Vorsten luisterden naar Mozarts muziek Zeventig gasten zitten aan in schitterende zaal KONINKLIJKE WOORDEN WOENSDAG 27 APRIL 1955 ALS KONINGEN GAAN ETEN Nieuwe inspecteur Nat. Reserve Tot inspecteur van de Nationale Reser ve, als opvolger van Kolonel W. van Hinte. is benoemd de kolonel der fuseliers D. Blanken. De officiële overdracht wordt Vrijdagmiddag 4 uur in de tuinzaal van de Dierentuin in Den Haag gehouden. I Tevoren Z3l namens de inspecteur-gene- I raai van het K.L., majoor W. Erdmann. het bekende vaan tie van de vereniging „Ons Leger" aan kolonel Van Hinte aan bieden. die het op zijn beurt aan een van de districtscommandanten zal overdragen Admiraal Amorln do Valle. de Bra ziliaanse minis'er van marine zal zich naar Neder'and begeven om zich op de hoogte te stellen van de bouw van sche pen in Nederland voor rekening van de Braziliaanse mar:oe Fraaie serviezen van Rijksmuseum- en glaswerk uit Gouden Eeuw (Van onze speciale verslaggever) "TEN VAN DE MOEILIJKSTE ONDERDELEN bij het bezoek van een buitenlands vorst vormen de menu's der maaltijden, die men de hoge gast denkt voor te zetten. De persoonlijke smaak van de bezoeker en het feit dat, bij zoveel maaltijden in enkele dagen, niet één spijslijst gelijk mag zijn aan de andere, maken het voor de vervaardigers van de culinaire heerlijkheden bijzonder moeilijk. Het „draaiboek" van het Koninklijk bezoek uit Zweden, dat thans verschenen is, maakt weer melding van een aantal statiebanketten: een noenmaal op de dag van aankomst in de Troonzaal van het paleis in Amsterdam, een gala-diner om kwart over zeven in de Burgerzaal, een lunch op Woensdag in Den Haag en een diner, aangeboden des avonds in het Rijksmuseum door de Nederlandse regering. Daarna komt er nóg con bezoekdag, met wéér maaltijden. En zo stonden de gérant van het Rijksmuseum in Amsterdam, do heer P. G. Verhaaf, en zijn chef-kok. D. Vosmeer, voor een rMr moeilijke taak. Als koningen eten, zijn de ta fels kostbaar toegericht. Zoals deze tafel gedekt ivas, ter ere van het bezoek van het Deense koningspaar, een jaar geleden, zo zullen zij weer zijn, als de Zweedse vorsten komen. borden bij het wisselen stuk voor stuk aan en brengt het gebruikte weg. Omdat er. bij zoveel arbeid en zo weinig tijd. natuurlijk wel „in tempo" gewerkt moet worden, zoder dat de gasten het merken, heeft de leiding van het restau rant met de leiding aan tafel, die wat het materiële betref; in handen is van een der koninklijke kamerheren, een waar schuwingssysteem ontworpen. Een enkel gebaar Is voldoende, om heet isatii glazc ctie I Opperschenker voortdurend gevuld ziin met de cham pagne. Moet. de Meursauü van 1952 of de, op het kasteel gebottelde Pauillac van 1943. De zorg daarvoor is in handen van de importeur van deze wijnen, die de fles sen ontkurkt, de wijn proeft en de fles sen vervolgens doorgeeft aan de schen kers aan tafel. De grootste prestatie leveren allen, die bij de dienst betrokken zijn. als de koffie is rondgediend. Men ge bruikt namelijk koffie i likeur •oorhal. Vandaar gaan de vorstelijke bezoekers enkele schatten van het museum bezien. Dat laatste kan kort of lang duren, hoe het ook zij, als de vorstelijke personen na die bezich tiging weggaan, moeten zij opnieuw de ere-hal passeren. Op dat moment moet die geheel ontruimd zijn. Er mag geen spoor meer van de pas gehouden maaltijd over zijn. Dat betekent du», dat in v ij f minuten tijds. na het opheffen van de tafel, alles opgeruimd en weggeborgen moet worden. In de regentenkamer is ruimte gemaakt en daar wordt alles provisorisch