Deze maand een Europese week in Leiden Eerste dubbele glijbaan in Leiden 27 meter lang i NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 9 APRIL 1955 Bezinning op integratie en internationale samenwerking TEENEINDE DE GEDACHTE van de Europese integratie en de interna- tionale samenwerking onder ouderen en jongeren te bevorderen, wordt van 20 tot 24 April in Leiden een „Leidse week voor internationale samen werking gehouden. Op Vrijdag 22 April worden ongeveer vijftig jongeren uit België en twintig uit Duitsland hier verwacht. Zij vertrekken op Maan dag 25 April weer naar hun land. Deze week is tot stand gekomen in samensprekingen tussen de beweging van Europese federalisten, de Ned. studenten organisatie voor wereldrechtsorde, de vereniging voor internationale rechts orde. een vertegenwoordiging van ..Euro pees Jeugdwerk", de Leidse Jeugd- Actie, de politieke jongeren-contactraad en het ui'wisselingscomité Gent-Oxford- Leiden. Men heeft dit tijdstip gekozen omdat de trek naar deze streek door de bollenvelden dan zeer groot is. De organisatoren achten het van uit nemend belang, dat op deze wijze nog eens wordt gewezen op de grote beteke nis van de Europese integratie. En wet houder Van Schalk, die ons iets over de plannen meedeelde, voegde er aan toe, dat in onze stad zoiets ook we! eens niag worden georganiseerd. Hare Majes teit de Koningin hoopt bovendien de 18 Juni in de Pieterskerk een rede te houden, op uitnodiging van de Ned Jeugd-Gemeenschap en de Ned. studen tenraad, over de hulp aan de achterge bleven gebieden. Excellentie spreekt Het programma voor deze week ver meldt ten eerste een forum-avond op 20 April, 's avonds 8 uur in de Turk. Deze forumavond is bestemd voor jongeren. Er zullen vragen worden gesteld en be antwoord over de aspecten van de Euro pese samenwerking. Op Donderdag om 2 uur wordt de week officieel in de Lakenhal geopend. De burgemeester heeft zich bereid verklaard, de openingsrede te houden. Dr E. J. E. M. H. Jaspar. secretaris-generaal van dt Ned., Belg. en Luxemb. douane-overeen komst zal spreken over de Benelux er mr A. Stempels, redacteur van de Nieuwe Rot-t. Courant, over het Scbumannplan Om half 5 is er die middag een thee in het Pryianeum. aangeboden door de Ned. studentenorganisatie voor wereldrechts orde. Des avonds 8 uur heeft in de bur gerzaal van het stadhuis een pleehtige zitting plaats van de Ned. raad der Europese beweging, waarvoor onge veer tweehonderd personen worden uitgenodigd. Z.E. mr J. W. Bejjen, minister van buitenlandse zaken, bleek bereid te zijn, in deze bijeen komst een rede te houden. Het koor van de MU van Toonkunst te Leiden, onder leiding van de heer I. Aribo, zal medewerking verlenen. Het zal enkele gedelten van de „Hohe Messe" van Bach uitvoeren. Op Vrijdag 22 April half 3 spreekt in het Snouck Hurgronjehuis mr H. M. A. Kamerlingh Onnes, hoofd van het bu reau Navo en Europese defensiezaken, over „Atlantische samenwerking". Om half 5 volgt er een thee- 's Avonds 8 uur is er een gesprek in de Lakenhal met ver tegenwoordigers van de Leidse werkge vers- en werknemersbonden over „Euro pese economische coördinatie", in te lei den door de heer D. Roemers, secretaris van -het N.V.V. Tegelijkertijd zuilen in de filmzaal van het academiegebouw fi.ims over internationale samenwerking worden vertoond. Inleider is dr ir H. M. J. Hart. van het Institute Social Studies De Zaterdag brengt de belangstellen den wederom in de Lakenhal, en wel om 10 uur. Drs E H. v d. Beugel, directeur- generaal van buitenlandse zaken, spreekt over „Van Marshallplan tot algemene economische samenwerking", irt H. G. Quik over „Technische hulp