De Nederlandse visserij vele mogelijkheden kent Het is al deux pièces wat de klok slaat De staat is geen uitdeler van lasten 5 WOENSDAG II MEI 1955 OOK VERRE VISSERIJ Het gaat er vooral omons volk „fish-minded" te maken VELE ZIJN de mogelijkheden, die nog voor de Nationale Visserij zijn weggelegd. In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Nota over de sanering van de Zeevisserij ontvouwen de ministers Mans- holt en Van de Kieft die mogelijkheden, wijzen ze op de risico's en geven ze enkele richtlijnen voor de toekomst. Minister Mansholt concludeert, dat de productie van de loggervloot voldoende is om de markt van gezouten haring te voorzien. Het is stellig niet de bedoeling van de regering, de loggervloot uit te breiden, maar om te komen tot een sanering van het productie-apparaat. De zetel^ jdie aan de Unie-Verkeer in zijn oude samenstelling in het Adviesor gaan toekwam, zal nu worden ingenomen door een lid, dat de Chr. Bedrijfsgroe pen Centrale en de R.K. Bond van Trans portarbeiders „St. Bonifatlus" vertegen woordigt. Daarnaast is in het Adviesór- gaan plaats voor een vertegenwoordiger van de Centrale Bond van Werknemers De financiële basis van de bedrijven kan in het algemeen gezond genoemd worden Bij de handelsbanken is de belangstelling voor de visserij snel groeiende. Mede dank zij de onlangs afgekomen regeling va oorlogsschade is het streven om nieuwe visserijschepen aan te schaffen toegeno- De trawlvisserij is echter niet zonder gevaren. Duitsland bezit een grote moderne trawlvloot, waarvan het niet mogelijk is, dat ze in zijn geheel aan de verre visserij deelneemt. Daarom worden de schepen ingezet op de haringtrawlvis- serij in de Noordzee. Ook in Nederland zouden schepen, die uitsluitend naar d< verre visgronden gaan. niet rendabel kun- nen worden geëxploiteerd. Waar Duitsland reeds met het pro bleem kampt, dat de verre visserij- trawlers door hun deelneming aan de haringtrawlvisserij een bedrei ging vormen voor het overige ge deelte van de vloot, kan Nederland nog kiezen. Een voorzichtig beleid i: dus geboden. Uitgebreid bespreekt minister Mansholt de verre visserij. De regering is bereid mee te werken aan een proefneming op dit gebied, welke dan aanwijzingen kunnen geven over de mogelijkheden ten aanzien van aanvoer en afzet. Een betekenis zijn voor de binnenlandse sumptie, indien deze gepaard gaat met lager prijsniveau en behoud van kwa liteit. Alvorens echter intensief verre visserij over te gaan. moet vast staan, dat niet, zoals ln Duitsland, de tak ken van visserij, die op de Noordzee hun brood verdienen, worden geschaad en dat de consument genegen is. de verre-visse rij-vis te gebruiken. Dit laatste zou kunnen worden bevor derd, als bijv. het visserijbedrijf er In slaagt om hoogwaardige, panklare pro ducten regelmatig in alle delen van het land tegen redelijke prijzen aan te bieden. Om het Nederlandse publiek ..fish-min ded" te maken zullen offers moeten wor den gebracht. Hoewel de regering een prijs-garantie heeft gesteld, is niettemin de belangstel ling voor de verre visserij in rederskrin gen matig. Zolang dit zo blijft, zal de re gering in geen geval hoge investeringen •in de nieuwbouw van schepen voor de verre visserij bevorderen. Met reders uit Scheveningen, Katwijk, en Vlaardingen worden besprekingen gevoerd over een proefvisserij op kleine schaal bij de Fa- /~*EEN RESULTATEN kunnen worden verkregen, als niet een goed distri butie-apparaat aanwezig is. Voor een goe de afzet moet de prijs van vis lager lig gen dan die van vlees, Ook moet het Nederlandse volk bekend worden gemaakt met vis-recepten. O.m. zijn hiervoor gel den beschikbaar uit de z.g. Moody-Funds. Uit