Jeugd stad en in rhythme brachten feeststemming I S^TE (XPRESS 777 Oranje-Groene Kruis hield j aarvergadering NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 20 MEI 1955 LEIDSE SLEUTELPARADE :/flt ïtff*. 3 Zeven-en-twintig corpsen in een défilé voor 't gemeentebestuur T EIDEN STOND deze Hemelvaartsdag in het teken van de Sleutelparade. -*-J Van alle zijden door trein en bus aangevoerd, stroomden 's morgens de jongelui in hun sportieve uniformen de stad binnen, de witte blouses $n hemden met kleurige dassen versierd. En er was geen corps, of het torste vlaggen mee. De gehele dag bleef het levendig in de straten, want dit bij zonder gebeuren bracht natuurlijk heel wat mensen op de been. Het eigenlijke feestterrein was de Leidse Hout. Maar aangezien het hoofd kwartier in de Stadsgehoorzaal gevestigd was en het grote défilé bij het stadhuis werd afgenomen, waren er marsen door 'de stad nodig, om van de ene plaats naar de andere te komen. Dat was juist de bedoeling van de organisators. Een prachtig stuk jeugdwerk als deze pijpercorpsen behoort algemeen bekend te zijn. Propaganda er voor is het geld en de moeite meervoudig waard. Het is opvallend, met hoeveel animo die trom melende en pijpende jonge mensen hun liefhebberij bedrijven ëft" lè'gëftjft', hoe se rieus ze dit alles opnemen. De psychologie zal wel kunnen verklaren, waarom juist dit marcheren, trommelen en blazen, al dit afgemeten precisiewerk (als het goed gaat!) zo volkomen uit het hart gc grepen is. Gelukkig, dat men op deze m; nier vele jonge levens kan opvangen e voor derailleren bewaren. Wat dat b« treft, zijn we de laatste halve eeuw toch wel stukken vooruit gegaan! En wat d( kwaliteit der prestaties betreft: men re- kene hier het doel hoger dan de uitkomst Dank zij het energieke werk van de or ganisators, onder wie de heren Var Leeuwen en De Reede van het ontvan gende Leidse corps Kunst en Genoegen zich wel bijzonder hebben onderscheiden, is de Leidse Sleutelparade vlot en vrijwel feilloos verlopen. Zelfs aan het tijdsche ma kon met verheugend succes de hand worden gehouden. De enige factor, die zij met hun alomvattende zorgen niet de hand hadden, was natuurlijk het we Maar ook van die kant is er geen spaak in het wiel gestoken, ondanks de i heel matig optimistische voorspellingen van De Bilt. Een enkel buitje mocht hinderen, met de wind viel het me de kou, nu ja, daartegen zijn we rechtgeaarde Westerlingen zo langzamer hand wel gehard geraakt. Maar het heeft toch maar weinig ge scheeld of Apeldoorn en Sneek warer niet op het appèl verschenen. Van eer paar sneeuwbuien in de vroege morgen kregen ze werkelijk de schrik beet. De meeste deelnemers kwamen o' gens uit Zuid-Holland; verder waren (Advertentie). Voor DE GROOTSTE KEUZE IN ALLE SOORTEN SCHOENEN VOOR ELKE BEURS voor DE PRETTIGSTE BEDIENING voor DE BESTE SERVICE Rata het moderne schoenenpaleis in de Haarlemmerstraat „De Slalen Band" had bonie avond „De Stalen Band", de ontwikkelings- en ontspanningsvereniging van de H.C.W. en de N.E.M., hield Woensdagavond haar Jaarlijkse bonte avond onder leiding van de heer H. Laman, die de heren J. de Graaf en J. Gouts bedankte voor de nieuwe décors. Hierna brachten eigen krachten een viol programma voor het voetlicht. De heer C. de Graaf fungeerde als conferencier Er bestond zo grote belangstelling voor deze avond, dat Zaterdag een herYillnc wordt gegeven het Gooi, Kamperland (N-Beveland) en Amsterdam vertegenwoordigd. Men