Op de Maranathakerk gaat straks de vlag in top Uitslag bevrijdingspuzzle Scholing moet tekort aan vaklieden opheffen NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 18 MEI 1955 Interieur heeft nu definitieve vorm gekregen Dc bouw van de Herv. Maranathakerk aan de Lage Morsweg vordert ge stadig. De aannemer verwacht, dat over veertien dagen het hoogste punt, ongeveer tien meter, wordt bereikt, en dan gaat de vlag in top. Na het leggen van de funderingen en het plaatsen van de zes betonspanten is men aan het optrekken van de gevels be gonnen. Op de foto is te zien, hoe hoog men met het metselwerk al gekomen is. De bouw van het aansluitende vereni gingsgebouw gaat ook onverminderd voort; daar zijn de bouwers zelfs al de kap gekomen. En de kosterswoning is al opgetrokken tot aan de verdieping. Ds H. J. van Achterberg, de wykpredi- kant van de wijkgemeente Morskwartier, kon ons vanmorgen meedelen, dat de in richting van de kerk nu ook haar defi nitieve vorm heeft gekregen. De kerk krijgt geen banken, alleen stoelen, zoals bekend ongeveer vijfhonderd. Het litur gische centrum zal worden ingerioht met een kansel (in het middeneen doop vont, een avondmaalstafel en 'n lezenaar. De plaatsen voor de kerkeraadsleden komen daar niet. De ambtsdragers zul len op de voorste rij bij de andere kerk gangers zitten. Zodra het mogelijk is, in de kerk te staan en de situatie volledig op te nemen zal de bestelling van een kerkorgel aan de orde worden gesteld. Er zijn reeds onderhandelingen met de orgelcommissie van de Hervormde Gemeente gevoerd. De levertijd voor het orgel moet op geveer een half jaar worden gesteld. Wanneer het centrum geheel klaar Is, is nog niet met zekerheid te zeggen. Er Agenda van Leiden Woensdag Prediker. Janvosaensteeg, 8 uur: jaar vergadering afdeling Leiden Oranje-Groe. ne Kruis. Hooglandse kerk. 7.30 uur: avondstilte (duur: half uur). Donderdag (Hemelvaartsdag) Pieterskerk, 11 uur: Kerkdienst in het kader van de pijperdag, voorg. ds P. W. Spruijt te Amsterdam. Leidse Hout, 2 uur: Middagprogramma pijperdag. Stadhuis, 6 uur: défilé tamboers en pijpers, achterzijde. Leidse Hout, 8 uur: Avondprogramma pijperdag. Vrijdag Foyer stadsgehoorzaal 3 uur: opening door wethouder S. Menken van bazar voor de oprichting van een tehuis voor alleenstaande gehandicapten (Dr Van Vootrhuysenstichting) Rehoboth, 8 uur: ledenvergadering af deling Leiden Christen-vrouwenbond film Ned. fabrikaat. Stadsgehoorzaal, 8 uur: toneelvoor stelling van De Royalisten (vereniging personeel van Royal). Evang. Luth. Kerk: 8 uur, Bazuinen koor uit Bielefeld. Zaterdag Leidse Hout. 3 uur: Lentefeest 1955 van Het Leidsche Volkshuis. Luxor, 4.15 uur: filmvoorstelling Ford. Schouwburg, 3 uur: Leids muziekly- ceum met „De koninkskeuze". Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, 109 uur: Japanse kleurendruk - houtsnedeD Kunlsada (tot 15 Juli). Prentenkabinet, 25 uui Joe Gosschalk en Paul Cttnx werken gemiddeld vijftien mensen aan de uitvoering van het plan, maar als op andere bouwwerken meer te verdienen valt, is het niet zeker, dat de uitvoerder op alle vijftien kan blijven rekenen. Het is al gebeurd, dat hij het met minder moest doen. Er zijn factoren, verband houdende met lonen en prijzen, die enige achterstand in het werk kunnen doen ontstaan. Van een ernstige achter stand zal echter niet gesproken kunnen worden, zodat de opening van de kerk toch wel over enige maanden zal plaats hebben. Verheugend is ook de mededeling, dat de kerk een klok krijgt. Boven het tweede dakspant zal een dakruiter drie meter hoogte worden gebouwd, waarin de luidklok komt te hangen. Het is een historische klok, daterend uit de achttiende eeuw, die door van de stadsbeiaardiers van Leiden op haar waarde werd gekeurd. De heer Hart kwam tot de conclusie, dat de klok haar zuiverheid en helderheid toon