Jöllenbecks Posaunenchor in Lutherse kerk Leidse burgerij geeft veel voor sociale doeleinden Jongens en meisjes zwemmen gediplomeerd en wel Gronheid TYPEN zs STENO nieuwe leidsche courant 3 ZATERDAG 21 MEI 1955 MUZIEK VAN HOOG GEHALTE Duitse Christen-jongemannen streven naar de volmaaktheid TTET POSAUNENCHOR van de Chr. Jonge Mannenvcreniging te Jöllen- beck (onder Bielefeld), door een vroeger optreden in de Pieterskerk hier ter stede niet onbekend, is dezer dagen te gast bij de Lutherse Ge meente. In de kerk aan de Hooglandsekerkgracht speelde dit fanfare-orkest gisteravond onder de ingetogen leiding van Gustav Schmidt. Geestelijke muziek van Duitse componisten. Deze jongemannendie hun kunst i dienst gesteld hebben van Christus, streven juist daarom naar het hoogste, voor hen bereikbare niveau. Daar mankeert het bij ons te lande nog wel eens aan. i dan zeggen, „we (De fuga uit Rachs Magnificat bleef doorzichtig door de rustige stemvoering, „Nou ja, hoort ijn maar amateurs volmaaktheid te doen. AÏs j- Dit laatste klópt. goed méént." Maar het lijkt ons toch fcalige, en voor een Christen weinig volle houding, met bewustheid niet te willen streven naar de perfectie, als het de dienst van Christus betreft Voor Hem is immers het schoonste nog niet schoon genoeg 'Deze Duitse Christen-jongemannen be seffen dit en ze handelen er ook naar Met do muzikale techniek is het bij de Oosterburen altijd wel in orde geweest. Een Duitser doet alles „gründlich'" „pünktlieh", ook in de kunst, en vooral in de muziek. Met verbazing ontdekt men, hoe vèr deze amateurs het loonvorming en de beheersing rhythme en gevoel gebracht hebben. De toon van elk -instrument is volwaardig klank van het geheel mild cn rond! zonder een spoor het rhythme is w van déformatie door aarzeling, de voelsuitbeelding bescheiden De werkloosheid in Leiden Zoals verwacht kon worden, daalde het aanbod gedurende de periode van 9 t/m 14 Mei 1955, na de lichte stijging in de vorige periode ,en wel van 485 tot 430, t.w. 380 als geheel werkloos ingeschreve nen en 50 bij objecten voor aanvullende werken geplaatsten. De schommeling, waaraan het aanbod onderhevig is. kan als een normaal ver schijnsel worden aangemerkt, dat ont staat door zgn. wrijvingsfactoren (over gang van het ene naar het andere v gepaard gaande met zeer korte perioden van werkloosheid). Wel is het niet van betekenis ontbloot, dat nu reeds het laagtepunt werd bereikt, hetgeen vorig jaar eerst in de tweede helft van Juli het geval was. Hieruit kan het gunstige en vaste karakter van de arbeidsmarkt worden opgemaakt. Een vergelijking met het overeenkom stige tijdstip in de jaren 1952, 1953 en 1954 wijst uit. dat de conjuncturele ont wikkeling zich bij voortduur in opgaan de lijn heeft bewogen zowel in de indus trie. de nijverheid als in de handel. De voordelige verschillen bedragen n.l. resp. 1386, 880 en 550. Beziet men het geheel, dan ligt de conclusie voor de hand. dat sinds 1952 de werkgelegenheid zodanig is toegenomen, dat de vraag naar arbeidskrachten groter is dan ooit na de tweede wereldoorlog het geval is ge weest. Het aantal openstaande aanvra gen steeg en bedroeg per 14 Mei 390, waarvan 50 procent betrekking had op jeugdigen (16 t/m 18 jaar). Vooral in de metaalindustrie, de textielindustrie, de ambachts- en middenstandsbedrijven be staat grote behoefte aan arbeidskrachten. Al het mogelijke wordt gedaap om op enigermate bevredigende wijze in deze behoefte te voorzien. