Jlinime £ditsri)e Gfouraitt Tweede Kamer verzoenend over belastingen it Visserij kent veel mogelijkheden Waar het in de Kamer om gaat Schuld van machinist staat nog niet vast Sibajak Vrijdag naar Australië Westen nodigt Rusland tot gesprek in Lugano Nieuw Russisch ontwapenings voorstel WOENSDAG 11 MEI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIÊN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting!. Directie: F DIEMER Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINK CHR1STEL11K-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasttcfi Is gebleven "myn hert la tcgtjenspoct" Zes en dertigste jaargang No 10340 SPAANDERS VLOGEN ER (NOG) NIET AF Kern van het debat: Is limiet inderdaad f500 millioen? (Van onze parlementsredacteur) DE EERSTE RONDE van het huur- en belastingdebat in de Tweede Kamer is voor zover de belastingen betreft gistermiddag en -avond gespeeld. Wie een vurig debat, waar de spaanders afvlogen, heeft verwacht, is bedrogen uitgekomen. Er werden zelfs verzoenende en bezadigde woorden gesproken: zo meende dr Lucas (kath. v.), dat het ogenblik nog niet waB aangebroken, dat de wegen van K.V.P. en P.v.d.A. op dit gebied definitief uiteenliepen. En de heer Hofstra (soc.) was van oordeel, dat er ten aanzien van de verschillen van mening met de rege ring nog wel tot een oplossing te komen zou zijn- De huurverhoging en de belastingver lagingen worden tegelijkertijd behandeld, met dien verstande evenwel, dat de Kamer eerst over de belastingverlaging sprak, terwijl vanmiddag de wijziging van de huurwet besproken zou worden. Alleen de heren Van den Heuvel (a.r.) en Van Dis (s.g.) hebben reeds over de huren gesproken, de eerste omdat hij vandaag niet aanwezig kon zijn, de tweede, omdat hij blijkbaar niet op de hoogte van de gemaakte afspraak was. Minister-president dr Drees heeft het debat wegens een lichte griep niet kunnen bijwonen: hij liet zich vervangen door de vice-minister- president, prof. dr Beel. Behalve de rechtstreeks bij de te bespreken wets ontwerpen betrokken bewindslieden, de ministers Van de Kieft en Witte en staatssecretaris dr Van den Berge, waren gedurende een deel van het debat ook aanwezig de ministers Zijl stra en Kernkamp. •Het eigenlijke debat draaide vooral om de vraag, of het totaal der belastingver lagingen inderdagd gebonden moet den aan de door de regering gestelde limiet van f500 millioen en over het za kelijke verband, dat er zou bestaan tus sen de huurverhoging en de belastingver laging. Het debat zal ook de volgende week nog wel 2 dagen in beslag nemen: de eindstemming wordt niet voor Woens dag, 18 Mei, verwacht: die zal minister Drees hopelijk weer kunnen meemaken Merkwaardig TLJET MERKWAARDIGE in het -i-J- debat was, dat eigenlijk nie mand zich er wat van aantrok, dat de regering een bepaald verband had geconstrueerd tussen de (beperkte) huurverhoging en met name de ver laging van de loon- en inkomsten belasting. Dit werd misschien wel beïnvloed door de wijze van behan deling: eerst spreken over de be lastingverlaging, daarna over de huurverhoging. Want tenslotte wil iedereen wel belastingverlaging, ter wijl eigenlijk niemand de voorgestel de huurverhoging aanvaardbaar acht. Het debat, dat vandaag gevoerd wordt en dat voor rekening van mi nister Witte komt, zal dan ook wel een ander karakter dragen dan alles wat wij gisteren hebben gehoord. Want iedereen sprak er zijn verheuge nis over uit, dat de economische toestand van Nederland het mogelijk maakt, over belastingverlaging te