vooral gebruikt moet worden. Ze heeft enige jaren gestaan in een berg hok bij de Hooglandse kerk en heeft vroeger vermoedelijk in de dakruiter deze kerk gehangen. In de bezettingstijd werden de klokken van de Hooglandse kerk geroofd; ze kwamen na de bevrij ding gelukkig terug, maar het dakrui terklokje werd toen niet opnieuw aange- Vijftien mensen werken aan de bouw van de Maranathakerk. Het eerste grote kerkelijke centrum in het groot geworden Morskwartier. Foto N. van der Horst Stipendia van Z.W.O. voor in Leiden geschoolden De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft voor het lopende academiejaar vijftien stipendia toegewezen. Vier hiervan vielen ten deel aan studerenden of afgestudeerden van de Leidse univer siteit, en wel aan: Haag. De heer Van der Nat gaat zijn proefschrift „Een critische uitgave van Tertullianus' „De Idololatria" voorberet- Een berg inzendingen, waar we geheel achter verdwenen, dat was het resultaat van de bevrijdingspuzzle. Ondanks het feit, dat in 58 horizontaal een fout stond, waren verreweg de meeste inzendingen toch goed. Enkele lieden hadden zich uitgesloofd hun oplossing een extra fraai cachet te geven. Dat maakte onze taak verre van een voudig. Na veel wikken en-wegen hebben we de prijzen als volgt toegekend: le prijs (f 25J Zuster A. v. d. Hooff, Academisch Ziekenhuis, Leiden; 2de prijs (f 10) Rina Segaar, Leidseweg 497, Voorschoten 3de prijs (f 10) C. Kwakernaak Wzn, Kamperfoelieplein 7, Katwijk aan Zee. Het randschrift luidde: Wij herdenken hen, die voor de vrijheid het hoogste offer brachten. Christen-officieren hadden gezellige avond Ledental van zestig tot honderd gestegen Hoewel de afdeling Leiden van de Nationale Christen-officierenvereniging gisteravond in het R.K. militaire tehuis het eerste lustrum vierde, betekent dit niet, dat Leiden vijf jaar geleden voor het eerst een afdeling van de N.C.O.V. binnen zijn muren kreeg. De levensloop van de afdeling werd ge schetst in de herdenkingstoespraak van de voorzitter, de heer J. van den Akker. Zeven jaar na de oprichting van de N.C.O.V., in 1902, was in Leiden reeds een afdeling. tijd zijn op het laatste ogenblik afzeggen en een hoofdbestuurslid, dat zou spreken, moest door ziekte ook verstek laten gaan. Toch is het een gezellige avond geworden. Een groot aandeel hierin hadden „De Gihaba- ma's" uit Den Haag. Van de stierengevech ten in Spanje naar het Wilde Westen en dan weer naar Nederland, waar een meisje Amor om kwart voor acht de gelegenheid zou geven te schieten. Een vlot program ma, waarin als solisten optraden: Nel de Jonge. Gea Engelhart en Wlm Los. De heer A. Riethof was de maestro van het gezelschap. Bijdragen uit de zaal, onder andere van de heer Noordervliet. zorgden voor een prettig verloop van de avond. De meeste gegevens over c door de oorlog verloren gegaa kend, dat men een opkomst van veertig op een Bijbellezing maar zeer matig vond. Met de oorlog verdween de afdeling natuurlijk, om na de oorlog voorlopig niet terug te keren. Dank zij de activiteit van de heer E. J. de Geus kwam in Leiden een correspondentschap. De heer De Geus zag zijn activiteit bekroond, toen op 13 Juli 1950 Leiden weer een afdeling kreeg, nu dus vijf jaar geleden. De heer De Geus kreeg op deze avond het gouden insigne an het C.N.V. aangeboden. De voorzitter kon welkom heten: de heer W. Hillenaar. afgevaardigde van de onder officierenvereniging „St Martinus". de heer W. J. Fukker. van de onderofficieren- liging „Ons Belang", de heer E. J. de Geus, die „Pro Rege" vertegenwoordigde afgevaardigden van de Leidse Christelijke Besturenbond, de heren P. Barendse en H. Zuidema. De jaarverslagen van secretaris en pi ningmeester. de heren L. Noordervliet n den Brink, werden gelezen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het niet altijd over rozen was gegaan, vooral