Jlicuwc £riitsrl)e (tfimrant Twee delegaties waarschuwen tegen het communisme Prol. Einstein in de V.S. overleden Reacties Kroonprinselijk wapen voor Prinses Beatrix Accoord Tunesië Koningin en prinsessen terug in Nederland DINSDAG 19 APRIL 1955 BUREAUX; Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 3144L Poetrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIÊN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. f. ENSERINK CHRISTEU1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstieken Zes en dertigste jaargang No 10323 .Stanteartlc* It gfirttrvro man hert In fegfienspott" Programma 5 Mei nu definitief DE CONFERENTIE TE BANDOENG Dr Romulo (Philippijnen) ziet nieuwe super-dictatuur (Bijzondere correspondentie) DE AFRO-AZIATISCHE conferentie te Bandoeng heeft in de loop van haar eerste dag de volgende, gewijzigde agenda goedgekeurd economische samenwerking, culturele samenwerking, wereldvrede, de rechten van de mens en zelfbeschikkingsrecht. De onderwerpen atoom wapens en atoomenergie voor de vrede zullen onder de meer algemene agendapunten worden behandeld. Vandaag kwamen dr Romulo (Philip pijnen) en premier Ali van Pakistan aan het woord. Vandaag werd hier algemeen verwacht dat ook de tweede dag der conferentie geheel in beslag zal worden genomen door redevoeringen van de delegatielei ders. Daarna komt men verder in be sloten vergaderingen bijeen. Reuter: Tsjoe En-lai, de Chinese pre mier en minister van buitenlandse zaken, zal dezer dagen met Krishna Menon (India) afzonderlijke besprekingen begin nen over de kwestie-Formosa. Voorts gaat het gerucht dat de uitnodigende Co- lombolanden vetorecht voor alle 29 dele gaties voorstaan. Dit zou echter tot ge volg hebben dat de conferentie bijna on mogelijk tot definiteve besluiten kan Tegen communisme Reeds op de middag van deze eerste dag is gebleken, boe verschillend som- m'ge delegaties ten opzichte van bepaal de onderwerpen staan. De kwestie- Palestina bijvoorbeeld werd door premier Nasser van Egypte zoveel mogelijk op geblazen met Woorden als „aggressor" en „verwoester". De Iraakse afgevaardigde. Jamali, echter viel zowel Israël als de Arabische landen aan met de verklaring, dat zij kennelijk geen van beide oprecht naar vrede in dat gebied streven. Ook Jordanië vroeg bespreking van de Palestijnse kwestie en Irak verzocht be handeling van de kwesties Tunesië en Marokko. Premier Kotelawala van Cey lon deed een beroep op de conferentie, te bemiddelen tussen communisme en anti-communi6me INCIDENT incident voor. dat de lijfwachten van de communistisch-Chinese pre mier Tsjoe En-lai wel een slapeloze nacht moet hebben bezorgd. Op het ogenblik dat president Soekarno sprak over het „gevaar van de vrees", klonk er een harde knal. Agenten van de veiligheidsdiensten der verschillende delegaties sprongen overeind en enige minuten heerste er opwinding in de con ferentiezaal. De rust keerde weer toen enige delegatieleden beduidden dat de flitslamp van een persfotograaf'was ont ploft Herdenkingsbijeenkomst Prins Bernhard spreekt 4 Mei in Ridderzaal Z.K.H. Prins Bernhard zal de hoofd rede uitspreken tijdens de nationale her denkingsbijeenkomst, die onder auspiciën van de Commissie Nationale Herdenking op Maandag 4 Mei, 's middags 3 uur in de Ridderzaal te Den Haag zal aan vangen. Nu de Prins zich hiertoe bereid heeft verklaard, heeft mr G. J. van Heuven Goedhart, de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties, die aanvankelijk mede als spreker was aangezocht, zich teruggetrokken opdat de volle nadruk op het woord van de Prins, der Nederland valle. Ook H.M. Koningin Juliana zal op de bijeenkomst, -die zal worden geopend door professor P S. Gerbrandy, aanwezig zijn .Het geheel zal muzikaal worden omlijst. C.P.N.