llieuiuc gcihsctfe GTouranl Koningen in Keukenhof Zweedse gasten diep onder de indruk ran de prachtige kleuren Gelderse ham in korst Bakkers brachten Zweedse vorsten hun hulde WOENSDAG 27 APRIL 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. DtrecCie. Redactie. ADormemecten- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: Ö.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Zes en dertigste Jaargang No 10330 Chei-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELI1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatfcsttcl) Is «Mlfom mgn berl (a fcgljeaspocf Bommenwerpers brachten uitkomst LENTEZON DEED ALLE BLOEMEN ONTBLOEIEN (Van onze speciale verslaggever) LISSE, 27 April LENTEZON, die kennelijk haar warme stralen bewaard heeft voor het bezoek van de koning en koningin van Zweden aan Nederland, heeft voor dè versiering van Hol land gezorgd: alle tulpen in en om de Keukenhof, alle hya cinthen en alle andere lentebloemen stonden opeens in bloei 1 Een tapijt van blauw en geel, alsof de kleuren van de Zweedse vlag zó waren uitgevloeid over Neêrlands dreven, lag voor de Zweedse koninklijke bezoekers gespreid. Hei was dooraderd met rood en rose, oranje en het groen van ontluikend geboomte. Een feest van kleur was de Keu kenhof, waar, vanochtend om kwart over tien, de vorsten aankwamen. De Keukenhof was Holland op zijn beetje onder de indruk van al dat of- best: bloemenperken in bonte kleuren, bomen die nog maar nauwelijks in knop stonden en de zon achter een tere sluier van nevel, waardoor alles in zachte pasteltinten werd gehouden. Er werden niet veel mensen toegelaten ficiële gedoe waarin zij eigenlijk de enigen waren, die niet precies begrepen waarom het nu precies ging. Wat zij wel begrepen was, dat het iete heel be langrijks gold. En zij kweten zich dan ook van hun Dit staatsieportret is gisteren, vrijwel onmiddellijk nadat het Zweedse koninklijke paar zijn intrek had genomen in het Paleis op de Dam te Amsterdam, gemaakt: koningin Louise en koningin Juliana zittend, koning Gustaaf VI Adolf en prins Bernhard staande. buiten de officiële persoonlijkheden om en degenen, die deze geurende hof wel hadden mogen betreden, kregen het af en toe nog wel eens aan de stok met dolnerveuze politie-ambtenaren. Het was er ydiUisch en er heerste een volkomen stilte, die slechts wel eens werd onderbroken door een laag over komend sportvliegtuigje. Ter begroeting waren op de Keuken hof aanwezig: de burgemeester van Lis- se, mr Th. H. J. de Graaf, die de volgen de bestuursleden aan de koninklijke gas ten voorstelde: T. M. H. van Waveren, voorzitter, Th. de Vroomen, vice-voor- zitter, M. Veldhuijzen van Zanten, A. Belle, O. Guldemond, Th. Zwetsloot Keesje Guldemond (4 jaar) en Geer- truida de Ruyter (4 jaar) boden bloemen vererende taak met alle plechtstatigheid, en vierjarige daar maar in kan leg gen. Toen begon de rondgang door deze hof, met recht in deze tijd en onder deze omstandigheden een lusthof. Voor men na het bezoek, weer ln de auto's stapte, doopte de heer Van Wa- De kinderen kennelijk veren een amaryllis naar koning Gus taaf. De kleinzoon van de koning, die op 30 April 9 jaar wordt en die, naar men hoopt, zijn grootvader eens zal op volgen. krijgt een zilveren bierpul met het wapen van de Keukenhof en op het stenen deksel een tulpmotief, ten ge schenke. Het cadeau werd de koning aangeboden. Ontvangst in Den Haag Om half twaalf was het vertrek naar Den Haag vastgesteld. Tegenover Clin- gendaal aan de grens van 's Gravenhage werd de Kon. stoet opgewacht door de hoofdcommissaris van politie, de heer A. H. K. Gualthérie van Weezei, die de stoet te paard vooruitreed. Voor hem re den vier politieruiters. Daarop voigde de hoofdcommissaris en zijn adjudant, ver volgens kwam het commando rijkspolitie. Een grote schare belangstellenden stond tegen half een bij het Oude Stad huis opgesteld, om daar de aankomst van de koninklijke stoet te zien. Op het bordes van het stadhuis ston den burgemeester Schokking en de wet houders der gemeente; de heer Wijthoff, de gemeentesecretaris en de