Mn Verkiezingsagenten op pad om stemmen te winnen ir Haringvloot vaart volgende week nog niet uit met melk meer mans DZIZ7Z Prof. Waterink waarschuwt tegen de schema's NIEUWE lEIDSCHE COURANT ZATERDAG 21 MEI I9SS DE KOMENDE VERKIEZINGEN IN ENGELAND V Gesalarieerde krachten roeren bevel over districtskantoren... (Door prof. dr J. J. de Jong) In ons vorige artikel is de organisatie van de partij-propagandadiensten en de haar ten doel staande middelen besproken. Prof. dr J. J. de Jong behandelt thans de reeds in het vorige artikel summier aangestipte activi teiten van de agenten en verblijft nog even in de districten buiten Londen. Inmiddels blijkt uit een opinie-onderzoek dat ae grote meerderheid dei- Engelsen een conservatieve overwinning verwacht, nl. 55% tegen slechts 19% een Labour-zege. Op een vraag, hoe men zou stemmen, antwoordde 4914% conservatief en 47^% Labour. zingsperiode hun werkzaamheden staken, staat de agent formeel alleen voor zijn taak. een opgave die hem veelal tot diep De wet verplicht iedere candidaat een verkiezingsagent aan te wijzen. Deze agenten zijn verantwoordelijk voor het verloop van de verkiezingscampagne in hun district en in het bijzonder voor alle uitgaven ter zake gedaan. Het is nl. ver boden meer dan een zeker bedrag, afhan kelijk van het aantal kiesgerechtigden, uit te geven. Deze zeer straffe bepalingen werden oorspronkelijk ingevoerd om het omkopen van kiezers en andere ongerech tigheden tegen te gaan. Thans dienen zij voornamelijk om te zorgen voor gelijke kansen uit financieel oogpunt voor de verschillende partijen. Dat overigens deze gelijkheid van kansen maar een betrekke lijk begrip is moge blijken uit het feit, dat in tal van districten het toegestane uitgave-maximum nog altijd boven de I 10.000 ligt. Lang niet iedere politieke groepering kan zich een dergelijk bedrag veroorloven, een bedrag dat hoofdzakelijk door middel van particuliere giften en bij de socialisten ook ten dele uit giften van bevriende organisaties moet worden bij een gebracht. Socialisten ingelopen Voor zover plaatselijke verkiezingen welker uitslagen tot dusverre de conser vatieven slechts reden tot tevredenheid hebben gegeven de agent niet teveel hinderden was tot voor kort naast het inzamelen van geld het briefstemmen zijn grootste zorg. Een enkele jaren geleden in de kieswet aangebrachte wijziging maakt het nl. voor zieken en enkeje an dere groepen van kiesgerechtigden moge lijk per brief te stemmen, mits dit uiter lijk twee weken voor de stemming werd aangevraagd. Mede dank zij een betere organisatie was deze regeling tot dusver bijzonder gunstig voor de conservatieven. Een van de best geïnformeerde politieke waar nemers gaf ons zelfs als zijn oordeel, dat de conservatieve overwinning in 1951 zon der meer was toe te schrij^n aan de briefstemmen. Uiteraard hebben agenten sindsdien al hun krachten ingespannen om, van socialistische zijde, deze achterstand in te lopfen en. in het conservatieve kamp, hun voorsprong te behouden. Onze voor lopige indruk is dat de socialisten, ver geleken bij 1951 iets zijn ingelopen zonder de conservatieve voorsprong teniet te De verkiezingsagent Onrustig Gejaagd AKKERTJE ...dat helpt direct! 't Verklaard ulfzichi Een Franse terugtocht TJE FRANSEN beleven op het ogenblik in het vroegere Indochina een we terugtocht. Er zijn twee dingi daar duidelijk op wijzen: ten eerste de ontslagaanvrage van de Franse commis saris-generaal en opperbevelhebber van de Franse Unie-troepen, generaal Paul Ely, en voorts het terugtrekken van de Franse troepen uit de Zuidvielnamese hoofdstad Saigon. Beide besluiten tonen aan, dat er het een en ander veranderd is, hetwelk de Fransen genoodzaakt heeft, hun houding opnieuw te bepalen. De positie van generaal Ely was in de afgelopen weken zeker niet van prettige aard, omdat premier Ngo Dinh Diem sinds het uitbreken van de gevechten met de Bin Xoejen-re- bellen