvloedt. „Het Britse volk gaat een periode van ongemak en ontberingen tegemoet", zo waarschuwde premier Eden via de radio. En de premier voegde er aan toe: „De regering zal niet aarzelen, alle vol machten te vragen, die zij behoeft Zeventigduizend machinisten en stokers I den terugkeren, pioesten zich melden bij hebben het werk neergelegd, nadat Za- het dichtstbijzijnde militaire kamp. terdag twaalf uur achtereen tevergeefs De internationale treinendienst (Har- was onderhandeld. wich—Hoek van Holland) zal zoveel mo- Het onderhavige conflict is moeilijk op- gelyk op gang worden gehouden, zo is losbaar, de bond van machinisten en I officieel meegedeeld. De beperkte dienst stokers wil haar leden meer loon bezor- wordt onderhouden door leden van de Zo zag het Londense Waterloo Station er uit op de ochtend van de tweede Pinksterdag. Een paar reizigers hoopten, dat net hun trein nog zou rijden. De staking was nl. niet totaal. Maar het hord waarop de vertrekuren aangegeven plegen te staan, is nog blank gen dan het andere spoorwegpersoneel, maar daar is de nationale bond van spoorwegarbeiders uiteraard tegen ge kant. De regering vreest een lawine van looneisen en heeft besloten, geen penny toe te staan. Want geeft men de machi nisten en stokers een hoger salaris, dan zal ook da andere vakbond weer een eis tot loonsverhoging indienen. Anderzijds dreigden de stakers (allen leden van de bond van machinisten en stokers) hun actie desnoods drie maanden te zullen volhouden. Intussen strandden duizenden Britse vacantiegangers door het plotselinge uit vallen der treinen. Verschillende ge meenten begonnen auto- en busdiensten om de stroom van vreemdelingen te kun nen verwerken. Tal van automobilisten boden een gratis lift aan. ZUINIG I De burgerij is reeds opgeroepen zo zuinig mogelijk te zijn met gas en eleclra. De posterijen hebben grote moeite met het postvervoer; 250 militaire vracht wagens zijn op de drukste routes ingezet. Van de 500 forensentreinen tussen Lon den en de voorsteden rijden er nog maar 30 en dan nog zeer ongeregeld. In verschillende grote steden, zoals Birmingham en Liverpool, ontstond een chaos. Militaire verlofgangers, die onver wacht niet meer naar hun onderdeel kon- nationale bond (400.000 aangeslotenen). Als gevolg van deze staking dreigt: 1. Een groot melktekort in Londen; 2. massale werkloosheid; 3. algemene levensmiddelenschaarste; 4. geen of ongeregelde bezorging van kranten (verschillende bladen verminderden de oplaag); 5. verkeersopstoppingen als gevolg van aanzienlijk toegeno men wegverkeer (de Londense poli tiemannen deden vandaag twaalf uur dienst) in een verkeersstroom van 50.000 per uur. NOODTOESTAND Volgens de correspondent van Reuter wordt verwacht dat vandaag of morgen de noodtoestand zal worden afgekondigd. Britse ministers, leden van de kroonraad, zijn naar Schotland gevlogen om overleg te plegen met koningin Elizabclh. De kroonraad, zijnde het college van hoogste adviseurs der koningin, moet bijeenkomen alvorens de noodtoestand kan worden af. gekondigd. Communistische rel in West-Berlijn WEST-BERLIJN, 31 Mei. Vierduizend Oost-Berlij: ten hebben Zaterdag gedi gen een bijeenkomst van voormalige leden van een Duitse pantserdivisie in een bier huis alhier. De communisten werden door de politie tegengehouden, toen zij wilden doordringen tot de bijeenkomst. Zij maakten daarbij gebruik van stenen, stokken en boksbeugels, waarmee zij de politiemannen te lijf gingen. Deze kregen echter versterking en door middel van een waterkanon en gummiknuppels wisten zij de communisten uiteen te drijven. Een-en-twintig politiemannen, van wie vijf in het ziekenhuis moesten worden op genomen. en vier burgers. werden ge wond. Er zijn 44 arrestaties verricht. Het was de grootste communistische de monstratie in West-Berlijn sedert zeven Jaar. De