bij econo mische ontwikkeling" en dr ir Hart over de „Verenigde Naties". Om 2 uur is er bustocht naar de Keukenhof voor de buitenlandse gasten- Kwart .voor drie staat een bijzondere zitting op het programma van de Ned. jongerenraad der Europese beweging Deze zitting heeft plaats in de Turk. De opening wordt verzorgd door wethouder J. C. -van Schaik. De hger A. Mozer spreekt over „Duitslands actuele pol-itd. ke situatie in Europees verband". Om uur wordt in de foyer een jeugdavond gehouden door de L. J. Abestaande uit muziek, volksdans en pantomime. Dr P. J. Sohoonhelm hoopt de avond te openen. De Zondagmorgen ls gereserveerd kerkbezoek. Verder staan op het Zondag- programma een bezoek aan muse; autobustocht voor buitenlandse gasten naar Noord wijk en strandwandeling Katwijk. Agenda van Leiden Oegstgeest, Oud-Poelgeest, Paas- bijeenkomsten onder het thema „De open Dinsdag Wijkigebouw Levendaal. 3half 6 7—11 uur: K. en G.-beurs. Gulden Vlies. 35 uur: receptie firma Allb. B. Timmerman (50 jaar». Oegstgeest, Oud-Poelgesst, panto- Woensdag Wijkigebouw Levendaal 3half 6 ei 711 uur: K. en G.-beurs. Academie, 3 uur: opening natuurfilo sofisch congres; 5 uur: ontvangst ten stadbuize Stadsgehoorzaal, 8 uur: pianorecital Theo van der Pas (Ohopin) voor Den nenheuvel Kleine stadszaal, 8 uur: K. en O., derland bouwt", cursus over moderne architectuur door W. van Gelderen Steenschuur 6. 8 uur: De Natuurvriend. Donderdag Kleine stadszaal, 8 uur: K. p.ame in klank en beeld' door dr G. J. Kruyer m.m- ïs orkest „Guyana", sse. Keukenhof: Friese dag. n O.. Su fi lmlezing het Suri- Prof. Niggli terug naar Zwitserland Prof dr E. H. Niggli, hoogleraar in de petroloeie. kristallografie en mineralogie, gaat binnenkort de Leidse universiteit verlaten. Hij is namelijk benoemd tot hoogleraar aan de universiteit van Bern- Op 29 September 1917 werd prof. Niggli geboren in het plaatsje Wald, kanton Zurich. Van 1936 tot 1941 studeerde hij te Zurich, en werkte vervolgens aan het i instituut voor kristallografie, micrologie en petrologie. Zijn vader was daarvan di recteur. Vervolgens werd de scheidende professor assistent in de geophysiek bij .prof .dr S. Gassmann aan de hogeschool van Zürich. In 1944 promoveerde hij al daar op een proefschrift, getiteld „Dat westliche Favetscher Zwischenmassiv und der a-n-grenzende Nordrand des Gotthard- massives. Met ingang van 1 November 1945 werd prof. Niggli benoemd tot hoofdassistent 'i de geologie te Leiden, waar hij als pri vaat-docent onderwijs gaf in de petxo- dogie. Op 30 Juli 1947 volgde het K B., inhoudende zijn -benoeming tot gewoon hoogleraar in de petrologie. Op 13 De cember van dat jaar aanvaardde hij zijn amibt met het uitspreken van een oratie over petrogenetisohe problemen. Referendaris bij de P.T.T. in Leiden De heer W. E. Tupker, referendaris 2de klasse bij de P.T.T. te Rotterdam, met ingang van 1 Februari 1955 benoemd tot refeiendaris der P.T.T. in Leiden. GEMEENTE LEIDEN Olliciële publicaties INZAMELING HUISVUIL Op de Tweede Paasdag zal geen huis vuil worden ingezameld- Men gelieve op die dag geen emmers aan de open-bare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen, welke gewoonlijk op Maandag worden bediend, zal nu plaats vinden op Donderdag 14 April e.k. De Directeur Gem. Reinigings- en Ontsmet tingsdlenst. Welke apotheek De dienst der apotheken te Leiden wordt van vanmiddag één uur tot Maan dagochtend acht uur waargenomen door apotheek Kok, Rapenburg 9, telef. 24807, apotheek ,,Tot hulp der menschheid", Hooigracht 48, telef. 21060. Van Maandagochtend acht uur tot Zaterdagochtend acht uur wordt de dienst waargenomen door apotheek Boekwijt, Breestraat 74, telef. 