een statistisch overzicht, aan de me morie toegevoegd, blijkt, dat Nederland weinig vis consumeert in verhouding tot vele andere Westeuropese landen. Het regelen van de aanvoer via verorde ningen acht de minister onbereikbaar, aangezien dit in conflict zal komen met de levensbeschouwing van vele vissers, die de Zondagsheiliging wensen te handhaven. In IJmuiden zal in het daarvoor be lli het Voorstel tot ontwapening A LS MEN de Russische ontwapenings- ri- voorstellen leest, zou men geneigd zijn te veronderstellen dat er nu een eind komt aan alle moeilijkheden. Zij bieden niets minder dan een volledig verbod van gebruik en productie van kernwapens en andere wapens voor mas savernietiging, een aanzienlijke vermin dering van de strijdkrachten en de wa pens van het conventionele type en de oprichting van een internationaal orgaan van toezicht. Toch zal er nog heel wat moeten ge beuren voordat tussen Oost en West over eenstemming kan worden bereikt over algemene ont- wapening. Daar is in I VtUaardde eerste plaats het üUxiebl I gevaar,?at bU een I aanzienlijke vermin- dering van de strijd krachten en de con ventionele wapens en bij het verbod van het gebruik van atoomwapens het Wekten numeriek tegenover het communistisch blok in een zeer nadelige positie komt te verkeren. De verdedigirg van het Westen is op het ogenblik voornamelijk gebaseerd op het gebruik van atoom- en waterstofbom men als vergeldingswapens bij een even tuele Russische aanval. De conventionele bewapening werd als gevolg hiervan dras tisch beperkt. Een tweede punt is de contrfile op de uitvoering van de ontwa peningsplannen. Wanneer de communis tische landen bereid zijn hun grenzen open te stellen voor een internationale contrble-commiesie die overal waar zij wil een onderzoek kan instellen, valt er over hun voorstel te praten. Maar zelfs een in zeker opzicht beperkte controle die de Russen tot dusver wilden toestaan, zal voor het Westen onaanvaardbaar zijn, omdat dit het enorme risico daaraan ver bonden. nu eenmaal niet kan accepteren. Het voorstel om slechts een beperkte politiemacht van de vier bezettende mo gendheden in Duitsland te laten zolang dit land nog verdeeld is. heeft weinig reële betekenis, temeer daar het bulten de sfeer van de ontwapeningsbesprekin gen ligt en West-Duitsland reeds souve- rein is geworden. Ook de Dositle van communistisch China, welk land door de Sowjet-Unie in de Dlannen wordt betrokken, kan nog tanleiding tot moeilijkheden geven. de Scheep- Het vlootplan A ANGEZIEN DE OVERHEID kan ïngrij- pen. behoeft men niet te vrezen, dat een te sterke aanbouw van schepen te wachten staat. Evenmin behoeft er vrees te bestaan, dat in de komende tien jaar te veel trawlers zullen worden gebouwd. Voor grote trawlers biedt de Noordzee slechts beperkte mogelijkheden. Nederland beschikt over een logger vloot met een productiecapaciteit van 110.000.000 kg gezouten en 25.000.000 kg verse haring en voer daar de laatste ja ren wel bij. Men dient er echter rekening mee te houden, dat enkele van onze beste afnemers op weg zijn, self-supporting tc Vernieuwing' van de loggervloot Is ge wenst, omdat de schepen te weinig ac commodatie hebben en slechts zes maanden van het jaar kunnen vissen. Verwacht kan worden, dat de beter geoutilleerde schepen op den duur de oude schepen zullen verdringen. Onder de thans aan- Nederlandse vloot in opbouw Een kleine indruk van de uitbrei ding van de Nederlandse vissers vloot geeft misschien het volgende Gebouwd werden in de j i 1950 tot e t 1954: Motortrawlert Motorloggers en overige motor trawlers 11 Kotters 52 (waarvan 39 in de klasse tus sen 120 en 239 pk). Per 1 Januari 1950 stonden op sta pel of waren aanbesteed:14 grote motortrawlers. 