Hollands meisje stichtte Christel, school in Egypte 1 I II <2>e óprookjeó van cinder óen Tekeningen BOERCE PRAMVIG lagen aan haar voeiten, het elfde .was zij Plotseling kwamen elf wilde zwanen aan gevlogen, die zich rond haar oP de kar neer zetten en met hun grote vleugels sloegen. Toen eon man Elsa bij de handen greep, wierp zij in haast de elf hemden over de zwanen, en daar stonden elf mooie prinsen. ,,Nu mag ik .spreken!" zei zij: ,,Ik ben on schuldig!" *3)e óneeuwkoningii\-, r R was eens een erg boze kabouter. Op *-• een dag was hij in een bijzonder goede luim. want hij had een spiegel gemaakt, die de eigenschap bezat al het goede en het schone, dat zich daarin spiegelde, bijna geheel tot niets te doen verdwijnen, terwijl dat wat niet deugde helder uitkwam en nog slechter werd. De heerlijkste landschappen zagen er in de spiegel uit als gekookte spinazie en vooral de mensen werden er afschuwelijk in voorgesteld. Als er een goe- 3. Toen kwam de lente. Kay en Gerda zaten te kijken in het prentenboek met die ren en vogels, toen Kay opeens uitriep: ..Au! daar stak mij wat in het hart. en nu krijg ik weer wat in mijn oog!" Hij knipte met de ogen. ..Ik geloof, dat het er uit is!" zei hij; maar het was niet weg. Het was een van die glassplinters, die van de toverspiegel sprongen.De óime Kay had zo'n scherfje in het hart gekregen. Zijn spelen werden nu geheel anders dan vroe ger. Op een winterdag kwam Kay met een sleetje op zijn rug. Hij schreeuwde Gerda in het oor: ..Ik mag op het grote plein rij den, waar de anderen spelen!" En weg was hij. Daar op het plein bonden de wilde jon gens hun sleetje dikwijls vast aan de boe renwagens en reden dan zo een heel eind rnee. Toen zij druk aan het spelen waren, kwam er een grote slede aan. Kay bond haastig zijn klein sleetje er aan vast. en nu reed hij mee. 2. In de grote stad. waar geen plaats genoeg overgebleven is om een ieder een klein tuintje te geven, en de meesten zich moeten vergenoegen met enige bloemen in potten, woonden twee arme kinderen, die toch een tuin hadden, een beetje groter dan een bloempot. Ze heetten Kay en Ger da. waren geen broertje en zusje, maar hielden toch erg veel van elkaar. De ouders woonden vlak tegenover elkaar in twee dakkamertjes; men behoefde slechts over de goot heen te stappen, om van het ene venster in het andere te komen. De ouders hadden buiten ieder een grote houten bak. en daarin groeiden de groen ten. die zij gebruikten. Ook stond in iedere bak een rozeboom die weelderig groeide. De kinderen kregen dikwijls vergunning om op hun kleine stoeltjes onder de rozen te zitten en daar speelden zij dan heer lijk samen. 's Winters was het echter uit met de pret. Buiten dwarrelde de sneeuw. ..Dat zijn de witte bijen, die daar zwermen", zei de oude grootmoéder. ..Kan de sneeuwkoningin hier binnenko men?" vroeg het kleine meisje. ..Laat haar maar komen", zei de jon gen. ..dan zet ik haar op de warme kachel, en dan smelt ze." Wekelijkse bijlage Zaterdag 7 Mei 1955 Jlicniwc jTr iïtsi lie (fourant Thans zijn er reeds 650 leerlingen Mejuffrouw Heieen Voor hoeve. staande op het dak van haar oude school. bleem In 1939 ging ze naar Tema. waar twee Engelse dames een school waren begonnen. Toen ze er nog maar net drie weken was, kregen de school Engelse dames genoeg van Velen de school, of misschien meer weg 01 speciaal van het ongedierte, huis te kunnen gaan, dat de school, toen nog ge huisvest in een primitief ge bouwtje. in bezit had geno- ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllë T\E vrouw in het ambt mo- ge in ons land een pra- an de eersje orde een land als