20552, en de Haven apotheek, Haven 18. telef. 20085. Een dokter nodig Op de Eerste Paasdag wordt de dokters, dienst waargenomen door de artsen Van Bockel, De Graaff, Kors. Mastenbroek, Veldhuyzen en Van Wingenten. Op de Tweede Paasdag nemen de artsen Jansen. Langezaal, Nieuwzwaag, Piff*erse eD Postel waar. Ook in Leiden laatste collecte voor Stichting 1940-1945 Men heeft op z'n minst nog zeventig medeweikeis nodig Zoals bekend, wordt dit jaar de laatste openbare inzameling van de Stichting 19401945 gehouden. De Stichting heeft meegedeeld, dat deze actie vijf milildoen gulden moet opbrengen, wil zij in de toekomst aan haar verplichtingen kun nen voldoen. De collecte zal uiteraard ook in Lei- de d-e aandacht vragen- Er is zich reeds een plaatselijk comité aan 't vormen, dat de inzameling straks zai aanbevelen. De collecte word-t huis aan huis gehouden in het tijdvak van 25 April tot 7 Mei. De bedrijven zijn aangeschreven ter stimu lering van de uurloonactie. Niemand zal het in twijfel trekken, dat het slagen van deze inzameling voor een belangrijk deel afhangt van het aantal medewerkers. Een plaatselijke vertegen woordiger van de Stichting deelde ons dat er ongeveer tachtig medewer kers bekend zijn, terwijl men er hon derdvijftig op z'n minst nodig heeft. De van aanmelding is nog ruim. zodat er op vertrouwt, dat dit aantal er wel zal komen. De medewerkers worden volgende week Donderdagavond, 14 April, avonds om 8 uur in de Turk verwacht, aar zij het nodige over de inzameling zullen horen. Vermelden wfj nog, dat op 5 Mei in het kader van het bevrüöingsfeest- programma in de Leidse Hout een voetbalwedstrijd zal worden gehou den tussen elftallen van de Belgische en Nederlandse luchtmacht en dat de opbrengst van deze wedstrijd voor de Stichting bestemd is. Toeslemming nodig voor ophalen van oud papier Nu de schoonmaaktijd weer ls aange broken, neemt het ophalen van oud pa- en andere schoonmaakafval door kinderen aan de huizen hand over hand Het verkopen van de opgehaalde goederen door de kinderen aan de opko pers houdt daarmede gelijke tred. Voor zover nodig wordt er op gewezen, dat het volgens art. 52 van de verorde ning op de Straatpolitie verboden is, goederen van welke aard ook. op te kopen of in te zamelen, tenzij met schriftelijke vergunning van B. en W. is evenmin toegestaan vuilnisem op de openbare weg te doorzoe ken. Ten slotte ls het aan opkopers verboden, goederen op te kopen van kinderen beneden 18 jaar. politie zal extra toezicht houden. De zeven-en-twintig meter lange dubbele glijbaan op de speettuin van „Om de Doorbraak". Het ding kost wel enige duizenden guldensmaar bestuur, ouders en natuurlijk vooral de kinderen zullen er plezier aan beleven. Foto N. van der Horst „0m de Doorbraak" neemt hem op 7 Mei in gebruik ZATERDAG 7 MEI zal in Leiden de eerste dubbele glijbaan in gebruik worden genomen. Deze is gemaakt op het terrein van de speeltuin vereniging „Om de Doorbraak" tussen de Herengracht en de Oranjegracht. Waarschijnlijk zal de opening verricht worden door mevrouw De Jong, echtgenote van de heer De Jong, directeur van de Kon. Ned. Grofsmederij, die beschermheer van de vereniging is. Dat het bestuur van „Om de I braak" besloot tot de bouw van een dub bele glijbaan, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de speeltuin niet zo groot is afmetingen zijn wel twintig bij veertig r, maar per dag spelen er toch ruim driehonderd kinderen en dus moet de glijbaan ook als een „afvoeringsobject" worden beschouwd. Ongetwijfeld zal teer druk gebruik van worden ge maakt. De glijbaan heeft een lengte vai meter, terwijl de toren ruim