14 overige motor- trawlers en motorloggers en 24 motorkotters. Dit staat zegt niets over de sche pen, die in deze periode uit de vaart zijn genomen. bestede loggers bevinden zich enkele grote met een motorvermogen tot 600 pk. Bij de kottervloot is sprake van een ge zonde groei. Het maximum aantal kotters, dat rendabel kan vissen, schat minister Mansholt op 250. Na de op stapel staande uitbreidingen, zal de vloot nog slechts 222 eenheden tellen. Om de oude scheep jes van de garnalenvissers te vervangen komen hoogstwaarschijnlijk tweedehands vaartuigen beschikbaar. Nieuwe scheepjes zouden de vissers niet kunnen betalen. Het is niet gewenst, de garnalenvloot uit te breiden. De ministers zijn van oordeel, dat bij financiering van de scheepsbouw d.m.v. een crediet van de Herstelbank, een ren te van 43A pet niet te hoog is. Op verschillende tijdstippen en op verschillende typen schepen zullen onderzoeken worden gehouden naar accommodatie en voeding, zulks in verband met de vaststelling van de sociale voorzieningen voor de zee- lieden. ©veg. pe taeiNe GEVOEGENS des (-EVEWS Een kopje leut en een Spencer Wist U dat de eerste kof fieboon naar Europa iverd gebracht door de Oost-Indische Com pagnie in 1663? Het zal U een zorg wezen Ai zolang er maar koffie in Uw kopje geurt. Welk een genot, zo'n kopje leut: een genot, dat een traditie werd. Het hoogtepunt voor de koffieminnaar is j?» het kleintje na het eten. En steek daar nu eens een Spencer bij op. Dat geeft de fin ishing touch. Dat is de krul onder de handtekening. Want goede tabak is de tra ditie van Virginia en Spencer draagt de signatuur van de beste experts in Virginia. (Vervolg van pag. 1) Richtte de critiek van de heer Hofstra zich dus niet op het totaal aan belasting verlagingen, hij meende wel, dat de ver deling van het belastingbedrag hoe zeer hij er ook oog voor had, dat ieder iets van de verlaging meekrijgt niet in Orde was. Met dc verhouding tussen de verlaging van de koStprijsverhogende belastingen (omzetbelasting) en die in de persoonlijke sfeer (loon- en inkom sten- en vermogensbelasting) was hij het eigenlijk niet eens. Dit haalde hem 't verwijt van dr I kath.v.) op de hals. dat hij een wi lijk socialistische belastingpolitiek ste te voeren, welk odium trouwens ook minister Van de Kieft opgelegd kreeg. Want. zo redeneerde dr Lucas, socialis tische belastinghèffing beoogt de staat te maken tot beheerder van de algemem kas, waaruit de individuele burger iets toegeschoven krijgt op het ogenblik dat de regering zulks mogelijk acht. Vooral wanneer de regering een koppeling tus sen belastingen en huren teweegbrengt, gaat de staat fungeren als uitdeler var lasten. En dit is zijn taak niet. Vóór de heren Lucas en Hofstra had den reeds de heren Van de Wetering (c.h.) en Van den Heuvel (a.r.) gespro ken. Ook zij meenden, dat zowel de eco nomische positie van Nederland als d( budgetaire omstandigheden het helemaal niet nodig maken, strikt vast te houden de limiet van een half milliard. Lati deed de heer Weiter (kath. nat.) daar nog schepje bovenop: hij stak de draak de opbrengst-ramingen van het de partement van Financiën. De practijk heeft geleerd, dat die altijd aan de lage kant zijn. Daartegenover meende hij, dat de regering met de ramingen van de nog te verwachten uitgaven aan de hoge kant is. Beide factoren samen wettigen vol ledig de verwachting, dat er nog wel eer ruime speling voor verdergaande belas tingverlaging is. Minder stral Ook de heer Van Leeuwen *(lib.) wilde eer geld uit de staatskas in de zakken in de belastingbetalers laten vloeien: et name nam hij het op voor de