Jlieume £cihsd)c ÖToaranl Grote overwinning Anthony Eden voor Nog geen Hollandse Nieuwe Mevrouw Bouman zal voorlopig als verdedigster optreden Mr Burger doet suggesties over huurbeleid Beria is verantwoordelijk voor breuk met Tito De moderne man is veelzijdig VRIJDAG 27 MEI 1955 BUREAUX: Steenstraot 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Poetrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIEN: 0.18 per milhmeter. (Bij contract belangrijke korting). Zos en dertigste Jaargang No 10353 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi N shrbleotn "myn hert in tegenspeel" (Van onze correspondent) JJET BRITSE SCHIP van slaat is in veilige haven: bij de algemene verkiezingen voor het Lagerhuis hebben de conservatie ven een klinkende overwinning behaald op Labour. Zelfs in de sterkste socialistische bolwerken noteerden de aanhangers van premier Eden flinke winst. Voor het eerst /~\MTRENT het middaguur was de verwachting algemeen, dat conservatieve meerderheid in Lagerhuis tussen de 40 en de 100 zetels zal komen te liggen. De Labourleiders Attlee. Morrison en Bevan werden met kleinere meerderheid gekozen dan in 1951, terwijl premier Eden zijn positie in zijn district aanzienlijk bleek te hebben versterkt. Sir Winston Churchill kreeg een geringer meerder heid wegens ingrijpende grenswijziging van zijn district. Londen, 27 Mei sinds 45 jaar is een Britse regering er in ge slaagd, haar positie in het parlement bij ver kiezingen te versterken. De uitslag wordt ge zien als een schitterend succes voor premier Eden, die een uitspraak van het volk wenste, nadat hij de teugels van de zeer populaire Sir Winston Churchill had oveigenomen. Zaak Jungschlager voortgezet Tegen twaalt RMS-leiders drie foi twaaH jaar gevangenisstraf geëist DJAKARTA/DJOCJA 27 Mei. De zaak tegen Jungschlager is thans te Djakarta voortgezet. Rechter Maengkom deelde tijdens de zitting mede, er geen bezwaar tegen te hebben, dat mevr Bouman voorlopig als verdedigster zal optreden. In het Indonesische procesrecht is het ni. mogelijk, dat de beklaagde vrij is een persoon als zijn verdediger aan te wijzen. Deze persoon behoeft geen jurist te zijn. Mevrouw Bouman die de inheemste ta len vloeiend spreekt, is volledig op de hoogte met de juridische gang van zaken in de kwestie-Jungsehlager. Als eerste getuige werd de 37-jarige ex-vierde stuurman van de KPM J. Bolang ge boord. Hij was in 1950 verbonden ge weest aan het plaatselijk militair com mando te Makassar. Het verhoor werd echter met gesloten deuren behandeld. Inmiddels werd In Djocja de zaak tegen de RMS-leiders in behandeling genomen. De auditeur-militair majoor Sunarto eis te gevangenisstraffen van drie tot vijftien jaar tegen de twaalf RMS-leiders. Hij achtte hen „schuldig" aan pogingen een deel van het grondgebied van de Indo nesische republiek af te scheiden en van het opnemen van de wapenen tegen het .wettig" gezag. Mr Nay Razak weer in rechtzaal Na een periode van algehele stopzet-* ting der rechtsprocedures tegen de ge vangen genomen Nederlanders dn Indo nesië heeft men thans alle zaken tegelijk ter hand genomen. Voor rechter Maeng kom verschenen de Nederlanders E. I. M. Versteegh, drs I. A. M. Schmutzer en J. Th. Caton. De eerste was aan een rol stoel gekluisterd. De drie Nederlanders worden verde- Effectenhandelaar liep tegen de lamp Anderhalve ton van kleine beleggers zoekgemaakt De Amsterdamse politie heeft de 42-j. commissionnair in effecten, A. A. V. uit Haren (Gron.) gearresteerd. Hij wordt er van verdacht geknoeid te hebben met effecten die hij in bewaring had van ongeveer {>0 