Oostberlijnse pers had weken te voren tot de demenstratie opgeroepen. Koningin Ier kerke bij prof. Kooimtm Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben Zondag de Plnksterdienst bijge woond in de Lutherse kerk te Utrecht. De dienst werd geleid door prof. dr W. J Kooiman uit Amsterdam. D. G. van Beuningen overleden Groot zakenman en kunst verzamelaar Communistisch china heeft besloten vier van de vijftien Amerikaanse vliegers die twee jaar geleden tijdens de Koreaanse oorlog met hun toestellen werden neerge schoten, vrij te laten. Deze vier vlie gers behoren niet tot de groep van elf, die wegens spionnage zijn ver oordeeld. Dit bericht werd bekendgemaakt, door de Indische diplomaat Krisjna Menon. die van een bezoek uit China terugkeer de. Menon zeide, dat uit de gesprekken met Tsjoe en-Lai, de Chinese premier en minister van buitenlandse zaken was ge bleken, dat China van plan zou zijn de elf andere vliegers (die in Januari 1955 boven Mandsjoerije werden neergescho ten) spoedig vrij te laten. Behalve de vier Amerikaanse vliegers is tevens een Engelse marconist vrijgelaten, die bij de inval van de Chinese troepen in Tibet was gearresteerd. Menon verklaarde dat de vrijlating der vliegers moet worden beschouwd als de eerste stap op weg naar vermindering van de spanning in het Verre Oosten. Woordvoerder van de Amerikaanse rege ring verklaarden te hopen dat de Chi nese regering spoedig de elf andere vlie gers en circa 40 Amerikaanse burgers, die nog in China worden gevangen gehou den, zou vrijlaten. Hiermede zou „een van de oorzaken van de internationale spanning zijn weggenomen". Krisjna Menon is nogal optimistisch van zijn reis teruggekomen, lating degt de regering der Ver. Staten het accent op het werk van Dag Ham- berskjöld, de secretaris-generaal der Ver. Naties die in Januari op last van de vol kerenorganisatie een bezoek aan Peking bracht. Andere waarnemers zien de vrijlating meer als het werk van de Indische be middelaar, Krisjna Menon. Te Arlesheim bij Bazel is Zondagmiddag op 78-jarige leeftijd plotseling na een hart aanval overleden, de heer D. G. van Beu ningen uit Vierhouten. De overledene maakte lange jaren deel uit van de directie van de Steenkolenhan delvereniging in Rotterdam en werd voor. al als kunstverzamelaar bekend. In de zaak Vermeer—Van Meegeren speelde hU een belangrijke rol, want hij kocht de schilderijen, waarover het vervalsing: proces gevoerd werd, voor een millioen gulden. De overledene werd in Utrecht geboren 1 was, na zijn studietijd, zeer sued In de handel. Tal van grote Rotterdamse ondernemingen diende hij als commissaris. Zijn bulten Noorderheide te Vierhouten werd nog onlangs door de Koning Koningin van Zweden bezochx. Treinbotsing bij Geldetmalsen Waarschijnlijk werd onveilig signaal genegeerd ZATERDAGAVOND geschiedde te Geldermalsen een ernstig treinonge luk, waarbij twee personen, de treinmachinist Ph. Giespers uit Eind hoven en de leerlingmachinist H. Schragen uit Rotterdam om het leven kwamen. De heer Giespers was gehuwd en vader van twee kinderen. De heer Schragen was 29 jaar oud. Onder de reizigers bevonden zich acht licht gewonden. Het ongeluk gebeurde om twintig minuten voor midder nacht. Een reizigerstrein uit Utrecht, die op weg was naar Eindhoven, kwam in bot sing met een goederentrein die het sta tion Geldermalsen uit de riohting Dord recht naderde, Waarschijnlijk is de ma chinist van laatstgenoemde trein door een onveilig signaal gereden doch met zeker heid kon daarover nog niets worden vastgesteld. Het treinverkeer is tot Zondagavond gestremd geweest. Van de goederentrein ontspoorden drie wagons. Zy waren met stukgoed geladen. De locomotief scheurde de eerste wagen de personentrein open en richtte daar grote verwoestingen aan. Stoffels naar Nederland Verzoek om aanhouding Zondagochtend is met het