Jlicumc £citort)e ÜTouraiit K.V.P. wil de socialistische blunder uitbuiten VI. 97 „Prinses Juliana" koos vanmorgen al zee Goede kansen voor Britse conservatieven Al gereed om te springen Eindhoven werd door dertien explosies opgeschrikt In twintig jaar driemaal zo veel asthma-gevallen WOENSDAG 25 MEI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 640 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVFRTENTIËN: 0.18 per milhmetec. (Bij contract belangrijke korting). Zes en dertigste jaargang No 10351 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omsfre&en „Stantpastich Is ghfbleotn "tnyn hert in Icgljenspoct'' Leiden en de „spoorwegbouw" ZIE PAG. 3 EN 4 EEN WEEK NA DE KABINETSCRISIS Dr L. G. Kortenhorst was geheim informateur voor de Koningin (Van onze Parlemenlsredacleur) GISTERAVOND is aan de onzekerheid, die er heerste ten aanzien van wat de volgende stap ter oplossing van de kabinetscrisis zou zijn, een eir.de gekomen. Uit een officiële mededeling van het kabinet der Koningin bleek n.1., dat de Koningin Maandagavond, dus nadat dr Drees had moeten meedelen, geen politieke grondslag te zien voor een voort bestaan van het demissionaire kabinet, nog dr L. G. Kortenhorst, de voor zitter van de Tweede Kamer, heeft ontvangen. Zij had hem verzocht, in lichtingen in te winnen over de mogelijkheden tot oplossing van de crisis. Het communiqué vermeldt hieromtrent overigens niets anders, dan dat dr Kortenhorst hieromtrent gisteren c gebracht. In het gebouw van de Tweede Kamer heerste gisteren een zekere van politici. De heer Burger, voorzitter van de socialistische fractie was aanwe zig. maar wist kennelijk niets af van dc geheime opdracht tot het inwinnen var inlichtingen, aan dr Kortenhorst ver leend. Prof. Romme, voorzitter van d( KVP-fractie was er en hij pleegde over leg met de andere leden van het fractie bestuur. In de loop van de morgen heeft di Kortenhorst een langdurig onderhoud met prof. Romme gehad. Uiteraard stond dit in verband met de hem verstrekti geheime opdracht. Het lijkt ons niet te boud te veronder stellen. dat de door de Koningin strekte opdracht was ingegeven door het verlangen, ook na het mislukken van d« poging-Drees, alsnog een oplossing tt krijgen met behoud van het thans demis sionaire kabinet. Blijkbaar moest dr Kor. ten-horst informeren, of aan KVP-zijdt enige bereidheid bestond, om hieraan STAKING OPGEHEVEN (Van een onzer verslaggevers) MET vrijwel algeméne stemmen is gisteravond op een drukbezoch te vergadering van de Centrale Bond in de Haagse Dierentuin besloten de staking in de haringvisserij op te heffen. Vandaag werd druk gemon sterd. Om half twee vanmiddag vertrok al een groot aantal bussen met Katwijkse vissers naar IJmuiden, waar zij zich op hun reeds klaarliggende loggers inscheep ten. Het was de bedoeling, dat een groot deel van de Katwijkse vloot vandaag nog In zee zou steken om de jacht op de Hol landse nieuwe te beginnen. Men wil alles in het werk stellen om de eerste haring nog vóór de Pinksterdagen aan de wal te brengen. De schepen die vandaag uitgaan kunnen morgenmiddag reeds beginnen met het schieten van de netten om Vrijdagmorgen vroeg weer huiswaarts te varen. Slagen deze vissers in hun voornemens, dan kan de eerste haring Zaterdag nog worden afgeslagen. In Scheveningen houdt men er reke ning mede. dat er vanavond van deze haven enkele loggers zee kunnen kiezen. De grote groep Scheveningse loggers zal pas morgenavond laat. om twaalf uur, de thuishaven verlaten. Deze schepen zul len op zijn vroegst Maandag (2de Pink sterdag) voor de wal kunnen zijn. Dan zal Dinsdagochtend kunnen worden afge slagen. Maar bij de jacht op de Holland se Nieuwe zijn verrassingen niet uitge sloten, zodat nog van alles mogelijk is. Dierentuin De vergadering in de Haagse Dieren tuin werd door vissers uit Scheveningen. Katwijk. Vlaardingen en Noordwijk be zocht. Zij was belegd als gevolg van het kort geding, dat vandaag zou worden voortgezet als de staking niet zou worden opgeheven. De vissers varen nu dus