Jlieuwe £rilt$d) eGfourant Afro-Aziatische conferentie in Bandoeng geëindigd Am. antwoord aan Tsjoe Oostenrijkers in Rusland zijn vrij Auto vloog tegen boom: 3 jonge mensen gedood Prof. dr R. H. Woltjer, 76, in Bronovo overleden Kopersstaking radio-branche noopt tot maatregelen MAANDAG 25 APRIL 1955 BUREAUX; Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling; TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; ƒ2,15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENT1EN: 0,18 per milhmeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .<IuI>uUt*h«MI twn Bin bcrl in r<9l)taspoct" Zw en aerliget. jaargang No 10328 Ambon-vrienden zweren trouw ..EENSGEZIND OP VELE PUNTEN Tsjoe stelt voor: Volgend jaar herhaling (in Cairo?) TNE UNIEKE Afro-Aziatische conferentie te Bandoeng, waaraan door afgevaardigden uit 29 landen werd deelgenomen, behoort weer tot het verleden. Het slotcommuniqué der conferentie geeft uitdrukking aan de eensgezindheid der 29 landen ten aanzien van kwesties als wereldvrede, atoomwapens, kolonialisme, rassenonderscheid en econo- misch-cullurele samenwerking. Voorts wordt gezegd, dat deze conferen_ I tie de Arabische en de Aziatische landen dichter bij elkaar heeft ge- bracht. In de slotzitting werd een voorstel van premier Tsjoe En-lai (Rood China) voor een nieuwe conferentie aanvaard. Vermoedelijk komen de deelnemende Landen volgend jaar inr Cairo bijeen, zulks op uitnodi ging van premier Nasser. Gisteravond kwamen de talrijke afgevaardigden bijeen in de plenaire slotzitting. Men had deze zitting moeten uitstellen vanwege een im passe in de politieke commissie over het kolonialisme. China verlangde dat het koloniale systeem in uiterlijk vijftien jaar verdwenen moet zijn, maar andere (Westerse georiënteer de) landen wilden, dat ook het com munistische kolonialisme zou worden veroordeeld. Geen van beide ziens wijzen werd overgenomen in de uit eindelijke tekst, die kolonialisme „in al zijn vormen" veroordeelt als een kwaad dat spoedig tot een einde dient te worden gebracht. BESLUITEN De conferentie verlangde vrijheid voor de Franse gebieden in Noord-Afrika, het Britse protectoraat Aden en Nederlands Nieuw-Guinea. Steun werd gegeven aan de Arabische wens voor terugkeer van De twee dominerende figuren op de conferentie van Afrikaanse en Aziatische landen in Bandoeng: premier Nehroe van India en Tsjoe En-lai, zijn ambtgenoot uit communistisch China. Gisteren is de con ferentie geëindigd. Tijdens de slotzitting stelde Tsjoe voor, deze bijeen komst volgend jaar te herhalen. Palestijnse vluchtelingen naar Israël en aan de „slachtoffers van de rassendiscri minatie" in Zuid-Afrika. Kwestie-Foimosa WASHINGTON. 24 APRIL DE VER. STATEN hebben reeds gereageerd op de verklaring van de Rood Chinese premier Tsjoe En- lai, dat hij bereid is tot een gesprek I met de Amerikaanse leiders over de kwestie-Formosa. De Chinezen zou den volgens Washington een bewijs van hun goede bedoelingen kunnen geven, door een onmiddellijke wa penstilstand in de straat van For mosa, het vrijlaten van de Ameri kaanse vliegers en het bijwonen I de bestandsbesprekingen der Ver. Naties over deze kwestie. Als voorwaarde stellen de Ver. Staten tenslotte, dat ook nationalis tisch China aanwezig moet zijn bij een gesprek tussen Amerikaanse en communistisch Chinese leiders. Reu ter verneemt in Taipeh (Formosa) dat de nationalistische regering elk gesprek met communistische leiders afwii st. I A.F.P. seint uit Bandoeng dat de Ame rikaanse vliegers zeer spoedig in vrijheid I zullen worden gesteld. Het Chinese voorstel (gesprek Peking- Washington) wijkt af van het Russische plan tot een conferentie van tien landen (Amerika, Engeland, Frankrijk, Rusland, communistisch China en de vijf Colombo- I landen). (Zie ook 't verklaarde uitzicht van heden). Het recht van elk land, zich aan te sluiten bij regionale defensie-ver dragen volgens het V.N.