lijnvliegtulg van de KLM mr Stoffels, in de zaak van de R.M.S. in Djocja, naar Nederland ver trokken. Intussen was „namens het volk" uit de Zuid-Molukken een telegram naar de krijgsraad in Djocja gezonden, waarin werd aangedrongen op de aanhouding van mr Stoffels zolang de „coprakwestle" nog niet is opgelost. Deze kwestie wordt tien copra, die de RMS in 1952 naar Nieuw-Guinea verscheepte en waarop Indonesië recht meent te hebben- Volgens de minister-president van de R.M.S., Wairizal, zou na de verkoop van de copra vijftienduizend gulden van de opbrengst van achttien duizend aan mr Stoffels zijn uitbetaald. Mr Stoffels Is op zijn terugreis ln Rome uitgestapt en later verder gereisd naar Parijs. Oranjeverenigingen naar de Koningin De federatie van Oranjeverenigingen in Nederland houdt haar congres op 17 en 18 Juni in Amersfoort. De eerste dag zal een delegatie haar opwachting maken bij de Koningin. De bestuurder zat tussen de verwr gen delen van zUn cabine bekneld overleed kort nadat men hem had be- vrUd. De leerling-machinist Schragen v teruggevonden tussen de kolen, die uit de geheel vernielde tender waren geval len. Hy stierf direct na aankomst in het ziekenhuis te Culemborg. Hel kan vriezen, het kan dooien Zaterdag voorwaardelijk compromis bereikt; hindernissen in de ministerraad (Van onze parlementsredacteur) DE HEDENMIDDAG gehouden vergadering van de ministerraad is ge bruikt om te beraadslagen over de mogelijkheden, die de kabinets formateur, mr Burger, heeft menen te kunnen ontdekken voor een recon structie van het kabinet-Drees. De minister-president, dr Drees, had zich gedurende de Pinksterdagen teruggetrokken op het regeringslandgoed ,,De Hoge Veluwe" en aangenomen mag worden, dat mr Burger hem aldaar op de hoogte heeft gesteld van het resultaat van zijn besprekingen, Zater dag gehouden tijdens een ronde-tafel-conferentie met de fractievoorzitters prof. Romme (kath. v.), dr Schouten (a.r.), Tilanus (c.h.) en Willems (soc.). Zaterdag, laat in de middag, werd anwege mr Burger de officiële mede deling verstrekt, dat hij gemeenschap pelijke besprekingen had gevoerd met de heren Romme, Schouten, Tilanus en Willems en dat deze besprekingen er toe geleid hadden, dat de formateur con tact zou opnemen met de minister-pre- sddent van het demissionaire kabinet, teneinde de mogelijkheden der beoogde reconstructie nader te bezien. Aan de totstandkoming van deze be trekkelijk weinig zeggende mededeling was heel wat voorafgegaan. Uit het feit. dat zowel de K.V.P. als de P.v.d.A- fractie Zaterdagmorgen opnieuw verga derden, blijkt, dat het nadere standpunt van mr Burger aan de fractie-voorzit ters meegedeeld nadat hy Vrydagavond kennis bad genomen van hun op- en aanmerkingen, diie zelfs het karakter van tegenvoorstelilen hadden aangeno men, hernieuwd intern beraad nodig maakte. Zaterdag schreven wij reeds, dat het merkwaardige en onverwachte voorstel van mr Burger geen enkele oplossing bood voor de spanning tussen de oude en de nieuwe huren, zodat er uit een oogpunt van volkshuisvestingsbeleid zeker bezwaren dn te brengen waren. Weekend der honderdduizenden Ameland-reizigers bleven steken in zee (Van een onzer verslaggevers) ONGEKENDE HEIRSCHAREN touristen zijn dit weekeinde op de been geweest om het land aan de Noordzee, dat zich mocht verheugen in de Pinksterzon, te bekijken. De koude wind namen zij op de koop toe. Duizenden trokken door de thans in derdaad bloeiende Betuwe, door Zuid- Limburg en door de kustprovincies, waar de grote steden de sterkste aantrekkings kracht uitoefenden: Amsterdam omdat het Amsterdam is, mooier dan ooit met het groen langs de grachten. Den Haag om de Ilsy, Rotterdam om de E 55. A CHTER de schitte- A rende successen van de chirurgische techniek, waarover steeds weer be richten verschijnen die vaak aan het sensationele