hoofdcom- misaris van politie. Na de begroeting begaf men zich naar de Vierschaar, de vestibule van het Oude Haagse Stadhuis, waar de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, de gouverneur der Residentie, luit. gen. D. C. Buurman van Vreeden met hun echtgenoten, de dames Dahlman echtgenote van de Zweedse gezant en Schokking en mr J. Visser, Nederlands gezant in Zweden de vorsten begroetten. In de burgemeesterskamer sprak bur gemeester Schokking vervolgens een hul digingsrede uit en stelde hij de leden van de raad aan de koning en koningin voor. In de Trouwzaal van het Oude Stad huis, waar, zoals men weet ook Konin gin Juliana en Prins Bernhard trouwden, gebruikte men vervolgens de lunch. Zij was ditmaal niet, zoals te doen gebrui kelijk, verzorgd door de gemeentelijke instantie, die dikwijls dergelijke maal tijden bereidt, doch door de keuken van Hotel Wittebrug in Den Haag. Koningin Louise naar legatie Even voor twee uur verliet Koningin Louise het Stadhuis en het gezelschap om zich naar de Zweedse legatie te be geven. waar zij rust genomen heeft. De koning, oningin Juliana en Prins Bernhard zetten het programma voort met een bezoek aan Delft, waar zij om vijf minuten voor half drie aankwamen aan het Waterloopkundig laboratorium. Zij werden ontvangen door de burgemees ter van Delft, de heer D. de Loor en door prof. ir J. Th. Thijsse, directeur van het Laboratorium, dr ir J. A. Ringers, waarn. voorz. van de Stichting, de pre sident-curator der Techn. Hogeschool, dr C. H. van der Leeuw, de rector-magni- ficus prof. dr O. Bottema. ir H. J. Schoe- maker en ir E. W. Bijker. Claaj-tje Schoemaker (8 jaar) bood H.M. de Koningin bloemen aan Prof. Thijsse gaf een uiteenzetting van de werking van het Laboratorium en vervolgens ging men de Inrichting ervan zelf bekijken. Een model van de Rijn en Maasdelta werd bezien, de groei van de golven door de wind. alsmede een zeewering, onderhevig aan zware golf slag en tenslotte: een moot van een sluis in het Haringvliet, een model van de haven van Breskens. de splitsing van de Rijn bij Pannerden, een model van de om geving van het Goerese gat, waarbij te vens werd bestudeerd, hoe de deining van de Noordzee binnendringt Receptie Zweedse legatie Het slot van deze middag was voor de Zweden, die in Nederland wonen In de Witte hadden zij gelegenheid om hun vorst en vorstin de hand te drukken. Om kwart over vier begon deze receptie, waarbij zowel de Zweedse gezant in ons land. de heer Dahlman. als de koning een korte toespraak hielden. En de Zwe den hebben hun vorst het koningslied toegezongen. TN 1780 bestond er in -*■ Den Haag nog een por seleinfabriek. Een bedrijf, dat kostbaar serviesgoed moet hebben gemaakt, doch dat desniettegen staande maar een kort le ven was beschoren, want nadat de zaak twintig ja ren had gedraaid, werd de eigenaar failliet ver klaard en verdween de fabriek uit het achttien eeuwse industriële leven van de Residentie. Van daag herleefde dit stukje Haagse historie, omdat het Zweedse Koningspaar, de Koninklijke gasten en de leden van de Haagse gemeenteraad tijdens de lunch, die het Haagse gemeentebestuur vanmid dag heeft aangeboden, een servies uit het jaar 1780 hebben gebruikt. Dit was mogelijk, omdat uit het Gemeente museum de kostbare stukken te voor schijn waren gehaald Met het serviesgoed kwam het antieke damast en het tafelzilver. Het was alles historie in twee zalen van een gemeente huis aan de Groenmarkt, waar eeuwen de Zweedse bezoekers aanstaarden. Twintig wit gehand- schoende kellners. die in onberispelijk witte smo kings waren gestoken en een zwarte das bij deze smetteloze dienstkleding droegen, hebben tijdens een met de grootste zorg samengestelde lunch de tachtig gasten bediend. Een lunch, die iets bij zonders i bij de i stelling toch ook weer rekening gehouden moest worden met de andere Primeur voor Den Haag officiële maaltijden, die de vorstelijke bezoekers uit Zweden wordt aange- A AN de Koningstafel zaten zestien gasten, terwijl in dezelfde kamer nog twee tafels voor resp. acht en zeven personen waren aangericht. In de andere