Jlieumc geihstlfe (üourcmt Minder belastingverlaging zonder huurverhoging \EEE3 Teca '55: boeiende expositie De meeste ongelukken worden door auto's veroorzaakt De tweede De Hoop gleed vanmorgen te water Benelux-Unie wenst oprichting interparlementaire raad ZATERDAG 7 MEI 1955 BUREAUX: Steens tra at 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; ƒ2,15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENT1EN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Zea en dertigste jaargang No 10337 Hooidredactei Chef-Red-: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantoasticfi ts ghtbleutn tnyn bert tn tegljenspoef REGERING TOT TWEEDE KAMER: Amendementen zijn echter niet bij voorbaat onaanvaardbaar BIJ EEN EVENTUELE AFWIJZING van de voorgestelde huurverhoging door de Stalen-Generaal zou de regering genoopt zijn nader te overwegen wat haar ten aanzien van de belastingvoorstellen te doen staat. Dit dreigement valt te lezen in het thans verschenen verslag van het mondeling overleg, dat de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer met de regering heeft gehad na de verschijning van de memorie van antwoord over de voorstellen tot belastingverlaging. Bij de behandelng van de vraag, welke betekenis gehecht moet worden aan het standpunt van de regering, dat de huur verhoging en de belastingverlaging in onverbrekelijk verband moeten worden gezien, was ook minister-president dr Drees aanwezig. Van regeringszijde werd opgemerkt, dat zij wilde volstaan met een bespre king van dit verband, voorzover het van zakelijke aard is. Duidelijk bestaat dit in de eerste plaats tussen de voor gestelde verlaging van de personele be lasting en de huurverhoging. Van meer gewicht is echter het zakelijk verband, dat tussen de beperkte huurverhoging en de voorgestelde tarieven van loon- en inkomstenbelasting bestaat. Een deel van deze verlaging kan immers worden be schouwd als een zeker tegenwicht voor de huurverhoging. De belastingvermindering zal er onge twijfeld toe bijdragen de huurverhoging gemakkelijker te dragen te maken. Zou de huurverhoging per 1 Juli a.s. geen doorgang vinden, terwijl nochtans de In komsten- en loonbelasting volgens het aanhangige voorstel verlaagd zouden wor den, dan zou. ingeval op een later tijd stip de huren alsnog worden verhoogd, het thans beschikbare bedrag, dat ge bruikt kan worden om de huurders de overgang tot hogere uitgaven lichter te maken, inmiddels zijn uitgeput. Met het leggen van dit „onverbreke lijk verband" heeft de regering echter niet willen zeggen, dat de staten-generaal het complex van belastingmaatregelen te zamen met de huurverhoging slechts hebben te aanvaarden zoals zij daar lig gen en dat ieder amendement derhalve bij voorbaat door de regering onaanvaard baar zou zijn. Wat de politieke gevolgen van de aanneming van een even' amendement zouden zijn, zal de regering in elk voorkomend geval onder ogen zien. Het is echter duidelijk, dat, voor zover een amendement betrekking heeft op een onderdeel der belastingvoorstel len, dat zakelijk verband houdt met de huurverhoging, het één niet los van het ander beschouwd zal kunnen worden. Naar zeer globale schatting kan het bedrag, dat voor woonhuizen meer huur verschuldigd kan zijn, liggen in de orde van grootte van f 40 millioen. Dit bedrag zou echter niet zonder meer van de verlaging van de loon- en inkomsten belasting afgetrokken kunnen worden, omdat dan bijv. de evenwichtigheid in het tarief zou verdwijnen. Dit nummer brengt u onder meer