Geluku/ensen uit alle delen der u/ereld Koningin en Prinses hadden Residentie in Ulvenhout Zij werkten all - Bevrijdingsdag - NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 4 WOENSDAG 4 MEI 1955 i] werkten allen aan onze bevrijding: I OEN NEDERLAND dreigde ten onder te gaantoen een zinneloos Duits volhouden de bevolking dreigde uit te hongeren.toen oorlogsgeweld het water over onze lan derijen joeg. toen leefde de wereld met ons mee. De wereld die toen in een zo dodelijke strijd gewikkeld was. Nu vieren wij het feest van onze bevrijding en ook nu leeft de wereld met ons mee, want allen gedenken immers het einde van die razernij die men de tweede wereldoorlog noemt. Van dat meeleven getuigen enkele brieven die wij hier onder afdrukken. Het zijn gelukwensen (en ook behartens- waardige woorden) van mensen die in de oorlogsjaren veel betekend hebben en die allen hun aandeel hebben bijgedragen aan onze bevrijding. Achtereenvolgens vindt u de woorden afgedrukt van Mrs Eleanor Roosevelt, de echtgenote van Amerika's grote oorlogspresident; van minister-president dr. W. Drees, van generaal H. D. G. Crerar te Ottawa, een onzer bevrijders als bevelhebber van het Canadese eerste leger; van de minister van staat prof. mr. P. S. Gerbrandy, een naam die geen verdere toelichting behoeft; van generaal W. Anders, de commandant van de dappere Polen van wie er velen fook in ons land) thans helaas in ballingschap leven; en ten slotte van generaal Pierre König, een der grote Franse oorlogsgeneraals en thans minister van oorlog in zijn land. MEVROUW ROOSEVELT; Wereldvrede It gives me much pleasure to extend my warm good wishes upon the commemoration of Holland's libe ration. I hope the occasion will remind the people of the world of the horror of war and that it will lead to a further strengthening of efforts of all the peoples toward achieving world peace. Very sincerely yours. Eleanor Roosevelt. PROF. MR. P. S. GERBRANDY De weg omhoog De weg naar de bevrijding is niet een weg geweest, die regelmatig om hoog liep naar de overwinning. De tweede wereldoorlog heeft voor de bond genoten dieptepunten en crissisen gehad van weergaloze benauwenis. Ik herinner aan 4 Juli 1940, Churchill stelt in zijn wereldberoemde rede voering in het Lagerhuis: en zelfs, wat ik geen ogenblik geloof, indien dit eiland of een groot deel daarvan werd onderworpen en uitgehongerd, zelfs dan zou ons Rijk aan gene zijde der zeeën, gewapend en beschut door de Britse vloot, den strijd voortzetten, totdat op Gods tijd, de nieuwe zou treden tot het ontzet Op 24 Juli 1940, een maand na de capitulatie van Frankrijk onder Pétain verklaart hij nog eens dat de toestand kritiek is. De bombardementen op Londen in de zomer en herfst 1940 dreigden een ontreddering te veroor zaken die dodelijk was voor het leven der inwoners en voor het Bestuur van het land. Het heeft ook lang, heel lang geduurd vóórdat de verklaring kon worden afgelegd dat men de vijandelijke duikboten, die in totaal ongeveer 15 millioen ton aan scheeps- ruimte hebben vernietigd en onmis bare bevoorradingen frustreerden, de baas was (laat in 1943). En vóórdat men dit stadium zou hebben bereikt, was een sprong naar het vasteland van Europa onmogelijk. Zo kunt ge voort gaan. Zelfs nog enkele maanden vóór de wapenstilstand van Mei 1945 wer den spannende ogenblikken doorleefd, nog niet eens te spreken van de V I's en de V 2's in 1944, waardoor enkele weken tijds in Zuid-Enge- land bijna een millioen huizen werden vernield of beschadigd. En'Nederland zelf? Denk aan: De overgave van het leger op 14 Mei .940, de verraderlijke vernietiging van een groot deel der Amerikaans*, vloot bij Pearl Harbour op 7 December 194), hetgeen praktisch mede tot gevolg heeft gehad, dat de maritieme verdediging van Nederlandöch-Indië zodanig werd gereduceerd, dat in Maart 1942 de overgave te Bandoeng volgde. De ten dele verloren slag om Arnhem in September 1944, welke er toe heeft geleid, dat Noord-West Nederland een half jaar lang als de kaken des doods is beklemd geweest. Voorzeker, daar staat tegenover, dat de tweede wereldoorlog zijn grootse momenten van opgang en triomf heeft