Mr Kamerlingh Onnes over Europese defensie Kom vooruit bij de Marechaussee! - EK~~j SEBOREX NIEUWE LEIDSCHE COUHANT ZATERDAG 23 APRIL 19SS Navo en Atlantische samenwerking Amerika brokkelt driemaal zoveel in de melk als de anderen samen IN HET KADER van de Leidse week van internationale samenwerking hield mr H. M. A. Kamerlingh Onnes, hoofd van het bureau Navo en Europese defensiezaken van het departement van Buitenlandse Zaken, gis termiddag in het Snouck Hurgronjehuis een inleiding over de Atlantische samenwerking. In het begin van zijn rede, die door eer klein doch aandachtig gehoor werd be luisterd, legde mr Kamerlingh Onnes ei de nadruk op, dat de begrippen NAVO en Atlantische samenwerking niet ward mogen worden. Terwijl de NAVO zich bezig houdt met de krijgskundig* perikelen van de verbonden landen, om vat de Atlantische samenwerking alle contacten, die door de Westelijke mo gendheden in de na-oorlogse jaren onder- ling gelegd zijn. Benelux en Kolen- er staalgemeenschap zijn een levend on derdeel van de Atlantische samenwer king. Zij beogen problemen die de lan den binnen eigen grenzen niet meer kun nen oplossen, gezamenlijk tegemoet te Toen de algemene ontwapening, die volgde na de ineenstorting van Hitler- Duitsland, slechts door Rusland gene geerd werd en Tsjechoslowakije als zelf standige staat ophield te bestaan, staken vijf Westeuropese landen de „staatshoof den" bij elkaar om de wederzijdse veilig heid te garanderen. Verdrag van Brussel Het verdrag van Brussel, dat door vijf landen ondertekend werd, bleek echter niet voldoende om het Westen een strijd macht te bezorgen, die zich met enige kans op succes met 'n aggressor zou kun nen meten. Men berekende dat 14 mil liard dollar per -jaar nodig zou zijn om een dergelijk leger te formeren. Deze som zou de welvaart in door de oorlog geteisterde landen ondergraven en men richtte de blik op Amerika. Het Atlan tisch Verdrag, dat naast Amerika door dertien landen ondertekend werd, was hiervan het gevolg. Op de basis van dit in wezen weinig bindende verdrag is in de volgende jaren een hechte samen werking gebouwd. Machtsverhouding Als men bedenkt dat Amerika wat de fensie en geldmiddelen betreft, driemaal zoveel in de melk te br.okkelen heeft als de overige landen bij elkaar, dan wordt duidelijk, dat de Nato-leidlng enigszins een weerspiegeling van deze machtsver-, houding is. In de hoogste planning-groep zijn dan ook alleen de drie grote mo gendheden vertegenwoordigd. Er is een comité van afgevaardigden van de an dere aangesloten landen gevormd, dat in gezamenlijk overleg zijn mening kenbaar kan maken. Natuurlijk ontstaan er op het Navo- hoofdkwartier in Parijs af en toe span ningen tussen de met de traditie ver groeide Europese militairen en de Ame- kaanse „beginnelingen". Zo heeft menig Frans kolonel zich gestoten aan het feit, dat de chauffeur van generaal Gruen- ther anderhalf maal zo veel in zijn sala riszakje vindt als hijzelf. Dergelijke dis crepanties hebben echter geen enkele invloed op de samenwerking, die ondanks de verschillen in volkskarakter perfect is te noemen. Mr Kamerlingh Onnes be handelde vervolgens de structuur en werkwijze van de Nato. Als laatste punt in zijn toespraak ging spreker dieper in op de buitenlandse politiek van de be trokken staten, die, hoewel in grote lij nen gemeenschappelijk gericht, van in vloed kan zijn op de defensie. Een geanimeerde gedachtenwisseling besloot deze bijeenkomst. Economische integratie In het kader van „de Leidse week" werd giisteravond in „De Lakenhal" een bijeenkomst gehouden voor de vertegen woordigers van de Leidse werkgevers- en werknemersorganisaties. In deze bijeen komst. die slechts zeer matig bezocht wae, sprak de heer D. Roemers, secretaris van het N.V.V., over de Europese economische integratie. De heer