uit op de voor waarden zoals die laatstelijk door het College van Rijksbemiddelaars desge vraagd zijn vastgesteld. Hierbij kwam echter ook naar voren, dat de loonrege ling voor de drijfnetvisserij dringend na- Blijft Jean Monnet voorzitter K.S.G. De voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Kolen en Staal Gemeenschap Jean Monnet heeft de premiers van de landen, die deel uitmaken van de K.S.G. mede gedeeld. dat hU. Indien tU dit wensen, bereid Is aan tc blijven als voorzitter. Teleurgesteld door de weinige voort gang bij het tot stand komen van een Europese federatie besloot hij November vorig Jaar zijn ontslag in te dienen. In afwachting van zijn vervanging bleef hij ook na 10 Februari, de datum waarop zijn ontslag van kracht zou worden, in functie In een parlementaire vergadering van de gemeenschap werd 1 December 1954 een resolutie aangenomen waarin Monnet ver zocht werd aan te blijven. Zijn jongste besluit om aan te blijven motiveert Monnet dnor te wijzen op de goede voortgang, welke de laatste maan den is gemaakt. De Franse premier Faure stelt voor ex- premier Mayer in Monnets plaats te be noemen. maar de minister van buiten landse zaken Pinay is voorstander van een herbenoeming van Monnet. Binnen uiterlijk twee dagen dient de Trans* regering een beslissing te nemen. Derde onderzeebootjager Woensdag a..;. zal te Vlissingen de derde van de twaalf nieuwe onderzeebootjagers de Noord-Brabant te water worden ge- dere studie behoeft. Vervracht wordt dat daarmee in September reeds kan worden begonnen. Eerder dan wie ook kon verwachten een logger uitgevaren. Deze eersteling was de VI. 97 „Prinses Juliana", schip per A. van Roon, van de N.V. Doggei maatschappij te Vlaardingen. Het IJmuidense schip „Gelria" heeft van het Bedrijfschap voor Visserijpro ducten dispensatie ontvangen als eerste treiler dit jaar met gezouten haring de wal te komen. Deze haring wordt niet, zoals op de loggers roet drijfnetten gevangen, i met het trawl- of sleepnet. Juin en minister naar Algerië De oud resident-generaal van Ma rokko, maarschalk Juin. zal Zondag naar Algerië vertrekken, waar Na tionalistische opstandelingen de laat ste weken weer een zeer gespannen toestand hebben geschapen. Maar schalk Juin werd indertijd vervan gen, omdat de Franse regering over ging tot een appeasement-politiek, die ook inderdaad, zij het slechts korte tijd, vruchten afwierp. Maar schalk Juin, die geen officiële positie bekleed gaat op verzoek van de or ganisatie van oud-strijders. De Franse minister van binnenlandse zaken, Bourges-Manoury, zal Donderdag Algiers vertrekken om de autoritei ten aldaar nieuwe instructies te geven. De Franse Nationale Defensie Commis sie heeft gisteren gesproken over het zenden van versterkingen naar Afrika. Hoewel reeds 100.000 man in Algerië zijn, nen in het onrustige Constantine (in het Noorden van het land) een „tweede front" vormen en de troepensterkte ver hogen van 2.000 tot 10.000 man. Deze troe pen zouden gedeeltelijk afkomstig zijn uit Duitsland en Frankrijk hetgeen in Engeland reeds ongerustheid heeft ver oorzaakt. De verdediging van Europa zou hierdoor ernstig worden verzwakt, aldus de Londense „Times". De Limbourg weer vlot Het Belgische vrachtschip Limbourg, dat vorige week bij Petten op de Honds- bosse-zeewering aan de grond liep, is vanochtend vlot getrokken. H.M. ce Koningin rapport heelt uit- mee te werken, wanneer bepaalde be zwaren uit de weg zouden kunnen wor den geruimd. Uit kringen van de Katholieke Volks partij, die zeer goed op de hoogte kun nen zijn, vernamen wij. dat de fractie van deze partij in de Tweede Kamer het standpunt inneemt, dat iedere poging, die niet leidt tot het aanwijzen van mr Burger tot formateur, in feite niets an ders dan verloren tijd zal opleveren. Inderdaad is het zo. dat de socialisten door hun politieke blunder (het wordt hoe langer hoe duidelijker, dat zij er op hadden gespeculeerd, da' de beperkte huurverhoging ondanks haar unaniem tegenstemmen tóch wel aangenomen zou zijn geworden) aan