neergezet. De gasten zullen de ere-hal amper her kennen. als zij er wéér doorgaan. Maar dan begint het belangrijke werk: Maar dan begint bet belangrijke werk; het schoonmaken van alle fraaie stukken. En dat doen de dames van bet museum Gisteravond bezocht het hoge gezelschap de Stadssch ouwburg van Amsterdam voor het bijwonen v. opvoering der tweede acte van Mozarts Zauberflöte. Bij het spelen van de volksliederen verhieven all*\$ zich van hun plaatsen. In de koninklijke loge van lin les tiaar rechts o.a. prins Bernhard, koningin Louis'r koning Gustaaf en koningin Juliana. Op de voorgron d van links naar rechts o.a. de ministers ManshoL', Luns, Beel, Drees en Beyen met hun dames. Allerlei beesten hebben zij nagegaan en zij hebben, aan ae Hand van de ter be schikking gestelde menu's, gecontroleerd, wat 'ij zouden kunnen klaarmaken voor het egeringsdiner. maar het scheen een hopeloze taak. Tenslotte dachten ze: osse- tong. dat wordt nergens gegeten" Maar ossetong wórdt in Zweden niet als een „edel" gerecht beschouwd. Dat moest dus vervallen. Allerlei gevogelte was elders reeds „ingezet" en zo bleef er voor de hoofdschotel niet andera dan een of andere wildsoort over. Daarbij deed zich de moeilijkheid voor, dat in Nederland de jacht ge sloten is. Wild uit blik, of diepvries, is voor echte jagers als de koning van Zweden en prins Bernhard, een gru wel. Er is nog maar één land, waar de jacht open is: Oostenrijk. Daar heeft men toen ree-biefstukken be steld, die, in een fraaie vorm en om kranst van een keur van bijbehoren de lekkernijen opgediend zullen wor den. Vis uit het noorden Ook de keuze van de visschotel was moeilijk, omdat op verschillende menu's reeds allerlei vissen voorkomen. Tenslotte is de keuze gevallen op zalmforellen uit Noorwegen. Deze kostbare vis bevindt zich reeds in de ijskast van het misseum- restaurant. Als voorgerecht gaan aan deze achotela. speciaal bereide kippenborsten en een heldere soep vooraf/ Anders dan bij Coty Deze maaltijd zaL worden opgediend Woensdagavond om 8 uur In de eregalerij van het Rijksmuseum. Het is een van de mooiste zalen die er in ons land te vinden zijn. Links en rechts flankeren, in de hoogte twee oude orgels de ee.tzaal. Een twintig meter lange tafel, gedekt met het allermooiste wat het museum aan damast, aan Melssner porcelcin. aan tafelzilver, aan kandelaars en glaswerk uit de gou den eeuw bezit, staat daar gedekt. Bij zijn bezoek heeft ook president Coty !n deze zaal gedineerd. Deze Franse staats man en zijn echtgenote waren zeer onder de indruk van de pracht van de tafel en van net verrukkelijke eten. dat werd op gediend. Verschillende van de toen aan wezigen maken deze regeringsmaaltijd weer mee. Ook daarom was het zaak voor de museumdirectie om met heel andere arrangementen te komen. Er mag niets gelijk zijn aan wat er op tafel stond bij het Franse bezoek. Dat heeft de mu-eumdirectie en dan vooral de heer Ton Koot. die met de uit voering van een en ander belast is. zeer veel hoofdbrekens gekost. De zorg voor het servies en het glaswerk is. evenals dat vroeger in de voorname huizen van Amsterdam het geval was. geheel in han den van de dames van he*, museum, die het dagelijks beheren. Zij dekken de tafels en zij maken al het kostbare vaatwerk persoonlijk schoon Op overschoenen Maar voor de rest, het dienen aan tafel, is de restaurantafdeling van het museum aansprakelijk. Er zullen zeventig gasten in totaal aanzitten en zij worden verzorgd door zestien man voor het servies en acht voor de glazen. Dit bedienend per soneel, model