zaal hadden de leden van de Haagse ge meenteraad plaats geno men. Een lunch, die de voorzitters van de ver schillende fracties onge twijfeld in de goede stem ming zal hebben gebracht voor de vanavond te hou den bespreking over de a.s. wethoudersverkiezing Hetgeen niet zeggen wil. dat deze gemeenschappe lijke tafel nog eens opge fleurd werd door de po litieke problemen, waar door Den Haag in ons land een zekere ver maardheid dreigt te krij gen. Na het apéritief, waar bij evenals aan tafel uit sluitend champagne pom- mery et Greno brut Rosé 1947 werd geschonken een drank, die ook werd geserveerd tijdens het of ficiële bezoek van Haile Selassie moest binnen veertig minuten de lunch worden gebruikt. Tot op de minuut af was de ge hele gang van zaken uit gestippeld. Tien minuten voor een vanmiddag be gon men met het opdie nen van het koud gerecht van eendvogel met vruch tensla. Weldra gevolgd door gekookte Gelderse ham in korst met Madera saus en Westlandse as perges. De ham in korst wa« een primeur voor Den Haag, want nog nim mer is bij een officiëel bezoek een dergelijk uit gelezen gerecht geser veerd. Verse ananas met slagroom, opgediend als uit een hoorn van over vloed vormden het laatste Het bezoek van de Zweedse Koning Op deze voorpagina treft U reportages aan van het bezoek dat het Zweedse Koningspaar vandaag heeft gebracht, o.a. aan de Keukenhof te Lisse en aan de Residentie. Elders in dit blad vindt U een verslag omtrent de gebeur tenissen van gistermiddag en -avond; de redevoeringen van koningin Juliana en koning Gustaaf, gisteren aan het gala diner in het Amsterdamse Pa leis gehoudenvoorts licht onze speciale verslaggever u in om trent de voorbereidingen van een Vorstelijk Maal. Het dokter-incident Gespannen toestand op de Faroer De rebbellie op de Faroer-eilanden (waar de bewoners van de plaats Klaksvik zich verzetten tegen het ontslag van hun geliefde arts) neemt steeds ernstiger vormen aan. Tegen middernacht hebben de vakbonden een grote staking uitgeroepen omdat de regering geen gehoor gaf aan haar eis tot bemiddeling van een IJslands-Noors-Zweedse commissie. De vredesonderhandelingen tussen de regering van de Faroer en de vertegen woordigers van Klaksvik zijn op niets uitgelopen. De regering waarschuwde daaroD. dat een politiële actie gen. Daarop kwam de Deense regering tussenbeide met een voorstel nieuwe onderhandelingen. De haven van Klaksvik is versperd met oude treilers, die dynamietladingen bevatten. De ganse haven ligt vol prik keldraad en langs de kaden zijn barri caden opgericht. Doodslag op kastelein voor Bossche rechtbank Twee echtparen. M. F. uit Boxmeer en A. K. uit Vierlingsbeek waren op een nacht m November, zo kwaad op de caféhouder A. L. van Dooren van café Rica te Mill (N.B.), dat zij hem met een hamer hebben neergeslagen, nadat zij eerst de ruiten van zijn café hadden inge gooid. D» echtelieden hadden in geze'- schap van een Duitser in Nijmegen meer eedronken dan goed voor hen was. Op de terugweg riepen zij midden in de nacht caféhouder Van Dooren te Mill uit zijn bed. Toen deze niet meer schen ken wilde, werden zij zo kwaad, dat zij boververmelde misdaad begingen, waar voor zij nu voor de rechtbank in Den Bosch moesten verschijnen. Zij deelden mede zich niets meer van het gebeurde te kunnen herinneren. Wel bleek het (ver stopte) costuum van K. vol bloedvlekken te zitten. Aangezien de Duitser niet ver schenen was. werd deze zaak aangehou den tot de 10e Mei. In memoriam Dodenherdenkingen op 4 en 5 Mei In de vroege ochtend van 5 Mei zal op het Canadese kerkhof op de glooiingen van de Holterberg een korte plechtigheid plaatshebben, welke gewijd is aan de na gedachtenis van de in de Tweede Wereld oorlog gesneuvelde militairen. Duizenden schoolkinderen zullen bloemen, geschon ken door Lisser bollenkwekers. op de gra ven 'eggen. Na een korte dienst, die ge leid wordt door drs C. C. Addink, Ned Herv. predikant te Holten, volgt een kranslegging door de vertegenwoordigers „Geef ons heden ons dagelijks brood" D* „Lijdende bevolking begroette meel in 1945 als hemelse manna" E