er zo over met me kmeer mans Vikingr Tweede Kamerlid ds J. Fokkema 25 jaar predikant BEURSBAROMETERl Amsterdam was in mineur, doch Uni lever ging tegen de tendens in NIEUWE LEIDSCHE COUKANT 9 ZATERDAG 7 MEI 1955 Alles goed en wel (Ingezonden stukken) Dodenherdenking Het ls reeds sinds enkele jaren, dat een kleine groep mensen zich gedrongen voelt op 4 Mei, aan de vooravond van de be vrijdingsdag, een stille hulde te brengen aan hen, die óf schouder aan schouder 6trijdend bij het wederstaan van de vij and óf door bombardementen of ander oorlogsgeweld het hoogste offer brachten, hun leven, voor de vrijheid van anderen. Het is goed, dat wij ons elk jaar weer bezinnen en terugzien op wat in de ver schrikkelijke oorlogsjaren door ons volk aan offers is gebracht. Wij mogen dit niet doen om haat te kweken of aan te wakkeren, doch alleen maar om het feit, dat wij weer van de vrijheid kunnen genieten. En nu, veel is er. dat de mensen van ons volk van elkaar verwijdert. Verschil van opvatting op godsdienstig of politiek terrein ls wel een van de voornaamste oorzaken, doch op één punt moeten wij één zijn. Dat ls. dat wanneer wij onze ge vallenen herdenken alle verschil van op vatting moet wegvallen. 5 MEI 19 55 O, dure vrijheid, O, zege, al te wreed Gewonnen door oceanen leed, Die overstromen onze blijheid! In ootmoed, wereld, gedenk de helden, Gedenk de millioenen neer- gevelden. Geef alle krachten van uw streven, Wijd heel uw onverdiend.e leven, Zie slechts hun liefde op uw wegen En hun gedenken wordt tot zegen. Zweer met een onverbreek- bre eed: Indien ik ooit uw pijn veraeet, Indien ik ooit een uur ver geet uw lot!" Kniel, mens, fn deemoed A. Gans Wanneer ik op de laatste Dodenherden king terugzie, doet het mij veel leed te moeten constateren, dat ons volk wat dit betreft geen eenheid kan opbrengen. Tol Jaagt het verkeer voort langs hel n de Steenstraat. Dan ko- de twee minuten stiltp, in welke tijd voetgangers, wielrijders en bromfietsers gewoon hun weg vervolgen over de Bees tenmarkt, hetgeen m.i. door de bevoegde instanties voorkomen had moeten worden Na de twee minuten stilte zag Ik alleen in politie-officler een ere-saluut bren gen voor het monument en daarna was er .iets meer dan alleen rammelende trams n haastige automobilisten, die toch zeker een deel uitmaakten van de stille tocht langs het monument. Mijns inziens dien- r alle verenigingen en be langhebbenden bij het monument aanwe- :ig te zijn om gezamenlijk in de twee ml- ïuten stilte onze gevallenen te herdenken tn niet later op de avond. Na de herdenking bij het monument kan de stille stoet zich bij de Haarlemmer straat in twee delen splitsen in de rich- van de Pieterskerk of in de richting de R.K. kerk aan de Haarlemmer straat naargelang de godsdienstige opvat- ng en overtuiging. De kerkelijke herdenkingen kunnen daar om 9 uur beginnen en vrij zijn voor ieder en niet tegen betaling van zekere bijdragen. Een collecte kan worden ge houden om de gemaakte kosten zo veel mogelijk te dekken. Het is te hopen, dat volgend Jaar de herdenking beter geor ganiseerd zal zijn en dat men vooral bij minuten stilte om 8 uur in groten getale aanwezig zal zijn bij het monument de Steenstraat, opdat kerkelijken zo wel als niet-kerkelljken onze gevallenen kunnen herdenken. A. B. van der HOEVEN Voorm. sgt Reg. Jagers en districtssecretaris van de Ned. Bond van Oud strijders De vergeten oorlog Laatst zat' ik in een kring van invloed rijke personen, onder wie ook enkele buitenlanders. Het gesprek kwam op de „vergeten oorlog in Indonesië", waarvan de Deense journalist Georg Andresen schreef: De Zuidmolukse tragedie van twee millioen naar vrijheid en onafhan kelijkheid hakende Molukkers. van