y onze jeuqó-p^qind. f HET SCHOPJE Triest leven met droevig einde 6 ZONDAGSBLAD 28 MEI 1955 Vertelling van Floor de Ruiter HET is haast zeker, dat ze nooit zo'n fyn terrein gehad hadden, om hun vacantie op door te brengen als dat jaar. Het was wel tienmaal zo groot ais de speelplaats van de school, dn- zij bezochten. En men was er geheel vrij man. Vroeger was het een drassig stuk grond geweest, wetland waarvan de bi venste laag was weggegraven. om dat men de grond voor een of ander doel nodig had gehad. Het terre.n had lang braak gelegpn en in de volks mond had het de naam van ,.De Put" gekregen. Die zomer was men de put gaan vullen met zana dat met auto's werd aangevoerd uit schepen, die in de rivier lagen. Hceveel auto's er al gekomen en gegaan waren viel niet te zeggen Men had wel eens gepro beerd het aantal van één dag bij te houden, maar dat was zelfs niet ge lukt. Hier en daar waren rietmatten n het zand gestoken, om het wegwaaien ervan zoveel mogelijk tegen te gaan Ze dienden de spelende kinderen als achterwanden van nuizen en kastelen, als hinderlagen en schuilhoeken. Do kinderen verzonnen iedere dag ande re spelen. Nu<eens waren ze kaste lenbouwers, dan weer schatgravers, aanleggers van dijken of makers van grachten, vechters op barricaden >f rovers uit hinderlagen Het meest wa ren ze soldaten, die uit loopgraven hun vijanden bestookten of die met vliegtuigen eikaars stellingen ingooi den. Een dag lang was er zelfs een vol ledige luchtoorlog geweest tussen twee legers die beide over honderd vlieg tuigen beschikten. Behalve zand cn rietmatten hadden de kinderen al spoedig andere hulpmiddelen, die ze van huis mee brachten of in tiet zand vonden. E> waren schop pen. planken, emmers, zakken, kleed jes tenten, sportkarren en onderstel len van zeepkistwagens. Omdat Gert en Bert tot de eersten behoorden die zich up het terrein had den genesteld voeldei. zij er zich zo'.i beetje heer cn meester Er waren zelfs kinderen geweest, die aan hen netjes waren komen vragen of zij er ook mochten spelen. Maar nu de vacantie ten einde liep verminderde de animo van de ontdek kers van het terrein. Was het omdat er teveel jongens in De Put kwamen spelen? Of omdat hun moeder het terrein zo in de hoogte stak? Of was het enkel omdat Gert en Bert nu ten slotte wel eens wat anders wil den? In geen geval was het omdat de broertjes genoeg van elkander had den. Dit mag gerust gezegd worden: Gert en Bert waren gezworen kame raden Ofschoon ze 'wee jaar in leef tijd verschilden, liet de een de an der nooit in de steek Nooit is iets te veel gezegd, maar het was toch zo, dat de grootste zijn jonger broer tje slechs alleen iiet. wanneer Bert beslist niet met hem mee kon. En dat was het geval als Gert met zijn echte vriend en klasgenoot uit ging om eieren te zoeken, slootje te springen of te zwemmen Daar von den ze Bert nog te klein voor. Maar Eef, de vriend, was kort voor de vacantie ziek geworden en mocht nog steeds niet uit bed en daarom waren de twee broers nog meer dan anders op elkaar aangewezen. Moeder was in haar schik, aat de jongens dag voor dag naar de Put gingen. In het begin had zij zich tussentijds nog wel eens overtuigd of ze er wer kelijk waren. Ze d ed of ze er kwam cm hen te ver-assen met een zakje snoep, maar de jongens begTepen goed, dat het was om hen te controleren, dat hut- moeder d'e tocht naar de zandwoestijn