W Voedselpakketten voor het hongerende Westen „Straten stonden stampvol met mensen die met vlaggen zwaaiden" Dulles is optimistisch Dulles bereid tot gesprek zonder Tsjiang Kaj-sjek Levenslang tegen Ambonnees geëist wegens moord Wij willen nu naar vrij Ceram 7 Honderd bommenwerpers brachten uitkomst ^IEN JAAR geleden, op 29 April 1945, stonden des morgens de R.A.F.-vliegers: S. Ellis, A. W. Tasker, R. Winpenny, B. Vender, H. Togrank en K. Jerome voor een merkwaardige opdracht. Het was de beste die zij tot dat ogenblik in de oorlog kregen. Op bevel van het geallieerde opperbevel moesten zij voedselpakketten gaan afwerpen boven het hongerende West- Nederland. Al dagen lang was er sprake van, dat deze operatie zou worden uitge voerd. Op 24 April had het geallieer de opperbevel zich tot de burgers in bezet Nederland gewend en hun meegedeeld dat, „nu door nalatig heid van de Duitse bezetting de hon gerdood voor allen in het Westen dreigde, de Opperbevelhebber bevel had gegeven, dat onmiddellijk le vensmiddelen door vliegtuigen boven bezet Nederland moeten worden af geworpen". ..Zelfs al zal de vijand proberen onze pogingen om te helpen te verijdelen, zul- - len wij toch doorgaan om alles te doen wat in ons vermogen ligt. De voedselpak ketten zullen door vliegtuigen van aller- lei typen worden afgeworpen, voorname lijk door zware bommenwerpers. Zij zul len laag vliegen en hun last daar afwer pen. waar deze het gemakkelijkst door u zal kunnen worden verzameld", zo ging het communiqué voort. Het vermaande de burgers verder de voedselpakketten te verwachten, „zowel bij dag als bij nacht". Wij geven de vijand instructies u zoveel mogelijk te helpen", zo ging h.et opperbevel verder. „Sla die hulp niet af. zij zou uw last kunnen hel pen verlichten". „Dekking zoeken" op de plaatsen, waar de pakketten zullen worden afgeworpen, was een devies, dat niet voor niets werd gegeven, want „de pakketten zullen niet met valschermen worden afgeworpen en zij zullen zwaar genoeg zijn om. als zij u mochten raken, ernstig letsel toe te bren gen. of u zelfs te doden. Aangespoord werd het voedsel onderling eerlijk te de len en te letten on lieden die het afwer pen of het verdelen zouden trachten te saboteren. In het bezette gebied waren de honge rende mensen, die maanden geleefd had den op bloembollen en suikerbieten, op alles voorbereid. Er waren natuurlijk Des- slmisten. Tot hen richtte het Aether- nieuws van 26 April 1945. een ondergrond de, publicatie, de volgende waarschuwing: Geen vooroordelen „Wij wekken hierbij onze lotgenoten op. door woord en daad hun uiterste best te doen deze hulpactie zoveel mogelijk te doen slagen. Laten we toch vooral niet beginnen met een vooroordeel als: „Daar komt toch niets van terecht", want dan varen we in het schuitje van onze vijand, die zijn best doet er niets van terecht te doen komen". En het blad herinnerde aan de jongste publicatie van Seyss Inquart in de toen nog „legaal" verschijnende dagbladen: „Nederlanders. de Anelo-Amerikanen kondigen aan, door het omlaagwerpen kleine hoeveelheden levensmiddelen uit vliegtuigen, de indruk te wekken, da* zij hulp brengen tegen de honger. In werke lijkheid kunnen zulke hoeveelheden voed sel het tekort aan voedingsmiddelen nooit doen, bereid is in bestand in de Straat jch China gaan besprekingen voeren over een oplossing voor de kwestie For mosa en wellicht ook over andere kwes ties. Dulles, de Amerikaanse minister buitenlandse zaken, liet zich gisteren op een persconferentie te Washington noga', optimistisch uit en al kon hij nog niet