gekend. Daar staat ook tegenover, het met ongekende verbetenheid vechtende Engeland en in het be zette vaderland alwaar het geestelijk en handtastelijk verzet op zijn grijpende wijze een eigensoortige oorlog tegen den vijand aanspande, het geloof in de uiteindelijke zege niet is verstikt. Duitse overheersing, ongetwijfeld, maar wij zijn verlost uit een veel een onzichtbare hand, die u elk ogen- in zijn verraderlijke greep kan omvatten? Ja, en nog veel meer. Maar ze is boven alles: een ontwron gen worden aan de klauwen van het monster, dat loert op mensenzielen en dat het geluk van families en volken, door den Redder der wereld herwon- met de giftigste wapenen wilde verwoesten. Bij zulk een uitredding, waarbij dank aan God en het gejuich van een bevrijde natie omhoog stijgt, pijnigt dubbel scherp de vraag: Wat hebben wij met die geheel unieke bevrijding tien jaren lang gedaan? Het doet me groot genoegen U mijn warme gelukwensen aan te bieden bij gelegenheid van de viering van Nederland's bevrijding. Ik hoop, dat deze gebeurtenis de volkeren der wereld zal herinneren aan de verschrik kingen van de oorlog en dat zij zal leiden tot een verdere versterking van de pogingen aller volkeren om de wereldvrede te bewerkstelligen. DR. W. DREES De geest overwint Dezer dagen staande voor het Na tionale Monument op de Dam zag en overdacht ik weer de woorden, die daarop zijn aangebracht: „De Geest Overwint". Het is een diepe waarheid, al heeft zij haar beperkingen. Ook een sterke materiële macht is nodig geweest om het Nazi-régime te weerstaan en tenslotte te overwinnen. Grondslag voor de weerstand echter is geweest de kracht van de geest. Dit geldt m het bijzonder ook voor het verzet, dat in Nederland is geboden. Dat zovelen, toen de overmacht van de bezetter nauwelijks grenzen kende, toen ieders persoonlijk belang scheen mede te brengen zich te schikken, niet alleen elke poging tot gelijkscha keling met diepe verontwaardiging afwezen, maar alles in de waagschaal stelden in het verzet tegen de onder- drukkei, is allereerst geweest een kwestie van karakter, geweten, zede lijk beginsel, levensovertuiging, ge loof. Het was de geest, die de besten van ons volk alle gevaren deed trotseren. Tegen de geest ook was het, dat het totalitaire nazirégime zich richtte. En wanneer wij in grote dankbaarheid en vreugde onze bevrijding her denken, dan is dat om het herstel van onze nationale zelfstandigheid, van onze constitutionele monarchie, om de mogelijkheid ons land weer op eigen wijze tot ontwikkeling te brengen, maar ook en niet het minst omdat wij weer de geestelijke vrijheid genieten, die een van Nederlands wezens kenmerken is en omdat onze kinderen in die sfeer zullen kunnen opgroeien. De 5e Mei 1945, die het vrije Nederland deed herrijzen, heeft ons ook deze zekerheid geschonken. Maar wie eerlijk terugblikt op de periode die 15 jaar geleden aanving en die nu 10 jaar geleden met een onvoorwaardelijke overgave van Nazi- Duitsland eindigde en wie inleeft in de laatste weken van het hartver scheurend drama, die kan slechts uit roepen. „het is een wonder in onze ogen, dit is van God alleen geschied". Wie let op feiten als de verdwazing in korporaal Hitler, die in zijn eigen wijze .intuïtie" in de Russische veld tocht de raad van zijn grote strategen in de wind sloeg, wie let op de ogen schijnlijke toevalligheden als de wrij ving Hitier/Rommel bij de machtig ste strategie uit de wereldgeschiede nis, de inval in Europa op 6 Juni 1944 die is spoedig genezen van de waan, dat hier- eenvoudig geldt: de sterkste wint natuurlijk. Zo zijn wij bewaard voor blijvende f GENERAAL ANDERS Wapenbroederschap This year in May. Holland is to com memorate the 10th anniversary of her liberation from Nazi occupation. At this happy and solemm occa sion I wish to join my voice to the many messages of congratulation which, undoubted ly. will reach your country from all parts of the Free World. We Poles, linked with the people of Holland in love of freedom and having shared the same struggle against a common enemy, always feel proud that our soldiers, men from the 1st Polish Ar- moured Division and the Polish Para chute