de generaal op geen enkele wij ze meer heeft wil len raadplegen. Diem beschuldigde i Fransen zelfs dat zij de rebellen morele steun hadden verleend om de val van zyn kabinet te veroorzaken. Wellicht wil Parijs nu trachten, door het benoemen van een burger-commissaris-generaal een politiek van toenadering tot Diem te bevorderen. QM DIT LAATSTE te bereiken hebben de Fransen waarschijnlijk ook be sloten, hun troepen uit Saigon terug te trekken, omdat Diem duidelijk heeft laten blijken dat hy de aanwezigheid van de Franse troepen in de hoofdstad be schouwt als een belemmering streven naar een oplossing van de Zuid- vietnamese kwestie. Uit de houding der Fransen kan worden opgemaakt, zelfs zij nu zij het niet openlijk toegeven, dat premier Diem thans een krachtige positie inneemt. Hoe krachtig die positie is. bleek gis teren nog toen Diem de Amerikanen. Fransen en Engelsen uitnodigde voor een bespreking in Saigon over de Zuidviet- namese kwestie. De Fransen, die nog niet zo lang geleden heer en meester waren in Indochina, worden nu op één lyn geplaatst met de Amerikanen en En gelsen. En het staat wel vast. dat de in vloed van de Fransen bij de komende besprekingen, waarop ook de positie van ex-keizer Bao Dai ter sprake zal worden gebracht, niet groot zal zijn, wellicht minder groot dan die van de Amerikanen ln de nacht in beslag neemt. Eerstens wijst hij een aantal al dan niet betaalde helpers en helpsters aan. Voorts moet de agent een kantoor openen: het districts hoofdkwartier met eventueel een aantal bijkantoren in het district. In een der door ons bezochte districten had de con servatieve agent zelfs niet minder dan 15 bijkantoren. De meeste conservatieve districtskanto ren maken enigszins de indruk van mili taire commandoposten. Overal waar wij kwamen troffen wij een beroepsagent, veelal een voormalig bevelvoerend offi cier uit de eerste of tweede wereldoorlog. Evenals zijn secretaresse is hij ln vaste dienst van de partij. Dit is het geval in 'net overgrote deel van alle kiesdistricten. Voor de socialistische agenten staan de zaken anders. Zelfs in Londen zijn slechts in 47 van de 61 districten agenten ln vaste dienst. Voor het gehele land is het aan tal minder dan de helft der districten. In zekere zin echter hebben de socialisten hier ook minder behoefte aan. want vrij wel alle vrijgestelden van de geestver wante maatschappelijke en andere orga nisaties zijn bereid waar nodig bij te springen en ta helpen. De liberalen zijn als op 'vrijwel ieder punt ook ten aanzien van de vaste age iet slechtst af. In nauwelijks 1/7 vj de districten bezitten zij er een. Wel heb ben zij evenals de belde grote partijen speciale opleiding met zware exan voor vaste agenten en een schriftelijke of mondelinge cursus voor hun tijdelijke agenten. De „canvass' Een van de belangrijkste taken van di agent en zijn medewerkers is de „can vass". Een agent met meer dan 30 jaar ervaring in verkiezingswede gaf on: de voornaamste doeleinden van dit blik- sem-huisbezoek: „Het overbrengen de complimenten van de candidaat de kiesgerechtigden" en hen aldus te her inneren aan hun recht om te stemmen. Een deel van zijn taak bestaat uit ontdekken van een politieke voorkeu: het overtuigen van de eigen aanhangers van het belang om te gaan stemmen noteren van de namen van hen. die per auto of anderszins naar het stembureau moeten worden gebracht en het overreden van de weifelaars. Daarbij komt dan nog het opsporen van de nieuwe adressen degenen die verhuisd zijn, het samenstel len van, de politieke plattegrond vai district, het voorlichten van de agent het verloop van de campagne en de v zaamheden der tegenpartij. In de prac- tijk blijkt het echter onmogelijk de 60.000 of meer kiesgerechtigden allen te berei ken en Juist bij deze verkiezing i moeilijker dan ooit vanwege de snelle vlucht, die de televisie hier heeft geno men. Elke avond uitzendingen, en