verklaren, dat Amerika het Chinese bod. gedaan ter gelegenheid van de ferente te Bandoeng, kon aanvaarden, uit zijn mededelingen blijkt toch zonneklaar dat het dit Inderdaad van plan is mits communistisch Chi te stemmen met van Formosa. Van belang is. dat Amerika thans be reid 's besprekingen met de Chinese com munisten te beginnen zonder deelneming van vertegenwoordigers van de nationa- [1 listi-sche regering vai Tsjang Kai-sjek op Formosa. In de af gelopen dagen waj reeds duidelijk ge- worden dat Tsjang niets voor bespre kingen met Peking voelde, dan '-ok dat de regering van president Eisenhower er verstandig aan gedaan heeft, Tsjang Kai-sjek in deze niet te volgen. Overigens maakte Dulles terecht het voorbehoud dat de nationalisten als nog uitgenodigd moeten worden, als dit tijdens de besprekingen wenselijk blijken te zijn. Dulles wees er tijdens zijn persconfe rentie op dat communistisch China op de conferentie van Bandoeng geen steun heeft kunnen vinden voor zijn plan. Formosa met geweld te veroveren, minister hoopt wellicht dat dit Peking toe zal brengen, de aggressieve houding van r-nkele maanden geleden definitief te laten varen. Het is in dit verband op merkelijk te constateren dat de felle oor logspropaganda 'nzake de kwestie For mosa reeds enige weken uit de lucht is Het zal niet eenvoudig zijn, voor de kwestie Formosa een oplossing te vinden, al was het alleen maar omdat men geen raad weet met Tslang Kai-sjek en diens strijdkrachten, die een toevlucht op Formosa hebben gezocht toen de strijd op het vasteland verloren was. Maar wel licht valt nog iets te bereiken met we derzijdse garanties. Het moet bovendien voor de Chinese communisten een pret- tige gedachte zijn dat hun kansen op het V.N.-lidmaatschap met de dag groter worden, vooral als zij er ook nog toe zouden overgaan, de elf Amerikaanse vliegers ln vrijheid te stellen. Daarom had het Duitse opperbevel de geallieerden voorgesteld „scheepstrans- porten te doen plaatsvinden uit de zui delijke en N.O. provincies." Vliegtuigen zouden alleen maar Duitse stellingen kun- jwaarnemen", aldus de rijkscommis- „en dus de Duitse oorlogvoering benadelen". De publicatie sloot met te zeggen, dat propagandatrucs en vermom de vijandelijke handelingen de burgers niet zouden kunnen helpen. Pracht commentaar t Is, na tien jaren, heerlijk, de com- aar te lezen, die onze illegale col van weleer aan de zure opmerkln- oan Seyss verhond. Hij schreef: „Dit eer een zo vuil staaltje van Duitse drogreden, dat we op iedere zin toe! inde commentaar zouden wetei peven. Seyss Inquart matigt zich reeds voordat er één pakket gevallen oordeel over de hoeveelheid o IVeet hij hoeveel vliegtuioen Eisenhower hiervoor zal gebruiken? Die heeft er ge noeg. Voorts wordt weer de gewone propagandatruc toegepast, dat de Du:t- van de Geallieerden zeggen, wat op henzelf uan toepassing is. Probeert het lezer. U kunt in bijna alle gevallen de rollen omkeren. Neen. wanneer vnj allen meewerken en de goede Nederlan- onbaatzuchtig het voorbeeld geven, kunnen wü de rest gerust aan de Anglo- Amerikanen overlaten". 40.000 Rantsoenen per squadron Nu, dat laatste was zeker niet te veel gezegd. Want tuisen twee en drie uur op 29 April gooiden Lan caster bommenwerpers hun last af op 2 plaatsen in Den Haag, boven Rot terdam en Leiden. Elk vliegtuig had 355 pakketten aap boord, die 3280 rantsoenen bevatten. Elk squadron, dat boven hongerend Nederland ver scheen wierp er 40.000 .rantsoenen, af De volgende aantallen pakken zaten In elk vliegtuig,: 6j)_,giet-mgelc 10 met melk poeder, 5 met gedroogde bonen. 