Er is een stad verrezen in het Park Van Boymans tot de Maas Monument van architectonisch en beeldend kunnen Uiv dromen worden werkelijkheid (Van onze speciale verslaggever) IJeEFT U ER ALS KIND wel eens van gedroomd, bestuurder te kunnen «ijn van zo'n grote, lange trein? U stuurde de machine zonder aarzelen en feilloos over geweldige complexen wis sels en kruispunten, u bracht een lange sliert wagons met mensen en bagage zonder mankeren waar ze u vertrouwend wilden zijn. Heeft u als kind wel eens gedroomd, naar de maan te vliegen in een raket? Met een schok, een knal en een vuurstraal schoot u van de aarde weg, nagestaard door een bewonderende menigte, met heldenmoed ging u het ongewisse heelal tegemoet. Heeft u als kind wel eens gedroomd, een schip te besturen als de zee hol staat en de wind door het want giert? U draaide het stuurwiel met zekere en vaste slagen om en om en duizenden passa giers en kostbare lading uit verre gewesten legde men vol vertrouwen in uw kunnen, in uw hand. Die dromen zijn voorbij want in Rotterdam zijn zij werkelijk heid. Er is een stad verrezen in het Park en bij Ahoy', en in die stad is alles mogelijk. U zit in de cabine van een trein. U rijdt, de rails vliegen op een filmdoek onder u door. Seinen, wissels, hal tes en stations, het komt alles op De chemische industrie heeft aan écn paviljoen niet genoeg om haar mogelijkheden te demonstreren. In de open lucht staat deze indruk wekkende installatie. De man op de ladder en zijn collega beneden zijn hierbij nietige schepselen. Zo overvleugelt de techniek de mens... DAAR staan we dan op de E 55, klaar voor de lange rondwan deling. Een wondere wereld gaat voor ons open, een wereld van moderne frisse kleuren, van licht duisternis, stilte en lawaai. Jooral lawaai, want al voordat we onder het enorme zeil de hoofdingang binnen zijn gekomen, hebben we kunnen horen, dat .energie" geen geruisloos pro duct is. De drukte op het grote plein met de hoge lichtmasten was ook al zo'n voorproefje van het geroezemoes, dat ons te wach ten zou staan. Voor we het weten, staan we al in het eerste pavil joen Een draaiende wereldbol met daarop als lichtend stipje ons kleine landje, dat al dit grootse voortbracht: Neder land in de wereld. Rustig tikkend hangt daar de eeuwenoude slinger, waarmee Huygens in de kerktoren van Scheveningen zijn proeven nam. Een platte schijf, gezaagd uit een 540 jaar oude, 76 meter hoge boom, is ook zo'n typische verzinnebeelding van het begrip tijd. dat we verder uitgebeeld zien in een duistere, haast griezelige ruimte, waar prae-histori- sche monsters en oermensen onder 'geheimzinnige belichting staan opge steld. Van die oertijd is het maar een kleine sprong naar de mijnen, het rijk van de bodemschatten. We wandelen door een echte mijngang, zien hoe het zwarte goud wordt gewonnen en mo gen dan nog even ..bovengronds" de prestaties van onze mijnbouwkundigen bewonderen. Eigenlijk zijn we dan al in het rijk van de chemie, waar zo veel ingewikkelde apparaten staan op gesteld, dat men zich verbijsterd af vraagt, waar het eind is. Menigeen zal hier overigens graag een hele dag doorbrengen, want de chemische in dustrie laat hier wel ter dege iets zien, dat voor leken begrijpelijk is, net als in de afdeling gas het geval is. Bij deze inzending is tegelijk de toepassing in beeld gebracht door een serie Nederlandse gastoestellen, die de huisvrouw doet watertanden. Na veel ingewikkelde zaken in het paviljoen van de telecommunicatie zien we waar en hoe de electro-technische apparatuur wordt toegepast. Interes sant is vooral het inter-oceanische telexverkeer. de postmechanisatie en de opbouw van het na-oorlogse auto matische telefoonnet. In betrekkelijk korte tijd kan men hier veel opsteken over dingen, waar wij dagelijks mee te maken hebben, maar waarvan de geheimen tot dusverre voor de mees ten van ons ondoorgrondelijk waren. Hetzelfde zou men kunnen zeggen van de spoorwegen. We