Brigade, fighting on Dutch soil, were able to contribute to the libera tion of your brave and generous Na tion. Polish soldiers will always re member the warm and brotherly wel come with which they were then received bv the Dutch people, nor shall thev forget the friendly hospitality extended to them now in their exile. Therefore, in sending my best and most heartfelt wishes for the future welfare and greatness, of Holland. I am also expressing the deepest feelings of all those Polish soldiers, who always keep alive in their hearts the memory Prettige dagen op het landgoed Anneville Zij vernamen daar het nieuws van de capitulatie verslaggevers) bomen groene weidevelden, waarop het Brabantse bonte vee graast, is van 3 Mei tot 20 Juni 1945 Koninklijke residentie geweest. H.M. Koningin Wilhelmina en H.K.H. Prinses Juliana hadden het land goed „Anneville", gelegen temidden van de bossen in de buurtschap Geersbroek, betrokken. Op de avond van de tweede dag van Haar ver blijf aldaar vernam Zij het verheugende nieuws van de capitulatie van het Duitse leger toen Zij in gesprek was met generaal-majoor mr, H. J. Kruis. groter gevaar. Oorlog is een door niemand ten volle begrepen verschijning in het leven der volken, oorlog heeft, ge tuige de geschiedenis, vaak de groot ste verwoestingen aan levens en goe deren meegebracht, maar nog nim- gruwelstuk voltrokken, om slechts dat te noemen, als het vergas- 5 millioen onschuldige kin deren van Israël, waarbij ook Neder land zoveel tienduizenden trouwe Joodse landgenoten heeft verloren. Wat is deze verlossing uit nood en dood, wat is de op 5 Mei 1945 vol tooide bevrijding? Herwinning van politieke vrijheid en onafhankelijk heid? Vast en zeker. Verlossing van de onzekerheid van het dagelijks bestaan, uitredding'uit de vrees voor vorstin op Dat verblijf van or Anneville" zullen de Ulvenhout en van Breda nooit vergeten. In het bijzonder de Geersbroekers niet, want zij hadden vaak het genoegen met Koningin Wilhelmina en Haar doch ter ongedwongen te mogen spreken als zij op Haar dagelijkse wandeling langs de eenvoudige landbouwershuisjes Ook stapte onze grijze landsvrouwe vaak een van de woningen van een daggelder binnen en dan informeerde zij belangstellend naar de gezinsom standigheden. Zij toonde zich ook toen Moeder van Haar volk. Wanneer men thans nog in Ulvenhout spreekt over het verblijf van Koningin Wilhelmina, dan zal men u vertellen hoe fijn het was en hoe hartelijk onze GENERAAL CRERAR: Goede, trouwe vrienden At 8 o'clock in the morning of May the 5th, ten years ago, the surrender of all German Forces facing the Allied Armies under Field Marshall Viscount Montgomery became effec tive. Fire ceased along the front of the First Canadian Army which extended from the River Ems in North Western Germany, across the Netherlands to the North Sea. The world had been definitely delivered from domination by Hitler. The Netherlands were, at last, made free again. In that prolonged and bitter strug gle, then crowned with victory, the Army of Canada played a stirring part. I am proud to have been c of its soldiers and thankful that and so many thousands of my fellow Canadians, learned to know the Dutch people. With that knowledge came a great admiration for their stalwart character and a warm af fection for them as kind and true friends. In Mei van dit jaar zal Nederland voor de tiende maal de bevrijding de Nazi-onderdrukking herdenken. Bij deze vreugdevolle en plechtige gebeur tenis wil ik ook mijn gelukwensen voegen bij de vele die u ongetwijfeld uit alle delen van de Vrije Wereld zult Wij $ol&n, voelen ons verbonden met het Nederlandse volk in zijn vrijheids liefde en toen wij de strijd deelden tegen de gezamenlijke vijand, waren wij er trots op. dat onze soldaten. mannen van de Eerste Poolse Pantser Divisie de Poolse Parachutisten Brigade j 0 j staat vrijding v dige natie. De Poolse soldaten zullen zich altijd het warme en broederlijke welkom her inneren waarmee zij toen door het Nederlandse volk werden ontvangen. Zij zullen evenmin de gastvrijheid ver geten, die hun nu wordt geboden in de tijd van hun verbanning. Daarom, bij het zenden van