prof. Romme nage noeg alle troeven in handen gegeven heb ben. Ook in KVP-kringen is men er van overtuigd, dat een formatie-Burger tot mislukking gedoemd zou zijn. Maar men schijnt daar op deze wijze de verant woordelijkheid voor de crisis nog eens duidelijk te willen onderstrepen. Uit het feit, dat dr Kortenhorst niets anders heeft gedaan dan rapport uitbren gen, nadat hij alleen maar contact heeft gehad met KVP-voormannen, lijkt de lusie voor de hand liggend, dat hij het officiële standpunt van zijn eigen partijgenoten in de Tweede Kamer aan H M. de Koningin heeft overgebracht. En daarmee is de kabinetscrisis geen stap nader tot een oplossing gekomen. De rol van dr Kortenhorst is, zo is ons gebleken, hiermee uitgespeeld. Er zullen nu moeten volgen: een opdracht aan mr Burger, na mislukkig een opdracht aan prof. Oud, na mislukking daarvan even tueel nog een opdracht aan een KVP- politicus, die in de verscherpte verhou dingen ook weinig kans op succes heeft. Tenslotte zal er dan weinig anders op zitten, dan dat het ontslag van het thans zittende kabinet wordt geweigerd, ter wijl het opdracht krijgt, de verantwoor delijkheid te dragen voor Kamerontbin ding en vervroegde verkiezingen. Het lijkt ons staatsrechtelijk namelijk onjuist, dat er een nieuw kabinet zou komen met als enig programma-punt Kamerontbinding. Bij een conflict tussen kabinet en Kamer zijn er grondwettelijk twee mogelijkheden: óf een nieuw kabi- tegenover een oude kamer, óf het Morgen ter stembus op de ILSY Het ILSY-vliegfeest op Ypenburg, Maandag a-s. wordt geweldig. Elf lan den komen er met hun mooiste toestel, len: België met een grote helicopter, Canada met twaalf straaljagers (zes zullen de geluidsbarrière doorbreken), Duitsland met een zweefvliegtuig dat ongelooflijke staaltjes uithaalt, Enge land met vijf straalbommenwerpers en een aantal straaljagers, verkeersvlieg tuigen, twee toestellen die een spiegel gevecht leveren; voorts Finland met een sportvliegtuigje, Frankrijk met straaljagers, een helicopter en een vrachttoestel. Italië met Thunderjets, Zuid-Slavië en Turkije met parachu tisten. de Ver. Staten met jagers en bommenwerpers, die vele stunts zullen uithalen, en tenslotte Nederland -met Gloster Meteors. Hawker Hunters, Thunderjets, en vele andere typen van de militaire en burgerlijke luchtvaart. En dan zijn we nog zeer, zeer on volledig geweest. Op een paar groepen vestigen we de aandacht. De bovenste foto toont tien dames-parachutisten uit Turkije, die boven Ypenburg zul len springen en dan de vlaggen van Turkije, Nederland en de Fédération Aéronautique Internationale ont plooien. Ook staat een sprong met 20 seconden vrije val (vertraagde ope ning) op het programma. Eerste luit. James R. Reynolds (tweede foto) is een van de beroemde Amerikaanse stuntvliegers, die de al niet minder beroemde pijlvleugelige Sabre-straaljagers zullen bemannen. Vijf jonge mannen, die samen het Sky- blazer-team vormen. En ten -slotte hei stuntteam van d«* Engelse RAF, d«rt zal vliegen in vier De Havilland Venom straaljagers: v.L n.r.: Mac McLeland, de leider luit. Bob Kendell, Tommy Gribble en Nick Jasper. Zij maken deel uit van een eskader dat in 1953 in Rhodesia triom fen behaalde. oude kabinet stuurt de kamer, het conflict Is ontstaan, naar huis. Men kan niet de Kamer naar huis laten stu- door een kabinet, dat met die Kame geen conflict heeft. Al met al is Nederland een week n: het uitbreken van de kabinetscrisis nog geen stap opgeschoten. LONDEN. 