En de wereld tot de orde keerde de van terug dag Zuid-Nederland had aandeel in onze bevrijding BEVMIJDINGSPUZZLE Wim van Gemert bracht vijf ministers op nieuwe leidsche courant 6 woensdag 4 mei 1955 Zij zagen de Bevrijders komen. Alleen de jeugd cdles van het verwacht leven 1 Gjebecl Vier mensen hebben icij gevraagd ons te zeggen hoe zij de bevrijding en de jarendie daarna kwamen beleefden. En voorts: ival zij van de toekomst verwachten. Dit zeiden zij: Mevrouw C. J. Bosch-Morks, Laan van Poot 228, Den Haag, moeder van 5 eigen en vier pleeg kinderen. „Wij waren dol gelukkig in Mei 1945. Nu komt vader thuis, zeiden we tegen elkaar". De vader van dit gezin was de Haagse tandarts J. W. G. Bosch, die in 1944 meegenomen was door de Duitsers. Zij kwamen om Leo Voogd te pakken, de later in Vught gefu silleerde leider van de L.O. Maar Leo was niet thuis. Hij kwam la ter, doch merkte de seinen op, die hem van achter de ramen van het huis der familie Bosch gege ven werden. De S.D. stond in de gang, hem op te wachten. Hij kwam er toen dus goed af. En kele maanden later werd hij toch gepakt. De Duitsers echter, namen de heer Bosch mee. ..Mijn man was zo goed ge mutst". aldus mevrouw Bosch. ..dat hij rog zei: ..als dc koningin straks formu lieren laat rondgaan met de vraag: hebt U gezeten, kan ik die ook bevesti gend beantwoorden. Hij heeft het antwoord nooit mogen geven Via Vught kwam hij in Oranienbrug terecht. En omdat hij daar tegenover de Duitsers, die hem alles af genomen hadden, niet kon bewijzen inaar hun mening), dat hij een practijkk in Den Haag had. zonden ze hem eers» naar Auschwitz en vandaar, toen de Russen naderden, naar Mauthausen. Daar stierf hij, tien dagen voor de be vrijding. ,,De jaren na de bevrijding hebben mij in de eerste plaats de hulp van de Stichting 1940-'45 gebracht. Die heeft de zorg voor mijn gezin met 5 minderjari ge kinderen en nog 4 pleegkinderen van in Indië omgekomen familieleden, prach tig opgevangen. Daarnaast vormden de Haagse tand artsen spontaan een fonds ter nagedach tenis van mijn man. om de kinderen voort te helpen. De enige zoon is met behulp daarvan geëmigreerd naar Aus tralië vaar hij het best maakt. De doch ters kwamen ook goed terecht. Op het voorbeeld van hun Haagse col lega's hebben de tandartsen een studie fonds gevormd voor de kinderen van al le in de oorlog omgekomen Nederland se collega's. Zestien kinderen, waaron der onze 5. hebben ervan geprofiteerd. Is mevrouw Bosch over de materiële hulp niet ontevreden: zij is het wel over de scheuring en verdeeldheid, die na de oorlog weer aan het licht kwamen. Wij waren in de strijd zo heerlijk één en het was een voorrecht, om dat in ons huis te beleven." In de toekomst zou zij. persoonlijk graag nog eens naar de kinderen in Australië gaan. ..maar dat zal wel te duur worden". De jongsten zijn nog Leiden -ontzet DE Scheveningse arts, dokter J. F. van de Vliet: „Die be vrijdingsdag vergeet ik nooit, want ik speelde toen voor koerier van het college van vertrouwens mannen. Mijn opdracht was, om de burgemeesters in de omgeving in kennis te stellen met de procla matie van het college, waarin werd meegedeeld, dat „het af gelopen was". Met dr. Emil Heyermans. die me vergezelde, zijn we toen enigs zins van onze route afgeweken en naar Leiden gegaan. Daar gingen we naar de rector magnificus van de Leidse hogeschool, prof. dr. W. van der Woude en met hem zijn we naar het hoofdgebouw van de Academie gegaan, waar we. aan de voordeur, in tegenwoordigheid van slechts enkele studenten, de vrijheidsproclamatie aansloegen. De hogeschool, die haar bestaan aan een bevrijding dankte, moest, zo meen den