acht meter hoog is. De toren heeft twee trappen en de baan twee „glijkuilen". Het ijzerwerk werd door eigen mensen uitgevoerd. irbij deskundigen van advies dienden. Het houtwerk, dat echt een werk-apart is. moest worden uitbesteed. Op het ogen blik wordt de laatste hand aan de baan gelegd. Met de opening er van wordt een har- tewens van deze speeltuinvereniging ver vuld. Wie bedenkt, dat dit speelwerktuig enige duizenden guldens kost. zal begrij pen. dat het niet mogelijk was, de tuin éérder van zo'n baan Ie voorzien. „Om de Doorbraak" bestaat nog niet zo lang i wat men in betrekkelijk korte tijd oor de kinderen In deze buurt heeft ge- aan, dwingt werkelijk bewondering af. De tuin is nu ook geheel betegeld. Bo vendien zijn alle speelwerktuigen nage keken en geverfd. Voor het betegelen ontving men gelukkig subsidie: 15.000 te gels kosten wat! De vereniging telt driehonderd leden. Burgeilijke stand' van Leiden Geboren: Peter z v H. v. d. Upwich n J. C. Dil; Alida M. H. d v F. v. d. Ploeg en M. A. van Steijn; Monica B. R. L. M. d v T. A. J. Nieuwenhuijsen en V. in Kerkhoff; Theofridus J, z v H C de Jong en J. A. M. Nijkamp; Tonny z v C. Bekkering en M. M. van Rhijn; Adri- M. M. d v J. H. v. d. Hulst en J. Duivenvoorden; Marijnus z v J. Quijt "I. van Dijk. ahuwd: J. A. F. Kranenveld en N. Rooij; C. Jong en P. Burgerhout. Zij vertegenwoordigen ruim negenhon derd kinderen, van 0 tot 14 jaar. De klein ste kinderen maken vanzelfsprekend geen gebruik van de tuin. maar zij worden al len bedacht, als er bij bepaalde gelegen heden pakies worden uitgedeeld. En zc heeft het bestuur de zorg voor zeer ve len. Maar het doet dit met liefde, ook al omdat het medeleven groot is. Mèt de glijbaan wordt straks de tuin voor de jeugd weer opengesteld. Gevonden voorwerpen Sleutels, kindercape, sjaal,' sponsen, zeemlap, vulpen, kindermuts. paar kinder laarsjes. paar kinder gymnastiekschoe nen, portemonnaie met inih., steun bumper (auto), notitieboekje, (vermoe delijk van slager), padvin-dersriem waar aan tasje, paar herenschoenen, gouden ring mei steen, handschoenen, riem waar aan zakmes, doublé armband, deksel was ketel, kinderspeelpop, muntbiljet, auto- step, hondenketting, capuchon regenjas, handtas, rozenkrans, broche, motor-val helm, bailpointpen, plaatje met beugel voor kinder bovengebit, doublé bedeltj< schaartje en nagelvijltje in etui. pakje k-.nderondergoed, gouden oorbel, dekzeil, bus Bruynzoel was, veilingkist, haarkam, R.K. kinderkerkboekje, heren- paraplnie, autocrick, 2 leesboeken en een tijdschrift, ladder, kindertasje, herenpols horloge. hoofddoek, pasfoto iman), bril, nylonkous. bankbiljet, zakmes, leesboek, rol behang, schortje, wandelsport-me daille, lywieltas (dubbel zeildoek inh. motorgeieedschap), windjack, kenteken plaat vauto) PG-46-90, rijwielzadeltasje in»h. ge: eedschap en boekje van Sparta bromfiets, benzinedop motorrijwiel, jon genscolbertjasje. 4-kleuren vulpotlood. Terug te ontvangen en inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van poli tie. Zonneveldstraat 10. op Woensdag en Zaterdagmiddag tussen 2 en 4 uur. Telefonisch kunnen geen inlichtingen worden verstrekt. Dr ir Kluitenberg sprak voor Chr. Hist, jongeren In de politiek gaat het om veel principiële zaken Vele leden van de afdeling Leiden van de C.H.J.G. waren Donderdag avond in Rehoboth om naar de landelijke voorzitter, dr ir G. A. Kluiten- berg, te luisteren. Na de opening van de voorzitter, de heer C. Kamsteeg, kreeg hij het woord over: „Het socialisme". Dr Kluitenberg begon met een overzicht te geven van de politieke partijen in ons land. Twee soorten partijen komen dan tegenover elkaar te