on- gehuwden. Daartoe heeft hij reeds eer amendement ingediend, teneinde te be reiken, dat deze klasse minder „gestraft' ordt. Ook de heren Welter en Van de Wetering waren het hier van harte i. Met name de heer Weiter daarbij op de vele oorlogsweduwen onder het ongehuwdentarief vooi inkomstenbelasting vallen. De heer Lucas (kath.v.) vond de gedachten de heer Van Leeuwen sympathiek. liever zag hij een terugkeer vai oude tarief van de vennootschapsbelas ting. hetgeen eveneens bepleit werd door de heren Van den Heuvel (a.r.), Van de Wetering (c.h.), Weiter (kath. nat.) en jVan Dis (s.g.). Het uitgangspunt van de heer Hofstra (soc.) was eigenlijk het volgende. De psychologische gesteldheid van het Ne derlandse volk vraagt niet naar de hoogte van de belasting, maar naar een reële verdeling der inkomsten en naar een redelijk evenwicht. Hij wilde dan ook geen verschuiving naar de beter gesitu eerden en geen verder uiteenrukken van de groepen. Daartegenover stelde zich de heer Wei ter. Hij was blij. dat minister Van de Kieft. hoewel hij nog geen nieuwe lente brengt, toch een nieuw geluid laat horen en oog heeft voor psychologische motie ven. Zijn partijgenoten, aldus de heer Weiter, leven met hun gedachten nog in de rationalistische ijsspelonk, waar mi nister Van de Kieft al uit gekropen is. Heftig keerde hij zich tegen de socialisti sche opvatting, dat een vennootschaps belasting van 43 pet. nog maar matig te noemen is. Gelijk gemeld moet het eigenlijke debat over de huren vandaag plaats vinden. Maar de heer Van den Heuvel (a.r.) kreeg gisteren reeds de gelegenheid het zijne te zeggen. Verband tussen belas tingverlaging en huurverhoging zag hij helemaal niet: het zijn twee ongelijk soortige grootheden. Maar een goede op lossing ls in de huidige politieke con stellatie niet te verkrijgen. Daarom wilde hij voorlopig niet verder gaan dan een huurverhoging van '10 pet ovW" de gehele linie, gecompenseerd door ver dergaande belastingverlagingen, te vin den in de omzetbelasting. Hetzelfde geluid liet de heer Van Dis (s.g.) horen, terwijl ook de heer Weiter, uitsluitend van de fiscale kant bekeken, voor een algemene huurverhoging van 10 pet pleitte. Ook dr Lucas (kath. v.) zag geen enkel verband tussen de huurverhoging en de verlaging van de loon- en inkomstenbe; Zaak legen wachtmeester te Vinkeveen1 uitgesteld1 De rechtbank te Utrecht heeft de zaak tegen de wachtmeester der rijkspolitie te Vinkeveen uitgesteld wegens de behande ling van een door hem ingediend be zwaarschrift. wachtmeester had op 31 Juli 1954 23-jarige inwoner van Vinkeveen klappen met een gummistok gegeven, de gevolgen overleden. lasting. De huurverhoging, zoals die is voorgesteld, zo redeneerde hij, treft juist. ïiddengroepen. En deze krijgen he lemaal geen extra-verlichting van de belastingdruk: de „bult" in het tarief blijft onverkort gehandhaafd. Vandaag hoorden wij over de voorge stelde huurverhoging meer. Het laat zich ien, dat het een bevestiging wordt hetgeen in het voorlopig verslag stond, dat de heer Van Dis gisteren uit- ig citeerde: niemand wil eigenlijk dit „lapwerk". NCGV-bondsfeesteti werpen schaduwen vooruit (Van een onzer verslaggevers) TTET ZAL NIET zo lang meer duren, over een goede twee weken al, of -* J- Den Haag zal kunnen zien tot welke staat het Nederlands Christelijk Gymnastiek Verbond in de 45 jaren van zijn bestaan is uitgegroeid. Met Pinksteren zullen, zoals wij reeds eerder berichtten, de bondsfeeslen wor den gehouden. Hieraan zullen duizenden NCGV-ers uit alle windstreken deelnemen, zodat werkelijk van een grootse manifestatie gesproken zal kunnen worden. Nederland blijft baas op Nieuw-Guinea De Nederlandse