Pinksteren: groot feest ook op Nieuw-Guinea ■T BEURSBAROMETERi Major Chuck" Yeager ging als eerste door geluidsbarrière 5 lOKA, CENTRUM VAN VOLKSLEVEN Het werk van de pioniers moet worden voortgezet (Van onze redacteur mr J. I. Wentink) HET SENT ANIMEER baadt in het maanlicht, dat de heuvels in het rond en de donkere eilanden verlicht. Op palen boven het water rust het gezellige woonvertrek, waar een kring van zendingsmensen bijeen is. Het is hier het bekende zendingscentrum Joka, enige tientallen kilometers van Hollandia. Men woont hier rustig, hoewel de krokodillen soms ach ter de eenden aanzitten, wat een groot spektakel kan geven. Doch sinds mensenheugenis hebben de krokodillen niemand kwaad gedaan. Bloed dorstig zijn alleen de muskieten en het is dus wel noodzakelijk straf te roken. Het gehele wijdvertakte zendingswerk in Hollandia en omgeving, alsook elders op Nieuw-Guinea wordt besproken. Joka is niet alleen be langrijk als plaats van de vervolgschool en een internaat. Het is ook een middelpunt van volksleven en cultuur in deze streken. Duizenden siromen morgen bijeen Dit blijkt elk jaar weer als Pinkste ren komt. Dan stromen er duizenden bij een om dit grote feest der Christenheid op Nieuw-Guinea te vieren. De beroem de Nieuwguinese fluitorkesten ontbreken Het rider. :inpf Het meer is bedekt met prauwen. die de feestgangers overbrengen. De eerste dag is gewijd aan de spre kers. maar op de tweede dag begint de verkoping van allerlei producten en eth- nographica ten bate van de evangelisatie. Het Christendom is hier een levend ge loof, dat zich uit in offerzucht. Weken lang worden de voorbereidingen getrof- fen. Men verzamelt producten. Oude mannen zijn al maanden bezig ethnogra- jica te snijden. Vorig jaar was de op brengst drieduizend gulden en er wer den 600 bijbels verkocht. In tegenstelling tot Pinksteren is het Kerstfeest een huiselijk feest. Ieder zal dan trachten naar zijn kampong te gaan om daar de Kerst en Oud en Nieuw te Eeuwfeest Hoe de Papoea feesten kan. is wel on langs gebleken bij het eeuwfeest van de rending. Toen is er in Joka voor de dui zenden ook een groots openluchtspel ge speeld over de belangrijk historische fei ten van het land. De grote mannen, die aan het beginpunt der historie staan. Van Hasselt. Bink. Van Beien, zoals bij ons Bonifatius en Willibrord, traden hier op. Bijzonder indrukwekkend was 't ogen blik, waarop Biakse mensenrovers in hun -oorlogsprauwen aan land voeren onder het licht van de schijnwerpers. Het was het bekende verhaal van het achtjarige jongetje dat als slaaf werd meegevoerd. Zendeling van Hasselt wilde het loskopen, doch de rovers eisten het enige wat de zendeling niet had: een geweer. Met groot verdriet zag hij het knaapje, dat gewond was, weer wegvaren, maar een eenvou dige Papoeahelper, Akwila (Aquila), wist het nog vrij te kopen voor twee gouden oorbellen van zijn overleden vrouw. De zoon van dit jongetje is de bekende ds Rumainum, de enige Nieuw-Guineër die in Makassar heeft gestudeerd. Op een der scholen in Hollandia ziet men een levendig donker meisje in de schoolbanken zitten. Dit is Fientje Ru mainum, het kleindochtertje. Zo werkt de zegenrijke arbeid van de zending door tot in verre geslachten. De nakomelingen van de slaven worden de leiders van het volk op de weg naaf de beschaving. Aan het slot ziet men de verbranding der afgoden en de overwinning van kruis. Honderden mensen werkten mee dit grootse spel. Gehele volksgroepen dansten, speelden en zongen. Men moet de betekenis van dergelijke samenkomsten niet onderschatten. paaldorpen voor haar eigen scholen kerken zorgt. Zo vertelde men mij hoe een wedijver bestaat in het schoolbou- wen. In If ar Besar (groot i een dorp op