mijn beste en welgemeende wensen voor de toekomstige welstand en grootheid van Nederland, breng ik ook de diepste ge voelens tot uitdrukking van al die Pool se soldaten, die altud de herinnering aan het wapenbroederschap Wereldoorlog, tevend zullen Op de morgen van 5 Mei, om 8 uur, tien jaar geleden, werd de c gave van alle Duitse strijdkrachten, die tegenover de geallieerde legers onder Veldmaarschalk Montgomery hadden gestaan, een feit. Het vuren werd gestaakt langs het front van het Eerste Canadese Leger, dat zich uit strekte van de Rivier de Eems in Noordwest-Duitsland, over Nederland, naar de Noordzee. De wereld was voor goed verlost van de overheersing door Hitier. Nederland was. eindelijk, weer vrij. In deze langgerekte en bittere strijd, die met de overwinning werd be kroond, speelde het Leger van Canada een indrukwekkende rol. Ik ben er trots op, een der soldaten van dit leger geweest te zijn en er dankbaar voor, dat ik, en zo vele duizenden van mijn landgenoten, het Nederlandse volk hebben leren kennen. Dat leren kennen bracht tegelijkertijd een grote bewondering voor hun standvastig karakter en een warme genegenheid voor hen als goede en trouwe vrienden. Vorstin meeleefde met alles en met iedereen in wier midden Zij vertoefde. Daarom zal het op 5 Mei in Ulven hout groot feest zijn en zal men nog eens speciaal herinnerd worden aan het voorrecht, dat dit onder de gemeen te Nleuw-Ginneken behorende kerkdorp heeft genoten door tijdelijk als residen tie te mogen fungeren. De intocht Op 3 Mei 1945 begaf onze Lands vrouwe zich met een Dakota van de Engelse Luchtmacht, welke omgeven was door twaalf Nederlandse Spitfires naar het bevrijde deel van Nederland. Het toestel landde veilig op Gilze-Rijen gallant Dut World War. Yours sincerely, GENERAAL KOEN1G Samen vieren joie i Que eet anniversalre d'u mune née d'une double et meme aen- vrance soit pour les Hollandais et les Francais une occasion de célébrer en semble une amitié que des malheurs communs avaient scellée. Les dix années paasées depuis le 8 Mai 1945 nous ont apporté la certitude que nos peuples sont et resteront Hés par une communion au mème ideal de liberie. Moge deze verjaardag van een alge mene vreugde, voortgekomen uit een dubbele en toch dezelfde bevrijding, zo wel voor de Nederlanders als voor de Fransen een gelegenheid zijn om geza menlijk de vriendschapsbanden feeste lijk te gedenken, die de gezamenlijke be proevingen hebben gesmeed. De tien jaar. die sedert de 8ste Mei van 1945 verlopen zijn. hebben ons de zekerheid gegeven, dat otize volkeren nu en in de toekomst, verbonden zijn door hetzelfde ideaal van vrijheid. Dit is uw kroon mijn land, Uw fiere vrijheid, hoog geprezen Getergd, mishandeld en verbrand Maar als een Fenix uit de as herreze\ Uw grond, waarover weer de Lente gaat, Bewaart, die sterk voor recht en vrijheid vielen. De bloesem die op 't vruchthout staat, Is als hun groet, die ons tot daden moet bezielen. Wij roemen niet, maar danken God. O land gedenk de namen van die dapp'ren, Die ons bevrijdden van het moord'naarsrot, Waardoor vandaag de driekleur weer mag wapp'ren! Wie is er die uw stem niet hoort? Wie heeft de lauwheid en de rust verkoren? De vijand ligt al aan uw poort! O land, o land, ge raakt opnieuw verloren! Zie, wat wij kregen van de Heer, Wat wij in tien jaar mochten bouwen. Wij kunnen meer, en meer, en meer! Alleen als wij op God vertrouwen. De toren zingt ons volkslied weer. Laat als vanouds ons weerwoord wezen: Wie strijden wil, die helpt de Heer. Dat heeft Hij in ons kleine land bewezen! Gegroetgegroet bevrijdingsdag, Wij hebben weer uw stem vernomen. De fakkel brandt, de vrijheidsvlag Waait uit. Voorgoed: wij worst'len en ontkomen! HERM. STEGGERDA. Het was niet de eerste maal, dat men Koningin Wilhelmina na de bevrijding van het Zuiden in Breda kon bejubelen; van 12 tot en met 23 Maart 1945 maakte zij Haar eerste tocht door de provin cies Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg. Op 12 Maart zette Zij om 12 uur 29 minuten voor het eerst na 1940 in het Zeeuws-Vlaamse grensplaatsje Eelde voet op Nederlandse bodem. Het was een ontroerend moment, even indrukwek