praten. Zelfs de heer Hofstra (soc.) deed dit, al was hij de enige, die van oordeel was, dat de BROOD NIET DUURDER ZONDER NOODZAAK Hoewel de dezer dagen door rijksbe middelaars goedgekeurde C.A.O. voor het bakkerijbedrijf een kostenverhoging van ongeveer een cent per brood met zich brengt, heeft de Nederlandse bakkerij- «tichting de bakkersbedrijven geadvi seerd voorlopig niet dan in uiterste nood zaak over te gaan tot verhoging van de broodprijs. Prins Bernhard in Genève Prins Bernhard is gisteren met zijn Dakota van Parijs naar Genève gevlogen, waar hij vandaag en morgen een bijeen komst van de Fondation européenne de la Culture bijwoonde. Belasling-debat „Jan, wat doen ze toch in de Tweede Kamer? 't Kabinet staat er van te schudden". regering terecht een limiet van 500 mil lioen gulden heeft gesteld. Met de ver laging van de omzetbelasting per 1 Juli ging hij accoord, maar t.a.v. de loon- inkomstenbelasting was hy het nog steeds niet met de regering eensr die ver laging moet later ingaan op conjunctu rele gronden; het liefst zou hij het tijd- in het midden laten en nader be paald willen zien. Alle andere sprekers, de heren Van de Wetering (c.h.), Van den Heuvel (a.r.), Van Leeuwen (lib.), Lucas (kath.v.), Weiter (kath. nat.), Gortzak' (comm.) en Van Dis (s.g.), waren van oordeel, dat de belastingopbrengsten zodanig zijn ge weest, dat de regering heus niet op vijf tig millioen behoeft te kijken. (Zie vervolg op pagina 5.) De voorstellen van de regering, die thans in de Tweede Kamer be sproken worden, komen in het kort op de volgende punten neer: 1. Hu urverhoging: 510 pro cent voor vooroorlogse woningen en geen verhoging voor laagste huren in deze categorie. 2. Belastingverlaging: a. personele belasting omlaag tot 4 procent; b. loon- en inkomstenbelasting met 8 pet, balastingvrije minima omhoog, evenals de grens der in komstenbelasting (f 6000); c. extra-aftrek voor vergeten groe pen: bejaarden en in validen; d. vermogensbelasting: progressie verzacht en belastingvrije aftrek verhoogd; e. vennootschapsbelasting verlaagd tot tarief van 40 a 43 procent; f. omzetbelasting met 142 millioen omlaag. Begrip „weelde" beperkt; g. motorrijtuigenbelasting: brom fietsen vrij. Voor taxi's en zie kenwagens tot drie-kwart ver- h. verhoging successierecht (1951) verValt. Op de ere-begraafplaats te Over veen brachten leden van de Vereniging van Ex-politieke Gevangenen een bezoek aan de graven van hun geval len strijdmakkers. Dr M. J. Prinsen, commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, legde er een krans K.L.M. in tien punten Tien punten uit het jaarverslag van de K.L.M.: 1. Over enkele jaren toestellen met turbinemotoren algemeen in ge bruik. 2. Bestelling van „Seven-Seas"- Douglastoestellen op komst. 3. Twee Amerikaanse banken ver strekken crediet voor aankoop van nieuw materieel. 4. Geen aankoop van helicopters. 5. Meer begrip bij buitenlandse luchtvaartmaatschappijen voor internationale samenwerking. 6. Stijging van productie met 21 7. Netto-winst f 10.255.000 (1953 f 10.381.000). 8. Vervoersinkomsten in 1955 f 1 millioen per dag. 9. In afgelopen boekjaar 683.000 (1953 600.000) passagiers ver voerd. 