mag hopen, dat. gezien het succes van deze dag, de belangstelling een volgende keer nóg algemener zal zijn. In de Pieterskerk De Sleütelparade is op alleszins waardi ge wijze ingeleid met een kerkdienst in de Pieterskerk, 's morgens om elf uur. Ds P. W. Spruyt uit Amsterdam, die als vroegere Leidse jeugdpredikant, de dienst leidde, sprak er zijn vreugde over uit. dat hij weer eens een stampvolle Pieters kerk mocht zien. We vertrouwen, dat voor vele aanwezigen deze kerkdienst onver getelijke indrukken heeft achtergelaten. Er is prachtig gezongen en voortreffelijk door Jan Henzen op het orgel begeleid. Gezangen als „Wij knielen voor Uw ze tel neer", „Looft de Koning, alle volken" en „Halleluja, lofgezongen" doelden op Christus als Koning en „Jezus, ga ons voor" en „Door de nacht van smart en zorgen" op de aardse gang van zijn on derdanen. Dit was ook het thema van de preek („Jagend naar het doel", naar Fil. 3 14) We willen", zei ds Spruyt, „deze bonds dag beginnen met ons te plaatsen in het gelid van Christus, de Heer in de Hemel Maar de hemel is niet achter hem dicht gegaan. Er is geen gesloten gebied meer tussèn hemel en aarde maar wel een „va vient", een verbinding heen en weei Het leven is een weg, die we moeten lo pen met alle energie. Je wordt eigenlijk voortgestuwd. Er is een Jacht naar diplo- aar geld. naar geluk. Veel jonge zijn op deze jacht al vroeg uitge- Maar er is ook een jacht, die de men- _ïn heenvoert naar de hemel. Dat is geen voorspiegelen van mooie dingen door do- Neen, in bijbelse zin willen we spreken. En dan is dit de grote ontdek king van de bijbel: Jezus Christus heef: hemel en aarde gecombineerd. Bij Zijr komst bracht hij de hemel mee, bij Zijr 'ertrek voerde hij de aarde op naar dc hemel. Dit geeft de echte blijdschap, d' vaart in je leven, dat nu werkelijk in hei koninkrijk betrokken is, geen plekje uit gezonderd. Onze gang door dit leven wordt dooi Paulus vergeleken met de wedren van dc Olympische athleet. Ook wij kennen d« start en de finish. Maar op de levens renbaan zijn deze punten gelijk, wan' Christus is het begin en het doel. En daartussen is Hij óók: „Zie, ik ben r Heerlijk, dat we dan alle last het verleden mogen vergeten, ons alle mogen strekken tot wat vóór is! Jaagt an met je jonge leven naar dót doel!" Geert Geukes uit Gouda speelde hierna als trompetsolo: „God roept ons broeders, tot de daad!" Leidse Hout begon de eigenlijke Sleutelparade op het grote sportveld van de Leidse Hout. Men mocht van geluk spreken, dat^het weer zich zo uitstekend heeft gehouden. Soms brak zelfs de zon n alle luister door, maar dat was dan ls een ongedacht buitenkansje op te atten. Het wós en blééf koud, maar. p een enkel buitje na; ook dróóg, en daar ging het maar om. Men moest er denken, dat al deze manifesta ties in de Gehoorzaal waren gehouden! De heer W. J. Lengton uit Dordrecht landelijke voorzitter van de contactcom missie pijpercorpsen, luidde het gebeu- korte speech In. Daarna betrad de damesgymnastiekvereniging „Concordia" (Leiden) het veld. De rhythmische bewegingen werden bege leid door een piano, waartegen aan de microfoon was gedrukt. Het hoepelwerk deze dames was keurig verzorgd. De heren van het Leidse Excelsior ded- kwalitatief trouwens niet voor hun sport- isters onder. De parade van „Kunst en Genoegen' in de fraaie blauwe uniformen, evenaarde militaire prestatie's in discipline en vormperfectie. Als de drums zwegen speelden de hoorn- en