gekleed, verricht die arbeid zwijgend en geheel op over schoenen. Het prachtige parket mag namelijk niet beschadigen. Vandaar dat men voor de hele équipage over schoenen gekocht heeft: zij glimmen mooi. garanderen een geruisloos lo pen en maken geen krassen op het parket. Het wordt voor al deze mannen hard werken. Zij hebben maar vijf en twintig minuten voor het serveren van de gehele maaltijd en de ere-hal ligt ook nog drie minuten van de keuken' Dat betekent dus dat de etenhalers voortdurend af en aan moeten lopen. Onder de wakende blik ken van twee brandwachten staat voorts, zo dicht mogelijk bij de tafel, een bran dend comfoor opgesteld, om de spijzen, zoals voorgeschreven, warm op te dienen. Er is, enige dagen lang. uitvoerig met alle executanten gerepeteerd en twee dagen van te voren bereidde men de eerste spijzen. Bij het bedienen spreken de kellners al leen als hun wat gevraagd wordt. De gasten nemen zelf van de schotels die hen worden voorgehouden, wat zij wen- Feest van kleur en klank in de S tadsschouwburg (Van onze Kunstredacteur) 1WEE VORSTENPAREN Itmfe-jding Officier in de Orde van de Poolster rend naar Mozart's Zauber- had ontvangen. De versierselen had hij echter thuis gelaten; Prins Tamlno Opera heeft geen onderscheidingen, alleen maar een onwankelbare liefde schone Pamina, die door Nelly Burbach met veel begrip gezongen en gespeeld flöte", twee Vorstenparen in de ban van verrukkelijke mvziek. Zo was het gisteravond in de Amsterdamse Stadsschouwburg. Koning Gustaaf en Koningin Louise van Zweden T, DE AANDACHT van al die lulste- ivaren met Koningin Juliana eni^J rende mensen in de rijke avond- Print Bernhard tlttrt-Oasten van dekled,nE wel helen,aa, sespan„c„ was; Men lachte mee met de zottigheden Papagcno (meesterlijke creatie van Burcksen) en men zuchtte tragisch toen de Koningin der Nacht (Maria v. Dongen) de laatste coloratuur in haar net niet haalde. Dat waren natuurlijk wel bewijzen van aandacht, maar toch... neen, het feest van de klanken was no| geen feest van de zinnen. Men was hiei niet alleen voor Mozart gekomen, ook niet voor de Ned. Opera, maar om straks sa men met de Vorstenparen, met de nisters en met de ambassadeurs en zanten ln een sfeer van zuivere harmonie bijeen te rijn. Voor die sfeer zorgden èn Mozart én dat samenzijn der volken. Daarop moest men wachten tot na de pauze, di« om kwart over negen begon en om tien minuten over half tien werd af gebeld. Toen wachtten allen'staande in de zaal op de komst van de hoge gasten. Het orkest stond klaar om op het eerste sein wonderlijke, maar dit keer toch niet storende, entr'acte muziek te spelen ln „Die Zauberflöte", Zwevend aan een kraan volgden film, foto, radio en televisie tijdens het bezoek aan de Oranje het hoge gezelschapuit een voor dit doel tot perstribune omgebouwde bak. Koning Gustaaf zeicje dat hij ran dit „kranige" werk onder de indruk was gemeente Amsterdam. En ze kregen de verklankte overwinning van standvastig geloof en liefde voorge zet. Zou er één werk zijn, dat meer en beter verbroedering en wijze vrede symboliseert? Reeds vóór acht uur stonden velen bij de Stadsschouwburg om te genieti het schouwspel der gala-inkomste. Dat is toch altijd weer een schoon en gevarieerd schouwspel, zelfs al zijn er geen Konink lijke gasten bij. Die kwamen pas- later op de avond. De schouwburg zelf bood al feestelijke aanblik door de tooi van prach tige uniformen en verrukkelijke toiletten. Grote gele bloemen en groene takken sierden de balcor.randen en in de Konink lijke loge lagen twee boeketten