aan het begin van het jaar niet. Maar nu gaat het beter: het ledenaantal n 60 tot 100. geklommen. Vooral de heer W. van Ast heeft hier veel werk in Reinigingsdienst had gisteren een feestavond Eigen toneelclub gal opvoering van „De suikeilreule" De personeelsvereniging van dc tnecnteiyke reinigings- en ontsmettlngs- dienst hield gisteren in de Burcht feestavond. Het pleit voor de activiteit van deze vereniging, dat ze deze avond met eigen krachten kon vullen. De uit dc leden gevormde toneelclub „De Dis tel" gaf namelijk een opvoering. In zijn openingswoord kon de voorzit ter der vereniging, de heer C. Vermeer, onder anderen de ere-voorzitter, de heer J. H. de Jong, en een aantal gepenslon- neerden welkom heten. Hij betreurde het. dat verscheidene .leden deze avond verstek hadden laten gaan en releveerde het feit. dat dk jaar voor net eerst feestavond en de zakelijke jaarvergade ring gescheiden zijn. Spr. deed 'n beroep op de leden om belangstelling te tonen vooj de verschillende facetten van het vereni gingsleven, waardoor de onderlinge band kan worden verstevigd. Onder regie van de heer M. J. Blitterswijk gaf „De Distel" hierna opvoering van het vrij oude blijspel Henri van Wermeskerken „De sui freule". Tegen dit stuk. dat speelt in Ned.-Indië van omstreeks 1930. kunnen verschillende bedenkingen worden gevoerd. Zo doet het scheppen van aller lei komische situaties rond een „onecht' kind wel bijzonder onnatuurlijk aan. De keus van het stuk echter buiten be schouwing gelaten en in aanmerking ge nomen, dat „De Distel" niet pretendeert een „echte" amateur-toneelclub te zijn zü wil namelijk alleen de andere leden der vereniging een genoeglijke avond be reiden kan de opvoering toch niet bij zonder onverdienstelijk worden genoemd. Wil de toneelclub zich echter wat der ontwikkelen en wij menen te ten dat zij dit wil dan zal de regisseur wat meer aandacht moeten gaan sc ken aan uitspraak, voordracht en r en-scène, om van één der meest elemen taire eisen, een goede rolkennis, nog maar te zwijgen. Ondanks de verschillende bezwaren Dr K. Mechelse. die in 1953 aan de rijks universiteit te Leiden promoveerde op proefschrift, getiteld „De vezelstructuur de capsula interna en pedunculu: cerebri bij macaca ira". Hij is wetenschap pelijk ambtenaar- bij de histologie te Lei hij gaat bij professor Moruzzi te Pisa de electro-anatomische technieken bestuderen. Een stipendium kreeg de heer C. Mulder, die binnenkort het doctoraal examen ir de scheikunde zal afleggen aan de rijks universiteit te Leiden. Hij stelt zich vooi zijn stipendiumperiode ten nutte te maken door op het laboratorium van dr D. D Woods te Oxford een studie te verrichten het antagonisme tussen para-amino- benzoezuur en sulfonamide en verder door kennis te nemen van de moderne metho dieken van de bacteriologie. Het derde was voor P. C. van der Nat, ie in 1951 cum laude het doctoraal i en in de klassieke letteren aflegde tekeningen |de rijksuniversiteit te Leiden. Hij is thans (tot 28 Mel) I leraar aan het Nederlands lyceum te Den Welsprekende mensen doen van zich spreken Hef zilver droeg hier en daar een onzuiver tintje De vereniging tot bevordering der Welsprekendheid heeft gisteravond het verenigingsjaar besloten met een feeste lijke avond voor genodigden in het Gul den Vlies. Het programma werd verzorgd door een aantal leden, die over een van tevoren vastgesteld onderwerp spraken. De spreekbeurten werden afgewisseld met pianospel en declamatie. Op deze avond waren tevens aanwezig de zuster- afdelingen uit Maassluis en Zoetermeer. Men had voor een feestavond ovei algemeen te zwaarwichtige onderwerpen gekozen. De voorzitter, de heer J. J. C. Snel, wees er in zijn openingswoord op, dat het doel van de vereniging niet al leen is het bevorderen van goed spreken in het openbaar, maar tevens van de vrij moedigheid