fluitcorpsen in Het middagprogramma van de Leidse Sleutelparade in de Leidse Hout trok vele belang stellenden uit Leiden en om geving. De tribunes waren ge heel bezet en daarnaast stonden er nog velen. Tot de deelne mende corpsen behoorde uiter aard ook het Leidse K. en G., dat voor zijn keurige optreden menig applausje in ontvangst had te nemen. Foto N. van der Horst. sen effectieve vraag- Marstechniek De Huzaren van Boreel uit Amersfoort kwamen met hun geraffineerde marstech- n-iek en het knappe spel van hun trompet- tercorps, als gasten de parade opluisteren. Met een lichte soepelheid voerden deze artisten allerlei ingewikkelde figuren uit, tot (grappige) radeloosheid van het le gertje springende fptografen dat bij die snelle .zwenkingen, enkele malen de rug gen inplaats van het front knipte Goede indrukken maakte ook het corps D.A.P. uit Apeldoorn. Steeds weer frap peerden. bij alle corpsen, de toewijding en stiptheid, waarmee gewerkt werd. Die meisjes en jongens hebben er week aan week toch hun vrije tijd maar voor over, zonder er iets mee te verdienen, behalve dan de vreugde, die het geordende „spel" geeft. De heer Desiré Egter van Wissekerkc. die zich verleden jaar al zo verdienstelijk maakte door de straatjeugd voor een Leidse „Tour de France" te animeren, liet zijn pupillen nu „hardlopen" op de korte en lange baan. Alle tamboer-mai- tres toonden in de mars keurige staaltjes van hun show-vaardigheid en „Jubal" van Dordrecht liet zich met figuur-lopen bewonderen. Défilé Daarna vólgde de gezamenlijke afmars voor het défilé voor 't gemeentebestuur aan de achterzijde van het Stadhuis. Stram marcherend, op gelijke, ruim ge nomen afstanden, zodat de muziek on derling niet kon storen, volgden alle corp- Agenda van Leiden Vrijdag Rehoboth, 8 uur: ledenvergadering af deling Leiden Christen-vrouwenbond film Ned. fabrikaat. Stadsgehoorzaal, 8 uur: toneelvoor stelling van De Royalisten (vereniging personeel van Royal). Evang. Luth. Kerk: 8 uur, Bazuinen- koor uit Bielefeld. Zaterdag Leidse Hout. 3 uur: Lentefeest 1955 van Het Leidsche Volkshuis. Luxor, 4.15 uur: filmvoorstelling Ford. Schouwburg. 3 uur: Leids muziekly- ceum met „De koningskeuze". Maandag De Kleine Burcht, 8 uur: afdeling Lel den en Rijnland Ned. genealogische ver eniging, F. Rensscn over „De buit. con tacten van de N.G.V., het tijdschriften archief en de verdere mogelijkheden tot onderzoek in het buitenland". Hal station Leiden,. 7.15 u: trefpunt voor Leidse amateur-fotografenvereni- ging voor excursie naar „Kodak" -te Den Haag. Schouwburg. 8 uur: leerlingenuitvoe ring Leidse balletschool o.l.v. Ann ter HaarPasman. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde. 105 uur: Japanse kleurendruk - houtsneden Kunisada (tot 15 Juli). Prentenkabinet. 25 uur: tekeningen Joe Godschalk en Paul Citroen (tot 28 Men Overgangsexamens Endegeest Geslaagd zijn voor de eerste en tweede overgangsexamens gehouden op 17 en 18 Mei >n de psychiatrische Inrichtingen En degeest te Oegstgeest: Eerste overgangsexamen de zusters A. Biere. G. Bos, A. G van Buizen. G. Flier- man. E. Hunting. J. H. T. Hurkmans, A. M. Keyzer. A. Lantink, A. M A. Lem. G. Schaap. G. Schekkerman, C. J. M. Schrij vers. H. C. v. d. Snepscheut. G. van Urk, T. Venema. G. W. Gybels, H. J. B. Over- mars. U. F. Treurniet en E. L. de Vries en de broeders C. J. Lagas en P. E. Braams; Tweede overgangsexamen de zusters J. Blankiyater, A. M. Bosters. A. F. Boxe laar. A