kend als de eerste kerkdienst, die Zij het bevrijde gebied temidden van Haar volk bijwoonde in de historische Grote Kerk te Breda op 18 Maart, waarin de Hervormde .predikant ds. A. P. Mijnarends een predicatie hield ^er 2 Corinthe 12:9a „Mijn genade is genoeg". Ontroerd luisterde men naar de preek, zong men het eerste en zesde couplet van ons volkslied en het be kende gezang „Dankt, dankt nu allen God met blijde feestgezangen". Tijdens Haar verblijf op „Anneville" ging zij nog vele malen in Breda ter kerke. Groots moment Een groots moment was het toen vele tienduizenden Baroniërs te voet, per fiets, met schaarse auto's en met boe renkarren op 9 Mei defileerden voor on- Vorstin en Haar dochter.' Het was massale betoging van trouw en aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje. Van- het terras van „Anneville" af sloegen de Koninklijke Moeder en Haar Dochter het défilé van de tien duizenden gade. Tijdens het verblijf in de Baronie an Breda keerde H.M. enkele malen aar Londen terug en ook bezocht Zij i het bevrijde gebied talrijke instel lingen. Toen de Nederlandse regering zich op 23 Mei 1945 weer in Den Haag had ge vestigd en Prinses Juliana enige tijd later naar Canada vertrok om de Prin sesjes te halen, was ook voor onze Vor. stin het tijdstip aangebroken haar resi dentie in Het Loo te vestigen. Zij deed dit echter niet zonder af scheid te hebben genomen van de be- n de buurtschap Geersbroek, die zij daarom op 20 Juni uitnodigde op een intiem avondpartijtje op het land goed „Anneville", waarvan de tuin fees telijk versierd was. "et was een prachtige zomeravond daardoor kon het gezelschap in de openlucht vertoeven. De koninklijke gastvrouwen begroetten de Geersbroe kershartelijk. Eenvoudige mensen, die met hard werken op het land in hun dagelijks onderhoud moeten voorzien, waren hier bijeen. Zij voelden zich er thuis. Dat kwam door de spontane wij ze waarop de Landsvrouwe en Haar dochter met hen omgingen. Er werd gezongen en gedanst, er werden intieme gesprekken gevoerd met de leden van de koninklijke familie de gasten werden van tijd tot tijd onthaald op tulband, koekjes, gebakjes en koele dranken. Prinses Juliana ser veerde persoonlijk het gebak. En toen H.M.-de Koningin zich terug trok in de beslotenheid van haar tijde lijke residentie richtte de heer Thijssen zich namens alle genodigden tot onze Vorstin „Het sprookje van Geersbroek is ten einde, maar tot in lengte van dagen zal dit aan onze kinderen en kleinkinderen worden verteld", zei hij tenslotte bedankte hij, namens de buurtschajbbewoners H.M. voor de gro te eer door Haar en de Prinses aan Geersbroek bewezèn. Koningin Wilhelmina beantwoordde deze toespraak op innemende wijze: „Ik dank allen voor de liefde en het medeleven op Anneville ondervonden. Geersbroek zal steeds in mijn gedach- voortleven. Moge onze He melse Vader u allen zijn nabijheid schenken en u zegenen." Besluit Tot besluit maakten allen een ronde dans om de Koningin, ook Prinses Juliana, en men zong hartelijk en luid het „Lang zal Zij leven". Het eenvou dige avondfeest in Ulvenhouts schone dreven werd besloten met een uit volle borst gezongen Wilhelmus. Langzaam begaf onze Landsvrouwe zich toen naar haar buitenverblijf. Tel kens keek Zij om en beantwoordde het gezwaai van de aanwezigen met een zelfde gebaar. Hun ontroering konden velen niet meer meester blijven. Stoe- gehard door het werken op de akker, pinkten met hun zakdoek een aan uit de ogen weg. Het sprookje was ten einde en een uit zonderlijk tijdperk was afgesloten. „God zegene U", was aller wens toen de deur van het landgoed achter de grijze vor stin gesloten werd. Het feest ging op verzoek van H.M. nog door. Prinses Juliana fungeerde nu als gastvrouwe. Het bleef gezellig nadat men het traditionele worsten brood met brei genuttigd had, ging men, uitgeleide gedaan door de Prin ses, dankbaar huiswaarts. Er was een onverwrikbare band ge smeed tussen de Barones van Breda en de Ulvenhoutse bevolking. Het afscheids feest zal lang, heel lang in de gedach ten van de Geersbroekers blijven voort leven. 't Was onvergetelijk!

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 14