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten onderging geen wijziging van enige betekenis en bedroeg op 14 Mei j.L 75. Ook de vraag daalde enigszins en be liep 320 aanvragen. Nog steeds staat het tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten aan de top. gevolgd door administratief personeel (steno-typistes en typistes). Overigens bestaat in vrijwel alle be drijfstakken goede tot ruime plaatsings- mogelijkheid. Puzzleprominenten 1. C. J. van Duyvenvoorde, ba rak Z 33, Rott. Zcehospitium. Kat wijk aan Zee; 2. J. C. Bevelander, Koninginnelaan 23. Leiden; 3. N. Koenen-van Zijll, Hoogmadeseweg 48, Leiderdorp. Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters Van Alphen. De Jager, Jas- Perse, Nieuwzwaag en Wydicks Welke apotheek De Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van vanmiddag 1 tot Za terdag 8 uur waargenomen door de apo theek Nieuwe Rijn. Nieuwe Rijn 18. tel 20523 en de Docza-apotheek, Doezastraat &L tel 20313. •geen enkele moeilijkheid deed moeden. Zo werd ook het driestemmig koraalvoorspel „Auf Christi Hihrmel- fa'hrt alietn" (Bach) een prestatie var belang. We kunnen niet alles noemen, stippen slechts een paar opvallende r mers aan: „Gott der Vater wohn' bei" (8-stemmig dubbelkoor) van Prae- torius. „Allein Gott in der Hoh' sei Ehr" (Böhrn). „Jesu meine Fretide" (Bach). In enkele werken metamorfoseerden zich de orkestleden als een volslagen man nenkoor, a cappella, of met de omspe ling van een ingewikkeld fugatisch weefsel, zingend. De koralen klonken daarbij in de historisch verantwoorde vorm, een omstandigheid, die de mee zingende gemeente in „Ein feste Burg" op de bekende rhythmische varianten deed stuiten. Het programma was In feite in een soort van kerkdienst ondergebracht. Zo zijn deze muzikanten het immers ge woon! Hun kunst staat niet los van de Kerk, maar is er ten nauwste mee ver bonden. De aanwezigen zongen dus een paar maal. ds H. J. A. Haan bad het Onze Vader en de predikant uit Biele feld bracht een echt practisch evange lische groet over aan de Leidse Ge meente: „Waar ik ben", zegt Christus, „zal ook mijn dienaar zijn." Hem te lo ven en te dienen is- onze trots en eer. Hij roept zijn volk tot zijn heerlijkheid. L.O.S. brengt „Des Heilands Tuin" Het i al Joh. i WolfswinkeL rij--c ilge tijd geleden, dat de Leidse Oecumenische Spelgroep in Leiden een opvoering heeft gegeven van één van de spelen van Martinus Nijhoff. Daarom heeft de spelgroep nu zelf een opvoering van het Pinksterspel in voor bereiding: „Des Heilands Tuin" zal Woensdag in de Remonstrantse kerk, die voor dit doel bijzonder geschikt is, den opgevoerd. Het is zeker de moeite waard, dit prachtige spel van onze grote dichter te gaan zien. Arjos over „leugd en Arbeid" Na de geslaagde propaganda-avond van enkele weken geleden houdt de ARJOS Maandag cm 8 uur in het Geref. Jeugd huis opnieuw een bijeenkomst. Behandeld wordt het rapport „Jeugd en Arbeid", dat door de ARJOS-fractie op 27 Mei in het Leids Jeugdparlement moet worden ver dedigd. Martien Paats zal het rapport toe lichten. Na de pauze wordt politieke her sengymnastiek gehouden. GEMEENTE LEIDEN Olticiële publicatie* STREMMING LANDVERKEER Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de Langebrug tot het tijdstip, waarop dc werkzaamheden ter plaatse zullen zijn idigd gesloten zal zijn voor het ver keer in beide richtingen met voertuigen. Agenda van Leiden Maandag De Kleine Burcht. 8 uur: afdeling Lel den en Rijnland Ned. genealogische enigmg. F. Renssen over „De buit. tacten van de N.G.V., het tijdschriften archief en de verdere mogelijkheden tot onderzoek in het buitenland". Hal station Leiden, 7 15 uur: trefpunt voor Leidse amateur-fotografenvereni ging voor excursie naar „Kodak" te Den Haag. Schouwburg. 