tot spreken. Hebben de le den eenmaal hun verlegenheid overwon nen, dan wordt gelet op de mimiek en het gebaar van de spreker, en op de be zieling van hetgeen hij te zeggen heeft. Helaas kon men constateren, dat juist die bezieling bij sommige sprekers tot vals pathos leidde; met geestdrift een spech afsteken is iets anders dan een ge zwollen redevoering houden! Hebben de Leidse Universiteit Bij beschikking van de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen is benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar bij de röntgenologie aan de rijksuniver siteit te Leiden de heer C. Kuypers, thans assistent. Met een dankdienst in de Oude Kerk van Scheveningen is uiting gegeven aan de lof, die Gode toekomt voor de prachtige ontwikkeling van de visserij aldaar in de laatste vijftig jaar. Burgemeester Schok king van Den Haag woonde de dienst bij. Een dokter nodig De dienst der huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters De Bruyne, Donders, Den Haan, Hartman, Pleiter en PosteL Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt vanavond zes uur tot Zaterdagmorgen acht uur waargenomen door de apotheek Van Drlesum. Mare 110, telef. 20406, en de Zuider-apotheek, Lammenschans weg 4. telef. 23553. leidinggevende figuren van deze vereni ging er wel aan gedacht dat bij het spre ken in het openbaar niet slechts vereist wordt dat men „goed" spreekt (d.w.z. in goed „lopende" zinnen), maar dat ook het „zuiver" spreken een eis is (d.w.z. spreken met een heldere articulatie en klinkeruitspraak, en een juiste accen tuatie en intonatie)? Mevrouw v. d. HeideKort heeft het geen zij te vertellen had op een zeer sug gestieve wijze gedaan. Eenvoudig en juist haar dictie, en uitstekend haar mi miek. De vereniging kan met recht trots op dit lid zijn. Aan het eind van de avond stond een srpaakwaterval op het programma, waar aanwezigen uit de zaal zich konden opgeven. Als laatste H. W. Plekët, die in 1953 het doctoraal examen in de klassieke letteren aflegde aan de rijksuniversiteit te Leiden. De heer Pleket bevindt zich op het ogen blik met een Z.W.O.-stipendium in Cam bridge voor een studie in de Griekse epirafiek. Om zijn studie af te ronden is hij van plan de komende stipendiumperio de te besteden door in Griekenland prac- tische ervaring op te doen. Mentor is pro fessor dr W. den Boer te Leiden. Mevr. Lepelaar 25 jaar bij De Landbouw Gisteren was het 25 jaar geleden, dat mevr. M. A. Lepelaar als laborante in dienst trad bij de N.V. Melkinrichting „De Landbouw". Naar aanleiding van deze heugelijke gebeurtenis werd zij in de morgenuren in het directiekantoor ont vangen. De directeur, de heer A. Witmuts, sprak haar hartelijk toe en prees haar voor het plezier, waarmee zij vijf-en-twintig jaar haar taak verricht had. Spreker liet ver der bloemen zeggen waar woorden te kort schoten, en voegde daarbij nog een prachtig cadeau. De echtgenoot van mevr. Lepelaar mocht een kist sigaren m ont- De voorzitter van de personeelsvereni ging, de heer L. G. Strijk, sloot zich wat de algemene waardering betreft geheel bij de woorden van de directeur aan, maar dankte de jubilaresse tevens voor het vele dat zij als bestuurslid van de ver eniging gepresteerd heeft. Hij overhan digde haar een bloemstuk en enkele huis houdelijke geschenken. Hierna kreeg het personeel gelegenheid mevr. Lepelaar mei het jubileum te feliciteren. Geref. Kerk Leiden In afwijking van het in de Leidse Kerk bode gepubliceerde ten aanzien van de dienst in de Zuiderkerk op Hemelvaarts dag wordt de aandacht er op gevestigd, dat deze niet om half 11 maar om 9 uur I begint. Voorganger is dr Von Meyenfeldt. 