10 met gedroogde erwten, 30 met dito aardappe len. 25 met bacon of vlees. 20 met kaas. et chocolade, 20 met suiker, 5 met gist, 5 met zout, 20 met mosterd, 20 me', margarine, 10 met thee, 15 met gedroogde eieren, 5 met peper, en 45 met gedroogd vlees. Totaal gewicht 2900 kg. Honderd vliegtuigen vlogen die eerste dag over Wést-Nederland. Althans: vol gens de offifeiële gegevens. De verslag gever in het illegale Aethernieuws var 30 April telde er 250. Hij schreef: „Gis termiddag hebben 250 geallieerde vlieg tuigen ruim 600 ton levensmiddelen af geworpen voor de burgerbevolking var hezet Nederland, zonder door de Duit sers gehinderd te worden. Wat gisteren gebeurde betekende: leniging van ergste nood. De voedselpositie staat treurig voor. Bij" sommigen zal wellicht de gedachte opkomen „wat de gealli eerden nu doen, 1? brood brengen in plaats van vrijheid", maar zo eenvoudig ligt de zaak niét".. - De Duitsers maakten bekend: „het uit geworpen voedsel zal ter hand gesteld worden van de Nederlandse autoriteiten. Het is voor het publiek ten strengste boden de terreinen te betreden, waarop het voedsel werd uitgeworpen". Ooggetuigeverslag En dit vertelden de vliegers, wier na- en wij hierboven schreven, over hun ervaringen: „Wü vlogen Zuid-Holland binnen langs de route, die zorgvuldig door de Duitsers was uitgestippeld. Ds escadrille waarin wij vlogen, moest de pakketten uitwerpen op een open plek vlak bij Den Haag. De straten van Den Haag stonden stampvol met mensen, die met vlaggen en doeken zwaaiden WJ ulopen laag over de stad. Ons doel lap duidelijk voor ons. Het was aangegeven door een groot wit kruis met een rood licht in het midden, ompeuen door ee cirkel van groene lichten. De operat tuas een groot succes. Het groene gre was weldra bespikkeld met duizenden pakketten. Toen we opnieuw koers zetten naar Engeland, waren de straten in Den Haag nog steeds gevuld met wuivende sen, terwijl duizenden in de richting stroomden van de plek, waar het voed sel was afgeworpen". Groeizaam weer H".l r niet uiotten met het voorjaarsweer. Pas gisteren werd de koude lucht die dagen achtereen nachtuorst en overdag onaanoenaam kil weer' bracht, verdreven aoor war mere en vochtiger oceaanlucht. Bo vendien draaide de wind uit de Noord- hoek weg en hebben thans Zuidwes telijke winden de overhand. Slechts in de noordelijke provincies viel plaatselijk wat regen. Daarna klaarde de lucht op en ontstond vannacht door de sterke afkoeillng op vele plaatsen mist. Intussen nadert bij Ierland een oceaanstoring die met repen en mot- repen naar de Britse eilanden op- Het ziet er naar uit dat de warme én zeer vochtige lucht, die aan de 'zuidflahk van deze storing over En geland naar de Noordzee wordt ge stuurd, ons morgén ve$l bewolking zal- brengen en misschien nog wat -lichte regen of motregen. In de tem peratuur ver deling komt nu weinig verandering, zodat ook morgen het weer .groeizaam blijft. Ook naar de E 55 Zware locomotief over straat in Rotterdam Duitse „veihuizers" kwamen er aan le pas De E 55 wil op zijn spoorwegemplace ment echt de spoorwegen in het klein in bedrijf laten zien. Daarom moeten er o.a. locomotieven en wagons naar toe ge bracht worden. Gisteren werd als eerste een Diesel-electrische locomotief van 72 ton van de Westzeedijk naar de Museum laan getransporteerd. Voor dit ongebrui kelijke en zware karwei was de Schwer- lastgruppe Frankfurt am Main van de Deutsche Bundesbahn speciaal te hulp geroepen. Met hun enorme Straszenroller (32 wielen) hebben deze Duitse spoorman- nen wel voor hetere vuren