verbazingwekkende toeneming van aantal ontvangtoestellen met name i gezinnen met lagere inkomens! De tele visiekijker neemt in vele gevallen zelfs de moeite niet om open te doen, war de agent op huisbezoek komt. me gevolg dat de „canvass" in tal van distric ten, vooral in en bij Londen, niet dan een derde of in het gunstigste geval de helft van de kiezers omvat Als gevolg hiervan moeten de agent en rijn mede werkers straks op de stemdag werken aan de hand van zeer onvolledige gege vens, zoveel mogelijk aangevuld met cijfer- en feitenmateriaal van oudere datum, met alle moeilijkheden van dien. Dr Schiphorst en zuster Israël nog in leven Volgens het in Medan verschijnende dagblad Patriot zouden de Nederlandse arts dr Schiphors* en zuster Adrie Is raël. die op 22 Februari 1953 tijdens een mandeling buiten Brastagi spoorloos ver dwenen zijn, ergens in Midden-Atjeb zyn gesignaleerd. Zy zouden daar als medische krachten werkzaam zijn voor de rebellen. De dokter en de zuster maakten op de bewuste dag buiten Brastagi een wan deling en waren het laatst gesignaleerd door de bevolking, toen zij in de rich- van de Gunung Sibajak wandelden, politie, die nasporingen verrichtte, vond enige sigarettenpeukjes, maar ver der geen spoor. Patriot maakt thans mel ding van een militair radiogram. dat op 10 Februari 1955 was opgevangen en afkomstig zou zijn uit Takengon, waarin wordt vermeld, dat de beide verm door patrouilles in Midden-Atjeh w waargenomen. Verder zou een brief zijn onderschept, waarin de zuster aan een verpleger in Kabandjahe verzocht aan haar familie in Nederland te schrijven, dat zij het goed maakt en op een weer zien hoopt. Verder vermeldt het blad nog een me dedeling van een man, die aan de ben den wist te ontsnappen en die verteld zou hebben, dat hij tijdens zijn gevan genschap was verpleegd door een Euro- dokter en een Europese verpleeg J. C. Ebbingc F. van Schendel c Besluit van moderne organisatie Stichting van de Arbeid veroordeelt optreden van moderne bond Kampeerders helpen kampeerders Om de vele kampeerders te Zandvoort. wier huisjes in de storm van Woensdag j.l. schade opliepen, te helpen, is het „Noodfonds Stormramp 18'5/55" gevormd met als motto: „Kampeerders helpen kampeerders" De Stichting Nederlandse forensen kam peerverenigingen nam tot deze oprichting het initiatief. Het is de bedoeling ook ir de toekomst bij voorkomende omstandig heden hulp te verlenen. Voorzitter van de stichting is de heer H. A. van Ommen. Javastraat 27 II, Amsterdam-Oost. Werkgevers prijzen beleid vari Zijlstra en Mansholt Huren omhoog en desnoods lonen omhoog, dat moet economie kunnen dragen (Van onze sociale redacteur) In een gisteren ter gelegenheid van de verschijning van zijn jaarverslag in hotel „Wittebrug" (Den Haag) gehouden persconferentie heeft de voorz. van het Verbond van Ned. Werkgevers, de heer T. J. Twijnstra, grote waar dering uitgesproken voor het door de minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra, gevoerde beleid, dat op vele punten bekwaam was. Het Verbond heeft grote eerbied zijn capaciteiten. Spr. betreurde het in het bijzonder, dat deze minister de wet op de ondernemersovereenkomsten nu misschien naar het Staatsblad zal kunnen bren gen. Hij zou het betreuren, als er ver andering in het beleid kwam Een der bestuursleden, drs J. de Vries, sloot zich hierbij aan ook voor wat mi nister Mansholt betreft In deze conferentie werden enkele ver dere punlen van het beleid van het ver bond toegelicht Het plaatst zich voor wat het principe betreft achter het wetsontwerp op de on- emersovereenkomsten. Dit doet niet alle kartelpoliliek in de ban, zoals in Amerika, doch kent incidenteel ingrijpen, als de overheid meent, dat de grens over schreden wordt. De verantwoordelijkheid die de ondernemers tonen, is dus bepa lend voor het hanteren van de wet. rechtelijke organen van het bedrijfsleven moeten worden