een eiland in het meer, niet te verwarren met de garnizoensplaats Ifar, werd langs een flinke school gebouwd. Ter stond maakte het aangrenzende Ifar Ke- tjil (klein) plannen om een nog grotere school te bouwen. De zending heeft nu 325 volksscholen met 16.000 leerlingen. Verder zijn er 110 ongesubsidieerde scholen, meestal ge sticht door de evangelisten, die alom scholen oprichten, met 3000 leerlingen, Van elke 100 leerlingen gaat er één naar de vervol'gscholen. Ook meisjesvervolg- scholen worden opgericht, elk voor omtrek van 100 tot 150 km. De leerlingen moeten soms 11 dagen lopen om op de school te komen. Daarom zijn er ook In ternaten aan de inrichtingen verbonden, Geklaagd werd. dat de vervolgschool te Joka de parallelklasse moest sluiten het achtjarige jongetje dat als slaaf werd weggevoerd. Zendeling Van Hasselt wilde het loskopen, doch de rovers eisten wat de zendeling niet had. Een eenvoudige Papoea-helper wist het nog vrij te kopen voor twee oorbellen. De zoon van dit jongetje is de bekende ds. Rumainum, de enige Nieuw-Guineeër die in Makassar heeft gestudeerdOp de foto vader Rumainum, en staande zijn zoon de predikant. Amerikaanse markt ook deze week leiddraad voor Amsterdam HET BERICHT betreffende de uitgifte van Amerikaanse coupures van f 50 van certificaten van aandelen Unilever, wekte deze week leven dige belangstelling ter beurze. Hoewel men uit dit feit niet mag afleiden, dat de officiële notering van Unilever in Wallstreet op korte termijn ver kregen zal worden, kan men wel concluderen, dat op deze wijze het mar garinefonds beter binnen het bereik van de Amerikaanse beleggers is gekomen. De markt van Unilever is erdoor verbreed en vermoedelijk zijn we wel een stapje nader gekomen tot de officiële notering. In de beurshandel trad deze week Urn- lever tengevolge van bovengenoemd feit op de voorgrond en daar de arbitrage en kele dagen actief was en materiaal op nam. kon een niet onbelangrijke koers stijging worden verkregen. Het hoofd fonds. Koninklijke Olie. werd van de weeromstuit ook wat levendiger dan de laatste weken het geval was. Philips Gloeilampen was het minst actief en bleef min of meer achter. Het kunstzijdefonds publiceerde deze week het jaarverslag over 1954. dat ter beurze een goede indruk maakte. Men was ter beurze wel enigs zins onder de indruk van het 9terk ge stegen vermogen der AKU sedert 1941. Het aandelenkapitaal is derd gebleven, maar sedert genoemd jaar is er heel wat geïn vesteerd, dat alles uit eigen middelen werd gefinancierd. De boekwaarde van de duurzame productiemiddelen beliep begin 1941 ruim 9 millioen, eind 1954 bijna J 156 millioen. Uit deze vergelijking kan 1 men enigszins constateren, hoeveel er in middels in fabrieken en installaties werd gestoken. De intrinsieke waarde der aan delen AKU bedraagt meer dan de beurs koers en het rendement is beter dan dat van de overige internationale aandelen. Dat de koers der aandelen deze week slechts betrekkelijk weinig op het verslag deed, werd vermoedelijk mede veroor zaakt door het feit. dat de productiekos ten een stijgende tendens vertonen, terwijl textiel in het algemeen vrij kwetsbaar ls gebleken te zijn. J)E AMERIKAANSE MARKT was ook deze week een leiddraad voor Am sterdam en Wallstreet bleek op sommige dagen gereserveerd gestemd wegens het dreigend gevaar van werkstakingen. De overeenkomsten tussen werkgevers en Werknemers in de Amerikaanse auto. en steal-lndustrieën. die een looptijd hadden Van 5 jaar. moeten dit jaar vernieuwd worden en op het ogenblik zijn in eerst genoemde tak van bedrijf de onderhande len aan de gang. De arbeiders eisen - we zouden haast zeggen uiteraard loonsverhoging van niet geringe omvang, volgende maand begint het „touwtrek ken" !n de staalindustrie. Begrijpelijk dat de effectenbeurs min of meer gereser veerd gestemd was en eerst eens „de kat u|t de boom wilde kijken". Het nieuw» u,t hei Amerikaanse bedrijfsleven blijft overigens van goede kwaliteit. gcheepva; tegenvallend dividend der Kon. Paket- vaart. Aangekondigd werd een onveran derde winstuitkering van 10 terwijl men wat meer verwacht had, daar d« gelieerde Kon. Java China Paketvaart het dividend met 1 had verhoogd. Aand. Paketvaart zakten enkele punten ln. maar ook Kon. Boot en Vaart lagen ongeani meerd ln de markt. Het verslag van Stoomvaart Mij „Neder land" heeft overigens ter beurze een go*- de indruk gemaakt.' Men vond de toon van het verslag niet pessimistisch. D» verwachtingen voor het lopend boekjaar werden niet ongunstig geacht. Over een langere periode beschouwd meende de di rectie van deze rederij de statistische po sitie van scheepsruimte voor droge lading bevredigend te mogen noemen. De direc tie van de N.V. Houtvaart, die 9 (onv.) dividend heeft voorgesteld. schreef in haar verslag, dat er reden is de toekomsi met vertrouwen tegemoet te zien TOCALE industrie-aandelen hadden in het algemeen geen levendige handel deze week. Maar er waren uitzonderingen. Aandelen Ned. Ford maakten een flink» koerssprong. dank zij de optimistisch* mededelingen van het bestuur op de jaar vergadering. Plaatwellerij zal 8',4 divi dend (v.j. 8 plus 5 5/9 */t in aandelen, ten laste der agio-reserve, tot uitkering brengen. Geen wonder, dat de koers van deze aandelen steeg. Het verslag der Holl. Draad- en Kabelfabriek heeft op de beurskoers der aandelen geen verdere uit werking gehad. Door bijzondere baten was het expl. saldo 5,1 millioen (v.j. 3.3 millioen), maar het dividend bleef beperkt tot 12 (onv.), hetgeen een teleurstelling was. De vooruitzichten van dit zeer ster ke bedrijf zijn gunstig, als men er in slaagt het tekort aan personeel aan t* vullen. Ook hier dus, zoals in zovele be drijven, de „bottleneck" van de perso neelsvoorziening. Diverse bedrijven laten orders '.open omdat ze het werk eenvoudig aan kunnen. 1 de eerder aangekondigde uitgifte van certifi caten gekomen. Het claimrecht bleef deze week beneden de theoretische waarde van 466. Er zal 14 dividend worden uitge keerd op de oude aandelen. Dit bedrijf is een „binnenvetter". De Ned. Fondsen Mij geeft nieuwe aandelen uit 107 met voorkeursrecht voor de aandeelhouders. Tenslotte is volgende week een Introduc tie van certificaten van aandelen Hoesch Werke te verwachten, een bekende Duitse onderneming. Muziek speelt een grote rol op de feesten, ook de christelijke feesten op Nieuw-Guinea, want de Papoea's zijn zeer muzikaal. Ook de vrouwen en meisjes zijn vaak zeer bedreven in het bespelen van de bamboe dwarsfluit. dat men maar 48 leerlingen kon aanne men, terwijl men er 120 had kunnen plaatsen. De meest intellectuele afgestudeerden van de vervolgschool gaan naar de pri maire middelbare school. Op het karakter wordt gelet b(j de keuze voor de goeroe opleiding. Voorts gaan de afgestudeerden naar de lagere technische school, de zie kenhuizen en de landbouwscholen, om te voorzien in de grote behoefte van Nieuw- Guinea aan deskundige krachten. Er wordt ook aan gewerkt om enkele van de knapste leerlingen naar Neder land te sturen, een werk waarvoor men uit Nederland een hulp van 50.000 ver wacht. Men kan nooit voldoende wazen op 't belang van de zendingsarbeid. Het waren de zendelingen, die de grondslagen heb ben gelegd voor een Nieuwguinees volks bestaan. Een Nieuw-Guinea-kenner zei- de eens: In het begin van de eeuw woon den in Hollandia slechts twee mensen, waarvan één zendeling en die deed meer voor Nieuw-Guinea dan alle ambtenaren, die er nu