wie 5000 mannen nog kort geleden de meest gewaardeerde soldaten Proces te Djokja voortgezet Donderdag heeft de krijgsraad Djokja volgens Pia het proces tegen de hoogwaardigheidsbekleders der republiek Zuid-Moluikiken voortgezet. Voor het ge tuigenverhoor begon, verklaarde ver dachte Wairisal, op een vraag van de rechter, dat de verdediger, mr Stoffels, sinds 1952 contact heeft gehad met de -republiek Zuid-Molukken. Wairisal "zefd1 tverder. dat hem door mr Stoffels namen, -dr Nikijuluw in Nederland werd op te treden als getuige in oopra-zaak. Volgens Wairisal had Stoffels die zaak gewonnen door de n R.Z.M. te gebruiken. Voorts zeide Wairi sal, dat mr Stoffels het geld copra verkoop ten bedrage van f 13.000 had gebruikt en slechts f 3000 aan R.Z-M. had gegeven. Getuige Katipana. oud-sergeant het K.N'.I.L-, zeide. dat hij pelotonscom mandant was geweest van de chef-staf der R.Z.M.verdachte Samson, en dal hij in zijn functie eens iemand had ge dood. die verdacht werd van spionnage Twee verdachten bevestigden dit. Hij be weerde, dat hij de zin van de proclamatie der R Z.M. niet begreep en dat hij nooit de Indonesische vlag en de portretten van Soekarno had vertrapt. Pupella, hoofd der afdeling voorlich ting der provincie Molukken. beschul digde dr Soumokil van dictatuur en be weerde, dat bij de proclamatie van de R.Z.M. alle geestdrift ontbrak in tegen stelling tot de proclamatie van de repu bliek Indonesia. Alle verdachten erken den, dat zij voor de radio hadden gespro ken om het volk tot rust te manen, uit gezonderd verdachten Apituley en Nussy De teksten waren vooraf door Manusama opgesteld. Getuige Katipana vertoeft thans in de gevangenis te Djokja. Staking bij Ned. banken in Djakarta De deuren van alle Nederlandse ban ken in Djakarta zijn gisteren gesloten gebleven wegens een staking van het per soneel. Noch de factorij (Nederlandsche Handelmaatschappij), noch de Nationale Handelstank of de Escomptobamk. kon den hun normale werkzaamheden uitvoe ren. omdat de vakbond van bankem- ployé's besloten had een staking te hou den tot volgende week Donderdag. Aan leiding is, een eis van de werknemers tot loonsverhoging van veertig procent De stakers posteerden zich voor de in gangen van de bankgebouwen en staken daar de nationale vlag en verenigings- vlag uit Het aantal stakers in Djakarta bedraagt 1500. Indonesische betuiging van onschuld De Indonesische ambassade te Londen heeft officieel ontkend, dat de Neder landse arrestanten in Indonesië mishan deld zijn. De arrestanten zouden volgens deze bewering behandeld zijn volgens de wettelijke voorschriften, dus volgens de Nederlands-Indische wet, die nog steeds van kracht is. in het de Nederlandse koningin, is allengs Hollands slecht geweten gewor den. Inderdaad, deze tragedie is de zwartste bladzijde in het laatste en vaak bescha mende hoofdstuk der historie van onze vroeger hooggeroemde koloniale- macht, de Oosterling zich beschermd wist door het Recht. Ach, het zou zo gemakkelijk voor Hol land zijn geweest om zich met ongedul dig schouderophalen van dit probleem van een volkje vervelende querulanten af te maken. Maar onze regeerders zagen .zich'na een_dvzingen.de uitspraak van de Hoge Raad gedwongen 5000 bruine dap peren, die aan onze (al niet meer smet teloze) vlag trouw bleven, naar ons land over te brengenwaar zij met gezinnen in de vroegere Duitse cc tratiekampen werden geïnterneerd. Een van de buitenlanders In bovenge noemde kring, die een en ander natuur lijk niet uit Nederlands oogpunt bekeek, merkte op, dat de houding van de K.P.M., die troepen naar Ambon over bracht en aldus oorlogshandelingen ver richtte. wel aanvaardbaar was als een zuiver commerciële handeling. En de