ZONDAGSBLAD Deze week een artikel over mejuffrouw Heieen Voorhoeve, dochter van de bekende uitgever, die aan het hoofd staat van een Chr. school te Tema in Egypte. De eerste tijd was heel moeilijk, maar thans telt de school reeds 650 leerlingen. Hoorapparaten profiteren van de Ontdekking van de transistor. De bekende vogelkenner uit Enge land James Fisher vertelt over de tienduizenden vogels op de talrijke eilandjes langs de Britse kusten. Onze keerkundjge mede werker deelt iets mede over „zonneschijnverzekering" en het korte verhaal is deze week van de hand van C. Baardman. BLAD ZIJ: Hoe de vrouwen vooral in de oorlogstijd getobd hebben, wordt hier verteld. Mar- garitha heeft haar overpeinzing gewijd aan de Moederdag van van morgen. Behalve een knip patroon en de vraag hoe men een flat voor een werkende alleen staande vrouw zou inrichten, zyn er op deze pagina nog verschil lende inferessafne bijdragen te vinden. In het Bij een huurverhoging van 10 pet over de gehele linie zou de compensatie niet meer in de belastingsfeer gevonden kun nen worden, aangezien dan immers een groot aantal van de huurders, die door de verhoging getroffen worden, tot hen zullen behoren, die geen inkomsten- of loonbelasting behoeven te betalen. Dan zou dus op andere wijze een oplossing gevonden moeten worden. De regering meent, dat in dat geval onvermijdelijk aan de orde zou komen een nieuwe loon- ronde met al de gevolgen, die zulk een maatregel pleegt mede te brengen, zoals de verhoging van sociale uitkeringen en pensioenen. Uit het verslag blijkt voorts, dat de re gering de verwachting koester* dat zij binnen niet te lange tijd met een reëel voorstel met betrekking tot belasting heffing voor de gehuwde vrouw zal kunnen komen. /N Distributie Salk-vaccin stopgezet entstof tegen kinderverlamming stopgezet. Daarvoor aangewezen me dici zullen het vaccin en de gevolgen (reeds 44 kinderen kregen kinder verlamming na vaccinatie) grondig onderzoeken. Dr Scheele. het hoofd van de Ameri kaanse gezondheidsdienst, verklaarde gisteren in Washington: „De onderzoe kende medici zullen tot de slotsom komen dat het Salk-vaccin een schitterend ge neesmiddel is, en dat de inentingen spoe dig kunnen worden voortgezet De vervaardiging van het serum onder vindt geen vertraging. Volgens een later bericht vin Reuter heeft dr Scheele de opschorting van alle inentingsprogran una's aanbevolen, in afwachting van 'n deskundige uitspraak. EERSTE KABELBAAN Op Zaterdag 14 Mei zal in Valkenburg bij het Dalstation de eerste Nederlandse kabelbaan officieel worden geopend. Nieuwe weg bij Haarlem Kamerlid' op de bres voor natuurschoon Het Tweede Kamer-lid Van der Goes van Naters (soc.) heeft de ministers Al- gera en Cals gevraagd of het juist is dat het bestuur van Noordholland voor de Noord-Zuid-verbinding ten westen van Haarlem een tracé langs de spoorlijn heeft uitgezocht, doch op Rijksniveau ge dacht wordt aan een weg, dwars door een zwaar loofbos bij het Huis te Voge lenzang. Grote schade zou hierdoor aan het landschapsschoon worden toege bracht. De heer v. d. Goes verzoekt de ministers geen beslissing te nemen al vorens de planologische organen vol doende advies hebben gegeven. Fietsen en motorrijden 't gevaarlijkst Tweewielige voertuigen worden in mindere mate bü verkeersongelukken be trokken dan auto's, zo is uit een onder zoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek gebleken. Dit onderzoek strekte zich uit over de jaren 19501952. Per gereden 1 millioen kilometer waren