wij. in de vreugde delen. We gingen terug naar huis en we pro beerden nog ..de vesting" binnen te ko men. waar de Duitsers verbleven, maar het lukte niet. Wel hielden ze zich erg kalm, want er werd niet geschoten!" Hoogst ontevreden den. Ik had in de eerste plaats ..recht" verwacht, zonder bloeddorstigheid. Ge woon: strenge rechtvaardigheid. Die bleef uit. Persoonlijk heb ik onder de oorlog en de jaren erna een streep ge zet. Wat er nu geschiedt, is: de operette Holland! In de oorlogsjaren was m'n enige hoop: bevrijding. Maar ik hoorde toen al over plannen voor een na-oorlogse politieke constella tie. die in Michielsgestel werden ge maakt. En ik wist. dat het ziekelijke plannen waren, omdat ze in bezettings tijd gemaakt werden. M'n vermoeden is bewaarheid. Denkt U maar aan Indië Wat de toekomst aangaat: Doen! De enige remedie tegen bet gevoel dat al les zinloos ;s wat je onderneemt en aanpakt is: handelen. Daarom zit ik nu in de Bescherming Burgerbevolking. Dat is reëler toe komstverwachting' Weest waakzaam Daarom ging ik in de B B." W. Merks, persfotograaf, Bos boom Toussainstraat 68, Amster dam, die de meeste na-oorlogse gebeurtenissen op het celluloid vastlegde, was tijdens de bevrij ding in Regensburg in Duitsland. Als 17-jarige was hij, in 1943 al, door de Duitsers gepakt en via België naar Beieren gebracht. Ze zaten er met vele Nederlanders bij elkaar in een werkkamp, toen Pattons legers de stad ^rover- den. Dat was hun vrijheid. In de plaatselijke brandweerauto zijn ze weggereden en door de Ameri kanen eerst naar Zuid-Limburg vervolgens thuis gebracht. „Wij kwamen aan het Centraal Station in Amsterdam aan en overal stonden mensen, die ons bloemen in de handen drukten". Door een haag van mensen gin gen we naar huis, maar we kon den op alle vragen: „weet je ook wat van die" en „wat is er van zus en zo geworden" geen ant woord geven." Z'n zwager, die persfotograaf was. zei tegen de inmiddels 19 jaar geworden jongeman: ..Nou. wat wil je. bij mij ko men werken of in de zwarte handel car rière maken?" Dat kon namelijk in die dagen. Hoewel het m'n vak niet was. ben ik in de persfotografie gegaan. Het loopt best. De toekomst: zo werken, dat je be hoorlijk kunt leven. Dat wil zeggen: je moet je wat kunnen veroorloven: reizen een keer per jaar en je dochter een goede opvoeding geven. Maar daarvoor zijn hier in ons land alle kansen. Ze betalen alleen niet allemaal even goed! Tevreden jeugd Wim Doele, Vreeswijkstraat 323, Den Haag, 17 jaar en H.B.S.'er: „Daar, in m'n kamertje stond de vlag aan de stok. Je kon em zó meenemen. Maar m'n vader zei elke dag: denk eraan, de vlag nog niet buiten, het is nog niet zover! Toen, op een nacht maar het was midden op de avond, doch omdat je heel vroeg naar bed ging. dacht je al tijd. dat het nacht was. stond m'n va der voor m'n bed. „Nou jongen", zei hij. „nou kun je de vlag naar buiten brengen, wij zijn vrij! Doe het maar gauw". „Ik liet me zo uit bed glijden, kleed de me aan en weg waren we. met de vlag. We hebben toen nog laat gehost en feest gevierd. Een paar dagen later kwam het Zweedse brood en tegelijk: bacon en an dere lekernijen. Het was zo feestelijk, dat we in de voorkamer zijn gaan eten." Wim zou graag naar Zuid-Afrika emi greren. omdat hij meent, dat het kli maat er beter is. Maar hij wil ook wel hier blijven, want het is een heerlijk land. De mensen gaan vriendschappelijk met elkaar om en er is veel gezellig heid! Heer, geef de vrijheid aan de Nederlanden, En zegen al wat daartoe strekken moet, Zelfs als de steden fondom ons verbranden. Maar blijf genadig voor 't onschuldig bloed Als straks de bommen en granaten gieren: Verkort