25 MEI (Van onze Londense correspondent) De Britten die menen dat de so cialisten morgen de verkiezingen zul len winnen, wordt door de book makers vijf pond sterling aangeboden voor elke pond inzet. Ook de onder zoekers van de publieke opinie geven de conservatieven de beste kansen. Volgens een enquête zullen de con servatieven 51 procent en de socia listen 47 procent van het aantal stemmen (bijna 35 millioen) op zich verenigen. Deze getallen betekenen De Geref. Kerken en het oorloqsvraaqstuk Classis Ulxecht richt zich tot particuliere Synode Inzake de vraag of de kerk zich tot de overheden moet wenden met een getuigenis omtrent het oorloesvraagstuk heeft de classis Utrecht der Geref. Ker ken haar standpunt als volgt geformu- De classis, overwegende. a. dat de kerk bij de beoordeling van aatsehappelJjke en staatkundige vraag stukken grote voorziohtigheid heeft in acht te nemen; b. dat zij daarom wijs doet zich te onthouden van een uitspraak inzake de moderne oorlogsvoering in het algemeen en een bepaalde strijdmethode in het bijzonder; c. dat het echter wel tot haar taak behoort, aan te dringen op een betere verstandhouding onder de volken; besluit zich tot de komende Particu liere Synooe van Utrecht te richten met het verzoek, dat deze zich zal wenden tot de komende Generale Synode met het voorstel dat de Synode een aantal deputaten zal benoemen, aan wie wordt opgedragen naar wegen en middelen te zoeken, waardoor de Geref. Kerken even tueel ook via haar internationale con tacten een betere verstandhouding onder lie volken zouden kunnen bevorderen en daaromtrent een volgende Synode te adviseren. Zeven personen gewond Kettingreacties veroorzaakten enorme kraters GISTERMIDDAG werd Eindhoven opgeschrikt door dertien explo sies, waardoor in totaal zeven per sonen werden gewond. De ontplof fingen gebeurden in een ondergrond se zuurstofleiding die van de Philips 'abriek te Strijp naar de Philips- fabriek aan de Emmasingel loopt. )p tien plaatsen vlogen stenen en id door de lucht en brandden de kra ters, die op enkele plekken een door snede hadden van twee meter. Postduivenviucht voor kankerbestrijding Voor de vijfde achtereenvolgende maal organiseert de Nederlandse postduiven- houdersbond van Zaterdagvliegers een bondsvlucht ten bate van de kankerbe strijding van Noyen (Frankrijk). Deze vlucht wordt gehouden op 4 Juni a s. Naar verwachting ruim 10.000 duiven zullen er aan deelnemen. Aan deze lus- trumvlucht is een prijsvraag verbonden het Koningin Wilhelmina fonds ■aan iedereen kan deelnemen. Sedert 1937 is het aantal asthmageval- schappijen ernstig rekening met het len in ons land meer dan verdrievoudigd, i prof. dr P. Muntendam, directeur- generaal van de volksgezondheid, gister- id In een bijeenkomst te Utrecht. In 1953 ging door asthma de arbeid van 36.000 werkkrachten verloren. Eén tot anderhalf procent van dc werkers lijdt in deze ziekte. In het zuiden van ons land komt veel minder asthma voor dan in het noorden. Zowel volwassenen als kinderen lijden 60 procent werd geconsta teerd tussen de leeftijden van 20 tot 40 Hieruit blijkt de grote sociale be tekenis er van. Het sterftecijfer ls naar verhouding klein en iets lager dan in Engeland Ook rouwen is dit aantal kleiner Niette- houden de levensverzekeringmaat- deze ziekte. Het aantal waarschijnlijk gestegen na-oorlogse geestelijke voorkomen ziektegevallen ten gevolge v invloed. Prof. Muntendam wees op het grote belang om reeds bij het kind met de be strijding te beginnen. Voor de volwasse nen zullen maatregelen getroffen moeten worden die werk in een gezonde omge ving mogelijk maken Brand in beroemde Vlaamse schouwburg (Brussel) Vanmorgen is brand uitgebroken in de beroemde Vlaamse schouwburg aan de Lakenstraat te BrusseL Alle decors zijn verbrand. het openbarsten van een waterleiding werden de kraterbranden echter weer gedoofd Van de zeven gewonden konden vijf na te zijn behandeld weer naar huis terugkeren- Steekvlam Op de Mathildelaan liep een vrouw met een kinderwagen, toen plotseling een steekvlam uit de grond sloeg. De kinderwagen werd onderste boven ge worpen. doch de baby kreeg geen letseL De vrouw daarentegen kreeg brandwon den aan de benen. Op een andere plaats op de Mathildelaan werd een vrouw met een kind gewond, toen vlak bij haar een ontploffing optrad. Binnen de poort van de glasfabriek werd een arbeider ge- Als gevolg van de breuk in de gas leiding trad ook een stagnatie op in de fabriek voor televisiebuizen. Het Philips ontspanningsgebouw kwam eveneens zonder gas te zitten. Omtrent de oorzaak >g niets bekend. dat de conservatieven in het nieuwe Lagerhuis een meerderheid van hon derd of meer zetels zullen krijgen. Premier Eden verklaarde enkele dagen geleden „Ik geloof dat we zullen winnen, maar ik weet niet met hoeveel...." Ook de socialisten rekenen op een over winning. Zij hebben hun vertrouwen ln de uitslag gebaseerd op vroegere statis tieken. Maar ofschoon reeds morgen moet worden gestemd spreekt men meer over de paarden die op de derby zullen lopen dan over de politiek. De stemlokalen gaan morgenochtend om zeven uur open. 