10. Verkoop ging met 16 omhoog. (Zie voor uitvoerig verslag pag. 2). „Washington verantwoordelijk" Peking: wij schoten Sabre neer Hier volgt de communistische ver sie van het vliegtuig-incident boven Noord-Korea, zoals het werd gemeld door radio-Peking: „Een Amerikaanse Sabre-straaljager werd neergeschoten en twee anderen be schadigd tijdens een luchtgevecht tussen Chinese MIG-straaljagers en Sabre's bo ven Mandsjoerije. Washington draagt de volledige verantwoordelijkheid voor alle ernstige gevolgen van dit incident1 Zoals wy gisteren meldden, werden acht Sabre-straaljagers en een verken ningsvliegtuig boven internationaal ge bied aangevallen door een eskader var 16 MIG's. Er ontwikkelde zich een lucht gevecht, dat boven Noord-Korea werd voortgezet. Daar werden tenslotte drie MIG's neergeschoten. De Sabre's keerden alle onbeschadigd op hun basis terug. Quemoy en Matsoe veilig gesteld? PARIJS. PEKING, 10 MEI De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, die op het ogenblik in Parijs besprekin gen voert met zijn Westelijke col lega's, heeft vandaag verklaard, dat de Ver. Staten zullen helpen bij de verdediging van de eilanden Quemoy en Matsoe, mits kan worden aange nomen dat een eventuele communis tische aanval een inleiding is tot een invasie van Formosa en de Pesca dores In Westelijke kringen ziet men in deze verklaring een duidelijke aanwijzing dat de Ver. Staten de eilanden Quemoy en Matsoe onder alle omstandigheden zullen verdedigen, want, .zo stelt men, wie kan bepalen wat de communisten met zo'n aanval voorhebben? Intussen heeft Dulles' Chinese collega Tsjoe En-lai in Peking meegedeeld, dat hij binnenkort zijn voorstel van Ban doeng (een gesprek met de V.S. over de toestand rond Formosa) zal toelichten tegenover de Britse diplomatieke missie. Als dank voor de genoten gastvrijheid tijdens de tweede wereldoorlog heeft de Koninklijke Marine vandaag in Portsmouth een schilderij over handigd voor de Royal Navy. Vice-admiraal A. de Booy leidde de Neder landse afvaardiging. Het schilderij is getiteld: Het schip de Zon Treinongeluk te Oldebtoek De justitie ln Zwolle heeft verklaard, dat het voorbarig is te zeggen: „Er zal een strafvervolging worden ingesteld te gen de machini-st van de trein die Zater dag bij Oldebrnek ontspoorde". Het ongeluk geDeurde namelijk op pre cies dezelfde wissel, waar vorig jaar eeh trein uit de rails liep. De machinist van di e trein is toen vrijgesproken van schuld. Het staat namelijk niet vast. of het bij Oldebroek gebruikte sein. dat aan de wissel gekoppeld is. aangeeft dat de snel heid moet worden verminderd tot 45 km per uur, dan wel, dat met een snelheid van 90 km per uur doorgereden mag worden. De spoorwegen hebben intussen de be schuldiging dat het ongeluk te wUten zou zUn aan het gebruik van oud materieel, van de hand gewezen. Wagens die niet opgewassen zijn tegen de moderne snel heden hebben de N.S. niet in gebruik. In verband met het enorme reizigers verkeer gedurende het weekeinde is de maatschappij wel verplicht oud materiaal, dat gedeeltelijk uit hout bestaat, te laten - 1000 e,migranten - Vrijdag zal het ms. Sibajak, gezagvoer der H. van Manen uit Leidschendam, op nieuw met emigranten uit Rotterdam naar Australië verterekken. De insche ping zal om 9 uur beginnen. De Sibajak is het eerete emigranten schip, waarvan élle passagiers reizen on der het nieuwe emigratie-bijslagstelsel, hetgeen o.a. inhoudt, dat geen der onge veer duizend passagiers geheel voor eigen rekening reist. Onder de emigranten bevinden zich ook ds I. M. de Graaf, gereformeerd predi kant te Voorburg, (geestelijk verzorger), die een maand i nAustralië zal blijven, en ds P. van Gurp, vrijgemaakt gerefor meerd predikant te Meppel, die met zijn gezin naar Albany emigreert. Hier zal hij predikant worden. Het gezin M. van Doorn uit Geldrop (zestien personen) is het