het oordeel dat Gij komen doet. En wees het volk van Holland goedertieren. Al hebben duizenden Uw Naam miskend, Er zijn ook velen die Hem dacglijks Sieren. Vergeef wie zich van U heeft afgewend. Toon U zo onweerstaanbaar in 't bevrijden, Dat van mijn volk U hoofd voor hoofd erkent! EVERT J. PAT. Herdenking in eerbied en stilte (Van één onzer verslaggevers) OOK Zuid-Nederland gaat op 5 Mei feestvieren. Het wil, ondanks het feit, dat het reeds eerder de vrijheid genoot en dus eind vorig jaar de tiende verjaardag van de bevrijding herdacht, niet achterblijven en delen in de vreugde van geheel ons volk. Daarom zullen de vlaggen wapperen van de huizen, zullen in de kerken dankdiensten worden gehouden en zal men met kinderspelen, zang en muziek de vreugde ten top doen stijgen. Op 4 Mei zal men een blik terug wer pen en zal men op de door bloed door drenkte plaatsen in eerbied en stilte hen herdenken, die hun leven ingezet hebben voor de vrijheid van ons land. Vele doden de beste zonen van het Brabantse volk heeft men moeten betreuren, ook toen het licht der vrij heid reeds was opgegaan boven het Brabantse land met zijn onafzienbare polders en geurige dennenbossen. De strijd werd immers voortgezet, omdat een groot deel van ons volk nog zuchtte onder het juk van de Duitse bezetter, MEVROUW BOSCH „De jaren na de bevrijding brachten mij de hulp van Stichting 19401945 WIM DOELE „Ik liet me zo uit bed glijdenkleedde me aan en weg ivaren ive Hoe luidt het randschrift van de beginletter W naar de eindletter N, als is gegeven: HORIZONTAAL: 13 Voorzetsel. 14 traag persoon, 15 buitenhaven. 16 opgeid, 18 huid, 19 opgooi. 21 vrucht- vliesje, 23 teken in de Dierenriem, 24 voegwoord, 25 poetslap, 26 insect, 28 kleefstof, 30 rijksgrond, 31 hoogste punt. 32 jaargetijde, 34 modegek, 36 planken vloer. 38 scheepsvloer. 39 draaiende kap op een schoorsteen, 40 over tijd, 42 muurholte, 44 ketting, 46 oppervlaktemaat. 47 autohoorn, 50 .onding, 53 inhoudsmaat, 55 he mellichaam. 56 opgelegd werk. 57 Frankrijk. 58 vogel. 60 maat, 61 ge zinslid. 62 afval, 63 gelijkmatig, 65 strafwerktuig, 67 rondhout, 68 meester in de rechten. 69 keurig, 73 snavel, 75 landbouwgereedschap, 76 dichtbij, 77 boom, 78 bijwoord, 79 niet helder, 81 verlossing, 88 opwaarts, 89 vrucht, 90 zelfzuchtig mens, 91 eerder, 93 kolenemmer, 95 vreemde munt, 96 uitroep, 98 kledingstuk, 100 bundel, 102 spadesteek. 103 rijksmerk, 104 ambtshalve, 106 gesloten rijtuig, 108 pers. voornaamwoord, 109 lidwoord, 110 iets, waartegen elk recht geaard Nederlander in verzet komt, 114 twaalf, 115 Zuidn. dorsvloer, 116 ge ring gewicht, 117 voegwoord, 119 hoestmiddel, 121 nieuws- en pers bureau. 123 vochtig, 124 zacht, 125 specerij. 126 manier, 127 reinigings middel. VERTICAAL: 1 Bakinrichting, 2 oploopje, 3 dokter, 4 vlug, 5 takje, 6 bevroren water, 7 bijwoord. 8 boom, 9 gekneed mengsel, 10 en andere, 11 vul in: t g 1, 12 op deze plaats, 19 hoogste punt, 20 stupide, 22 groente. 25 razend. 26 zware hamer, 27 vier kante steen. 29 dwaas. 31 vuurpotje. 32 veilig, 33 vrucht, 35 leervak, 37 voedsel. 41 slede. 43 zitplaats, 45 voormalig Russisch heerser. 48 dier. 49 aanzien. 51 kraan, 52 maanstand, 54 zwaar, 57 wiel. 59 stuk, 62 pit, 64 rivier. 66 voorzetsel, 70 ik. 71 genot middel. 72 spelleiding, 74 telwoord. 80 landbouwbedrijf in Australië. 82 uniek. 83 ton, 84 Rijksschool, 85 lid woord. 86 vul in: i g o, 87 maatstaf. 88 Ind. dakbedekking. 92 boomschors, 94 verschil tussen bruto- en netto gewicht. 