maakte. Nu echter vond zij het blijkbaar niet meer nodig hen achterna te rijden. Ze waren de gehele dag van hu4s zonder dat moe der naar hen om«ceek. Wat het was, waardoor zij zich begonnen te vervelen, konden de jon gens niet zeggen. Was het omdat de vreemden zo langzamerhand op het terrein de boventoon begonnen te voeren? Was het omdat het zo warm was? Of omdat het zand zo droog werd, dat er niets meer mee te be ginnen viel? Was net omdat de vei lige plaats hen zo'n beetje opgedron gen werd? Zij vonden het nelemaal niet leuk elke ochtend weer dat geluid, hoog gestemd van verwachting, te horen: ,,En jullie gaan zeker weer fijn naar het zand hè? Zal ik de boterhammen maar weer klaar rraken? En wat wil jij er op Gert? En wat jij Bert? Dan eten we vanavond lekker mid dageten." Soms antwoordde Gert: ..Hè nou alweer naar die akelige Put", of klaagde Bert: 't Was er zo heet gisteren". Maar als moeder dan de tas vulde en liet zien wat zij er al lemaal in deed, dan verzoenden zij zich met haar wens en liepen zij automatisch de goede richting uit. (Volgende week verder). het niet? Als je de puzzle niet kunt oplossen, mag je best alleen een briefje schrijven, hoor Ansje van der Kooy. En Han Vcrduyn houdt veel van re bussen, schrijft hij mij. Jij komt ook wel eens aan de beurt voor een prijs, Dicky de Kruijf. Ik was haast ver geten wie je was, Emmie van 't Riet, maar ik vind het toch leuk dat je weer meedoet. Hebben Jullie met zijn al len de oplossing gevonden. Aart den Ouden, of deed je het alleen? Het zit zó. Melline Oosterhuis: de tekenaar maakt een puzzle, en dan wordt die la ter in de krant afgedrukt. Dat is een beetje te ingewikkeld om te vertellen in een paar woorden' Dat vond je zeker wel lekker, dat de kachel aan was, Truusje MacLean. Het is zeker wel mooi op Duinrel, Johannes Bleichrodt? Dag krantennichtje Madelief, speel je nu voor verkeersbrigadiertje? Dat zal een heerlijke verjaardag worden, Anneke Vermeulen, cn ik hoop dat je voet weer gauw beter is. Gelukkig is het hoofd van Arno v. d. Mik weer bijna beter. Wie is jouw tweelingbroer tje? Wat naar dat Mammie ziek is, Jaap Bremmer, wens haar maar beter schap van mij. Heb je achter die hele lange optocht aangelopen. Coos Paulusma, was je niet erg moe? Nu staat je naam er zeker goed in, Adrie van Verseveld? Heb je wel eens ge probeerd of je poppetjes van restjes wol en lapjes kon maken, Nlenke Krijger, dat is erg leuk. Voor de stevigheid moet je wat dun ijzerdraad gebruiken. Robbie Knipscheer is naar de stad ge weest, heb je fijn winkels gekeken? Wat had jij je brief aardig versierd. Trudie Morgenstern, het leek wel een borduurrandje. Jij marcheert wat af, Harmke Boerma! Is je broertje toch maar gaan lopen ondanks die scheur in zijn broek? Zitten je vriendinnetje en jij in dezelfde klas. Marijke v. d. Snee? Jan Ruijg weet nog niet waar het schoolreisje naar toe zal gaan. Kwa men de schriften goed van pas, Loesje Mulder? Leuk dat je zusje Mieke ook meedoet. Dat zal wel een heerlijk feest geweest zijn, Cootje van Spronsen. je was natuurlijk wel erg moe na af loop? Waarom was jullie klas ver deeld, Thea Geleijnse? Laurens vertelt dat er twee neefjes in de familie bij gekomen zijn, een blonde en een don kere. Pas maar goed op die poes, Leny de Groot, voor je het weet is hij er vandoor met een kuiken. De hoe veelheid huiswerk valt dus wel mee, Aaik ten Ham. Jij bent