grootste dat ooit met de Sibajak emigreerde. Min of op het laatste ogenblik, nL gisteren, werd nog een gezin van tien personen geboekt, de familie Bakker uit Leidschendam. De oudste emigrant op deze reis is de 72-jarige heer J. Verton, uit Rotterdam, ln leeftijd op de voet gevolgd door de 70- jarige schaapherder J. W Westendorp, uit Nieuw-Buinen, die met zijn 34-jarige zoon Geert in Australië schapen wil gaan telen. Voorlichtingsambtenaar is de heer J F. de Boer uit Den Haag. Acht jaar voor man die vrouw doodde De Ambonnees B. S. is gisteren te Roermond tot acht jaar veroordeeld we gens doodslag en diefstal. Hij had op 7 September 1954 te Wellerlooi mevrouw in haar woning met messteken var het leven beroofd en zich vervolgens eer bedrag van ƒ125 toegeëigend. De officier, die wegens moord levens lang had geëist heeft hoger beroep aan getekend. rijden. Maar deze wagens zijn per se niet ondeugdelijk. Intussen wordt het onderzoek met kracht voortgezet. Spanje maakl burgerlijk huwelijk mogelijk Aan een Spaans regeringsbesluit van 10 Maart 1941 is thans een zodanige in terpretatie gegeven, dat het mogelijk is geworden, dat Protestantse paren een burgerlijk huwelijk sluiten, ook wanneer beiden of één der huwelijkspartners als kind Rooms-katholiek zijn gedoopt. Arbeider raakte tussen twee auto's bekneld Toen de achterwielen van een vracht auto te Heer Hugowaard kwamen vast te zitten, werd getracht de wagen met een andere auto vlot te trekken. De 64-jarige heer K. Haringhuizen die daarbij behulp zaam was. geraakte tussen de beide auto's bekneld en overleed kort daarop. De WESTELIJKE Grote Drie heb ben de Sowjetunie uitgenodigd tot een conferentie op het hoogste ni veau. welke waarschijnlijk eind Juli in Lugano (Zwitserland) zal worden gehouden. Enkele dagen vóór de be sprekingen zullen de ministers van buitenlandse zaken bijeenkomen, Op de Londense ontwapeningscon ferentie heeft Rusland een nieuw, opzienbarend voorstel ingediend. Dit voorstel omvat het volgende: 1. Terugtrekking van de troepen der vier bezettende mogendheden uit Duits land, met uitzondering van kleine con tingenten welke onder gezamenlijk com- mandó worden gesteld, 2. Het opheffen van vreemde militai re bases op het grondgebied van andere landen. 3. Het volledige verbod van het ge bruik en de productie van kernwapens en andere wapens voor massa-vernieti ging. 4. Een aanzienlijke vermindering wat betreft de strijdkrachten en de wapens van het conventioneel type 5. De oprichting van een internatio naal orgaan van. toezicht De con-ventie moet in twee fasen in 1956 en 1957 uit gevoerd worden. In het eerste stadium mogen de strijdkrachten en de bewape ning niet boven het peil van 31 Decem ber 1954 worden verhoogd. Dit houdt in, dat Amerika, Rusland en Rood China anderhalf millioen man. en Engeland en Frankrijk 650.WR) man op de been mogen hebben. In 1956 moeten deze landen de omvang van hun leger verminderen met de helft van het aan tal. dat zij meer hebben dan genoemde getallen. In dat jaap worden de proeven met atoomwapens gestaakt en een inter nationale ontwapenings-conferentie bij eengeroepen. Voor de contróle stelt Rusland de op richting van internationale commissies voor, welke uitgebreide bevoegdheden moeten krijgen. In de tweede fase. in het jaar 1957, wordt de troepensterkte verminderd tot de toegestane maxima, de productie van atoomwapens stopgezet en de militaire uitgaven ingekrompen. Onvoorwaardelijke overgave. rp\VEE NOODLOTTIGE A woorden, door wijlen president Roosevelt ge sproken