Egypte i geheel andere le venswijze aan de onze, is de positie van de vrouw in het algemeen een geweldig vraagstuk. Naar Mohammedaanse ze de wordt daar een meisje van twaalf jaar idoor haar ou ders uitgehuwelijkt. Werken wordt haar niet geleerd, want huishoudelijke arbeid acht men een schande voor haar. Het meisje is er niei meer dan koopwaar. Een voordelige ..partij" heeft de voorrang, ongeacht de leef tijd of de levenswandel van de toekomstige echtgenoot. Wie aan Egypte denkt, ziet in zijn herinnering pyrami ded sfinxen en machtige ko ningsgraven en de wonder lijke rijkdom van een volk van hoge beschaving. Dat is echter alles historie. Het altijd groene en vrucht bare land. de „graanschuur der wereld" in de dagen, waarin Jozef onderkoning was, is thans een land van armoede. Zijn vruchtbaar heid verdroogde, zijn rijk dom verdween. De hoge cultuur heeft plaats gemaakt voor lauw heid. Het fatalisme van de Mohammedanen werkt hier fnuikend, zodat een afwij zende houding t.a.v. het le ven velen brengt tot luiheid en de bedelstaf. In een moordend klimaat, met geen begrip voor de meest elementaire begrippen van hygiëne, zoekt de Egyp tenaar op zo gemakkelijk mogelijke manier aan de kost te komen. Voor de rest gelooft hij het wel. HELEEN VOORHOEVE, een dochter van de be kende uitgever Voorhoeve, kwam diep onder de indruk van de ten hemel schreiende toestanden in Egypte, voor al wat betreft <de positie van de vrouw. Als meisje van even over de twintig vertrok zij in 1937 als onderwijzeres naar Cai ro. waar zij door een toege wijde studie aan de univer.1 teit de Arabische taal spoe dig machtig was. Alle desinfectie ten spijt was er wenig aan te doen... Toen is Heieen Voorhoeve 's nachts maar op het dak gaan slapen, zowel 's zomers als 's winters. Wie opper- Egypte ken', weet dat de nachten er flink koud kun nen zijn. Maar ze heeft het veertien jaar volgehouden en nog is ze goed gezond... Mej. Vojrhoeve heeft met ijzeren wil en taaie vasthou dendheid haar taak gezien temidden van die verwilder- i Diaagi U reeds j uw Tema- j Twarije bij? inmumminmini een groot aantal kinderen in tern is. Ook een kleine der tig onderwijzeresjes, voor een groot deel oud-leerlingen, zijn intern teowi Deze kinderen zijn leerlingen van Sitt Heiena's school. de wereld op ongeveer vijf honderd kilometer van Cairo. Met hart en ziel heeft zij zich gegeven aan het opvoe den van de meisjes, die aan haar zorgen werden toever trouwd. En nu staat zij aan het hoofd van een moderne school met zeshonderdvijftig leerlingen russen de vier en dertien jaar. Zij leren er Arabisch, En gels of Frans, naar keuze. Vooral de laatste taal heeft de voorkeur, want van de Engelsen moet men niet veel hebben. Sitt Helena (Sitt bete kent mevrouw, mejuffrouw) tracht vooral de positie van het meisje dat, zoals we al schreven, r»eds op twaalfja rige leeftijd wordt uitgehuwe lijkt, te verbeteren. De meis jes van de Bethelschool, zo heeft mej Voorhoeve de school gedoopt, hebben er de beste tijd van hun leven. Sommige meisjes weten van haar ouders gedaan te krij gen, dat ze mogen blijven tot haar vijftiende jaar. In die extra-jaren leren ze koken en verder alles wat volgens Westerse begrippen een vrouw van de huishouding behoort te weten. Er zijn ouders wier enige bezit het dagelijks voedsel is. Dus zijn er veel kinderen die de school bezoeken zonder te betalen. Voor zo n groot huishouden is veel nodig. Een afzonder lijke juffrouw met speciaal daarvoor aangewezen kinde ren zorgen voor het eten. doen vie was en houden het gebouw scnoon. Deze kinde ren worden in niets met de andere kinderen ten achter