8 uur: leerlingenuitvoe ring Leidse balletschool o.Lv. Ann ter HaarPasman. Geref. Jeugdhuis, 8 uur: ARJOS, be spreking van rapport „Jeugd en arbeid' politieke hersengymnastiek. Gulden Vlies, half 3: Ned. vereniging van huisvrouwen, mevrouw Staal- Santvliet over Spanje. Schouwburg, 8 uur: K. en O., Haagsche Comedie met „Een theehuis voor Tobiki" Huishoudschool Rapenburg 23, 78 30 uur: openbare les „De Sleutelbloem' Leiderdorp, Dorpshuis, half 8: uit voering Sparta. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, ir: Japanse kleurendruk - houtsneden Kunlsada (tot 15 Joh). Prentenkabinet, 5—5 uur: tekeningen Jon Gooscbalk en Paul Citroen (tot 28 Mei) Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en de Doeza-apotheek, Doeza straat 31, tel. 21313. Geen Leidenaors Voorlopig comité voor Rembrandtherdenking Op 15 Juli 1956 zal het driehonderd-, vijftig jaar zijn geleden dat Rembrandt Rijn in Leiden werd geboren. Een voorlopig comité heeft zich belast mei de voorbereidingen van die herdenking. Het bestaat uit de heren mr P. J. Mijk- r, hoofd gemeentelijk bureau voor en propaganda, ir J. Nikerk, direc- V.V.V., beiden uit Amsterdam; J. E. Verwayen, directeur financleel-eci misch bureau der Twentsche Bank, an der Waal, secretaris Kon. oud heidkundig genootschap en M. Muller, s museum Het Rembrandthuls te Amsterdam. Er zitten dus geen Leide in het comité, maar dat kan nog veranderen, aangezien het binnenkort door een comité op breder basis zal wor- vervangen. De genoemde heren heb- als hun mening uitgesproken, dat kermisachtige feestviering achter wege zal moeten blitven. Acht procent dividend bij Weinink N.V. Op de aandeelhoudersvergadering van Werninks betonmaatschappij N.V. te Lel- overeenkomstig het voorstel van commissarissen, besloten over 1954 8 pet dividend uit ,te keren. Leidse foto's op E 55 worden vervangen Naar aanleiding van ons artikel va gisteren betreffende de Leidse stand op dc nalionale tentoonstelling E 55 deelde wethouder D. van der Kwaak ons medi dat de daar geëtaleerde foto's van Lei den volgende week door betere zullen worden vervangen. De thans geëxposeer de foto's waren bedoeld als noodoplos sing, aangezien de architect niet tijdig ge reed kon komen. Hij moest namelijk ook het paviljoen van de provincie ve gen. Het verheugt ons dat de eerste blik, die de Leidse stand zal bieden, dus van gelijke kwaliteit zal worden als die van de overige inzendingen. Overigens ware het beter geweest helemaal geen foto's dan de door ons besprokene op te hangen. Christen-vrouwen zagen bedrijfsfilms Op de ledenvergadering van de Chris ten-Vrouwenbond. die gisteravond in het gebouw Rehoboth werd gehouden, werd in de vacatures, die waren ont- >r het aftreden ven de bestuurs leden mevr. J. Bos-Knört en mevr. P. W. Post-Scheen. De door het bestuur voor leden. mevr. A. v. d. Kwaak-v. d. Berg en mej. J. G. van Ulden werden bij acclamatie benoemd. De heer W. Beets Jr. uit Amsterdam vertoonde enkele films van de Vereniging „Nederlands Fabrikaat", onder de titel: „Kent uw Industrie". De aanwezigen kregen een indruk van het productiepro- a. de confectiebedrijven van Bendièn te Almelo, de Kon. Ver. Tapijt- fabrieken, de Apollo kaarsenfabriek In Gouda en de Etnafabrieken te Breda. BAZAR IN FOYER Wethouder Menken heeft gistermiddag in de foyer van de stadsgehoorzaal een bazar geopend, die door de Dr Van Voorthuijsenstichting te Leiden werd georganiseerd