-leiders vragen strafvervolging De communistische leden van de Tweede Kamer S. de Groot. G. Wage naar en H. Gortzak, en het lid van de Eerste Kamer tevens lid van de Raad van Amsterdam, de heer J. Brandenburg, hebb.en zich met een schrijven gewend tot de officier van Justitie te Amsterdam naar aanleiding van de arrestaties en verhoren van leden van het Amsterdam se overheidspersoneel. Zij zeggen daarin van mening te zijn, dat in de Nederlandse rechtspleging sta king, ook van overheidspersoneel, niet strafbaar is. Zij verklaren zich volledig solidair met de gearresteerde personen en verzoeken de officier, indien hij een en ander in strijd met de wetten zou achten, ook tegen hen een justitiële ver volging te doen instellen. Hiermede ho pen zij juridische klaarheid te ver schaffen De Geref. Meisjesbond en de Jonge- lingsbond hebben een commissie inge steld, om leiding te geven bij het werk van deze verenigingen. Voorzitter van deze Commissie voor de Geref. Jeugd verenigingen is de heer J. de Smit te Goes, secretaris de heer H. D. W. Boven te Amersfoort Voorts vroeg dr Romulo zich af: „Vech ten wij alleen om onze herwonnen vrij heid weer te verliezen aan heersers onder onszelf die de macht in handen nemen en ons knechten?" Ook premier Mohammed Ali van Pa kistan waarschuwde, de deur niet open te zetten voor meuwe en nog verradelij- BANDOENG. 18 APRIL vormen van imperialisme, die als vrijheid vermomd zijn. Hij somde zeven beginselen op die noodzakelijk zijn voor de vrede, met inbegrip van het recht op individuele of collectieve zelfverdediging. De gedelegeerde Takasaki van Japan plaatste zijn land op één lijn met de lan den die de Ver. Naties wensen te zien als het voornaamste wereldorgaan ter bevordering van de vrede. De wereld be vindt zich thans op een kruispunt van wegen en moet kiezen tussen kernwapens en vrede, aldus Takasaki, Noch Tsjoe En-lai, noch Nehroe applaudiseerden toen Takasaki ophield met spreken. Nehroe verliet de zaal. terwijl de Japanner naar zijn plaats terugkeerde. Op uitnodiging van premier Kotelawala (Ceylon) zullen de vijf Colombo-landen Donderdag a.s. bijeenkomen om de kwes tie-Formosa te bespreken, zo verneemt ZONDER het communisme met name te noemen, spraken de Philippijnse afgevaardigde dr Romulo en premier Ali van Pakistan zich in felle bewoordingen tegen deze ideo logie uit. Dr Romulo waarschuwde de niet-com- munistische delegatie zich niet blindelings over te geven aan „een nieuw soort super barbarisme, een nieuw soort super-lmpe- rialisme en een nieuwe supermacht. „Er is een weg die sommige landen hebben gekozen en die zich als een mo gelijke keuze voor de overigen van ons voordoet. Dit is de weg welke naar de totale ommekeer leidt via de totale macht, via het uitgesproken dictatorschap en het met geweld inzetten van mensen en mid delen om bepaalde doeleinden te bereiken Bovendien de strenge contróle op gedach ten en uitingen, de medogenloze onder drukking van de oppositie, de algehele contróle op net menselijk leven in elke sfeer, uitgeoefend door één enkele strenge Professor Albert Einstein was groot geleerde en bovendien een groot kindervriend. Toen kinderen van verplaatste personen hem bezochten voelden ze zich al heel spoedig op hun gemak Als zij meerderjarig wordt (Eigen bericht) OP 31 JANUARI 1956 wordt Prinses Beatrix achttien jaar en krachtens de grondwet is zij dan meerderjarig. Er ligt nog wel een wetsontwerp tot wijziging van de grondwet, waarin wordt voorgesteld dit meerderjarig worden te verschuiven tot de 21 -jarige leeftijd, maar het voorlopig verslag in de Tweede Kamer was dermate afwijzend, dat het voorstel reeds enige jaren onbehandeld is gebleven. Hoewel Nederland niet de officiële titula tuur „Kroonprinses" kent, is het de bedoeling dat Prinses Beatrix een over PARIJS, 18 April. DE FRANSE en Tunesische rege ringen zijn het eens geworden over de wijze waarop het zelfbestuur voor Tunesië zal worden geregeld. Premier Faure heeft gisteravond het Franse kabinet van het bereikte ac coord op de hoogte gebracht. Naar aanleiding van dit accoord hëb- nieuw wapen gaat voeren, dat gelijk is i prinsen (Prinsen van Oranje). Het wapen dat H.K.H. op het ogenblik samen met de drie andere prinsessen heeft, bestaat uit vier kwartieren, d. dat het in vier vakken is verdeeld, het eerste en vierde kwartier prijkt het Rijkswapen (de Nederlandse Leeuw), ter- in het tweede en derde kwar- jachthoorn ziet, goud van gesnoerd en geopend van keel. Op het snijpunt van de vier kwartieren een hart- schild, voorstellende de Llppische t dat van de vroegere Kroon 1 ot Voor de vijfhonderdste keer vertrok gisteren van Schiphol een toestel van de K.L.M. met emigranten. De bestemming van de landverhuizers was ditmaal het Afrikaanse Rhodesia. Omdat het een bijzondere vlucht was poseerde de president-directeur, de heer I. A. Aler, met de passagiers voor de machine WAPEN VAN DE PRINSESSEN VAN ÖRANJE-NAS5AU VOLXÏEN HET KON. BF.3L. VAN van Prins Bernhard. Dit wapen werd vastgesteld bij K.B. van 18 Februari 1938. Het nieuwe wapen dat Prinses Beatrix waarschijnlijk het volgend jaar krijgt stemt overeen met het Kroonprinselijke wapen, vastgesteld bij K.B. van 10 Juli 1907 Staatsblad 181, dat in de plaats kwam van het K.B. van 24 Augustus 1815 Staatsblad 46 met dien verstande dat ruitschild zal worden gebezigd, hetwelk in de heraldiek gebruikt pleegt te worden voor een ongehuwde vrouw. Dit wapen is ook gevierendeeld. Het eerste en vierde kwartier dragen het Rijkswapen (de Nederlandse Leeuw). Het tweede en derde kwar tier is elk weer gevierendeeld. Hier van dragen 't eérste en vierde kwar tier een schuinbalk van goud op een achtergrond van keel (het wapen van het graafschap Chalon). Het tweede en derde kwartier in goud een jachthoorn van azuur, ge- Nieuw R.fl.I.-gebcuw over 4 jaar klaar Op het gisteren in Amsterdam gehou den suikerbanket, ter ere van de derde Internationale Suikertentoonstelling in het Amstelhotel aangericht, heeft bur gemeester ö'Ailly de belofte afgelegd, dat over drie jaar, als de vierde suiker expositie zal worden gehouden, het nieuwe R-A.I.-gebouw gereed zal zijn. Prins ging naar Milaan om autofabriek te zien Gisteravond arriveerde op het vlieg veld Soesterberg de regerings-Dakota waarin zich Koningin Juliana en de jongste twee Prinsessen bevonden. Om precies kwart over zeven 's avonds raak ten de wielen van het vliegtuig Neder landse bodem. De Zwitsers-Oostenrijkse vacantie was ten einde. De koninklijke auto reed daarna snel naar het paleis Soestdijk. De Prinsessen Beatrix en Irene waren in Zurich aan boord van de Willem van der Velde, een Convair-lijnvliegtuig van de KLM, gestapt. Tezamen met de heer C. Seesink, hoofd veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis. werd de terugtocht uit Zwitserland gemaakt. Even over ne genen streek de machine neer op Schip hol. waar dc heren W. F. K. Bischoff van J. F. Jansonius, en. namens de directie van de KLM, de heren C. C. Steensma, Van der Beek en Slotemaker de Bruine ter begroeting aanwezig waren. Toen de landingstrap was voorgerold en even later de deur van het vliegtuig werd geopend, verschenen de beide oud ste prinsessen lachend op het kleine plat form. Het was haar aan te zien, dat de Zwitsers-Oostenrijkse lucht haar goea had gedaan. Het oponthoud op Schiphol duurde slechts enkele minuten, want de hofauto stond vlak bij het vliegtuig gereed om de kroonprinses en haar oudste zusje naar Soestdijk te brengen. Prins Bernhard is van Klosters naar Milaan gereisd. Daar zal hij een bezoek brengen aan de bekende Ferrari-auto- fabrieken. Parlor orer het menselijk denken in de wetenschap der psychologie het begrip conditionele of voorwaar delijke reflex ingevoerd, waarmee wordt bedoeid bepaalde reactie van gediende prikkel. Een bekend voorbeeld hier van is het volgende. Een hond wordt een stuk vlees voorgehouden en tegelijkertijd Iaat men een belletje klinken. Zo dra de hond het vlees ruikt en ziet, gaat hij wa tertanden, dat wil zeggen, zijn speekselklieren ko men sterk in actie. He~- haalt men dit een aantal