kleine beleggers, ter waar de van 150.000 gulden. Verleden jaar werd V. In Antwerpen aangehouden, waar hij onder een valse naam leefde. Hij werd door de Belgische justitie veroordeeld. Op 20 April werd hij in vrijheid ges'eld, waarna hij België binnen 21 uur moest verlaten. Eden: „Alsjeblieft t digd door mr Boegheim en mej. mr Nany Razak. Getuige Sukirman was degene die in deze kwestie fantastische verkla ringen aflegde. Mevrouw Bouman heeft alle zittingen bijgewoond. Zij kent het hele dossier al1 de beste. Toen bij het eerste verhoo Jungschlager om een tolk vroeg en niet aanwezig was. nodigde de rechte mevr. Bouman uit als tolk op te treden „Komt u er maar gezellig bijzitten" hij. Dat is toen zo gebleven tot aan de laatst gehouden zittingen. Minister Algera opent congres aannemers Minister Algera heeft toegezegd de jaarvergadering van de Nèderlandse Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond, die 1 en 2 Juni in de Schuttershof te Middelburg zal worden gehouden, offi cieel te zullen openen. LIBERALE NEDERLAAG De liberalen hebben tevergeefs ge tracht iets van hun oude invloed terug te winnen. In 43 van de 57 districten waarin zij een candidaat hadden gesteld, verloren zij de waar borgsom van 150 pond, die verbeurd wordt indien de candidaat minder dan een achtste van het totaal aan tal stemmen in het district verwerft. Alle veertien communistische candi- daten verloren de waarborgsom eveneens. De conservatieve leider Woolton schreef de zege van zijn partij toe aan verhoogde welvaart. Hij citeerde een taxichauffeur (toen hem gevraagd werd of hij had gestemd) verklaarde „nee! Ik had niets om over te kankeren!" Wool ton voegde hieraan toe: „Nu het aantal werklozen gering is en de lonen hoger zijn dan de prijzen, hebben zij niets kun- vinden om over te mopperen. Vele kiezers hebben niet conservatief gestemd iaar zich van stemming onthouden...." WEER WERKTE MEE De verkiezingen zijn begunstigd door arm en helder weer gedurende vrijwel de gehele dag, met uitzondering van wat regen in het Zuid-Westen (waaraan Be- van zijn geringe meerderheid wijt). Voor al na de sluiting van fabrieken en kan toren was het zeer druk bij de stem- bureaux. die tot negen uur open waren Over het algemeen is minder druk ge stemd dan in 1951, toen de opkomst ook al niet groot was. LAATSTE CIJFERS Totaal 488 van de 630 kiesdistricten be kend, waarvan Conservatieven 270 zetels; socialisten 215 zetels; liberalen 3 zetels en de andere partijen geen zetel. Dinsdag 7 Juni zullen dr E. Emmen, prof. dr J. de Graaf, prof. P. Jans en de L. H. Huizinga, per vliegtuig de reis naar Moskou aanvaarden, waar zij 14 dagen op uitnodiging van de patriarch van de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk zullen verblijven. Het tijdrovende werk van stemmen tellen begint: de bussen worden leeggeschud op de lange tafels onder het belangstellend oog van enige niet-stemgerechtigden. De foto werd genomen in Caxton Hall, één van de grote Londense stembureaux. Toestel naar Bandoeng door bom vergaan DJAKARTA. 26 Mei. De Indische constellation „Cashmere Princess" is op 11 April verongelukt door dat een tijdbom in het toestel tot ontplof fing kwam. Dit is de conclusie van een Indonesische commissie van onderzoek. Volgens de commissie, die werd ingesteld omdat de Constellation in de territoriale wateren van Indonesië terechtkwam, heeft men in het wrak de scherven van de bom gevonden. Zoals gemeld, kwamen bij de ramp met de „Cashmere Princess" 15 personen om het leven, onder wie een aantal com munistisch Chinese functionarissen die de conferentie te Bandoeng