grenzen, blijven de nieu we methoden der dia gnostiek en de vooruit gang in de grondslagen der medische weienschap steeds weer in de scha- lauwerkrans von de roem om, maar voor de man die na lang zoeken een ziekte herkent en die de juiste diagnose stelt, „heeft men nauwelijks een dankjewel over" heeft eens de beroemde Wolfgang H. Vf.il uit Jena gezegd. Ondanks deze bittere waarheid hebben kortge leden de chirurgen op hun congres in Miinchen drie uren gewijd aan een nieuwe methode bü het herkennen van ziek ten, de anglografie. De angiografie letterlijk aderschrift heeft ten doel in de „donkere" delen van het lichaam te „kijken", die tot dusverre verborgen bleven voor de röntgenstralen, omdat zij der dat op het röntgen- scherm een beeld geeft tn de aderen, dan wordt plotseling het gehele net van aderen zichtbaar. De op deze wijze gekleurde bloedvaten in de herse nen laten zien, of zij door een tumor gezwel uit hun normale positie worden gedrongen. De Keulse neurochirurg prof. Tonnis gebruikt de angio grafie. naar het Hambur ger Abendblatt" meldt, om kanker en verande ringen in de hersenen te herkennen. Op dezelfde wijze kan men borst, hoofd of lede maten met behulp van angiografie „doorlichten. Het proces: een 15 cm lange naald wordt via de rug in de hoofdslagader van het lichaam gestoken en injecteert op die wijze contrastpoeder in het grootste bloedvat. Als een zandwolk wervelt het on middellijk, gedreven door de bloedstroom, alle ader- aftakkingen in en maakt op het röntgenscherm het hele vaatsysteem van de buik zichtbaar. Zonder gebruiken, kunn i blik de Het leeuwendeel In het verkeer namen de Duitsers voor hun rekening. Negentig procent van alle buitenlandse auto's wa ren uit Duitsland afkomstig. Drukte aan de grenzen De grenspost by Vaals verwerkte elk van beide dagen dertig tot veertigdui zend personen. De Venlose grenskantoren Keulse Barrière en Herungerweg kregen tijdens de Pinksterdagen ruim 40.000 grensoversohrydingen te verwerken; 9b procent hiervan waren Duitsers. Meer malen vormde zich een file van 100 tot 150 wagens. Vele Duitse autobestuurders bleken geen geldig internationaal rijbe- wys te hebben. Het was by die grensovergangen een heen-en-weer gaan. want ruim 90000 Duitsers trokken naar België en Neder land en meer dan 135.000 Nederlanders en Belgen trokken naar Duitsland. In Zandvoort hebben duizenden gekeken naar het inhalen van een meermin, waarmee men daar het badsei zoen opende. In Rotterdam beliep het bezoek aan de E 55 op beide Pinksterdagen 45.000 man. In Amsterdam heeft men op Eerste Pinksterdag 12.000 mensen aan onderdak geholpen. De bezetting van de rondvaart boten was de hele dag 100%. Ook te water was er veel toerisme. Zo wel De Kaag in Zuidholland, als Giet hoorn in Noordwest Overijssel gaven „uitverhuurd" waar het om het bemach tigen van een roei- of zeilboot ging. Op zee Een gedeeltelyk weekeinde te water brachten de reizigers door. die op weg waren naar Ameland en die onderweg vastliepen in de Waddenzee. Zeshonderd mensen hebben de nacht van Zaterdag op Zondag tussen Holwerd en Nes doorge bracht op de nieuwe veerboot Friesland. Tevergeefs poogde de Waddenzee as sistentie te verlenen. Ook dat schip liep vast. Om zes uur Zondagochtend kwam de Friesland, met veertien uur vertra ging op Ameland aan. >.r op moeder Aarde zal belan den. Dat ondervond gistermiddag op de Ilsy ook de springer Bothmor uit Amsterdam, die aan de rand van Ypenburg in een sloot terecht kwam. Helpende handen wisten hem gelukkig snel op het droge t brengen. Trapeze-werkster uit nok van circus gevallen Tijdens een voorstelling te Alkmaar va het circus Franz Althoff, is de 17-jarige Duitse trapezewerkster Slgrid Hoffmann uit de nok van het circus omlaag gestort. Zij werd in bewusteloze toestand uit de piste gedragen en naar het ziekenhuis vervoerd. Benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau ir J. A. W. A. Bordewijk, directeur van het gemeentelijk bouw- en woningtoezicht te Hilversum. Daar kwam de kiel met goud belaan De kiel met goud belaan: dat was de eerste haringlogger, die gedu rende het Pinksterweekeinde de haven van IJmuiden binnenvoer met de Hollandse nieuwe aan boord. De schipper gaf het goede voorbeeld. Hij consumeerde het eerste harinkje met huid en haar! wy hebben zelfs de indruk, dat met name van K.V.P.