regering staat onver anderd op het standpunt, dat de souve- reiniteit over Nieuw-Gulnea de jure en de facto bij Nederland berust en behoort te blijven in het belang der Inwoners, hetwelk een vast beginsel van de Neder landse politiek behoort te blijven. Dit zal moeten duren tot de bevolking zelf over haar toekomst kan beslissen. Ten aan zien van de Indonesische eisen is een krachtig en ondubbelzinnig beleid nood zakelijk. gesteund door consequente maat regelen ten aanzien van de verdediging. Aldus wordt verklaard in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer in zake de begroting van Nieuw-Guinea. De redering heeft geen bezwaar tegen het zenden van parlementaire missles, zodra de behoefte duidelijk blilkt. Zij voelt niet voor uitzending op gezettè tijd stippen. Ten aanzien van royale steun aan zen ding en missie is de regering nimmer schriel geweest. Nogmaals pleit de regering voor een geleidelijke en tegen een geforceerde ontwikkeling, opdat de bevolking niet ontwricht worde. Hetzelfde wordt ver klaard ten aanzien van de Invoering van het Nederlands. Hiervan is de regering voorstandster, zij het in geleidelijk tempo. Opnieuw noemt de regering de geld- sanering gerechtvaardigd en zij wil niet de status van rijksambtenaar toekennen aan de ambtenaren op Nieuw-Guinea. Uitzending van krachten houdt mede ver band met de huisvestingsmogelijkheden. Gunstiger regeling voor rampslachtoffers Voor een perceel dat de 300 m2 niet overschrijdt, dus ook een kleiner perceel, werd ln de watersnood-gebieden tot dusver 1200 aan grondkosten bij herbouw elders in de gem. toegewezen. Het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting heeft hierin in zoverre verandering ge bracht dat 3 reductie kan worden ver leend voor elke m2 minder dan 300 m2. Voor de z.g. geschenkwoningen gelden speciale oppervlakte-maten. Vervolgens kunnen huurders rampslachtoffers, die een geschenkvorming in eigendom over nemen, de voor elk type bepaalde opper vlakte grond verkrijgen voor 1700. mers van het jubileumprogramma! Om dit vast open te slaan: Zaterdag 28 Mei zullen na ontvangst de bondswedstrijden worden gehouden, waarna 's avonds de ere-avond volgt. Tweede Pinksterdag worden 's morgens in de hallen vereni- gingswedstrijden gehouden, 's middag! •rekt de marswedstrijd de aandacht en hierna kan mer ote gezamenliyke oefe ningen op i. Houtrust-veld aan schouwen. Logies De voorbereidingen hiervoor zijn du* al grotendeels getroffen. Het enige, dat de heer Van Lummel c-s. nog zorgen baart 1* de huisvesting. Met enige rim pels op het voorhoofd vertelde de kring- Een zo omvangrijk gymnastisch r.ement vergt natuurlijk een gedegen ganisatie. Terreinhuur, huisvesting ed. zijn de problemen waarmee de regelin-gs- de handen vol heeft en vooral het festijn steeds nader komt. ls r de heren, diie -hiermee belast zijn. genoeg werk aan de winikel. „Wij zijn nog wel niet helemaal gereed, AMSTERDAM FASHION WEEK Weinig opzienbarends voor komend seizoen Het is weer zover: de Amsterdam Fashion Week is begonnen. Inkopers uit binnen- en buitenland speu ren m de ateliers van de Nederlandse confectionnairs naar modellen, die voor hun herfst- en wintercollectie in aanmerking komen. Het is een levendig en ook wel hartelijk contact; wat nodig is, want de Nederlandse confectie-industrie heeft ons land het vorig jaar maar liefst 72 millioen gulden aan buitenlandse deviezen bezorgd. Niettemin, de exportcijfers dalen, er wordt meer en meer geïmporteesd alhoewel dat cyfer het vorig jaar toch altijd nog 35 procent beneden de export lag. LJET is kijken en keuren, wat de inkopers doen, en hopelijk ls de derde K. die van het kopen, niet min der