toegekend, is actueel en demonstreert de samennang van de ge hele problematiek. ln het verdere deel van het verslag le ren we om. over net kartelbeleid van ge minister van economische zaken, dat. algezien van de vraag, of dit in vol doende mate rekening houdt met de eco nomische realiteiten, een beleid, dat de op expansie gerichte krachten in onze maatschappij wil stimuleren, de steun van het verbond verdient. Naar de me ning van de verslaggever zal een her oriëntatie op het gebied van het kartel- oeieid lot stand moeten komen. De verwachting wordt uitgesproken. Jat de industrie bij haar prijsbeleid mati ging zal betrachten. Ongeveer 1200 vissers, leden van de (moderne) b(j het NVV aangesloten Cen trale Bond van werknemers in het Tran sportbedrijf hebben gisteravond tijdens een bewogen vergadering in de Haagsi- Dierentuin besloten de stakingsactie voort te zetten. Zij zullen dus niet mon steren. Volgende week Vrijdag zal men opnieuw vergaderen. Het standpunt dat de vissers dan zullen innemen zal afhan gen van de situatie zoals deze dan is. De haringvloot van cheveningcn en die van Vlaardineen. Katwijk cn Noordwflk, mo gelijk op enkele schepen na, zullen dus Maandag a.s. niet uitvaren. Het bestuur van deze socialistische vak organisatie deed de vissers uit de vier visserijplaatsen verslag van de onderhan delingen. zoals deze ln het laatste sta dium zijn gevoerd. Voorts deelde men het bindende besluit van het College van Rijksbemiddelaars mede, dat zoals het bestuur zeide door geen enkele actie van welke aard ook gewijzigd kan worden. Niettemin besloten de aanwezigen, op drie vissers na. de staking voort te zet ten. Wel besloot men medewerking te verlenen aan de vandaag te houden Vlag getjesdag in chevemngen. Men was ont stemd over de wijze waarop het College van Rijksbemiddelaars zijn besluit bekend had gemaakt, teeds weer. zo werd nog gezegd, komen de reders enige weken voor Vlaggetjesdagdag met hun voorstel- Wijziging Garantiewet Militairen K.N.I L. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, dat tot doel heeft enkele wijzigingen te brengen in de Garantie- wet Militairen K.N.I.L. Deze wetswijzi ging is epn vervolg op de wijziging van de Garar.tiewet Burgerlijk Överheids Personeel, die vorige jaar plaats had, en in- principe gelijk was aan de wijziging, welke de minis'ers Beyen, Luns cn Van de Kieft voornemens zijn aan te brengen in eerstgenoemde wet. De wijzigingen, die betrekking hebben op het dienstverband in het voormalig K.N.I.L., houden voornamelijk in: a. het vervallen van de eis van het bezit van de Nederlandse nationaliteit op 26 December 1949: b. het verlenen van overtochtsrech ten naar Nederland aan zonder recht op pensioen afgevloeide beroepsmilitairen en hun gezinsleden; c het openstellen van de mogelijk heid voor zonder recht op pensioen af gevloeide beroepsmilitairen om voor hun weduwen en wezen pensioenrechten te vei*krygen; d. het invoeren van de verzachting van de anti-cumulalieregeling, overeen komstig de Garantiewet Burgeriij-k Over heidspersoneel Indonesië. Gezien het feit. dat het K.N.I.L reeds jaren geleden is opgeheven, blijft de Garantiewet uitsluitend op het verleden gericht. Op Tweede Pinksterdag zullen mili tairen van het voormalige dekkings detachement Willemsdorp aldaar een onthullen, dat de herinnering nd houdt aan de gevallen strijdmak- len. Daardoor ontstaan de moeilijkheden steeds rondom deze dag. Het komende jaar zullen de reders tijdig, bijv. op 31 Dec. met hun voorstellen moeten komen anders zal er op de komende Vlagetjes- dag niet worden gevaren, aldus de me dedeling ter vergadering. In strijd met goede normen De afdeling Katwijk van de CbristeliD»- Bedrijfsgroepencentrale heeft gisteravond ook vergaderd. De secretaris-penning meester de heer C. van der Wal bracht verslag uit van de besprekingen met de tichting van de Arbeid en het Collge van Rijksbemiddelaars. Tijdens deze