Roemers, die van oordeel was, dat de economische en politieke integra tie niet ver van elkander verwijderd lig gen. merkte op, dat het streven naar een Europese economische integratie niet alleen gericht moet zijn op het opheffen der vele belemmeringen, doch tevens dienstbaar gemaakt moet worden aan het zoeken van een formulering voor een ge zamenlijke economische integratie-poli tiek. Rekening houdende met het feit. dat Engeland en de Scandinavische landen er momenteel nog de voorkeur aan geven buiten deze economische coördinatie te blijven, dient een dergelijke integratie tot stand te komen tussen de zes landen, die thans ook deelnemen aan de Kolen- en Staalgemeenschap. Het zal echter nood- Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de dokters Van Alphen, Hartman, Dé Jager, Jasper- se en Wydicks. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waar genomen door apotheek Van Driesum, Mare 110 tel. 20406, en de Zuider apotheek, Lammenschansweg 4, telefoon 23553. zakelijk zijn, dat een dergelijke integratie ook gedekt wordt door een economisch gezag. Richtlijn Hoewel het economisch-verdrag tussen de Beneluxpartners nog niet in kannen en kruiken is men is evenwel een heel eind op weg kan dit ontwerp een richt lijn zijn om te komen tot Europese inte gratie. De heer Roemers besprak uiter aard ook in het kort het door de Neder landse minister, mr J. W. Beyen, geno men initiatief om aan zijn collegae var Buitenlandse Zaken in de andere West- Europese landen concrete voorstellen doen voor een algemeen economis< integratie van Europa in supra-nationaal verband. Een initiatief, dat spreker gewenst leek, vooral na de klap, die de Europese integratie kreeg met de werping (door Frankrijk) van het E.D.G.- verdrag. Volgens spreker is het echter nog zeer de vraag of het klimaat voo: dergelijk initiatief in Frankrijk reeds gunstig is. Tenslotte schonk spreker aandacht aai de strekking van het Indertijd opgesteld! Marshall-plan, waartoe de O.E.E.S, in he leven werd geroepen, en de werking vai de Europese betalingsunie. Na een korte pauze volgde een geani meerde gedachtenwisseling, waarbij de heer Roemens gelegenheid vond op enkele facetten van de integratie nog wat dieper Tekeningen van Paul Citroen en /os Gosschalk Bezienswaardige tentoonstelling in het prentenkabinet "PiE EXPOSITIES, die van tijd tot tijd in het prentenkabinet in de Klok- steeg worden gehouden, plegen geen talrijk bezoek te trekken, maar zijn dit in de regel wèl waard. Zo ook de tentoonstelling, die er op het ogenblik is ingericht en die tekeningen omvat van Paul Citroen overigens geen onbekende bij het meer geïnteresseerde publiek) en Jos Gosschalk. Van Paul Citroen portretten en van Jos Gosschalk landschappen. De porbretten van Citroen zijn van een grote indringende kracht. De geportret teerde „spreekt aan" in de volle beteke nis van deze uitdrukking. Men ziet er een reeks bekende persoonlijkheden, zo als Victor van Vriesland!. IMenno ter Braak. Mari Andriessen en Hella Haase. Maar er is ook een prachtige reeksi meisjes- en vrouwenportretten en er zijn twee zeer mooie portretten van de vrouw de kunstenaar en een zelfportret. Gaande langs deze indrukwekkende reeks merkt men op. dat de techniek van de kunstenaar zich bijna onmerkbaar wij zigt en richt naar de persoonlijkheid, die model zit, dat deze techniek, evenwel óók voortdurend de vaste hand' en het eigen „schrift" van de maker behoudt. Zie bij voorbeeld het spitse portret van Menno ter Braak en de zelfcritiek. waarmee Paul Citroen zich in de spiegel heeft be keken. En daarnaast de bijna mystieke opvatting van het portret van mevrouw Citroen, een portret, gecomponeerd om de magische kracht van de grote, sug gestieve ogen. De landschapjes van Gosschalk zijn .samengesteld" (als men dat zo zeggen mag) uit