gesteld. Zii krijgen na ver richte dagtaak 's avonds les Alle leerlingen dragen een schooluniform. dat vooral voor de oudere meisjes een permissie oetekent om door het dorp te lopen. Het maxen en herstellen van de kleren gebeurt meest al in de avonduren, als het wat koeler is. lift-r i li nr»ii r» DOORDAT de school een goede naam heeft, stu ren burgemeesters, kooplui enz. hun kinderen naar de i Sitt Voorhoeve, hen wonen te ver avonds bovenmenselijke taak. uit de Wolmaransstraat in Den Haag is enige maanden gele den naar Tema vertrokken om mej. Voorhoeve te assis teren en haar vooral de taak van het huisbezoek lichter te maken. GeJurende vijf jaren heeft hij op zendingsscholen in Engeland Frankrijk en Zwitserland bijbels- cn me disch onderricht genoten, zo dat hij wel voorbereid is op de arbeid die hem wacht. Die huisbezoeken zal hij voor het merendeel te paard moetrn afleggen. Z-.jn verloofde, een Engels meisje, hoopt we.ldra haar aanstaande man e gaan helpen. 9B&3T Ook mej. Voorhoeve heeft dan de handen nog vol, want haar wachten dan de huisbe- Sitt Heieen, die zoeken, soms twee of drie op stuwkrach* put een avond. Meer is niet mo gelijk, omdat de Egyptenaar weinig begrip heeft van tijd. Dan komt zij in de armza ligste hutjes en heeft avond aan avond gesprekken met de mensen en vooral met de vrouwen, die meestal zeer dom zijn. Meisjes en vrou wen tellen nu eenmaal niet mee. zij ziin ervoor om te trouwen en kinderen groot te brengen. Zo heeft ze ook ge legenheid in alle eenvoud het evangelie te brengen aan deze mensen en ze iets te ver tellen van dt kracht van hei geloof in een mensenleven. Het is jammer, dat dik wijls leerlingen moeten wor den afgewezen omdat er niet meer ruimte beschikbaar is Gemakkelijk zou er een ver dieping op de nieuwe school, die vorig jaar in gebruik werd genomen, kunnen wor den gebouwd. Maar... er is geen geld. Mej. Voorhoeve weet wat rekenen betekent. Alvorens nieuwe leermiddelen kunnen worden gekocht moeten eerst de ou de boeken worden opge ruimd... Alle luxe is haar vreemd Groot is de opoffe ringsgezindheid van deze al tijd bezige hardwerkende vrouw, die uit de bewogen heid van haar hart het bes't geeft voor de medemens wai zij geven kan. Mej Voorhoeve eet zelden boter op haar brood en haa: hoofdvoedsel bestaat vaak uit rauwe uien. Gebrader, vlees kan er niet gegeten worden wegens het besmet tingsgevaar. Alles in het dorp schijnt besmet te zijn me', een of andere ziekte. Oogin fecties komen er heel vee! voor en een hevige en voort durende strijd moet er wor den gestreden tegen de on hygiënische gewoonten van de kinderen. De resultaten van het on derwijs zijn zeer bevredi gend. n is dat al deze kinderen (zelfs Islamietische) in aanraking komen met de Here Jezus Bij een uitstapje gaat vaak zulk een escorte mee voor de veiligheid der reizigers. Mej. Voorhoeve behoort tot dc huishouding met haa de Vergadering der Gelovi- gen, die haar vertakkingen kent over de hele wereld. Uit vele landen, vooral uit Zwitserland ontvangt zij gel delijke bijdragen voor haar Hier te lande kent men de bijdrage in de vorm van het Tema-kwarije per kwartaal, dus een gulden per jaar. Behoort u al tot de contri buanten? Neen? Dan kunt u zich opgeven bij de heer F. Eiselin, Bazarlaan 74. Den Haag, gironummer: 496546. Als de heer Eiselin een adres weet, zal hij voor ge regelde inning van het kwar taalkwartje zorg dragen. Mej. Voorhoeve zou, als zij hier was gebleven, een gemakkelijk en onbezorgd leven kunnen hebben. De beste waardering voor haar werk is als u haar helpt met uw gaven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5