0"ar|d Schrijf vrijblijvend een briefkaartje aan: Hoofdvertegenwoordiger: J. G. LAMME Bothastraat 3 - lelden - Telef oon 2 35 27 Leidsche bond van huis- en grondeigenaren in 1954 Ontevredenheid over huurbeleid der regering Het jaarverslag over 1954 van de Leidsche bond van huis- en grondeige naren begint in mineur. Het bestuur memoreert, dat nog steeds de huis eigenaar niet voldoende recht wordt gedaan ondanks het fëit, dat de huren tot gemiddeld 141 procent van de huur van 1940 werden opgetrokken. Bij deze huurverhoging werden als compensatie de lonen enkele malen ver hoogd, zodat bij het laten verrichten van reparaties die loonsverhogingen wederom ten laste van de huiseigenaren werden gebracht. Deze gang van zaken wordt In het ver slag de bekende vlcleuse cirkel genoemd, met als gevolg een gedeeltelijk verloren gaan van datgene, waarnaar de eigenaren al jaren reikhalzend uitzien. Ook de prij zen van materialen stijgen voortdurend. „Wij moeten ons beijveren de regering er toe te bewegen een zodanige huur verhoging te bewerkstelligen, dat de huis eigenaar volledige compensatie krijgt voor het woongenot, dat hij aan de ge meenschap verschaft", aldus het verslag. Wil men een groot deel van het volks vermogen. namelijk de belegging in on roerend goed, niet laten afbrokkelen, dan moeten de huiseigenaren in staat worden gesteld een zodanige huuropbrengst van Vijf dagen voor de begroting 195G Gedurende het tweede halfjaar van 1955 zullen de vergaderingen van de gemeente raad van Leiden, behoudens afwijking door onvoorziene omstandigheden, wor den gehouden op 25 Juli, 29 Augustus, 26 September, 17 October, 7 November, 17. 18, 21. 22 en 23 November, 28 Novem- ;n 19 December. Voor de behandeling de gemeentebegroting zijn dus vijf dagen uitgetrokken. Hetgeen gezien de spreektijden van de laatste keer tóch niet verbodig is. hun onroerend goed te krijgen, dat zij daarvan hun bezit behoorlijk kunnen on derhouden en in staat zijn de vaste lasten en hun levensonderhoud te betalen. Aan het eind van 't verslagjaar bedroeg het aantal leden 984. een stijging van 1 vergeleken per ultimo 1953. Het totaal aantal ingeschreven woningen bedroeg kan men toch respect hebben voor het enthousiasme van de toneelclub. Zij heeft het toch maar aangedurfd de men sen van de reinigingsdienst een avond bezig te houden. Ook het décor werd door een eigen kracht (de heer J. de Bruin» gemaakt. Het bandje „The travelling brothers" zorgde voor de muziek. j 1000 voor Margriet en Mytylschool Het grote klaverjastournooi ten bate van 't kleuterdagverblijf Margriet en de Mytyl- stichting voor Leiden en omstreken, ge organiseerd door de federatie van kla- verjasverenigingen. is een succes gewor den. Dank zij veler medewerking kon reeds op de avond van de prijsuitreiking geconstateerd worden, dat de opbrengst voor de beide instellingen de duizend gulden was gepasseerd. De heer J. Heringa dankte de federatie voor dit prachtige initiatief en overhan digde een fraaie voorzittershamer. Prof. dr G. M. H. Veeneklaas bracht de orga- neens hulde. Duits bazuinenkoor komt naar Leiden Heit Posaunenchor van de Chr. jonge- mannenvereniging Jöllenbeck uit Biele feld is momenteel onder leiding* van Gustav Schmidt op tournee door ons land Vrijdagavond om acht uur geeft het koor een uitvoering in de Evangelisch- Lutherse Kerk aan de Hooglandse Kerk- gracht. Het programma vermeldt werken van J. S. Bach, Reiche. Melchior Frarvck, Stern. Pratorius, Böhm, Hermelink en Altenburg. W. Arnoldus in het zilver In gezelschap van echtgenote en doch ters werd de heer W. Arnoldus gister ochtend door de directie van de N.V. meelfabriek De Sleutels ontvangen, daar hfj een kwart eeuw bij dit bedrijf werk zaam was geweest. De jubilaris kreeg een gratificatie. In de recreatiezaal van het bedrijf kreeg het personeel gelegen heid de heer Arnoldus te huldigen. De heer H. A. Bo! sprak daar namens het kantoor en laboratoriumpersoneel, de heer P Veerman namens het fabrieks- personeel. waarna de rij werd gesloten door de heer