fijne pennestreekjes, die ogen schijnlijk alleen maar nuchtere notities zijn van kleine waarnemingen. Deze pen nestreekjes en deze waarnemingen samen vormen echter een landschap, dat vol is van, een bepaalde atmosfeer. Men snuift ali het ware het Franse land, de Franse dorpen en ook het oude Parijs, dat Parijs van grauwe, scheve huizen, van rommelig volksleven tussen halve ruïnes. Hoe knap Gosschalk de atmosfeer weet eer te geven, constateert men het best i het ogenschijnlijk zo nuchtere kijkje op kassen in de buurt van Loosduinen. Een onderwerp, dat niets heeft van het afgezaagde romantische 9feer-landschapje en toch vol is van de Hollandse lucht, de Hollandse wind,.het Hollandse licht- Ont roerend zijn in dit opzicht vooral de kijk jes rond Westerbork. het beruchte Ne derlandse doorgangskamp voor Joden. Deze gezichten op Westerbork dateren uit 1944 en men huivert bij het zien een lichte rookkolom, scheef uitwaaiend over het kamp tussen de moerassen dit verlaten veengebied, bij het aanschou wen van de zielige opeenhoping van rijen armoedige woonwagen tj es, de laatste echte woonplaats van ten dode opgejaag de zigeuners en zwervers. De tentoonstelling is iedere werkdag te bezichtigen -tussen twee en vijf 's middags tot en met 28 Mei a.s. C. Th. R. Christen-vrouwen hielden jaarvergadering De afdeling Leiden van de Ned. Chris ten-vrouwenbond hield gisteravond in het gebouw Rehoboth de jaarvergadering onder leiding van mevr. G. Houwing- Ooststra. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mevr. M. van Loon-Van den Dool, bleek onder meer. dat het ledental met 7 is teruggelopen tot 185. Er werd daarom een propaganda-commissie be noemd ten einde nieuwe leden te wer ven. De penningmeesteresse, mej. W Boehmer. kon een batig saldo melden Dc bestuursverkiezing vindt volgende maand plaats. Het verdere gedeelte van de avond werd door de leden gevuld met decla maties, een schimmenspel en een verlo ting van de goederen van het Magdale- nafonds. Bezoldiging politie Staatsblad 155' bevat een Kon. besluit! tot herziening van de bezoldiging van de ambtenaren van het korps rijkspolitie enl de gemeentepolitie. Voor hen is hei leven vaak spannender dan een boek! Marechaussee zijn is een vak met boeiende facetten. Waar speurzin en energie, doortastendheid en tact vereist zijn in het landsbelang, daar vindt men de marechaussee. Bij het Koninklijk Paleis, op vliegvelden en bij militaire escortes en bij regeringsgebouwen verricht hij zijn taak in een leven dat vaak boeiender is dan een boek. TUSSEN DE BLADZODEN Dit is iets voor UEr bestaat nu weer kans om toe te treden tot dit Keurkorps. Eisenleeftijd 18-25 jaar, geen bril dragen, lengte tenmin ste 1.75 m. Voldoet U daaraan, gaat U dan eens praten met een Brigade-Commandant van de Koninklijke Mare chaussee. U kunt ook schriftelijke inlichtingen verkrijgen bij de Sectie Personeelsvoorziening van het Ministerie van Oorlog, Grote Marktstraat 40, Den Haag, Tel. 182290. Tekort aan arbeidskrachten gaat meer en meer klemmen leugdbemiddeling zal vooralsnog het zorgenkind blijven Het aanbodcijfer op 16 April 1955 ver toonde wederom een daling, namelijk van 560 tot 515, t.w. 425 als geheel werkloos ingeschrevenen en 90 bij objecten voor aanvullende werken geplaatsten. Vooral bij de sectoren bouw- en landbouwbe drijven kwam de afneming tot uiting, ook in andere sectoren nam de acti- toe, waardoor goede plaatsingsre sultaten werden geboekt. Een verheugend verschijnsel ^is voorts, dat de verschillen opzichte van het overeenkomstige tijdstip in 1953 en 1954 beduidend zijn, niettegenstaande een natuurlijke aanwas der beroepsbevolking. De voordelige ver schillen bedragen, namelijk 1155 en 625, hetgeen wel een bewijs is van de uiter mate gunstige conjunctuurgesteldheid. De vraag bleef vrijwel gelijk en