belangrijk. Maar dan zullen de modellen toch ze ker aan bepaalde voorwaar den moeten voldoen. Eén er van is, dat er de producten up to date moeten zijn. De „long-torso" blijft ge handhaafd, hoe dan ook. Met een plooi- of plissérok, met een klokrok, met alleen maar een laag aangebracht ceintuurtje. Paars, rose en bleu waren de voornaamste kleuren. De schootjes van de deux- plèces (de deelnemende fir ma's toonden ieder zes mo dellen. waarvan minstens toch één deux-pièces) wor den heel kort gehouden. Dooyes toonde een wel heel kort jasje, waarvan het schootje bijeen gehouden werd door een paar koperen gespjes. Gedistingeerd was het deux-pièces van Anco: wijde rok (de petticoats zul len ook deze winter van pas komen!) en het Jakje met een geschulpte schoot. Tweka was als altijd klas siek: strakke rokken, los- vallende of nauwsluitende jasjes. Daarnaast japonnen, waarvan één wel bijzonder opviel doordat de enige „garnering" bestond uit de a-symetrische sluiting. Een voudig maar goed, hetgeen bijvoorbeeld weer niet ge zegd kon worden van de nog jonge confectionnair Bronk- horst, die te veel ideeën in één model verwerkt had. Piller behoorde tot de weinigen, die werkelijks iets nieuws en iets „anders" brachten. Een van zijn deux- pièces had opzij van het schootje een loshangende „lip" met knoop. Uitstekend 1 snit 5 De deux pièces. zoals deze zich in de komen de herfst zal handhaven: nauwsluitend (of wijde) plooirok: jasje met kort schootje. Dit ontwerp werd door Anco ge- pon met plissérok van De Groot. Uiterst eenvoudig, uiterst prétentieloos, maar heel mooi. N*t a^s trouwens de rose en blauwe organza avondjapon van deze firma. De rokken£pecialist Neu- garten bracht o.m. een nylon avondrok (met „bovendek«el- tje". zoals men ze daar noemt) met gedrapeerde wij de zakken. Beperkten som mige confectionnairs, zoals Ciro, zich wat het fluweel betreft, tot de garnering van kragen en zakklepjes, Herz bracht een geheel fluwelen Japonnetje met boothals. 20ALS gezegd, de long tor so handhaaft zich over alle linies maar ook naar Hubert de Givenchy is wel degelijk gekeken. De wijde rokken en het platte, tot op die rok doorgeknoopte voor schoot inspireerde o.m. Egon Pfeiffer toen hij een cock tailjapon liet vervaardigen van een soort goudkleurige damast. Een zandkleurige ratiné Japon was een creatie van Noordwijk. Het lijfje eindig de in vlerkante 6chulpen, waarop houten knopen wa ren gezet. Jolo Couture was ook door Givenchy geïnspi reerd: een blauw wollen met zwart japonnetje had een „voorschootje". Dreese toonde o.m. een cocktailja pon van zilverlamé, met voorpand dat op ingenieuze wijze was gestrikt, va knoopt en tegengevoêrd met wit satijn. Conclusie: zeer. zeer veel deux-pièces, zowel in het sportieve als in het meer ge klede genre. Weinig opzien barende nieuwigheden, be halve dan dat de stoffen, vooral die welke voor cock- tall- en avondjaponnen zijn gebruikt, door een spéciale print of kunstig Jacquard weefsel een rijk effect geven. Een op de A-lijn geïn spireerde tweedelige ja pon van Jolo Couture te Utrecht, vervaardigd van gemeleerd blauw-rood kamgaren maar we schieten al een groot stuk In de goede richtirvg" vertelde ons de heer H. H. J. van Lummel, de gemoedelijke voorzitter van de Kring Den Haag, die. vooral nu hij -gepensionneerd is, natuur lijk niet kon blijven toezien hoe Den Haag dat zou opknappen, maar zélf de leiding van de organisatie op zich heeft •genomen. Met terrelmmoellijkheden heef: men al afgedaan. Zowel over het Houtrustveld als de hallen heeft men de beschikking kunnen krijgen, zodat de weersomstan digheden een geslaagd doorgaan van de turnfeestelijkheden niet kunnen verhin deren- Financieel