rode Hol landse tulpen. Ja, in zo'n sfeer, in zo'n feeststemming moet men Mozart's muziek horen; zo moet Sarastro's lied: „In diesen heil'gen Mauern. wo Mensch den Men- schcn liebt" als het ware realiteit worden. Onder leiding van Alexander Krannhals voerde de Ned. Opera „Die Zauberflöte" op. En de gemeente Amsterdam bood deze ■stelling aan ter gelegenheid van het bezoek van het Zweedse Koningspaar. Voor de pauze verliep alles heel normaal. Het applaus dat Chris Scheffer na zijn prachtige Tamino-aria „Dies Bildnis 1st bezaubernd schön" kreeg van al die ge nodigden. waa ditmaal een veelbetekenend applaus. Hij was de enige van onze opera, die juist gisteren de Zweedse onderschei- Schoonheid in zorg voorwerp: dat is het kenmerk van de tafels, waaraan koningen eten. BANDEN TUSSEN VORSTEN EN VOLKEREN Om kwart voor tien hadden alle mi nisters met hun vrouwen en alle leden van het Corp# Diplomatique op het front- balcon hun plaatsen ingenomen. Nog vijf minuten, torn openden zich de brede deu ren achter de Koninklijke loge en leidde burgemeester d'Allly eerst Koningin Louise en Koningin Juliana binnen en vlak daarna Koning Gustaaf en Prln» - Bernhard. De beide Koninginnen gekleed in stijlvolle witte robes met glinsterende diademen op het hoofd, de Koning en de Prins ln een mooi diep blauw van gene- raals-uniformen, getooid met vele onder scheidingen. Dat was het moment waarop Krannhals de beide volksliederen liet spe- ien. En toen daarna de lampen opnieuw doofden en in orkestbak en op het podium het tweede bedrijf van „Die Zauberflöte" werd gerealiseerd, toen voelde men pas da spanning bij luisteraars en zangers: het Zweedse Koningspaar luisterde mee. Koning Gustaaf weet wat de opera-kunst is. De Kon. Opera ln Stockholm heeft *i)n oren verwend en Zweedse zangkunste naars als Klrsten Flagstad, Astrid Varnay, Set Svanholm en Jössi Björling hebben hem al zoveel schoons geschonken. Nu luisterde hij naar de Nederlanders. En er zal dankbaarheid geweest zijn voor het gebodene. Of de opvoering dan werkelijk goed was? Ach, de wijn van Mozart's muziek was weer heerlijk. Maar bij een gastmaal is het niet kies te letten op de kwaliteit van het glas, waarin de wijn wordt ge schonken. Overigens: het glas ls heel ge bleven en vertoonde aan het einde niet één barst. Na afloop stonden ze er nog. buiten: de vele dankbaren voor het Zweedse brood ln 1945. de vele gelukkige aanhangers van de monarchie. De Zweedse gasten konden na deze eerste dag rustig gaan slapen, zij waren met liefde omgeven. HArtE MAJESTEIT koningin Juliana heeft gister avond, tijdens het galadiner in het Koninklijk Pa leis te Amsterdam een rede gehouden, waarin lij ge tuigde van de zeer bijzondere gevoelens, niet van vriendschap alleen, maar ook van spontane dankbaar heid jegens het Zweedse volk. „Sterke banden van genegenheid", zo sprak de Koningin, „hebben mijn familie steeds met uw ouders en verdere bloed verwanten verbonden. Nauwe betrekkingen hebben reeds vela eeuwen lang tussen onze beide landen bestaan en onze con tacten waren veelvuldig en vruchtbaar. In het bijzonder werd onze bewondering voor de Zweden opgewekt door hun mede leven en hun ruimhartigheid tegenover de rampen, die an deren overkomen. Tweemaal in het jongste verleden is Zweden on9 op singuliere wijze een vriend ln nood gebleken. Tijdens de rampzalige oorlogsjaren liep ons lot sterk uiteen, maar wij hoopten, dat het begr-.p. da! steeds bestaan had tus- en Zweden en de meeste andere Europese landen, ongeschon den tevoorschijn zou'komen. Ruimschoots is dit bewezen door