M. H. Dodebier, G. J. G. Gom- mans. G E. Gunsing. J. Harte, A. Kaste- leijn. G. Lagas, J. Lek. M. P. J. v. d. Lely. G. C. Morré. C. J. C. Nooyens, J. den Ouden. R. Pieters. E. J. Planje. M. Pol, .T. Provoost. E. A. Steinbach, J. R. C. van Vieren en G. C. Wijntjes en broeder W Ovprvl-iet. Personeel van Wemink hield feestavond De personeelsvereniging van Wernink's bedrijven „Pe Ve We" hield Woensdag-: avond in de grote zaal van „Den Burcht" haar tweede Jaarfeest. De voorzitter, de heèr A. H. GIjsinck. heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder mevr. Chr. W. Wernink-van Nouhuys en de di rectie en hun dames. Hierna bracht het Pe Ve We-toneei „Het Witte Schaap van de familie", een blijspel in drie bedrijven, door L. du Gar de Peach en Ian Hay. voor het voetlicht De regie had de heer A. Warnau. Reke ning houdend met de leeftijd van de Pe- Ve-We-toneelgroep bracht zij het er niet slecht af. Men wist de zaal te amuseren door het levendige en vlotte spel. In het bijzonder vielen hierbij op de heren J. J. X. Klaaysen en D. J. van Leeuwen als resp. de dominee en de heer des huizes James Winter. Na afloop was er een ge zellig samenzijn. De muziek werd ver zorgd door Gé Hofenks Clavioline-orkest Het is een geslaagde avond geworden. Burgerlijke siand1 van Leiden GEBOREN: Dirk, z v P M Piersma en W R Schuitemaker; Alida, d v T Vink C Bulk; Petrus A M, z v C H v Eg- mond en M H P Mollers; Maria J, d v v Duijvenbode en R J Bloot; Johannes, v J Zierikzee en P Kop. GEHUWD: M J Bleijleven en M Ver- straaten; F de Jong en G E de Winter; P M C Florijn en E J M C Orth: II Schouten en W de Tombe; LEO Post W A Overdijk; A v d Linden en J M Eekman; C P Kouwenberg ea C H Ver hoogt; D I Stouten en A F v Vegten; L J Erades en T M Spek. OVERLEDEN: H M Aniba, v B de Bruin, man, 55 jr. Meisje in water van Zoeterwoudsesingel Woensdagmiddag geraakte een twee en een half jarig meisje uit de Tweede Ha- verstraat bij het spelen in het water van de Zoeterwoudsesingel. De passerende veearts Stol sprong te water en slaagde er in. het meisje op het droge te brengen Het kind bleek bewusteloos te zijn. Ter verpleging is het in het academisch zie kenhuis opgenomen. Op Herensingel gevallen Woensdagmorgen half 10 viel de twaalf cn een half Jarige jongen P. V. uit de Sophiastraat op de Herensingel, toen hij bij een vriend op de stang van diens fiets zat. Met een zware hersenochudding werd de jongen naar het ElLsabethziekenhuia overgebracht. Paspoort tijdig aanvragen en afhalen Het bureau paspoorten ten stadbuize berioht ons nogmaals, dat het. in ver band met het te verwachten grote aan tal paspoortaan vragen gedurende de vacantiemaanden. dringend noodzakelijk is. de aanvragen tijdig in te oienen, daar anders met vertraging der behan deling rekening moet worden gehouden Voorts wordt de aandacht gevestigd op het feit. dat aanvragers o p t ij d gehoor moeten geven aan de oproep ter afha- lin-g van het paspoort. De praktijk wijst nu uit. dat veelal geen gehoor aan de oproep wordt gegeven, zodat de pas poorten soms wekenilang op het bureau blijven liggen. Indien men geen gehoor geeft aan de oproep, dient men er 'rekening mede te houden, dat, bij afhalirug op een later tijdstip, geruime tijd zal moeten worden gewacht Emissie Zaalberg goed geslaagd Nagenoeg alle aandeelhouders van de N.V. Kon. Ned. fabriek van wollen dekens v. h. J. C. Zaalberg en Zoon hebben ge bruik gemaakt van hun recht tot claiming bij de uitgifte van f 500.000 aandelen. 