op de conferentie van Casablanca (1943), worden door voormalige Duitse bevelhebbers be schouwd als de grootste fout van Engelsen en Amerikanen in de jongste wereldoorlog. Zij luiden: „Onvoorwaardelijke over- De vQf bevelhebbers die tegenover een ver slaggever van Ass. Press hun mening gaven, zijn: veldmaarschalk Albert Kesselring, president van de oud-strijdersorgani satie „Stahlhelm" en laatste opperbevelhebber in het Westen, generaal der infanterie. Guenther Blumentritt. thans mili tair geschiedschrijver, die in 1944 chef staf in het Westen was, generaal der pantsertroepen Hasso von Manteuffel, die als afge vaardigde van de Vrije democraten zitting heeft in het parlement en in de slag in de Ardennen het vijfde pantserleger aanvoerde, vice-admiraal Helmuth Heye, thans Christen-democratisch En de wereld draait karakteriseren de uit spraak van Casablanca als een daad van de Weste lijke mogendheden, die hun uiteindelijke militaire overwinning in Europa belangrijk heeft ver traagd. Generaal Von Manteuf-1 heden Voor hun dappere daden gedecoreerde Franse zeehelden gingen na hun huldiging een kijkje nemen in de lichtstad. Hier ziet men de stoere tzeerobben vrolijk bijeen op de beroemde Pont de la Concorde afgevaardigde in het par lement, die het bevel voerde over de eenmans- onderzeeërs, kikvorsman nen en alle kleine ge vechtseenheden van de vloot en kolonel-generaal Hans Juergen von Ar- nim, die in 1943 bevel hebber was van de Duit se strijdkrachten in Tu nesië. De vijf gewezen leiders van de Wehrmacht. die thans in de republiek van Bonn vooraanstaan de posities in het bur gerlijke leven bekleden. Nieuw kabinet-Diem Overleg niet zonder Zuid-Vietnam SAIGON. 10 MEI ZONDER een woord van overleg met het staatshoofd Bao Dai heeft premier Diem van Zuid-Viet nam een nieuw kabinet gevormd. Het is samengesteld uit politieke vrienden van de premier en enige deskundigen, alsmede twee Bao Dai- ministers en een (tot nu toe onbe kende functie) minister van landher vorming. Diem zelf houdt de porte feuille van defensie. De benoeming van een minister voor landhervorming is bedoeld als psycholo gische maatregel tegen de communisti sche propaganda, die zinspeelt op samen werking tussen Diem en de grootgrond bezitters. Slechts vier van de 14 ministers hadden ook in het vorige kabinet zitting. Kort na de vorming van het nieuwe kabinet waarschuwde de premier het Westen in de volgende bewoordingen: Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten waarschuwen, dat de aangelegen- an Zuld-VIctnam niet kunnen worden besproken (in Parijs) zonder dat er een vertegenwoordiger van Zuid- Vietnam bij aanwezig is. Dan zou het kunnen gebeuren dat de bereikte accoor- den niet in overeenstemming zijn met wat wij voorhebben...." Schadevergoeding na SVcSr,3r:"D' 5 mnd. onschuldig ziUen De 44-jarige broodbezorger J Z uit Groningen, die op 3 Maart aldaar heeft terechtgestaan, is na meer dan vijf maan den onschuldig in voorlopige hechtenis te zijn geweest, vrijgesproken. Hij was beschuldigd van verduistering, gepleegd ten nadele van de coöperatieve vereni ging Zelfhelp te Groningen: hij heeft nu een tegemoetkoming ontvangen van de staat voor de schade, die hij tengevolge van de ondergane voorlopige hechtenis hééft geleden. noemde de eis „onvoorwaardelijke over gave" de grootste psy chologische dwaling. De bereidwilligheid van de Duitse soldaat om te strijden werd hierdoor tot zulk een graad ver sterkt, dat zelfs in December 1944 nog een groot Duits offensief dat in de Ardennen