heeft de organisatie de zaken ook voor elkaar Men heeft f4000 Subsidie gekregen, terwijl men nog een reservefonds van totaal f3000 kan aan boren. Dit heeft hét ook mogelijk ge maakt. dat men de toegangsprijzen voor de wedstrijden laag kan houden: die va- n van 30 tot 45 cent. Hierdoor wordt bereikt, dat de NCGV-ers hun families in grote getale naar Houtrust kunnen uil- nodigen: de heren van de organisatie verwachten, dat de ouders, broers, zus ters, vrienden en kennissen van de leden één massale opkomst zullen zorgen, massaal als de verschillende num- H. H. J. VAN LUMMEL 600 adressen. voorzitter ons. dat hU"nog 600 adressen nodig heeft om de deelnemers, die ge selecteerd zijn voor de bondswedstrijden op Zaterdag, tè kunnen onderbrengen. „Die moeten wel niet zo mociliik zijn te krijgen, als we ln aanmerking nemen hoeveel leden de kring Den Haag telt, maarwe hébben ze nog niet En het wordt zo langzamerhand toch wel tijd". Eén blik op de kalender onderstreept die bewering. NCGV-ers, wilt U de orga nisatie helpen ln deze logleskwestle, lT kunt een briefkaartje schrijven naar het Lorentzplcin 65 of nummer 119934 draal en. Als dank verstrekt de organisatie U dan gratis toegangsbewijzen voor de Toch is het so CHINESE „LEIDSTEEN" 338) Over de uitvinding van het kompa» kunnen we de meest tegen strijdige opvattingen horen verkondi gen, want zü wordt aan Chinezen, Fin nen en Arabieren wjjl het bovendien staat dat wij deze Arabieren zouden hebben ontleend, omdat het zeer goed mogelijk de Europeanen het kompas op en onafhankelijk v anderen hebben u gevonden. Op dit terrein v vaagheden en i genstrjjdighedt kan dot i een touwtje werd gehangen. De inezen namen echter niet het N. richtinggevend aan, maor het Z., I in de practijk natuurlijk op hel- fde neerkomt: desondanks menen nmigen aan hel feit dal de Chinezen n leidsteen naar het Z. lieten wij- i, argumenten Ie kunnen ontlenen »r hel feil dat de Chinezen het mpas niet hebben uitgevonden. Dit nezen alle eer voor de uitvinding van het kompas moet worden nagelaten, welk hulpmiddel zij reed» ver vóór de Chr. jaartelling ge bruikten onder een kompai staan, mogen wi toch wel opmerken een bepaalde richting hebben gebruikt, de Chinezen waren. In hel begin van omze jaartelling bestreken zij reeds een stalen naald met magneetijzersteen, zo dat de naald magnetisch werd en zich in NZ richting draaide. Uit hun be- achrijvingen kan voorts worden opge maakt dat zü op hun zeereizen deze isald op riet, of op een stukje water lieten drijven, aodat hier toch zeer zeker sprake was van een vloeistofkompas, zü het dan van primitieve samenstelling. Echter, vóór de Chinezen hadden uitgevonden dat zü een ü*«en staaf door hestrüken met magneetüzersteen magnetisch konden maken, gebruikten »y reeds de z.g.n. Jeidsteen", een magneetüzersteen die een natnurlüke be weging r het N. richtte r hü zelfs eed» 1000 v. Chr., naar daarover slaat liet» met zekerheid Nu i» het moge- ijk dat de Arahie- """leerden kennen en dat wü het via het Middel landse Zeegebied van de Arabieren hebben, maar er zyn eveneeni irgu- n voor de «telling on» heeft bereikt via de Noormannen die in de Zwarte Zee handel dreven. De mogelykheid dat het Testen het opnieuw heeft uit- gevonden, kan zoals gezegd even min over het hoofd worden gezien. Hel i» in ieder geval een feit. dat de bewegende magneetnaald in 1260 reeds beschreven werd door Petrus Peregri- nu» de Maricnurt, maar ala een «peel» grapje werd beschouwd, dat niet al te aerieu» werd genomen. En nu gaan we natuurlek nog even door op de magneten die ons altyd dat dit instrt fascinei lige kracht. irheim

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5