zouden voor bereiden. Het gerucht ging destijds, dat de bom -as geplaatst omdat aanvankelijk mi nister Tsjoe En-lai met het toestel zou zen. Peking beschuldigde er Engeland n, niet voldoende veillgheidsmaatrege- 1 te hebben getroffen, toen het toestel Singapore en Hongkong een tussenlan ding maakte. Londen sprak deze beschul diging tegen. Drie jaar gevangenisstraf De 55-jarige mr J. H. B.. vroeger ad vocaat en procureur te Hoogezand-Sap- pemeer. is veroordeeld tot 3 jaar ge vangenisstraf. B.. die eens lid was van de raad van toezicht van de orde van advocaten en waarnemend kantonrechter Zuidbroek, werd ervan beschuldigd als curator faillissementsgelden te hebben verduisterd. Voorts hoeft hij cliënten voor belangrijke bedragen benadeeld, valsheid in geschrifte gepleegd en de N.V. Mesdag en Zoon bank voor 18.000 opgelicht. Met Pinksteren extra treinen Gedurende het Pinksterweekeinde zul len de Ned. Spoorwegen op de voornaam ste lijnen extra tremen laten rijden. De dienstregeling van enige van deze treinen is in het spoorboekje opgenomen tussen vette lijnen. De overige zullen als voor- en volgtreinen kort voor en na treinen van de gewone dienstregeling Dinsdagochtend 31 Mei zal het aantal extra treinen evenwel gering zijn, omdat de N.S. dan een zeer groot aantal mili tairen naar hun garnizoenen moeten te rugvoeren. Vandaag fractie-vergaderingen Gevaar dreigt, dat de Kamer op de stoel van het te reformeren kabinet wordt gezet (Van onze Parlementsredacteur) VOOR DE KABINETS-REFORMATEUR, mr J. A. W. Burger, is het van daag een rustige dag. Gisteren heeft hij schriftelijke voorstellen, be trekking hebbend op een huurbeleid, bezien op kortere dan wel langere termijn, toegezonden aan prof. mr C. P. M. Romme, fractie-voorzitter van de K.V.P., dr. J. Schouten, fractie-voorzitter van de A.R.P. en de heer H. W. Tilanus, fractie-voorzitter van de C.H.U. ANTHONY EDEN Winif... Windhoos treft V.S.: tientallen doden Een hevige windhoos heeft gisteren de Amerikaanse staten Texas, Oklahoma en Kansas geteisterd. Tot dusver zijn er 94 doden geteld; ruim 700 mensen werden gewond. Het stadje Udall in Kansas werd geheel van de aardbodem weggevaagd. Vóór, tijdens en de windhoos heerste een angstaanjagende duisternis in de ge noemde staten. Een gierend gefluit be geleidde de eerste windstoten en een ogenblik later werden daken van huizen gerukt en vlogen automobielen onderste boven over de straat. Een bommenwerper werd In Texas door de windhoos tegen de grond gesmeten, toegezonden Alle vijftien inzittenden kwamen om het zitter van de liberale Tweede Kamer leven. fractie. Dit ligt volkomen In de lijn Drees senior en Drees junior Dezelfde brief is ook gezonden ?er J. M. Willems, die. zolang mr Bur gers zich met de kabinetsformatie bezig houdt, optreedt als voorzitter van de so cialistische fractie in de Tweede Kamer. De verschillende fractie-voorzitters heb ben de voorstellen nader in beraad ge- Vandaag zullen verschillende r over vergaderen en pas nadat de reacties aan mr Burger bekend zijn gemaakt, zal deze kunnen zien of verdere basis voor onderhandelen wel of hij H-M. de Koningin zal moeten berichten, dat hij genoopt is, de opd: rug te geven. Zijn wij goed ingelicht, dan is de vankelijke reactie van prof Romme, tij dens het mondelinge onderhoud, dat Burger gistermiddag met hem had. niet oor honderd procent moedgevend ge- Vóór de A.R.