heeft )or bijna 50 procent betrekking op jeug digen, terwijl voorts in bijna alle be drijfstakken plaatsingsmogelijkheid aan wezig is. Zelfs doet zich in enkele be drijfstakken, o.a. de metaalindustrie en de textielindustrie, een tekort aan ar beidskrachten gevoelen. Intensief wordt gezocht naar middelen, welke kunnen lei tot een bevredigende oplossing van probleem. Het zal evenwel duidelijk zijn, dat het e zaak is, de sp markt weg te i Jeugd Het aanbod van jeugdige arbeidskrach ten, 15 t/m 18 jaar, bleef zeer miniem, ter wijl de vraag nog iets toenam. Hieruit volgt, dat nog steeds de jeugdbemiddeling het zorgenkind is en vooralsnog nog zal zal blijven. Dit neemt echter niet weg, dat diverse malen zeer goede resultaten worden geboekt ten aanzien van de be- roepenvoorlichting. Hierdoor kunnen ver schuivingen plaats vinden, welke niet al leen de jeugdigen, maar het bedrijfs leven ten goede komen. Door middel van het avondspreekuur (Donderdagavond van 7 tot 8 uur) worden contacten gelegd, welke zij het niet steeds direct dan toch op lange termijn vruchten afwerpen. Vrouwen Het aaqbod van vrouwelijke arbeids krachten nam iets af, t.w. van 110 tot 100. De vraag daalde eveneens, hetgeen een gevolg is van het voldoen van een aantal ingediende aanvragen met jeugdigen, die de Aprilscholen verlieten. Overigens bleef het beeld, dat de arbeidsmarkt ten aanzien van vrouwelijke arbeidskrachten vertoon de. gelijk aan dat van de laatste weken, namelijk een groot tekort aan huishoude lijk personeel en daarnaast een niet on aanzienlijke behoefte aan administratief personeel (typistes en steno-t.ypistes) en een aanhoudende vraag om arbeidskrach ten voor de textielbranche in haar geheel. Verder bestaan in vrijwel alle bedrijfstak ken plaatsingsmogelijkheden. Ds Van Rongen naar Tasmanië Ds G. van Rongen, predikant van de Geref. Kerk (onderh. art. 31 K.O.) te Leiden heeft het beroep naar Launces- ton, Tasmanië, aamgenomen. Manon van de bronnen, waardevolle film van Franse bodem Er zijn mensen, die menen dat film op z'n hoogst wat ontspanning kan brengen, maar daarmee is het dan ook wel afgelopen. We zijn dan wel benieuwd wat zij zullen zeggen van Manon van de bronnen, de Franse film die deze week in Casino draait. Ons dunkt dat het toch moeilijk te ont kennen zal zijn, dat hier een filmwerk van grootse allure is gemaakt, een kunstwerk van de eerste orde en, wat meer zegt, met een zeer positieve inhoud. 'Het verhaal van Manon van de bron nen speelt in de Provence, een wild en woest land, waar de dorpjes in de bergen zijn neergestrooid als weggeworpen brok jes menselijk leven. Aan de schrale bo dem ontworstelen de dorpelingen wat schaarse gewassen. Zjj zijn volkomen af hankelijk van de waterbronnen, die op verborgen plaatsen ontspringen. Manon is de dochter van een boer, die als vreemdeling gebukt ging onder de stugge afweer van de dorpelingen tegen een indringer. De bron van de boerderij is door een dorpeling, die de hoeve zelf in bezit wil hebben, verstopt en de boer derij gaat, ten koste van veel menselijk leed, in zijn handen over tegen een zacht prijsje Maar Manon ontdekt het geheim van de bron en net als in het dorp een nieuwe fontein wordt geopend stokt de watertoevoer. De film houdt zich voornamelijk bezig met de reacties van de dorpelingen op het opdrogen van hun levensader. Een ingenieur van Waterstaat brengt slechts onbegrijpelijke technische termen, maar geen oplossing. Het hoogtepunt in de film vonden wij de preek van de pastoor, die zijn parochie striemt om haar har teloosheid, achterbaksheid, gebrek aan naastenliefde. Door de hele film heen demonstreert regisseur Marcel Pagnol, lid van de Academie Fran^alse, zijn af keer van het alleen maar vertellen in beelden. De camera is vaak statisch op gesteld en het woord krijgt alle nadruk. Maar