malen, en laat men daar na alléén het belletje klinken, zonder de hond het vlees voor te houden, dan zal hij niettemin wa tertanden. Dit nu is de z.g. voorwaardelijke re flex, een physiologische verrichting, welke zich uitsluitend voordoet na ontvangst van een be kende prikkel. Twee Engelse artsen, dr Roscoe Clarke en dr Leonard Crome, heb ben kortgeleden Pavlov's laboratoria in Koltushi by Leningrad bezocht en iets gezien van het expe rimentele werk, dat daar thans in aansluiting op Pavlov's ontdekkingen wordt verricht. Er zijn laboratoria voor onderzoek van de voor waardelijke reflex zowel bij dieren als b\j mensen. Het is mogelijk gebleken, denheid van voorwaarde lijke reflexen te ontwik kelen en deze te koppe- En de wereld draait de aangeboren rdelijke re flexen. Hieruit heeft men de conclusie getrok ken. dat „geestelijke ac tiviteit uitsluitend be staat uit complexe rela ties tussen reflexen van de ene of andere soort." - die t gezet met andere dieren tonen aan dat een dier, dat een bepaalde voor waardelijke reflex heeft verworven. deze op rijn nageslacht kan overdra gen, althans, de capaciteit om haar te verwerve niet de reflex zelf erfelök is geworden. Andere ex perimenten zijn geba seerd op de mogelijkheid om het temperament van dieren te veranderen, speciaal van honden (Pavlov deed bijna al zijn proeven met honden). De artsen geven geen verslag van een bezoek aan het laboratorium voor onderzoekingen by rlmenteert op het gebied van slaap-therapie en maagzweren. Ook zijn zij in hun verstag, dat in het Ejjgelse medische tijdschrift „The Lancet" werd gepubliceerd niet Ingegaan op de invloed van Pavlovs leer op ge bieden van opvoeding of maatschappelijke organi satie. Toch zouden deze leer stellingen, in hun nog speculatieve vorm, wel eens ten grondslag kun nen liggen aan veel van de Russische gedachten over menselijke wezens en hun relaties tot elkan der. Pavlov zou daarmee een betekenis krijgen, welke ver uitgaat boven zijn alleen maar radicale theorieën." de Franse ambtenaren in Tunesië staking van 24 uur besloten. De vereenkomst zou n 1. de bepaling be vatten, dat bij benoemingen aan Tune- siërs de voorkeur zal worden gegeven boven Fransen- De Tunesisohe regering heeft de sta king een politieke actie genoemd dreigt met disciplinaire maatregelen. Dr Kurt Herstmann, vice-president van het Westduitse genootschap vooi mografische studiën, zal de Indonesische regering bijstaan als adviseur voor bevol kingsvraagstukken, aldus AP. snoerd en geopend van keel, besla gen van zilver (het wapen van Oranje). Op het snypunt van de klei ne kwartieren, dus in het midden van de grote kwartieren II en III is een hartschild aangebracht, geschaakt in negen vakken, vijf van goud en vier van azuur (het wapen van het graaf schap Geneve). De hierbij geplaatste foto's tonen het wapen dat Prinses Beatrix thans voert en het wapen dat in 1907 voor de Kroon prinsen is vastgesteld. Dit vernamen wij van de bekende heraldicus de heer D. Rühl te Heemstede. De heer Rühl is leraar aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam en adviseur voor de wapenkunde bij het Kon. Huis. Hij heeft lange tijd in Indonesië ge woond. Het wapen, dat deze nieuwe staat op het ogenblik voert, is door hem ont worpen. De heer D. Rühl, adviseur voor de wapenkunde bij het Koninklijk Huis. Prof. dr C. C. Jonker over zijn leven en werken PROF. ALBERT EINSTEIN, de beroemde Joodse geleerde, is gisteren in de Amerikaanse stad Princeton (New Jersey) overleden tengevolge van een breuk in de hoofdslagader, veroorzaakt door aderverkalking. Prof. Einstein heeft de leeftijd van 76 jaar bereikt. Hij werd beschouwd als één der grootste, zo niet de grootste wis- en natuurkundige van onze tijd. De geleerde heeft zijn lichaam voor medisch onderzoek beschik baar gesteld. Vijftien uur na zijn dood is het stoffelijk overschot zonder bijzondere plechtigheid gecremeerd, nadat alle belangrijke organen voor studie-doeleinden