ten bate van de stichting van een tehuis voor alleen staande gehandicapte kinderen. In zijn openingstoespraak zei de wethouder, dat de nazorg van het buitengewoon lager onderwijs het hart van vele Lei- denaars reeds heeft veroverd. Particulier initiatief en overheid n elkaar op dit vlak van de sociale arbeid begrijpen en aanvullen. De houder deelde mee. dat in 1954 bij open- amelingen onder de Leidse bur gerij een bedrag van honderdduizend gulden voor verschillende sociale doel einden werd opgehaald. Daarnaast is vanwege de overheid. Aan sub sidies wordt een bedrag van bijna twee honderdduizend gulden uitge4rokken de rechtstreekse maatschappelijke zorg i de gemeente beloopt een bedrag a •n twee millioen. Dan werd vorig j; de verschillende Kerken nog ruim honderdduizend gulden voor sociale doe len gecollecteerd. Wethouder Menken verklaarde, dat tehuis voor alleenstaande gehandicapte kinderen, die uit zogenaamde gehavende gezinnen komen, geen overbodigheid zijn. Als het daarover gaat, mag er derom geen tegenstelling tussen particu lier initiatief en overheid zijn. Spr. kon uiteraard geen positieve toezeggingen .Royalisten" in het blijspel „Robbedoes" op dreef Oud verhaal in moderne aankleding had veel succes ,De Royalisten", de vereniging voor het personeel van de Royal Type writers (Holland) N.V., traden gisteravond voor het eerst in het openbaar op. De toneelclub voerde op: „Robbedoes", een blijspel in drie bedrijven Christien van Bommel-Kouw en Henk Bakker. De voorzitter, de heer D. J. Meiboom, sprak een kort openingswoord, waarin hij vertegenwoor- s van andere bedrijven welkom heette. .Robbedoes" is zeker geen sterk stuk, hoewel er twee mensen aan hebben zit- :n dokteren. Een familie met een onge- ouwde juffrouw Guusje, een onge bouwde jongeman, een jonge weduw Florence van Weel-Terlatt Vermonde, die in haar huwelijk niet gelukkig n dan nog een zekere Mr Simon Gel- ers, die njet alleen huisvriend is, n nds twintig jaar de stille canbidder iffrouw Guusje. En dan Robbedoes belhamel van de kostschool, die nu logóijschap van de ongetrouwde Louis Terlaet komt. Haar komst vi dert natuurlijk vee)Aan het eind: Guusje is door mr Gelders vraagd, Florence door Hein de Boni, -ekdie In de Overdekte hebben jongens en meisjes gisteren gezwommen voor het behalen van 't zwemdiploma. De volgen de gelukkigen konden zo'n papier mee huiswaarts nemen: Jongens A: Leopold van Ravenstein, Jaap Kleiss, Jaep Duivesteyn, Aloertdink den Haan, Max Dupri, Dik de Rooy, Wirn Bouman, Arie van Duijvenbode, Wouler Jitta. Jan Eggink, John v. d. Poel, Jan van Dorp, Dick Koopman, Jeroen Motze, Hans van Noort, Jan A. L. Kenter. Meisjes A: Constance Jacqeline Deme- nint, Liesbeth Bruijn, Frans Krol, mevr. E E Donkersloot-v. d. Beek. Netty Kleiss. Miep de Roode, Riek Hogewo- ning, Hanneke Heemskerk, Marjolein Pierrot, Corrie Buijs, Nelly van Bentum, Ria van Bentum, Conny Meijboom, Mar jolein Oostendorp,, Truus Kokshoorn, Gerda van Vliet, Marjan Veldhuyzen. Johanna F. T. van Vugt, Johanna van Bensschop. Dymphina H. van Vugt. Jongens B: Piet Brouwer, Bram Hogo- woning. Rob v. d Neut, Maarten Willem Kuipers, Nico Weesjes. Siegfried Nuyen. Kees van Egmond, Rudolf Koets, Sicco Faber, Joan Rceloffs. Harjo van Ameron- gen. Meisjes B: Corrie Kuypers, Carla Jun- gerius, Tiny Kwerreveld, Marijke Veijl- brief, mevr. A. J. Nagtëgaal-Den Brok, Laurentius G. Witteman. Marie v. d. Gugten. andere huisvriend, en zowaar nadat ge bleken Is. dat Robbedoes niet de echte Bob is, komt ook voor haar en Louis het Dit verhaal, uit de kamferkist