dus de jong ste dochter des huizes, Leni van der Leest. Wat flauw van die jongens om jullie te plagen, Jaco Robijn. Krijg je vaak brieven van je vriend uit Cana da, Gerrit Leroy? Een figuurzaag is wel een erg groot cadeau. Kees van den Hoek. Zo'n klein kindje is net een pop, vind je ook niet. Mien van der Lee. Gerard van Ringelestein heeft een Jaap is met zijn vrienden gaan kamperen. Maar toen hij op een morgen wakker werd, lag hij helemaal alleen in de tentWat doe je in zo'n geval? Roepen natuurlijk.' En Jaap zet dan ook een reuze keel op en schreeuwt: „Hééê, waar zitten jullie?" Hij hoort gefluister en gelach, en jawel hoor, het blijkt dat de vrienden zich verstopt hebben. Kunnen jullie ze vinden? Schrijf me maar eens, hoeveel vrienden Jaap heeft. Stuur je oplossing vóór Dinsdag m en vergeet niet naam en adres n de brief te zetten. heel toepasselijke tekening gemaakt ik kreeg ook een brief van Kees, Wim en Jan Ifollestelle. Wie had ook alweer dat zieke been? Dank je hartelijk voor die leuke bloemenplaatjes', Cobie van der Kruk. Vind jij met vier pen nen breien moeilijk. Heleentje Mos. ik vind het nogal ingewikkeld. Dat was nog eens een leuke wedstrijd. Peter van Roon! Leuk dat jij ook een nicht van me wordt, Leny. Nou, was dat even grappig met die krant, Wilma van ScherpenzeelJe mag best eens een foto van jezelf opsturen. Coen Mulder. Dat lijkt me een leuk werkje. Sjaak Schuurman, vlaggen van alle landen tekenen. Heb je voorbeelden? Gcrda Poot heeft haar brief in alle kleuren van de regenboog geschreven. Ik ben be nieuwd of de radijs en sterrekers lek ker smaakte, drieling Faber. Mag Je je vulpen zelf al vullen, Henk Letsch? Jouw broertje is zeker nog erg klein, Robbert Bos. Als je zo'n mooi rap port hebt. mag je ook best een belo ning hebben. Cobl Roos. Hoe was dat gedichtje, dat je gemaakt hebt, Gerrie Fosseni" Margreet Koornstra had de vorige puzzle o zo mooi geverfd. Was het fijn in Arnhem. Janny cn Ada Leen- wenburgli? Ja, zo'n klein sikje is nog wel eens kieskeurig ook, Anneke Beu- mer. Dus jij gaat ook een hele reis maken. Rietje Stam. of is het feest al geweest? Gelukkig dat je dat vogeltje zo goed verzorgd hebt, Sijtko Zonneveld, dat was erg fijn van je. Er is een neef. die als schuilnaam Janes" wil hebben. Dag Janes! Hoe was je ver jaardag, Roeland Tiggclman? Ik heb erg gelachen om dat raadsel van je, Jan van Es. Het is nog waar ook! Er zijn deze week weer veel nieuwe lingen bijgekomen. Hier volgen hun na men: Jan Manintveld. Hansje van Es, Rinus Kievit, Marian Dikken, Hans van Wijngaarden. Aric Baars. Arie Snijders. Ada Bax, Aart Holster, Marius van Vuu- ren, Krijn Bok. Helma Krijger. Elly de Koning. Dora de Koning. Jan Hoijstek, Stiena Krikken, Lucle de Lange. Wat een boel, hè? Hartelijk welkom. Ik wens jullie allemaal heel goede Pinksterdagen toe. Dag hoor, tot de voL gende keer. onze BRievenBus ra en nichten! Vogeltjes, die te vroeg fluiten, zij n voor de poes! Dat was de oplossing ran de rebus ran de vorige keer. Niet zo heel erg moeilijk. hè? De hoofdprijs is bestemd voor Marja Stuip en de troost prijzen zyn voor Henny Clancy, die ik tevent heel veel beterschap toewens. ook en nichten Frans Na- mink en les van den Hoek. Ik kreeg een brief van iemand, die vroeg, of de oplossingen niet later ingezonden kunnen worden. Hoe het me ook spijt, kinders. maar dat kan niet. Zie je, het Zondagsblad