-fractle vandaag vergadert zal dr Schouten nog met mr Burger spre. ken. Gisteren is er wel telefonisch contact geweest, maar tot een gesprek van gezicht tot aangezicht kon het toen gens verhindering van dr Schouten niet komen. Mr Burger heeft zijn voorstellen niet prof. mr P. J. Oud. Gisteren was het een blijde dag voor vader Drees: Zijn zoon, de heer W. Drees Jr., promoveerde n.l. tot doctor in de economische weten schappen aan de Economische Hogeschool te Rotterdam. De titel van het proefschrift luidt: „Over de regeringsuitgaven in Nederland na de oorlog". Op de foto vader en zoon Drees met hun echtgenoten. Moskou neemt schuld op zich BELGRADO, 26 MEI KROESJTSJEF en Boelganin, de topmannen van het Kremlin, zijn gistermiddag per vliegtuig in de Joegoslavische hoofdstad aangeko men, waar zij werden verwelkomd door president Tito. Op het vliegveld sprak Kroesjtsjef via radio-Belgrado een rede uit, waarin hij alle schuld voor de breuk met Joegoslavië (1948) op de schouders van de (in middels gefusilleerde) „Beria en de zijnen" laadde. De Joegoslavische journalisten lachten ronduit, toen Kroesjtsjef Beria's naam noemde. Voor het eerst sedert 1948 werd op het vliegveld het Russische volkslied ge speeld De Joegoslaven die zich langs de hadden opgesteld, juichten Tito hartelijk toe. dooh jegens de Russische delegatie gedroeg men zich over het al gemeen buitengewoon lauw. Kroestsjef en Boelganin zijn vergezeld van vice-premier Mikojan, plaatsver vangend minister van buitenlandse zaken Gromyko en Koemikin. plaatsvervangend minister van handel. Doel van het Rus sische bezoek is, de breuk met Joego slavië te lijmen en het land uit de Wes telijke invloed te trekken. Tito verzeker de het Westen voor de aankomst der Russen, zijn neutraliteit te zullen hand- Rusland accoord met conferentie MOSKOU. 26 MEI Rusland heeft de Westelijke uitno diging van 10 Mei (tot een conferen tie der Grote Vier op het hoogste niveau) aanvaard, zij het met een flinke dosis wantrouwen. Washington wordt er van beschuldigd, door zijn houding de conferentia tot mis lukking te doemen. in antwoordnota's van verschillende inhoud ncht het Kremlin zich tot Enge land en Frankrijk met de opmerking, dat deze landen het toch onmogelijk een: kunnen zijn met het Amerikaanse stand punt (nJ. dat onder meer moet worden gesproken over de satellieten). Wenen wordt als plaats van samen komst voorgesteld in de nota's, maar een tijdstip wordt niet genoemd. De Ver. Staten, Engeland en Frankrijk zullen spoedig besprekingen beginnen over de toekomstige conferentie: er wordt reeds een werkgroep gevormd van hoge (uncUonanssen der Westelijke Drie. De Sow jet-N AVO bestond allang Gezien tegen de achter grond van de reeds be kende feiten, is de for mele oprichting van het defensief verbond van dc stafin wan het Sowjet- blok een staalje wan Zoals door Moskou werd medegedeeld moe ten de maatregelen, die Warschau genomen de oprichting NATO Van de opbouw der communistische coalitie de 2.300.000 En de wereld draait zijn. alt woord op de intrede West-Duitsland in de Noordatlantische Ver dragsorganisatie. Moskou heeft daarmede echter eindelijk het bestaan toe gegeven van het door de Sowjets geleide militaire netwerk over ie Oost- europese landen, hetwelk in de eerste plaats de aanleiding is geweest tot vormen de Sowjet-strijd- krachten met hun 4.500.000 man de kern. In Mei 1952 waren de strijdkrachten wan de wazalstaten wan ongeveer 40 divisies reeds tot 65 uitoebreid. met in totaal een mlllioen man onder de wapenen Mo menteel is de sterkte on geveer anderhalf millioen man. verdeeld in 80 diwi- nan geoefende reserve-eenheden in de zeven vazalstaten niet be- Alles bij elkaar zifn er 162 communistische divi sies aanwezig in de on middellijke nabijheid van West-Europa, die alleen maar door de bedreiging wan