gestaan. Het transport was voor en achter gekoppeld aan superzware trucks, die speciaal voor dergelijk werk gebouwd zijn. Met een vaartje van 5 km ging het over de Pieter de Hooghweg, de Rochussenstraat naar de Museumlaan. Vandaag wordt de loco motief op het emplacement van E55 op zijn wielen gezet. De arme Rotterdamse wegen hadden heel wat te verduren van dit vrachtje. Er komen nog een locomotief en enige wagons aan de beurt en Vrijdagnacht wordt als laatste de Spoorblo naar E 55 gesleept. Deze is zo hoog, dat de tram draden op de Westzeedijk ook de hoogte inmoeten. Daarom gebeurt dit transport ln het holst van de nacht. Amsterdammer dreigde met handgranaat Toen deurwaarder hem uit huis wou zetten In de Jan Hanzenstraat te Amsterdam moest gisteren een deurwaarder een be woner wegens huurschuld uit zijn huis zetten. Een timmerman en enige politie agenten vormden het escorte van de deurwaarder. Zo gemakkelijk bleek ech ter alles niet van stapel te lopen. Voor de woning patrouilleerde de zoon. die dreigde de agenten „aan een broodmes te zullen rijgen", terwijl de vader als aanvalswapen een handgranaat gereed hield en bovendien enige z.g. Mo- lotov-cocktails (gedeeltelijk met benzine gevulde flessen voorzien van een lont) bij het balcon gereed had staan. Alvorens de tegenpartij tot een offen- s;ef kwam was de brandweer gealar meerd. Dit machtsvertoon deed de be woner besluiten in onderhandeling te treden met een politieco: .missaris, die de man, toen hij ln de deuropening ver scheen, liet arresteren en met zoonlief naar het bureau overbrengen. GEEN VOORWAARDEN MEER geen enkele voorwaarde voor een gesprek met communistisch China over de kwestie-Formosa. Amerika eist zelfs niet, dat Tsjiang Kai-sjek bij dit onderhoud aanwezig zou moeten zijn, althans niet zolang geen „grotere belangen" ter sprake komen. Dit heeft een optimistische Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, gis teren op zijn persconferentie ver klaard. De minister voegde hieraan echter toe, dat de Ver. Staten eerst nauwkeurig zullen nagaan, of het de communisten ernst is. De enige „eis" die Dulles stelt, is een staken van het vuren rond Formosa- De toenadering WashingtonPeking zal geschieden via vriendschappelijke kana len. vermoedelijk Engeland of Faklstan, dat zijn bemiddeling aanbood. Dulles verzekerde de journalisten dat hij geen afwachtende houding zal aannemen, doch zelf toenaderingspogingen zal doen. Desgevraagd verklaarde Dulles dat de onverwacht milde houdinj van Peking vermoedelijk een gevolg is van de stem ming te Bandoeng. Tijdens de besprekin gen achter de schermen zouden de Afro- Aziatjschc delegatieleiders Tsjoe niet be paald zijn bijgevallén ln zijn plannen tot verovering van Formosa. Dulles besloot zijn persconferentie met te zeggen, dat een gesprek Washington- Peking nog niet betekent dat de Ver. Sta ten communistisch China erkennen. Wat de journalisten het meest verbaas de was het grote verschil tussen de eer ste reactie van het State Department op Ttjoe's voorstel (waarbij onmiddellijk een aantal voorwaarden werd genoemd) en de milde houding van minister Dul les nu. Zo was het die dag van voedseldropping: met dreunend geiveld kwamen de Lancasters aanvliegen over het Bezuiden- hout en, laag over het viaduct Weteringkade scherend, zetten zij koers naar Ypenburg, wt zij hun ladingen voedsel de poneerden. Rusland accoord met gesprek in Wenen Zoals gisteren in een deel onzer edities reeds is gemeld, gaat Rusland accoord met een gesprek der vier ambassadeurs om de laatste hand te leggen aan het staatsverdrag