gehaald, werd in moderne aankleding gespeeld er had succes. Toch zijn wel enkele bezwa ren aan te voeren, De moderne manen- kledij stemde niet geheel overeen met de archaïstische termen, die schering en in slag waren. Had men de taal wat gemo- dernisèerd en daarbij de volkomen over bodige krachttermen geschrapt, een heel wat aannemelijker geheel zou zijn ont- Het spel was niet slecht. Harry Zand vliet, zette een soms Jolige, soms dwepe rige Robbedoes op de planken. Rian van Brummelen, Florence, was goed, vooral de dictie. Mej. J. E. A. Wilschut was een aannemelijke tante Guusje. mannelijke hoofdrolspeler en regis- de heer Jac. Wijnbeek kon voldoen. Maar hij moet er voor zorgen, dat hij iet te gechargeerd speelt; daardoor ordt de eenheid te veel verbroken. Het >el van de heren P. P. M. Hamersveldt i D. J. Meiboom als mr Gelders en Hein de Bont viel ook niet uit de toon. Mej. L. Schreier en de heer C. Schoemaker wa- en de gedienstigen. Gezellig.... zonder Eerste prijs op zancfconcours Het gemengd dubbelkwartet Muslca, directeur de heer J. Arnoldus, behaalde op het nationaal zangconcours te Den Ham (Ov.) Donderdag een eerste prijs ln •rste afdeling met 345 punten. doen er zijn verskillende „drempels", die ook hij moet passeren maar hij hoopte hartgrondig, dat deze bazar sti- mulerend zal werken voor de ontplooi ing van de plannen der Dr Van Voort huijsenstichting op dit gebied. Dokter J. G. Bazuin dankte de wethou der voor zijn bereidheid, de bazar te openen. Aanwezig waren ook mr J. Bool, secretaris der gemeente, de heer B. Swanenburg, gemeentelijk inspecteur lager onderwijs, de heer N. Meiman na mens de afdeling onderwijs ten stad- huize, de heer A. Galjaard, chef afdeling plantsoenendienst, en de heer M. G. H. den Haan. hoofd van de dr Van Voort- huysenschool. De bazar is rijk van artikelen en at- I Maak zélf dit meisjesjurkje patronen. Neem hiervoor b.w. Tobrelco, die prachtkwellteltf v.h. B. RIPPE Botermarkt 18 VAN MENS TOT MENS t het zes ord-Atla Pact werd getekend. Sindsdien zyn in de V.S. en .Canada zeer veel lucht- machtbemanningen getraind op hun toekomstige taak. In Canada alleen al hebben 3300 leden van het luchtmacht- personeel der aangesloten landen hun training voltooid. In Mei 1951 kwamen de eerste recruten uit Europa in Ca nada aan. Tot nu toe hebben meer dan 1300 piloten en 2000 navigators hun wingsbehaald op de vliegscholen, die over heel Canada verspreid liggen. Uit het land. waar zovelen van onze landgenoten bezig zijn een nieuw be staan op te bouwen, ontvingen wj een foto van jonge piloten, kennelijk trots op het behaalde succes. De foto werd genomen op het R.C-A.F.-vliegveld Centralia. Geheel rechts zien we kor poraal J. J. Veenstra uit Noordwijk en staande op de vleugel, geheel achter, korporaal L. J. Dekker, Rodenburger straat 58, Leiden. Driehonderd Zwitsers schap Zwitsers. Dagelijks trekt onze bollentuin wel gezelschappen uit het buitenland, maar het gebeurt toch niet elke dag, dat een groep van ongeveer driehonderd personen de poorten bin nenstroomt. Dat was ditmaal het geval met onze Duits of Frans sprekende Zwitserse vrienden. Wjj hadden gele genheid te constateren, dat Keukenhof op de Zwitserse bezoekers een onver getelijke indruk had gemaakt. Zjj be zochten de Hollanden gedurende en kele dagen tijdens een rondreis door Frankrijk. Luxemburg. België, Ne derland en het Rijn- en Moezelgebied. Wie van deze door de Schwelzerlsche Bundesbahnen georganiseerde rond ritten per trein kennis neemt, vraagt zich verbaasd af. waarom Nederland op dit terrein