staan: de programmatische par tijen (Partij van de Arbeid, V.V.D. en C.P.N.) en de confessionele par tijen (K.V.P., A.R.P., C.H.U. en S.G.P.). Dé eerste zijn gebaseerd op een kelijk systeem. De confessionele partijen hebben ook wel een zakelijk karakter, maar stellen de geloofsbelijdenis primair Dit blijkt voor beide uit de eerste arti kelen van het beginselprogram. De pro grammatische partijen worden begrensd door de extreem-liberalen en de extreem- socialisten. Of de staat moet ingrijpen in hoeverre, is voor deze partijen het grote probleem. De geschiedenis van het socialisme be gint bij Domela Nieuwenhuis. Hij werd. bewogen door de sociale noden van zijn tijd, de eerste drager van de socialisti sche gedachte en rlchttte de Sociaal- Democratische Bond op. Gekweld door veel tegenslagen kwam hij tenslotte het anarchistische vaarwater. De reactie tegen dit verbond was de oprichting va. de S.D.A.P. in 1894. In 1909 scheidde zic« een felle radicale groep af, die nu bestaat als de Communistische Partij Nederland. In 1945 ging de partij over in de Partij van de Arbeid. Dus zowel de C.P.N. al* de P.v.d.A. is uit de S.D.A.P. voortgeko- Het tweede punt, dat dr Kluitenberg belichtte was het wezen van het socialis me. Zoals gezegd, berust de partij op een zakelijk systeem. Een socialistisch streven is het. aan de staat zoveel, mogelijk macht te verlenen. Bepaalde industrieën en zaken behoren aan de staat. Hiervoor worden als motief aangevoerd de con currentie, de klassetegenstellingen en de conjunctuurschommelingen, die dan door de staat uit de weg geruimd of tegenge gaan kunnen worden. De staat immer kent geen eigenbelang. Met de socialisati» wil de P.v.d.A. zeer ver gaan. getuig' „De weg naar de vrijheid". Ook zou d' overheid grote invloed moeten hebben op de bedrijven, die niet of nog niet aa staat getrokken zijn. Dat het in ons land zo ver niet is. bewijst, dat de macht van de P.v.d.A. niet zo groot is als men wel aanneemt, aldus dr Kluitenberg. Waarom verwerpt de C.H.U. de gedach ten van het socialisme? Omdat alle orga nisaties, tot hobbyclubs toe, Christelijk moeten zijn? Dat niet, maar in de politiek gaat het om veel principiële zaken, zo als de opvoeding en de verhouding Kerk- Lekenspel bij Leger des Heils De lekespelgroep van het Leger des Heils h-.cft in het gebouw van het Leger de Hooigracht een opvoering gegeven het Paasspel „Wie is Hij?". Deze op voering stond onder leiding van mevrouw De la Rie-Segaar. Rabbi Jozef, één der Farizeeërs, die tot het vonnis van Jezus hebben besloten, heeft ee.i blindgeboren kind. Zijn vrouw Thabitha wil het kind naar Jezus bren mjar haar man verbiedt het. Bij Jezus' 'ntocht in Jeruzalem wordt het door Hem genezen. Rabbi Jozef kan zich de uitspraak van het vonnis niet onttrekken. Nu ontstaat het con flict. Door wroeging gekweld komt hij tenslotte na de opstanding van Christus erkenning, dat Deze ook voor hem ls gestorven was duidelijk, dat de spelers zich niet hacden toegelegd op de uitbeelding de verschillende karakters der spel- figuren, waartoe dit stuk .toch de ge legenheid bood; echter werd de Evange lie-gedachte door het koor sober en ern stig vertolkt overheid. Een goed voorbeeld hiervan is de schoolstrijd, die nog steeds niet gehe-l uitgevochten is. Een ander punt is. dat het socialisme. In principe een middel om tot een gezonde maatschappij te ko men, meer en meer doel wordt In plaats van middel. Tegen verschillende ..kwa len" werd steeds het drankje „sociali satie" gebruikt. Daardoor wordt het mid del absoluut gesteld. Ook practlsche vra gen. als een dalend verantwoordelijk heidsbesef. kwamen aan de orde. De houding van de