aanwezige Nederlanders stemden direct buigend in. beaamden dat standpunt met in Quite right. Sir, our opinion too". (Volkomen terecht, meneer, dat is ook ize mening). De Hollander, die vroe- :r van zich af kon bijten (had de Ne derlandse Leeuw niet tanden en klau- buigt nog steeds voor de rijke grote broer, die gelijk wil hebben, en dat „commerciële standpunt" gaat toch ver boven RechtAch, laten wij daar toch niet bij stil staan. De nog steeds waar devolle belangensfeer In Indonesië, dl* prachtige investeringen aldaar, mogen toch niet om een kwestie van Recht in het gedrang komen W. VINKHUIJZEN Voorburg Kon. Wilhelminalaan 39 Huren „afromen" Toen ik een jongen was verkocht onze melkboer volle melk, eenmaal geroomde melk en taptemelk. Om van de ene soort tot de andere 4e komen ging hij afromen. Zelfs van de taptemelk kon het bovenste laagje nog wel worden af geschept en room worden genoemd. Dat was natuurlijk een goocheltoer, waar de controleur het niet mee eens was Telkens als ik lees van huishuren „af romen" moet ik aan dit voorbeeld den ken Voordat de huishuren bevroren wer den op basis van Mei 1940. was er een crisistijd met meer aanbod dan vraag. Het gevolg was toen een belangrijke da ling van de huren. Toen de huren den geblokkeerd, begon de narigheid voor de huiseigenaren, die er nog steeds de dupe van zijn. Ondanks alle gestegen kosten komen huurverhogingen nog steeds als een hinkend paard achteraan De verhuurder blijkt vele plichten te hebben en weinig rechten. De regering heeft gemeend voor de voor-oorlogse huizen huurverhoging te moeten toestaan, wat naar twee kanten onrechtvaardig is. Voor de verhuurders is die verhoging te laag door de belas tingen en het onderhoud. Voor de huurders zou er compensatie komen, maar die kwam vaak daar waar ze moest zijn. Als de genoten voordelen in de zakken der verhuurders waren te rechtgekomen. zou mijns inziens hel huurvraaestuk reeds voor een groot ge deelte zijn opgelost Juister was he! daarom geweest de grond-belasting af te schaffen- Het zal onze regering niet gelukken de beste huizen tegen de laagste prijs leveren, of wil zij op staatsbezit van woonhuizen aansturen? Lisse AFW ACHTER (Door de redactie sterk bekort.) iJb fijl 13 Bromfietsen toch niet goedkoper Naar aanleiding van de mededelingen van het ministerie van financiën over het vervallen van weeldebelasting deelt de Ned. vereniging De Rijwiel- en Automo bielindustrie mede. dat bromfietsen niet goedkoper zullen worden. Reeds geruime tijd bestaat er n.l. een wettelijke regeling (vrijstelling op grond van artikel 29 van de wet op de omzet belasting), dat de leveranciers van brom fietsen onder bepaalde omstandigheden zijn vrijgesteld van de verplichting op rijwielen met hulpmotor 15 pet weelde belasting te be'alen. Deze regeling is op vrijwel alle in de handel gebrachte brom fietsen van toepassing. Dientengevolge heeft de zojuist aangekondigde wijziging slechts theoretische betekenis en zal deze geen prijsverlaging van de bromfietsen ten gevolge kunnen hebben. Huishoudraad: Regelt de afbetaling De commissie van onderzoek naar het afbetalingswezen van de Nederlandse huishoudraad heeft minister Zijlstra ver zocht, afbetalingen en huurkoop gelijk te schakelen, de afbetalingsperiode niet lan ger te doen zijn dan de normale levens duur van het voorwerp en in de wet een algemeen colportage-verbod op te nemen. Verder vermeldt het schrijven een ver zoek. de mogelijkheid tot registratie in de wet open te laten en dwingende voor schriften op te nemen ten aanzien van een gedeeltelijke contante betaling. Voorts bepleit de huishoudraad voor afbetalings overeenkomsten een standaardcontract te doen ontwerpen, in de wet de effectieve