1 f1000. met de nieuioe mélange 0ct. Nü zo zacht Werkzaamheden en ledenaantal breiden zich gestadig uit „Hef is een belangrijk jaar geweest I Groene Kruis bewogen door de liefde voor de Protestants Christelijke ge- ^dnusChsrpirstus" tot de zieken moe,en gaan"' zondheidsvereniging Het Oranje-1 Het eerste consultatiebureau is onder Groene Kruis." Aldus de voorz., de heer J. Roorda, op de Woensdagavond in „Prediker" gehouden jaarvergade ring. Hij schetste de levensloop van de op 28 Mei 1952 opgerichte afdeling. Aanvankelijk stonden de Hervormden afzijdig. Het was zelfs zo, dat de Her vormde wijkverplegingen, die vroeger aangesloten waren bij Het Oranje-Groene Kruis nu overgingen naar. Het Groene Kruis., Het gescheiden optrekken is geen doel, aldus de heer Roorda, en daarom heeft het bestuur een samenspreklng gehad met het bestuur van Het Groene Kruis, waarbij besloten werd, dat de statuten gewijzigd zouden worden. Hierdoor zou Het Groene Kruis van anti-Roomse tot positief Protestantse vereniging worden. Dit statuut werd door de algemene vergadering van Het Groene Kruis niet geaccepteerd, zodat Het Oranje-Groene Kruis niet anders kon doen, dan door gaan. Vooral omdat in de toekomst de verpleging van geesteszieken ook tot zijn taak zal gaan behoren. „Jezus heeft vanuit Zijn isolement Zijn armen uitge strekt en gered, zo zal Het Oranje- Haagse Politierechter Schipper, was te dorstig Een schipper-handelaar uit Leiderdorp, was op 2 Maart 1955 op de v. d. Valk Boumanweg aangetroffen, terwijl hij fiet ste onder dramkinvloed. Dit was reeds de tweede maal, want in November 1953 hij voor eenzelfde feit veroordeeld. De officier van Justitie eiste daarom tegen de niet verschenen verdachte een week gevangenisstraf en de Haagse Politierech ter veroordeelde de man overeenkomstig de eis. i de daken gestolen Duizenden Leidenaars zijn gisteravond getuige geweest van het grote défilé van de pijpercorpsen langs een aantal autoriteiten op het Stad huisplein, onder wie de burgemeester en enkele wethouders. Ongeveer veertig minuten heeft het défilé geduurd. Het was een prachtig schouw spel. Hier gaat het grote corps uit Apeldoorn voorbij. Foto N. van der Horst ?n elkaar op. Het was een bontkleurig, laar door de 9tipte regelmaat tevens boeiend schouwspel, dat vijf en dertig minuten duurde. De verschillen in leeftijd, omvang, uiterlijk en speelvaardigheid waren nocal groot, doch de ambitie was bij alle deelnemers gelijk. En daarmee de (vrijwillig aangegane) discipline. Jubal. van Dordrecht, een machtig groot cot-ps. onderscheidde zich door een be wonderenswaardige paraderoutine. Maar het Leidse. Kunst en Genoegen, dat eens bij het aloude Jubal de vakgeheimen leerde, heeft het bijna net zo vér ge bracht. Een compliment voor de doelbewus te leiding is hier zeker voluit ver diend. Diezelfde leiding toonde trou wens In de gehele opzet van deze bondsdag, waarop alles verliep met de zekerheid van een machine, wel over bijzondere organisatorische ta- lenteni te beschikken. De linale verzorgden de beide Nederlandse élltecorpsen: de Mari nierskapel en de Koninklijke Militaire Kapel, respectievelijk onder aanvoering van de heren Nieuwland en Van Ieperen. en de Huzaren van Boreel. Hier zag men het „spel" van parade-maken en figuur lopen tot de uiterste perfectie opgevoerd in de verbluffende geliikheid van bewe gingen en soepele wendingen, die zonder de minste moeite tot stand schenen te komen. De