beginnen met een kaartje te halen aan een loket van het .echte" station. Dan nemen we plaats achter de bestuurder van een electrische trein en compleet met (film)beeld en geluid reizen we dan een heel traject langs. De N.S. laten nog veel meer zien. Buiten ziet men de realiteit \an een echt spoorweg emplacement, waar allerlei demon straties worden gegeven. Een zware diesel-electrische locomotief rangeert goederenwagons en de bezoekers, wiens kaartje een bepaald nummer heeft, mag in het seinhuisje de wissels be dienen. Op dit stukje openlucht E 55 vinden we verder nog de imposante olie boortoren, de ja-knikker van het olie- winningsbedrijf naast een brok echt Drents veen en zowaar de oude ..Spin" van Anthony Fokker. Die wijst de weg naar het luchtvaart paviljoen, waar met maken met de verk« luchthaven in vol bedrijf. Er is even een verademing al: een bruggetje naar het volgende deel van de E 55 lopen. Deze brug is over koepeld door een plastic dak, waarop het water van 24 fontein stralen klet tert. Nog veel meer water en al wat daarmee samenhangt, wordt ons in de Energiehal getoond. Eerst een heel duidelijke waterzuiveringsinstal latie en dan valt direct de aandacht op de Rijnvaart. Enorme gekleurde kegels verzinnebeelden de steden, die mede van die Rijnvaart leven. De rivier zelf is schematisch weergegeven en er ligt een miniatuur spoorlijntje Nog indrukwekkender is de afdeling zeevaart. Daar, in die enorme ruimte van de Energiehal, is een groot waterbassin, waarin de modellen van alle Nederlandse koopvaardijschepen, keurig op schaal Zo stil en rustig als die schepen daar drijven, zo rumoerig is het even ver der. Daar werken jongelui aan een echt schip, waarvan een deel van de romp al gereed is. Ook de machine groeid met gras, aan de andere met asfalt bekleed. Een deel is zelfs open gewerkt om te laten zien, hoe het dijklichaam is samengesteld. Een houten moddermolen uit de zes tiende eeuw en een kleine water molen van het bekende Spinnekop- type steken scherp af tegen het nieuwste model zandzuiger met sta len woelmond. Buiten werken mannen uit Sliedrecht aan zinkstukken. Het luidruchtigste deel van de E 55 is de afdeling metaalnijverheid. Dreu nend en stampend zwoegen hier de machines, zoals ze het ook in de fa brieken doen. Geschoolde vaklieden maken de fijnste instrumenten en leerjongens doen er de practijk voor hun vak op. Een voorbeeld uit het vele is de opengewerkte scheepsdiesel- motor van Boele uit Bolnes. De bouwnijverheid geeft ook al een beeld van grote bedrijvigheid. We U ZULT ER MEER DAN ÉÉN REZOEK MOETEN BRENGEN is klaar en de bezoeker mag deze be dienen. Hij ziet de schroef wentelen in het water, zodat de golven tegen de beschoeiing klotsen. Deze beschoeiing is tegelijk alweer een deel van de volgende afdeling: die van onze dijkenbouwers en bagge raars. Goed, er zijn maquettes en foto's. Maar ze hebben er evengoed een echte dijk 'neergezel Nan vele meters hoog, aan de ene kant be zien een huis in aanbouw en verder de toepassing van allerlei materialen. Ook wat in die huizen moet komen: meubels en keukeninrichtingen. Daar om heet deze afdeling ook: bouwen remidden van al dit lawaai schuiven we even een halfrond bouwsel binnen, dait is bekleed met geluidwerend ma teriaal Dit is het centrum van religie kunst, o.a. gesymboliseerd door kennis kan Ingangen fl= hoofdingang B-avondingang C=Ingang Westzeedijk 0= Ingang Parklaan E=Ingang Parkkade m Zweefkabeibaan Water O Kiosken (gloednieuw! kerkorgel van Van Leeuwen in een (oude) Gothische kast. Dit alles midden in de drukke wereld... Het nationaal paviljoen ligt even ter zijde in een uitbouw van de grote Ahoy'-hal (het vroegere paviljoen Rot terdam). Als we er binnenkomen, worden we even herinnerd aan de ellende van de oorlogsjaren, maar in spiegelglas zien we tegelijk al een schim van de gouden koets, die er inderdaad ook staat. Na buiten de wegen- en bruggenbouw bezichtigd le