C. Mattaar. woordvoerder de personeelsvereniging. Zij allen boden geschenken aan. Nieuw kantoor voor B.Z. Het ministerie van Binnenlandse Zaken zal binnenkort de beschikking krijgen over groot kantoorgebouw, dat wordt ge bouwd aan het Stadhoudersplantsoen bij de Houtrustbrug in Den Haag. Men ver wacht dat het project, dat ongeveer vier tnillioen gulden zal kosten, over anderhalf r klaar zal zijn. De lengte van het kan- zal 108 meter bedragen, de breedte 11 de hoogte 18 meter. Er komen vijf Leidse gepensionneerden over hun belangen Bond staat volledige herwaardering van de pensioenen voor Tijdens de gistermiddag in de grote zaal van de Burcht gehouden verga dering van de afdeling Leiden van de algemene Ned. bond van gepension neerden heeft de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer G. Wolters, ge steld, dat de pensioenen moeten worden opgetrokken tot een zodanige hoogte, dat zij redelijk genoemd mogen worden in de tegenwoordige ver houdingen. De heer Wolters wees er op, dat de tot dusver verstrekte toelagen niet toereikend zijn. Hij nam de oudere gepensionneerden tot voorbeeld. Het is waar, dat dezen zevenmaal een toeslag hebben genoten, ar deze waren toch niet voldoende om de tegenwoordige behoeften te voor zien. De aanpassingstoeslagwet noemde spr. ook teleurstellend, eigenlijk voor alle gepensionneerden, maar in het bijzonder de weduwen. De fracties van de Kamers deelden de bezwaren, maar mi nister Beel was niet te beïnvloeden. Nu is de gehele raad van ministers van de bezwaren ln kennis gesteld, echter blijft het antwoord nog uit In het vervolg van zijn toespraak legde de heer Wolters er de nadruk op, dat de bond een volledige herwaardering van de pensioenen voorstaat en daarna de invoe ring van een zogenaamde glijdehde pen- sloenschaal. Met een algemene regeling zal deze herwaardering van de pensioenen zeker gerealiseerd kunnen worden, aldus spr., die België ten voorbeeld nam. De heer J. G. Lamers, ambtenaar bij de Raad van Arbeid te Leiden, hield een verhelderende causerie over de noodwet ouderdomsvoorziening en de regelingen voor de laag-gepensionneerden. Hij zei aan het slot van zijn~betoog, dat de deuren van de Raad van Arbeid aan het Rapen burg open staan om de gepen.-ionneerden voor het geven van allerlei inlichtingen te ontvangen. Spr. had de indruk, dat men wel eens een zekere vrees moet overwin nen. Die vrees behoeft er ln het geheel niet te zijn. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. Het aantal leden is de 1300 gepasseerd. De heer H. Zunderman deed een beroep op de aanwezigen om leden te werven. Een hoog ledental Is een grote steun voor het hoofdbestuur bij zijn werk. De heren Ant. Metz, Zunderman en K. W. Wijk zullen de algemene vergadering ln Utrecht bezoeken. Szymon Goldberg speelde voor het L.A.K. Geniaal herschepper van emotioneel geladen werken Gisteravond gaf de wereldberoemde violist Szymon Goldberg, begeleid door Gerard Hengeveld, een viool-voordracht in de Stadsgehoorzaal voor leden van het Leids Academisch Kunstcentrum. De zaal was bij deze bij zondere gelegenheid zeer goed gevuld, hetgeen ook hierom tot voldoe ning stemt, daar het L.A.K. met dit concert eigenlijk afscheid nam nadat het in de afgelopen jaren zoveel belangrijke kunstmanifestaties in Leiden heeft georganiseerd. Het L.A.K. zal echter in hét volgende seizoen een nieuwe periode van zijn bestaan beginnen, zij het dan ook in enigszins gewijzigde vorm. Het is nauwelijks nodig de buitengewo- muzikale en technische hoedanigheden in Szymon Goldberg hier opnieuw te beschrijven. Er zijn stellig meer violisten dezelfde technische virtuosite.it, doch slechts weinigen beschikken daarnaast er een zo gerijpte muzikaliteit, over een nobele en grootse stijl in de voordracht, er een zo aangrijpend herscheppingsver mogen. Het programma omvatte twee Beetho- ;n-sonates, die