Jlicutuc £eilisrt)e Giïwraitl Communisten worden uit raadscommissies gezet de Prol. mr. Gerbrandy benoemd tot minister van Staat Wat Leiden wil gaan bouwen Marianne maakt geen A- en H- bommen Krantenstakers in 't ongelijk Dame in A'dam met telefooncel meegesleurd en gedood Chinese klacht tegen Engeland DONDERDAG 14 APRIL 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIEN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Zes en dertigste jaargangNol0319 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINK CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Stant®asHcl| Is gheöleoeti m«n bert (a fegljeospott" PROTEST TEGEN ONTSLAG VAN 57 MAN Groep Amsterdamse arbeiders vanmorgen weer in staking (Van een verslaggever) IN REACTIE OP BESLUITEN, die de Amsterdamse gemeenteraad giste ren heelt genomen (o.a. zullen de communisten uit de raadscommis sies worden ontslagen) hebben vierhonderd arbeiders van de dienst van publieke werken gisteravond besloten, vandaag weer in staking te gaan. Zij eisen, behalve hogere lonen, ook intrekking van het ontslag, dat 57 leiders van de jongste stakingen heeft getroffen. Vanmiddag zou een delegatie van de slakingscomité's op het stadhuis een protest tegen de maatregelen van B. en W. indienen, dat van 20.000 handtekeningen zou zijn voorzien. IHet zag er vanmorgen echter niet naar uit, dat de staking weer een grote vorm zou aannemen. Er was van actie niets te bespeuren, tenzij op de enkele werken waar de stra tenmakers niet voltallig waren ver schenen. Zij besloten gisteravond het werk opnieuw neer te leggen met de bedoeling „een onverzoenlijke slag te leveren tegen de actie om de geest bij het Amsterdamse gemeenteper- soneel kapot te maken." zoals een hunner zeide. Arbeiders van andere gemeentelijke diensten, waar tot vorige week Dinsdag is gestaakt, zouden in de loop van van daag bijeenkomen om ook hun standpunt te bepalen. Het personeel van de tram zal zeer waarschijnlijk vannacht ver gaderen. Toen In de vergadering van stakers gisteravond werd gevraagd, wie in sta king wilden gaan. stak de helft van de aanwezigen de hand op. De voorzitter concludeerde hierna dat ..met overgrote meerderheid" was besloten het werk neer te leggen. Deze voorzitter was een van de 57 ontslagen raddraaiers Gemeenteraad Gisteren werd de staking op een (door de communisten aangevraag de) buitengewone raadsvergadering besproken. De raad verwierp drie communistische moties. Aangenomen werd echter een motie van P.v.d.A., K.V.P. en Prot. Chr. fractie om een voorstel, de tien communistische raadsleden uit de achttien commis sies van bijstand te ontslaan, op de agenda van de gewone vergadering te plaatsen. Deze gewone vergade ring zou vandaag gehouden worden, en het is vrijwel zeker dat het voor stel wordt aangenomen. Burgemeester d'Ailly deelde mee dat het gesmeentepersoneel niet l dat PRESIDENT Eisenhower heeft gis teren zijn goedkeuring gehecht aan een programma tot uitwisseling van atoom-gegevens met de veertien N.A.T.O.-partners. De Raad van. de N.A.V.O. keurde intussen een des betreffende overeenkomst goed. De overeenkomst voorziet in de ultwii seling van gegevens betreffende: 1. de ont wikkeling van defensieplannen; 2. de op leiding van personeel voor gebruik van er verdediging togen atoomwapens; 3. het schatten van de vorderingen van mogelijke vijanden in het georuik van atoomwapens. FRANKRIJK heeft bij nader inzien besloten, toch maar geen atoom- of waterstofbommen te maken. Dit heeft premier Faure gisteren op een persconferentie in Parijs verklaard. Enige weken geleden verklaarde ï'aure. dat Frankrijk een tweederangs mogend heid zou worden, als het geen atomische wapens zou maken. Ondanks het feit dat president Eisenhower het uitwisselings programma goedkeurde, ziet Frankrijk ni toch van zijn plannen op het gebied var de oorlog-atoomenergie af. Faure ver klaarde nu op zijn persconferentie, dat Frankrijk toch wel een mogendheid var de eerste rang kan zijn, ook al heeft hel geen atoomwapens. Politieke