97 Spaans held, 99 naald boom. 100 weg, 101 koude, 102 vreem- optreden i nate de bev Dappere jongeren, deel uitmakende van de Binnenlandse Strijdkrachten, streden zij aan zij met onze bevrijders: Canadezen, Polen, Amerikanen en Engelsen. Hun bevelhebber. Z. K. H. Prins Bernhard. had zijn hoofdkwartier gevestigd in Breda en gaf van daaruit, in overleg met de geallieerde leger leiding zijn bevelen. Het was daarom ook voor het Zuiden een groots en verlossend moment toen de radio het verheugende bericht door gaf op 5 Mei, dat het Duitse leger had gecapituleerd. De vlaggen gingen uit in de bedehuizen kwam men tezamen om de Allerhoogste te danken voor zijn onuitsprekelijke goedheid. Zware tol de munt, 105 lyrisch gedicht, 1061 kan men inzenden tot uiterlijk «c nrï^r 5XXSÏ 1" Zat"dag M,ei aan,he' b"reau tijdperk. 112 zweep. 113 edel metaal. van d»t blad In de hnkerboven- 114 spoedig, 118 broeder. 120 gewaad, hoek aan de adreszijde vermelden: 122 staatsman. 123 de naam onbekend, j „Bevrijdings-puzzle". 1-4 soort onderwijs. stejjen prjjzen besehik- De oplossing van deze puzzle i baar: 1. 25.-; 2. 10.-; 3. 10.-. De tol, welke Brabant heeft moeten betalen in de laatste maanden van 1944, was zeer zwaar. Grote vernielin gen werden aangericht door de elkaar bestrijdende legers en door Vl's. Hon derden mannen, vrouwen en kinderen verloren door granaatvuur en hevige luchtbombardementen het leven. Lutte le woorden op de grafzerken van de begraafplaatsen in Breda, Zevenbergen. Willemstad, Hooge en Lage Zwaluwe, Raamsdonksveer en Dinteloord om maar enkele plaatsen te noemen wij zen daarop. West-Brabant heeft wel heel erg ge leden toen dc bevrijding van het Zui den in het zicht was. Nadat de steden Bergen op Zoom, Breda, Tilburg en Den Bosch gevaillen waren, verschans ten de Duitsers zich in dc Westhoek. Zij probeerden zo lang mogelijk stand te houden om hun troepen, materieel en gestolen bult over de Moerdijk in vei ligheid te brengen. Want men vermoedde wel, dat na de mislukte slag om Arnhem, het tot in het voorjaar zou duren voordat een offensief ontketend zou worden om het Nederland van boven de rivieren te be vrijden. Daardoor is de bevrijding voor menige West-Brabantse plaats later ge komen. Aan de boorden van het riviertje De Mark werd een hevig duel uitgevochten tussen de geallieerde strijdkrachten en de laatste resten van het Duitse bezet tingsleger. dat de aftocht moest dekken Het gebied ussen de Mark en het Hol lands Diep, werd door Engelse bommen werpers zwaar bestookt, omdat daar Duitse troepenconcentraties waren samengetrokken. De gevolgen waren ontzettend, ook voor de bewoners van de in dit gebied liggende stadjes en dorpen. Ingezetenen van Willemstad, Zevenbergen, Klundert, Hooge en Lage Zwaluwe en Moerdijk huiveren nog als zij aan al die ellende denken. In schuilkelders wachtten zü hun lot af; de explosies van de bom men, die van grote hoogte uit de vlieg tuigen werden neergelaten, het geratel van de machinegeweren en het inslaan van de granaten deed hen van angst sidderen. Elk ogenblik verwachtten zij, dat hen ook iets vreselijks zou overkomen. Ner gens voelde men zich veilig en men smeekte God om zijn beschermende ge nade. Dapperen gingen wel eens even uit hun schuilplaats. Wat zij zagen was verschrikkelijk brandende huizen, op geblazen kerktorens en bruggen, zwaar verminkte lichamen van onschuldige vrouwen en kinderen. Na een week van angst en zorg daag de het licht der bevrijding. Langzaam maar zeker werden de laatste verzets- haarden door Polen, Amerikanen Canadezen vernield. In Willemstad en Moérdijk hielden de Duitsers het langste stand. Met vlam menwerpers werden echter de laatste verzetshaarden uitgeroeid. Toen de vijand zich achter het Hol lands Diep had teruggetrokken, verniel de hij één van de bogen van de impo