-handvest, wordt erkend. Voorts werd aange drongen op het verbod van atoom wapens, de proefnemingen er mee en het gebruik ervan. De confe rentie verzocht alle mogendheden met elkaar te leven als goede bu ren en vriendschappelijke samen werking tot stand te brengen. Zij bracht de wens tot uitdrukking (zonder China afzonderlijk te noe men) van een universeel lidmaat schap van de Ver. Naties. Met Nasser en enkele anderen blijft Tsjoe En-lai nog enkele dagen in Indo nesië als gast van president Soekarno. Op 29 April zal hij waarschijnlijk weer naar Peking terugkeren. Vermelden wij nog, dat premier Oe Noe van Birma een bezoek aan Peking zal brengen en dat de conferentie zich on bevoegd verklaarde om het vraagstuk Indochina te bespreken (na een ernsti ge controverse tussen Nehroe en de Zuidvietnamese afgevaardigde). Een ge volg van de conferentie is eveneens, dai Zuid-Afrika, naar aanleiding van de ver klaringen van Nehroe. de besprekingen met India over de Indiërs in de Unie heeft afgebroken en dat Indonesië ont kend heeft een Nederlands-Indonesisch bestuur voor Nieuw-Guinea te hebben voorgesteld. MOSKOU, 24 APRIL HET PRESIDIUM der Opperste Sowjet heeft besloten, 613 Oos tenrijkse burgers die gevangenis straffen uitzitten in Rusland, vrij te laten. Van deze gratie zijn 74 zware misdadigers uitgesloten; wel zullen zij aan de Oostenrijkse autoriteiten worden overgedragen. Negen-en- dertig Oostenrijkers die zijn veroor deeld wegens spionnage en sabotage, zullen aan de Oostenrijkse autoritei ten worden overgedragen als de Rus sische troepen Oostenrijk verlaten. De eerste groep van 15 Oostenrijkers (onder wie een jongen van 17 jaar die Indertijd in Wenen door de Russen is mtvoerd) zal aanstaande Vrijdag per •liegtuig naar Oostenrijk worden over gebracht. Het besluit van de Opperste Sowjet en het vrijlaten van de eerste groep Oos tenrijkers vormen een aanduiding, dat het de Russen ernst is met hun belofte van souvereiniteit voor Oostenrijk. Koninklirk Gezin 5 Mei naar Wageningen De Koningin en Prins Bernhard hebben rooi nemen met de Prinsessen Bea trix, Irene. Margriet en Marijke de na tionale herdenking van de bevrijding op 5 Mei te Wageningen bü te wonen. Vannacht omstreeks een uur is op dc I De naast hem in de auto zittende 26- provinciale weg tussen Best en Oirschot jarige dame uit Hillegom werd niet ern- personenauto met grote vaart tegen stig gewond. Arts zwaar gewond boom gevlogen. De gevolgen verschrikkelijk. Van de vier inzittenden, een meisje en drie jongemannen, allen uit Tilburg, werden er drie vrijwel op slag gedood De jongeman die achter de chauffeur zat, kreeg alleen een kaak- fracluur. De slachtoffer zijn mejuffrouw Huy- gevoort, 22 jaar, en de heren Van Bel kom, 24 jaar en Den Hoogen, 22 jaar. Gewond werd de heer Van der Stad 27 Haagse motorrijder verongelukt Zaterdag omstreeks het middaguur is in Den Haag op de hoek van de Leyweg en de Melis Stokelaan een verkeersonge val gebeurd, dat de 54-jarige metselaar W. C. Noyens, wonende aan de Burge meester Waldecklaan in Loosduinen, het leven heeft gekost. De heer Nuyens reed op zijn motor, met zijn zoon als duopassagier, tegen een vrachtauto waaraan hij verzuimde voor rang te verlenen. De motorrijder overleed ter plaatse. Zijn zoon en de chauffeur van de vracht auto bleven ongedeerd. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het zie kenhuis aan de Zuidwal. Twee kinderen gedood Op de onbewaakte overweg by het Vissertje te Dubbeldam is Zaterdag het 2-jarig jongetje, Dick van 't V.. door de Dordrecht naar Slie- drecht vertrokken trein gegrepen en ge dood. Het kind zat, in gebukte houding, tussen de rails te spelen. Toen het de trein hoorde aankomen, liep het er voor uit. Alle pogingen om de trein tijdig tot staan te brengen faalden. In Heerlen—Treebeek kwam Zaterdag en 2-jarig zoontje van de familie F. om het leven, toen het plotseling' de straat overstak en onder een achteruit rydende bestelauto raakte. Hillegommer verongelukt Vanmorgen omstreeks half 4 is op de