waarnemers in Parfjs zier twee redenen voor deze ommezwaai: 1. Er is geen geld voor Frans atoomonderzoek en 2. Amerika wenst geen atoomwapens in het bezit van een land, dat zo dicht bij de eventuele vijand ligt Geen bommen Faure: „We hebben genoeg t De bevolking van New Delhi heeft de Egyptische premier Nasser enthousiast verwelkomd. Premier Nehroe van India moest persoonlijk tot kalmte manen, omdat een enorme menigte het politie-cordon wilde verbreken toen Nassers vliegtuig was ge land. Links op de foto premier Nasserop doorn-eis naar Ban doeng (waar op 18 April de Afro-Aziatische conferentie be gint). B. en W. over het lot van twintig anderen morgen zullen beslissen. In totaal waren er 4105 stakers bij de gemeente. iNiet allen waren weer in dienst ge nomen „omdat een punt moest worden gezet achter de acties, om onrust in de toekomst te voorkomen. Gelukkig heeft een groot deel van de arbeiders toen be grepen dat verder verzet geen zin had". De communisten vroegen in hun (ver worpen) moties: bijeenroeping van het georganiseerd overleg om over de eisen der stakers te spreken; rechtsherstel voor dé geschorste arbeiders; afkeuring van het beleid van B. en W. Geen stadsbestuurders Met de WD en de CPN tegen werd een motie aangenomen met de volgen de inhoud: „De raad besluit in het re glement van orde voor de raad van Am sterdam aan artikel 36 (ovèr de commis sies van bijstand) toe te voegen een der de lid, dat luidt: „De raad is bevoegd een lid ener commissie tussentijds ont slag te verlenen in geval dit heeft op gehouden het vertrouwen van de raad te bezitten". Vele communistische raads leden hebben hun taak als stadsbestuur der verwaarloosd en maatregelen geno men om een chaos te verwekken. Men heeft bepaalde vraagstukken uit het ge organiseerd overleg naar buiten gedra gen om een bepaalde stemming te kwe ken, zo motiveerde de heer Herfst (soc.) zijn motie. De heer Le Cavalier (lib.) was tegen de motie omdat hij meende dat het straks een ieder gebeuren kan, buiten de commissie gezet te worden wanneer de grote partijen dit wensen, LONDEN. 14 APRIL VANDAAG is het er op of er ondei voor Fleet Street, de kranten straat van Londen. In de loop van de morgen zouden krantendirecties en vakbondsleiders bijeenkomen een oplossing te zoeken. Loopt dit gesprek op niets uit. dan zullen 20.000 niet-journalisten uit de dag bladbedrijven worden ontslagen om dat er geen werk is. De staking heeft de kranten tot nu toe al ongeveer 17 millioen gulden gekost. Het onpartijdige Hof van Onderzoek heeft intussen zijn rapport gepubliceerd over de krantenstaking. In het rapport wordt de houding der 700 stakende tech nici onverantwoordelijk genoemd. Hun looneisen zijn volgens het rapport c delïjk. De rapporteurs raden de stakers het werk te hervatten voor het so dat de werkgevers het laatst hebben voorgesteld. Minister Algera heeft aan de Twee de Kamer doen toekomen 'het verslag omtrent de luchtvaart over het tweede halfjaar 1954, ter vertrouwelijke kennis neming van de leden. Ook bromfietser dodelijk getroffen bij ongeluk met autobus Een autobus heeft vanmorgen op het kruispunt Scheldcstraat-Churchilllaan te sterdam een bromfietser en een tele fooncel, waarin een dame een gesprek oerde, meegesleurd. De bromfietser en de dame kwamen bij dit ongeluk om het leven. Op de Churohilllaan passeerde een autobus van het gemeentelijk vervoer bedrijf, die bestuurd werd door een chauffeur onder toezicht van een In structeur. het kruispunt. Het verkeer, komende uit de Schelde- straat bleef voor het kruispunt op het passerende verkeer wachten. Plotseling stak een bromfietser met de fiets aan de hand lopende de ChurchilMaan over. De buschauffeur kon een aanrijding niet meer voorkomen, al reageerde hij on middellijk door zijn wagen te laten uit wijken in de richting van het trottoir, dat het plantsoen aldaar begrenst. De wagen raakte met het linkervoorwiel de trottoirband, schoot door en rukte op zijn weg een telefooncel mee, waarin op dat moment een da-me van middelbare leeftijd