moet Woensdags al klaargemaakt worden en daarom beantwoord ik Dinsdags jullie briefjes! Ook werd er ge vraagd. waarom ieder kind maar zo'n kort antwoordregeltje krijgt. Tja. ik kan twee dingen doen: óf de helft n«n de briefjes laten liggen en de andere helft uitgebreid beantwoorden óf allemaal een regeltje minder, maar trél allemaal in de krant. Wat willen jullie liever? Emmy Ligthart. Spechtstraat 5a. Rotterdam, It jaar. wil graag corres ponderen met een meisje ran 11 jaa r, liefst niet in de omgeving van Rot terdam. Ook Henny Breman. Heij- plaatrocg 4, kraan 12, Rotterdam- Zuid. wil graag corresponderen met een meisje van 11—12 jaar. Lees Middelkoop vond het verhaal van kabouter Mopperpot zo leuk. Heb jij witte schoenen gekregen. Ria v. d. Le lie wat fijn metskei WiUy Kraalje- veld zou best voor een paar weekjes naar Canada willen. Mag ik dan met je mee? En haar broertje Huib heeft een nieuwe fiets gekregen! Dank Je wel vo9r «K, *T°?,en van Kees en Hildema- rieke, Nellrke Rontijn. Veel plezier in de vacantie! Wat een beeldige teke ning stuurde Je. Corrle Bokhorst. Dat was ook grappig bij de kaasboer! Vind jij vaten wassen wel -iuk. Grectje? Wat ben jij gezellig uitgeweest, Jaapjc de Ronde. Zo'n schrift als jij be doelt heet „herbarium". Lenie Visser, wist je dat wel? Stuur me maar eens zo'n verhaaltje, Ria Moekestorm. Ik zou echt niet weten hoeveel neven en nichten ik wel heb, Jannie Vonk. Gezellig, dat je weer meedoet. Ada Rodenburg. Doe vader en moeder de groeten maar van mij. Hans Zwaai. De school van Hllde en Selma Smit bestaat vijftig jaar. Wat zullen jullie een plezier hebben. Is het schoolreis je prettig geweest, Giem van de Wete ring? —Zo'n raadsel mag u nog eens doen. schrijft Gerda Beukelnian. Ik zal er aan denken, hoor. Dat is een mooi versje. Maarten v. d. Berg. Heb je een prettige verjaardag gehad. Lenie Koomans van den Dries, cn vonden Wil ly en Kees het ook fijn? Jij bent zeker wel dol op dat kleine broertje van je, Teuni Lagendijk. Heerlijk dat opoe weer beter is. Neeltje den Otter. olie Alvast gefeliciteerd i je verjaardag, Teunis! De vader van Wim Maaijen ia kapitein op een groot schip en hij blijft heel lang weg. schrijft Wim. Wel- bcdankt voor de foto's hoor! Blijf jij lang bij oma logeren. Marijke de Vlie ger? Heb je al een goede oogst van je tuintje gekregen. Arie van Ilouwelin- gen? Dat is leuk. Evelijntje Mun ting, een bedeltje van de Eiffeltorcn. Dus Jouw hele familie heeft van de Pijperdag genoten. Jan Bakker. Dus jullie gaan fijn naar Hilversum deze zomer, Anne van den Dool. Kleine poesjes zijn lief. hè Piet Baan? Jij bent zeker van plan om in de vacantie een heel eind te fietsen, Lenie Kroes- bergen. —Het zusje van Relna Zeedijk is jarig geweest en heeft een prettige verjaardag gehad, schrijft Reina. Wat denk je, Joke Jurjaansi. zou je slagen voor het verkeersexamen? Jannie en Wouter van Dam gaan in het vervolg samen schrijven. Dat is een leuk idee. hoor. Ik hoop dat het een fijne boot tocht wordt. Ineke Rosendaal, en dat je veel zult genieten. Gerda Speljer vindt het ook al zo jammer dat het ver haaltje van kabouter Mopperpot uit is. —Nee maar. Ineke van Herp, wat lijkt me dat een pracht van een poppenhuis Nelly Grootendorat vertelt me wat ze allemaal voor moois gekregen heeft, dat is heel wat. zeg. De groeten aan Gert. Gerard en Hans. Wie is Arie? Je oplossing was fout. Coby