sante spoorbrug bij Moerdijk en twee van de verkeersbrug. Achter de rug West-Brabant was echter bevrijd. De Nederlandse driekleur wapperde boven de ruïnes, maar de tol, welke betaald moest worden, was zwaar. Het is ondoenlijk om de in de plaat sen van de Westhoek geleden schade in zijn geheel op te sommen. Enkele fei ten spreken voldoende. In Zevenbergen bleef slechts één huis onbeschadigd, twee kerken werden vernield en 117 in woners lieten het leven. Het dorpje Moerdijk werd practisch met de grond gelijk gemaakt om schootsveld voor de vijandelijke artillerie te krijgen en twee kerken werden verwoest. In het vesting stadje Willemstad, dat zes dagen onder vuur lag werd de bevolking geëvacu eerd. 75 woningen werden verwoest. 170 zwaar beschadigd en van 270 wo ningen bedroeg de schade van 500 tot 3000 Klundert telde vele doden en vernielde huizen en kerken, in Din teloord lieten 60 burgers het leven werden 91 huizen onherstelbaar in puin geschoten, alsmede enige kerken e Hooge en Lage Zwaluwe moesten gebouwen, waaronder 100 woningen worden gesloopt. Fijnaart boekte een verlies van 68 woningen. 15 landbouw- schuren en een school en twee kerken werden zwaar beschadigd en in Bergen op Zoom vielen drie torens en vele hui zen ten prooi aan het oorlogsgeweld. Dit zijn enkele cijfers uit de vele die boekdelen spreken. De bevrijding heeft ook van West- Een blijde foto van een teruggekeerde Vorstin De heren hadden geen persoonsbewijs Diplomatieke paspoorten waren voor „spionnen" waardeloos (Van onze speciale verslaggever) De wonderlijkste dag uit het leven van de thans 32-jarige sigaren maker Wim van Gemert uit Boxtel, zal wel altijd blijven de 24ste No vember 1944. Met de vinger aan de trekker van zijn spuit heeft hij de avond van die dag als waakzame B.S.-er vijf ministers zonder pardon overgeleverd aan de politie. De excellenties kwamen kersvers uit Londen. Aan hun meegaandheid hebben ze het te danken,'dat er die avond geen ongelukken zijn gebeurd. Van Gemert was er van overtuigd bij de aan houding met spionnen te doen te hebben. Zelfs op dit ogenblik, ruim tien jaar dus na het gebeuren, weet hij nog ze ker geschoten te zullen hebben, wanneer de heren de neiging getoond zouden heb ben zijn waardigheid en gezag als B.S.- wachtsman bij de Bailey-brug aan de Einhovenseweg in twijfel te trekken. Ja, de jongens wisten wel, dat ik niet met me liet spotten", zegt Van Gemert, wanneer we in het kantoor van de Eli sabeth Bas-sigarenfabriek in Boxtel het avontuur nog eens uit zijn mond kun nen optekenen. „De jongens wisten het wel. want een paar weken voor die ont moeting met de ministers, had een dron ken motorrijder geprobeerd door mijn post te glippen, zonder me de vereiste papieren te tonen. Ik had hem vooruit gewaarschuwd, dat ik zou schieten. En dus heb ik geschoten. Precies in de achterband Hoe het gebeurde Wel: nogal eenvoudig. Met Frans van der Plas stond ik op wacht bij de Bailey brug. Het was een uur of zes 's avonds, toen er een stel auto's aan kwam. Voorop zes jeeps, en daarach ter een glimmende luxe auto. waarin behalve de chauffeur-in-buiten-model-pak- kie. nog vijf heren zaten. Van der Plas hield de personenauto aan. De militaire jeeps liet-ie rustig door. Zo was de in structie. en we hadden geen zin om trammelant te maken. Dat er op die personenauto een paar grote sterren ge schilderd waren, interesseerde ons min der. D'r zaten burgers in en het we melde in de buurt nog van Duitse spion nen. Dus waren we op onze hoede. ..Persoonsbewijzen, heren", vroeg Van der Plas, toen dc man naast de be stuurder het portierraam naar beneden gedraaid had. Die bleken ze niet te hebben. Ze