fietsen bij één ongeluk betrokken, bromfietsen bij vijf, motorfiet sen oij tien en de verschillende soorten auto's bij vijftien ongelukken. Voor berij ders van de tweewielers waren de gevol gen in die twee jaar ernstiger. Per 10-000 ongelukken met motorfietsen werden 172 bestuurders of duopassagiers gedood. Bij bromfietsen was dit getal 167, voor fieteen 133 en voor vrachtauto's, personenauto's en autobussen resp. 13, 25 en 14. Ook de vraag, in welke mate de ver schillende voertuigsoorten gevaren ople veren voor de mede-weggebruikers wordt Gesprek te Wenen in tijdnood tere king der bezettingstroepen en 2. de malige Duitse eigendommen. Door deze kwesties moesten de besprekingen voor lopig tot Maandag worden verlengd. Het wordt nu kort dag, want zowel mi nister MacMilan als min. Dulles (die van daag in Europa wordt verwacht) hebben belangrijke werkzaamheden in eigen land; hun verblijf op het Europese continent kan slechts van korte duur zijn. Volgens Reuter is het evenwel niet zeker, dat Maandag de laatste Conferentie- dag zal zijn. Het pad naar Oostenrijks on afhankelijkheid blijkt moeilijker begaan baar dan men verwachtte „Wie z'n dak verwaarloost, verwaarloost z'n huis", is het motto van Mr William McCloud in East Lansing (Michigan, V.S.). Op het dak van zijn winkeltje heeft hij graszoden gelegd. Maar gras moet gemaaid worden, waar het ook groeit. En dus klom Mr McCloud het dak op met een gemotoriseerde grasmaaimachine. Aan een ketting laat hij de machine zakken en dan trekt hij haar weer op voor de volgende haan Onveilige barakken in Lunetten Weer brand in Ambonnezenkampruim 100 mensen dakloos Voortdurend angst voor brandgevaar (Van een onzer verslaggevers) GISTERMIDDAG l uur is voor de tweede maal in twee maanden in het Ambonnezenkamp Lunetten bij Vught brand uitgebroken in een der barakken, bewoond door vijftien gezinnen (138 personen, van wie 66 kinderen). Het houten gebouw brandde spoedig geheel uit. De inboedel ging nagenoeg geheel verloren; behalve een man die vrij ernstig ge brand werd aan beide benen, toen hij wat huisraad wilde redden, werden nog drie anderen gewond. Twee der gewonden moesten in het ziekenhuis worden behandeld. Het kledingmagazijn Ambon, Bazar- straat 50, Den Haag, verzoekt dringend om kleding en huisraad, vooral potten in de publicatie van het Bureau aan de orde gesteld. Men vindt dan, dat de aan rijdingen door autobus-scn en vrachtauto's het ernstigst zijn. Per 10.000 ongelukken, waarbij een verkeersdeelnemer aan gereden werd door een autobus, werden n.l. 159 personen gedood. Per 10.000 aan rijdingen door vrachtauto's bedroeg dit cijfer 120 en door personenauto's 69. In dit opzicht liggen de cijfers voor de tweewielers aanzienlijk gunstiger. Deze waren n.l. voor de motorrijwielen 41. voor de bromfietsen 14 en voor rijwielen 9. Be denkt men tevens, dat voor deze laatste categorie het aantal aanrijdingen ge rekend naar het aantal gereden km naar verhouding geringer is. dan worden de verschillen tussen de groep auto's en tweewielers nog aanzienlijker. Tocht naar de planeten hoogtepunt op E 55 T.V. en 3-dimensionale film verhogen realiteit Een van de hoogtepunten van de E 55 °P Rotterdam zal worden buitenlandse "zaken het gis-geopend, is de „tocht naar dc planeten", worden: 1. de terugtrek- In de afdeling Ruimtevaart kan men in vijf minuten van de aarde naar de pla neet Jupiter reizen in een ruimteraket. In vijf paviljoens is de illusie van een reis naar Jupiter zoveel mogelijk aan vaardbaar gemaakt. Nadat