waren verwijderd. De hersenen zullen worden bestu deerd door dr Harry Zimmerman van het Montefiore-ziekenhuis te New York. Prof. dr C. C. Jonker van de Vrije Universiteit te Amsterdam schreef het volgende artikel over leven en werken van de overledene. TJET IS uitzonderlijk wanneer het werk op het gebied van de zui vere wetenschap iemand zo'n faam bezorgt, dat zijn naam zoals bij Ein stein het geval is, voor vrijwel ieder een tot een symbool wordt. Deze naam roept steeds weer gedachten op waar de niet-vakmensen wel even mee willen spelen. Diepzinnige, haast onvoorstelbare, op het eerste gezicht zelfs tegenstrijdige ideeën over de bouw van de wereld in het groot of in het klein hebben door velen de zelfde bekoring als de mystieke fa cetten van het godsdienstige leven. Onder de geleerden zijn er maar zeer einigen die de gave ontvangen hebben n de gedachten van een hele generatie te beïnvloeden en te richten. Zo'n figuur Einstein. Hii stond op de scheiding van de 19e en de 20e eeuw en beïnvloedde op beslissende wijze de ontwikkeling van de natuurkunde in de laatste 50 jaren Met de zeer grote figuren, bekend uit de geschiedenis van de natuurweten schappen, zoals Archimedes, Galilei en Newton, heeft hij gemeen dat hij zijn gedachten volkomen zelfstandig als een ling ontwikkelt. Het is niet eenvoudig om uit te leggen wat hij denkt en welke nieuwe wegen hij gaat. De Vele pogingen welke zijn ondernomen om Einstein's werk te populariseren, eisen nog altijd ~ieer tijd en inspanning, dan een artikel i een dagblad voor zich kan opeisen. Het is echter wel interessant cn oi zinvol, te trachten de mens Einstein iets nader te brengen en iets te vertellen van de diepere drijfveren van deze geniale natuurkundige. Nieuw overleg in krantenconflict De druk op de 700 stakende tedhnici der Londense dagbladen wordt steeds groter. Delegaties van de ontslagen 23.000 niet- redacteuren en van de grote vakbond T.U.C. kregen gedaan, dat de stakers In stemden met een nieuw gesprek. Vandaag zouden delegaties van stakers, vakbonden en directies opnieuw bijeenkomen om eer oplossing te zoeken. In Londen :s op voorstel van de beken de Lord Moynihan en Edward Martell, mede-eigenaar van) het weekblad The Recorder, een Vrije Persvereniging opge richt. Deze vereniging zal drukkertje persen aanschaffen en alleen personen in dienst nemen die zich verplichten, te zullen staken. De vereniging wil in staat zijn, per dag een millioen kranten uit te geven. Staphorsters zagen vee wegvoeren Weigerden t.b.c.-besirijding voor hun stallen Van drie Staphorster boeren ale, om principiële redenen, weigerden hun vee stapels aan de reactieproeven op tuber culose te onderwerpen, zijn gisteren de veestapels in beslag genomen. Voor de Zwolse rechtbank werden zij reeds om hun nalatigheid beboet. Hun beroep op de minister van Landbouw, die hun ontheffing van de verplichting zou hebben verleend, ging niet op, daar de ontheffing werd ontkend. Hoewel de boeren zeer verontwaar digd waren, zagen zij passief toe, hoe ambtenaren van de rijkspolitie hun die ren wegvoerden. Zij blijven volharden bij hun ingenomen standpunt, dat hi sprake is van dwang, welke indruist tegen hun geloofsovertuiging. Nieuwe credieten voor Middenstand Staatssecretaris fundeert Waarborgfonds In de rede waarmede hij te Amster dam het bestuur van de Stichting Alge meen Waarborgfonds voor de Midden stand installeerde, heeft dr G. J. M Veldkamp, staatssecretaris van economi sche zaken meegedeeld, dat het fonds de verstrekking van hypothecair en Inrlch- tingscrediet ter hand neemt. Het eerste wil middenstanders helpen bij eigen bouw van bedrijfspanden of aanschaffing er van voor de eerste maal. Het inrichtingscredlet beoogt de finan ciering van bedrijfsinrichting en voor raad. Een deel van dit crediet kan ge reserveerd worden voor huurgarantie Bij de kruideniers bestaat reeds eer. dergelijke credletverlening. Dit bestaan de fonds neemt de adviserende