C.H.U. Is. dat ten aanzien van elke situatie in het geloof een beslissing moet worden genomen. Niet een scherp vaststaand systeem, want het maatschappelijk leven is niet te overzien, maar een op de Bijbel gefundeerd even wicht tussen vrijheid en gebondenheid. Aan de C.H. jongeren ls mede de taak opgedragen deze confessionele staatkunde aan het volk bekend te maken, aldus dr ir Kluitenberg. Na de discussie werden de voorstellen voor de algemene vergadering bespro ken, waarna het weekeinde op 14 *n 15 Mei te Reeuwijk en de vacantieweek van 91" Juli te Ermelo nog aan de orde kwamen. Luxorgesprek over Pasen Men schrijft ons: De commissie voor bijzonder kerkewerk in de Hervormde Gemeente te Leiden zal in tegenstelling met vorige jaren geen koorzang, lekespel, toespraken en samen zang in haar Luxorbijeenkomst op Eerste Paasdag 's morgens 11 uur opnemen. Af- n van een sobere omlijsting van toe passelijke gramofoonmuziek wordt een gesprek aangekondigd over de betekenis voor vreemdelingen, die in» het hoog seizoen ir. hotels geen plaatsje meer kunnen vinden om het moede hoofd neer te vlijen, heeft bij de bevolking van Leiden en omgeving grote weer klank gevonden. In een net cahier op het V.V.V -kantoor staan al meer dan tweehonderd adressen genoteerd, en dagelijks komen er nog bij. Kom, Lei- denaars, allen de schouders er even onder om de goede naam, die Neder land ais toeristenland heeft, te be vestigen. Gastvrijheid is een goede deugd, en bovendien wordt een be hoorlijke vergoeding gegeven voor het gebruik van uw vr(je kamer. Ontbijt serveren leert u zo. heus! Fijne smaak T INNEN.... ter gelegenheid van de wedstrijd werden ons ook artike len toegezonden om te bewijzen, dat deze stof de eeuwen verduurt. Zon der mededinging natuurlijk, uit curio siteit èn om te laten zien hoe prach tig linnen blijft. Meestal producten van de vroegere huisvlijt. Tweehon derd jaar is voor een goed stuk lin nen blijkbaar niets. In tal van fami lies blijkt men dat te kunnen tonen. Bij de inzendingen was zelfs een hemd, waarvan men zou kunnen ver onderstellen. dat het onder een har nas gedragen is geweest. Mej. S Windhorst, Weteringpad te Woubruppe, stuurde ons het op de foto afgebeelde handwerkje. Het werd MOOI WERK in 1802 gemaakt van linnen. Lange tijd is de doek ingelijst geweest. Het was vroeger immers de gewoonte dat zulk een fijn handwerkje, met een goede smaak en veel pevoel voor kleuren uitgevoerd, als wandversie ring dienst deed. L. A. Mennes zeventig L. A. Mennes, Is deze week zeventig Jaar geworden. In 1911 deed de heer Mennes zUn intree bü de markt- en havendienst van Rotterdam, als markt meester. Naar Lelden kwam hij in 1923. In 1931 bedankte hij voor de benoeming tot directeur van Markten en Beurzen te Rotterdam. In nauwe samenwerking met de heer J. W. Bonda richtte de heer Mennes in 1935 de Vcbo op. April 1949 werd hij be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Ontelbare malen heeft hij gemeentebesturen geadviseerd in vcemarktproblemen. Hoewel de heer Mennes een warm voorstander was van het marktwezen, kwam hjj nooit met de Leidse middenstanders in bot sing. Per 1 Januari 1951 werd hü ge- pensionneerd. Groot waren de belang stelling en de waardering bU z(jn af scheid. i Pase Het is namelijk gebleken, dat de bezoe kers niet komen om zang of toespraken te beluisteren. Zij verwachten een zo dui- delij-k mogelijk antwoord op vragen, die onder de mensen van deze tijd leven. Ve len komen er niet toe, op Pasen een kerk binnen te gaan. De sfeer ls hun vreemd. Liturgie en preek zijn voor hen weinig zeggend. Misschien hebben zij andere be- In leder geval of men dit be treurt of niet, de Hervormde commissie bijzonder Kerkewerk ziet het als taak. met deze feiten rekening te houden- De proef in de wintermaanden om een aantal gesprekken te houden over actuele onderwerpen is boven verwach ting geslaagd. Daarom zal deze methode ook in de Paassamenkomst worden toegc- punt van de belangstelling der toe risten te staan. In het Duit* en het Engels kunnen ze over de Sleutelstad lezen. Laat ze maar in drommen ko men opdagen, die toeristen: op het V.V.V.