credietprijs te regelen in dien zin. dat de opslag voor afbetaling in geen geval hoger mag zijn dan bij het volkscrediet, cn aan de verkoop op afbetaling de verplichting op te leggen, bij aanbiedingen steeds te vermelden: de vontantprijs. de kassa-stor ting. het aantal, de grootte van de ter mijnen en de duur er van. Bij Koninklijk Besluit is ir C. de Cler met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot hoofdingenieur-directeur in vaste dienst bij het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Vraagt prijs en demonstratie (Van onze verkeersredacteur) 1EN VROUW van omstreeks vijftig jaar zal haar J man niet zo gauw meenemen naar een vacantie- oord, waarvan bekend is, dat er aardige meisjes wo nen," zegt Mogens Lichtenberg, de directeur van de Deense Nationale Vereniging voor Vreemdelingenver keer. Daarom heeft hij zijn districtsvertegenwoordi- pers geadviseerd, geen afbeeldingen meer van mooie meisjes in badpak op de folder af te drukken Dat deze foto's vaak gemaakt worden van meis jes, die zelf als vacantiegangsters naar dat begerens waardige oord toekwamen, wordt er wijselijk niet bij vermeld, zo schrijft het blad van de A.N V.V., waaraan wij dit ontleenden. te laten rijden. Op deze ma nier zal men de reizigers ge makkelijk de dranken, cho colade, broodjes, rookwaren enz. kunnen aanbieden. /"\P DE Frant Josephs Höhe te Oostenrijk wordt (op 2370 meter hoog te) een nieuwe parkeer plaats aangelegd. Dat wijst erop, dat de Oostenrijkse Groszglockner zich mag ver heugen in een toeristische belangstelling, die nog met het jaar stijgt. Bronzen Tijdperk aan het daglicht gebracht. Er zijn ook menselijke overblijfselen uit de prae-historie aange troffen. Naar de geleerden zeggen, betreft het hier een even uitzonderlijke rijke als oude en belangwekkende vindplaats. Van ambtenaar tot dominee Een 62-jarig leven, dat langs wonderlijke wegen werd geleid (Van onze Parlementsredacteur) TN EEN GROTE VILLA aan de Acacialaan te Ede woont het Tweede Ka- -I- merlid ds. J. Fokkema. Hij is een van de weinige predikanten, die onze huidige volksvertegenwoordiging kent. Het is helemaal geen wonder, dat deze dominee politieke belangstelling heeft, met hart en ziel anti-revolu tionair als hij is. Want zijn leven is langs wonderlijke wegen geleid. Wanneer men weet, dat het op 11 Mei a.s. 25 jaar geleden is, dat hij bevestigd werd als predikant der Nederlands Hervormde gemeente te Sprang (N.B.), maar tevens dat hij op 23 September 1956 zijn 40-jarig huwelijksfeest hoopt te vieren, is het duidelijk, dat ds. Fokkema pas op later leeftijd tot het predikambt is gekomen. komen). In Delft was hij voorzitter van de A.R. kiesvereniging en van de Chr. Oranjevereniging. In ZIJderveld richtte hij een A.R. kiesvereniging op en was tevens haar voorzitter. Tenslotte is hij sedert 1945 lid van het algemeen bestuur de Nederlandse Christelijke Radio Vereniging. Als lid van de Tweede Kamer behan delt hij de zaken van het departement Maatschappelijk Werk, spreekt hij kunst en vorming buiten schoolver band. behartigt hij de belangen van onderofficieren bij leger cn vloot bene de geestelijke verzorging, terwijl ook de volksgezondheid tot zijn terrein behoort. Het is nu stil geworden in het gezin van ds Fokkema. Het echtpaar werd ge zegend met drie kinderen, maar het is verdriet gespaard gebleven. De oudste zoon, bij zijn leven predikant te Goudswaard, is in het beruchte concen tratiekamp te Bergen-Belsen om het leven gekomen. De enige dochter is ge huwd en de jongste zoon bezoekt een school te Hilversum. Zo wonen ds Fok kema en zijn vrouw nu samen in het grote huis te Ede. Op de dag vag zijn jubileum, Woens dag 11 Mei, hoopt ds Fokkema een ge