het gevoel van saamhorigheid van het Zweedse volk met an deren. waarvan juist wij Nederlanders kunnen getuigen Dit is immers zichtbaar geworden in de grote gulheid, waarmee gij ons te hulp zijt gesneld Toen wij in oorlog waren hebt aij met uw brood vele levens nog vlak voor de hongerdood gered Toen wij in watersnood verkeerden rijt gij met uw grote hart op de meest grootse wijze aan het werk gegaan om onze ellende te verlichten. \V(j verheugen ons steeds, wam op de fora van Europa en van Indien het niet op al die fors ons met de gedachte, dat, aan afstand een scherpe blik kal mee wfl allen wo uilen M Zweden, onze vrlew rereld mogen begroetei nnetrn, dan troosten W ndere kant. een zekei en op de kwesties waai fronteerd. Zweden ia zichzelf, het Is eendrachtig en daar houden wij van. Daarin alleen sl ligt grote krach!. Zij, die zichzelf zijn. vinden daardoor alreeds gemakkelijker hun houding dan an deren Wat van waarde ts. weet Zweden in ere te houden, in heden, verleden en toekomst en daar houden wij van. Het ls vrijgevig met zijn stoffelijke en geestelijke gaven en het heeft een groot hart voor anderen Door de eeuwen heen houdt Zweden de toorts der Europese beschaving hoog en daar houden wij van. Wij hebben het nodig, voor ons allen in Europa en in de wereld!" yIJNE MAJESTEIT koning Gustaaf VI Adolf heeft de rede van koningin Juliana beantwoord met een rede, waarin hij „de nobele bevolking van dit land" dank zegde voor „de zeer bekoorlijke wijze" waarop zy ons reeds heden heeft verwelkomd". „Ik kan Uwe Majesteit de verzekering geven van de bijzon dere hoogachting, welke Zweden Uw land toedraagt. Want wij erkennen ten volle de noeste vlijt en de vindingrijkheid van uw volk. dat niet alleen door de eeuwen heen met grote kracht zijn grond verdedigde tegen een immer dreigend bin nendringen van de zee. maar dat zelfs met de hoogste vaar digheid uitgebreide gebieden heeft herwonnen. Wij weten dat dit werk nog immer voortgang vindt en dat de nieuw-verwor- ven grond intensief in cultuur wordt gebracht en dat zulks met groot succes geschiedt. Ongedwongen receptie op Oranje Koning Gustaaf geïmponeerd door „kranige" fotografen Bloemenweelde op de dinertafels in de paleis-Burgerzaal (Van onze speciale verslaggever) OP HET BLINKEND witte vlagge9chip van de Maatschappij Nederland, Oranje, heeft de Kamer van Koophandel in de hoofdstad gisteren een receptie gehouden, ter ere van het Zweedse koningspaar. Dat het zo'n on gedwongen, prettig samenzijn geworden is, dankte men aan een „stunt" van de maatschappij Nederland. Zij had namelijk een grote bak laten ver vaardigen, die, bevestigd aan een kraan, de fotografen, radio- en film mensen over de loodsen heen beurde en op alle plaatsen bracht, waar de koning moest zijn en waar maar weinig ruimte was, om zijn bezoek te verslaan. Daarom ook waren wij diep getroffen door de meedogenloze aanval welke bijna vijftien jaar geleden op dit vredelievend en nijver volk werd gedaan En ons volk volgde met intense belangstelling en bewondering het dappere verzet van het jken op het verschijnsel. En later, toon de Nederlandse volk gedurende die lange oorlogsjaren Want !oen I koning op de brug verbleef, waar hij gi Toen de vorsten, begroet door wacht van het Matrozen-instituut en door de tientallen vlaggen op alle schepen, die ln de nabijheid van de Oranje lag< de loods Holland aankwamen, stond de enorme laadbak rechts van de ingang. Maar de koning was nog maar net de cor ridor van prachtige voorjaarsbloemen, waarin blauw en geel, de kleuren van de Zweedse vlag