-kantoor ligge9 weer stapels folders voor hen klaar. Willem II A-i V.' 'Altw .«2- »- L Klaasje JO NU EN DAN komt een klas schoolkinderen op de publieke tribune leren, hoe de raad de ge meente bestuurt. In een opstel mogen de jongens en meisjes dan vertellen hoe ze de vroede vaderen hebben bekeken en beluisterd. De volgende zinnen zijn uit het opstel van zekere Klaasje „....want als er één tegen de voor zitter aan het praten was, zat de wethouder ondertussen met de burge meester te pralen, dus de spreker gewoon tegen de stoelen. Of Pietje liep naar Jantje en Jantje naar Pietje. En daarom vragen wij ons wel af waarom het dan op de tribune stil moet zijn." World News IN AMSTERDAM wordt een meer talig weekblad uitgegeven, met de illustere titel World News Bulletin. Dit met steun van de A.N.V.V. ver schijnend orgaan licht de vreemde lingen, die ons land binnenkomen. in over de attracties van Nederland op een zeer wijd terrein. Aan het eind van deze maad verschijnt een artikel over Leiden, met een voorwoord van de burgemeester Op deze wijze komt onze stad wederom in het midde!- W/ANNEER den? De Leiden stad gewor den? De geschiedschrijvers bie den ons weinig houvast. In het Leid» Jaarboekje 1955 heefl mr S. J. Focke- ma Andreae een interessante bijdrage gewijd aan het „burggrafelUk Leiden" Op grond van deze historische be schouwing zou men kunnen aannemen, dat Leiden stadsrechten heeft verkre gen In het begin van de dertiende eeuw. Niet Floris V maar graaf Wil lem II zou die stadsrechten hebben geschonken. In welk jaar.... men weet het niei! Stijlvol judo TN Emporium te Rotterdam won d» judoploeg van sportschool Holvast de grote Hulsker-bokaal voor het bes te judo. Dat was bij de revanche-wed strijden van de Nederlandse clubkam pioenschappen judo. Zo stond het Don derdag al in de krant. Op zichzelf be keken lijkt dat niet iets bijzonders. Toch is de Hulsker-bokaal niet zo maar een bokaal. Ze is beschikbaar gesteld ter nagedachtenis aan de heer A. P. J. M Hulsker. die op 26 Maan jl. te Rotterdam aan kanker is over leden. De heer Hulóker wist zelf niet, dat hij aan kanker leed. En tot het einde bleef hij hopen, dat hij beter zou worden. Dan kon hij weer aan Jiu jitsu gaan doen en dan kon hij weer wedstrijden bijwonen. Bij alle judo- HULSKER-BOKAAL Reinier Hulsker. de zoon van de heer A. P. J. M. Hulsker. zelf judoleraar, vond dat hij zijn vader niet beter kon eren dan door een bokaal met diens naam er in gegraveerd ter be schikking te stellen. En bovendien zou steeds de opbrengst van de judo ontmoetingen. waarbij om deze bokaal zou worden gestreden, ten bate komen van het Koningin Wilhelmina Fondo, de stichting, die probeert middelen ter bestrijding van de kanker te vin den. Niet het judoteam, dat het kost» wat het kost punten probeert te sco ren. krijgt deze beker. Wel het team. dat door prettig en sportief optreden op de judomat en door stijlvol vechten het beste de judosport dient. Sport school Holvast heeft de bokaal de eerste keer gewonnen. Het volgend jaar zal er weer om gestreden worden, want de Hulsker-bokaal ls een altijd durende wisselbeker. Op de foto de stijlvolle judoka's uit Lelden, v.l.n.r, A. H. C. van Senus, bruine