ie bezoeker eerst wegwijs gemaakt is lr de ruimte vaarttechniek en de verhoudingen der planeten, beleeft hij de sensatie van de start van Rotterdam, vervolgens de aan komst op een ruimtestation en tenslotte de landing op Jupiter. Op de planeet krijgt men de gelegenheid het allesbe halve vriendelijke landschap nader te be kijken. Bü het verlaten van het ruimte schip wordt zelfs het lopen, wegens de geringe zwaartekracht moeilijk. Men sen in ruimtepakken pogen het radiocon tact met de aarde, die als een flinke ster aan het firmament schittert, te onder houden. De ruimteraket is een cylindrische ruimte waarin zich mangaten, kooien, schakelborden etc. bevinden. De patrijs poorten zijn in werkelijkheid televisie schermen. In het ruimtevaart-paviljoen treft men o.a. een historisch overzicht over lucht en ruimtevaart aan, het toestel van Jules Verne en het model van een ruimte station. W.-Duitsland N.A.V.O.-lid Gesprek Grote Vier aanstaande PARIJS. 7 MEI- Binnen enkele dagen zullen Amerika, Engeland en Frankrijk de Russen uitno digen tot een conferentie op het hoogste plan, aldus verwacht MacMillan, Brits minister van buitenlandse zaken. Hij is vandaag in Parijs gearriveerd voor besprekingen met Dulles en Pinay, en hoopt- dat de onderhandelingen ge voerd zullen worden door dc regerings hoofden met deelneming van de ministers van buitenlandse zaken. Ook minister Duties is vandaag in Pa rijs gearriveerd. Voordat hij uit Wash ington vertrok overhandigde de eerste Westduitse ambassadeur bij het Witte Huis, dr Heinz Krckeler. zijn geloofs brieven aan president Eisenhower. Op datzelfde ogenblik maakte het State De partment bekend dat West-Duitsland of ficieel lid was geworden van de NAVO Duitse radio Nederlandse wrok gerechtvaardigd (Van een correspondent) De Noord-Westduitse radio-omroep wijdde gisteravond ernstige woorden aan de jongste bevrijdingsfeesten in Neder land. Een commentator wees zijn luiste raars er op. dat de Nederlanders voor waar het volste recht hebben een blij vende wrok te koesteren Jegens Duitsland, dat zulk een onzegbare ellende over Ne derland heeft gebracht. Na er op te heb ben gewezen dat Nederland ln oorlog en bezetting 150.000 burgers, soldaten en ille galen heeft verloren (van de 100.000 po litieke gevangenen merendeels Joden in de Duitse concentratiekampen kwa men er nauwelijks 500 terug na de gruwel daden van „de handlangers van een sys teem. waaronder ook Duitsland had te lijden"), verklaarde de commentator dat mede als gevolg van deze oorlog Neder land zijn machtige koloniale rijk in Azië heeft verloren. „De grote, welvarende natie van toen werd een klein land. dat nu meer dan ooit tevoren economisch af hankelijk is van het volk dat haar zoveel ellende heeft veroorzaakt." De omstandigheid dat de Nederlander» desondanks nog steeds proberen een brug te slaan met het Duitsland van heden, prees de omroeper, daarbij de woorden aanhalend van Prins Bernhard tijdens diens herdenkingsrede: „Herinneringen aan oorlog en bezetting mogen niet ont aarden in een permanente wrok jegens Duitsland." Het schUnt, dat men ln dit kamp voort durend in angst leeft voor brandgevaar. De Ambonnezen verwarmen hun vertrek ken met petroleumkacheltjes of kleine kolenfornulsjes. Velen van hen koken zelf hun potje, omdat zü het eten uit de centrale keuken van het kamp niet vol doende of niet smakelijk genoeg vinden. De barakconstructie is onvoldoende be veiligd tegen brandgevaar. Het dak be staat grotendeels uit hout en de wand- afscheidingen