zo ver achter is geble ven. Als post scriptum: de naam Avi fauna zegt de Zwitsers kennelijk heel weinig. Sommigen wisten, dat hier mee het vogelpark te Alpben aan den Rijn wordt bedoeld, maar we spraken niemand, die er verder enige interesse voor toonde. We hoorden zelfs de op merking: „Dat hebben we zelf immers ook!" En daarbjj werd dan klaarblij kelijk op de kleinere vogelparken ge doeld. die men hier en daar vindt in het prachtige vacantieoord, dat Zwit serland heet. VAN VOORSCHOTEN NAAR ARNHEM Kleine omissie gezellig mee bij het uitwijken ter lin ker- en ter rechterzijde. Een dame naast ons keek dromerig uit het raam, maar opeens veranderde de uitdruk king van haar blik in één van intense belangstelling. Ze wendde zich om en zei, met iets van triomf in haar stem: „Kijk, Hendrik, nu zie je zelf dat het mode wordt". De man achter ons keek, maar aan zijn gelaatsuitdrukking was te zien, dat hij in de verste verte niet begreep waar zijn gade het over had. „Kijk dan naar de ramen, sufferd", vinnigde zijn betere wederhelft, „die overgordijnen, ze zijn niet meer nodig, dat is de mode". De man zei eerst niets. Toen opende hij zijn mond en sprak, weloverwogen en wei-gearti culeerd: „Als ik 's middags kip eet, wil ik niet dat mijn buurman van de weeromstuit de volgende dag ook kip eet". Daarmee was voor hem de kous af. De mevrouw zei niets meer. Maar ze had wel een hoogrode kleur. Frauleln Melitta Beck van de Baseier Nachrichten en Herr Doktor Heer van de Neue Zürcher Zeitung. Vol bewon dering hadden ze gestaard naar het hart van Rotterdam, de oude binnen stad die bjjna geen verwoeste bouw werken meer kent. in tegenstelling tot zovele steden in Frankrijk en Duits land. Schevenlngen en Amsterdam hadden op onze twee collega's een grote indruk gemaakt en over Keu kenhof raakten ze niet uitgepraat, vooral Frauleln Beck niet. Maar belden hadden toch een kleine grief: op Keukenhof was hun, als Journalisten, geen enkele foto aange boden. Natuurlijk was dat een omissie, die alsnog hersteld kon worden, en we begrijpen ook dat men op Keuken hof bij alle gezelschappen niet naar journalisten kan gaan zoeken. Maar toch is het misschien mogelijk, door samenwerking met de A.N.V.V. cn an dere verkeersbureau's, de juiste foto aan de juiste man of vrouw (e over handigen. IVe kunnen de Stichting Keukenhof verzekeren, dat onze bui tenlandse collega's op foto's als deze gesteld zjjn. Ze rekenen er eigenlijk op. die te ontvangen en in het buitenland zijn ook de kleine attenties schering en Inslag. Een klein pakJe bollen bijvoorbeeld doet 6ók won deren! Bijzonder aardewerk INNIGE TIJD geleden schrt u een nrlikel oner de n NEDERLANDSE PILOTEN IN CANADA Voorschoten reeds over de bijzonder grote vazen, die dit bedrijf bezig was te vervaardigen voor het nieuwe pro vinciehuis in Arnhem. Na uier maan den in bewerking te zijn geweest, zijn de vazen deze week eindelijk gereed gekomen en met nog 14 andere, klei nere vazen naar Arnhem overge bracht. De twee reuze-vazen, die elk onge veer 150 kg wegen en respectievelijk 1.30 en 1.16 nieter hoog zijn, hebben de heer Groeneveldt en de zijnen heel wat moeilijkheden opgeleverd. Zelf maakte hij het ontwerp, nadat hij enige malen de grote hal had bezocht, waarin ze een decoratieve functie zou den krijgen. Trini Schoo uit Vijfhuizen een der pottenbaksters heeft beide hand-geknede vazen helemaal alleen vervaardigd. Eigenlijk heeft ze er drie gemaakt; de eersfe vaas barstte name lijk tijdens het drogen. Ook hel bak ken leverde tal van moeilijkheden op cn tenslotte moest