dachtenis-predikatie te houden in zijn eerste gemeente, Sprang. Zondag 8 Mei preekt hij in zijn tweede gemeente, Am stelveen, terwijl hij op Zondag 15 Mei zal voorgaan in de Nieuwe Kerk te Delft, zijn derde gemeente. Aan gelukwensen zal het hem niet ontbreken. Gaarne voe gen wij de onze er bij. \OK BELGIë tobt met zeestromingen, die op diverse plaatsen het strand afknabbelen. Tussen Heist de Nederlandse grens heeft men de uitwerking deze stromingen een voorlopig halt toegeroepen door de zich hier bevinden- golfbrekers te verlengen. Nu zal er bovendien de eerstvolgende twee jaar zand gestort worden, één millioen kubieke meter. De filrma, aan wie het werk ge gund is, heeft bij Knokke reeds gronden gekocht, onder een laag dunne klei tot op grote diepte aan zienlijke hoeveelheden zui- zand voorkomen, naar peilingen aantoonden. Door pijplijnen zal het zand naar Heist en Knokke-Het Zoute worden gebracht. QP 22 MEI begint de zo- merdlenst van de mees te Europese spoorwegmaat schappijen en dat is voor de Deutsche Bundesbahnen aanleiding geweest om in een aantal Westduitse trei nen kleine wagentjes van het formaat van een thee tafel van wagon tot wagon vingen vaatwerk uit het 1 19 Juni slavisc Luchtvaartmaatschappij J.A.T. een nieuwe luchtlijn openen van Wenen via Klagenfurt naar de bekende toeristencentra aan de Dal- matische kust: Rijeka (Opatija) Split en Dubrov- nik. Deze nieuwe luchtverbin- ding zal worden uitgevoerd met toestellen van het type Douglas DC. 3. Eenmaal in de week zal de K.L.M. op haar dienst van Amsterdam naar Klagenfurt aansluiting op deze toeristische Joego slavische vliegdienst geven. Geboren op 1 Februari 1893 in het lan delijke Friese dorp Arum, als zoon van het gereformeerde hoofd der Christelijke school, bezocht de jonge Jan Fokkema eerst de 3-jarige gemeentelijke H.B.S. te Harlingen. Daarna volgde hij de 5-jarige gemeente-H.B.S. te Sneek, waar hij in 1913 eindexamen deed. Toen volgden vijf jaren militaire dienst, hetgeen waar schijnlijk mede oorzaak is geweest, dat ds Fokkema in 1933 werd benoemd tot :-veldprediker. in welke hoedanig heid hij na 1939 de troepen bij de Greb- beberg verzorgde. Toen hij in Juni 1919 de militaire dienst verliet werd hij amb- bij de Raad van Arbeid, aanvan kelijk te Sneek, daarna te Goes. Vervol- gens bekleedde hij in Leeuwar den enige jaren een functie in het particuliere bedrijfsleven. Inmiddels was hij, op 23 Sep tember 1916, te - Kuinre gehuwd met Elisabeth de Vries. Reeds in zijn jeugd had Jan Fokke ma lust predi kant te worden. Zelfstandig be kwaamde hij zich in Latijn en Grieks. Pogingen om in Kampen of Amsterdam toegelaten te worden tot de gereformeer de predikantenopleiding mislukten. De Asser synode, die. de kwestie-Geelkerken behandelde, gaf tenslotte de doorslag bij de jonge, toen nog kerkelijk gereformeer de Fokkema: hij zag hierin een gerefor meerd formalisme, dat hem niet aan stond. De beslissing viel: hij ging over de Nederlands Hervormde Kerk, hij zich aansloot bij de Gerefor meerde Bond. In October 1927 werd hij toegelaten tot de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij studeerde onder de gereformeerde hoogleraren Hugo Visser, Noordtzij en Van Leeuwen. „Deze drie hebben hun stempel op mijn theológische vormiftg gedrukt, vooral Hugo Visser, die mijn reeds van jongsaf bestaande be langstelling voor de politiek nog meer aanwakkerde. Prot. Noordtzij bracht mij de liefde voor het Oude Testament bij", aldus ds Fokkema. Reeds twee jaar later, in December 1929 deed hij kerkelijk voorbereidend Op 11 Mei 1930 volgde de bevestiging tot Ned. Herv. predikant te Sprang, waar ds Fokkema twee en een half jaar bleef. Hierna volgde vier en een half jaar Amstelveen en