Vogelenzangseweg tussen Aerdenhout en Vogelenzang door tot nu toe onbekende oorzaak even voorbij 'n S-bocht een auto, bestuurd door de 23-jarige M. J Visser Hillegom tegen een boom gereden De bestuurder kreeg een ernstige hoofd tijdens het vervoer in het Marinehospilaal te Overveen overleden. Een Rode-Kruisauto slipte Zaterdag avond onder Zaltbommel, geraakte van de weg en sloeg om in een sloot. Een der inzittenden, de Maastrichtse arts dr M. G. A. Castermans, werd ernstig ge wond. De patiënt die in de auto lag, de geneeskundig inspecteur dr A. J. M. Cree- bolder uit Maastricht, kreeg >snijwonden in het gelaat en ook de chauffeur werd slechts licht gewond. Beide medici zijn in het St. Antonius ziekenhuis te Utrecht opgenomen. De toestand van dr Caster mans is zorgelijk. Zwart verleden van Zwarte Ruiter Maar hij moordde niet in Ravenstein De op 6 Januari in een café te Tilburg gearresteerde Han G., bijgenaamd „de Zwarte Ruiter", blijkt, aldus de medede ling van de subst. officier van Justitie in Den Bosch, mr J. J. M. Dony, niet de dader van de roofoverval op het post kantoor te Ravenstein in November j.l. Bij die overval werd de 50-jarige post kantoorhouder J. van Dieten door een pistoolschot gedood. G. werd wel van deze aanslag verdacht en een politiehond, die lucht had gekregen van het slotje van de postzegeltrommel, wees hem ook aan. Daarop heeft G. wel zijn medeplichtigheid bekend, doch een buitenlander, die met G. samenwerkte, heeft het dodelijk schot gelost. G. wachtte elders in Ravenstein in een auto. Hij bekende ook een twintigtal andere misdaden, die eind vorig jaar in Brabant werden gepleegd. Hij brak in bij het kan toor van de Nederlandse Credietbank te Oss. haalde een kleine brandkast uit de woning van de burgemeester van Dinther en stal auto's, radiotoestellen, enz. In de Nieuwjaarsnacht is hij doorgere den na een dodelijke aanrijding bij Boekei. waarvan een 22-jarige jongeman uit Uden het slachtoffer was. G. heeft al zes vonnissen achter de rug. Meer dan negenduizend belangstellenden woonden in de Haagse Hout- rusthallen de bijeenkomst bij, die was belegd ter herdenking van het feit dat vijf jaar geleden de republiek Zuid-Molukken werd geprocla meerd. Op de foto: Veteranen, allen dragers van de Militaire Willems orde, brengen het vaandel binnen. Langer dan halve eeuw de klassicus van de Vrije Universiteit te Amsterdam ZATERDAGMIDDAG is in het diakonessenhuis Bronovo te Den Haag, waar hij na het hem Vrijdag overkomen verkeersongeval onder W genomen, overleden prof. dr. R. H. Woltjer, hoogleraar aan de V.U. te Amsterdam en oud-lid van de Eerste Kamer. De overledene is 76 jaar geworden en mocht het vorig jaar zowel zijn gouden doctoraat in de letteren als zijn gouden professoraat aan de V.U. vieren. Prof. dr R. H. Woltjer werd op 19 Juli 1878 te Groningen geboren. Hij was een zoon van prof. dr J. Woltjer, een der eerete hoogleraren van de Vrije Univer siteit, die ook rector van het Gerefor meerd Gymnasium te Amsterdam is ge- Prof. Woltjer ontving zijn opleiding aan het Geref. Gymnasium te Amsterdam en studeerde aan de V.U. Op 18 Sep tember 1895 werd hij hier als student ingeschreven en in 1900 slaagde hij magna cum laude voor het candi- daats. In 1902 deed hij doctoraal en op 24 Mrt 1904 promo veerde hij: „Over Plato als beoorde laar en rechter van de philosophen van Socrates". Enige maanden la ter volgde zijn be noeming tot hoog leraar aan de Vrije Universiteit, waar aan zijn vader tot die tijd zowel het Grieks als het La tijn met alle hulp vakken doceerde. Hij was de eerste hoogleraar, die in. deze faculteit naast zijn vader werd benoemd. Op 23 Sept. 1904 aan vaardde hij dit ambt met het uit rede over „Het mystiek-religieuze Element in de Griekse Phüologie." Tot aan zijn ver scheiden doceerde hij aan de V.U. Grieks, Griekse geschiedenis, Latijn, Antiquitei ten en Palaeographie. In 1927 bracht de A R. Par ij hem in de gemeenteraad van Amsterdam 1937 deed hij zijn intrede