taak van het algemene waarborgfonds over. Drogisten, melkdetailhandelaren. bak kers. rijwielhandelaren en de detailhan del in groenten en fr«t namen reeds ver gaande stappen om tot inrichting van dergelijke fondsen over te gaan. Aan de vorming van algemene en bijzondere waarborgfondsen dient voor af te gaan de stichting van een bedrljfa- pandenlnstituut. dat de jonge midden stander voorlichting geeft. Ten slotte zal ook de ondernemings- oplelding een waarborg moeten vormen het welslagen van de credletver lening. Uit zijn jeugd is bekend, dat er reeds van zijn vijfde jaar af een diepe ver wondering in hem leeft over dc wetma tigheid in de natuur. Hij raakt niet uit gevraagd over het wonderlijke gedrag van een komoasnaald. Zijn wiskundig® begaafdheid blijkt reeds vroeg en alweer kont zijn verwondering geen grenzen als hij ervaart dat men door redenering ze kerheid kan verkrijgen over de eigen schappen van rechthoekige driehoeken. Als derde eigenschap blijkt in zijn jeugdi een behoefte aan religieuze beleving. LOOPT WEG VAN SCHOOL Grote zelfstandigheid kenmerkt zijn houding vanaf de eerste dag op de lagere school. Hij is echter geen op vallende leerling. Op het gymnasium tracht hij zwijgzaam en teruggetrok- (Zie vervolg pagina 3.) prof. Albert Einstein is in de gehele wereld met diep leedwezen ontvangen. Bondskanselier Adenauer van West- Dultsland sprak van een groot en bitter verlies voor de gehele mensheid cn in het bijzonder voor het Duitse volk. President Eisenhower verklaarde dat voor allen die in het huidige atoom tijdperk leven, Einstein het voorbeeld was van het machtige scheppende ver mogen van de enkeling in een vrije ge meenschap. David Ben Goerlon, dc Isra ëlische minister van defensie (cn oud- premier), vergeleek de successen van Einstein met die van Mozes. Iiy noemde Einstein een groot man cn een grote Jood, die aan de gehele mensheid toe behoorde. Premier Nehroe van India die op de conferentie van Bandoeng het nieuws vernam, zeide: „Einstein, de grootste ge leerde van deze eeuw, was een oprecht zoeker naar waarheid die het nooit op een accoord heeft willen gooien met het kwade of de onwaarheid". Premier Kotelawala van Ceylon verklaarde onder meer: ..Zijn dood be tekent niet alleen een verlies voor Euro pa, maar ook voor Azië, Afrika en de gehele mensheid". Burgemeester Pfizer van de West duitse slad Ulm, waar Einstein werd geboren, verklaarde in een proclamatie: „Wij, burgers van Ulm, zijn nog diep beschaamd omdat onze medeburgers eens zijn boeken verbrandden cn het hem eens verleende ereburgerschap vernietigden (de nazi's). Hij is altijd één der onzen geweest, zelfs in de don kere dagen van 1933. Hij is een uiterst belangrijk deel van de geschiedenis onzer stad Voor de Avro-microfoon heeft prof. dr E. W. B e t h. hoogleraar in de filoso- He der exacte wetenschappen aan de ge meente-universiteit te Amsterdam, gis teravond o.m. gezegd, dat Einstein zijn roem dankt aan zijn uitzonderlijke gaven als onderzoeker en als mens. „Deze eigen schappen kwamen tot uiting op twee ge bieden die in onze tijd op de belangstel ling van zeer brede kringen kunnen reke nen: de natuurkunde en het vraagstuk der menselijke verhoudingen, vooral in inter nationaal perspectief, aldus prof. Beth. HET WEER IN EUROPA 1 1 il]< *ili Sa I8" *5 hslfbT"' N 3 J 0 licht bew. windstil 1 0 mist NNO 0 -2 0 zw. bcw. NO 4 4 0 onbew. windsUl .0 0 licht bew NO 4 7 0 onbew. WWW 4 8 0 onbew. NNO 4 1 0 onbew. windstil -1 0 licht bew. W 2 7 0 licht bew. licht bew windstil windstil •0 0 7 0 WEERBERICHT Meer bewolking De Bilt verwacht tot morgen avond: Vannacht zwakke wind, c hier en daar mist en op vele plaatsen nachtvorst. Morgen overdag droog weer met meer bewolking en ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit Nr-ordeiijke richtingen. (Opgemaakt te ZON EN MAAN Woensdag: zon 5.37—19.46. Maan 4.16- 17.30. Op 22 April N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1