zijn. Mijns inziens doet deze uitspraak ernstig tekort aan het werk van velen, die met hart en ziel het land opbouwen, maar het geeft enig denk beeld van de grote betekenis der pio niers. De mannen, die zelf hun huizen bouwen en de graven hunner geliefden delven. Mannen, die er niel ozagen fn een roeiboot van Hol landia tiaar Manokwari te varen, een tocht van zes maanden, zoals de tweede Van Hasselt. Christelijk Nederland moet voortzetten, nu overal de oogst opschiet. De tijd dringt Verloren kan- komen nooit terug. is nog niet lm geklaagd nkomsten en hield geleden dat werd over aanvallen op vi de bevolking. Op een «lier sa echter stond een jonge man een felle rede. waarin hij de spoorde zich te schamen en hen er op wees, hoe zij de naam van hun volk be dierven. Sindsdien was het uit met der gelijke uitspattingen. Ook te Hollandia, Manokwari en elders zijn grootse feesten gevierd, soms met duizend, zangers. Offervaardigheid De offervaerdigheid der bevolking blijkt ook uit het feit, dat zij zelf overal Ln de (Van onze verkeersredacteur) ER ZIJN nogal veel lezers, die ons tegen het aan breken van het vacantieseizoen allerlei vragen stellen over het meenemen van reisdeviezen naar het buitenland. Wij kunnen op het ogenblik niet beter doen, dan hen te verwijzen naar de Twentse Bank die een handig foldertje heeft uitgegeven, waarin on getwijfeld het antwoord op al deze (en misschien nog wel andere) problemen wordt gegeven. Bovendien bevat de folder een opgave van de posttarieven, die in verschillende Europese (en en kele Noordafrikaanselanden gelden voor de verzen ding van brieven, briefkaarten en ansichten naar Nederland. Het drukwerkje is gratis. scho hoofdstad bereiken, omdat lage hulpbruggen over het zeekanaal voor gro tere schepen de weg ver sperden. Bij de feesten zal men ook herdenken, dat reeds vier eeuwen geleden het Kanaal van Willebroek, de voor ganger van het huidige ka nna Iwerd gegraven. De marine houdt ln de voorhaven een grote vloot revue, een historische op tocht en folkloristische fccs- HET Fête des Vignerons. het wijnfeest te Vevey in Zwitserland, dat daar van 1 tot 14 Augustus zal wor den gehouden, is al eens meer eventjes in deze smal le kolommetjes vermeld ge weest. Dat het nog eens ge schiedt, vindt zijn oorzaak in het feit, dat dit feest slechts eens in de 25 jaar wordt ge houden. De organisatoren van het evenement hebben dan ook niets nagelaten, om van dit fête de grootste toe ristische gebeurtenis in Zwitserland in 1955 te ma ken. Kosten noch moeite zjjn gespaard om de elf voor stellingen van het feestspel in het enorme amphithea ter ongekend groots en oor spronkelijk te maken. Nu, aan de getallen zal het niet liggen. Want er werken maar liefst 450 zangers mee, 900 kinderen, talloze dansers en danseressen en 2500 fi guranten. Reisbureau's en het Zwit sers Verkeersbureau te Am sterdam kunnen er u alles over vertellen. munilengte van auto plus trekstang en aanhangwagen 5.50 meter; maximumsnel heid 30 km/u binnen en 50 km/u huiten de bebouwd» kom. Er mogen zich tijdens het rijden geen personen in de aanhangwagen bevinden. "DRUSSEL mengt zich (op 19 Juni) in de rij van feestvierende Europese ste den. De aanleiding is hier. dat de weg naar de zee voor grote zeeschepen op die dag kan worden heropend. Sedert 1940 namelijk kon den slechts kleine kustvaar ders de haven van de Belgl- YT'IE IN WENEN per auto op bezoek is geweest bij een van de charmante wijnkelder tjes, die de stad zo rijk is. behoeft ais bestuurder van de wagen het edele vocht niet geheel onaan getast meer te laten. Er is een ondernemende firma, die voor allerlei doeleinden zoals ook de bovenstaande tegen een betrekkelijk lage vergoeding chauffeurs ter beschikking