gebruikelijke grote taptoe, met als achtergrond een rij van vijf en twintig laaiende fakkels, had plaats aan een smalle zijde van het terrein, over de volle breedte. F.en bijna onbewolkte he mel met een enkele ster maakte deze demonstratie van kunstig vakmanschap noe des te Indrukwekkender. Kunst en Genoegen heeft Leiden een dag bezorgd, waarover nog lange tijd gesproken zal worden Joh. van Wolfswinkel1 De officier van Justitie bij de Haagse Politiereohter eiste f 40.boete of 20 dagen en een week gevangenisstraf voor waardelijk tegen een niet verschenen kraandrijver uit Lelden, die in de nacht ven 21 op 22 Januari jl. lood van d< daken had gestolen. Een week gevange^ nisstraf werd geëist tegen een eveneens niet verschenen en meermalen vei deelde schilder uit Leiden, die uit de op brengsten van het gestolene voordeel had getrokken. Het vonnis voor de eerste luidde: f40.bóete of 20 dagen en maand voorwaardelijk met drie ji proeftijd. De ander werd conform de eis veroordeeld. Boete voor Uzerdlefstal Overeenkomstig de eis veroordeelde de Haagse Politierechter een los-arbeider uit Warmond tot f.50,boete of 25 dagen. Verdachte had zich schuldig gemaakt aan diefctal van een paar ijzeren binten ten nadele van zijn werkgever. De binten waren op een werk juist opgeladen op de kar van een koopman, toen de werk baas arriveerde. De verdachte had zich i een vorige behandeling van de zaak op beroepen, dat hij toestemming had om fval te verkopen. Deze binten waren echter twee meter lang en moesten nog gebruikt worden. De man was nog niet eerder veroordeeld. Winkcldievcgge veroordeeld Voor de Haagse Politierechter ver scheen een 66-jarige mevrouw uit Leiden, die op 7 Januari jl. een groot aantal goe deren had weggenomen uit een groot winkelbedrijf. Dc verdachte was op he terdaad betrapt. Gevraagd naar de reden vertelde zij geen geld meer te hebben gehad. De rechter vond dit geen motief, t een gasaansteker, eau de cologne en portretlijstje waren luxe dingen voor haar. Het reclasseringsrapport luidde niet gunstig. De officier van Justitie me- -eerde, dat het geen simpele diefstal betrof, maar een ware strooptocht door het magazijn. Hij eiste f 10.— boete of vier dagen en een week gevangenisstraf ■oorwaardelijk, met drie jaar proeftijd. Overeenkomstig aeze eis werd verdachte eroordeeld. grote belangstelling van autoriteiten leden geopend. De verhouding tot de burgerlijke gemeente en de andere kruis verenigingen is goed. Ook roemde de voorzitter de samenwerking met zuster G. Meyering. De waarnemend secretaris, de heer J. Wessel, las de notulen en de penning meester, de heer J. Blok, bracht zijn Jaarverslag uit. Het nadelig saldo wordt geheel gedekt door subsidies. Tvreede zuster Hierna vertelde zuster Meyering iets over haar werk. Ze in dankbaar, eigen gebouw te kunnen werken, waarin bovendien de moeders, die kinderen komen, het goed naar de zin hebben. Het bezoek aan het consultatie bureau voor zuigelingen groeit gestadig. Als de zuigelingen, die nu ingeschreven staan, een jaar geworden zijn, komt er ook een kleuterbureau. Binnenkort zal waarschijnlijk een moedercursus worden begonnen. Ook van de hoogtezon wordt druk gebruik gemaakt. Zuster Meyering stond ook stil bij de grote betekenis van Christelijke verpleging. Al enige tijd worden samensprekingen gevoerd met Hervormden. Op deze avond was het resultaat zichtbaar. Het bestuur werd uitgebreid met een aantal Her vormde leden. Benoemd zijn: mej. mr