alleen ter wille van die twee grote vazen een aparte oven in de grote oven worden gebouwd. Beide vazen werden uitgevoerd in de kleuren anthracietgrijs en groen- travertijn. Met het door het kneden bereikte effect kregen de vazen hier door een levendig en voornaam karak ter. Ook de vazen, die op de achter grond van de foto zijn te zien, pron ken thans in het Gelderse provincie huis. Mode per bus J^E VOLLE BUS reed langs de rand van Oegstgeest, en de mensen massa in dit blikken omhulsel deinde 1 Radicaal Proefschrift over Pcrpoea's van de Humboldt-baai Op 25 Mei hoopt drs K. W. Galis te Zeist In Leiden te promoveren tot doctor In de letteren en wijsbegeerte op het proef schrift „Papoea's van dc Humboldt-baal. Bijdrage ener ethnografie". Het proef schrift telt 312 bladzijden, met vele af beeldingen van de volkskunst der Papoea's versieringen van pagaaibladen, prauw- wanden. dakversieringen, grafhuisjes. U- touerlngen enz. Een der beide paranym- phen i.s de thans nog ln Nederland ver blijvende Papoea N. Jouwé. wiens stam als een der eerste van Nieuw-Gulnea in dit proefschrift volkenkundig onder de loupe werd genomen. Het proefschrift zal ook in de handel komen (uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag). L. Veerman nam aischeid van lichtiabrieken Na een diensttijd van ruim veertig Jaar heeft de heer L. Veerman gisteren op de lichtfabrieken afscheid genomen van di rectie, chefs en collega's. Ir Y. Ykema sprak de heer Veerman in de directie kamer hartelijk toe en prees zijn vakman schap. Vertegenwoordigers van de perso neelsvereniging spraken de scheldende collega, die bij iedereen ln hoog aanzien staat om zijn kameraadschappelljkheld. toe en onderstreepte hun woorden met een geschenk. Nadat nog velen hem de hand ten af scheid hadden gedrukt, dankte de heer Veerman voor de vele bewijzen van sym pathie, met enkele sobere woorden. HIJ gaf daarbij de verzekering, dat hij zijn werk steeds met genoegen had gedaan. (Adm (Adv, GEGAR. 2—3 MAANDEN KLAAR Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 I Uien (136 let- Q.ETERGD zei m\j een hond te Vught, Dat hij voortdurend blaffend kucht. Een hondendokter zei alras Te weten, wat aan 't handje was. „Het zal" (zei hij) „al heel wat schelen, Als u zich snel kunt laten kelen." P.V. „Lichtfabrieken" in jaarvergadering bijeen Onder voorzitterschap van de heer H. van Woudenberg vergaderde gisteravond de personeelsvereniging Lichtfabrieken in ..De Harmonie". De voorzitter stelde in zijn openingswoord vast, dat de vereniging nog steeds een unieke positie in den lande inneemt, doordat zij vrijwel het gehete personeel organiseert. Bovendien bUjxen de gepenslonneerde leden van het perso neel. 150 in getal, de band met hun oud collega's zozeer op prijs te stellen, dat zij trouwe bezoekers van de bijeenkom sten blijven. Uit het Jaarverslag van de secretaris, de heer A Crama. bleek, dat de ver eniging thans 4B6 gewone en 146 buiten gewone leden telt. Het aantal boeken, dat de vereniging bezit, breidde zich uit tot 1100 cn voor vakliteratuur bestaat ecu toenemende belangstelling. De verslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd en de begroting voor 1953 vastgesteld. De aftredende bestuursleden an Woudenberg. T. Wlersma cn C. H. H. Staats werden herkozen. In de ka»- commlssle werden de heren J. Seelbach n P. v. d. Burg benoemd. Bij de rond- raag weid reeds gesproken over de lannen voor de viering van het tienjarig bestaan van de vereniging, dat in 1956 herdacht zal worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3