wat voor een wooro! Die preek in de dorpskerk duurt een kwartier, maar zelden hebben we in wat voor film ook een boeiender episode kunnen ontdekken. Natuurlijk, ln dit Roomse land open baart het geloof zich op een andere wijze dan wij gewoon zijn. Maar ieder zal toch kunnen instemmen met de waarheid van de woorden van deze mensen kennende pastoor, dat de Heer de grootste won deren in mensenharten bewerkt. Het zou ons te ver voeren ook maar een poging te wagen de prachtig ge typeerde rollen in deze drie uur duren de rolprent te schetsen. (Men lette op de aanvangsuren). Voldoende zij, dat Jacqueline Pagnol', vrouw van de regis seur, een zeer levende Manon geeft, en Raymond Pellegrin ditmaal niet 'een schurkenrol heeft, maar de figuur van de eerlijke onderwijzer gestalte geeft. Het Bed Het filmverhaal, dat In Trianon te horen en te zien is, bestaat uit vier delen. Elk deel speelt zich af om een bed. Vier mannen, een taxi-chauffeur en zijn drie passagiers, kunnen wegens mist niet ver der en komen tenslotte terecht rondom de warme kolomkachel van een sein- wachtershuisje. Ze nodigen elkaar uit om op het enorme bed, dat er staat, een tukje te doen. Maar niemand is moe en dan gaan ze om de beurt een verhaal vertellen over Iets, wat ze ln het ver leden beleefden en waarin een bed een belangrijke rol speelde. De eerste twee verhalen zijn niet ongeestig, al zouden er bepaalde bezwaren tegen zjjn aan te voeren. De laatste twee zijn echter vrij wel geesteloos. Voorzover ze niet geestig zijn, zijn ze banaal. De leeftijdsgrens voor deze film, 18 jaar, had men voor deze keer gerust met enkele Jaren mogen verhogen. In Rex geeft men deze week een In dianenverhaal, dat nu eens niet een logsgeschiedenis weergeeft, maar moeite die het kost de vrede te hand haven Luxor prolongeert het charmante werk Désirée, terwill Lido de bezoekers nog een week laat „genieten" van de aan trekkelijkheden der pseudo-Byzantijnse Teodora. Roos staat slordig! Roos is onaangenaam en geeft 'n' onverzorgde Indruk. Roos Is ook 'n waarschuwing: Haaruitval dreigt! Seborex. de haar-tonlc van Zwartkop verschaft de ondervoede hoofdhuid nieuwe voedingsstoffen (Thlo- 1 horn) Snel vcrdwltnen roos en leuk U krijgt nteu Geen last van roos Standaard flaco De eerste j~)E EERSTE bewoners van de 329 nieuwe huizen in het Noorden van Leiden hebben dezer dagen hun woning betrokken. Ze zijn er zeer gelukkig mee! Mevrouw C. van Egmondvan Duist, Albertine Agnesstraat 8, is wel licht de gelukkigste van deze mensen, want zjj heeft in haar nieuwe huis reeds het leven geschonken aan een welgeschapen dochter. Anja, die zeven pond weegt. Zij is het eerste kind, dat in Noord* III geboren werd. De familie Van Egmond is gekomen uit de Schimmelstraat, waar ze over een huiskamer en één slaapkamer be schikte, veel te weinig voor een gezin met al drie kinderen. Nu hebben ze een huis met drie slaapkamers, voor zes personen. Ze zijn echter al met z'n zessen, zodat het zeker niet is uitge sloten, dat ze nog eens in een grote gezinswoning terecht komen. Maar voorlopig zitten ze daar goed, met vóór zich de mooie nieuwe school en links een prachtig uitzicht over weiland en volkstuinen naar de Zijl. Jong leven in nieuw huis Voorbereiding yO ZULLEN al die bewoners van de Albertine Agnesstraat hun eigen verhaal hebben. In één ding zulten zij overeenkomen: dat het nieuwe huis voor hen een uitkomst is. De mensen op het bouwterrein worden meerma len wat lastig gevallen door toekom stige bewoners, die wel eens willen weten, hoe ze er bij komen te zitten en niet het geduld kunnen opbrengen om te wachten tot ze de sleutel krij gen. We zagen op het nog maar nau welijks aangelegde trottoir van een nog niet voltooid blok een kinder wagen staan. „Kijk, daar zit er weer een binnen!", zei een bouwer. Begrij pend liep