zijn gemaakt van geperst stro. Over deze toestand zijn al vaak klach ten geuit, maar tot nu toe zonder resul taat. Als er geen maatregelen ter ver betering worden getroffen, zal barak na barak in vlammen opgaan. In verband met de felle wind moest men de naburige barakken nat houden, zodat er grote waterschade geleden is. Indonesia staat met lege handen Tijdens de AA-conferentie zijn er aller lei economische contacten geweest, doch zonder resultaat. De Japanners ontwe ken voorstellen voor ruil van kapitaal goederen tegen grondstoffen. Een kleine bestelling van rotanmeubels door Libe ria voor 6000 roepiah's sprong af omdat de vervoerkosten van Bandoeng naar Djakarta reeds 3250 roepiah's waren. China weigerde rechtstreeks* omdat het met Ens men was via Hong China weigerde ook verboden goederen uit Indonesië te ontvangen. In dia kon geen copra en rubber kopen, omdat het deze zaken veel goedkoper uit het Britse Gemenebest kan ontvan gen. Wel wil India Indonesische jonge lieden opleiden. Haagse ballonvaarders gaan naar Zweden •rslaggevers) e ballonvaarders Jan en Niny i de heer C. de Vos-Klootwijk uitnodi ging iet hui lallon angei de Bergh van Heemstede kele opstijgingen tc maken in Zwede gelegenheid van de grote tentoonstelling H-55. Van 29 Juni tot 2 Juli Hagenaars elke dag enige keren de lucht in gaan van een vlot in de haven Stockholm. Op 3 Juli hoopt men een lange af- standsvlucht te maken. Dit is voor 6 eerste keer in de geschiedenis, dat er et Nederlandse ballon opstijgt ln Zwede Zaterdag 4 Juni a.s. zal het eehtpai Boesman een recordpoging ondernemt vanuit Nieuwe Pekela. Zü zullen daar 's avonds het luchtruim kiezen. Geen personencontrole meer aan de grenzen ALLE personencontrole san de grenzen tussen de drie Benelux- landen dient te verdwijnen, zo is de mening van de Belgisch-Nederlands- Luxemburgse Interparlr-mentaire Unie, die in Luxemburg haar zesde conferentie hield. De Unie ziet liever Zes arrestaties Fraude op departement van Marine Ruim vijl mille verdwenen In opdracht van de Officier van Justitie heeft de Koninklüke Marechaussee zes burger-ambtenaren van het departement Marine gearresteerd, nadat er op de afdeling, waar deze mensen werkten een fraude was ontdekt. De ambtenaren hebben geruime tijd kans gezien geld uit de z.g. kleine kassen te verduisteren. Hoewel deze bedragen op zich zelf gering waren, is er bij deze fraude toch in totaal ruim f 5000 verdwe- Drie van de gearresteerden zijn In middels op vrije voelen gesteld. De an deren, een zekere T-Van I. en Van B. zijn nog in arrest, in afwachting van het onderzoek, dat de Kon. Marchaussee voortzet. Geruchten, dat er nog meer ambtenai bij deze zaak betrokken zijn, werden officiële zijde onjuist genoemd. Na het eerste onderzoek van de Marechaussee heeft men geen verdere arrestaties be hoeven te verrichten. Aanvaring en 1 'A minuut later gezonken Bij de ingang van de Waalhaven te Rot terdam is vanochtend het 1114 ton metende binnenschip Leemans van de Rijn-Lloyd Scheepvaart na een aanvaring met het Zweedse ms Tarfala (19.330 ton) binnen 1 Vt minuut gezonken. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. Tot burgemeester van Nleuweramstel is benoemd de heer D. Rijr.ders. thans idem te Middelharnis en Sommelsdijk Tot burgemeester van Usquert is be noemd de heer K. Dijkema, thans secre taris van deze gemeente. een gemeenschappelijke controle door de drie landen aan de grenzen, in de zeehavens en op de vlieg velden De Unie, die onder voorzitterschap stond van de heer Reuter, president van Luxemburgse Kamer van Afgevaar digden, heeft een resolutie aangenomen te komen tot de oprichting van een raadgevende interparlementaire Bene- aad. Al tijdens de conferenties in en 1952 heeft de Urne pogingen in die richting gedaan en het is gebleken, dat dit streven de instemming heeft van de drie parleimtenten. Deze parlementen zijn namelijk ook ■van oordeel, dat alle ontwerpen van overeenkomsten, welke betrekking heb ben op de onderlinge verhoudingen tus- de drie landen, worden voorgelegd een interparlementair orgaan. i Kogels floten brand weer stond machteloos Molen uit 1600 in Bergen afgebrand De Oud-Burgermolen, een achtkant- watermolen uit 1600 te Bergen (N.H.) li gisteravond door brand verwoest. De brandweer floten de mitrailleur- er weerkogels om de oren toen ie wilde blussen: die munitie was afkomstig uit voorraden die de Binnenlandse Strijd krachten er eenmaal heeft opgeslagen. Het duurde twintig minuten eer d< explosieven waren uitgewerkt. Al die tijd moest de brandweer dekking zoeken. Daardoor kon de molen niet gered De brand is ontstaan doordat drie jon gens tussen tien en elf jaar droog rli dat tegen de molen opgestapeld stond, in brand hebben gestoken. De molen was eigendom van de ge meente Bergen. In 1954 was de kap er var afgewaaid en er werd juist over restau ratie onderhandeld. Prot. werkgemeenschap in P.v.d.A. 5176 leden Het jaarverslag van de Prot. Chr. Werkgemeenschap in de P.v.d.A., dal loopt van 16 Maart 1954 tot 15 Maart 1955, geeft te zien dat er 5176 leden staan in geschreven tegen 4873 ln het vorige j SfoctS 1769 vftVAUTEITSKOFFlE EN THEELEIDEN-, Telefoongesprek met het Kremlin Een groep Amerikaan se studenten van de Brigham Young Univer sity in de staat Utah, hebben het Kremlin op gebeld en vijf vragen gesteld aan premier Boelganin. Hun woordvoerder zei, dat hij met een man in Moskou gesproken had, die zichzelf de particu liere secretaris van Boelganin noemde en die beloofde dat de vra gen beantwoord zouden De professor in de po litieke wetenschappen van de Universiteit Stewart Grow, zei dat het telefoongesprek was goedgekeurd door het ministerie van Buiten landse Zaken. Het gesprek, dat op de band opgenomen werd, duurde 8 minuten en kostte 38 dollar. Volgens het studentenblad trad als woordvoerder op de student Peter Lysenko, een 19-jarige jongen ge boortig uit de Krim, die enige jaren geleden naar Amerika kwam. De studenten stonden om hem heen toen Ly senko op de slaapzaal met Moskou telefoneerde. Later hebben z\j met het Witte Huis getelefoneerd, waar een assistent van de presidentiële pers chef James Hagerty hen te woord stond. Zij ver zochten hem de eerste vier vragen die Boel ganin gesteld werden, aan president Eisen hower over te brengen, zodat deze op de hoogt- zou z\jn van hun „diplo matieke stappen". De vragen. enkele speciaal op het terrein der studenten lig gen, waren de volgende: 1. Wat denkt U het grootste struikelblok is tot verbetering de betrekkingen tussen Amerika en Rusland? 2. Wat kunnen wij als studenten doen betrekkingen tussen Ame rika en Rusland te beteren? 3. Wat zou uw reactie zijn op een uitwisselings programma van studen ten en van studiereizen'. 