mogelijk was. Naast de eis tot on voorwaardelijke over gave noemden deze Duit se deskundigen het ge allieerde besluit, om Zuid-Frankrijk binnen te vallen inplaats van de Balkan, een factor, die de oorlog heeft verlengd. Brief van Veteranen Bewapen Ambonnezen Het Veteranenlegioen heeft een brief gezonden aan de Staten-Generaal, waarin het oneervol ontslag vraagt voor de amb tenaren, die door onware voorlichting de blunders in het Indische beleid hebben mogelijk gemaakt. Tevens eist het Legioen mededeling aan de Indonesische regering, dat Nederland geen prijs stelt op de unie met Indonesië te ontbinden alvorens de oude overeenkomsten zijn nagekomen: be ëindiging van de terreur tegen Nederlan ders in Indonesië, bescherming der Ne derlandse bedrijven aldaar en erkenning der republiek Zuid-Molukken. Het Legioen waarschuwt dat Nederland door ontbinding der unie Indonesië In de gelegenheid stelt een bondgenootschap met de communistische landen aan te gaan en ons productie-apparaat in In donesië aan de communisten over te le veren. Het is verontwaardigd dat de Ne derlandse regering medegeholpen heeft het communistische programma voor Azië ten uitvoer te brengen ten koste van de Indische Nederlanders en Ambonnezen. Het Legioen eist voorts, dat de regering bewapening der Ambonnezen dient te overwegen zoals zij Soekarno bewapend heeft. Geen visum voor mr Curtis Bennett Hoewel reeds Donderdag het proces tegen de heer Jungschlager te Djakarta hervat wordt, is de Indonesische regering nog steeds in gebreke gebleven een visum verstrekken voor de Britse verdedigers Curtis Bennett en mr Knneth Richard- i. De visa zijn reeds meer dan een week geleden aangevraagd, maar Djakar ta laat niets van zich horen. Mr Curtis Bennett heeft zich reeds tot in bijzonder heden voorbereid en kan onmiddellijk als verdediger optreden. Hij moest zijn pas sage met de K LM. reeds drie maal af bestellen. De Indonesische ambassade te Londen ontkent, dat een visum zou zijn geweigerd en noemt het zeer normaal. Tien te Djakarta de kwestie wat lan ger In beraad neemt. De 40-jarige Nederlandse emigrant Henricus van Lierop is met zijn motor bij Woonona dodelijk verongelukt. Hij een vrouw en vier kinderen in Au stralië achter. Een definitieve afspraak omtrent plaats en tijd van de conferentie zal worden ge maakt in Wenen, waar Molotof, Dulles, Macmillan en Pinay dit weekeinde bij eenkomen om het Oostenrijkse staatsver- arag te ondertekenen. Op de conferentie zullen in de eerste plaats Europese problemen worden oe- sproken (Europese veiligheid en hereni ging van Duitsland) en eventueel een al gemene ontwapening. Dulles, die als gTootste problemen ziet de hereniging van Duitsland, de opheffing der Russi sche overheersing in Oost-Europa cn de vrees voor kernwapens, wil de kleine landen zoveel mogelijk doen kennen in vraagstukken die ook hen aangaan. De Westduitse kanselier Adenauer, die in Parijs de besprekingen van de NAVO- raad bijwoont verklaarde, elk Russisch voorstel voor de eenmaking en neutrali sering van Duitsland te zullen ver werpen. De kanselier zelde voorts dat eind- Juli wellicht de eerste Westduitse mili tairen in uniform kunnen worden ge stoken. Bij de Weense besprekingen tussen de ambassadeurs over het Oostenrijkse vre desverdrag werden weinig vorderingen gemaakt. De kwestie der vroegere Duitss bezittingen zal wellicht het komende weekeinde door Molotof en de ministers der Westelijke landen worden opgelost. De raad van de Westeuropese Unie zal vandaag een hoge commissaris