lie ten een diplomatiek paspoort zien. We ten wij veel wat een diplomatiek pas poort was Soebatten Toen we daar geen genoegen mee na- nen en dus verlangden, dat ze mee [ingen naar het gemeentehuis, begonnen e te soebatten. Ze hadden geen tijd in moesten door naar Oisterwijk. waar e die avond een preekje moesten hou- i de stoottroe- Daar kunnen de heren nog de hele avond terechtantwoordde Frans. „Eerst mee naar het gemeentehuis!" Brabant een zware tol geëist, maar nu. ruim tien jaar later, bespeurt men weinig meer van de geslagen wonden Met inzet van alle krachten heeft men zich aan de wederopbouw gezet en men is daarin ten volle geslaagd. Men was nog niet helemaal klaar toen zich weer een nieuwe ramp de watersnood voltrok, maar ook daar is men weer grotendeels de slag van te boven. Wilskracht en volharding hebben dat bewerkstelligd. Daarom een ere-salunt aan al die noeste en onversaagde wer kers. Ik heb de heren daarheen vergezeld. Op de treeplank staande, mijn spuit op het spatbord, m'n vinger aan de trek- mocht worden. Mens, mens, wat had bekijks, toen we zo Boxtel binnenkwamen. het politiebureau in het gemeente huis aan de Markt heb ik me bij de wachtcommandant Zink gemeld met de mededeling, dat ik dacht vijf spionnen vast te hebben. „Nou nou", zei Zink, „Laat maar eens kijken". Zodra waren ze binnen, of Zink sprong uit zijn stoel overeind. „Kerel ga in de houding staan!" brulde hij mij toe. „Het zijn onze ministers!" Nou was me wel opgevallen, dat die chauffeur in buitenmodel-pak- kie nogal onderdanig gedaan had. Zodra de auto tot stilstand was gekomen voor het gemeentehuis, was ie het portier voor de heren gaan openen. Maar ik had als 21- jarige na vijf jaar bezetting nog nooit een plaatje van onze Lon- dense regeerders gezien. Ik kon achter dat kleine mannetje met snor, bolhoed en vrijgezellenstrik- je onmogelijk minister-president Gerbrandy vermoeden. AI die na men zeiden Frans en mij trou wens geen zier. Wisten wij veel van de politiek. We wisten alleen, dat we met die Duitsers niks op hadden. De mededeling van politieman Zink kon me dan ook onmogelijk direct overtuigen. Het duurde niet lang, of de burgemeester was er bij gehaald. Die neeft een poosje met de heren zitten praten. Maar ik meende er goed aan te doen, op alles voorbereid te blijven. „Je suit er meer van horen Toen ze korte tijd later naar buiten kwamen, klopte de minister-president me op de schouder en zei: „Jij bent een mooi mannetje voor Indië". „Dat heb ik naderhand nog wel ge probeerd, maar ik werd afgekeurd. Op nieuw staande op de treeplank heb ik de heren tenslotte weer op de Eindho- venseweg moeten brengen. Daar kreeg ik de lachende verzekering, er nog wel meer van te zullen horen. Dat is dan ook- gebeurd. Drie weken later ontving ik een doos met vijf-en- twintig Canadese cigaretten van mijn B.B.-luitenant. Maar ik had het veel leuker gevonden, als ze me een lintje hadden gegeven Tot zover het relaas van deze waak zame ex-B.S.-er. Wie die vijf ministers waren? De ex cellenties prof. mr. P. S. Gerbrandy, mr. G. J. van Heuven Goedhart, mr. J. A W. Burger. Jhr. ir. O. C A van Lidt de Jeude en ir J. v. d. Broek. Het gezelschap was even voor hun aanhouding op het vliegveld „Eindho ven" geland. De heren kwamen kersvers uit Londen. De heren Gerbrandy, Van Lidt de Jeude en Van den Broek, had den sinds 10 Mei 1940 geen vaderlandse lucht meer kunnen opsnuiven. Na de allerhartelijkste en zeer officiële ont vangst in Eindhoven, was de aanhou ding in Boxtel een koude douche ge weest. die de heren zich overigens goed gemutst hebben laten welgevallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 16