in de Eerste Kamer, waarin hij tot de laatste kiezingen zitting heeft gehad. In deze col leges deed prof. Woltjer zich vooral ken nen als onderwijsspecialist. Sinds 1932 was prof. Woltjer voorzitter van de Onderwijsraad. Hij was ook voor zitter van de commissie van toezicht var de gemeentelijke kweekschool te Am sterdam ei zicht voor onderwijs, curator va van de commissie het lager en voorbereidend Voorts was hij president- het Geref. Gymnasium te Amsterdam. Verscheidene jaren is hij lid geweest van de commissie tot voorbe reiding van de aanwijzing van candidaat. Indische ambtenaren. Van de hand van prof. Woltjer zijn De2500 grotten van Oostenrijk.. (Van i orrespondent). TN OOSTENRIJK zijn op dit ogenblik 2500 grotten en holen bekend, waaronder de „IJsreuzen- wereld" één der groot ste van deze soort in de gehele wereld en de allerkleinste, die slechts een deskundige van een normale inham kan onder, scheiden. Met ontdekking en onderzoek van deze grotten houdt zich de Oostenrijkse Vereniging van Grotorderzoekers be zig, welke dit jaar haar 75ste verjaardag viert. In de practijk van het grotonderzoek zijn het de aangesloten verenigin gen, die de bekende grot ten in kaart brengen en opmeten en die voortdu rend actief blijven in het zoeken naar nieuwe, nog onbekende grotten, holen en spleten. Men windt in deze verenigingen zouiel belangstellende leken als wetenschappelijke voklie- den op alle mogelijke verwante ge bleien Want naast het zuiver ontdek- kingswerk. het zoeken van nieuwe grotten, houdt men zich ook bezig fauna en eigenlijk met alles, wat door nieuwe vondsten licht kan werpen op dit fascineren de gebied onder ons aard de Drakengrot bij Mixnitz en de Salzachofen-grot, die met hun ingang op 2005 meter hoogte waar schijnlijk de hoogstgele gen. door praehistorische mensen bewoonde holen z(jn geweest. In deze zelfde grotten heeft men ook een berenkerkhof ge vonden. waarin talloze skeletten van uolenberen werden aangetroffen. Tot de jongste ontdek kingen behoort een kra tergat bij Weiz. waarin een hal werd gevonden met meer dan driedui zend druipsteenformaties en zuilen hoogte. Tijdens meter i tocht. een omgekomen alpinist te bergen, vond men in het gebied van de Tau- plitzalm ov een oppervlak van 100 bij 150 meter 43 doli nes trechters waarvan er verscheidene meer dan tweehonderd meter diep waren. Eén der grootste expedities na de laatste oorlog was die naar de Geldloch- grot in Oetscher. waar voor een voorbereidings tijd van twee jaar nodig was. In deze grot, waar van de gang 1700 meter lang ij. werd een ijstoren ontdekt. Een schacht werd voor de eerste maal tot de bodem onderzocht. Door deze expeditie, welke zeven dagen duur de, kwam men rot de con clusie dat deze grot (510 meter d ep) vermoedelijk de diepste van Europa is. De speleologie stelt de enthousiaste on ierzoekers voor grote problemen en werpt bekwame bergbe klimmers en geleerden Hoe zwaar d2 to.Hten zijn, bewijst dat men op elke 8 uur gaans in de Taltalgrot zen bii"ilr heeft ingericht, dat alles bevdt eventuele overnach.mg.... verscheidene wetenschappelijke werken verschenen, o.a. de jongste onderzoekin gen over Paulus' rede op de Areopagus en de Christelijke beschouwingen der Oudheid; het Woord Gods en het woord der mensen. Van de Latijnse grammatica van zijn vader heeft hij tal drukken bewerkt. Prof. Woltjer was ridder ln de orde van de Nederlandse Leeuw deur in de orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling zal Woensdag plaats hebben op de begraafplaats te Westerveld. Bewegingsvrijheid voor militairen op 30 April Minister Staf heeft beslist dat aan mi litairen die door deelneming aan de parade op Koninginnedag, op Vrijdag 29 April na afloop van de dienst met bewegingsvrijheid kunnen, in afwijking an de geldende bepalingen bewegings- rij-heid wordt' verleend van het tijdstip af waarop hun dienst in verband met genoemde plechtigheid eindigt tot Dins dag 3 Mei Terugkeer per eerste reis