-zyde hiernaast de eis is gesteld van een algemene huurver hoging van 10 pet zonder afroming. Leek het er op, dat mr Burger hiervoor ;n stemming van ..ik moet slagen" iets voelde, aangenomen kan wor den. dat zijn partijgenoten in hun frac tievergadering er iets minder welwillend tegenover stonden. Geen wonder, wan- men bedenkt, dat hun woordvoer- n de Tweede Kamer, de heer Bom- niet zonder pathos heeft uitgeroe pen, dat ce P.v.d.A. het vertikte, voor de derde maal een huurverhoging te slikken zonder afroming. Hoe het ook zy, op deze twee fractie vergaderingen is de ronde-tafel-confe- rentie tussen de formateur en de vier fractie-voorzitters begonnen. In eerste instantie duurde deze zeven kwartier. Toen werd zy onderbroken, teneinde mr Burger de gelegenheid te geven, een compromis-voorstel te concipiëren. In die tussentUd vergaderde de K.V.P.- fractie opnieuw: toen bracht prof. Rom- verslag uit van het besprokene. Ook de socialisten hielden toen weer, zij het et in fractie-verband, een bijeenkomst. Daarna kwamen de formateur en de fractievoorzitters opnieuw bijeen, dit. maal veel korter, nl. veertig minuten. Aangenomen kon worden, dat het lompromlsvoorstel-Burger gaat in de -iebting van een combinatie van een al gehele huurverhoging van 5 pet met een zodanige verlaging van de grondbelas- en verhoging van het afschrijvings percentage, dat de rendementsverhoging »or de huiseigenaren overeen zal komen iet het resultaat van een huurverhoging »n 10 pet. Hierna verscheen de officiële medede ling, dat mr Burger zich met dr Drees in verbinding zou stellen. Men zou hieruit kunnen opmaken, dat r Burger de eerste hindernis heeft ge- amen en inderdaad een grondslag heeft weten te leggen, waarmee de voorzitters de fracties, waarop het thans de missionaire kabinet steunt, zich hebben kunnen verenigen. (Zie vervolg pog. 5). Senator Knowland candidaat WASHINGTON, 31 Mei. "TkE REPUBLIKEINSE SENATOR -L-' William Knowland („niet pra ten maar vechten") wil zichzelf can didaat stellen voor het president schap der Ver. Staten, tenzij Eisen hower zich opnieuw candidaat stelt. Dit meldt de New York Times. Knowland zou de plaats willen in nemen van wijlen Robert Taft en hierover besprekingen voeren met de leiders der republikeinse partij. De N.Y. Times weet ook te melden, dat Adlai Stevenson zich in 1956 op nieuw candidaat wil stellen voor de democraten. Geen neo-fascist Dr W. K. H. Feuilletau de Bruyn, wiens naam in een der bladen genoemd was in verband met de neo-fascistische N.E.S.B. die aan de komende verkiezin gen zou meedoen, deelt on» mede, met de oprichters geen enkel contact te heb ben en nimmer enig verzoek te hebben gehad om zich candidaat te stellen. Een dergelijk verzoek zou hij onvoorwaarde lijk van de hand wijzen. Dr Feulletau de Bruyn schrijft ons dat hy wegens zUn anti-nazl-gezindheid tij dens de oorlog in Haaren als gijzelaar gevangen heeft gezeten. HET WEER IN EUROPA S«j Genève ZUrich Locarno II (II: '5 Is windstil ONO windstil I WEERBERICHT Aanhoudend droog weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met in de nacht en vroege ochtend •Jfalto. Plaatselijk mist of Jaagharv- gende bewolking, overdag zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN: Woensdag: Zon 4.29—20.51 Maan op 17.01, onder 2.09 uur. 5 Juni V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1