hij door, hoewel het officeel niet mag. Het is een verhaal apart, hoe mensen zich voorbereiden op hun intrek in een nieuw huis. Zestig jaar in hout "\7"OOR de heer D. D. Noordman is het vandaag feest. HU herdenkt namclUk, dat hy zestig jaar geleden op de houtmolen van zjjn vader aan de Haagwcg op bescheiden wUze als hout handelaar zyn loopbaan begon. De heer Noordman werd in het jaar 1880 ln de Sleutelstad geboren. Toen hü veertien jaar was, werd hU in het be- drüf opgenomen. In het begin van de eerste wereldoorlog werd hU mede firmant, nadat was gebleken, dat de jonge Noordman voor zUn werk uit het juiste hout was gesneden en hjj op verschillende reizen door Europa zün handels- en warenkennis had ver groot. De nog vitale jubilaris bezoekt nog elke Maandag de Amsterdamse houtbeurs. ZUn ideaal is het herstel van de oude molen aan de Haagwcg. Studentenhaver O? EEN Leids feestje werd stu dentenhaver gepresenteerd. Vroeg kleine zus: „Hè mams, krijg ik ook nog wat van die ge droogde boerenjongens"!" Drieling vijf jaar T^EN Leidse drieling wordt Woens dag vijf jaar. Het zijn Leny, Kees en Wil van der Steen en ze wonen Leemansstraat 18. Vijf jaar geleden heeft hun foto al in de krant gestaan, toen ze onze stad nog maar juist de eer hadden aangedaan, binnen haar muren als drieling ter wereld te komen. Intussen zijn ze voorspoedig opgegroeid. Vader en moeder Van der Steen kost het uiteraard geen moeite om de beide jongens uit elkaar te houden, maar thans worstelen de on derwijzeressen aan de kleuterschool dagelijks met dit probleem. Mevrouw Lis&ese organist TTIT DEN HAAG bericht men ons goed nieuws over een Jonge orga nist uit Lisse, de 24-jarlge Simon de Zee. Met de 19-jarige Hagenaar Piet Balyon werd Simon de Zee uit zeven jonge orgelstudenten gekozen om een openbaar orgelconcert te geven in de St Jacobuskerk aan de Parkstraat. Het orgelconconrs was georganiseerd door Artifex, een actieve stichting, die zich speciaal bezig houdt met het orga niseren van orgelavonden ln Nederland en België en daardoor soms tot belang- rUke uitwisselingen komt. Plet Post, Jan Schmitz en Jan W. van Spronsen hebben de zeven aankomende organis ten gekeurd en de twee door dc jury uitverkorenen zyn beiden Protestant. Ze traden op voor een vrü groot audi torium. Het spel van Simon de Zee, uit de school van Jacob BUster, wekt goede verwachtingen. Met name ln technisch opzicht presteert de Jonge Lisscnaar al heel wat. Klassiek J^AATST HEEFT, zegt men in Wemeldinge, Een hond het Air van Bach staan zingen. Daar dit ook hier een novum scheen, Zond men er toen een raadslid heen. Die is hiermee teruggekomen: ,,'k Heb 't Air van Bacchus waargenomen". Van der Steen is dankbaar voor, dat deelte van de dag de zorg over het levenslustige drietal van haar ovef- Waarom we een foto wilden maken, was de drieling niet recht duidelijk. Maar ze poseerden geduldig en vonden het toch eigenlijk wel leuk. Misschien komen we ter gelegenheid van hun tiende verjaardag weer eens een be zoek brengen. We hopen dat het kan. Verkeerd gedresseerd yELFS PASQUINO suft wel eens. De grote waakhond van De Tele graaf blafte en beet even vaar Leiden zonder dat er enige aanleiding toe was. „Leiden schijnt ernstig van plan de opdracht voor een Rembrandt- monument aan een (beroemde) bui tenlander te verstrekken", schreef LUSTRUM-DRIELING Pasquino. En ook nog: „Ik geloof, dat Leiden een historische blunder gaat maken, wanneer het de hulp van een buitenlands kunstenaar inroept om een groot Nederlands kunstenaar te eren". Mogen we Pasquino er op wijze, dat Leiden niets van plan is en ook geen hulp gaat inroepen? Er is een nationaal comité, dat Leiden een mo nument wil aanbieden. Een Rem brandt-monument, gemaakt door een Nederlands óf door een buitenlands kunstenaar. Wij hopen, dat de op dracht aan