4. Zoudt U bereid zijn. door het verminderen van de beperkingen door wederzijdse han delsovereenkomsten handel tussen Amerika en Rusland te doen toe- "Twy hebben verno men dat Rusland zijn godsdienstpolitiek ver zacht heeft. Wij zouden willen welen hoe uw godsdienstpolitiek op het Ining ogenblik is. Groots moment in de geschiedenis van hospitaal-kerkschip (Van een onzer verslaggevers) OM TWINTIG VOOR ELF precies is vanochtend in Zaandam het nieuwe hospitaalkerkschip De Hoop in het water van de Zaan gegleden. Dit geschiedde op de werf Czaar Peter van de Zaanlandse Scheepsbouw maatschappij en het was mevrouw E. M. Hall-Davis, echtgenote van de voorzitter van de Nederlandse Ver. t.b.v. Zeelieden van alle Nationali teiten, die de handle overhaalde, waardoor de fles Champagne tegen de witte flank van het schip kapot sloeg. Een grote schare belangstellenden hief ;n luid gejuich aan op het grootse ent uit de historie van ons kerkschip. Temidden van de vele belangstellenden troonde de 80-jarige Jan van Zutphen, die de radio-actie leidde voor de bouw het schip. Zijn aanwezigheid zovele kerkelijke figuren en ders en vissers ondersteunde dc betekenis an dit ogenblik. Op 22 December 1954 werd de kiel ge legd. Thans ls het al zo ver klaar dat het i de week van 3 tot 9 Juli ln gebruik ge- )men zal kunnen worden. Een prachtig schip, waarop de stuurhut een schoorsteen al geplaatst zijn. Op het voorschip is het kerkzaaltje, waarin i-veertlg banken, een electrlsch orgel, dat door schipper Rog zelf bespeeld al wordfen en dat een geschenk Scheveningse zangvereniging „Harpe Da- Op de fraaie preekstoel komt oude Statenbijbel te liggen, een geschenk de heer Knoester. oud-visser uit Scheveningen en acht en zeventig jaar oud. De bijbel is sinds 1687 ln het bezit an deze familie. De burgemeester van Zaandam, W. Thomassen, bood namens zijn gemeente uit hout gesneden versiering voor de preekstoel aan, voorstellende geloof, hoop liefde. Behalve aan het kerkelijk ge deelte van het schip is men ook druk be zig het hospitaal ln te richten. Dr E. W. Ouderkerk zal daar over de modernste Instrumenten kunnen beschikken om de zieken bij te staan. Het 44 m lange schip, dat bovendien 8 meter breed is, ls het modernste hulp- schlp voor de visserij. Het Is uitgerust met de beste navigatie- nstrumenten, modelbedden voor beman- n andere opvarenden. Schipper Rog reeds bang dat gasten die op het schip zullen komen om er een kerkdienst bij te wonen of in het hospitaal genezing te zoeken, niet meer van boord zullen gaan. Na de tewaterlating hebben achtereen volgens het woord gevoerd de directeur van de Zaanlandse Scheepswerf-maat schappij, J. Vis Czn, het lid van het da gelijks bestuur van het hospitaalkerk schip, de heer G. D. W. Boissevain. de heer C. van Hall, Jan van Zutphen en de heer H. M. Nielle, die een nieuwe HKS-vlag aanbood. Dc heer Vrolijk bood namens het actie comité Scheveningen een bedrag van f 2000 aan voor de Noord- en Zuidholland- Reddingmaatschappij, zijnde de helft i de opbrengst van de avond die ln het Kurhaus te Scheveningen t.b.v. De Hoop gegeven werd. Kapitein Rog was de laatste spreker. Hij -zelde: „Als straks de herfststormen losbarsten, hopen wij dat De Hoop ln uw midden zal zijn en dat zij met Gods zegen behouden zal varen." Onder de zeer vele aanwezigen ontdek ten we ds P. Moerenhout, bestuurslid van De Hoop. enkele reders en de schippers A. i Duyn e i A. Visser. Zonnig en warmer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog, overwegend zonnig en hogere temperaturen dan van daag. Matige, naar Zuidelijke richtingen draaiende wind. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon 5.01—20.16; Maan op 22-22, onder 5 24. Maandag: zon 5.00—20.18; Maan op 23.M, onder 6.05. Op 15 Mel L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1