H. G. A. Streeder, mevr. De Jonge en de heren F. van der Laaken, H. J. Mat- tbeüs en H. Vis. Mevr. G. La Lau ver vulde een vacature. Uit een kort verslag van de heer K. Klijn, de propagandist, bleek dat er na 1 Januari 190 nieuwe leden zijn geboekt, zodat Het Oranje-Groene Kruis op het ogenblik 1940 leden telt. Als het leden aantal stijgt tot 1500 k 2000, zal het mo gelijk zijn, ook in andere wijken van de stad een bureau te openen. Op korte ter- zal een tweede zuster moeten wor den aangesteld. Zo zien zij ons Van 28 Mei tot 2 October wordt in het rijksmuseum voor volkenkunde een ten- itelling gehouden getiteld „Zo zien is". Er wordt een beeld van gegeven, hoe andere volkeren de Europeaan zien. De tentoonsteling wordt Vrijdagmiddag 27 Mei om 3 uur geopend cn wel door mr F. P. Th. Rohllng, hoofd van de afdeling mdheidkunde en natuurbescherming van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Negen milliard Mark voor Westduits leger V.S. leveren uitrusting (Van onze correspondent) Voor de opbouw van de Westduitse strijdkrachten heeft 't „Amt Blank", het voorlopige westduitse ministerie van verdediging, een eerste budge- taire toewijzing van honderdzeventig millioen mark verzocht. Naar wij vernemen, is de Westduitse bondsdag evenwel niet voornemens hier zomaar op in te gaan, zolang nog geen aan vang is gemaakt met de wetgeving, waarop de Westduitse herbewape ning gebaseerd moet zijn. Naar schatting zijn hiervoor twintig wetsontwerpen noodzakelijk, waarvan het eerste nog bij de Bondsdag moet wor den ingediend. De wetten, die het eerst in behandeling moeten komen, zijn da vrijwllligerswct (op grond waarvan men de 150.000 Westduitse vrijwilligers, dc k^n van een leger van 500.000 man, kan oproepen) en de bezoldigingswet (op grond waarvan men deze vrijwilliger» hun soldij zal kunnen betalen). De ge vraagde 170 itiillioen Mark zouden slecht» een deel zijn van de 9 milliard Mark, dl» in het begrotingsjaar 1955 voor de op bouw der Westduitse strijdkrachten zul len worden gevoteerd. Een deel hiervan (3.2 milliard) komt bovendien ten last» van het onderhoud van de geallieerd» beschermingstroepen in West-Duitsland, die als „gasten" in het land zijn, waar voor echter de bondsregering moet be talen. Zodra de wetten In Bonn zijn aangeno men, zullen aanzienlijke hoeveelheden militaire uitrusting, die nu nog opgesta peld liggen In de Ver. Staten, aan West- Dultsland worden geleverd. Kanselier Adenauer heeft kort geleden nog mede gedeeld, dat deze wetten vóór het somer reces van 15 Juli door het parlement eullen worden aangenomen. Over een bilateriaal verdrag van bij stand tussen Amerika en West-Duitsland wordt nu onderhandeld. Het zal nog en kele weken duren, eer deze besprekingen zijn voltooid. De overeenkomst zal het hetzelfde patroon volgen als die welke geldt voor de andere Europese Navolan- VOORSCHOTEN Schoorsteenbrand Woensdagochtend rukte de brandweer uit wegens een schoorsteenbrand ln het perceel Tolstraat 35. Aanvankelijk liet zich de brand, die om ongeveer half elf gemeld werd, vrij ernstig taanzien. Het bleek nodig de schoorsteen een grondige beurt te geven. Vijf man van de vrijwil lige brandweer onder commandant Lek- kerkerker wisten echter dit varkentje op de juiste manier te wassen. Mooi resultaat voor Benvenuto De drumband van Benvenuto behaalde gisteren op een concours in Schiedam de eerste prijs in de tweede afdeling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3