daarop negen jaar Delft. Inmiddels was hij in 1946 lid geworden van de Tweede Kamer en in verband daarmee kreeg hij eervol ont heffing uit het ambt met de rechten een emeritus. Van September 1946 Augustus 1950 was hij echter nog v ganger van de Hervormd-Gereformeerde Evangelisatie te Zaandam. Hier heeft fiïj er voor kunnen zorgen, dat deze groep in kerkelijk verband werd opgenomen. Tot Augustus 1952 was hij tenslotte nog bijzonder hulpprediker te Zijderveld: toen mocht hij, krachtens de nieuwe kerkorde, ook dit ambt niet meer mei het Kamerlidmaatschap combineren. Toch preekt ds Fokkema nog elke Zondag, vooral veel in de vacante gemeente Eemnes-Binnen. In zijn Delftse periode is ds Fokkema ier jaar lang lid geweest van de ge meenteraad aldaar en sedert de vorige •erkiezingen is hij weer raadslid in Ede. In Sprang was hij voorzitter van de Schoolvereniging. In Amstelveen van de Vereniging tot oprichting en instandhou ding van een gebouw voor Christelijke Belangen (dat gebouw is er dan ook ge- (Advertentie). 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Al* u geregeld laxeermiddelen all kt la er nu •en manier om er »an af te komen. 63 van de HO personen lukte het: u kunt h«t „„l. r„ n el xo. n de andere n kvond twee Carter's Le- elk# avond één. 3e Week Carter's Leverplllet londer laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel et hel tempo van uw Ingewanden tijdelijk vent gen, neem dan HJdelUk Carter's Lev. rnlllei om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw vi ars verplUelles. f L20 per flacon. te. Haal direct Carter L'i.'4wUnd verkrijgbaar bij apothekers, drogisten, kappers ee de tpeclaelbr D Voor velen heeft Venetië een magische aantrekkings kracht. Geen wonder: hier gaan stedeschoon en histo rische aantrekkelijkheden samen met de garantie voor bijna steeds goed weer cn veel natuurschoon in de onmiddellijke nabijheid. E SABENA de Bel gische luchtvaart maatschappij, heeft in overweging om op de lijn Brussel-Antwerpen-Rot- terdam te voorzien in tussenlandingen o.a. te Zeeland, en wel driemaal per week gedurende de tyd, dat de tentoonstel ling E-55 is geopend (tussen 18 Mei en 3 Sep tember). Dat geschiedt in overleg met het helicop- tersyndicaat van Rotter dam. Te veel van hel goede IN HET ALGEMEEN gesproken was de stemming op de effectenbeurs deze week in mineur door het uitblijven van buitenlandse steun aan onze internationale fondsen. De Amerikaanse markt zond lagere koersen, o.a. voor Koninklijke, welk fonds dientengevolge enigszins luier in de markt lag. Slechts Unilever trad op de voorgrond onder invloed van het prachtig jaarverslag en wist een koerswinst^le behalen. langen" In hoeverre hier inderdaad sprake is van een werkelijke bedreiging der nationale belangen, is moeilijk te be oordelen Misschien kan het bestuur op de algemene vergadering wat meer con crete gegevens verstrekken, want het feit, da* grote omzetten in de aandelen de laatste tijd hebben plaatsgevonden, lykt ons, op zichzelf gezien, niet erg steekhoudend Zoiets geschiedt wel met meer aandelen, b.v. na tips. De koers der aand. V. Nievelt Goudriaan Co stelde zich aanzienlijk lager. Ook aand. Stoomv. Mij „Oostzee" wa ren gevoelig lager wegens het tegenval lend dividend. Er wordt 15% uitgekeerd tv.j. 20%), maar dan over het door de herkapitalisatie vergroot kapitaal. De omzet van hef margarineconcern be reikte in het afgelopen jaar een hoogte bijna f15 3 milliard <v.j. f 13.9 milli ard). Ook in het lopend jaar gaan de zaken van Ur.ilever bevredigend, want het bestuur deelde in het verslag mede. dat de omretten en de winsten tot nu toe gunstig zijn. In verband met de belang stelling der Amerikanen voor dit fonds en de mogelijkheid