in D op. 12 no 1 en die in A op 30 no 1, een solo-sonate van Béla Bartók en de sonate in g van Debussy. Wellicht zouden we in plaats van de tweede Beethovensonate. die in wezen weinig met de eerstgenoemde contrasteert. werk uit een andere periode geprefe reerd hebben, doch dit neemt niet weg dat dit recital uitermate boeiend was. Beethoven's sonate in D werd al dadelijk een ongeëvenaard brio en speelse fan tasie voorgedragen, prachtig van frase ring en toongeving. Wellicht wist Gereard Hengelveld, die )or het overige loffelijk accompagneer de. niet geheel de juiste verhoudingen te vinden, althans hij domineerde enigszins; Iets, dat hij ook na de pauze wel een» deed; hierdoor werd de violist soms gr- dwongen zijn toon wat te foroeren. PJcn hoogtepunt vormde stellig de vertolking Bartók's prachtige solo-sonate, een navrant, duister doch uiterst pathetisch werk. dat aan de uitvoerder de hoogst denkbare eisen op elk gebied stelt. Dat Szymon Goldberg dit werk op zulk een geladen en onnavolgbare wijze wist voor te dragen, verdient onze grote bewonde ring. Bartók heeft de beperkte mogelijkheden van dc solo-sonate hier op schitterende wijze opgelost, doch om deze oplossing ook ln de klinkende realitiet te verwezen lijken Is een bijna gelijkwaardige pres tatie. De sonate in A van Beethoven bracht naar ons gevoel een geringe inzinking, de beide musici leken wat minder op hun gemak en er vielen enkele aarzelingen waar te nemen. Gelukkig herstelden zij zich in Debussy's prachtige sonate, 's meesters zwanenzang zoals men weet. Ook hier, evenals in Bartók, bewees Goldberg een geniaal herschepper van emotioneel ge- iaden werken te zijn. Na de adembenemende finale van dit werk volgde een ovationeel applaus Goldberg stelde zijn toehoorders niet te leur en speelde als toegift het derde en het vierde deel uit de vierde vioolsonate van HSndel. in D. Ook hierin toonde hij zich een eminent vlolist, wiens warme toon in het adagio nimmer tot sentimen taliteit leidde. Stellig 'n schitterend be sluit van het L.A.K.-seizoen. Wij zien in tussen met spanning uit naar het in Juni te verwachten optreden van Goldberg in het kader van het Holland Festival. J. van der Veen Examens diaconessen- huis Bij het gisteren in het Leidse diaconcs- senhuis gehouden examen voot het dt- A. ziekenverpleging zijn geslaagd de zuster: G. v. d. Akker. P. ren, J. Bos. H. ten Broek A. v Koelewijn. N. Kinkel, A. P. v wen. C. v. d. Linde. J. v. d. Raaphorst, H. Reinders. I. v. d P. C. Tukker, M. J. Zaalberg. Beye- in Es P Plas, S. Tempel, Jubilea bij de N.Z.H.V.M. De heren W. J. Nieuwenburg en W. F. Col pa, beiden reserve-conducteur bij de N. Z H. V. M. te Leiden, hopen Maan dag hun zilveren jubileum bij deze maat schappij te vieren. De N.E.M. te Leiden in 1954 Voorstel tot winstdeling ten bate van het fabriekspersoneel Verschenen Is het jaarverslag 1954 viui de Ned. Elcctrolasch-Maatschnppij N.V. te Leiden. Het college van commissarissen stelt de algemene vergadering van aandeel houders voor de balans en verlies- en winstrekening goed te keuren en het dividend vast te stellen op 16 procent, waarvan reeds 5 procent als Interimdividend is betaald. neel te geraken. Zo men met deze winstdeling reeds over 1954 accoord kan gaan, zal uitbetaling hiervan echter afhankelijk zijn van de mi nisteriële goedkeuring dezer statu tenwijziging, zowel als van de goed keuring van het college van rijks- bemlddelaars. De reeds Jaren be staande methode om jaarlUks een vergunning voor winstdeling aan te vragen, komt hiennee te vervallen de uitkeringen zjjn meer evenre- In het verslagjaar was de bezetting m het bedrijf weer zeer bevredigend werden diverse werken geboekt en afgeleverd, waaronder stoomketels, con- densorinstallaties, stalen tanks, leiding- Installaties voor electrische centrales en particuliere bedrijven, waterreinigers