stelt. Mocht u dus naar de (wjjn)- Y^OOR DEGENEN, die met willei zij e s op ge- ■n, dat deze aanhangers aan de volgende voorwaar den moeten voldoen: maxi mumbreedte twee meter, in dien de breedte van de auto ook niet meer dan twee nie ter is, anders mag de aan hangwagen hoogstens 7.0 breed als de auto zijn; ninxl- Het tandradhaantje op de 1783 meter hoge Schafberg bij St Wolfgang aan het Wolfgangmecr in Oostenrijk, dat nog dagelijks talloze toeristen de helling opbrengt, waarvan zg een onvergetelijk uitzicht genieten. kelder willen in uw eigen wagen, bel dan eerst even A 35-0-33, opdat een chauffeur u te bestemder tijd komt halen en naar huis rijdt. pRAPJE: van de volledig gevulde benzinetanks van een Douglas DC 7B. waarvan er zeven bU de Pan American Airways in dienst zullen komen, kan een nor male aulomobilist tien jaar rijden. Maar het vliegtuig presteert dan ook weer meer. Een auto heeft met 130 pk al een flink vermo gen; het vliegtuig heeft er 13.000! Een auto weegt tus sen de vyf- en vyftienhon- derd kilo. de nieuwste Dou glas 57 ton! A" J~iE WANDELWEGEN te Bad Bertrich (Rgnpalts. Duitsland) zijn thans met rode porfier aangciegd, zo dat zij de rode kleur van tennisbanen hebben gekre gen. Het contrast met de omgeving is hierdoor bijzon der fraai geworden. Boven dien blijven dit soort wegen ook bü de grootste droogte volkomen stofvrij. ■ir TN HET ZUIDEN van A Frankrijk (op de Col de Perthy en te Orpierre, Hautes Alpes) zal op 12 Juni de weg der Prinsen van Oranje in gebruik worden genomen. Dat ge beurt 's morgens om 11 uur. 's Middags half vier is er te Laragne een folklo ristisch feest met mede werking van diverse or kesten, koren en dans groepen uit de Alpen en uit de Provence. De feestelijkheden zul len worden bijgewoond door de Nederlandse am bassadeur in Frankrijk en door de Nederlctndse con sul-generaal uit Mar seille. Met „Glamourous Glennis" schoot hij dertien Duitse toestellen neer (Van een onzer verslaggevers) Ypenburg is een internationale ve ielplaats .geworden van „vogels" diverse pluimage: Engelsen, Canadezen, Fransen, Turken, Nederlanders, Italianen, Amerikanenho. hier houden we ever halt. Neen, niet alle Amerikanen tege- Die ene daar, juist man in vliegersoveral, gewapend ten goudkleurige vliegershelm hand stapt bedaard naar voren. am coming from Hamlin, Virginia" uit Hamlin Virginia) brouwt de ige Sabre-vlieger van de Ameri kaanse luchtmacht. Maandag zal deze vlieger boven Nederlandse dreven iupersone demonstratie geven met D Sabre-straaljager. Onze veertiendaagse prijsvraag „Draag toch nooit meer die ouder wetse hanger!" riep de jonge juwelier van achter de toonbank zijn moeder toe. „U moest toch dunkt mij als eigenares van zo'n prachtige zaak het voorbeeld geven". Teleurgesteld keek de aangespro kene haar zoon aan. „Vind je hem dan zo lelijk?" „Dat wil ik niet eens beweren". was het antwoord. „Maarals het gewoonte gaat worden, dat iedereen zijn erfstukken maar blijft dragen Dan kunnen we wel gaan sluiten Dan raken we nooit meer iets nieuws kwijt. Neen, moedertje", vervolgde hij ver- goeilijkend, „dat moeten we heel an ders aanpakken. Van nu af aan moet het publiek er in worden opgevoed, dat het voor spot loopt met sieraden van een vorige generatie. En daar omgeef maar op. dan zetten we het voor de ramen als occasion Bij de rommel van de uitverkoop, die net is begonnen". Met tegenzin deed moeder het kleinood af. „Ik heb het anders nog van tante Diana", mijmerde ze droef. „Ik zie het haar nog dragen Nadat ze het kettinkje had losge gespt bewonderde ze nog even met weemoed de juwelen versiering ln haar opengespreide, en naar haar zoon toegestoken hand. Achteloos nam de zoon' het.voor werp op. „Van wie zou dat