Andel, het was niet vliegen, maar fluiten. Groeten aan Die en Rolieneke. Dat vond Je zeker wel reuze gewichtig, Marja den Otter, dat jij mocht oppassen terwijl vader cn moeder naar de kerk waren. Nee. Tineke Zijderveld. ik he„ mijn zomer jurken nog niet voor de dag durven halen. Fijn, dat het met broertje beter gaat, Tineke Jansen. Martha Boer kruiswoordpuzzles, is houdt veel s een seuk of BeRk niet veiliqeR öa.n een eik V temperatuur van soms nng meer dan 6000' C heeft, dan zal het water in de spleten door deze grote hitte een zo hoge spanning krijgen (verdam pen en ook uitzetten), dat de schors barst, ja het gebeur', wel, dat bij een zeer zware electrische ontlading een boom vooral wanneer deze spleten vertoont of zeer vochtig is geheel uit elkaar barst, waarvan bijgaande foto een bewijs levert Wanneer men nu na de onweers bui door een laan, op de weg of door het bos wandelt, dan kan men langs zo'n getroffen en beschadigde eik ko men, terwijl men aan de beuken en berken vrijwel nooit schade bespeurt, hetgeen de indruk wekt, dat laatst genoemde bomen mei en de eik wel door de bliksem waidt getroffen. Wij zouden het er niet graag op wil len wagen. Bomen, well, soort het ook is. blijven tijdens onweer een gevaar lijke schuilplaats. Er gaat vrijwel geen jaar voorbij of van de gemid deld 12 personen, die in ons land door de bliksem dodelijk worden ge troffen, zijn er twee tot vier. die on der een boom schuilden. Is er geen huis of schuur in de buurt, waag er dan een nat pak aan en ga (wanneer het onweer dicht bij is) liever in het gras liggen. De kans dat men dan wordt getroffen is veel kleiner dan wanneer men in open veld blijft staan (nooit het hoogste punt vormen!). Nog beter is om gehurkt te gaan zitten, zodat het licnaam een zo klein mogelijke oppervlakte beslaat. Dit voor geval de bliksem zeer nabij mocht inslaan, hetgeen een te groot spanningsverschil ;n het stroomveld te weeg kan brengen hetwelk ook do delijk kan zijn Vandaar dat er zoveel koeien en andere dieren door de blik sem worden gedood. Dit vaker door te groot spanningsverschil, dan dat zij werkelijk getroffen zijn, hetgeen ook wel is te zien. De dierenarts zal dit uit ervaring kunnen beve.tigen. Moge 't bovenstaande een tip voor de komende vacantie zijn, waaraan wij graag nog een laad zouden wil len toevoegen en wel deze: Wacht nooit te lang om een veilige schuil plaats bij naderend onweer te zoeken, want zodra het begint te regenen be hoeft de bui niet .neer te komen, maar dan is zij er al! Geestelijke instelling van patiënt van groot belang de man en vader onderweg om van huis tot huis wat textiel te verko pen. Het moest op simpele wijze ge beuren: een fiets met een grote ba gagedrager en verschillende stoffen aan de rol in een waterdicht zeil gepakt Toen ik de mensen wat beter leer de kennen, bleek mij, dat er een voortdurende ontevredenheid heerste. De maatschappij moest beter zorgen voor de invaliden. Van de rijken, zo als zij deze noemdén werd onvoldoen de steun genoten. De uitkeringen van overheidwege waren te laag. Behalve dat deze man als eenvou dige koopman een zwaar leven had om regelmatig aan de kost te ko men, ontmoette hij thuis een tamelijk veeleisende vrouw en het gekerm over onvoldoende geld. De röntgenfoto's wezen uit, dat pa tiënt een zweertje nad bij de ingang van de maag. Het advies luidde, dat hij een rustkuur op bed moest