voor Oostenrijk. De besprekingen zullen op 2 Mei in Wenen beginnen Eerder maakten wij bekend dat de ministers van buitenlandse zaken der Gro te Vier en een afgevaardigde van de Oos tenrijkse regering op 17 Mei het staats verdrag zullen ondertekenen, vooropge steld dat de ambassadeurs het in grote lijnen eens kunnen worden. Het was geen zwaar transport, dat ingezet kon worden om het op de afwerpterreinen neergekomen voedsel in veiligheid te brengen. De V.B.N.A. beschikte slechts over wagens met een vermogen van tibee paardekracht. Maar het was het begin. Nu, tien jaar later naar dit, bij Ypenburg genomen plaatje kijkend, kunnen we ons niet meer voor- stellen, dat het zó kort nog maar geleden is. BETUWE TEGEN S MEI IN VOLLE BLOEI In de Betuwe staan nog slechts hier en daar enkele pruimebomen 'n bloei Dit weekeinde zal de Betuwe dan ook nog niet In bloei staan, maar wanneer het weer zachter wordt, zal binen enke le dagen de bloemknop doorbreken en zullen tegen het einde van de volgende week de kersebongerds en enkele da gen later vroege peren- en appelrassen hun bloesems volop ten toon spreiden Toch is het zo Voor electriciteit geen zintuig de electromSgm golflengte van la bijv. alechts ache golven, zich Uit- gammaatralen tot dc draadloze telegrafie, ■or het deel dat door e licht bestreken wordt, voor toegankelijk. Een ander ran dit •tralingsgehied, t-w. •eld slechta voor een indrukken op. Hetgeen tt ontevredenheid hebben we waar- ■staan niet nodig. dat w(j i de huilen ing gedeelte echtergeen ri mag zijn, want schijnlijk vonr ons bestaan niel Ook mag het beperkte terrein met onze zintuigen beatrljken geen a leiding zijn geringschattend op oi zintuigen neer te zien, want zoals reeds herhaaldelijk hebben betoogd. :gn desondanks' ■olmaaktheid. Maar daarmee ia het dan ook uit. Om een indruk te krij gen van het kleine doel waarvoor onze ogen toegankelijk zyn, zouden we om rioerd landschap een heel klein gaatje landachap achter de achuttin veel waarnemen ala om het hele atralingsgehied tenwereld. Met ons gehoor ia beter gesteld, want alle» van 16 tot 20.000 per gen een gehoorgrw wekken. Alle andere ons gehoororgaan. Ook onze smaak maakte als chemisch zintuig slecht* be paalde eigenschappen van verschillende •toffen aan ons kenbaar. rillin'ger geheel geen reukgewaa terwijl die stoffen i met dieren ia gehleker stoffen in het ording opdoet. wel degelijk i electriseh» men van electrici teit geen enkèl zin tuig hebben, ter wijl dit verschijn- kelt welifwaar on gen, maar wekt dan de gewaarwording gewoonlijk opwekt i door de huid .armtegewaar- electriache bat- rdingen. Laat men een stroom door de ogen gaan dan lichtindruk: stuurt men de het cvenwichtorgaan, dan duizelig; de twee polen vi terijtje tegen de tong geven ren zure smaakindruk. Kortom, electriciteit geeft ons geen specifieke gewaarwording, maar verwekt hg elk zintuig de indruk die dat zintuig altgd opweki. Waar door we levens zgn gekomen hg een allermerkwaardigste eigenschap der zin tuigen: hoe men ze ook prikkelt, xg verwekken altgd dezelfde indruk. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) Op 4 Mei kermis in Haaksbergen Naar het Tweede-Kamerlid Nederhorst ■oc.), ter ore kwam, zal op 4 Mei, de waarop Nederland zijn doden her denkt, de vóorjaarskermis in Haaksber gen feestelijk worden geopend. Op een verzoek van de plaatselijke Hervormde jeugdraad, op die dag de kermis om acht uur te sluiten, heeft de gemeente raad afwijzend beschikt onder medede- van de raadsvoorzitter, dat in over- met de commissaris der Koningin werd overeengekomen om ditmaal de zaak te laten zoals ze is. Naar aanleiding hiervan heeft het Ka merlid de minister van binnenlandse za ken gej/raagd. of deze het standpunt van de gemeentelijke en provinciale autori teiten niet in strijd acht met de geest van nationale saamhorigheid, die bij eer dodenherdenking past en of de bewinds man bereid is, zijn menang hieromtrent duidelijik kenbaar te maken, ten einde te bevorderen, dat door dergelijke nifestaties geen gevoelens nodeloos den gekrenkt. Explosieve toestand in Zuid-Vietnam TAB TOESTAND in Zuid-Vietnam is zeer gespannen als gevolg van een nieuwe actie der opstandige sec ten Hoa Hao en Bin Xoejcn. Deze secten hebben het plan. Zaterdag a.s. een ultimatum te zenden aan keizer Bao Dai die aan de Rivièra vertoeft. Het ultimatum luidt: Zet de door Amerika gesteunde premier Diem af, anders nemen wij de machten han den. Politieke waarnemers achten burgeroorlog niet meer te voor komen. In Saigon deden zich gisteren verschei dene incidenten voor. waarbij personeel het nationale leger en leden der sec ten wederzijds het vuur openden. Ook het jongste besluit van premier Diem droeg niet bepaald bij tot verminde ring van de spanning: de premier zette de directeur van de nationale veiligheids dienst. Lai van Sang, af omdat hij lid is de Bin Xoejen. Een andere hoge functionaris, de inspecteur-generaal der Zuidvietnamese strijdkrachten. Nguyen van Vy, vluchtte uit Saigon en liet zich in bescherming nemen door de keizerlijke garde. ,,De regering-Diem wil mij arres teren". aldus generaal Vy. RAI-exposilie „De Suiker" 65.000 bezoekers De derde int. tentoonstelling „De Sui ker". die van 15—26 April in de RAI te Amsterdam .gehouden werd. heeft 65.000 bezoekers getrokken. Het ligt in de be doeling in 1958 in het dan nieuwe RAI- gebouw de vierde int. suikertentoonstel ling te houden- Op deze wijze stree/t men er naar in ons land een blijvend int. centrum te vestigen voor de suiker- en suikerverwerkende industrie. Tuindersvrouw uit Limburg (moeder van 6 kinderen) werd neergestoken In Roermond Is vandaag tegen dc 29-j- Ambonnees B. S. uit het kamp te Wel- lerlooi (Noord-Limburg) levenslang ge- eist wegens moord op mevr. J. D. Len ders—Janssen in de avond van 6 Sept. 1954. De officier meende, dat de man voorgoed uit de samenleving moest ver dwijnen, ook omdat h(j blijkbaar lUdt aan zgn. „uitsonderingstoestanden" waar in hjj uitermate gevaarlijk is. De Ambonnees. die al vier seizoenen lang de tuinderefamilie Lenders uit Wel- lerlooi bij de oogst geholpen had als ar beider. kwam in de avond van 6 Sept. op bezoek. Het was al vrij laat ln de avond, maar ln verband met de drukte was de heer Lenders nog bezig in de loods om augurken te sorteren. Op een gegeven moment viel S. mevrouw L. plotseling aan en doodde haar me', een groot aantal «teken met een commando mes. Na deze daad nam S. twee porte- monnales met totaal 127 mee naar het kamp, waar hij 's nachts van zijn bed werd gelicht. In •egenstelling tot de mening van twee psychiaters achtte de officier S. wel degelijk toerekeningsvatbaar. Hij zet ver der dat de man, die aan een kruidenier een schuld had van 70, daags te voren tegen hem had gezegd dat hij de vol gende dag zijn schuit^ zou betalen, ter wijl hij geen geld te 'wachten had. Bo vendien had hij zijn me6, dat hij anders in zijn laars had zitten, nu in zijn broek riem om het «neller bij de hand te heb ben. Daags te voren had hij ook al met het mes gemanipuleerd. In Indonesië had bij ook al rara stre ken uitgehaald. Toen er eens onvriende lijk over de Koningin gesproken