WOENSDAG IS BEGONNEN met een plechtigheid, die op allen, die haar bijwoonden, een diepe indruk heeft gemaakt. In de Troonzaal van het Amsterdamse paleis hebben de Nederlandse bak kers de Zweedse vorsten namelijk een huldeblijk aangeboden, als dank voor het feit, dat, tien jaar geleden, Zweeds brood tot de eerste producten hoor de, die de honger in West-Nederland lenigden. „Geef ons heden ons dagelijks brood" luidt de inscriptie van het kunst voorwerp van kristal, ontworpen door A. D. Copier en vervaardigd door de Kon. Glasfabriek „Leerdam", dat de koning werd geschonken. Het inschrift is in zilveren letters op coromadel uitgevoerd door de Kon. Zilverfabrieken Gerritsen en Van Kempen te Zeist. De Troonzaal bood een zeer bijzondere aanblik. Even na negen uur hadden de leden van het Nationale Bakkerscomité bestaande uit de volgende heren, de zaal betreden: W. E. W. Ekman, Consul-Gene' van Zweden, erelid C. J. Ulrlch. voorzitter van de Ned. Ver. van Werk gevers in het bakkersbedrijf, voorzitter H. Beukman. voorzitter van de Ned. Ver. van Coöp., Werkgevers. J. Hurk- voorz. Ned. Kath. Bakkerspatroons bond. St Aubertus. P. Koning, voorz. Bond van Chr. Bakkerspatroons in Ne derland, C. Koppert, voorz. Ned. Bak- kersbond. C. J. Schoep voorz. van prot. Chr. Werkgevers in het Bakkersbedrijf. J. H. J. Kersten, directeur Stichting 1940 —'45, dr J. C. C. Haar van het Ned. Rode Kruis, mej. S. C. Plantenga, medewerk- van het Ned. Rode Kruis, J. B. Dink- aorz. Alg. Bedrijfsbond voedings- en genotmiddelen, J. Nleman, .voorz. van de R.K» Bond St Joris. A. Belterman, direc- van Hus, Den Haag, P. da Boer, F. C. Bosch, C. Schmidt, A. Staarink, allen broodfabrikanten, mr C. M. Corporaal, itaris van de Ned. Ver. van Werk gevers in het Bakkersbedrijf, mr J. Kra- secretaris van de Ver. van Prut. Chr. Werkgevers in het bakkersbedrijf, P. J. Wintels, directeur Ned. R.K. Bakkerspatroonsbond St Aubertus, A. Schoep, secretaris Ned. Bakkersbond, D. Zuidhof, secr. Bond van Chr. Bakkers patroons in Nederland. Bovendien bevond zich in dit gezel schap de ontwerper van het geschenk, de heer A.'D. Copier. Zij waren door de leden van de hofhouding van H.M. de Koningin aan de ingang van het palels ontvangen en de Troonzaal binnengeleid. De Koning komt In de stilte die viel een ieder was onder de indruk van de omgeving, tra- kwart over negen precies de ko ning en koningin van Zweden, oegeleid door H.M. de Koningin en de Prins de de Canadese ambassadeur mlsJirl, li" Konimin en door de burie- Troönü^' In de'^htoS van Mel eullen minister plMl! °"d" Staf en de bevelhebber der zeestrijd krachten vice-admiraal A. de Booy. op het Havenplein in Den Helder een her denkingsplechtigheid bijwonen. Een vloot- predikant en een aalmoezenier zullen toe spraken houden. Gebrek aan orders bij Twentse weverijen Wegens gebrek aan orders hebben ver scheidene weverijen in Twente ver gunning aangevraagd korter te mogen werken. groot schilderij dat Mozes voorstelt de berg Sinai afdalende met de stenen tafelen in zijn hand. Rechts van hem is een groot schilderetuk vasi Van Spijk. Tegen het plafond van deze zaal zijn in goud op blauw de namen van de Neder landse provinciën aangebracht en eer groot baldakijn aan de achterzijde var de zaal draagt het opschrift: Overzeese Bezittingen Azië en Amerika. In een korte toespraak herinnerde de heer C. J. Ulrich aan die dag, nu tien jaar geleden, toen. ln de haven van Delf zijl, het eerste schip met Zweeds meel aankwam. deel i, i dit r i de koffie vlak voor het vertrek van de Vorste lijke gasten nog werd ge- W(j bakkers hadden het voorrecht om van het Zweedse meel brood te maken in de prachtige witte vooroorlogse kleur, waarvan w(j het bestaan zelfs niet meer durfden veronderstellen. Hi| zei verder, dat de lijdende bevol king dit brood begroette als het manna van de hemel. Twee bakkersleerlingen Jan Raadskel- ders en Pietje Meilink beiden 14 j. oud, traden vervolgens naar voren om het ge schenk aan te bieden. Zij kregen helemaal aan het eind van Koninklijke groet aan Amster dam op het balcon van het paleis. de plechtigheid