ener officiële note ring te New York is het van betekenis te weten, dat de aandeelhouders de laat ste jaren slechts 20% van de voor deling beschikbare winst uitgekeerd krij gen. Van het vermogen der maatschappij, hetwelk de aandeelhouders toekomt, wordt sleohts 2 7% aan dividend voor de gewone aande'en tot uitkering gebracht De verhouding tussen winst en dividend is bij Uniieve' dus buitengewoon gunstig, veel gunstiger dan bij Philips" Gloeilam pen. Voorts dient men te bedenken, dat een fl'nke agioreserve aanwezig is, welke in de toekomst ruimte laat voor extra uitkeringen aan de aandeelhouders. Het ziet er niet naar uit. dat in de eerste tijd de Unilever een beroep op de kapitaal markt zal moeten doen. De investeringen, welke in 1954 het respectabel bedrag van f350 millioen beliepen, zullen in het lopend jaar blijkens een mededeling van het bes;uur zeker niet minder bedragen Maar het fe't, dat de llqulditeitspositie eind 1954 zeer gunstig was, wijst ei dat deze grote in vesteringen en vermeerdering voorraden met eigen middelen zullen kun nen worden bekostigd De beurs reageerde deze week op het mooie verslae gunstig, tegen de algemene tendens in De koerswinst bleef overi gens nog bescheiden. "yAN SCHEEPVAARTWAARDEN wa ren enkele soorten gevoelig lager deze week Het jaarverslag van Van Nie velt Goudriaar Co bracht een onver anderd dividend van 15% en een einde aan de geruchten, welke de grondslag vormden van de koersstijging der laatste weken. He' bestuur van deze scheep- aartmaatschappij heeft het voorstel ge daan om ae aandelen op naam te doen stellen en verder de mogelijkheid te scheppen niet-royeerbare certificaten des gewenst ter beschikking in de plaats van aandelen te stellen. Dit voorstel ls ge motiveerd door de overweging, dat „de verhouding grote omzetten in aan delen dei vennootschap ln de laatste tijd. maken zoveel mogelijk waar borgen te scheppen tegen het onverhoeds verkrijgen van een aanzienlijke Invloed in de maatschappij door buitenlandse be- Financieel overzicht TT ET VERSLAG van Rotterdamsche 1 -*• Llovd toonde een vermindering van het exploitat;esaldo van f 34 5 millioen tot f25 5 millioen. De directie klaagde opnieuw over de sterke stijging der expl uitgaven. Er wordt een onveranderd dividend van 9% uitgekeerd. Binnenlandse industriewaarden hebben deze week vrij gunstig in de markt ge legen. De Veren. Machinefabrieken, voortkomende uit de fusie tussen Stork en Werkspoor, keron 10% dividend uit. De koers de' aandelen kon dientenge volge enigszins stijgen. Op de vergadering van Bohrmann Papier weid medegedeeld, dat ook het eerste kwartaal 1955 zeer gunstig ls ge weest en men met groot vertrouwen de toekomst tegemoet gaat. De papier- Industrie maakt de laatste jaren een gou den tijd door. Cultuurwaarden bleven deze week on geanimeerd gestemd. De kooplust van enige weken geleden ls tot dusver niet teruggekeerd. Ver. Deli en H V A. waren enkele punten lager genoteerd. Amster dam Ruober was fractioneel lager. Kon. Hoogovens bleven goed in de markt hggen en handhaafden de eerder behaaldj koerswinst bijna geheel. Ook uit Engeland worden hogere staalprijzen gemeld tengevolge van grote buitenlandse vraag. Van Duitse waarden was o.a. Young- lentng belangrijk hoger op het bericht, dat het wetsor.twerp ter aanvaarding der Londeruc schuldenovereenkomst is inge diend. Het geduld der bezitters van Duitse waarden zal eindelijk beloond Op de emissiemarkt ls een nieuwe kortlopende obligatielening van de Export Financiering* Mij aangekondigd, rente 3%. looptijd 7 jaar, koers van uitgifte 99%. De introductie van 4Vi% dollars Noor wegen trok deze week vrij veel aandacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 13