band. G. Borel, Nederlands stu- dcntcnkamploen, bruin, lr R. Slegtcn- horst. bruin, reserve W. van Egmond. groen, Hans Baar, eerste Dan. Op d« foto staat niet de heer Th. Eversdljk Smulden*, eerste Dan. MIJN Volgorde LEVEN", zei een kat te Huizen, „Staat in het teken van de muizen, Ik sta des morgens vroeg al op Met muizenissen in mijn kop; Maar 't liefst (zoals ge wel kunt gissen) Stak ikm'nkopin muizen-nissen". De opstanding van Jezus en Zijn ver schijning aan de discipelen, beschreven in het Evangelie, wekken over het algemeen weerstanden. Sommigen trachten 'n sym bolische kern in deze bijbelse verhalen te ontdekken. Nog vele andere oplossingen zijn, vooral in de laatste eeuw. gegeven. In het Luxorgesprek aanstaande Zondag morgen. onder leiding van dr P. L. Schoonheim, zullen deze uiteenlopende opvattingen over Pasen nader worden be licht. Zoals steeds, zal ook nu vooral ge vraagd worden: Wat zegt de Bijbel? Niet de mening van één of vart meerderen samen zal de bezoekers worden opgelegd. Het is uitdrukkelijk de bedoeling, dat ieder zich zoveel mogelijk uitspreekt. Dit kan zeer verhelderend zijn. De commissie brengt nog eens In her innering, dat uitsluitend niet-kerkelijken worden verwacht. De toegang is gratis. „Zo doet de boer" Jubel-V.E.B.O. 1955 word't iels groots Uit alles blijkt, dat het Vebo-bestuur ernst maakt met de organisatie van de Jubel-VEBO 1955 „Zo doet de boer", een agrarische manifestatie, die in het laatst van Augustus en begin September in Lei den zal worden gehouden ter gelegenheid van het vierde lustrum van de Vebo. Het bestuur is er toe overgegaan een aantal (het zijn er wel tien) commissies in het leven te roepen, die moeten bijstaan in de omvangrijke taak van deze Jubel-Vebo iets groots te maken. Donderdagavond zijn deze commissie* door voorzitter Bonda in „Het Gulden Vlies" geïnstalleerd, waarna de secretaris, de heer F. Verstegen, aan de hand van een maquette een kort overzicht gaf van alle voor die dagen geprojecteerde mani festaties en festiviteiten. Het zijn er heel wa'.Onder meer een expositie in alle zalen van de Stadsgehoorzaal, een buiten tentoonstelling op de Aalmarkt, een zul- veltentoonstelllng in het tegen die tijd ge restaureerde Waaggebouw, een concours- hlppique in de Leidse Hout en een mede door de kath. bond van landelijke rlj- enigingen verzorgde optocht, waaraan ook de staffanfare van deze bond zal medewerken. Na deze uiteenzetting, waaruit bleek dat inderdaad van Iets groots gesproken kan worden, zette het Vebo-bestuurslid, de heer M. Weima. de diverse commissies direct al aan het werk. Alle commissie leden kregen een duidelijke taakomschrij ving, terwijl hen te kennen werd ge geven. dat het bestuur vanzelfsprekend suggesties openstaat. Nog diezelfde avond werden in enkele com missies de plannen onder de loupe geno- i, terwijl algemeen de bereidheid be stond om flink aan de slag te gaan. Ruim '/i millioen radio-abonné's Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg per 1 April 1955 1.999.118 tegen 1.988.583 op 1 Maart 1955. Op 1 Maart 1955 waren er 511.465 aan geslotenen op het draadomroepnet tegen 509.821 op 1 Februari 1055. De Amerikaanse brigade-generaal Robert W. Ward, die gedurende drie Ja ren aan het hoofd heeft gestaan van de Shape-missie in Nederland, is benoemd tot commandeur tn de orde van Oranje- Nassau, met de zwaarden. De versier selen van deze hoge onderscheiding zijn persoonlijk uitgereikt door prins Bern- hard. Puzzle-prominenten 1 B Batelaan, Emmalaan 90 H, Aphen aan den Rjjn; 2 A. Solden, Haflaan 48, Leiden: 3 J Vcenstra. J de Witstraat 37, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3