oaenblikkeHjkc ver gelding van dc NATO- strjjdkrachten worden teaengehouden. Tot omstreeks 1951 was de gevechtswaarde wan de luchtmacht der vazal staten onbetekenend, ter wijl de toestellen ouder wets than. be draagt het aantal toestel len 2400 waarvan onge veer de helft moderne straaljager*. De Sowjctr zelf bezitten ?0 nnn toe- In deze cijfers zijn de de helft straaljagers. Met Pinkstervacantie Prinsessen Beatrix en Irene naar Kopenhagen Hare Koninklijke hoogheden prin ses Beatrix en prinses Irene verrtek- ken vandaag per K.L.M. naar Kopen hagen om de Pinkstervacantie door te brengen bij de familie Feaver. De heer Feaver is Canadees gezant in Denemarken. Kindje slikte speld in Het veertien maanden oude dochtertje van de familie Bennink uit Almelo, dat enkele dagen geleden een speld had in geslikt, is aan de gevolgen hiervan over- Onmiddellyk nadat de ouders het on geluk hadden opgemerkt, werd de dokter er bij gehaald Doorlichting wees uit dat het voorwerp zich in het maagje bevond Men hoopte eerst dat de speld op nor male wfjze het lichaam zou verlaten, maar toen dit niet gebeurde, werd op operatieve wijze ingegrepen. Helaas zon der gunstig resultaat. Roomse betogers hebben in Aertse- laer bij Antwerpen stenen en oude schoe nen geworpen naar de auto van de mi nister van openbare zaken, toen deze op een vergadering het woord voerde over de Belgische schoolstrijd- Diem bereidt groot offensief voor MORGEN begint het nationale le ger van premier Diem (Zuid- Vietnam) een grootscheeps offensief tegen de opstandige secte Hoa Hao, zo verneemt Reuter. De premier zal echter al het mogelijke doen om vóór morgen tot een compromis te komen met de secte. Een lult.-kolonel van het nationale leger voert op het ogenblik onderhande lingen met de secte-leiders. In verschil lende delen van Zuid-Vietnam is nog steeds een bloedige krijg aan de gang tussen het nationale leger en strijdkrach ten van de Hoa Hao. Intussen is de nieuwe Amerikaanse ambassadeur bij de Zuidvietnamese rege ring, Frederick Reinhardt, in Saigon aangekomen 'met de verzekering, Washington premier Diem blijft steunen. Engelse school brandde in Hoek v. Holland af Kinderen moesten ijlings het gebouw verlaten In het Engelse barakken-kamp i verlofgangers te Hoek van Holland zijn gisteren twee grote loodsen, die dienst deden als schoolgebouw, tot de grond toe afgebrand. Het vuur ontstond vermoede lijk door kortsluiting. Een dertigtal leer lingen, kinderen van Engelse gezinnen, die in Hoek van Holland wonen, moesten het gebouw ijlings verlaten. De gehele entaris van de barakken, schoolmeu- belen, boeken enz., ging verloren. Prof. dr A. J. H. Vendrik. heeft met n rede over: Terugkoppeling ln biolo gische Organisme, het ambt van gewoon hoogleraar In de medische physica aan de R.K. universiteit te Nijmegen aan zijn voornemen, te pogen de huidige brede-basls-politlek te doen voortzetten- Blijkbaar interpreteert de heer Burger zijn opdracht tot reconstructie zodanig, dat hij geen contact kan opnemen met partijen, die ge»n vertegenwoordiger in het thans demissionaire kabinet-Dreea hebben. Gevaren Mr. Burger blijkt uit het tot nu toe gepubliceerde, wil een huurbeleid op kortere of langere termijn uitstippelen. Hij wil dit doen ln overleg met de daan-oor ln aanmerking komende fractie-voorzitters, die op hun beurt de fracties raadplegen. Het komt ons voor. dat hier het gevaar om de hoek ligt, dat dus de Kamer, of althans de meerderheid, waarop het kabinet geacht wordt te steunen, het beleid gaat bepalen. Dit nu achten wij in strijd met Juiste op vattingen omtrent het verschil ln taak