werd. sneed hij vier mensen de hala af en een andere keer wilde hij een sergeant neer schieten. die hem beval terug te gaan bij een of andere opdracht. Dat zijn zijn „uitzonderingstoestanden". In totaal had hij elf mensen voor en na bij de uit oefening van zijn dienst als militair ge dood. Pleiter kon zich geen motief voorstel len waarom Juist deze vriendelijke vrouw en moeder van zes kinderen vermoord moest worden. Van voorbedachte rade kon volgens pleiter geen 6prake zijn. Het is duidelijk dat de man in een soort razernij heeft gehandeld en niet in koelen bloede. Zuidmolukse leiders met de door de Haagse politie verboden span doeken. Van links naar rechts de heren S. Siwalette, M. Hitijahubessy, A. Soplanit, I. Amanopuunjo, C. Siwalette, J. Latupeirissa, H. Marwa. Kranslegging bij standbeeld Zuid-Molukkers trokken met 300 man door Haagse binnenstad (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag marcheerden voorafge gaan door tamboers en fluitisten 300 Zuid-Molukkers, uitstekend gediscipli neerd, door de Haagse binnenstad van de Eerste Van den Boschstraat over het Bezuidenhout, Korte Voorhout, Korte Vijverberg en het Plein naar het stand beeld van Willem van Oranje, waar zij een krans legden in de kleuren van de republiek Zuid-Molukken. Op een kaartje stond geschreven, dat men het devies „Je malntlendrai" terug aanbood, in verband met het feit, dat de Nederlandse rege ring op 15 Mei 1817 beloofd had de Zuld- Molukken tot Nederlands twaalfde pro vincie te maken. Spandoeken werden meegedragen met de opschriften: „Partal Nasional Maluku Selatan eisen terug brengen naar Ceram". „Eisen terugtrek- ecW>W ai'01 SPRINGBOK Geïmporteerd door OUD-Hasrlem king R.I.-troepen uit R.M.S.-gebied" en „Geen mogelijkheid naar Cersm, dan naar Nieuw-Zeeland of Australië". De hoofdcommissaris van politie had span doeken verboden met de opschriften „Van nationale tot internationale vol maaktheid" en „Zuid-Molukken moet worden opgebouwd, zonder fossielen en mummies". Mevr. A. Waas en de voor zitter der P.N.M.S., de heer J. Latu peirissa, verrichtten de kranslegging, waarbij geen woord werd gesproken. Hierna begaven allen zich naar het ge bouw Amicitia, waar 500 man bijeenkwa men en ds Sahetapy een gebed uitsprak. In een minuut stilte werden de geval lenen herdacht. De voorzitter verklaarde, dat de Nederlandse regering het „poli tiek testament" van Soekarno en Hatta had in haqden gekregen, waaruit bleek, dat beiden de Sowjet-Unie bases op Nw.. Guinea hadden beloofd. Spreker els'a terugzending naar het vrije gebied der Zuid-Molukken onder bescherming van de Verenigde Naties. Hierna spraken nog enkele leiders der partij. De heer Siwa lette zelde, dat men niet hier was ge komen om zich te legitimeren, daar men zich in 350 Jaar reeda genoeg gelegiti meerd had. HIJ eiste terugkeer naar Ce ram en zeide, da» men niet om meer zak geld. voeding of kledingbonnen had fe- vraagd. Tot slot bad ds Sahetapy om recht en sterkte. Nationaal geschenk der Antillen Bij het bezoek der Koningin zullen de Antillen H.M. een nationaal geschénk aanbieden. Een comité is opgericht. Het is de wens van HM, dat het geschenk esn sociale bes'emming zal krijgen voor de Antillen zelf. Tevens ligt het ln het voornemen, dat de Koningin op Aruba een drie meter hoog witmarmeren beeld van H.K.H. Prinses Wilhelmina zal ont- De patriarch van Moskou onder schrijft de resoluties van Evanston, aldus heeft metropoliet Nikolai van de Rus- alach-Orthodoxe Kerk aan dr W. A. Via- aer 't Hooft geschreven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 7