's Avonds om negen "tir -aan de deuren dicht en begint het tel'en van de stemmen. Om vier uur 's n?"hU wordt het tellen onderbroken tot Vrijdag ochtend acht uur. In de loop van Vrijdag middag kan de voorlopige einduitslag worden verwacht. Intussen zetten de 18 000 havenarbeider» hun staking voort en ziet het er naar uit dat de spoorwegstaking, die voor Zater dag a s. is uitgeschrex-en ook doorgang zal vinden. twllteimoB»»!" ooit soma»1 [eugdige Zwolse dieven ingerekend Gisteren zUn vier jeugdige Zwolse wa renhuisdieven gearresteerd. Hun leeftij den variëren var. 12 tot 16 jaar. Onder leiding van hun leider, die zich de „kapi tein" noemde, opereerden zij als bende in de stad. De opbrengst van gestolen zak boekjes. speelgoedpistooltjes en ballpoints werd eerlijk verdeeld. Overigens scheen de „kapitein" er bij te varen, althans hij bevond zich reeds een week in het gezelschap van vriendje dat thuis een groot geldbedrag had ontvreemd, in Brussel. De twee jon gens waren reeds een week lang aan het fuiven, totdat de politie aldaar een einde aan het feest maakte door hen te Politiek zonder handleiding IN EEN vleugel van het ministerie van buiten landse zaken tvachten een paar duizend stalen rekken op 400 ton papier, die nu nop in Engeland zijn. Met het verkrijgen van de volledige souve- reiniteit is in West-Dutts- land ook de hoop weer gestegen dat de rekken niet al te lang meer leeg zullen blijven. Het gaat hier om de ak ten van het vroegere mi nisterie van buitenlandse zaken vanaf de stichting van de Noordduitse Bond In 1867 tof de ineenstor ting van Hitlers Rijk in 1945. Zü vormen cm vrij wel aaneengesloten relaas van Bismarck's Rijk, via de perioden van de Wil helm» en de Welmar-re- publiek tot het nazi-be wind en het einde van de laatste norlog. De Westelijke staten hebben weliswaar de uit- etnrfelyke teruggave be loofd van deze akten. men nog onzeker. En voorstellen of protesten van Duitse zijde hebben tot nu toe tveinlg gehol pen: de Geallieerden ver klaarden de documenten Buitenlandse politiek kan oedryuen, is het duidelijk Deze De 400 ton akten en an dere bescheiden rijn on dergebracht in het slot Whaddon Hall b« Oxford, waar geleerden er uier microfilms van hebben laten maken, waarvan de Westelijke Grote Drie er ieder een van bezitten De vierde was bestemd voor de Russen, maar zfc hebben deze niet oekre- rhouding Oost-West documenten heeft niet alleen voor het land en zijn politiek nodig, maar ook voor vele uan tijn burgers zijn zij uan groot belang. Pas «a de teruggave heeft men weer een solide basis voor het werk van buitenlandse zaken. Al was het alleen maar. omdat men op het ogenblik niets weet van allerlei protocolaire voor schriften en bijvoorbeeld ook el slechter den. 'atiflcatieoorki orecies moet uitzien. Ook heeft men peen materiaal 'er beschikking over vroegere gebeurtenissen «n bijvoorbeeld het Saar- jebied of de onderhande lingen met Polen en an dere landen. Men tast maar zo'n beetje in het duister. Er is voor bet souuerclne Duitsland maar één uitwegDe rek ken in Bonn moeten toeei Sombere geluiden over onze zuivelpositie De verbruiker heeft niet gereageerd op de prijsverhoging van de melk drie cent in Januari. Het verbruik even groot gebleven; alleen was er verschuiving van flessenmelk naar losse melk. Dit zei de algemeen secretaris va Koninklijke Nederlandse zuivelbond, dr E. van der Wiel, gisteren op de verga dering van de Groninger zuivelbond Hij noemde de algemene zuivelpositie ongunstig: de prijs- is dit