en vele apparaten voor oliobedrijven en chemische bedrijven. Voor export wer den orders geboekt voor de olie-industrie n voor een zoutrafflnage-installatie; de •ooruitzichten op verdere opdrachten zijn goed, alhoewel door de voortdurend stijgende lonen en kosten de concurren tie allengs meer rterkbaar wordt. Het tekort aan vaklieden deed zich ook dit jaar gevoelen, maar men hoopt door verdere opleiding en scholing van jong en ouder personeel dit tekort op te heffen. Hierbij speelt de womn-gsitua- ;en grote rol. De directie heeft hot nemen, qp dit punt het personeel zoveel mogelijk steun te verlenen. De aanverwante ondernemingen heb- :n over 1954 eveneens bevredigende re sultaten afgeworpen. Verschillende aan schaffingen en vernieuwingen hadden plaats en het totaalbedrag van deze in vesteringen is ƒ436.633. Om ook het fabriekspersoneel deel te doen hebben ln de uitkomsten van de onderneming zal aan de algemene vergadering een voorstel tot statu tenwijziging worden gedaan, dat be oogt tot winstdeling aan dit perso- Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Johannes L H z v J L H Vorst en E M M Visser; Albertus G z v D Noort en J Heemskerk; Marinus J z v D Noort en J Heemskerk; Hendrika W A Dijkstra en M C Boter; Cornelis A A Pak en C Stoof; Johnny z v J H Loon cn C M Opstal; Anna C M d v van Stijn en A C Koppers; Anna C M P G van Stijn en A C Koppers; Ca roline H G d v A Harteveld en J de Bol ster; Willem G z v W Klok en N van der Plas; Adrianus z v P van Beelcn en P E K W Scheepmaker. Ondertrouwd: H J Warmenhoven cn M Bruyn; I Pardon en J M Crama; G Vliet en M W Delfos; N J P de Jongh en J Fllippo; J C A M Witkamp enCJM Mil; G W Verhagen cn E Franke; A N F van Buuren en M B Huigsloot; S P H Pijnakker en M Sinteur; F X c Vintges cn M E Ouwerkerk; L van der Blom en J Crama; J Lut en B A J dc Wil ligen; J J Wes6elman en S M van den Berg; J van Duivenvoorde en J le Mair; M Nolles en L de Graaf; H Noordervliet J W de Groot; C D Zandvliet en G Koot; P van der Lucht en G E Philippo; van Houten en M C de Vos; H J Sjar- jn en J M Beij. Gehuwd: J P Kuyvenhoven en H C van den Ende. Overleden: G Visscher wed v K Pot 87 j; S L Oosting dochter 11 J. dig aan de behaalde resultaten. Leidse Sleutelparade De route, die de 23 tamboer- en pijper corpsen op Hemelvaartsdag zullen vol gen, luidt: 's Middags 1.15 uur: Achterzijde Ge hoorzaal, Apothekersdijk, Kort Rapen burg, Turfmarkt, Beestenmarkt, Binnen- vestgraoht, Stationsweg, Rijnsourgerwef. Houtlaan. 's Middags 5 uur: Rijnsburgerweg. Sta tionsweg, Rijnsburgersingel langs Molen ..de Valk". Beestenmarkt, Oude Singel, Oude Vest. Pelikaanstraat, Hooigracht, Nieuwe Rijn, Botermarkt, Vismarkt, Aal- Om 6 uur wordt het défilé afgenomen door B. en W. en andere autoriteiten aan de achterzijde van het stadhuis. Avonds om 8 uur massaal optreden alle 23 corpsen op de staantribune. Om 8.45 uur figuurmarsen en taptoe door de Marinierskapel en de Kon. Militaire Kapel onder leiding van de kapitein- directeur G. Nieuwland. Gevallen op Steenstraat Gistermiddag half 2 reed een 46-jarige 'rouw uit Aalsmeer met haar fiets in tramrail op de Breestraat. Zij viel daarbij werd haar rechter bovenarm gebroken. In het academisch ziekenhuis werd zij geholpen. Aanbesteding gedeelte van rijksweg 4a Door rijkswaterstaat directie wegen ls gisteren aanbesteed de aanleg van de aardebaan van het gedeelte van weg i van bet rijkswegenplan 1948 (Am sterdam) Burgerveen—Rijswijk (Rotter dam) tussen de Lage Rijndijk en de pro- inciale weg no 6 en voor het maken van kunstwerken van gewapend beton in dit weggedeelte, met bijkomende werken, onder de gemeenten Leiderdorp en Wou- brugge. Laagste inschrijver was de N.V. Aan nemersbedrijf vh. J. P. Broekhoven te Arnhem met een bedrag van f3.552.000.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3