besprekingen werd hel op treden van de Centrale Bond unaniem veroordeeld als te zijn ln strijd met de normen van he georganiseerd overleg Er werd aan herinnerd, da door de par tijen een bindend besluit was gevraagd zodat aan de genomen besluiten uitvoe ring had moeten worden gegeven. De richting van de Arbeid is van mening dat er moet worden gegraaid cn Indiër gelegenheid wordt gegeven ot monsteren, er ook gemonsterd moet worden. Met algemene stemmen werd het be leid van het hoofdbestuur van de Chris telijke Bedrij fsgroepenccntrale goedge keurd Mohammedanen bediijven zending in Nederland Eerste steen gelegd voor eerste moskee Tegenover het gebouw van de BPM in Den Haag is gistermiddag op de Oost- duinlaan de eerste steen gelegd voor de eerste moskee in Nederland. Deze mos kee is van de Ahmadiyya Muslim Missie. Nadat een der leden van de missie uit de Koran had voorgelezen, hield sir Zafrullah Khan een korte toespraak, waarbij hij o.m. hetgeen voorgelezen was voor de aanwezigen uitlegde. Het was aanvankelijk de bedoeling dat het hoofd van deze beweging de eerste steen zou leggen, maar deze leider verblijft om gezondheidsredenen momenteel ln Zürich. Sir Zafrullah Khan la9 een boodschap van de Muslim-beweging voor. waarna hij een stukje steen van de oorspronke lijke hoofdmoskee in Kadian (India) in metselde. De missie in Nederland heeft 40 leden De plechtigheid werd namens de vereni ging voor internationale rechtsorde bij gewoond door oud-minister Joekes Het huurprobleem is één van de b< langrykstc. waarover wc sociaal en eet uomisch gesteld worden. Al is spr. het eens met de politiek va de regering, dat er dit jaar enige ru: moet z(jn in de lonen, toch ziet hij w< een mogelykhcid. zich op een dplossin van het huurprobleem op langer* vast te leggen, ook al zal dit loo» satic vragen. Als onze economie is. moet zü dat kunnen dragen. In zake dc energievoorziening kan het verslag zich niet aan de indruk onttrek- j ken, dat het beleid, in sommige gevallen ooral door de gemeentelijke productie- jen distributiebedrijven ten aanzien van {de electriciteitsprijzen gevoerd, niet gc- heel overeenstemt met het streven, de zo l noodzakelijke industrialisatie te bevor- Gerei. Schoolverband in Utrecht Paedagogiek vanuit openbaring Gods (Van onze schoolnieuwsredacteur) 'ET WOORD en het woord staan voorop in alle kwesties van opvoeding. Met deze ene zin zou men het referaat van prof. dr J. Waterink, dat op de gisteren in Utrecht gehouden vergadering van het Gereformeerd Schoolverband werd be sproken, kunnen samenvatten. Paedagogiek is paedagogiek vanuit de openbaring Gods, of zy is geen Christelijk^ paedagogiek. De rector-magnificus van de Vrije Universiteit waarschuwde oor het maken van de beginselen tot Intellectuele schema's, waardoor men poogt het les en verstandelijk te verklaren. Het paedago- gisch woord, dat wij spreken, heeft alleen maar echte Invloed op het kind, als het door onze ziel is gegaan, wanneer het komt uit de eenheid en de totaliteit van onze gehele persoonlijkheid, als Het Woord in ons leeft. Als we dat zouden vergeten wordt ons leven koud. ons paedagogisch woord een kil gebod, een koude formule. Goed orthodox, zeker, maar niet zo. da: als God het niet verhoed:, onze kinderen voor zulk een orthodoxie op de vlucht gaan: of brave, „steile" gereformeerden worden, die op hun beurt het weer zo verschrikkelijk goed weten en die zo er veel verstand hebben van begin selen. Maar het beginsel moet beleefd wor den in de volle werkelijkheid van het Zware straf geëist tegen soldaat Slal wat los en vast was Voor de krijgsraad te Arnhem is giste ren een gevangenisstraf voor de tijd van acht maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ontslag uit de militaire dienst ge- eist tegen de 20-jarige dienstplichtige sol daat C. J. van A. te Schaarsbergen. Hij werd er van beschuldigd in zijn functie als facteur zowel vervoersbewij