voor het Saargebied aanwijzen, die zowel voor de Fransen als voor de Duitsers aan vaardbaar is. Adenauer en Pinay konden hierover gisteravond geen accoord be reiken Herdenkingen van de tiende Mei Krans van Koninklijk Paar op graf Hannie Schaft In Dordrec.it hebben oud-strljdera van 28 RI, die op 10 Mei 1940 met andere onderdelen var. het Nederlandse leger op het eiland van Dordrecht tegen Duitse parachutisten vochten een krans gelegd bij het monument en er vervolgens ge defileerd. In Dubbeldam, waar de graven der gevallenen op het eiland van Dprdt zijn, werden kranseii gelegd. In een vergadering van de oud-strijders is besloten, een gedenkteken te plaatsen op de kruising Wieldrechtse zeedijk— Schenkeldijk te Dubbeldam. Op de erebegraafplaats in de duinen te Overveen heeft de adjudant van HM. de Koningin, de heer W. F. K. Bischoff van Heemskerck uit Wassenaar namens de Koningin en de Prins, een krans ge legd op het graf van de verzetsstrijdster "Hannie Schaft. Dr M. J. Prinsen, com missaris der Koningin in Noordholland. deed-Jietzelfde namens het provinciaal be- stuur. Do heren mr G.. Ch. Aalders uit Dordrecht en H. J. Immlnk uit Amster dam legden kransen namens het dagelijks bestuur van de vereniging van ex-poli tieke gevangenen uit de bezettingstijd. Napiens de Nederlandse Vereniging van Pietersburg uit Transvaal legde de heer W. Liefferink een krans. Koude nachten IJsheiligen kwamen precies op tijd T~ïE IJSHEILIGEN (11, 12 en 13 Mei) zijn dit jaar wel precies op tijd gekomen. Werden Maandag noo maximumtemperaturen gemeten van 21 graden, gisteren liep het kwik terug tot 15 graden en vandaag bleven da temperaturen nog een paar graden lager. Het fraaie voorjaarsweer is voorlopig van de baan. Oorzaak van deze weersontwikkeling is een depressie b\j de Noorse kust, die aan de westflank koude poollucht naar de Noordzee drijft. De poollucht start bü Spitsbergen met temperaturen van ongeveer twee graden onder nul. passeert Jan Mayen met temperaturen om het vrietpunt en bereikt de Noord zee met temperaturen van ongeveer drie graden. Op haar weg over de Noordzee wordt zif vervolgen* aange- warmd tot omstreeks 7 graden bij de Nederlandse kust. De voorste begrenzing van de zeer koude lucht drong gisteravond ons land binnen, waarmee de wind uit de zuidwesthoek naar noordelijke zich- tinuen draaide. Een en ander ging met buien gepaard, sommige met onweer of hagel. De komende dagen blijft het weer onder invloed staan van de noordwestelijke stroom van poollucht Slechts worden de temperaturen nog Iets lager en het is niet uitgesloten, dat lichte nachtvorst zal gaan optre- HET WEER~ÏN EUROPA Ui f r I i! li li !lill fi-i* Slockh. Oslo A'dam Londen Luxemb. Perijs Bordeaux Trenoble Nice '41 rich zw"bew. half bew. half bew. half bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. gch. bew. WNW 5 W 3 WNW 10 N 5 NNO 3 W 3 W 2 ZZW 4 windstil windstil windstil windstil 13 7 13 0 11 A 15 1 1« 1 13 11 19 0.1 18 0 21 0 21 0.1 19 0.3 Frankfort Mallorca zw. bew. zw. bew. lichfbew! NNW 5 ZZW 4 ZW 3 WNW 7 windstil windstil NNO 3 18 5 16 2 21 1 25 25 25 0 0 Nachtvorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht weinig wind en op vele plaatsen nachtvorst. Morgen overdag droog cn zonnig weer met dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogeTe. Zwakke tot ma tige wind uit Westelijke richtingen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: Zon 4 5420.23; Maan 0 30 -*.58. Op 15 Mei L.K. .-V|

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1