hebben, kruipen we nog even in een levensgroot riool om te zien. hoe zo'n veel gesmaad, maar toch nuttig ding werkt. Via het Twaalf Provinciënplein komen dan in het paviljoen volksgezondheid, dat op voortreffelijke wijze is gecom bineerd met het Dijkzigt-ziekenhuls ir aanbouw. Als we op de hoge Aeolusmast afsteve^ nen. zien we rechts de prachtigste individuele inzending van de hele E 55: Van Leer s Vatenfabriek, oprijst achter een verrassend plantsoen. De gehele voorwand deze fabriek is van glas. zodat van verre reeds de productie stalen vaten kan volgen. Zoals z op de E 55 is ook deze fabriek echt in bedrijf: de vaten gaan rechtstreeks naar Pernis om daar met producten van de olie-industrie gevuld te worden. De ,,brug der kennis" is een van de gelegenheden om de Westzeedijk ovei te steken. Men kan dit ook doen per kabelbaan, maar dan mist men de interessante fotoserie over het onder wijs op deze brug. Het drukke ver keer op de straat beneden ons is trouwens pp zichzelf al de moeite waard. In het Park trekt allereerst de grote agrarische inzending de aandacht: stoere landbouwwerktuigen in grote verscheidenheid en stallen met glan zend vee. Paarden, koeien, varkens, kippen en geiten, alle uitblinkers on der hun soortgenoten. De beste stier, de beste melkkoe, de „sterzeug" en zo gaat het maar door. Ook kijken we nog even bij het oude Twentse „lös-hoes" en de moderne modelboer derij. de veevoederfabricage en de proefstations. In een volgend paviljoen kunnen we het proces van gerst tot bier volgen zoals we het in een brouwerij zouden zien. Alleen is het bier wat compac ter. maar de bottelmachine bijvoor beeld is werkelijk bestemd voor een van de Nederlandse brouwerijen In deze omgeving heeft ook de slager zijn domein. Vervolgens dwalen we door de vele paviljoens met inzendingen uit alle provincies en sommige grote steden. Twente met zijn industrie. Friesland met de zeilsport, Amsterdam, „waar heel de wereld om draait", het zijn maar grepen uit de bonte verscheiden heid. We moeten trouwens door, want er is nog veel meer te zien: een heel paviljoen Unilever, met daar naast een kinderspeeltuin, een pavil joen van de papierindustrie, bank- en geldwezen, een filmzaal, de televisie overal, kortom: een kwart van de E 55 ligt nog voor ons In dat vierde deel staat dan het belang wekkende paviljoen ruimtevaart, de zestig meter hoge bouwkraan, die ons op die hoogte in stalen getraliede gondels een totaal-overzicht geeft, de talrijke inzendingen op de Parkkade, waaronder die van de handel, het diepzee-onderzoek en de Kon. Marine. Hiermede is van de E 55 nog zeker niet alles gezegd. Het was slechts een kor te rondwandeling. Zoals u meer dan één bezoek aan deze grootse manifes tatie zal moeten brengen om alles goed in u op te nemen, zullen wij op de verschillende onderdelen ongetwij feld nader terug komen. toe. Goed, het is geen échte trein Er is een stad verrezen en daar is alles mogelijk. In het Ruimte vaartpaviljoen zit men in een ra ket. Coolsingel, stadhuis en post kantoor vallen onder u weg zweeft de sterren tegemoet. Goed, geen echte raket»... Alles is mogelijk op de E 55. U staat op de brug van een schip, u draait het stuurwiel en de kom pasnaald trilt over de schaalver deling Noord, Noordwest Toegegeven het is geen echt schip Ja. er is een stad verrezen in en om het Park. Architecten bouwden hier hun droompaleizen en idealisten bevolkten ze. Zij brachten hun bagage mee apparaten en machines, grafieken en voorstellingen, die moeten bewijzen, hoe ver hun energie en hun activiteit zich uitstrekken. En dat is ver. nat ziet men niet alleen in die paviljoens en stands, dat ziet men ook aan die stad. die in enkele maanden tijds uit de grond ge stampt werd. Een monument Want die stad werd een monument van durf, die stad werd een opgericht teken van wat wij kunnen en hóe wij het kunnen. Want die stad werd een bewijs van wat er architectonisch en beeldend in ons leeft. Want