domineerden, doorgewan deld. of hij zag hetzelfde gezelschap, dal hem z.o juist gefotografeerd had. letterlijk uit de hemel dalen. Midden op de loop brug bleef de koning staan, om koningin koningin Juliana werd bewezen wat wij reeds lang tevoren wisten, namelijk dat uw volk bezield is van die ontembare vrijheidsliefde, die zich keer op keer in de loop van rijn geschieden s manifesteerde. Het Zweedse volk kan deze houding waarderen en geheel begrijpen omdat het zeif nimmer genoegen heef; willen nemen met minder dan volledige persoonlijke zowel als nationale onafhankelijkheid. Toen op een critiek ogenblik tegen het einde van de oorlog zich voor ons een gelegenheid voordeed aan het Nederlandse volk enige hulp te bieden, achtten wij het dan ook onze dure plicht dit te doen en toij deden het met warme gevoelens van vriendschap en sympathie. Dezelfde gevoelens kwamen spontaan bü ons op toen twee jaar geleden die tragische ramp uw land trof. Wij z\jn verheugd te vernemen, dat dc toege brachte verwoesting thans grotendeels is hersteld dank z(j de spreekwoordelijke kunde en energie van uw volk. Sta de Koningin en mij toe. dat wij Uwe Majesteit en uw volk. zo vermaard om zijn hoog peil van beschaving, zowel schenken voor een vreedzame en gelukkige toekomst". r La »rd de bak r allerlei vn de fotografen hem gebracht gelegenheid zoveel vindingrijkheid. stelde, ch i Fraaie geschenken Aan boord van de Oranje zijn de koning een aantal waardevolle geschenken geboden: de met diamanten versierde ankeremblemen van het comité „de Am sterdamse haven", twee oude Nederlandse penningen uit 1665 en een oude Griekse munt uit Carthago van 410—360 voor Christus, de beeldenaar van Persephone dragend. De koning was zeer verrast. Hij liep al handen schuddend en gesprekken voe rend door de. met honderden anjers en orchideeën uiterst kostbaar versierde mu zieksalon. terwijl in een hoekje bij het venater de koninginnen, met een aantal Amsterdamse dames thee dronken. i Koningin Juliana, gekleed In een Bordeau-rode crêpe japon, met een sjaal van Chinees satijn en een turquoise flu welen hoed met agrettes, presenteerde er koekjes, op een echt huiselijke manier. Zij drong er bij koningin Louise, die een don kerblauw tollet met een grote hoed droeg, op aan. er toch vooral aan te denken, dat het theetijd was. want de Zweedse vorstin was in druk gesprek gewikkeld. Toen men zich naar de uitgang begaf, stonden In de grote hall de kinderverzorg- sters van de Oranje ln haar blauw en witte uniformen gereed om kleren aan te geven. Zij hadden allemaal een hoge hoed of een platte uniformpet in de hand. Het was een aardig gezicht en koningin Louise vond er de omschrijving voor. Zij vond. dat het precies „een scène uit een revue" was. Bulten wachtten boven dien weer de fotografen ln hun kraan- baJc. zodat dit bezoek bepaald enkele on vergetelijke elementen heeft opgeleverd. Diner ten paleize Nadat ln de vooravond de leden van het Corps Diplomatique zich bij de Zweedse koning en koningin waren komen presen teren, begon om kwart over zeven ln de Burgerzaal het gala-diner. De prachtige ruimte was, evenals bij vorige gelegenheden, opnieuw vol bloe mengeuren en schittering. Gemengde tulpen in allerlei kleuren, vormden de tafelversiering en op de tafels prijkten de kostbare plateaux, het fraaie Sèvres servies, de vier glazen bij elk be stek en het tafellinnen, dat dateert uit het lidden van de vorige eeuw. Tijdens de maaltijd speelde de Mariniera- kapel onder leiding van G. Nleuwland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5