een gesprek voerde. De brom fietser, de dame en de telefooncel wer- Wagen aan minister Aardappelen te duur en toch geen winst? Het Tweede Kamerlid Andriessen (Kath. V.) heeft minister Mansholt ge vraagd, of naar zijn mening de marge ardappelhandel aanmerkelijk hoger ligt dan waarop zij in 1953 werd gesteld en zo ja, of deze toestand kan worden bestendigd. Zo niet- welke maat regelen dienen dan te worden genorrien de winstmarge weer tot een redelijk peil terug te brengen? Echter vraagt het Tweede Kamerlid aken (Comm.) dezelfde minister, of hem bekend is dat ondanks het uit de markt nemen van hoeveelheden klel- aardappelen grote partijen zandaardappe- len onverkoopbaar blijven .althans tegen lage prijzen worden verkocht, en hierdoor vele boeren in enstige financiële moeilijkheden dreigen te komen. De heer Haken wenst een grotere regeringsbij- drage aan het aardappelenfonds en vraagt, of de minister bereid is, te be vorderen, dat door de SIVA ook par- Mien zand aardappelen uit de markt worden genomen, waardoor de aardap pelverbouwers een lonende prijs vooi hun productie ontvange- De winter is geweken. Nu komt de boer in zijn element. Hij spant de dieren voor de eg om zijn land toe te bereiden voor. het zaad, dat straks, naar hij hoopt, zal opkomen om vrucht te dragen.... Zó kennen wij, stadsmensen, het wel. Van de foto's, van gedichten boeken. En wij zagen het i flits als i i in t i of i door de polders reden, snel, tè snel om veel te beseffen van de rust van de boer en zijn paarden. Een rust, die op een wonderlijke wijze samen gaat met een noeste arbeid op lange werkdagen. Een stilte, waarvan de stadsmens geen weet heeft. De warmte van de zon, de zuiverheid van de wind, de geu ren van de bruine oarde, en de eenvoudige geluiden van paarden hoeven en een eg.... „onverschilligheid!" LONDEN, 13 APRIL /COMMUNISTISCH CHINA heeft v-* in een nota aan Engeland ge protesteerd tegen ,,de Britse onver schilligheid bij de bewaking van een Indisch lijntoestel dat bij Borneo in zee is gestort na sabotage". Zoals wij meldden, is een Indjsch Con stellation, die met Chinese afgevaardig den on journalisten onderweg was naar Bandoeng (waar op 18 April de grote Afro-Aziatische conferentie begint), na een tussenlanding te Hongkong veronge lukt. Volgens de Chinese nota hadden de Chinese autoriteiten hun Britse collega's in Hongkong verzocht, het toestel na de landing extra goed in het oog te houden. Engeland heeft de nota intussen be antwoord. Londen protesteerde tegen de bewering dat Engeland gedeeltelik ver antwoordelijk Is voor dc ramp. De Britse autoriteiten kregen echter opdracht, een grondig onderzoek in te stellen naar de bewaking van het toestel in Honkong. Indien zou blijken dat sabotage in het spel was, zouden de schuldigen streng worden gestraft. Volgens de laatste berichten heeft het Britse fregat Dampier drie lijken opge pikt en heeft toén het zoeken opgegeven. Aan boord bevinden zich ook de drie ge- De Nederlander K. Veenendaal is dóór het landeerecht te Makassar veroordeeld tot rp 500 boete, subsidiair 20 dagen ge vangenisstraf, omdat hij niet aan de au toriteiten had medegedeeld, dat zijn stief-, zoon een nacht bij hem gelogeerd had. OP ZIJN ZEVENTIGSTE VERJAARDAG Dr Drees: Gij zijt voor heel ons volk een Nationale figuur (Van een onzer verslaggevers) JjTONINGIN JULIANA heeft prof. mr P. S. Gerbrandy, die gisteren de leeftijd der sterken mocht bereiken, benoemd tot minister van Staat. Tijdens een zeer druk bezochte receptie in de „Wittebrug" te Den Haag heeft de minister-president dr W. Drees mededeling van deze benoeming gedaan. Voor de zeventigjarige en zijn vrouw en kinderen werd het een spontane en hartelijke viering van deze geboortedag, waarbij honderden prof. Gerbrandy kwamen gelukwensen. En daar was het de jarige ook om te doen, want bij voorbaat had hij al te kermen gegeven, dat hij niets wilde weten van een openbare huldiging. „Ik wil alleen maar de hand drukken van mijn vele vrienden, daar is het mij om te doen", zo zei