een Nederlander zal wor den gegeven. Het zou ons erg teleur stellen als dat niet het geval was. Maar mocht de opdracht wèl aan een buitenlandse kunstenaar worden verstrekt, dan kan Pasquino, of iemand anders. Leiden daarover moei lijk een verwijt maken. Hij adressere Agenda van Leiden Burcht, 5.15 uur: Sint Jorisdag N$d. Padvinders, strijken der vlaggen; Mare- kerk, 6 uur: Padvindersdienst o.l.v. oübaa» ds P. W. Spruyt van Amsterdam, Kleine Burcht, 3half 5: Leidse accor deonvereniging „Accordanto" receptie eerste lustrum; grote stadszaaL 8 uur: ju bileumuitvoering. Schouwburg 8 uur: Litterls Sacrum met „In Londen slaat een huis". Antonlusclubhuis. 8 uur: personeelsver eniging S.R.O., Het geheim van dr Spencer. Clubgebouw Oosterkwartier, 8 uur: to neelgroep „Ons Genoegen" met „Kee". Oegstgeest, Springveld (Laan van Oud-Poelgeest), 9 15 uur n.m.: Sint-Jorls- herdenking bij kampvuur (oud-padvin ders). Voorschoten. Chr. Belangen, 8 uur: A.T.V.V. met „Als 'n kwartel". Maandag Schouwiburg, 8 uur: Haagsohe Comedie met „De Derde" van Andrew Rosenthal. Stadsgehoorzaal, half 8: Chr. gymna stiekvereniging „Jahn", uitvoering (eer ste avond). Dinsdag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Consultatiebureau Rijngburgerweg 70, half 4half 5: Leidse vereniging tot be strijding der tuberculose, receptie gou den jubileum; foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: herdenkingsavond. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „De Derde" van Andrew Rosenthal. Stadsgehoorzaal, half 8: Chr. gymna stiekvereniging „Jahn", uitvoering (twee de avond). Rijksmuseum van oudheden, 8 uur: prof dr L. Keimer (Cairo) over ,.Le sycomore dans l'Egypte ancienne". De Doelen, 8 uur; Genootschap Neder land-Engeland, spreker John Money. Anitonius-clubhuis, 9,15 uur: K. en O.- filmstudiekring, „The General" met Bus ter Keaton. )egstgeest. Montessorischool Loul- de Colignylaan, half 3: opening ten toonstelling „De vrouw en haar gezin tijdens bezetting en bevrijding". schoten, Grote Vink, 8 uur: toneelvereniging ..Leidseweg Noord", „Hyena's van de grens". Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum. Mare 110, tel. 20406, en de Zuifler-apotheek, Lammen schansweg 4, tel. 23553. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, 10—5 jr: Japanse kleurendruk - houtsneden Kunisada (tot 15 Juli). Prentenkabinet, 2—5 uur: tekeningen Jos Gosschalk en Paul Citroen (tot 28 Mei). Gezellige familie-avond van D.E.L. In de Burcht hield het t.b.c.-fonds van het C.N.V., „Draagt Elkanders Lasten", gisteren een familieavond. De heer C. J. Clttert, voorzitter van het fonds, heette in het bUzonder welkom zuster Van der Mculen uit Utrecht en de heer De Weger, de administrateur van D.E.L. tragi-comcdle, „VrUgczellcnparadU*" geheten, werd opgevoerd door de Chr. ïclteer- en toneelvereniging „Zonne- ende" te Amsterdam. Tussen de bedrijven van dit spel door sprak zuster Van der Meulen een propa gandistisch woord. Het bezit van een goe de gezondheid moet ons zeer veel waard zijn. merkte zij op. anderen liggen vaak reeds heel lang ziek. Men kan het fonds D.E.L. steunen door het aanvragen van busjes. Harteiyk meeleven met de nood van anderen Is een grote deugd. Tot slot las zij een gedicht voor van een patiënt uit het Katwijkse zeehospitium, die ge- oezen de inrichting mocht verlaten. Dit gedicht droeg tot titel „Verlangen van een t.b.c.-patiënt". De Amsterdamse tonelisten hebben zich verdienstelijk van hun taak gekweten, maar we moeten hierbij aantekenen, dat de regisseur gerust wat meer ln het stuk had mogen schrappen. Er waren talrijke uitdrukkingen te horen, die ln dit milieu beslist niet thuishoorden. De heer Van Cittert sloot met een dankwoord. De me dewerkers kregen een aardige attentie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3