doen om te trachten hiervan af te komen. De klanten moesten door een fami lielid bezocht worden, die echter on voldoende bekend was met de han del in textiel. Het genezingsproces verliep dan ook niet vlot. Herhaal delijk waren er moeilijkheden, maar tenslotte was de patiënt zo ver. dat hij het bed kon verlaten en spoedig stapte hij weer zelf op de fiets om het een en ander aan de man te brengen Het is een hele tijd goed gegaan. Ik heb hem zeker vijf, zes jaar niet gezien. Daarna kwam hij weer te rug: bleker, magerder en krommer. Ik dacht dat hij opnieuw een maag zweer zou hebben, gezien de omstan digheden waaronder hij leefde cn werkte. Het onderzoek bracht een vol komen. maar ook een trieste verras sing. In de maagstreek was duide lijk een gezwel voelbaar, dat zeer waarschijnlijk als Kwaadaardig aan gemerkt moest worJen. Er zat niets anders op dan een chirurg te vra gen de buik te openen om te zien of operatief nog iets gedaan zou kun nen worden. Helaas was dit onmogelijk. Wel werd een kleine ingreep verricht om de voedselpassage te verbeteren, maar definitief kon de ziekte toch niet verholpen worden. Hij kwam thuis en probeerde weer in zijn oude beroep terug te keren. Al spoedig bleek, dat dit te zwaar voor hem was geworden Hij ging gelei delijk achteruit. Het eten verdroeg hij steeds minder. Hij braakte veel en tenslotte overleed hij als een ma gere, uitgeleefde man, terwijl hij slechts de middaghoogte van het le ven bereikt had. Ik schrijf dit verhaal niet om U deelgenoot te maken van het leed, dat in het leven is, maar om de aan dacht te vestigen op bepaalde om standigheden, die de mens toch vat baar maakt voor afwijkingen, die hij misschien niet gekregen zou hebben wanneer hij een andere kijk op het leven had gehad en meer actief t.o.v. zijn eigen lot zou hebben gestaan. Wij zien nog al eens, ook bij jonge mensen, dat maagzweren wat men noemt kwaadaardig ontaarden, d w.z. aanvankelijk heeft men een zweer ge constateerd en na zerloop van enige tijd ontwikkelt er zich een kanker- Bij nauwkeurig onderzoek van ge opereerde maagzweren heeft men al geruime tijd gezien, dat bepaalde ge deelten van het defect in de slijm- vlieswand van de maag een structuur vertonen, die in de richting van kan ker wijst. Men vraagt zich af of door bepaalde omstandigheden voor beide zowel de zweer als de kanker eed gemeenschappelijke bodem gescna- pen wordt, waarop beide zich kunnen ontwikkelen. Steeds meer blijkt in de genees kunde hoe belangrijk de juiste gees telijke instelling is ten opzichte van verschillende omstandigheden waar aan men als mens in het leven het hoofd moet bieden Degene, die over een grote veer kracht van geest beschikt, die met een zekere rust en kalmte door het leven gaat in het vaste weten dat niets hem bij geval overkomt, maar dat God zorgt voor ieder die op Hem betrouwt, blijkt het grootste weer standsvermogen te hebben t.o.v. ver schillende ziekten, waaronder ook ernstige. Op a.s. Maandag (Tweede Pinksterdag) wordt het visseizoen geopend. Wij wensen de hengelaars goede vangst (Van onze medische medewerker) XJ IJ was een man van achter in de dertig, maar hij zag er voor zijn leeftijd bijna tien jaar ouder uit. Hij was bleek, mager, had grijs haar en liep wat voorover gebogen. De trekken van zijn gelaat verraadden zorgen en teleurstellingen. Toen ik hem voor het eerst op mijn spreekuur zag dacht ik dat