zen als sigaretten te hebben gestolen en uit brieven, die aan zijn zorgen waren toevertrouwd, geld en geldwaardige pa pieren te hebben genomen. Bovendien schreef hij een Leidse sui- kerwerkenfabriek aan. om hem kistjes borstplaat te sturen, bestemd voor wed strijden onder militairen die met de feest dagen niet met verlof naar huis konden. Vooral de laatste daad vond de audi teur-militair uitermate schandelijk. Alvorens de man te vonnissen, wilde de krijgsraad nog een psychiatrisch rapport ontvangen. Vrijheid Vrijheid en verantwoordelijkheid zijn senering en inslag in het.jaarverslag van dit verbond, de liberale of algemene werkgeversorganisatie, het economische deel van de twee-eenheid met het Cen traal Sociaal Werkgeversverbond. lnoreuken op de vrijheid in de mede dinging moeten volgens het verslag met voorzichtigheid omringd zijn. Ordening moet aoor het bedrijfsleven geschieden, niet door de overheid. Vele van de bestaande ondernemers- overeenKomsten zyn in de depressie jaren ontstaan en het is de vraag, welke ongetwijfeld in een aantal gevallen bevestigend moeten worden beant woord. of de gekozen vorm en zelfs de geneie samenwerking nog wel past in een tijd, die alle aspecten vertoont van een verdere grootscheepse economische expansie. De vraag, of en zo ja op welke wijze bevoegdheden op het gebied van pryzen, lonen cn kartels aan publiek- Nieuw veevoer doet de dieren sneller groeien Dr M. vari Eekelen, directeur van het Centraal instituut voor Voedingsonder zoek te Utrecht, acht het gebruik van anti-biotica in de veevoeding, ter bevor dering van een snellere groei van slacht- varkens. aanbevelenswaardig. In 19491950 werd ln de V.S. gevonden, dat zeer kleine hoeveelheden anti—biotica 'penicilline, aureomycine. terramycine c.d.) toegevoegd aan het veevoer '5 a 10 per ton) de groei van kuikens en Jonge varkens versnellen, waardoor het moge lijk is de dieren vlugger o£ slachtgewicht te krijgen. De invloed van de antl-biotica is het grootst, wanneer de omstandigheden waaronder de dieren worden gehouden (voer. huisvesting) niet te best zijn. In ons land stond men afwijzend tegen over deze toevoeging, omdat men nade lige gevolgen vreesde, zowel voor de consument als voor een gezonde nako melingschap van het betreffende dier. Wie kan het slot raden Brutale vader verdient straf, menen de winnaars Het probleem, dat Fica ten Houte de Lange in haar laatste korte verhaal stel de, heeft vele pennen in beweging ge- oracht. De inzichten lopen weer zeer uit een. want het vraagstuk was niet een voudig. „Een oudere man. die een jong meisje in een openbaar middel van ver voer zo onbeschaamd behandelt en dan bij de halte, waar zij uitstapt, bemerkt, dat hij zijn avances heeft opgedrongen aan ziin toekomstige schoondochter, heeft een stevige afstraffing verdiend". Het juiste antwoord Peter zag hoe z'n vader schrok. Maar die herstelde zich. zo gauw hij z'n zoon zag. „Zó. nou" zei hij, „je hebt een beste smaak. Geluk gewenst". Onkie was verbijsterd. „Aange naam". wilde ze zeggen. Ze slikte het woord in en knikte stroef te gen Peters vader, toen ze hem een hand gaf. Zij dacht: „Wat is dit voor een meent een van de inzendsters. Anderen zijn het daar helemaal niet mee eens, doch laten het ernstig gegriefde meis.'e veranderen als een blad aan een boom. als ze bemerkt, dat het Peters vader was, die haar de kool stoofde en zy enscene ren zelfs omhelzingsscenes. Walgelijke Situaties ontstaan daardoor, boordevol onwaarachtigheid en wij stellen ons er niet achter. Ook alle flauwe grapjes, die de vader maakt om zijn lichtelijk gedeukt figuur te redden, verwezen we naar de prulle- mand cn wc stellen ons achter hen. die het dichtst by het juiste antwoord kwamen: De eerste prijs f 10 is voor Chr. Peur- sum Huge, Oegstgeesterwcg 29. post Rijns burg, die de vader laat zeggen: „Zo jon gen, je keus is niet slecht, zo zou ik het ook gedaan hebben." En Onkie