een hand van de Koning, die zich daartoe uit zijn gezelschap los maakte en de zaal overstak om de jon gens alsnog te begroeten. Na de plechtigheid traden de dames H. A. SchoonderbeekCroothans vit Am sterdam, E. B. Liemburg—Van Egterenult Enschede en mevrouw Af. t>. d. Sman Kasulako uit Den Haag, naar voren om namens de vrouwen, die in 1945 door de Zweedse kolonne Bernadotte in Ravens- briick bevrijd zijn, een groot bloemstuk aan te bieden Zij dankten de Koning voor alles wat Zweden toen aan haar gedaan had. De Koning vroeg of zij Bernadotte persoon lijk hadden ontmoet, welke vraag de da mes ontkennend moesten beantwoorden. Zij vertelden wel. dat zü tijdens de tocht naar Zweden door een bombardement nog 70 doden hadden gehad. Toen de vorsten, na deze gebeurtenis, uitreden om naar de Keukenhof te gaan werden zij opnieuw door Me Nederlandse bakkersstand begroet, want. tegenover de erewacht stonden op de Dam een 70 'tal leerlingen van de Amsterdamse Bak kersvakschool. allen gestoken in smet teloos witte vakkledlng. Een stoet van zeven auto's, vooraf ge gaan door een escorte van witgehelmde Rijkspolitie op de motor, ging vervol gens in snelle vaart naar dc Keukenhof. In de eerste auto zaten H.M. dc Konin gin en haar Zweedse gast, in de tweede wagen volgden koningin Louise en prins Bernhard. Vlak voor de bakkers, die vanochtend in de Troonzaal van het paleis te Amsterdam de Zweedse koning een huldeblijk kwamen aanbieden, afscheid zouden nemen, bemerkte koning Gustaaf, dat twee leden van het gezelschap, de veertienjarigen: Jan Raadskelders en Pietje Meilink uit Amsterdam, niet bij hem waren gebracht, hoewel zij het geschenk onthuld hadden. Zij hadden namelijk hun werkdoek van het fonkelend kristal weggenomen. De koning vulde die leemte zelf aan, door snel, dwars door de Troonzaal naar de jongens toe te lopen en hen hartelijk de hand te schudden. Het duurde geen twee seconden en er waren maar enkele fotografen, die de gelegenheid konden aangrijpen! H.M. Koningin Juliana en koning Gustaaf van Zweden inspecteren de erewacht van het studentenweerbaarheidscorps Pro Patria uit Leiden, dat op de Dam stond opgesteld. Hess deed poging iot zelfmoord Naar Ass. Press verneemt, heeft Rudolf Hess in de Spandau-gevan- genis een mislukte poging tot zelf moord gedaan. Door een onmiddel lijk ingrijpen van de Amerikaanse medische staf kon Hess' leven wor den gered. De voormalige plaatsvervanger van Hitler had een Insecten-verdelgingsmid del ingenomen dat hem was gegeven voor een tuintje op het terrein van de ge vangenis. De Geallieerde artsen overwegen than Hess naar een gesticht voor geestesziek* over te brengen. Handelsbesprekingen Nasser-Tsjoe Voor zijn terugkeer naar Egypte heeft premier Nasser hedenochtend gedurehde drie kwartier geconfereerd met premier Tsjoe En-lal van communistisch China. Officieel ir omtrent dit gesprek niet mee gedeeld. doch vermoedelijk handelde het over de uitvoer van Egyptische katoen naar China ln ruil voor niet nader aan geduide Chinese goederen. Een Chinese handelsdelegatie zal binnenkort Cairo be zoeken om dc details te bespreken, zo seint P.I.A Dode bij autobotsing onder Soesterberg Bij een botsing op de Amersfoortse- straatweg oi.der Soesterberg tussen een uit Den Haag komende personenauto cn een vrachtauto, vanmorgen omstreeks acht uur. is een dame op slag gedood. Haar mede-Inzittenden in de personen auto, een dame en een heer, naar schat ting 35 jaar oud. zijn met zware verwon dingen in het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort opgenomen. De chauffeur van de vrachtauto liep geen letsel op. WEERBERICHT Zacht weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veel bewolking met aanvankelijk vooral in het noorden van het land enige lichte regen of motregen. Morgen verspreide opklarin gen cn overwegend droog weer. Matige tot vrij krach tige wind tussen zuid en zuidwest. Wei nig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN AIAAN Donderdag: Zon 5.20—20.00 uur. Maan op 10.38 uur. onder 1.43 uur. Op 29 April E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1