familiewapen eigenlijk zijn?" vroeg hij terloops, „dat er in is gegraveerd?" Moeder haalde haar schouders op. „Dat is een domme geschiedenis", gaf ze te kennen. „Tante Dina heeft .niet één keer. maar wel duizend maal geprobeerd mij die te vertellen. Steeds weer hoorde ik haar uitge breid uitleggen, dat het van een ze kere ZO EN ZO was. die nog ge parenteerd scheen te zijn aan Maar ik luisterde nooit. Zo komt het. dat ik geen flauw benul heb, van wie dat familiewapen is". „Doet er ook niet toe", suste haar zoon, „als het maar zijn geld op brengt. Voor hoeveel zullen we het prijzen?" Ze waren het dadelijk eens. Ondertussen had de jonge man zijn uitstalkast geopend. „En nu maar 'n aardig plaatsje uit zoeken", vond hij. ..Een beetje voor aandat het flink de aandacht trekt. Dan blijven we er tenminse niet mee zitten. Korte vertelling van Fica Ten Houte de Lange Geen kwartier later kwam er een gegadigde. De juwelier had zich ln de goede gang der zaken kunnen verheugen. Maar er was iets in de houding van de zo juist binnengekomene, dat hem niet bevieL Zij had verzuimd hem te begroe ten Met een grauw had ze hem toege sproken En ze had de deur zo maar achter zich open laten staan. „Die hanger daar, schoot ze hem aan. En ze wees in de richting van het verlangde voorwerp. „Had U die bréloque daar willen hebben?" vroeg de winkelier zo be- HEI FAMILIE-WAPEN leefd mogelijk, eensdeels ook een lesje te geven. „Jawel, dat zei ik toch", herhaalde de klant even kort aangebonden. De juwelier had grote lust om niet aan het verzoek te voldoen. Maar hij bedacht zich. De klant was nu eenmaal .koning. „Ziet U eens", zei hij daarom mon ter. Hij stalde het gewenste artikel voor de onvriendelijke vrouw uit. „Wat moet dat rampzalige ding kos ten?" was haar vraag. Op dit ogenblik zette de juwelier zich schrap. „Rampzalig hoeft U het niet te noe men. De prijs staat er op.... Kijkt U zelf maar. De eventuele koopster las en her las- Toen liet ze een afkeurend ge fluit horen. „Dacht ik wel", stootte ze er min achtend uit. „U bent een schurk „Wal blief?" zei de beledigde ver baasd. „Ik heb U niet goed verstaan" „Dat hebt U wel. Schurk, zei ikl" Nu vond de winkelier, dat het tijd werd om streng op te treden. „Het is maar goed. dat U de deur hebt open laten staan, dan kunt U er gemakkelijker uit", zei hij met over slaande stem. „Ik weg? Geen sprake van. Eerst zal ik mijn grief eens uitspreken. Dit juweel hierZij tikte op de toon bank. „Hebt U Indertijd kalm achter over gedrukt". „Zeg eens, ik weet niet, waar U over babbeltMaar dit bijou is een familiebezit". Dat wekte de lachlust van de on bekende op. „Ha, ha, knap bedacht.... Een fa miliestuk heet het nuNadat U 't mij eerst in de hongcr-winter voor een niemendalletje hebt afgeperst Een schande is het. Maar daar laat ik het niet bijVan de daken zal ik het afroepen.... Tenzij...." Haar stem kreeg nu een bemoedi gende wending. „Tenzij U het mij weer terug laat nemen voor die krats, waarvoor U het mij tien jaar geleden hebt afge troggeld". „Bind U toch een beetje ln", viel de winkelier haar nu met stemver heffing in de rede. „U bent abuis. Het is heus een familiestuk. En dat kan ik bewijzen ook. Want U zegt, dat U het tien jaar geleden aan ons hebt verhandeld. En mijn moeder heeft het nota bene al dertig Jaar terug van een tante geërfd". „Kletskoek!", was het onverwachte weerwoord. „Als het een familiestuk is. dan is het uit mijn familie! Over tuig U maar zelf. Kijk maar eens naar dat wapen. En vergelijk het met mijn zegelring". Hierop schoof ze deze ring van haar vinger en legde haar naast het om streden sieraad neer. De moeder van de juwelier, die In middels op het geraas was afgekomen, had eerst ongelovig het hele betoog