tussen de regering en de volksvertegen woordiging. Het beleid dient bepaald te worden door het kabinet, te dekken door zijn eicen verantwoordelijkheid. De Tweede Kamer mag nimmer op de stoel van de regering gaan zitten. WIJ kunnen ons nog voorstellen, wan neer zulks enigermate gaschiedt bij de vorming van een parlementair kabinet, hoewel ook dan zeer grote voorzichtig heid geboden is. Maar bij de reconstructie van een be staand kabinet is deze gang van za ken helemaal uit den boze. Hier wreekt zich de omstandigheid, dat de reconstruc tie door de Kroon Is opgedragen aan iemand, die geen deel uitmaakt van het demissionaire kabinet. Gisteren spraken wij reeds over een abnormale opdracht in een abnormale si tuatie. Vandaag voegen wij daarbij: de opdracht is ook abnormaal ln deze zin, dat een reconstructie feitelijk alleen maar kan worden bewerkstelligd door de minis ter-president, in dit geval dus door dr Dit klemt te meer. wanneer men be denkt. dat het demissionaire kabinet als geheel, en iedere thans (nog) zittende minister afzonderlijk, zich zal hebben uit te spreken over de aanvaardbaarheid van het beleid, zoals dat door reformateur mr Burger in overleg met de meerderheid van de Kamer wordt voorgelegd. Stel eens. dat mr Burger er in zou slagen, met de verschillende fracties tot een redelijke overeenstemming te komen, dan bestaat nóg de mogelijkheid, dat het te reorgani seren kabinet voor dat beleid, geplaatst ln het kader van het algemene regerings beleid. geen verantwoordelijkheid kèn dragen. Dan zal er van reconstructie geen sprake kunnen zijn, maar moet er een voudigweg een nieuw kabinet komen. Maar zo eenvoudig zal dit ook dan niet gaan. Weinig hoop voor mr Burger (Van onze Parlementsredacteur) Vóór vandaag de verschillende fractie vergaderingen begonnen, hebben de voor zitters van de K.V.P., de A.R.P. en de C.H.U.-fracties, de heren Romme, Schou- Tilanus, met elkaar overleg ge pleegd over het door mr Burger gedane voorstel inzake het toekomstig huurbe leid. Dit doet vermoeden, dat gepoogd wordt, zoveel mogelijk één lijn te trek ken. Dc K.V.P.-fractie kwam om kwart over elf bijeen. Tegen 1 uur werd de vergade ring onderbroken, om vanmiddag om worden voortgezet. In die tussentijd zou prof. Romme nader contact 2 uur) opnemen met mr Burger. De reformateur was de gehele dag in het Kamergebouw aanwezig om voor het ge- ?n van nadere inlichtingen spoedig be- rikbaar te kunnen zijn. In K V.P.-kringen was men bepaald et hoopvol gestemd: overeenstemming met de socialisten leek vrijwel uitgeslo ten. De A.R.-fractie kwam bijeen om half twaalf. De socialistische fractie verga derde ln de loop van de middag, terwijl de CHU tegen 5 uur was geconvoceerd. Mr Burger verwacht vandaag nog alle antwoorden binnen te krijgen. Zijn deze oor hem niet aanvaardbaar, dan ver- •acht men in politieke kringen, dat hij anavond nog zijn opdracht aan H.M. de lonlngln zal teruggeven. Morgen opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen, later opklarin gen. In het noorden van het land vrij krachtige tot ma- tige wind tussen noord en t, in het zuiden van het land zwakka matige wind uit westelijke richtingen. Morgen overdag Iets hogere tempera turen dan vandaag. (Opgemaakt 10 uur). Zon en maan zon 4 30—20.50. Maan op 15.52, (Advertentie). Hij heeft een goede kijk op de dingen die om hem heen gebeuren. Hij besteedt ook de nodige aandacht aan zijn kleding. Voor zijn schoenen kiest hij Bata Diplo mat. Deze spijkerloze schoenen bieden hem een maximum aan stijl en comfort, pasvorm en kwaliteit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1