gelegenheid na 6.59, geen D-trein zijnde Nederlander ontwierp Dunste waterdichte horloge ter wereld Het dunste waterdichte armbandhor loge met centrale secondewijzer ter we reld is 6,6 millimeter dik of beter dun erklaart dë heer J. Vos, onder-di recteur van de N V. Koninklijke Neder- landschc Edelmetaal bedrijven te Den Haag. De heer Vos, die zich ten doel heeft gesteld een waterdicht horloge van millimeter dikte te vervaardigen, heeft vorig najaar een eenvoudige op lossing gevonden. De kleine wijzer van het polshorloge is opgenomen in de wij- plaat De ontwikkeling van de con structie van dit horloge heeft vijf jaar geduurd. Men is uitgegaan van een nor aal waterdicht horloge dat ongeveer 9 iljlmeter dik is. Het binnenwerk van het dunne hor loge is 3.6 mm dik. Bij het zoeken naar oplossing om de dikte van de wij zerplaat te verminderen kwam de heer Vos op de gedachte de uurwijzer als draaiend middenstuk van de wijzerplaat laten fungeren. Boelganin voor gesprek op hoog niveau MOSKOU, 23 APRIL Premier Boelganin van de Sowjet- unie heeft Zaterdag te kennen gege ven, dat hij voorstander is van een gesprek op het hoogste niveau (met Eisenhower, Eden en Faure), doch dat hij het vaststellen van een datum aan de Westerse staatslieden over laat. Op de vraag van een journalist antwoordde Boelganin: „Vraag Eisenhower en Eden om de datum. Drie en twintig dominees tegen Parijse accoorden (Van onze kerknieuwsredacteur) Drie en twintig predikanten van ver schillende kerken, pacifisten en niet pa cifisten, en van verschillende politieke richting, hebben zich met een adres ge richt tot de Eerste Kamer, met het drin gend verzoek te voorkomen dat de huns inziens noodlottige bekrachtiging van de Parijse accoorden door onze volksverte- genwoo-diging en regering haar beslag zou krijgen Met blijdschap constateren adressanten, dat de Duitse vakverenigin gen ite'iende een zes millioen leden) een groot deel van de Duitse jeugd, maar vooral ook de mensen van de Duitse Be- HjóenisKerk de herbewapeningsplannen veroordelen. Als enig mogelijk politiek alternatief zien adressanten het door dr Heinemann en ds NiemÖller steeds gepro pageerde: een geiinffieerd, geneutraliseerd en gedemilitariseerd Duitsland. De brief werd o.m. ondertekend door ds R. Boonstra Franeker. ds J. J. Buskes, Amsterdam, ds Adr. Schouten, Hippoly- tushoef en ds K. Strijd, 's-Hertogenbosch. Programma Kjeller kost 16 millioen Ook productie vam plutonium Het Noors-Nederlandse atoominstituut te Kjeller, bij Oslo. zal zijn activiteit voornamelijk op twee punten richten, nl. het werk met zwaar water-drukreaetnra en de productie van plutonium, aldus bliikt uit het program voor de komende vijf laar, dat Vrijdag werd bekend ge maakt. De kosten van hot program worden ge schat op 30,5 millioen kronen (ongeveer zestien millioen gulden). Bovendien is men van plan een instal latie voor kernenergie te bouwen, die een capaciteit van 750.000 kw zal hebben Deze installatie, die nodig is om aan de stijgen de behoeften te voldoen, zal. naar men verwacht, in 1980 zijn voltooid. De productie van isotopen zal aanzien lijk worden vergroot en er zal een in stallatie voor uranium-plutonium worden gebouwd om de Nederlandse en de Noor se reactors van materiaal te voorzien. De kosten hiervan worden op vier tot vijf millioen kronen geschat. Luchtaanvallen in Aljeh Vliegtuigen van de Indonesische lucht macht hebben Zaterdag urenlang grotten in Atjeh gebombardeerd, waar guerilla- strijders zich daar zouden verborgen hou den. Hun roerigheid is de laatste tijd toe genomen. Zweedse koningspaar op wegnaar Nederland Koning Gustaaf Adolf van Zwe den en zijn gemalin, koningin Louise, zijn gisteravond per trein uit Stockholm vertrokken voor hun bezoek aan koningin Juliana en prins Bernhard, dat drie dagen zal duren. Morgenochtend komen zij in Amsterdam aan. Onze telefoto toont de koning bij het raampje van zijn coupé vlak voordat de trein vertrok. Zal de weeldebelasting voor