prof. mr Gerbrandy. Met de minister-president dr W. Drees varen daar de ministers Algei'a, Zijlstra, Beijen, Beel en Donker. Verder de leden van de Raad van State, vele leden van de Eerste- en Tweede Kamer, het cura torium van de Vrije Universiteit, de leden van het Centraal Comité van Anti revolutionaire kiesverenigingen, alsmede talloze figuren, die na de bevrijding met prof. Gerbrandy zij-aan-zij stonden voor het behoud van ons Koninkrijk. De voorzitter van het Centraal Comité weest voor her>. die in ons land In het verzet werkten, ja voor heel ons volk." Het feit, dat de daden en de bezielende woorden van de jarige meer gewicht in de schaal leggen, dan de critiek, was voor dr Schouten een bewijs, dat de figuur van prof. Gerbrandy van nationale betekenis is geweest in de donkerste tijden van ons volksbestaan. „Dat u zc was in deze benauwende tijden was een gave Gods en in die gave ontvlngt gij een opdracht, welke gij als een goed den enkele meters door de bus meege sleurd. De dame moet vrijwel op slag dood zün geweest. man, wiens fiets onder de bus door was geschoven, werd in zeer wnstige toestand naar het ziekenhuis overge bracht; onderweg is ook hij overleden. De chauffeur van de bus is de 29- jarlge leerling U. D. J„ die een van z\jn eerste lessen volgde. De instructeur is de 41-jarige P. B. Voorts zat in de bus, a het ongeluk eerst tegen een bank tot stilstand kwam, nog een leerling chauffeur, die op zijn beurt voor de les wachtte. Wichelroedeloper vrijgesproken Ook hoge instanties hebben „kastjes" Gisteren is de 30-jarige wichelroede loper S. K. uit Leens, in Leeuwarden vrijgesproken van oplichting. De eis waj drie maanden voorwaardelijk met d< bepaling dat K. niet meer met zg. anti- aardstralen-kastjes mocht colporteren. De rechbbank achtte het bewijs van zettelijke oplichting niet geleverd nu bleken is, dat ook hogere officiële stan-ties zich van zulke kastjes hebben verzekerd. Monnikendammer werd senator kaanse staat Alaska, de heer Gerrit „Heinie" Snider (69 jaar) zal in Juli de festiviteiten ter gelegenheid van het 600- jarig bestaan van Monni kendam bijwonen. Daar toe vertrekt senator Snider 6 Juni per vlieg tuig van Anchorage, z'jn woonplaats in Alaska, naar New York om zich daar in te schepen op de Nieuw Amsterdam. Zijn echtgenote zal met hem Zij zullen tevens van deze gelegenheid gebruik maken om de 90-jarige moeder van de heer Snider te bezoeken, die hij sedert' zijn 20ste jaar niet meer heeft gezien. Want Gerrit Snider ver liet in zijn jeugd oe ouderlijke woning en is eenvoudige schoenmaker Gerrit Snieder vertrok op ongeveer 20-jarige leeftijd naar Zuid-Afrika, zee over, want zijn hart trok naar Zuid-Amerika. Hij baande zich een weg door de oerwouden van Uruguay en Paraguay, doorkruiste Lae Lebarge en dreef met een houtvlot de Yukon af tot Dawsó werkte daar in de mijnen en voer als steward op de Yukon-rivierboten. Vervolgens was hij en kele jaren goudzoeker tn juist was geëindigd. Hij trad in dienst van het Duitse koloniale leger en vocht gedurende twee jaar legen de Hottentot- Alaska. In 1917 keerde hij terug naar Spokane en trouwde met een wees meisje uit Rotterdam, met wie hij in zijn jeuud reeds kennis had ge maakt. Zij heette A'.ie Aldenberg. Samen ves tigden ze zich op een boerderij bij Wasilla en begonnen een nieuw le ven, want Gerrit begon zich voor de politiek te interesseren en na zijn boerenarbeid en ziin jaar lijkse jacht op bevers, elanden en beren legde hij zich toe ov de bestu dering van de politieke we land. Ha trad eerst als repu blikeins afgevaardigde op toen ha 60 jaar was er leidde in 1946 een verkie zingsaanval. Toen de rook van het politieke slagveld was opgetrokken, stovd daar de boer uit WasilU aan het hoofd van all candidaten. Ha werd ge kozen in het Huis van Afgevaardigden en -'v 1949 werd hü senator van het territorium Alaska. Gerrit „Heinie" Snider, zoals de Amerikanen hem noemen, woont in zijn eigerigebouwd huis ir chorage, waar het 2 en goud schitteren i schoorsteenmantel grote