zoals men vroeger de zeehelden „de beste zonen onzer natie" noemen kon, kan men nu in het werk van enkele „zonen van ons land" zien, wat ons volk presteert. Dat is naar mijn mening het be langrijkste van neze gehele manifes tatie. Dat la belangrijker dan de atand van onze veestapel, af te lezen aan de welvarende koeien op de landbouwstand; dat Is belangrijker dan de graafmachines, die wij ma ken en tentoonstellen; dat is belang rijker dan het riool, waarin n kunt lopen cn rondkijken, dan de spoor trein die rijdt en de dijk, die men voor u oprichtte in de Energichal. Dat was trouwens te hoe stelde u het zich dat verbeelden zou? Had u het vorm kunnen geven, had u een idee gehad voor de gestalte ervan? De honderden makers van deze Uazen en houten stad wél en in oneindig proberen en leggen, in duizenden arbeidsuren lang sloven en ploeteren zijn zij e. derwei in geslaagd. Want verlies u op de E 55 niet in details, voor zover ***'- er al mogen zijn, loop niet met neus naar de grond. Kijk naar wat de architecten deden en kijk naar hoe de staalbouwers, de timmerlieden, de structeurs en monteurs het waar maak ten. Dan wordt u trots op Nederland, dan weet u, dat wij wat dat betreft, i igouden Verbeelding Onze hedendaagse kunst heeft var het afbeelden afstand gedaan. De kun stenaars beelden niet meer uit. co- pieren niet meer maar vèr-beelden. En als w\j dan het woord „verbeel ding" laten vallen is dat in die bete kenis. En als v nu ziet, hoe goed, hoe wondermooi die verbeeldingskracht van onze hedendaagse beeldende nee, verbeeldende kunst zich leent laat toepassen in dit samenspel energie en enthousiaste activiteit, dan praat u niet meer zo gauw kunstenaars, ,jdie er maar wat van maken". Want aan ahstracte beeldende kunst is er op de E 55 geen gebrek, muurschildering van Karei Appel op de eerste muur van de expositie geeft de E 55 een gezicht, de wanden i het nationale paviljoen geven kracht stimulans, vaart en reliëf aan alles, wat er daar binnen te zien is. Dat zijn dan de muurschilderingen. Maar er is meer. Op enkele landbouw machines zitten bijvoorbeeld figuurtjes, die mensen en hun handelingen met die machines moeten uitbeelden. En die fi guurtjes, in grote lijnen uitgebeeld, ijzerconstructie als het ware in clka gelast, geven xulk een suggestief beeld, maken zulk een ik zou bijna zeggen ..sympathieke"* indruk, dat men er en voor blijft stilstaan. Hetzelfde ldt voor de Mcrcurius-figuren. die in t Park-gedeelte staan, hetzelfde geldt or vele meer abstracte en irreële plastieken en constructies, die op de paviljoens en stands staan -en die alle zulk een suggestieve kracht hebben, dat men ze eigenlijk niet apart ziet maar als onderdeel van de gehele manifestatie. En zo hoort het ook te zijn. Hoe het zij. wij komen met de E 55 goed voor de dag. Nu ls het wel zo. rchltecten en beeldende kunste- in dit geval veel meer vrijheid handelen hadden dan normaal bij hun opdrachten het geval ls. Ma is juist maatstafgevend. want als hooggeplaatst organisator gez?gd dat Met oneindig geduld hebben vaardige modelbouwers naar de originele tekeningen alle schepen van de Nederlandse koopvaardijvloot nagemaakt. Ze staan op lange staken in het water. Anthony Fokker's „Spin" uit de kinderjaren van de luchtvaart als contrast tegen de producten van de hedendaagse techniek. Daarvan zijn in het paviljoen voorbeelden genoeg. van 24 stralen valt kletterend neer op de plastic i deze brug. 's Avonds geven sterke lampen aan dit geheel een fantastisch lichteffect. Midden in de Energiehal staat een schip op stapel. Het hart ervan, de machine, is gereed, zodat de bezoekers zelf door middel van de schroef golven kunnen opwekken. V- -v -j- M y :fp%. A": '.w-'-.Ar Zo bouwde men vroeger. Een poortje uit het begin van de zeventiende eeuw vormt de ingang van de afdeling, waar steenhouwers hun ambacht uitvoeren, even vaardig al» croeoer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5