deze artikelen straks worden afgeschaft (Van onze Parlementsredacteur) De regering pleegt, in het belang de handel, wijzigingen in de tabeïlen voor de omzetbelasting pas op het aller laatste ogenblik bij de Sta ten-Generaal aanhangig te maken. Een flinke verla ging van deze belasting immers werkt door in de prijzen en wanneer het pu- biriek reeds geruime tijd tevoren var verlaging op de hoogte is wacht het lie ver met aankoop tot de prijsverlaging is geëffectueerd. Er ontstaat dan een zgn kopersstaking. Hoe korter die kopers staking duurt, des te beter is het voo handel. Daarom heeft minister Van de Kieft ook im de memorie van antwoord bij de belastingwetsontiwerpen (nog) niet willen vertellen, wat hij precies gaat doen met de f28 millioen, die beschik baar is voor het uit de tabel voor het weeldetarief en de tabel voor het tussen- tarief te halen goederen. Merkwaardigerwijze blijkt uit grote publicaties van Philips, dat men rekening houdt rtiet afschaffing van de weelde belasting op radio's en radio-gramo- foons. Meeegdeeld wordt, dat, als de weeldebelasting vóór of op 1 Juli a s. ver valt of om welke andere redenen ook de prijzen van radio's en radiogramofoons worden verlaagd, het prijsverschil aan hen, die een toestel hebben gekocht na 18 Maart jl wordt terugbetaald. Vanwaar deze door een belangrijke In dustrie aangenomen houding, die afwijkt van wat de regering pleegt te doen? Een voudig dit: er is in de radio-tranche reeds een kopersstaking opgetreden, on afhankelijk van de eventuele voornemens op het gebied van de weeldebelasting. Toen minister Zijlstra ruim een maand geleden de kartelafspraak in de radio- handel schorste hééft iedereen blang- Tumult in soosagent moet oog missen Een politic-agent die Zaterdagnacht op verzoek uit de sociëteit Oud Boymans te Rotterdam een Indringer wilde ver wijderen. kreeg van de 32-jarige arts dr W. een cognacglas in het gezicht. De agent is inmiddels geopereerd; hij zal het üoht uit een oog moeten missen. De arts heeft zich Zondag bij de politie ge meld. Vacontie-uitkering voor militairen Militairen van land- en luchtmacht die in werkelijke dienst zijn, zullen elk jaar vacantle-uitkering ontvangen, nl. iedere maand twee procent van het maandsalaris. rijke prijsverlagingen voor radiotoestel len verwacht. Het resultaat is tot nu toe echter alleen maar geweest, dat wel ge- importeerde. maar niet binnenslands ge produceerde radio's goedkoper zijn ge worden. Want de handelsmarges voor ingevoerde radio's schijnen ook na de verlaging nog hoger te liggen dan die voor binnenlandse toestellen. Een nieuwe margebeschikking, speciaal voor laatstge noemde toestellen zou de producent bul ten schot laten en alleen handel tref fen. Uit de publicaties van Philips kan men afleiden, dat er rekening moe gehou den wondt, dat een prijzenbeschikking zal worden uitgevaardigd, die ook de fa brikanten aan banden legt. Natuurlijk is het beter, wanneer producenten en han delaren onderling tot overeenstemming komen over een mogelijke prijsverlaging, zodat ingrijpen van ovrheidswege over bodig wordt De kopersstaking kan op deze wijze het beste doorbroken worden. longen verdionken in Leidschendam Tijdens het spelen op schuiten, liggende aan de Leidse kade te Leld- schendam, is Zondagmiddag de vijfjarige G. Meeuwisse vlak voor de ouderlijke woning in de Vliet geraakt en verdronken. Kameraadjes kwamen vertellen, dat de jongen in het water dreef. Toen hij op het droge gebracht was, kon kunstmatige ademhaling n'et meer baten. WEERBERICHT Zachter De Bilt verwacht tot morgen avond: Vannacht weinig bewol king en plaatselijk lichte nacht vorst. Morgen overdag toene mende bewolking en later mis schien wat regen. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind uit zuidelijke richtingen. Zach ter van vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zon 5.2410.56. Maan op 8.05, onder 00.13 uur. Op 29 April E.K

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1