hij een bloedziekte of een andere ern stige kwaal onder zijn leden had. De klachten gingen in de richting van een maagzweer en bij het gewone onderzoek vond ik weinig of geen af wijkingen, alleen was zijn rechterhand door een vroeger fabrieksongeval ver- Hij was iemand, die tot de nood lottige dag waarop het ongeval hem trof voor zijn gezin royaal de kost kon verdienen. Door deze ongelukki ge loop van gebeurtenissen kon hij als werkman geen behoorlijke betrek king meer vinden Natuurlijk kreeg hij invaliditeitsrente, maar dit bedrag was te gering om van te leven. De inkomsten van het gezin moesten noodzakelijkerwijze verhoogd worden. Wanneer men er binnen kwam zag alles er knap uit, en ook de vrouw en de kinderen waren netjes gekleed Het geheel toonde aan, dat aan de man des huizes buitengewone eisen gesteld werden om het inkomen zo op te voeren, dat alles mogelijk was. Di rect moet er bij gezegd worden, dat de vrouw ook een deel voor haar re kening nam door een kostganger in huis te nemen. Het overgrote deel van de dag was &nder bomen óckuilen altijd gevaarljk (Van onze weerkundige medewerker) HOE vaak komt net in de zomer niet voor, dat wij op onze wan del- of fietstochtjes door een onweers bui worden overvallen. Wanneer dit gebeurt in een stad of midden in een dorp och, dan zijn er gelegenheden te over om een schuilplaats onder een dak te zoeken Maar niet zelden komt er een bui opzetten terwijl wij ons midden in een open vlakte of ver van de be bouwde kom bevinden Nu mag ons land bekend staan als een kikker- en regenlandje, toch heeft niemand er iets mee op zich nat te laten regenen. Hoe dikwijls zien wij tijdens een onweersbui hier en daar mensen on der een boom staan schuilen, met de bedoeling langer droog te blijven. In de eerste plaats wijzen wij er op. dat het veel veiliger is om zo mo gelijk aan bewoners te vragen of men even in huis of in de schuur de bui mag afwachten, daar het schuilen voor onweer binnenshuis in ieder ge val al veiliger is dan in de open lucht. In de tweede plaats kan gezegd worden, dat men niet veel waarde moet hechten aan de bewering als zou het schuilen onder een berk of een beuk veiliger zijn dan bijvoor beeld onder een eik. Bekend is het gezegde „Voor de eiken moet men wijken". Dat populieren over het algemeen meer worden getroffen dan andere bomen, vindt zijn oorzaak in de gro te lengte van deze boomsoort Popu lieren steken nu eenmaal rond een open terrein met tak en kruin ver boven andere bomen uit en zijn daar door goede bliksemvangers. Bij de andere boomsoorten maakt de lengte niet veel verschil. DE bewering, die men vaak hoort, dat de bliksem meer in eiken dan in andere bomen siaat, zouden wij gezichtsbedrog willen noemen. Wat is namelijk bet geval? Er zijn boomsoorten als beuk en berk, dié een vrij gladde schors heb ben Nu regent het in de regel tij dens onweer, waardoor deze schors gelijkmatig nat wordt. Slaat de blik sem in zo'n boom, dan zal deze elec trische ontlading door het water (wa ter is een goede geleider!) langs die natte schors naar de grond worden geleid, zonder dat er op de boom sporen van de inslag achter blijven Nu weet men, dat de eik een zeer ruige schors heeft. Het water kruipt tussen de naden en spleten Slaat hier da bliksem in, welke ontiading een Eik, door de bliksem getroffen en versplinterd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 17