jaar 0.14 cent beneden de garantieprijs gebleven melkproductie in West-Europa neemt per jaar 3V4 procent toe. de bevolking 0.6 tot 0,7 pet. het verbruik per met lVt procent. Er is dus een tendenz de productie meer te doen toenemen dan er kan worden opgenomen Wat de kosten betreft: de lonen stij gen en van 'de daling voederprijzen kan door monopolieheffingen niet worden geprofiteerd. De overheid zal het ko mende jaar ongeveer 50 millioen gulden moeten betalen uit het landbouwegali- satiefonds. Het wordt zoeken naar afzet gebieden buiten West-Europa Aan het toenemende protectionisme moet ook een eind worden gemaakt Dulles: Duitsland kan niet neutraal zijn WASHINGTON. 24 MEI. Amerika heeft kanselier Adenauer de verzekering gegeven dat het gekant is tegen neutralisatie van Duitsland, al dan verenigd. Aldus heeft Dulles, dc Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, gisteren op een persconferentie medegedeeld. Niemand zal volgens Dulles willen ge loven, dat de 70 millioen Duitsers met hun grote tradities voorbestemd zijn een neutrale rol te spelen Dulles noemde de missie van Kroesjtsjef en. Boelganin naar Belgrado „een nede rige pelgrimage om een scheurmaker van het Sowjetcommunisme te eren." De qister verwacht dat deze missie de onrust en de el9en voor de vrijheid in de satellietstaten nieuw voedsel zal ge ven. Van de conferentie der Grote Vier ver wacht Dulles niet onmiddellijk belang rijke besluiten. Die zullen wellicht later I komen als de besprekingen op lager (ministers)niveau worden voortgezet. Stabiele kabinetten in Frankrijk? PARIJS. 24 M!EI. Met 404 tegen 201 stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering een wets ontwerp van Paul Reynaud goedgekeurd, dat beoogt een einde te maken aan dc vele kablrietscrises. Communisten en socialisten stemden tegen. De grondwet dient volgens het etsontwenp te worden gewijzigd. De wijzigingen betreffen het stemmen over de vertrouwenskwesties en moties afkeuring, de procedure betreffende de ontbinding van het parlement, de organisatie van de Franse Unie en de wijze van het aanbrengen van gondwets- wijzigingen. Het voorstel gaat nu naar de Senaat. Gistermiddag ls op de Schlekade, hoek Walenburgerweg te Rotterdam de 24-jarige wielrijdster N. J. van Berkcl uit de Boezemlaan door een vrachtauto overreden en gedood Dioog - zonnig - warmer Nu gaat het naai de zomer toe A an de langdurige periode van extra koud weer is deze week een einde gekomen. Het ziet er naar uit dat het weer ook de komende dagen onder In vloed van hogedrukgebieden zal staan. Er is uiterst weinig kans op neerslag. Overwegend zonnig weer met geleide lijk hoger wordende temperaturen is waarschijnlijk. Maandag stroomde met zuidwesten winden zachte, vochtloe oceaanlucht ons land binnen, waardoor in de zui delijke provincies het kwik tot 16 d 17 graden opliep. Intussen is deze oceaanlucht alweer verdwenen. Boven de Noordzee kwam namelijk een gebied van hoge druk tot ontwikkeling, waaromheen iets minder zachte, maar drogere lucht stroomde, die gistermiddag, nadat de tvind naar noord tot noordoost was ge draaid. ons land bereikte. Het klaarde daarna op, zodat de afgelopen nacht een flinke uitstraling kon optreden. De laagste temperatuur (2 en 3 graden) kwamen voor in het noorden en noord oosten van het land. 7n Vlissingen en op het vliegveld Zuid-Limburg kwam het kwik niet beneden 8 graden. Maar nu riet het er goed uit. De Mei maand heeft nog één week om veel goed te maken. HET WEER IN EUROPA si: X,rt licht beu geh. beu licht beu licht beu alls it- WEERBERICHT Droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met over het al- 1 gemeen weinig bewolking. Zwakke tot matige wind tus sen Noord en Oost, later rui mend naar Zuidoost. Tame lijk koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen ale vandaag, in de Zuidelijke provincies echter iets ho gere. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: Zon 435—20.44 Maan on der 0.12, op 9.40. Op 28 Mei EX.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1