zegt: „Mijnheer, als de vader van Peter, wil Ik graag kennis met u De tweede prijs (f 5) is voor mevr. H. H. TonLogtcnberg, Raiffeisenlaan 2, Utrecht, die de vader laat zeggen: „Ik wens je geluk met je keuze jongen. We hebben al kennis gemaakt in de bus. Ik had bijna vergeten, dat jeugd bij jeugd behoort." En Onkie: „Ja. maar zo is het beter, vindt u niet?" De rijksdaalder gaat naar mevr. M. MontebaVan Loef, Hoge Mors weg 48. Oegstgcest voor het antwoord: „Ik kan niet anders dan je keus bewonderen". Het antwoord van Onkie komt overeen met dat van de eerste prijswinnaar. Op het te Rome gehouden congres, dat door dr Van Eekelen werd bezocht, kwam het licht, dat de Nederlandse bezwa- nergens elders gevoeld worden en de toepassing van de middelen algemeen ge schiedt. De economische voordelen van toepas sing van het middel zijn groot. In Dene marken drukt men er de prijs van de bacon varkens mee. leven. Dat bewaart de Christen voor die merkwaardige krampachtigheid, die ook bij sommige gereformeerden vinden, waarbij het beginsel als stalen en rechtlijnige lineaal langs het leven wordt gelegd. In feite pro beren zij langs een slechts verstandelijk uitgestippeld lijntje te lopen. Dat is on bijbels en dus ook ongereformeerd: heeft het denken geïsoleerd hit het verband van de eenheid van het door God geschapen leven. Van de onder wijzer wordt gevraagd dat hij (zij) normaal levend Christen is, die geen breuk kent tussen woord en werkelijk heid. die ook de eenheid kent tussen de beginselen, waaruil wij leven en de activiteit waardoor wij het kind onder- t ijzen. „Vaten" in Gods huishouding In zijn openingswoord wekte de voor zitter, dr W, E. Gerritsma uit Zoeter- n.a.v. Handelingen 9 15, zowel bestuursleden als onderwijzend perso neel op, evenals Saulus, werktuigen te om het Evangelie uit te dragen. God gebruikte namen als Groen, Kuyper e.a. als instrumenten in Zijn hand. Maar ook wij zijn „vaten" (de oude Bijbelvertaling bezigt dit woord i.p.v. werktuigen) in Gods huishouding. Hij richtte voorts een felicitatie aan het adres van prof. Waterink die werd benoemd tot eredoctor van de Gentse universiteit en stelde de nieuwe adjunct secretaris mr H. J. Swagerman. aan de vergadering, voor. De 82-jarige heer F. van Woerden utt Den Haag zat op de eerste rij. Helaas liet de gezondheidstoestand van de 94- jarige heer J. v. d. Waals uit Nijkerk (erelid) niet toe te komen. Hem werd een telegram gezonden, evenals aan de oud-voorzitter mr Donner. die wegens ziekte niet aanwezig kon zyn. In het bestuur werd in de vacature- A, v. d. Berg gekozen de heer R. Rouke- ma uit Oenkerk. De volgend jaar te hou den jubileumvergadering (29e jaarver gadering) zal weer in Utrecht worden ge houden. Tevens zal dan een expositie worden ingericht. Zij. die inzendingen hiervoor tijdelijk willen afstaan, kunnen zich melden bij het bureau van het Ver bond. Blijkens het jaarverslag van de se cretaris, de heer Th. A. Versteeg, telde men op 31 December 1954 476 scholen 'v.J. 463). 2662 onderwijzers (essen) iv.j. 2382) en 85.069 leerlingen (v.j. 81.898). Nederlands Fraaiste Geïllustree rde Weekblad DesclUftiu'ecf.ecaf.Joe^slouii! Ontdek dit gastvrije land. waar de Baedeker nog geen vaate reisgenoot is. Stel U onder de hoede van doorknede gidsen als Maria Austria en Henk Jonkeren geniet ln woord en beeld van een tocht door dit met zo n rijke natuur begiftigd land. deze week in De Spiegel Ormandy komt! Spiegel geschrr De tuinen open! Goochelen mot millioeneu. Erfenissen geven aanleiding tot meningsver schillen. vooral als er beweerd wordt dat er millioenen verdwenen zijn. Om die bewering Sportpark bijeen en wilden er meer van weten. Voor 30 cent op de eerite rij! Geeo dare SUIIesplsstoenRU De Spiegel zit e kijkspel, dal dit échte g Deze bon invullen P en meteen verzenden WOONPLAATS: lef of opgeplakt op briefkaart

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5