stenen, die hij heeft gehouwen, ook de Hollandse tege'- tjes, die ha persé wilde hebben, koesteren zie' in de gloed van het ope haardvuur. Hg schiet nc steeds zijn eigen ujinte- voorraad: twee „moose- (elanden) voor de wn ter. Dat is genoeg. uiai ha heeft geen kinderen- meer in huis. Zijn dn dochters zijn getrouwd e zün 20on sneuvelde voc de Ver. Staten in a laatste wereldoorlog. Hü bezit een grote wi farm en is president de Hl gh Grade Gold Mining Company, die vele goudgebieden in 1e "'Ulo Creek in p<oc heeft. Minister-president dr. W. Drees overhandigde de 70-jarige prof. P. S. Gerbrandy gisteren een hoge onderscheiding tijdens de receptie in hotel Wittebrug in Den Haag, nl. de oorkonde behorende by zijn benoeming tot Minister van Staat. van A.R. Kiesverenigingen, dr J. Schou ten herinerde er aan, dat een verjaardag meestal ln de familie-kring, In de private sfeer wordt gevierd. Hoewel het bij prof Gerbrandy wel enige moeite hid gekort om hier een publieke viering van te maken, had de jarige hierin uiteindelijk toegestemd. „Hiervoor zijn ook tal van redenen", aldus dr Schouten, die in het bijzonder wees op de arbeid van prof. Gerbrandy als minister-president tijdens de oorlogs jaren in Londen. „Een radicale vasthou dendheid kenmerkten uw persoon an werk. Onder geen enkele voorwaarde wilde u van een compromis weten. U wilde alleen maar doorvechten voor recht, vrijheid en onze onafhankelijkheid. Uw houding, woorden en daden zijn van een niet te onderschatten betekenis ge- instrument hebt mogen uitvoeren", aldus de voorzitter van de A.R. Tweede Ka merfractie. die zijn toespraak besloot me de hoop uit te spreken, dat prof. Ger brandy nog vele jaren gezegend en vele: tot zegen mag zijn. (Zie vervolg pag 7) NARCISSEN EN HYACINTHEN THANS IN BLOEI De hyacinthenvelden tussen Hille- gom en Lisse staan weer ln bloei. Door het zachtere weer vhn de laatste dagen kan worden verwacht dat ook de narcissen dit weekeinde hun kleu ren ten toon zullen spreiden, aldus een mededeling van de provinciale V.V.V. Zuid-Holland. Ministers van Staat De ere-titel van minister van Staat w.,rdt in ons land en vele andere landen aan bijzonder verdienste- 1'ÖK.e staatslieden, meestal op ge vorderde leeftyd, verleend. De Koningin kan, wanneer een kabi netsformatie moeilijkheden ople vert, de ministers van Staat raad- p.egen In het verleden is de titel minis ter van Staat verleend aan de vol gende staatslieden: 1887 Jhr Mr F. J. J. van Eysinga, 18P1 Mr A. Baron Mackay, 1806 Jhr Mr J. A. A. van Panlhuys, 1898 Mr J. G. Gleichman, 1898 Mr G. de Vries. 1903 J W. Berganslus. 1904 Mr F. M. Chr. Asser. 1908 Dr Abr Kuyper. 1009 Jhr Mr Dr A. F. de Savornin Lohman, 1909 Jhr Mr A. P. C. van Karne- 1915 Mr P. W. A. Cort van der 1923 Mgr Dr W. H. Nolens, 1923 Dr A. W. F. Idenburg. 1926 Mr Th. Heemskerk. 1927 Jhr Mr Dr H. A. van Karne- 1927 Jhr Mr Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, 1928 Mr D. Fock, 1929 Dr H. Colijn, 1931 Dr J. Th. de Visser. 1933 Jhr Mr D. J. de Geer (ont slagen in 1947), 1934 Prof. Mr P. J. M. Aalberse. De ministers van Staat, die Ne derland op het ogenblik heeft, zijn: 1936 Jhr Mr F. Beelaerts van Blok- 1950 Dr N. van Kleffens, 1951 Mr J. R. H. van Schaik, 1955 Prof. mr P. S. Gerbrandy. Dodelijke ongelukken Gisteren ls de 38-Jarlge mevrouw G. BCertaMoesker uit Muntendam op de fiets door een trekker met oplegger aan gereden en gedood. Mevrouw B. was ge huwd en moeder van vijf kinderen. Gisteren is op het Teerplein te Amster dam de 56-jarige fabrieksarbeider E. C. B. bekneld geraakt tussen een aanhang wagen en een muur, waardoor zijn borst kas werd ingedrukt. Hij overleed later in het ziekenhuis. HET WEER IN EUROPA motregei licht beu. !ii ii si-IÊ WEERBERICHT Droog De Bilt verwacht tot mor genavond: AanvankeMjk w*l- nig, later Iets meer bevol king en droog weer. Tot ma tig of zwak afnemende wind uit Noordelijke rlcnttngen Plaatselijk lichte nachtvorst, morgen overdag Iets minder koud.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1