aangehoord. Ze had zich dan ook geenszins gehaast om de zegelring in ogenschouw te nemen. Eensklaps echter veranderde haar spot in verbazing. Want Inderdaad het was hetzelfde wapen. „Ziet U wel", jouwde het onaange name wezen nog voort. „Of wou U soms beweren, dat Uw familie toe vallig ook hetzelfde wapen draagt als Ik?" WAT MOESTEN MOEDER EN ZOON HIEROP ANTWOORDEN? s Werelds ^nelste man doorbrak op 14 October 1947 met een Bell X—I raketvlieg- tuig als eerste, doelbewust de geluids barrière en op 12 December 1953 overtrof hij die snelheid in een Bell X IA d: er uit zag als een puntige kogel met vir een half maal, hetgeen snelheid van 2500 km per neerkomt op e Yeager Is, c i het i vliegerstaal te zeg- „top-aee". Tijdens de tweede wereldoorlog doorkliefde hij ln een jager de luchten boven Frankrijk met een toe stel dat hij „Glamourous Glennis" had ge doopt. Acht Messcherschmidts deed hij in het zand bijten, werd toen zelf neer geschoten, maar kwam behouden tusser de wijnstokken van Provence terecht. Vi; Spanje en Portugal bereikte hij weer Al i. Opnieuw ging hij met een „Glamou- i Glennis" de lucht in en schoot vijf vijandelijke vogels uit de lucht. Hij kwam na de oorlog heelhuids in Amerika terug en het eerste dat hij deed isje Glennis ten huwelijk vra gen. Mevrouw Glennis Yeager is trots op Chuck" die bereids vader is van twee veelbelovende spruiten. Doodsangst Als men Chuck daar zwijgend, kauw gom kauwend ziet rondstappen, vermoedt niemand dat hij op die bewuste October- geleden, boven Huroc. het geheime angstvallig bewaakte vliegveld de Amerikaanse luchtmacht. met doodsangst ln de schoenen via een luik- het Superfort moedervllegtuig In de cabine van de Bell X 1 stapte. Hij herin- ïert zich nog hoe hij zich vastgespte en ille Instrumenten nauwkeurig onderzocht. Achter hem lagen de brandstoftanken vier raketten. De hoogtemeter wees 7000 meter. Hij voelde zich vreemd afge- "'"4 'talen cocon. Door de kop- de stem van majo. sloten telefoon kraakte Cardenas, de landant van het Super- Advertentie). 5 doktoren waarichuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Alsu geregeld laxeermiddelen aJlkt. U er nu een manter om ervan af te komen. 8S van de 100 personen lukte het: u kunt het ook. En wol zoi Drink ln de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vaat uur voor uwatoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter Le verpilletjes. 2e Week - elke avond «én. 3e Week i u weer op gang te helpen. Z ipplng kwijt en vervalt u nl ld del en-ge woon te. Haal dln fort-moedervliegtuig. „Thirty seconds to Nog dertig seconden Yeagers handen werden klam. Snel gleden zijn ogen langs de instrumenten, het klamme zweet prikte hem op de huid. Hij wilde eruitHij wilde Yeager zag in een flits zijn leven aan zich voorbijgaan, hij zag zijn twee kin- 'eren, zijn vrouw.... Glennis.... Gla mourous Glennis Een flauwe glimlach tekent zich op het lamme gezicht. Zij wist Immers van niets. Hij wist alleen dat de romp van de Bell XX-1 haar naam vermeldt. Chuck was zichzelf weer meester. „Four, Three, Two, OnegoI" kraakte de stem van Cardenas. Geluid- gleed de Bell X-l van de romp van het Superfort. Chuck schakelde de ra ketten in en met een geluid als een orkaan stormde hij voorwaarts de zwarte ruimte in, honderden, duizenden kilometers ver slindend. Op de vliegbasis Wright-Patter- a Dayton, Ohio, noteerden droge za kelijke technici dat de geluidsbarrière succes werd doorbroken, was a fint tup....l" (Het was een fijn uitstapje) was Chucks c Major „Chifrk" Charles E. Yeager, met „Glamorous Glennis", het Bell X-l toestel, waarmede hü op 14 October 1947 als eerste de geluids barrière doelbewust doorbrak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5